BIJVOEGSEL Tsr Heuzsnschs Courant Zaterdag 20 Mei 1899. No. 3767. Gemengde berichten. Gemeenteraad van Ter Neuzen. VAN DK VAN In Den Haag is eergisteren met een automobiel- postwagen van de posterijen een proefrit gedaan door de stad, bepaaldelijk in de nauwe stratcn, door welke de bestuurder zonder ongevallen het postrijtuig heenvoerde. Te Harlingen heeft iemand van een der grootste leveranciers in ijzer en steenkool bericht ontvangen, dat zijn voorraad kolen geheel is uit- geput, teugevolge van de werkstaking in de kolendistricten. Ter gelegenheid van de Vredesconferentie. Een jongeling, leerling in de fabrieken van den beer Whitehead, heeft een electrisch kanon uitge- vonden, dat zonder knal of rook ontplofbare bommen werpt met een snelheid van 2s/* mijl in de seconde. Bij de weduwe S. te Utrecht, achter den Dom vervoegde zich enkele dagen geieden een net gekleed jougmensch om gemeubileerde kamers te huren. Zooals hij opgaf heette liij Van Engelen en was aangesteld tot inspecteur eener levensver- zekeringmaatschappij aldaar. Daar hij evenwel over eenig fortuin had te beschikken, had hij die betrekking maar aangenomen om toch iets te doen te hebben, het liefst zou hij zich echter associeeren met iemand die met den tabakshandel op de hoogte was. Hij wist het vertrouwen van de juffrouw te winnen en ook haar zoon, die in tabak en sigaren reist, vertrouwde den persoon. Er werd reeds aan de oprichting eener sigarenfabriek onder de firma S. Co. gedacht. Wei vond men het vreemd, dat de notaris, hoewel daartoe dringcnd door v. E. aangeschreven, maar geen geld stuurde, zoomede dat diens bagage nog altijd op zich liet wachten, doch de redenen, die hij daarvoor opgaf stelden de juffrouw gerust. Eergisteren besloot de zoon echter eens op in- formatie uit te gaanhij begaf zich daartoe in de eerste plaats naar de geuoemde levensverzeke- ring-maatschappij, waar hij echter vernam, dat men den heer v. E. in het geheel niet kende. De heer S. begreep nu, dat hij met een slimmen bedrieger te doen had en stelde de politie met het geval in kennis. Na onderzoek door de politie werd de oplichter gearresteerd. Voor de weduwe is het intusschen een geducht schadepostje, daar mijnheer van lekker jeteu hield en altijd een ledige beurs had. Naar gemeld wordt bevindt zich zekere G. Hartgers uit Nieuw Buinen te Klondike ten einde zijn geluk in het goudzoeken te beproeven. Vol- gens zijn schrijven kon er nog in geen maand ge- werkt worden wegens de sneeuw. Met 700, overgehouden uit zijn dienst bij het Amerikaansche leger, vertrokken, schrijft hij thans weinig meer te bezitten, doch hij heeft hiervoor alles aangekocht wat voor een verblijf van vier maanden noodig is. De voorraad voedsel had hij met een hondekar aengevoerd. Hij bewaart dit in eene tent, doch gaat er voor liggen slapen in een speciaal ge- maakten zak, natuuriijk altijd gewapend. Aan de Nieuwe Langendijker Crt. ontleent men het volgende Behalve dat geregeld 's avonds de lantaarns branden zoo nu en dan een onheusche uitdrukking wordt gehoord of een minder vleiend lied wordt gezongen, merkt men van den nog voor enkele dagen vijandigen geest, ten opzichte van het hoofd der school te Oud-Karspel, weinig meer. Naar we vernemen, zijn in de gemeente, be halve de bestaande politie, nog 8 rijksveldwachters, tot handhaving der rust, wellicht een gevolg van bet bezoek van den Inspecteur der Rijksveldwacht, op jl. Dinsdag en Vrijdag. Of, wanneer de rijksveldwachters tot hunne haardsteden zullen zijn teruggekkeerd, het rustig zal blijven, we zouden dit niet durven beweren. Maar wel weten we, dat den vonkje noodig is om het vuur weer te doen opflikkeren. Veel zal afhangen van de houding van den heer Hoffmans, die, durven we wel zeggen, veler zoo niet aller sympathie en vriendschap verloren heeft. Uitsluitend door