Telegrafische berichten. Gemengde berichten. Hij dook snel, om zich onder het hooge gras te verbergen, maar niet snel genoegwant hij gevoelde een stekende pijn in den schouder. De inboorling had in het duister zijn wapen gezwaaid, een korte werpspies, welke Haudecoeur den boven- arm doorboorde. Gruwzame ontdekking te Koewacht. De reizigers waren de heeren Graaf Henri de la Yaulx en Maurits Mallet, beiden van Parijs, die aldaar Zondagavond half aeht ure, waren opge- stegen. Van Serooskerke arriveerden de heeren per rij- tuig te Middelburg en zetten van daar hunne thuis reis voort, via onze stad. Naar we vernemen was hunne luchtreis, die wegens het overschrijden van de kust een noodlottig verloop had kunnen heb- ben, het gevolg eener weddenschap. Aan het den tweeden Pinksterdag te Hans- weerd te houden festival zullen deelnemen de muziekgezelschappen //Vlijt en volharding" van Hulst, //Excelsior" van 's Heer Arendskerke, z/Nieuwe Kon. Harmonie" van Roosendaal, //Oefe- ning kweekt kunst" van Borssele, //Harmonie" van Hulst en //Oefening kweekt kunst" van Wemeldinge. De plaats zal door eerepoorten een feestelijk aanzien verkrijgen. Na afloop wordt een vuurwerk afgestoken. Axel, 16 Mei. In de heden gehouden ver- gadering van stembevoegde ingelanden van den polder //Capelle', werd tot gezworen herbenoemd de heer P. DekkerWz. en in die van den polder z/Coegors" tot gezworen de heer L. de Koeijer. Sas van Gent, 17 Mei. Op zeer eigenaardige wijze wordt soms gehandeld, om een huurder uit een woning te verwijderen. Nabij den Van Remoorterepolder alhier, staat in het veld eene woning, toebehoorende aan den landbouwer E. B. en bewoond door zijnen arbeider; wegens slechte verstandhouding met zijn baas, moest deze op 1 Mei 1.1. die woning verlaten, doch kon tot heden hieraan niet voldoen, daar zijn in aanbouw zijnd huis niet gereed is. Teneinde den arbeider te dwingen het huis te verlaten, zijn op last van E. B. op den zolder der woning eene partij varkens gebracht en in de zolderplauken groote gaten geboord, waardoor het mest dier beesten in de woonkamer van den arbeider terechtkomt, zelfs tot in de wieg der kleine. Nadat een onderzoek was ingesteld werden door den rijksveldwachterop last van hoogere autoriteiten de varkens verwijderd, doch door de dienaren van E. B. er weder opgebracht, zoodat het een komisch gezicht opleverde, die beesten herhaalde malen af en op den zolder te zien brengen. De eigenaar, voorgevende den zolder niet te hebben verhuurd, blijft doordrijven, zoodat nu de verwijderiug der varkens onmogelijk gemaakt is. Een proces zal het nastukje dezer vertooning zijn, terwijl de verbittering tegen den eigenaar algemeen wordt, om zijn zoo afkeurenswaardige handelwijze. Deze week waren ter veemarkt aangevoerd 39 stieren, 12 ossen, <52 koeien, 51 vaarzen en 5 kalveren, samen 129 beesten, die alien vlug werden verkocht, aan goede prijzeu. Zuiddorpe. Het aantal kiezers in deze ge- meeute bedraagt voor de 2e Kamer en Provinciale Staten 124 en voor den gemeenteraad 116. 's Gravenhage, 17 Mei. Eerste Kamer. Goed- gekeurd is het crediet voor de vredesconferentie, na protest van den heer Regout, namens de Katho- lieke leden, tegen de uitsluiting van den Paus en dat van den heer Van der Biesen tegen de uitbreiding van de alles verslindende oorlogstoe- bereidselen. Laatstgenoemde huldigde den Paus als vredevorst, die ter conferentie niet mocht ontbreken. De Minister van Buitenlandsche zaken behield Op goed geluk drong hij door het kreupelhout. Hij wist niet, of hij in de richting van de zee of naar het binnenland ging. Doch dat hinderde hem nietin elk geval verwijderde hij zich van het kamp der veroordeelden, en het daglicht zou hem wel zeggen, waar hij was. Intusschen bleef hij voorzichtig en op een overval voorbereid. Ongelukkigerwijze wist hij