Gemengde berichten. Het weer was gisteren niet erg gunstig voor de haar tienjarig bestaan vierende handboog-maat- schappij ,/De Wester-Schelde" alhier. TER NEUZEN, 8 Mei 1899. De vrij sterke wind zwiepte de steng bij de 's namiddags gehouden koningschieting duchtig heen en weer, zoodat de koningsvogel voor de schutters geen gemakkelijk mikpunt bood. Na een strijd van eenige uren stond de vogel, on- danks hij reeds een aantal duwen ontvangen had, nog op zijn hoogluchtig standpunt, spottend met de pogingen der schutters, zoodat men besloot de onderlinge prijsschieting, met het oog op het gevorderde uur aan de koningsschieting te ver- binden. Inmiddels was het fanfarencorps //De Vereenigde Werklieden" op het terrein gekomen, om door zijn vroolijke toonen de schieting op te luisteren, wat vele belangstellenden daarheen lokte. Nadat reeds eenige kleinere vogels waren bemachtigd, gelukte het den heer A. Begheijn eindelijk den koningsvogel zoodanig te treffeu dat bij naar beneden kwam, en genoemde heer dus voor dit jaar tot Koning werd uitgeroepen. Na afloop der schieting werd het feest door een gezellig samenzijn in het //Hotel Centraal" voortgezet. In deze vergadering werd besloten den heer Geill, burgemeester, het eerelid- voorzitterschap aan te bieden, wat door ZEd. Achtb. is aanvaard. De 17jarige W. J. v. d. H., te Sluiskil, die lijdende was aan toevallen, en mei het oog daarop zelden alleen werd gelaten, was Zaterdag uitgegaan om melk te halen. Hij moest op zijn weg langs een moddersloot, kreeg een toeval en viel er in. Niettegenstaande vrij spoedig hulp aanwezig was, mocht het niet meer gelukken de levensgeesten op te wekken, de ongelukkige was reeds in de modder gestikt. Heden slaagde te Middelburg voor de onderwijzersakte de heer J. de Groote van Schoon- dijke, leerling der rijkskweekschool te Middelburg. Met ingang van 1 Mei 1.1. zijn bevorderd de kommiezen bij's rijks belastingen C. J. van de Walle te Sas van Gent van 3e tot de 2e klasse, en J. Beerens te Hulst van de 4e tot de 8e klasse. Op de lijst van hoogstaangeslagenen in de Rijks directe belastingen in de provincie Zeeland, voor het jaar 1899, komen voor de volgende in- woners van Zeeuwsch-Vlaanderen Eduard Bonte te St. Kruis, Pieter Jacobus Bortel te Schoondijke, Elias Augustus Calon te IJzendijke, Karel Jan Andre Guvon Collot d'Escury te Hontenisse, Dr. Angelus Eduard Cortvriendt te IJzendijke, Gustavus Angelus Felix Cortvriendt te IJzendijke, Mr. Jan Gerard van Deinse te Hulst, Christiaan Dieleman te Zaamslag, Petrus Dieleman te Axel, Cyrillus Petrus Joannes Dierick te Koe- wacht, Jannis Erasmus te Cadzand, Cornelis Fremouw te Groede, Jacobus Marinus de Graaff te Aardenburg, Augustus Adolphus van Haelst te Zuiddorpe, Theophilis Petrus Franciscus van Haelst te Stoppeldijk, Johannes Frangois Hennequin te Sluis, Mr. Pieter Christiaan Jacobus Hennequin te Aardenburg, Alphonse Guillame Victor Hombach te Hulst, Fernand Corneille Octave Mari Hombach te Hulst, Jacobus de Hullu te Cadzand, Jan Huijssen Johanneszoon te Ter Neuzen, Petrus de Kerf te St. Jansteen, Louis de Koeijer teTer Neuzen, Abraham Koster te Axel, Izaak Luteijn Sr. te Zuidzande, Henricus Ludovicus Josephus Maertens te Hulst, Clemens August Anton Franz Pohlmann te Hulst, Abraham Risseeuw Abrahamszoon te Cadzand, Johannes Risseeuw te IJzendijke, Josephus Augustianus Joannes Berchmans Maria Gislenus Seydlitz te Hulst, Isaac de Smit te Oostburg, Mr. Willem Frangois Ewoud Spiering te Ter papa zei Collivet, met inspanning.Doch ik zie niet in, waarmee ik u zou kunnen van dienst zijn. Ik weet niets en, zooals ik u zei, ik ben overtuigd, dat Haudecoeur de schuldige is. Maar als ik u aantoonen kan, dat ge u vergist? Ik vraag slechts een helper, een deel- genoot, met wien ik mijne plannen kan bespreken als ik iets ontdekt heb. Wees gij die deelgenoot. Nu, goedik neem het aan, sprak hij en voor zich voegde hij er bij Ik zal dan gemakkelijker het gevaar zien aaukomen Ik denk, dat u over uw tijd kunt beschikken. meneer Collivet P Zoo niet, dan zal ik u schade- loos stellen. In elk geval zou ik gaarne uwe voorwaarden weten. 