hetgeen gebeurd is Zou de houding, die hij tegen zijne echtgenoote heeft aangenomen, alledn de oorzaak zijn dat hij het schoolhoofd op het oogenblik meer gehaat wordt dan bemind W ij gelooven dat bij velen daaromtrent eene verkeerde mcening is gevestigd. Het is een overbekend feit, dat het autocratisch optreden van den heer H. dikwijls door de burgerij werd gelaakt en zijn afgetrokken leven een zeer ongunstigeu indruk maakte. Zich aan alles ont- trekkende, voor zoover als het niet in betrekking stond met de belangen van het onderwijs, leefde het hoofd der school zijn eigen leven, zonder rekening te houden met plaatselijke toestanden, levenswijze en gewoonten. Dit wekte verbittering. Langzamerhand keerde zich de openbare meening tegen hem, en de gevolgen zijn dan ook niet uitgebleven. Wij treden voorloopig niet verder in bijzonder- heden, misschien vinden wij naderhand aanleiding op deze zaak terug te komen. Wellicht dat deze gegevens kunnen bijdragen tot beter inzicht van de zaak, te meer daar on- juiste courantenberichten somtijds er niet weinig toe hebben bijgedragen, dat minder vleiend werd gesproken over de houding der burgerij. Het moge moeilijk zijn, de zaak in al haar onder- deelen te keuneu, er valt nog genoeg te bewijzen om een beter begrip omtrent den toestand te vestigen. Vergadering van Donderdag 18 Mei 1899. Voorzitter de heer J. A. P. Geill, burgemeester. Aanwezig de heeren Harte, De Feijter, Moes, Wieland, Visser, Van der Hooft, De Koeijer, Van den Hoek en Dees. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der voorgaande, die worden goedgekeurd. Hierna wordt de openbare zittiug geschorst en gaat over in eene met gesloten deuren. Bij het weder openbaar worden der zitting is de heer Van IJsselsteijn ter vergadering aanwezig. Mededeeling wordt gedaan van kennisgeving van den heer Grenu dat hij tot 13 Juni uitstedig is idem van den heer Van de Velde dat hij door familieomstandigheden de verga dering van heden niet kan bijwonen, en idem van den heer Van der Moer dat hij wegens ambtsbezighcden verhinderd is. De Voorzitter zegt dat de heer Van der Moer aan deze kennisgeving nog eenige opmerkingen vastknoopt over de op de agenda staande verordening op plaatsen voor het publiek toegankelijk, enz., die hij wil voorlezen als straks deze ver ordening aan de orde komt. De heer Van IJsselsteijn is daartegen hij ^ermeent dat wanneer de heer Van der Moer wijzigingen wenschte voor te stellen, hij daartoe hier bekoorde te zijn, maar dat het niet aangaat, dat de raadsleden hun mandaat op deze wijze ver- vullen en sehriftelijk invloed op de behandeling der zaken in de vergadering trachten uit te oefenen zoodoende zouden er wel geen leden ter vergadering behoeven te komen. De Voorzitter merkt op dat in ieder geval het schrijven behoort te worden voorgelezen en hij meent dat de leden daarin een vingerwijzing zouden kunnen vinden om wijzigingen voor te stellen; verder kan de invloed van het schrijven niet gaan, daar er bij stemmingen geen rekening mede gehouden kan worden. Wat hem betreft, zijn er in de aanwijzing punten waar hij zich mede vereenigen kan. Willen de leden echter dadelijke voorlezing, dan zal hij daaraau gevolg geven De heer Van IJsselsteijn Bij mij geldt hier het meest het principe dat aan deze handeling ten grondshig ligt. De Voorzitter Ja, ik kan hier het standpunt van den heer Van der Moer niet verdedigen. Het verdere schrijven luidt als volgt Aan deze kennisgeving wensch ik toe te voegen de mede deeling, dat ik, indien ik tegenwoordig kon zijn, betreffende het ontwerp politieverordening zou voorstellen: a. In artt. 2 en 3 te schrappen bijeenkomsten tot ont- spanning of vermaak. We hebben alleen te doen met openbare vermakelijkheden. Wat dat zijn geeft art. 1 aan. b. art. 3 en de woorden »en tot wederopzeggings