Telegrafische berichten. Landbouwberichten. (iemengde beriehten. 57299 56928 67906 56501 238634 zijn vervangen door de practische, die thans reeds eene week zijn begonnen en 14 weken duren. Aan den cursus wordt te samen door 101 per- sonen deelgenomen, waarvan 8 te Axel. Zaterdag werd te Arnemuiden een druk bezochte vergadering gehouden van mannenlijke ingezetenen. Daarin werden verschillende klach ten geuit over handelingen van den heer A. J A. Dootjes, gemeente-secretaris, tevens secretaris penningmeester van het Visschersfonds. De commissie die de meeting bijeenriep wenschte een adres aan den gemeenteraad te zenden waarin de wenschelijkheid werd uitgesproken dat de heer Dootjes zoodra mogelijk door een ander ambtenaar worde vervangeu. In de vergadering plaatsten circa 60 kiezers hunne handteekening op het adres. Zooals men zich wellicht herinnert, werd door de justitie een onderzoek ingesteld, naar de admi- nistratie van het Visschersfonds, en was het resul taat daarvan dat geen termen tot vervolging tegen den secretaris-penningmeester werden gevondea TER NEUZEN, 3 Mei 1899. Bij kon. besluit is benoemd tot kantonrechter- plaatsvervanger in het kanton Ter Neuzen, de heer J. A. P. Geill, burgemeester van Ter Neuzen. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen aangekomen om aldaar te lossen of te laden. Maand. Getal. Geladen met: K.m. inhoud bruto. Januari Februari Maart April. 27 24 36 31 118 19 s., 3 ij., 1 m., 1 p.k., 3 1. 16 s., 3 ij., 1 m., 2 h., 1 1 k. 16 s., 9 ij., 4 pa., 2 h., 2 m., 31. 16 s., 8 ij., 3 k., 2 h., 1 pa., 1 1. In deze kolom beteekenen de letters s. stukgocderen, ij ijzer, pa. pijpaarde, h. hout, ni.minerie, k. kolen,pk.pitchkolen, 1. ledig. Uitgevaren zijn: in Januari 17, in Februari 17, in Maart 26 en in April 27 zeeschepen, totaal 87. Gedurende de maand April werden met be- stemniing voor Gent opgeschut 63 schepen, metende 171,115 Ms. en afgeschut 79 schepen. Binnenvaartuigen werden 250 op- en 236 af geschut. Gedurende de 2e helfl der maand April zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestel- bare briezen verzonden, aan de adressen van Mej. J. Bias, BrusselA. Bauwens, s. s. Lotus, Querseij. Men schrijft ons uit Sas van Gent d.d. 2 Mei: Heden waren op de gewone markt aangevoerd 53 beesten, terwijl op het afgesloten erf van P. Bokstael 70 beesten waren aangevoerd. De meeste slagers waren evenals de vorige week op het erf van B., terwijl op de markt zeer weinig slagers warenwel een bewijs dat de redacteur der Zeeuwsche Koerier de vorige week in zijn Courant leugentaal verkocht. Koewacht. Dinsdag werd hier met veel plech- tigheid ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer Florimond Dierick, broeder des burgemeesters, een man, die om zijn edel karakter door iedereen bemind was. Bijna geheel de gemeente woonde de begrafenis bij. De R. K. kerk was gevuld met familie, vrierden en belaugstellendeu. hoorders zeiden het wel. O, die meneer Demarr is de oorzaak van alles. En hij heeft uw moeder getrouwd U ziet wel, dat er niets gemeen kan zijn tusschen onze families dan de haat Zij wilde gaan, doch Gerard hield haar terug. Juffrouw, ga niet naar huis met dat woord nu ik gezegd heb, dat uw overtuiging de rnijne aan 't wankelen heeft gebraehtnu ik u gezegd heb dat ik u liefheb, mongt gij niet antwoorden, dat ge mij haat De gelaatstrekken van het jonge meisje namen zachter uitdrukking aan. 't Is waar, zei ze ik had ongelijk Gij draagt geen verantwoordelijkheid voor wat er gebeurd is evenmin als ik En zult ge mij nooit liefhebben Waarvoor zou het goed zijn Louise Waartoe zou die liefde ons leiden Ze zou ons slechts ongelukkig maken Zij zweeg, nadenkend toen vervolgde zij En wat ben ik Veel te gering voor u een werkster, die den kost most verdienen. 