0, ik heb den tijd voor mij, en voorwaarden heb ik niet te stellen. Maar. 0, dring niet aan, meneer. Uw. uw vader is zoo goed voor mij geweest (de aan- doening scheen hem't spreken moeilijk te maken). ik wil u gaarne toonen, dat ik niet ondank- baar ben. Gerard stak hem in een opwelling van harte- lijkheid de handen toe; maar hij gevoelde een lichten afkeer, toen hij de klamme, bevende han den van den ander in den zijne voelde. Waar woont u, meneer Collivet? 0, adresseer uwe brieven maar boulevard Courcellesdan komen ze altijd terecht. Maar u heeft toch een domicilie Ja en neen ik reis veel ik ben nooit acht dagen op dezelfde plaats.ik heb wat geld bespaard. en een erfenis.rijk ben ik niet; jnaar ik kan leveu. een Neuzen, Clement Vincent van Oosterwijk Stern te Aardenburg, Johannes Franciscus Temmerman te Hoofdplaat, Julius Vogelvanger te Hulst, Livinus Franciscus Carolus van Waesberghe te Hulst, Ludovicus Josephus Maria van Waesberghe' Janssens te Hulst, Gerard Wieland te Ter Neuzen. Het laagste gezameulijk bedrag van aanslagen, dat tot de plaatsing op de lijst heeft geleid is 464,50. Itoewacht. Een veekoopman op het Belgisch gedeelte dezer gemeente ging verleden week Dinsdag met een paar kalveren naar Lokeren en deed daarvan aangifte aan het douauenkantoor. Een der beambten, welke dien dag den stal van den vee koopman passeerde, meende daar nog een kalf in te bespeuren. Dat waszeker gesmokkeld dacht de man der wet. Toen de eigenaar thuis kwam, werd de passe- avant gevraagd van het kalf, dat zich in den stal bevond. Geen passe-avant, wijl de koopman beweerde geen kalf meer te bezitten. Nu was er geen twijfel meer. Drie dagen bleef men de wacht houden om den koopman op heeterdaad te betrappen, als hij het kalf in questie wilde vervoeren. Toen kwam men eerst tot de ontdekking, dat men zich vergist had. Het kalf was groote hond. Koewacht. Zooals bekend is en weer blijkt uit de tentoonstelling, die thans te Gent gehonden wordt, maakt men in Belgie tegenwoordig- veel werk van het kweeken van bloemen. Vooral in de provincie Oost-Vlaanderen zijn in den laatsten tijd tal van prachtige bloemkweekerijen verrezen In deze bloemkweekerijen gebruikt men als meststof grond uit eikebosschen afkomstig, en vooral voor het kweeken van azalea's schijnt boschgrond onmisbaar te zijn. Daar in deze gemeente nog al enkele eiken bosschen voorkomen, heben Belgische bloemkwee- kers met de eigenaars een contract gesloten en ziet men thans in sommige bosschen arbeiders aan t werk, die de bovenste teelaarde samengaren en die vermengen met half verrotte bladeren en boschaarde. Deze grond wordt per as naar Belgie vervoerd. Men schrijft ons uit Hoofdplaat Nadat ons bestuur onderwijzeressen als werk- krachten op de school niet langer begeerde en eene proefneming schijnbaar niet in zijn smaak was gevallen, behielp men zich met mannelijk personeel. Na een maanden lange vacature is dezer dagen in de onderwijsbladen een oproeping geplaatst van een onderwijzer of een onderwijzeres, en het lijdt geen twijfel of een der solliciteereude dames zal de voorkeur hebben. Plaatselijke omstandigheden doen dikwijls de meetiing van gezaghebbenden een wijziging onder- gaanen in dit geval terecht. Met genoegen is in onze omgeving de benoe- ming tot burgemeester van Philippine van den heer A. J. Cammaert vernomen. Al heeft deze als wethouder door zijn verwijdering van het raadhuis in den kamp met den toenmaligen burgemeester, den heer Van Sloten, een naam verworven, die bij hooger autoriteit niet precies aangenaam