toe" in art. 5 te schrappen en als slotbepaling eenvoudig voor te stellen »Alle vergunningen, waarvan hierboven is gesproken, »kunnen steeds worden ingetrokken, ook al is met het gebruik »maken der vergunning reeds een aanvang gemaakt." c. in art. 10 te lezen voor »vijt uur des morgens" zee uur des morgens. d. art. 13 geheel te schrappen. Er is geen enkele reden om dezen last speciaal op herbergiers enz. te leggen. Verder zou het wenschelijk zijn bij de uitdrukking »of te geven in het belang der openbare orde en veiligheid," de macht welke die voorschriften moet geven, te noemen. Daar bij nader inzien, de voorstellen; welke ik plan had te doen niet in deze verordening passen, heb ik gemeend ze nog niet te moeten indienen. Daarna komt aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Een dringend telegram, dd. 17 Mei, van den vol- genden inhoud Gemeenteraad Ter Neuzen. Ondergeteekenden Hofstede Crull Willink, ingenieurs te Bonn, verzoeken eerbiedig gemeenteraad Ter Neuzen hun nogmaals concessie op ouden voet electrische verlichting met toevoeging 30 Januari te willen verleenen gezegeldgelijkluidend verzoek volgt per post. HOFSTEDE CRULL WILLINK. De Voorzitter kan mededeelen dat genoemde heeren weer onderhandelingen hebben aangeknoopt en bij een bezoek alhier de vraag stelden of hun een voortgezette concessie zou kunnen worden verleend. Waar zij evenwel vroeger berichten dat zij van de concessie afzagen meende het Dag. Best, dat dit niet kon, en dat opnieuw concessie moest aangevraagd worden, vandaar het telegram. Het Dag. Best, geeft daarom in overweging voorloopig toestemming te verleenen en het Dag. Best, te machtigen de voorwaarden nog eens te herzien, wat spreker op enkele punten wenschelijk is gebleken, hoewel het slechts adminis- tratieve punten betreft. Bv. staat in de voorwaarden dat aan de concessionarissen het uitsluitend recht wordt verleend voor het spannen van geleidingsdraden over gemeentewegen. straten enz. Nu zou het wel kunnen voorkomen, b. v. met de oprichting der ijzergieterij, dat die inrichting zelf in hare verlichting voorzag en wanneer de gebouwen dan zoo kwamen te staan dat er een straat doorliep, zou men aan die inrich ting geen vergunning mogen geven, om over die straat de gebouwen met verlichtingsdraden te verbinden. Dat was ten tijde van de vaststelling der voorwaarden van geen belang en ook nu nog wel niet, maar zou het toch kunnen worden, juist met het oog op dc oprichting der ijzergieterij dit deed de aandacht van spreker op dit punt vallen. De heer Van IJsselsteijn is van meening dat wijziging dier bepaling niet noodig is, daar de eoncessie alleen de kom omvat en de ijzergieterij daar buiten komt De heer Van den Hoek merkt op dat er door die fabriek in die omgeving wel eens zooveel zou kunnen gebouwd worden, dat ook de fabriek aan de kom aangesloten werd en dan zou men van de door den Voorzitter besproken bepaling last kunnen ervaren. De heer Van IJsselsteijn ziet er niet in dat tengevolge van die fabriek zooveel zal gebouwd worden. De werklieden zullen 's morgens per trein worden aangevoerd en er zullen er van hier zooveel niet aan werken. De menschen alhier zijn niet gewoon om in zoo'n hitte te werken en uit de omstreken van St. Nicolaas o. a. zal de maatschappij volk genoeg kunnen krijgen voor fr. 2,75 per dag; krijg die daarvoor hier eens. De heer Van IJsselsteijn: U zou nog kunnen meedeelen, mijnheer de Voorzitter, dat de heeren hebben te kennen ge- geven dat de concessie, wanneer die door den Raad wordt verleend, aanvaard kan worden beschouwd. De Voorzitter bevestigt dit en zegt vjrder dat adressanten ook de goedkeuring vragen om de concessie over te dragen aan eene maatschappij. De heer Visser zou dan willen dat ook dadelijk de borg- toeht van f 2000 gestort werd. De heer Moes zou dat ook goed