't Kan zijn, dat ge mij werkelijk liefhebtmaar als ge er op gerekend hadt, dat ik uw minnares zou zijn Louise Ik zweer u Het doet mij genoegen, te zien, dat gij althans niet zijt als de anderen, zei ze, met een vriendelijken glimlach. De anderen Jaalien die mij volgen, mij toespreken en allerlei beloven Meent gij, dat gij de fenige zijt? Na het eindigen der kerkelijke diensten trok de stoet naar het kerkhof. Voorop ging de rederijkerskamer ffTot Nut en Genoegen", dan volgde deleden van ,/St. Sebastiaan" met vaandel en trom, de geestelijkheid, het lijk, de familie, de vrienden. Aan de geopende groeve voerde eerst het woorc de heer II. D. Ysebaert, gemeente-secretaris, die den overledene afschetste als een beminnelijk mensch, als een man, die tal van vrienden, doch geen enkelen vijand bezat. De heer A. Geerards, hoofd der school, die daarna het woord voerde als voorzitter der Rede rijkerskamer wees er voornamelijk op hoe de overledene bemind was door zijne onderdanen, door den werkman. De tranen van den werkman, zei spreker, wijzen ons op de innige liefde, die er bestond tusschen heer en knecht, een liefde, die geboren werd door een minzamen omgang, een menschlievende behan- deling. Uit naam der vereeniging legde de heer Geerards een prachtigen krans op het graf. 's Gravenhage, 3 Mei. Tweede Kamer. In de zitting van heden is zonder stemming goed gekeurd het wetsontwerp tot het verleenen van een renteloos voorschot ten bedrage van 95000, ten behoeve van den stoomtram HulslWalsoorden Middelburg, 3 Mei. Heden werd alhier door den Directeur der registratie en domeinen, in het gebouw der societeit St. Joris, bij enkeleinschrijving aanbesteed Het leggen van drie gedeelten zeedijk, gezamenlijk lang 3820 meters, ter bedijking van ongeveer 208 H. A. buitengronden in den Brakman tusschen de polders Stad Philippine, Kleine Stelle en Vergaert, benevens het maken van een scheep- vaartkanaal van Philippine naar het Axelsche Gat alsmede verdere bijbehoorende werken (raming 283,000). Ingeleverd waren 12 biljetten, nl. van de heeren A. Tholens Dingz. te Ter Neuzen voor 319,800, J. P. de Groot te Giesendam voor f 319,000, C. van der Hooft te Ter Neuzen voor f 315,000, C. de Wilde te Kattendijke voor f 314,900, W. Dekker te Veere voor f 311,000, W. P. de Vries te Rossum f 310,000, A. van derMeijden J. van der Plas te Hardinxveld voor/" 304,586, J. Hack te Oud-Gastel J. de Jonge te Middel burg voor f 303,000, P. J. Dubbelman te Dordrecht P. Sterk te Heukelom voor 297,990, L. Brand te Giesendam voor f 296,000, C. de Jong W. H. Swets te Hardinxveld voor f 292,500 en A. van der Straaten te Berg- ambacht voor 292,500. Bij loting is laatstgenoemde als minste inschrijver aangewezen. De uitslag der stierenkeuringen in Zeeland was, voor wat Zeeuwsch-Vlaanderen betreft, als volgt: Kring Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Keuring te Oostburg. Stieren met twee breede tanden. Onderhoudsbijdragen 55,50 //Nelson II" van de wed. Hyp. Cammaert te Schoondijke, f 37 ,/Paul IV" van Cs. Verhage te Zuidzande en //Philemon" van P. B. Modde te Schoondijke, f 18,50 //Sarlabot" van P. Beun te Sluis. Stieren met nog geen twee breede tanden. Aanhoudingspremien f 36 ;,Willem" van Matth. de Muijnck, 24 niet toegekend, f 12 //Jan" van Petrus Maenh.out te Groede en //Jan" van S. Lako te St. Kruis. Ook nu vormden de oudere stieren een zeer schoone collectie en overtroffen zij die van het vorige jaar. Van de jougeren waren de bekroonde stieren