niet, dat de iuboor- lingen, in plaats van op vaste punten post te vatten, zich verspreiden tusschen de struiken en boschjes. Hij was beveiligd gebleven voor de gendarmen door in de struiken te blijvenhier, in de derde liuie, zou hij gered zijn, ware hij op de wegen en padeu gebleven. Plotseling hoorde hij, dicht bij zich, in het duister, een ruwen uitroep in de taal der Kanaken, waarvan hij een weinig had leeren verstaan. Slechte man Ik ben verloren dacht de ongelukkige, die op 't punt stond, door angst en pijn het bewustzijn te verliezen. De wilde uitte een woesten kreet en achter- volgde Haudecoeur, die vluchtte in de duisternis. De Kanaken zijn buitengewoon lenig en vlug; in enkele sproagen had hij den banneling bereikl. Haudecoeur bleef staanin dit oogenblik kon alleen groote vastberadenheid zijn leven redden. De vluchteling had de spies uit de wonde ge- haald en vastgehouden. Snel hurkte hij in't gras cn hield het wapen afwerend voor zich uit. De zich de vrijheid voor later de stukken mede te deelen. Het revisie-voorstel Hartogh is na discussie aangenomen. Maandagavond verspreidde zich als een loopend vuur door de gemeente het gerucht, dat er op het Belgische gedeelte iets vreeselijks gevonden was. Een man zag namelijk omstreeks half zes in een wel, juist op de grens tusschen Nederland en Belgie een zak liggen. Hij haalde die aan den kant op Belgisch grondgebied en toen hij de touwen had losgemaakt, zag hij, dat de zak de overblijfselen van een mensch bevatte. Nader onderzocht zijnde, bleek de zak behalve een paar steenen te bevatten de romp eener vrouw reeds gedeeltelijk tot ont- binding overgegaan. Beenen, armen en hoofd ontbraken en waren met geweld van het lichaam gehakt. Aan de rok, waarin de romp gewikkeld was, meende men, dat het was een gedeelte van het lijk eener vrouw, die reeds voor een zestal weken de echtelijke woning had verlaten en sedert niet meer was gezien. Men heeft hier dus met een vreeselijke misdaad te doen, die nog met een geheimziunige sluier bedekt is. 't Is te hopen, dat de Belgische en Nederlandsche justitie er in mogen gelukken den dader van dezen afschuwelijken moord op te sporen. Nader schrijft men ons d.d. 16 dezer De Belgische en Nederlandsche politie is heden, Dinsdag, met het onderzoek begonnen. Ver- schillende personen, Belgen en Nederlanders, zijn ondervraagd en talrijke getuigenissen omtrent den moord, de vermoorde en den vermoedelijken moor- denaar zijn opgeteekend. Morgen (Woensdag) wordt het onderzoek voort- gezet en komt het parket van Gent ter plaatse. Wie de schuldige is, kan natuurlijk niet zonder grondig onderzoek gezegd worden. Verdacht wordt een persoon, die met de vermoorde vrouw bijzondere kennis had en naar men wil met haar gevlucht is. Of hij werkelijk de moordenaar is, zal de justitie te beslissen hebben. Zeker is het, dat het onderzoek hoofdzakelijk naar die zijde gericht wordt. Het lijk is heden onder politietoezicht vervoerd naar het huis van bewaring op het Belgische gedeelte dezer gemeente. Uit het voorloopig onderzoek is gebleken, dat behalve hoofd, armen en beenen, nog tevens de borsten afgesneden zijn, terwijl in de zijden diepe messneden zijn. De moordenaar, niet tevreden zijn slachtoffer gedood te hebben, heeft het dus nog op allerlei wijzen verminkt. Wij hebben hier dus te doen met een der afschuwelijkste moorden, waarvan de geschiedenis der laatste jaren gewaagd heeft. Zooals dit meer geschiedl met voorwerpen die onder het bereik der jeugd zijn, amuseerden zich Zondagmorgen te Schoondijke eenige knapen met cementen buizen. Ze kropen er door heen, wat aan een der jongens, die dat ook probeeren wilden, niet gelukte. Het was hem onmogelijk er doorheen te komen, maar evenmin kon hij er ook weer terug uitkomen. Om den jongen uit zijne nauwe gevangenis te bevrijden, was men