in de ooren klonk, toch bleef hij hier en in de omstreken zijn gunstige reputatie als een goed burger hand- haven. Dat zoovele ingezetenen van Philippine reques- teerden om Cammaert als burgemeester pleit voor hem maar ook voor de regeering, die aan dezen wensch gehoor gaf. Wij gelooven, dat de regeering met deze benoeming van een bewoner in Belgie Bouchoute is zijn woonplaats een gelukkige keuze heeft gedaan. Niet alleen in Bouchoute, maar ook te Philippine, waann zijn landbouwersbedrijf ligt, staat C in gunstig aanzien, maar ook zijn verleden staat ons daarvoor borg. Niet alleen als raadslid en wet houder, maar ook ter bevordering van algemeene belangen wist hij meermalen ijverig op te treden. Van de Aardenburgsche hagelmaatschappij was hij een zoo waardeerbaar bestuurslid, dat hij zich nog in de vriendschap van den voorzitter Mr. Hennequin mag verheugen. De vele mededingers naar de betrekking van burgemeester van het kleine doch gewichtige Phi lippine maakten de keuze voor de regeering hoogst moeilijk. De vacature duurde dan ook tamelijk lang. kon losrukken. Even onwillekeurig bracht hij er de tweede hand bij, die eveneens werd v9stgehouden Met moeite kon hij gelukkig nog om hulp roepen, waarop zijn makker, die op hetzelfde dak werkte hem hielp bevrijdeu en hij er niet weinig ontsteld' en met een paar beblaarde handen afkwam. Een eigenaardige manier om de kas te stijven wordt in toepassing gebracht in de afdeeling Wanswerd van den Protestantenbond. De boeren- leden krijgen in het voorjaar elk een lam, weiden dat gratis, verkoopen het in den volgenden winter en storten de winst in de afdeelingskas. Langs dezen met algemeen gebruikelijken doch zeker practischen weg hoopt men de afdeeling weder tot bloei te brengen. van Weet u wel, dat u eigenlijk de voornaamste oorzaak is, dat Haudecoeur veroordeeld werd i Ja dat weet ik wel. Maar ik moest toch de waarheid zeggen aan de justitie Ik heb gezegd wat ik wist, geen woord meer. Ik heb de stukken van't proces nagelezen De hevigste vijand van Haudecoeur had niet scherper tegen hem kunnen getuigen. Maar ik kende den man nauwelijks Ik houd hem zelfs voor een eerlijk man. Hij heeft ongetwijfeld gehaudeld in driften die revolvers zijn zulke gevaarlijke wapens men windt zich op een drukje aan den trekker 't is ver- schrikkelijk 1 Ik verwijt u niets, meneer Collivet. Maar 't hof is zeer lichtvaardig geweest in zijn oordeel. 't Was een questie van enkele minuten, tusschen het oogenblik, dat u mijn vader zag, en dat, waarop mijn moeder binnentrad In dien korten tusschentijd is de moord gepleegd. De moordenaar is gevluchthij heeft 't kantoor moeten passeeren. U was daar alleen en u heeft niets gezien Dus de couclusie is, zei Collivet ijskoud, dat men moet zoeken onder degenen, die in dat uiterste oogenblik in de nabijheid van uw vader warendat onderzoek kan zeer beperkt zijn want u heeft te kiezen tusschen Haudecoeur, uw moeder en mij Gerard werd bleek. CollivetWat ge daar zegt is laster Laster Zeker Want uw moeder is niet in staat tot een misdaad. Doch ik wilde u met een enkel woord de onvruchtbaarheid uwer na- sporingen aantoonen. Wat laster is ten opzichte Door een visscher te Breskens is verleden week ook een steur gevangen die circa 75 kilo's woog. Een dadelijk gedaan bod, door een vischkoopman, van 30, werd niet aangenomen. Verschillende klassianen, die bij het Depot discipline te Vlissingen daden van insubor dinate pleegden, zijn eergister door den krijgsraad te 's Hage tot 1 jaar gevangenis veroordeeld, som- migen met vervallenverklaring van den militairen stand. Gewoonlijk is de insubordinate gericht tegen onderofficierenmaar nu had een der ver- oordeelden den kapitein-kommandant van het Depot aangerand en hem eenige vuistslagen in den rug toegebracht. Yerder was aan een onderofficier een blauw oog