zeer goed, de anderen echter te weinig ontwikkeld en onvoldoende. Keuring te IJzendijke. Stieren met twee breede tanden. Onderhoudsbijdragen 50 //Dreifuss" van H. J. Sanders te IJzendijke, f 37 //Cesar" van Chr. Wijffels aldaar, en //Labori" van C. J. Sturm te Biervliet, f 18,50 //Zola" van J. J. Haverbeke aldaar. Stieren met nog geen twee breede tanden. Aan gevoerd werd een stier doch geen aanhoudings- premie toegekend. De oudere stieren vormden een zeer goede collectie, wat bij de zeer lage in dat district be- Ge zijt zoo mooi Vaarwel, meneer de Beaupreault. Blijf blijf nog een oogenblik Neen Doch eer ik ga, wil ik u nog een verzoek doen. Dat is? Wat in mijn macht staat, zal ik voor u doen. Mijn vader heeft niet de misdaad bedreven, waarvoor hij verbannen is. De dood van uw vader is nog niet gewroken. Red mijn vader wreek den uwen ontdek de waarheid in deze geheimzinnige zaak Als ge den waren schul- dige vindt, dan Dan vroeg hij ademloos. Dan, sprak zij kwijnend, dan zal ik u van ganscher harte liefhebben. Dan kunt gij mij vragen, mijn leven aan u te wijden. (Wordt vervolgd.) taalde dpkgelden dubbel moet worden geappregeerd. Op de opkomst der jonge stieren oefende het op de grenzen uitgebroken klauwzeer een nadeeligen invloed uit. Kring Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. Keuring te Axel. Stieren met twee breede tanden. Onder houdsbijdragen 55,50 //Klaas" van C. N. Jansen van Roosendaal te Axel, 37 ,/Mont d'or" van L. de Feijter Jz. te Axel, ,/Kees" van Ph. Joh. van Dixhoorn aldaar en yLeo" van Jan de Putter aldaar, f 18,50 //Arie" van W. Scheele te Boschkapelle. Stieren met nog geen twee breede tanden. Aanhoudingspremien 36 niet toegekend, 24 z/Dirk" van Ph. Joh. van Dixhoorn te Axel, f 12 z/Bart" van Jan van Hoeve aldaar. De groote collectie oudere stieren toonde, naast zeer goede dieren, toch recht veel hoogst middel- matigs. De jongere stieren, waarvan slechts drie exem- plaren waren aangevoerd, zullen zich nog grootelijks moeten ontwikkelen en verbeteren. Keuring te Hulst. Stieren met twee breede tanden. Onderhoudsbijdragen 55,50 //Petrus" van Louis Boel te Hulst, 37 ,/Paul" van Th. van Haelst te Stoppeldijk, 18,50 ,/Jau" van Aloys Verhaege te Graauw. Stieren met nog geen twee breede tanden. Aan houdingspremien f 36 niet toegekend, 24 //Frits" van Ch. Steyaert te Graauw, f 12 //Jan' van Ed. van Acker te St. Jansteen. Eene zeer goede collectie oudere stieren, waarvan verscheidene echter niet voor bekroning in aan- merking kwamen, wijl zij niet zullen aangehouden worden. De jongere waren over het algemeen slechts van middelmatige kwaliteit. Keuring te Kloosterzande. Stieren met twee breede tanden. Onderhoudsbijdragef 55,50 z/Jan" van J. A. Pateer Ez. te Hontenisse, 37 yJan" van Petrus Hiel aldaar, f 18,50 //Gust' van Louis Stallaart aldaar. Stieren met nog geen twee breede tanden. Aan houdingspremien 36 niet toegekend, 34 z/Gustaaf" van Petrus Polfliet te Hontenisse, f 12 ,/Henri" van Frans Koole aldaar en //Willem' van Fr. de Ruyter te Hengstdijk. Ouder de oudere stieren waren twee zeer goede van de heeren Pateer en P. Hiel, doch in de jonge is nog veel te voorzien eer zij een gewenscht bezit kunnen worden genoemd. In een postzegelmagazijn in Den Haag lig- gen voor 1000 te koop 4 vijfcents postzegels (foutdruk) met beeidtenis van Koningin Wilhel- mina, oranje, gelijk de tegenwoordige driecents postzegels. Thans wordt gemeld dat de 17jarige bediende van de Arnhemsche firma, die met 27000 op den loop zou gegaan zijn, uit eigen beweging met het geld is teruggekomen. Men meldt uit Hedikhuizen aan de Pr. Nbr. Ct. Alhier deed zich