Algemeec Nienws- en Advertentieblad voor Zeenwsch- Vlaandoren. No. 3765. Dinsdag 16 Mei 1899. 39e Jaargaiig. GEMIINTIRAAD. I E 2 E R S L IJ' S T. ONSCHULDIG VBBQQMERLD. aanbesteden Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. in de hoofdkom en van een begrind voetpad lang 2728 M., aan den Oostdijk. FBUILLETON Naar het Fransch van JULES MARY. POLITIEK OVERZICHT. TER IEIIZEISCHE (OIRAYT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVESTENTIlN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Kit bind verschijnt tIhhimI««-, Woentdiig. en VriJiIagHvonil, uitigezouderd op Feestdagen, bij den altgever P. J. I'dW DE IliDK te Ter Semen. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Uouderdug, 18 Wei 189!), voormiddags 10 uren. Ter Neuzen, 15 Mei 1899. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat de op den 228t«n Maart 1.1. vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 18991900, zooal§ tlease tlianK luiilt, van Iieclen tot den l»den Wei van het volgende jaar van kracht blijft, behoudens wijzigingen ten gevolge van rechterlijke uitspraak en aanteekeningen omtrent schor»ing. De genoemde lijst blijft voor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage nedergelegd en in afschrift of afdruk, tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Ter Neuzen, den 15 Mei 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL. De Secretaris, J. WTSKERKE. Het Gemeentebestuur van HENGST- DIJK zal onder nadere goedkeuring op Donderdag 18 Mei 1899, des middags te 12 ure, ten Raadhuize, bij enkele insehrijviug in e£n perceel, bet uiakcu von 103 Ml. Koiboau Raining /1450, Het bestek is van af a. s. Maandag op franco aanvraag tegen betaling van f 0,50 verkrijgbaar bij den Secretaris. Aanwijzing op den dag der besteding, 's morgens 9 ure, waartoe saam te komen in den tol te Kuitaart. Hengstdijk, 1 Mei 1899. Burgemeester en Wethouders, G. VAN TRAPPEN, Burgemeester. CH. T. HERMANS, Secretaris. Gerard zocht in die kast en vond weldra, in den vorm van brieven en rekeningen, de bewijzen van zijns vaders betrekkingen met Marinette. En eindelijk onder een stapel rapporten, waarin hij 't schrift van Collivet, den trouwen boekhouder, gemakkelijk herkende, een portret, 't portret van een schoone vrouw. Dat moet Marinette zijn dacht hij. De photografie omkeerende, bemerkte hij op de keerzijde twee woorden, met bevende hand ge- schreven „0, Marie 't Was de hand van Collivet. hij vergeleek dit schrift met de andere papierener viel niet aan te twijfelen 3 Een nieuw geheim, dat hij later moest door- gronden. De eerste gedachte was zou die Marinette hem kunnen mlichten, hem eenige aanwijzing kunnen geven omtrent den moord F Ik zal haar gaan opzoeken 1 sprak Gerard. Misschien weet zij lets Doch een ander, zeer dramatisch voorval belette hem, dadelijk aan dit voornemen gevolg te geven. ..Een paar dagen later namelijk vergezelde Gerard zijne ouders naar het /Theatre Fran?ais", waar /.Hamlet" werd gegeven. Jean vond het een wel- kome gelegenheid, om zijn vrouw wat afleiding te bezorgen. Ontevreden over den loop der beraadslagingen in de Belgische Kamer over de nieuwe kieswet hebben de afgevaardigden der linkerzijde be- sloten de verdaging voor te stellen en, ingeval van weigering, niet meer aan het debat deel te nemen. Waarschijnlijk zal in dezen geest een manifest tot het land gericht worden. In het Luikerkwartier zullen waarschijnlijk de stakende mijnwerkers met de voorgestelde loons- verhooging van 5 percent genoegen nemen, en heden verwacht men nu het hervatten van den arbeid. Eer het echter zoover kwam, zijn heel wat vergaderingen en heel wat verzoenende rede- voeringen moeten gehouden worden. Een groot aantal werkstakers hebben straffen beloopen wegens gewelddadige verhindering van anderen om aan het werk te gaan. Den 22en Mei wordt te Brussel een Internatioaal Congres van mijnwerkers gehouden. Voor wie zich als voogden opwerpen van den Onafhankelijken Congo-Staat valt daar nog heel wat te beschaven. Onlangs overleed een groot opperhoofd van Ki Santu, en hij gelastte voor zijn dood alsof het de gewoonste zaak ter wereld was dat men op zijn graf 12 mannen zou slachten. De militaire overheid kwam echter tusschenbeide en zorgde, dat dit eerbewijs den overledene werd onthouden maar voor hare tusschenkomst waren er at een paar mannen ter dood gebracbt. Het gaat nu met een zekere vaart bergaf met de tegenstanders van 11 cm en waarticia j.. j- Derde Republiek, te snel eigenlijk na den slak- kengang van vele lange maanden en de regeeiing of enkele leden der formatie-Dupuy althans, schij- nen er naar te streven het geschokte vertrouwen in