vinden. De heer Van IJsselsteijn Daartegen zal, geloof ik, geen bezwaar bestaan, daar ze terstond met het werk een aanvang willen maken. De heer Van den Hoek: En wanneer moet dan alles voltooid zijn De termijn van drie maanden die de heeren bij de voorwaarden was verleend om zich voor te bereiden kan dan nu toch vervallen. Verschillende leden zijn ook van die meening. De Voorzitter geeft lezing van het eerste adres der heeren Hofstede Crull en Willink, onder dd. 13 Mei, waarin genoemde heeren mededeelen dat hun het kapitaal ter uitvoering van de hun vroeger door u verleende concessie voor electrische verlichting van de gemeente Ter Neuzen aangeboden is. Om tijdverlies te voorkomen vragen zij er in toe te stemmen, dat zij, ofschoon de termijn van aanvaarding wel reeds lang verstreken is, toch nog de verleende concessie met de daaraan toegevoegde nadere bepalingen van 30 Januari aanvaarden met den aanleg zou dan onmiddellijk begonnen kunnen worden. Mocht de Raad daarin bezwaar zien, dan verzoeken zij de bedoelde concessie opnieuw te verleenen, waarbij zij dan onmiddellijk meedeelen, dat deze concessie door hun als aanvaard kan worden beschouwd. Verder verzoeken adressanten goed te keuren, dat zij deze concessie aan de Industrieele Maatschappij te Amsterdam, die het kapitaal voor de uitvoering verschaft, overdragen, echter met dien verstande, dat 14 worde gelezen als volgt »Deze concessie kan alleen worden overgedragen aan eene Naamfooze Vennootschap. Deze moet haren zetel in Neder- land hebbenhare statuten en later daarin te maken veran- deringen voor zooverre die zouden betreffen de Onderneming Electrische Verlichting Ter Neuzen, behoeven de goedkeuring van den Gemeenteraad. De heer Van den Hoek meent zich te herinneren dat de heeren destijds sehreven dat de inrichting kon voltooid zijn 15 Maart 190O, hij zou hen aan dezen datum wenschen te houden. Waar de maatschappij die de concessie zal uitvoeren de installatie te Bussem op 6 maanden tijds in gereedheid bracht, zal men dit alhier toch wel in een jaar kunnen Bij inzage der destijds vastgestelde concessie-voorwaarden blijkt, dat concessie was verleend voor het hebben en leggen van geleidingen over de stratcn, wegen enz. in de gemeente terwijl de aanvragers zich verbinden moeten voor het leveren van verlichting enz. aan de gemeente en aan de ingezetencn in de kom. De Voorzitter merkt op dat dit laatste dan ook wel zon moeten veranderd worden in gemeente. In ieder geval sluiten nu de voorwaarden elke andere concessie uit, waarom z. i. eene wijziging zou noodig zijn, met't oog op de zooeven besproken mogelijkheid. De heer Van IJsselsteijn. Men moet niet vergeten dat de heeren Crull en Willink met de Industrieele Maatschappij te Amsterdam hebben onderhandeld op de bestaande voorwaarden, en als men nu de waarde der concessie vermindcrt en be- zwarende bepalingen wil opleggen, zou't wel kunnen gebeuren dat die Maatschappij er van af zag. De heer Van den Hoek We zouden eene bepaling kunnen maken dat inrichtingen, die voor eigen gebruik zelf eene verlichting willen installeeren, dit mogen doen. De heer Visser zegt dat er bezwaar zal bestaan om het leveren van verlichting in de kom te veranderen in gemeente, want destijds is door hem reeds gevraagd of ook te Slniskil verlichting zou kunnen geleverd worden, maar dit werd te bezwarend genoemd met 't oog op den afstand en te ver- rnoeden geringe gebruikmaking daar van daarom kon men niet verder gaan dan de kom. De heer Van den Hoek is in tegenstelling met den heer Van IJsselsteijn van meening dat er aan de ijzerfabriek wfcl veel zal gebouwd worden en zou, om latere moeilijkheden te voorkomen, de voorwaarden willen wijzigen in den aangegeven zin. Tevens zou hij het gevoelen van den Raad willen ken- baar maken aan de aanvragers. De VoorzitterZou