dezer dagen het ergelijk ge- val voor, dat een notaris, die op verzoek van een client, welke plotseling ernstig ziek werd, was geroepen om een testament te maken, niet aan het verzoek van den zieke kon voldoen, om reden er, zoo men zegt, wel een dertigtal familie- eden in de woning waren, onder welke verschil lende het den zieke lastig maakten, om ook in het testament te worden opgenomen en geen der familieleden zich uit die woning wilde verwijderen. Eenigen tijd nadien, laat in denzelfden avond, werd andermaal de notaris geroepen, met de rijks- politie uit Heusden, welke laatste, op verzoek van den zieke, de familieleden uit diens woning verwijderde, waarna de notaris behoorlijk aan het verlangen van den zieke kon voldoen en onge- hinderd zijn testament kon opmaken. Nader verneemt men, dat genoemde zieke lijdende was aan cholera nostras en Maandagmorgen is overleden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is bij een bakker te Kappelle aan den iJsel gestolen een gouden horloge met dito ketting. Een en ander was geborgen in een gesloten ladekast. Men lad de sleutel gehaald uit de broek, die aan de binnenzijde van de bedsteedeur hing. De vermoedelijke dader, een knecht die's weeks te voren uit den dienst was weggebleven, is des avonds te Rotterdam aangehouden en, na verhoord te zijn, naar de gevangenis overgebracht. Te Tilburg ontving zekere R., die in de lerberg van W. ruzie begon te maken, omdat lem drank geweigerd werd, bij de worsteling die ontstond om hem te verwijderen, met een groote schaaf zoo'n hevigen slag op het hoofd, dat hij Maan- dagocbtend is overleden. Drie personen zijn in verband hiermede gearresteerd. De verslagene was een berucht een gevaarlijk sujet, die dien dag drie processen wegens dronkenschap en verzet tegen de politie opliep. Nader wordt gemeld Van de gearresteerden heeft W. bekend den slag toegebracht te hebben, zoodra hij zag dat de gebroeders R. zijnpn broeder, den herbergier, met een mes te lijf wilden. W. is een te goeder naam bekend staand persoon. Gisteren heeft het ge- rechtelijk onderzoek plaats gehad. Veileden week trokken drie jagers, in ge- zelschap van een rijksveldwachterjachtopziener, uit Peize, reeds vroeg uit, om in de Norgerduiuen naar een vossenhol te zoeken. Eindelijk had men de gezochte opening in een der duinen gevonden en nu begon men ijverig te graven. Die duinen bestaan uit een bovenlaag van wit zand daarop volgt een zwarte, eveneens zandige laag, die op hare beurt rust op een verlaag. Zoo was het ook hier en nu moest men ongeveer 2 meter diep graven, voor men door de oerlaag heen was aiwaar het einde der schacht en het begin van de gang was, waarin de jonge vossen zaten ver- scholen. Ongeveer 15 meter van de schacht ver- wijderd vond men in het vossenhol onder de oerlaag zeven jonge vossen, die in triomf werden meegevoerd. De jachtopziener zal trachten ze te verkoopen. De jonge dieren worden gevoed met torenkraaieu, die daar in menigte hun verblijf houden en vrij wat schade aan de tuinen aanrichten. Meer en meer wordt zoo schrijft Nelis, uit den I urmer, in het Hbl. de aandacht der boeren gevestigd op het nernen van proeven met tuber- culine. Een afdeeling der //Hollandsche Maat- schappij van landbouw" sloot daartoe een contract met een der heeren Vlartsen, en de aandacht wordt gelukkig meer en meer hierop gevestigd. Merkwaardig is wat ik onlangs las. A erleden jaar had de Koningin van Engeland een kudde van 40, oogenschijnlijk geheel gezonde koeien, met tuberculine laten inspuiten, en toen een aantal reageerden, de geheele kudde laten af- rnaken. Uit het verslag bleek, dat van de 34 dieren, die