A lgemeeD Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch- Via an dor en. No. 3766. Donderdag 18 Mei 1899. 0ISSHILDIS VERQQRDEELD. 39e Jaar^ang;. Veeartsenijkundig Staatstoezicht. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. POLITIEK OVERZICHT. FJBUILLETOJSI Naar het Fransch van JULES MARY. TER NEIIZEISCHE <0111UT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika f 1,32J. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. AD VERTENTIlN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. nit blad verschijnt jlaaudag-, Woeutdag- en VrijdagBvoDd, uit^ezonderd op Feeatdageo, bij den altgever I*. J. VAW DE HIDE te Ter Meiien. De Bnrgemeester van TER NEUZEN maakt bekend dat de invoer van melkvee uit Nederland langs de grens- kantoren Esschen stationEsschen (dorp), Maaseijck en He Klinge met ingang van lieden is gesloten. Ter Neuzen, 15 Mei 1899. De Bnrgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. De Fransche regeering neemt nu en dan den schijn aan, alsof zij haar leven lang voor revisie heeft gestreden en niets liever zou doen dan direct bet Dreyfus-onrecht herstellen. De tegen- standers van herziening beweren dan ook, dat het Hof van cassatie er voor zal stemmen, niet uit overtuiging, maar onder de pressie van Dupuy en Lebret. Wanneer de minister van justitie, de man, die in de Kamer liet ^denkt aan de kiezers" durfde zeggen, van meening veranderd is, dan mag men zeker aannemen, dat de publieke opinie in Frankrijk reeds voor revisie gewonnen is. Omtrent Dupuy berust de bewering waar- schijnlijk op de rede, die hij Zondag op Pere- Lachaise gehouden heeft bij de onthulling van een monument op het graf van Charles Floquet, der oud-voorzitter der kamer. Dupuy herinnerde daarbij o.a. aan de krachtige wijze, waarop Floquet generaal Boulanger bestreden had. Boulanger had eens, zijn program ontvou- wend, over patriottisme gesproken op een manier, alsof hij alleen daarvoor het ware gevoel had. Floquet, toen minister-president, antwoordde daarop het volgende //Ik verbaas mij, waaruit hij het recht punt om zich met een naieve brutaliteit voor te stellen als den eenige, die in Frankrijk het patriottisme vertegenwoordigtom het te doceeren aan de vertegenwoordigers der natie, aan haar generaals, aan haar officieren, die der disci pline getrouw zijn, aan het leger en aan die onbe- kende soldaten, die evenzeer hun bloed hebben veil gehad voor het land en die er niet over sprekenaan al die trouwe dienareu, die stil arbeiden om hun vaderland te beschermen, in plaats van hier betoogingen te houden, die op nieuw-cesarisme gelijken." En de heer Dupuy voegde aan de aanhaling van deze woorden toe, dat de republikeinen van toen met overgroote meerderheid stemden voor de openbare aanplakking van de rede van Floquet dat de republikeinen van heden goed zouden doen, 26) Een onderzoek van zijn otngeving was niet erg bemoedigend. Op 't schiereiland Dueos zijn wel geen forten, maar het is van nature als een vesting, en de bewaking, van de landzijde door soldaten, van de zeezijde door oorlogsschepen, is zeer streng. Er bestond bijna geen kans om ooit te ontsnappeu, en de meesten zouden de hoop geheel hebben opgegeven. Doch Haudecoeur putte kracht uit het bewustzijn van zijn onschuld. Hij begreep, dat hij alien achterdocht 't best kon afleiden door zijn bescheiden, onderworpen iiouding te bewaren. Eerst 't vertrouwen opwekken van zijn otngeving, en dan de eerste de beste ge egenheid aangrijpen. Hij had echter te veel geleden om zich te wagen aan gevaarlijke pogingen, die, a s ze ontdekt werden, hem voor goed de verdere kans zouden ontnemen. Ilij had wel gehoord van bannelingen, die ge- vlucht waren met behulp van vrienden, die den kapitein van teen of ander kustvaartuig hadden omgekocht, dat hen naar Sydney