het dan niet beter zijn dat het Dag. Best, nog eens eene conferentie met hen hield. De heer Van den Hoek maakt bezwaar om het nader vaststellen der voorwaarden over te laten aan Burg, en Weth. De Voorzitter: Nu, dan moeten we maar spoedig weer een raadszitting beleggen en de heeren verzoeken daarin te verschijnen om met den Raad de zaak te bespreken. We kunnen daavmee niet lang wachten en dienen daarmede de adressanten eenigszins ter wille te ziju, daar de Industrieele Maatschappij tot 1 Juni tegenover hen gebonden is de con cessie over te nemen, maar zij dan ook in de gelegenheid moeten zijn deze te kunnen overdragen. De heer Van IJsselsteijn Dan zou onze adviseur er ook wel bij moeten zijn. De Voorzitter weet niet of dat wel noodig is, het geldt hier meer administratieve wijzigingen. De heer Van den Hoek zou het toch goed achten. De heer De Feijter is van meening dat het Dag. Best, de zaak best alleen kan afhandelen. De heer Van IJsselsteijn: Doe er anders de commissie die de zaak behandeld heeft nog bij. De Voorzitter vindt dat goed. De heer Van den Hoek is er tegen en wil de heele Raad over de voorwaarden laten beslissen. Met 6 tegen 4 stemmen wordt daarop besloten, alvorens de concessie opnieuw te verleenen, de aanvragers uit te noodigen tot het houden eener conferentie met den Raad, om te spreken over eenige wijzigingen in de voorwaarden waarop de eerste maal concessie was verleend. Voor stemden de heeren Dees, Moes, Wieland, Van der Hooft, De Koeijer en Van den Hoek tegen de heeren Harte, Van IJsselsteijn, De Feijter en Visser, die de concessie wilden verleenen en de af handeling der voorwaarden aan het Dag. Best, over- laten. h. Eene declaratie van den deskundige inzake de con cessie voor electrische verlichting ten bedrage van f 203,38 zijnde 150,voor salaris en 53,38 voor reis- en vcrblijf- kosten. c. Kennisgeving van Ged. Staten dat de gemeentebe- grooting voor 1899 is goedgekeurd, terwijl over deze begroo- ting en de memorie van toelichting eenige opmerkingen worden gemaakt. <1. Kennisgeving van den heer A. C. N. Grenu dat de Jozinastraat overeenkomstig den wensch van den Raad is in orde gebracht en *hij dus verzoekt de straat, na opname, over te nemen, en met de andere, vroeger van hem overgenomen straten, ten name der gemeente te laten overschrijven. De Voorziter deelt mede dat bij opname der straat door de Commissie van Fabricage gebleken is, dat de syphon niet geheel voldoet en afwijkt van het bij de gemeente in gebruik zijnde model. Dit werd echter niet van overwegeud be zwaar geacht, waarom wordt voorgesteld de straat over te nemen. De heer Van den Hoek: Ja, maar mot dien syphon is het toch eigenlijk niet zooals het behoort. Die wijkt af van het model van die welke eenmaal door de gemeente zijn aangenomen en voldoet minder. Die kosten dan ook 16, wat in de begrooting voor den heer Grenu geraamd was, terwijl de gebruikte maar f 10 kost, welk verschil dan ook van de aannemingssom van den persoon die 't werk uitvoerde, is afgetrokken. De VoorzitterMen moet in aanmerking nemen dat het geen syphon op een hoofdriool betreft, maar het een zijriool is, waarom de syphon wellicht daar wel voldoet en er geen reden kan zijn om alleen daarvoor de straat niet over te nemen. De heer Van der Hooft gelooft dat de syphon wel vol- doende is. De heer Van den Hoek wil ook niet beweren dat die syphon daar niet voldoende is, maar er is nu door de gemeente eenmaal een model aangenomen en het geldt hier een lid van den Raad. De heer Moes heeft, er met het oog daarop ook wel een beetje bezwaar tegen. Wat is de oorzaak dat het goede model niet geplaatst is De heer Van den Hoek Ja het is financieel voordeel. De heer Moes vindt het lastig, want men schept antecedenten en zou later met anderen moeilijkheden kunnen krijgen. De Voorzitter verklaart