reageerden, 33 werkelijk tuberculeus bleken te zijn slechts eene had een andere ziekte. Twee koeien die twijfelachtig waren, bleken even eens ziek. Van de vier overige, die in het geheel niet reageerden, waren drie volmaakt gezond en had de vierde een zeer geringe aandoening. De proef leverde dus een schitterend bewijs voor de noodzakelijkheid der inenting, ook bij dieren, waarbij niets de ziekte doet vermoeden, en bevestigt tevens het groote vertrouwen, dat door de deskunrligen in de inentingen, tot her- kenuing der ziekte, wordt gesteld. Naar het Hbld meldt, is een der effecten-firma's te Amsterdam op onaangename wijze gedupeerd door de ontvangst van een telegram, onderteekend met den naam van een harer correspondenten in een der provincieplaatsen waarin haar verschillende orders ter uitvoering werden opgedragen. Toen zij haar vermeenden correspondent van de uitvoering kennis gaf, bleek het telegram valsch geweest te zijn. De tuinmansjongen, op wien een schild- wacht voor het paleis van aartshertogin Maria Theresia Vrijdagnacht geschoten had, is Zaterdag aan de wond gestorven, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Naar het schijnt was hij dronken en wilde hij het schilderhuis bevuilen. De rechtbank te Brussel heeft een 17jarig jongmensch, die de kleederen plunderde der doo- den en gewonden bij het spoorwegongeluk te Vorst, tot 5 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Ie leplitz had de directeur van een schouw- burg een buitengewoon sensatienummer als na- stukje aangekondigd. Tot het einde der voorstel- ling bleef geheim wat deze sensatie zou zijn, maar toen trad de directeur naar voren om zich dood te schieten. De man bleek echter een slecht schutter en kwam er ougedeerd af. Voor zoover de herinnering reikt heeft er nimmer in Amerika een cycloon gewoed zoo hevig in kraccht en zooveel verwoestingen aanrichtend als die, welke in het laatst der vorige week een groot gedeelte van de stad Kirksville in Misjouri verwoestte en den omtrek over een afstand van een kwart mijl kaal schoor. Het pat, dat de wind als t ware volgde, was meer dan een Engelsche mijl breed en de elementen woedden met zulk een hevigheid, dat het geloei van den storm tot op een afstand van 20 mijlen waarneem- baar was. Treffende bijzonderheden weet men mede te deelen, waaruit valt op te maken dat met het bovenstaande niet te veel is gezegd. Zoo werd een man een mijl ver weggeslingerd over een rivier en toen andermaal door den wind opgenomen en in den stroom geworpen. Een vierjarig knaapje, dat in dezelfde bedstede als zijn moeder sliep, die ondertusschen reeds gedood was, werd later in een hooiberg ongeveer een halve mijl van huis, teruggevonden. Een vijftal meisjes, zusters, die in hetzelfde vertrek waren, werden honderden meters ver weggeslingerd, ver van elkander af. Bijna geen boom bleef gespaard. Stammen van twee voet in doorsnede, braken als pijpestelen af, andere boomen werden geheel in splinters geslagen of werden door den storm ontworteld en mijlen ver weggeworpen. In Kirksville, dat 50,000 inwoners telt en de hoofdstad van Adair County is, bedraagt dan ook het aantal dooden, zooals gezegd is, meer dan 100, dat der gekwetsten wel duizend. In het kleine Newtown, dat 600 zielen telt, is bijna niemand ongedeerd gebleven. Duitschland is een sterk verbruiker van haring, zoodat groote hoeveelheden worden inge- voerd vooral uit Engeland en Schotland. In de 5 laatste jaren bedroeg de invoer gemiddeld 1£ millioen tonnen 'sjaars ter waarde van ongeveer 30 millioen mark, terwijl de uitvoer slechts on-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2