bracht. Doch Haudecoeur, die arm was en geen vrienden had kon aan dat middel niet denken. Yluchten over land stond gelijk met zich bloot- stellen aan een bijna zekeren dood. Hij zou dan iu elk geval een geweer moeteu hebben, om door de wildernis heen de noordkust te bereiken. En die rede nog eens te overdenken en er dezelfde kracht uit te putten, wanneer zij ooit voor een dergelijk gevaar kwamen te staan. Een heel sterke grond om te beweren, dat Dupuy revisionist is geworden, is dit nietmaar 't klinkt ten minste niet als een verheerlijking van den generalen staf. Er komen veel geruchten los over de Dreyfus zaak, maar nieuws is er weinig. Keizer Wilhelm is met zijne gemaliu van zijn uitstapje naar het Rijksland teruggekeerd en heeft, na eerst te Homburg, op Friedrichshof zijne moeder te hebben bezocht, zich naar Wiesbaden begeven. De zittingen van den Duitschen Rijksdag zullen hoogstwaarschijnlijk eerstdaags voor geruimen tijd worden verdaagd. Van liberale zijde schijnt men er de niet-bekrachtiging der Berlijnsche burge- meesters-benoeming nog ter sprake te willen brengen. Aguinaldo moet aan alle vreemdelingen last gegeven hebben, binnen 48 uren het Philippijn- sche grondgebied te verlaten. Hij meent, denkt men, op die wijze de Regeeringen te kunnen noodzaken, het gouvernement der Filippinos te erkennen, om aldus voor de belangen van hun onderdanen te kunnen zorgen. De Amerikanen maken toebereidselen om de Philippijnsche troepen, die te San Fernando saam- getrokken zijn, aan te vallen. Uit Pretoria wordt bericht, dat President Kruger zich bereid heeft verklaard tot een onderhoud met den Gouverneur der Kaapkolonie, Sir Milner, wanneer hij daartoe wordt uitgenoodigd. Het aantal onderteekenaars van het adres, waarin tegen vreemde inmenging in de Transvaalsche aangelegenheden verzet wordt aangeteekend, is van 9000 reeds tot 14,000 gestegen. Volgens een bericht uit St. Paul de Loanda is dezer dagen de eerste locomotief aangekomen te Ambaca, het eindpunt der eerste concessie-lijn van den Trans-Afrikaanschen spoorweg. De Koning en de Koningin van Wurtemberg brengen heden te Hausbaden een bezoek aan Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Moeder. Morgen zullen Hare Majesteiten te Kalsruhe een bezoek brengen aan den groothertog en de groothertogin van Baden en aldaar dejeuneeren. De Vorstinnen gaan dan naar Baden-Baden om in den avond te Hausbaden terug te keeren. van daar moest hij zien te komen naar de eilan- dengroep der Nieuwe Hebriden, vijf-en-twintig mijlen van Nieuw-Caledonie af. Al kon hij een vaartuig vinden voor den overtochi, dan wachten hem daar nieuwe gevaren van de zijde der wilde inboorligen. Toch was dit het eenige middel. Hij besloot, hard te werken, geld te sparen en onder de veroordeelden iemand te zoeken, dien hij in vertrouwen kon nemen twee zijn altijd sterker dan een. En dan moest hij zich wapens zien te verschaffen. Hij arbeide hard, had weinig behoeften, en reeds na eenige maanden bezat hij genoeg om een geweer te koopen. Nu begon hij goed te bestudeeren, hoe de bewakiugsdienst aan de landzijde was in- gericht. Spoedig kreeg hij de overtuiging, dat er althans bij dag aan geen poging tot vluchten te denken viel. 's Nachts waren er drie linien van wachtposten, die elkaar seinen konden geven. Hij besloot eens op verkenning uit te gaan, in een nacht, als plotseling een dier heftige onweders losbrak, welke in deze streken zoo onverwacht komen. Mislukte de poging, hij zou dan althans beter op de hoogte zijn dan tevorenlukte het, dan kon hij nog denzelfden nacht tot Noumea gaan, daar trachten zijne gevangen kleeding tegen een ander pak te verwisselen en eenige wapens koopen, om zich dan in 't bosch terug te trekken, eer zijn ontsnapping was ontdekt. Voor alle zekerheid zou hij in