er met den heer Grenu over gesproken tc hebben. Deze zeide dat zijn bouwkundige de nieuwe modellen syphons niet gezien had, het schijnt dat men hem daaromtrent niet had ingelicht en dat hij nu een model geteekend had naar vroeger door de gemeente gebruikte. Als 't zoo is, is 't dus buiten schuld. De heer Van den Hoek Ik had anders den bouwkundige van den heer Grenu zelf gezegd dat hij in het brandspuithuis eens kan gaan kijken, waar van de gemeente eenige nieuwe syphons lagen. Het is bij my echter niet zoozeer de kwestie van de waarde van den syphon, maar wel dat men later met anderen ook kwestie zou kunnen krijgen. De heer Wieland Wat zegt z'n opzichter er van. Naar aanleiding dezer vraag wordt de opmerking gemaakt, dat wel niemand verklaren zal dat hij met opzet 'n abuis heeft gemaakt, waaraan de heer Van den Hoek toevoegt: dat men niet mag aannemen dat de heer Grenu moedwillig een mindere syphon heeft laten maken. Verschillende leden geven in overweging om de zaak nog aan te houden, daar de heer Grenu afwezig is en zich nisit kan verdedigen. De Voorzitter merkt op, dat de heer Grenu noggeruimen tijd afwezig is en als er dan onderwijl weer een gebrek aan de straat komt, zou de Raad weer wel kunnen zeggen dat moet je eerst maken. De heer WielandNeen, dan zouden we de schade die ondertusschen mocht ontstaan, voor rekening der gemeente moeten nemen. De heer Moes is bang om antecedenten te stellen. De Voorzitter Nu, we kunnen dan later zien. De heer Van den Hoek: Het gewijzigd art. 14 der bouw- verordening geeft den Raad het recht in dezen de afwijking toe te staan. De heer Moes Ja, maar het betreft een lid van den Raad. Met 6 tegen 4 stemmen wordt besloten de zaak aan te houden. Voor stemden de heeren Harte, Wieland, Visser en Van der Hooft, tegen de heeren Dees, Van IJsselsteijn. De Feijter, Moes, De Koeijer en Van den Hoek. f. Rekening der Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1898. Zal later met de gemeenterekening worden behandeld. De rekening der Nienwjaarscommissie, bedragende 783,20 in ontvangsten en 781,15 in uitgaven, goed slot f 2,05, die wordt aangenomen voor kennisgeving, terwijl besloten wordt der commissie den dank van den Raad te betuigen voor de moeite en zorgen die de leden zich hebben getroost. Br. Een verzoek van mej. E. J. P. Eijke, om ontslag als onderwijzeres aan school A, met ingang van 1 Jnli a. s. Met algemeene stemmen wordt het gevraagde ontslag eervol verleend, tegen 1 Juli a. s. Besloten wordt eene oproeping te doen op de bestaande tractementsregeling, aanvang-salaris f 500. 2. Verslag toestand gemeente Door Burg, en Weth. wordt aangeboden het uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1898, dat, na te zijn gedrukt, aan de leden zal worden toegezonden en verder op de gewone wijze behandeld. 3. Benoeming stembureaux stemming voor leden van den Raad. Met algemeene stemmen worden benoemd Eerste stcmdistrict (raadzaal) waarvan ambtshalve voor zitter is de Burgemeestertot plaatsvervangend voorzitter H. C. E. van IJsselsteijn tot leden M. van den Hoek en P. A. van de Velde, en tot vierde lid G. Wieland tot plaats- vervangende leden: J. A. J. Sibmacher Zijnen en J. A. de Jonge, en voor het vierde lid H. J. Vooren. Tweede stemdistrict (Sluiskil) tot voorzitter Joz. de Feijter lot leden L. de Koeijer en J. Wiskerke, en tot vierde lid H. de Boer tot plaatsvervangende leden I. de Groot en J. Lijbaart, en voor het vierde lid N. J. Imandt. Derde stemdistrict (Java) tot voorzitter P Moestot leden C. van der Hooft en W. S. J. Dieleman, en tot vierde lid A. C. N. Grenu tot plaatsvervangende leden R. Wal- raven en T. van Borssum Waalkes en voor het vierde lid G. Jurrij. 