hun goeden wil en in hun durf tegenover den generalen staf en de door het aanvullend onder- zoek van de Strafkamer gecompromitteerden, te herstellen Zaterdag heeft de nieuwe minister van oorlog de heer Krantz, de wereld verrast met de open- baarmaking van een decreet, waarbij de eerst on langs tot majoor bevorderde kapitein Cuignet, op non-activiteit wordt gesteld en wel in direct verband met de mededeeling aan de Parijsche anti- Dreyfus organen Petit Journal en Eclair van de tusschen den vorigen minister van oorlog De Frey- cinet en den minister van buitenlandsche zaken Delcasse, gevoerde briefwisseling. Gerard, die dweepte met het tooneel, verkeerde in de beste stemming. Plotseling evenwel be- trok zijn gelaathij had, in een loge tegenover de hunne, een vrouw gezien, een beeldschoone vrouw, gekleed met eenvoudige elegantie, 't Was de vrouw, wier portret hij gevonden had in de papieren zijns vadersdie befaamde Marinette. Ook Marguerite had haar herkend, ofschoon ze maar eens, op den dag van den moord, het portret had gezien. Maar alles, wat hare zinnen op dien vreeselijken dag hadden waargeuomen, bleef onuit- wischbaar in haar ziel gegrift. De onverwachte ontmoeting met die vrouw deed de opgewektheid van den jongen man terstond verdwijnen. En 't kon wel niet anders, of't moest hem treffen, hoeveel overeenkomst er was tusschen het sombere treurspel van Shakespeare en zijn eigen toestand Hamlet, die zijn vader be- weende en den moordenaar zochtHamlet, die zijn moeder verdacht en haar tweede huwe- lijk laakte. Had hij er maar van te voren aan gedacht, dan was hij niet gegaan. Doch niet hij, maar Jean Demarr had het plan bedacht.Met opzet mis schien Om door een stouten zet den argwaan van zijn stiefzoon te overwinnen Hij zag zijn stiefvader aan, maar deze was volkomen kalm onbevangen volgde hij het spel. Ik ben gek zei de jongeling tot zichzelven. Maar naarmate het treurspel zich ontwikkelde, werd de fatale indruk sterker't was, of hij niet den Deenschen prins, maar zich-zelven hoorde spreken. En toen de geest van Hamlet's vader verdween met de woorden //Vaarwel, mijn zoon Vergeet mij niettoen durfde Gerard zijn moeder niet z/Frapper vite et frapper juste" schijnt het parool fe zijn van den nieuwen minister van oorlog eergistermorgen vroeg bevatten beide genoemde bladen de gewraakte corresponJentie, onmiddellijk ontbood de heer Krantz majoor Cuignet, die als adjudant fungeerde bij generaal Roget in zijn kabinet, hoorde zijn verklaringen aan ten aanzien van de door hem bedreven onbescheidenheid en een enkel uur later onderteekende de president der Republiek in den in het Elysee gehouden minis- terard, op voorstel van den titularis van oorlog, het vonnis van den schuldige de zwaarste straf welke de minister een officier op eigen gezag, zonder zijn onmiddellijke chefs te hooren, kan op- leggen. Door dit besluit (//Mis en non-activite par retrait d'emplot", is de officieele benaming,) wordt den majoor voor den tijd van diie jaar zijn graad ontnomen met behoud van slechts de helft der soldij, hij mag deze drie jaren niet in reke- ning brengen als dienstjaren, het dragen der uni form is hem verboden, uitgezonderd wanneer hij voor de militaire autoriteit moet verschijnen, terwijl hij niet te Parijs mag blijven wonen, tenzij hij het bewijs kan leveren dat zijn middelen er voldoende voor zijn Men kan zoo denken dat dit krachtige, onver- biddelijke optreden, vele militairen van veel hoogeren rang dan de nu zoo zwaar gestrafte, zal doen sidderen Behalve majoor Cuignet is ook de rechter Grosjean uit Versailles (dezelfde die in de maand Januari frachtte Picquart in verdenking te bren gen door heel leelijke aantijgingen) door de regee- gi/iiv/uiuu av -j titie heeft hem verwezen naar den hoogen raad der magistratuur wegens deelnemicg aan de pu- blicatie van het Petit Journal, zoodat de heer Grosjean hedenmiddag zal moeten verschijnen voor den eersten president van het Hof van appel. Wat hebben beide heeren dan toch eigenlijk wel gedaan Het is meer dan eens gezegd dat de terugtre- ding van De Freycinet als minister van oorlog, eigenlijk direct moest worden toegeschreven aan het conflict tusschen zijn departement en dat van buitenlandsche zaken, naar aanleiding van de ver- klaring voor het Hof van cassatie alle Kamers vereenigd, afgelegd door den heer Paleologue met betrekking tot het veelbesproken telegram van den Italiaanschen militairen attache majoor Paniz- zardi. Koning Oscar van Zweden en Noorwegen is aanzien. Doch een steelschen blik deed hem zien, dat zij de gehandschoende hand langs de oogen streek. En de haudschoen was vochtig, toen zij die hand