zijn hut een brief op tafel leggen, waarin hij meedeelde, dat hij zich ging verdrinken, wijl hij de ballingschap niet Zaterdag 20 Mei zullen HIl. MM. Hausbaden verlaten om zich te begeven naar Koningswinter en aldaar te vertoeven tot Dinsdagmorgen 23 Mei, ten einde de Koningin van Zweden te Honnef te bezoeken. Van Koningswinter zullen de Konin- ginnen zich 23 Mei per extratrein naar's Graven- hage geven en aldaar aankomen in de namiddag ongeveer 5£ uur. De Eerste Kamer is Maandagavond bijeen- gekomen tot hervatting harer werkzaamheden. Ingekomen waren verschillende missives, waar- onder de mededeeling van het overlijden van Jhr. F. X. J. van Nispen tot Pannerden, in leven lid dezer Kamer. De voorzitter herdacht den ontslapene in de volgende woorden Mijne heerenDoor het overlijden van Jhr. Van Nispen tot Pannerden heeft de Kamer opnieuw een gevoelig verlies geleden. De overledene onder- scheidde zich door bekwaamheid, ijver en toewij- ding, waarvan zijne adviezen steeds getuigden. Zijn naam zal hier in goede herinnering blijven. Moge de Almachtige zijnen nagelaten betrekkingen de kracht geven het groote verlies in stille onder- werping te dragen. De brief, houdende mededeeling van het over lijden, is reeds, namens de Kamer, met een brief van rouwbeklag beantwoord. Mededeeling werd voorts gedaan van de laatste- lijk door de Tweede Kamer aangenomen wets- ontwerpen. Tot voorzitter der commissie voor de verzoek- schriften, in de plaats van Jhr. Van Nispen tot Pannerden, werd benoemd Mr. E. H. J. M. van Zinnicq Bergmann. De vergadering werd daarna verdaagd tot Dins- daguamiddag 2 ure. De opening der Vredesconferentie is vast- gesteld tegen aanstaanden Donderdag, des namid- dags 2 uur. Men meldt aan de N. R. Ct. Ministrieele besluiten, in dato 12 Mei, verbieden bij maatregel van gezondheidspolitie, te beginnen met 15 dezer en tot nader order, den invoer van melkkoeien herkomstig uit Nederland, langs de douane-kantoren Esschenstation, Esschendorp, Maaseijck en de Clinge. Naar aanleiding van dit bericht kan ik mededeelen dat deze week aan het ministerie van landbouw een vergadering plaats heeft gehad van de provinciale inspecteurs- veeartsen en de eontrole-veeartsen voor de door- lating van Hollandsch vee, en dat, ten gevolge langer kon verdragen. Dit zou te minder ver- wonderen, daar hij aan boord der //Danae" in een wanhopige bui al een poging had gedaan om in zee te springen. Zoo men zijn lijk niet vond, zou men waarschijnlijk denken, dat hij door de haaien was verslonden. Op een avond, toen een geweldig onweer met stortregen losbrak, schreef hij den bewusten brief, legde dien op tafel, zoo dat men hem dadelijk moest zien, stak het met moeite bespaarde geld in den zak waagde zich buiten, onder het woeden der elementen. Hij was enkel gekleed in een wollen hemd en linnen broek, blootshoofds en barrevoets, om geen gedruisch te maken. De wind maakte 't haast onmogelijk, op de been te blijven, en 't was pik- donkere nacht. Dit begunstigde zijn vlucht, zoo- dat hij ongemerkt een groepje lotgenooten kon passeeren, die uit hunne half vernielde hutten waren gevlucht. Een bliksemstraal deed hem zien, waar zij stonden, en hij ging zoo dicht langs hen heen, dat hij de gesprekken kon verstaan. Mooi weer om te vluchten hoorde hij zeggen. Je weet toch wel, dat bij storm weer de posten verdubbeld zijn Dit schrikte hem niet af. Hij had weldra de hutten achter zich en was op den weg, dien de patrouilles volgden. 