genood- zaakt, de buis stuk ts slaan. De vermoedelijke dader van den moordaan- slag te Grosthuizen heeft zich door ophanging in een stal te Hoorn van het leven beroofd. Men vond in zijn zakken goudgeld, dat bij De Lange was ontvreemd. III..MUM1 IIIII Mil "HIM wilde, die het met zag en zijn vaart niet stuitte, wierp zich in zijn eigen wapen. Brullend stortte hij ter aarde en verroerde zich niet meer. Was hij gewond Dat zeker Was hij dood Haudecoeur gunde zich niet den tijd, het te onderzoeken. In de verte werden meer kreten vernomende post der inboorlingen was op de been en zocht in gemeenschap te komen met den man, die alarm gegeven had. Haudecoeur had veel pijn aan de wond in zijn arm het bloed liep er uit. Hij rukte een stuk uit zijn hemdsmouw en trachtte daarmee het bloed te stuiten. Hij had nu niet alleen de vervolging door de Kanaken te vreezen maar het alarmsignaal zou van post tot post gaan, de gendarmen en voorts de soldaten in rep en roer brengen. Doch de Kanaken verloren tijd met naar hun makker te zoeken. Die tijd was kostbaar voor den vluchteling. Hij liep nu wat hij loopen kon, den weg terug, dien hij gekomen was, de oneffenheden van het terrein gebruikende om zich te dekken, als hij in de nabijheid van een post kwarn hij wilde naar het kamp terug. Verder vluchten wss onmogelijk 't kwam er nu op aan, zijn hut te bereiken en te zorgen, dat 't niet ontdekt werd, wie de man ge- weest was, die een poging tot vluchten had ge- daan. Want als men dat te weten kwam, was hij verloren. 't Yiel gemakkelijker, het schiereiland te be- treden dan het te verlatenen hij bereikte zonder verdere ontmoetingen zijn hut. Hier viel hij uitgeput op het bed neer, waar hij weldra in slaap viel. Door hagelslag zijn Zaterdag onder Zand- poort voor duizende guldens bollen vernield. Op sommige velden was het loof totaal verpletterd. Zondagochtend gaf te Haarlem een bank- werker een mede-commensaal, een 24jarige steen- drukker, met wien hij des nachts uit was geweesi, zulk een hevigeu messteek in de borst, dat deze Maandagochtend overleed. De bankwerker werd terstond gearresteerd. Hij heeft den moord bekend, maar weet het motief daartoe niet op te geven. Hij had dien nacht wel wat oneenigheid gehad met den verslagene, maar toch niet van ernstigen aard. Toen de dader boven op zijn kamer was met het doel om naar bed te gaan, moet hij op zijn kousen naar beneden zijn gegaan, waar de vermoorde logeerde. Kort daarop hoorde de derde commensaal een val en geroep. Toen de gewonde gevonden werd, was hij reeds bewusteloos en kon hij niet meer door de justitie worden gehoord. De overledene is een Amsterdammer, maar het adres van zijn familie was niet bekend, zoodat deze het ongeval waarschijnlijk uit de couranten zal moeten vernemen. Vruchtboomen groeien soms welig, maar geven niet elk jaar vruchten. Men tracht het kwaad dan door snoeien of het aan brengen van zware verwondingen te verhelpen echter zonder succes. Als een zekerder middel wordt aangegeven het wegsnijden van een ring uit de schors ter breedte van hoogstens 1 d.M., even na Sint Jan. De sap-omloop wordt daardoor gestoord. Het dalend sap kan door het uitnemen van een ring Cambiuslaag den stam niet weer bereiken en juist deze storing is voor het vorrneu van bloeiknoppen gunstig, terwijl de ringvormige wond weldra met een nieuwe schorslaag overdekt zijn zal. Bij het afbreken van de rui'ne der Ned. Hervormde kerk te Overschie zijn, onder den houten vloer achter het doophek, kostbare marmeren platen gevonden met koperen letters ingelegd en zinnebeeldige inscripten uit de Bijbelsche geschie denis. Zij dragen jaartallen uit de 17" eeuw. Wat onder die gedenksteenen verborgen ligt, is nog onbekend, daar de aannemer de rui'ne moet opruimen zonder de grafsteenen te verplaatsen en de graven onaangeroerd moeten