geslageneen ander had de water- kruik en een derde de deksel van de waterton tegen het hoofd gekregen. Al die veroordeelden gaven op, te hebben gehandeld uit baloorigheid. Zekere A. A. D., milicien-plaatsvervanger van het 3® reg. huzaren, was met groot verlof naar Sluis vertrokken en had daar bij een kastelein 's nachts den boel kort en klein geslagen en de jufirouw daarenboven mishandeld. Voor die feiten is hij door den krijgsraad tot 2 maanden gevan genis veroordeeld. Een hoogst onaangenaam avontuur had dezer dagen een te Arnemuiden thuis behoorende visch koopman. Als gewoonlijk zijn waren ventende te Venlo, werd hij aldaar gearresteerd als verdacht te zijn de bedrijver van een in 1888 in Duitsch- land bedreven moord en geboeid naar Roermond getransporteerd. Al zijn betuigingen van onschuld mochten niet baten en niettegenstaande hij in het bezit was van een abonnementskaart met zijn portret en hij sedert acht jaren meermalen per week te Venlo komt en dus bij zeer velen bekend is, meende men hem toch te moeten houden. Na zes uren als misdadiger te zijn behandeld, verloste een telegram van den burgemeester van Arnemuiden hem uit zijn netelige positie en kon hij tot zijn doodelijk ongeruste vrouw en kinderen terugkeeren. De overbrenging had plaats onder een toelood van nieuwsgierigen. Gelukkig leed de man geen schade aan zijn koopwaar, wat zeer goed hap kunnen zijn. (M. C.) Te Beesterzwaag vermiste een veehouder op de voorjaarsmarkt eenige lammeren. Hij ging nu met het moederschaap de geheele markt rond en het duurde niet lang of moeder en lammeren ontdekten en herkenden elkaar, waardoor de ver- keerde eigenaar in den val liep. Daar hier ver- moedelijk diefstal in het spel is, is proces-verbaal opgemaakt. Het U. D. meldt In de gemeente Erichem, met eene bevolking van 450 zielen, bestaat geen enkele herberg met vergunning meeralleen zijn er twee bierhuizen. In verband hiermede is het zeker opmerkelijk, dat sparen der bevolking hier eigen is, getuige het groote aantal inleggers in de spaarbank te Buren. Ook de gemeente Snelrewaard, met 500 inwoners, heeft dezer dagen haar laatste herberg zien ver- dwijnen. Dezer dagen greep een timmerman te Poeldijk, werkzaam op een gebouw, waarover een electrische geleidingsdraad loopt, .onwillekeurig met een hand aan dien draad. Door den electrischen stroom werd die hand zoo vastgehouden dat hij haar niet van uw moeder, is het evengoed jegens mij. 't Was de eerste maal, dat de naam van zijn moeder aid us gemengd werd in die zaak, en voor- taan zou die naam, ondanks hem zelven, ondanks zijn kinderlijke liefde, telkens weer boven komen langzaam, heel langzaam zou de vreeselijke arg- waan worden opgewekt in zijn ziel. Collivet begaf zich, na het gesprek met Gerard, naar de woning, waar hij verbleef als hij te Parijs kwam, een familiepension in de rue de Vernueil. Hij bleef er lang in zijn kamer, schijnbaar slapende, maar vol gedachten. Tegen vier uur ging hij wandelen, naar de Champs Elysees. In de avenue Friedland nam hij plaats op een bank, onder een boomhij haalde een krant uit zijn zak en deed of hij las, maar de ,scherpe oogen waren onafgewend gericht op een klein, elegant hotel aan de overzijde, niet ver van daar. Hij zat wel een uur zonder blijk van ongeduld te geven. Eensklaps werd de koetsdeur van het hotel geopend, een rijtuig verscheen en sloeg de richting in naar de Arc de Triomphe. (Wordt vervolgd.) Onlangs was iemand op een uitstapje in de gelegenheid een nieuw gebouwde gevangenis te zien. Thuis gekomen, deed hij daarvan een uitvoerig verhaal in de tegenwoordigheid van zijn oudsten spruit een knaap van vijf jaren. Een paar weken later ging hij met den trein naar de stad en nam zijn zoontje mede. De trein stond, voor het station bereikt werd, even stil, vlak bij een hoog, somber gebouw. Het knaapje