41. Wijziging gemeente-begrooting voor 1898. Besloten wordt tot verschillende af- en overschrijvingen en beschikken op den post voor onvoorziene uitgaven op die begrooting. Daarbij werd de aandacht gevestigd op een uitgaaf van f 35 voor aankoop van dekens voor het ziekenhuis. Ver- leden jaar toch, toen er een persoon in het ziekenhuis moest worden opgenomen bleek, dat er geen dekens aanwezig waren. 5. Ontwerp politieverordening Artikelsgewijze komt in behandeling VERORDENING op plaatsen voor het publiek toegankelijk en op het houden van verlotingen. Afdeelino I. Van openbare vermakelijkheden. Artikel 1. Onder openbare vermakelijkheden worden verstaanalle muziek- en danapartijen, daaronder ook begrepen muziek- repetiiien en danslessen. tooneel- en kunstvertooningen, scher- men en andere wapenoefeningen daaronder begrepen, optoch- ten, voorstellingen, lezingen en welken aard ook, die binnen- of buitenshuis gehouden worden en voor het publiek toe gankelijk zijn. De heer Van IJsselsteijn stelt de vraag of het wel noodig is danslessen er in op te nemen, dat is toch een onschuldig iets. De VoorzitterEr wordt in het artikel gesproken van .voor het publiek toegankelijke plaats" en wanneer iemand werkelijk les geeft, zal hij dat doen op een plaats waar het publiek geen toegang heeft. Het is m i. hoogst noodig het er in op te nemen. Als b.v. Onno Borgman eenige personen uitnoodigde om te komen dansen, in zijn gelagkamer, zou hij steeds kunnen beweren dansfe? te geven, ook al deden er van 't binnenkomend publiek mede, en daardoor ook de be- lasting ontduiken. Als iemand dus dansles wil geven in een lokaal waar ook publiek toegelaten wordt is het noodig, dat er ook toezicht op zij. Ik wil verder in overweging geven na de woorden .van welken aard ook", in to lasschen «en wedstrijden". Dit aeht ik ook noodig, want hoewel b.v. fietswedstrijden die hier nog wel niet hebben plaats gehad worden gehouden tot vern.aak van het publiek in 't algemeen, kan het toch noodig zijn daarop voor de veiligheid invloed te kunnen uitoefenen. Zoo had dezer dagen een biljartwedstrijd plaats in een voor 't publiek toegankelijk lokaal, en de honder was zoo beleefd onverplichl daarvoor vergunning te komen vragen. Het betreft alles echter voor het publiek toegankelijke partijen met geslotene bemoeit de verordening zich niet. De heer Van den Hoek weet niet of het wel noodig is voor .lezingen van welken aard ook" aanvragen van ver gunning verplichtend te stellen wanneer nu b. v. een kies- vereeniging een spreker laat komen, kan dit toch geen bezwaar opleveren. De heeren Moes en De Koeijer hebben geen bezwaar tegen opname. De Voorzitter acht opneming noodig al was 't maar alleen daarom, dat men er kennis van draagt dat er een lezing gehouden wordt en aan de politie toezicht houden kan worden opgedragen. Dit kan noodig zijn, al was het alleen om zooals op enkele plaatsen wel eens is voorgekomen een spreker te beschermen. De verordening is voor de kwaden. niet voor de goedgezinden, want van de laatsten zal niemand er bezwaar in hebben om even aan te komen loopen en ver gunning te vragen. De heer Moes heeft al eens gehoord van een vergadering alhier hij was er zelf niet aanwezig die op ruzie eindigde De heer Wieland Er zijn er als eens bijna weggejaagd Ik zie geen bezwaar in de opname. Mot algemeene stemmen wordt art. 1 aangenomen. Art. 2. Ilet is aan ieder, die hetzij voor zich zelven, hetzjj voor of namens anderen handelende, openbare vermakelijkheden geeft of bijeenkomsten tot ontspanning of vermaak voor het publiek om niet of tegen betaling toegankelijk, doet houden, verboden zulks te doen zonder vergunning van den Burge meester en met inachtneming der voorschriften gegeven of te geven in het belang der openbare orde en veiligheid. De Voorzitter Hier wordt wel gesproken van voorschriften door Burg, en Weth. te geven, maar het opvolgen der voor-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 5