terugtrok. Na 't vallen van 't gordijn was zij doodelijk bleek. Jean Demarr, die geen erg had in haar ontroering, sprak vriendelijk tegen haar; ze ant- woordde slechts met een hoofdknikde kracht om te spreken ontbrak haar. Haar man verliet even de logeGerard, die zag, hoe vreeselijk de arme vrouw leed, voelde een innig medelijden met haar. Mama fluisterde hij Zij antwoordde nietze had de oogen gesloten 't was of ze niet meer tot deze wereld behoorde. Jean Demarr keerde terug; het scherm ging weer opMarguerite had de oogen geopend en keek onafgeweud naar het tooneel. Gerard kon haar blik niet zien, anders was hij wel opgestaan, om hulp te roepen in dien blik fonkelde de waanzin, de krankzinnigheid, die haar zoo lang had bedreigd. De arme vrouw dacht aan niets anders meer dan aan de misdaad, waaraan zij zich schuldig waandeEn eindelijk, toen aller blikken naar het tooneel gericht waren, behalve die van Gerard, welke zijn moeder nu geen seconde uit het oog verloor, eindelijk, bij het tafereel der tooneelvoor- stelling, gleed Marguerite langzaam van haar stoel de waaier was uit hare handen gevallen, de armen hingen slap langs het lichaam de oogen waren gesloten. Gerard stiet Jean Demarr aan, die, naar't tooneel gewend, zijn vrouw niet kon zien. Er ontstond eenige opschudding in de naburige loges, waar men het voorval had opgemerkt. volkomen hersteld in zijn land teruggekeerd. Op de terugreis wijdde hij den nieuwen spoorweg tusschen Malmo en Trelleborg in, waarmee de groote verkeersweg tusschen Zweden en het vaste- land is voltooid. Het millioen kronen, dat in den Noorschen Rijksdag voor snelschietende kanonnen is aange- vraagd, blijkt nog maar het begin te zijn voor de invoering eener nieuwe artillerie, die in het geheel 8 millioen kronen zal kosten. Voor ver- sterking der vestingen ten Oosten van Christiania zal 340,000 kronen noodig zijn en voor maatregelen ter verdediging der stad aan de landzijde 83,000 kronen. Blijkens een Zaterdag van Hr. Ms. gezant te Brussel ontvangen telegram zijn met ingang van heden (15 Mei) de grenskantoren Maaseijck en de Klinge voor den invoer van melkkoeien uit Nederland gesloten. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft aan de Gedeputeerde Staten der onderscheidene provincien een brief gezonden met verzoek, te vernemen, of, naar hunne meening, het bekleeden der functien van redacteur, correspondent, agent of uitgever eener courant al dan niet valt onder het verbod van art. 36, alinea 2, der wet op het lager onderwijs. de Heldersche marine-officieren een klacht bij de marine-autoriteiten ingediend over den predikant De Koe, maar hebben zij zich tot de marine- autoriteiten gewend, om door hun tusschenkomst een klacht bij de Synode aanhangig te maken. Dit is thans door den minister van marine geschied. De marine-officieren waren van oordeel, dat de preek een opruiend karakter droeg voor de min- dere schepelingen, die in de kerk tegenwoordig waren. De heer J. H. Hennequin te Sluis heeft zich, o. m. anderen, bereid verklaard op te treden als correspondeerend lid der commissie, voor de geschiedkundige tentooustelling van het Neder- landscb zeewezen, gedurende de maanden Juli en Augustus van het volgend jaar te's Gravenhage te houden. Gerard, geholpen door Jean, droeg de bezwijmde spoedig uit de loge. Er was al een geneesheer komen toeschieten, die de eerste hulp bood. Toen bracht men de arme vrouw in haar rijtuig. Zij had de oogen geopend, maar geen woord geuit. Ze had Gerard en Jean aangezien, zonder hen te herkennen. Thuis kon ze, door beide mannen gesteund, den trap beklimmen, naar hare vertrekkenmaar ze bleef een onverklaarbaar, hardnekkig zwijgen be- waren. Men zond om den huisdokter, die spoedig kwam. Ook hem herkende Marguerite niet. Hij gaf order, de arme vrouw te bed te brengen, en verheelde zijn ongerustheid niet. Hij schreef een kalmeerend middel voor, en reeds vroeg in den morgen kwam hij terug. Jean en Gerard verlieten het ziekbed niet. Nog altijd had zij geen woord gesproken en haar blik dwaalde van den een naar den ander, zonder hen te herkennen. Die starre, doode blik maakte hen wanhopig zij drongen den dokter, hun te zeggen, wat ze reeds beiden wistenwat de vrees hun had doen raden. Krankzinnig stamelde Gerard. De dokter knikte ernstig, bevestigend. Ja, krankzinnig... 'tis of de arme vrouw in 't hart getroffen is door een ongeneeslijke wonde. Twee snikken antwoordden hem. Jean Demarr had de handen zijner ongelukkige vrouw gevat, als wilde hij haar met kracht tot het bewustzijn terugroepen. Gerard was wanhopig in een stoel neer- gevallen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1