vroeg, wat dat voor een gebouw was en toen hij ten an woord kreeg dat dit de gevangenis was, bracht hij papa tegenover de andere reizigers min of meer in verlegenhed door de vraag„Is dat nu de gevangenis, waar u in geweest is, pa Men schrijft uit Barneveld Vrijdagmorgen weigerde een rondtrekkend koop man, die met een handwagen den tolboom alhier wilde passeeren, het hiervoor verschuldigde tolgeld te betalen. loen de tolgaarder Schimmel nogmaals op betaling aandrong, werd hij door den vreem- deling ernstig mishandeld, onder meer werd hem met een scherp voorwerp een tamelijk diepe wonde onder het oog toegebracht. Ook dreigde de vreem- deling den tolgaarder met een revolver te zullen neerschieten, ingeval hij niet dadelijk mocht pas seeren. He politie heeft proces-verbaal tegen den ge- weldenaar opgemaakt. Een 26jarig spuitgast te Rotterdam, die zich haastte om met zijn spuit bij een gealarmeerden brand te komen, zakte plotseling dood ineen. De brand zelf was van geen beteekenis en reeds met een paar emmers water gebluscht. Een jonge dame te vriendin bezocht, viel waarvan zij eene hersenschudding be'kwam en kort daarna overleed. Donderdag ontstond in de buurtschap de Ilutten (Zomeren), brand in eene arbeiderwoning, welke zoo snel toenam, de bewoners alleen het eigen lijf konden redden en het weinige vee. Noch woning, noch inboedel waren verzekerd. Doch volgens een daar inheemsche goede gewoonte, hebben de buren zich dadelijk opgemaakt, om de hulpbehoevenden te helpen. Het paard wordt voor de kar gespannen en met dit voertuig gaan zij rond in de gemeente, om voor de nieuwe woning bouwmaterialen van de goedgezinden op te zamelen. Van den een krijgen zij hout, van den ander steenen, pannen, stroo; ook voeder voor het vee Ter wijl anderen weer den buidel ontsluiten en naar vermogen een gift in geld uitreiken. Zoo zullen deze arme menschen aan hunnen nood zijn ontkomen. Arnhem, die eene zieke van de trap, tengevolge spoedig Den 4 Mei 1 779, dus 120 jaar geleden, werd te Groningen door de barbiers opgericht een //compact" ter onderlinge ondersteuning bij ziekte en overlijden. Bij ziekte wordt een jaar lang gratis door de collega's het werk van den patient verricht, zoodat deze zijn voile verdienste behoudt, ter wijl bij overlijden de weduwe of de kinderen gedurende twee jaren de he'.ft van dit bedrag blijven ontvangen. Deze vereeniging mag zich nog steeds in een welvarenden toestand verheugen. Ierwijl een tweetal arbeiders in de zand- groeve te Palenberg bij Heerlen aan 't werk waren, stortte eensklaps eene massa zand naar beneden, met het ongelukkig gevolg, dat een der arbeiders bedolven werd en op de plaats dood bleef. De andere arbeider wist zich te redden. De hoeveelheid neergestort zand was zoo groot, dat men uren heeft moeten werken, om het lijk van den verongelukte te vinden. Te Drongelen heeft een vermoedelijk geval van kindermoord plaats gehad. Het lijkje is onder eene bedstede gevonden. Een jonge dochter van 32 jaren wordt verdacht. De heer P. v. d. Meulen te Heerenveen schrijft aan de N. R. Ct. het volgende In deze courant kwam een bericht voor, dat met den meesten spoed door tal van groote en kleine bladen werd overgenomen, doch dat in den vorm, waariu het gegeven werd, eenige rectificatie noodig maakt. In de hoop dat die rectificatie door alle bladen even spoedig wordt overgenomen, laat ik die hier volgen 1°. Het bestaan van eenig propes-verbaal is mij tot heden (5 Mei) onbekend 2°. de toelichting dat Z. Ex. de noodige porlie vleesch wel kreeg enz. is» door mij niet meegedeeld. Iemand, in 'i bij- zonder minister Pierson belachlijk voorstellen, heeft niet in mijne bedoeling gelegen. In een, vrijwel op het laatste oogenblik ontvangen, collec- tie glazen kwam voor 'n glas, waarop de minister

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2