't Was zoo duister, dat men de lantaarns der wachtposten niet kon zien. Alleen het hemelvuur stelde hem in staat, nu en dan te onderscheiden, waar hij zich bevond. De eerste postenlinie had hij weldra achter zich. Hij waadde gedurig tot aan den gordel door het water, dat de holle wegen had herschapen in bruisende beken. der gevoerde discussien, het denkbeeld der voor- gestelde slachthuizen aan de grenzen waarschijnlijk zal worden losgelaten. Voor het melkvee zouden de tegenwoordige reglementen blijven gehandhaafd. Het slachtvee zou dan quarantaine van acht dagen moeten onder- gaan aan de grensstations daarna zou het „ge- tuberculineerd" worden, alvorens naar de abattoirs van het binnenland te worden verzonden. In de stallen, die de Belgische regeering te Clinge (Waes) heeft laten oprichten en waarin het Hollandsch vee in quarantaine moet vertoeven, alvorens in Belgie te worden ingevoerd, heerscht op dit oogenblik mond- en klauwzeer. Er zijn thans te Clinge 140 beesten. De zieke dieren worden zorgvuldig afgezonderd gehouden en er zijn door de autoriteiten gestrenge maat- regelen genomen om de ziekte te bestrijden. Op de te Amsterdam gehouden jaarvergade- ring van de //Vereeniging van directeuren bij den post- en telegraafdienst," besprak de heer Raay- makers de kwestie van het ,/vol pensioen," opge- worpen door den heer De Breuk te Zandvoort. De heer Raaymaker9 betwijfelde de mogelijkheid der verwezenlijking van de denkbeelden van den heer De Breuk, wat hij met cijfers nader aan- toonde. De burgemeester van Franekeradeel, wien vergund is buiten zijne gemeente te wonen, deelde aan den gemeenteraad mede, dat hij telken jare do gomotulektta /ja\ oluilv^u bet boilrag, waarvuor hij zou zijn aangeslagen, indien hij niet zijn woon- plaats elders had gevestigd. TER NEUZEN, 17 Mei 1899. Bij Kon. besluit is aan den heer A. J. Borghstijn, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Zuidzaude. Gisteren zou te Sas van Gent aan een Belgisch koopman worden afgeleverd een stier, gekocht van een landbouwer iu de gemeente Hoek. Het beest ontglipte te Sluiskil aan zijne geleiders en werd, toen men het weer in handen had, geblinddoekt. Aan het kanaal rukte de stier zich opnieuw los en stortte te water. Ofschoon levend er uitge- haald moest men het beest toch afmaken. Naar blijkt uit een bericht in de Midd. Ct. is de ballon, waarvan wij in ons vorig nummer mel ding maakten, even voorbij Gapinge neergedaald. Hij bereikte nu steeds worstelend tegen het water, den keten van posten, die het schiereiland afsnijdt van het vasteland. Op een gegeven oogen blik zag hij, bij het licht van den bliksem, een schildwacht vlak bij hem. De man stond op zijn geweer geleundhij had niet eens beschutting willen zoeken in het schilderhuis. Had de soldaat hem ook gezien Hij meende het geluid te hooren van een geweer, dat wordt aangelegd. Haudecoeur stond nu tot den hals in 't water. Hij dook onder, zich vastklemmende aan een struik, die groeide langs de helling van het ravijn, dat nu in een rivierbedding was herschapen. Toen weer een bliksemstraal den omtrek kort en sterk verlichte, wilde de schildwacht vurenmaar tot zijn verbazing zag hij uiemand meer. In de nu volgende duisternis kroop Haudecoeur aan de overzijde uit het water en bereikte een hooger, beschut punt, waar hij voor't oogenblijk veilig was. Hij bevond zich nu tusschen de militaire linie en de twee andere, de eerste bewaakt door gen- darmen, de tweede door iuboorlingen. Tusschen die linies lagen de bebouwde landerijen, afgewisseld door bosch en kreupelhout. Haudecoeur was hier nooit geweestmaar hij wist, dat alle wegen waren bewaakt door posten. Hij moest dus zijn weg vervolgen dwars door het ondoordringbaar kreupel hout, met tal van doornstruiken, nadat hij eerst uren lang door slijk en water was voortgekropen. Slechts langzaam vorderde hij. De wind was in hevigheid vermindendde bliksemstralen volgden elkaar minder snel opmaar de regen bleef bij stroomen vallen, zoodat het geheele schiereiland als 't ware in een groot slijkmeer werd veranderd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1