blijven. Naar de G. Crt. meldt kwam Zaterdag de eigenaars der 7 dezer te Hoedekenskerke gestrande sloep met een ander vaartuig uit Antwerpen, om hun eigendom weer in ontvangst te mogen nemeD, wat hun door den burgemeester werd toegestaan. Ook een gedeelte van den inventaris, die te Baar- land aangespoeld en aldaar opgeborgen was, kwam weer in hun bezit, waarna zij, na eerst de sloep wat te hebben dichtgemaakt, er mee naar Ant werpen vertrokken. Ten bewijze dat hun positie in den bewusten nacht, toen de sloep van het sloomschip, waardoor zij op sleeptouw waren ge- nomen, door het onstuimige weer werd losgerukt, verre van benijdenswaardig was, diene, dat een der opvarenden met een hem toegeworpen touw op het stoomschip werd geheschen, teneinde alzoo zijn leven te redden. Een dergenen, die heden te Amsterdam stonden te wachten voor den toegang tot de pu- blieke tribune der rechtbank, in de Lange Leidsche dwarsstraat, en ten slotte werd afgewezen, daar de toevloed van het publiek te groot was, bemerkte dat hem zijn horloge was ontrold. In plaats van de veldwachters in het gebouw te waarschuwen, ging hij aangifte van den diefstal doen bij de politie op het Leidsche Plein. rnmiddels was de majoor der rijksveldwacht, dienst doend in het paleis van justitie, met geval in kennis gesteld. De majoor deed de deur sluiten en nam zich voor Tegen den morgen ontwaakte hij door pijn in zijn gewonden arm. Die wonde zou hem verraden 't viel gemakkelijk te zien, dat zij afkomstig was van een wapen der inlanders. Ook was 't niet zeker, dat de Kanak dood was. De man zou kunnen spreken, aan- wijzingen geven Met moeite stond Haudecoeur op zijne leden waren als gebroken de pijn maakte hem koortsig maar de bewustheid van 't gevaar, waarin elke onvoorzichtige uitlating hem kon brengen, schonk hem kracht. Hij moest in de eerste plaats alles doen om voor de opzieners, voor zijne buren het bestaan der wonde te verbergen. Gelukkig had de regen de sporen weggewischt van het bloed, dat langs zijn arm was geloopen zijn hemd was zoo doorweekt, dat men de bloed- vlekken niet kon onderscheiden. Hij wiesch de wond uit en constateerde, dat ze niet gevaarlijk was hij legde een verbandje, trok een ander kleedingstuk aan en begon aan zijn gewone werk, hoewel zijne oogen telkens dreigden dicht te vallen van den slaap en hij van vermoeienis bijna niet op de been kon blijven. De poging tot ontvluchting was spoedig bekend geworden. Men had den Kanak dood gevonden, het hart doorboord met zijn eigen wapen. 't Was onmogelijk, in den doorweekten grond een voetspoor te ontdekken. De soldaten en opzieners deden alle moeite een aanwijzing te vinden. Zij doorzochteu de hutten der veroordeelden, ook die van Haudecoeur, maar ontdekten niets bijzonders. (Wordt vervolgd.) alien, die zich naar de publieke tribune hadden begeven te fouilleeren. De eerste de beste, die zich nog vodr de pauze vertoonde om heen te gaan, bleek het horloge bij zich te hebben. Hij zeide, het van een kameraad op de tribune ge- kregen te hebben, welke kameraad toen ook spoedig gevonden was. De beide mannen een van hen is een bekend zakkenroller werden in het gerechtsgebouw zelf achter slot en grendel gezet. De beroofde was intusschen van het Leidsche- plein met politie beambten teruggekomen en her- kende het in beslag genomen horloge als het zijne. Maandagochtend ongeveer 5 uur passeerde aan het tolhek aan de Vijf Sluizen, nabij Vlaar- dingen, een onbekend persoon, naar gissing onge veer 40 jaar oud, die aldaar aan den tolbaas vroeg of hij den eersten trein naar Maassluis nog halen kon. Na zich aan de halte Schiedamsche dijk voorzien te hebben van een retourbiljet naar Maassluis, wilde hij de rails oversteken naar het perron, met het gevolg dat hij door den aanko- mende trein gegrepen en overreden werd. De vreeselijke verminkte lichaamsdeelen werden met denzelfden trein vervoerd naar het station Vlaar- dingen, en van daar naar het kerkhof gebracht, Bij onderzoek zou gebleken zijn, dat deze per soon was M. van B. wonende in de Gorzen te Schiedam. Bij het onderwijzers-examen te 'sHertogen- bosch deed verleden Vrijdag een der commissie- leden aan een examinandus de gewone vraag z/Hoe is uw naam Zeer verbaasd keek hij, toen hij ten antwoord ontving: Yerrek, mijnheer!" Toch kon de aangesprokene moeielijk iets anders zeggen; hij heette inderdaad J. C. Yerrek. Men vindt dien naam dan ook onder de opgaaf van geslaagden. Het postpapier, dat in het hotel Den Ouden Doelen in Den Haag ter beschikking van de ge- delegeerden ter Vredes-conferentie staat, bevat een brievenhoofd, dat er zeer oorlogzuchtig uitziet kanonnen, geweren, granaten, sabels enz. Maar al dat moordtuig is onschadelijk op de wijze, waarop het is voorgesteld. Aan de bajonet van een der geweren is een spin bezig rustig haar net te spinnen, de sabel ligt gebroken het sluitstuk van het kanon is onbruikbaar gemaakt, en ten overvloede zit op den mond de duif, draag- ster van den olijftak. Het geheel symboliseert eigenaardig de rust- der wapenen. Toestanden te Maastricht. In het te Maastricht verschijnsel Katholiek Volksblad van Zaterdag wordt een ernstig woord gericht aan de katholieke moeders van Maastricht. In den laatsten tijd zoo leest men daar is het erger dan ooit gewoonte geworden kinderen jenever te laten dragen van branderijen naar slii- terijen. Voor twee ceuten per wandeling van eillde Boschstraat tot einde Brusselschestraat of St. Pieter- straat worden de kinderen aan de jenever fa- briekanten afgestaan. Voor twee centen worden, kinderen van negen tot dertien jaren in de ver- zoeking gebracht jenever te proeven. z/Hebt gij zoo wordt gevraagd ze wel eens gezien, uwe kinderen, met den liter jenever onder den arm (je herberg intrekken Hebt gij ze we] eens gezien, al schreeuwende en tierende in troepen van vijf en zes man langs de straten loopende P Bedenkt gij, wat er moet worden van kinderen, voor wie de weg naar de kroeg van hunne jeugd af de gewoue weg is En hoe wordt het loon dier jeneverdragers soms aan de ouders uitgekeerd Op het einde der week ontvangt vader of rnoeder de helft van het verdiende loon in jenever en de andere helft in geld. Een ongeluk komUnooit alleen Een tabakswerker te Zutphen wilde een vrij uurlje besteden aan huiselijke bezighedenonge- lukkig gleed de ladder, waarop hij stond, uit, zoodat hij zijne vrouw te hulp moest roepen. Het toeval wilde, dat de vrouw juist bezig was met vet braden. In haar schrik over het hulp- geroep van haar man vergat ze de pan op het fornuis te zetten en hield ze deze in de hand. Een dreumes van ongeveer anderhalf jaar, die rnoeder naliep, had daardoor het ongeluk het heete vet over zijn handje te krijgen en zich daardoor vrij ernstig te branden. Naar gemeld wordt heeft de expeditie naar de Zuidpool, onder leiding van De Gerlache weinig resultaten gehad. De Belgica zal, volgens de //Petit Bleu" waarschijnlijk, na een reis van juist twee jaren, den 15 Augustus weder in Antwerpen binnenvallen. Een aantal rampen worden uit het buiten- land overgekabelt. Uit San Antonio in Texas wordt melding ge maakt van een wervelstorm in Mexico, waardoor 9 menschen gedood en 20 gewond werden, terwijl er nog 11 verdwenen zijn. Te Parijs, ook in Texas, is een groote tribune met vierduizend toeschouwers tijdens het afsteken van een vuurwerk ingestort. Er zijn een groot aantal gekwetsten van dooden gewaagt dit bericht niet. Bij een ontploffing in een chemische fabriek te St. Helen's, in Lancashire, zijn drie mannen gedood en een twintigtal gewond, eenige zeer ernstig. Een pleziertrein van de Philadelphia Reading

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2