A lgemeen Nienws- en Advertentieblad Zeeuwsch-Vlaanderea. No. 3759. Dinsdag 2 Mei 1899. 39e Jaargang. voor Jacht sn Yisschcrij. Inschrijving Schuttsrij* OHSCHULDK VIBOQBDKELD. aanbesteden: Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Het vervangen vau 1910 M. grind baau (vanaf het gehucht Reuzenlioek tot op den Yalweg) door keibestrating. FKUILLEXQIN Naar het Fransch van JULES MARY. POLITIEK OVERZICHT. 1E1TZEIV8CUE COIIRAST Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTIlN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken rege] meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tveemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Oit blart verscliijnt tIismiiiIWoenadaj;. en VriJd»g»voml, uitgezonderd °P Pe«*W»fe», bij den uitRever I*. J. f AI UK ItlUE te Ter \emen. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt door deze ter kennis van de belanghebbenden, dat op de werkdagen in Mei 1899 van des voormiddags 9 tot des namiddags ten 5 ure, in de Gemeentekamer alhier voor een ieder verkrijgbaar zijn gesteld bianco verzoekschriften, ter bekoming van Jacht en Vischacten, alsmede aanvragen ter bekoming van kostelooze vergunningen tot uitoefening der Visscherij met een vischtuig voor het aanstaande saizoen 1899/1900. Ter Neuzen, den 28 April 1899. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat van den I5en Mei aanstaande tot en met den 31"ten daaraanvolgende dagelijks (uitgezonderd zon- en feestdagen) van des morgens 9 tot des namiddags 5 uur, ter gemeente- secretarie zullen gereed liggen de registers van inschriiving voor de schutterij dat voor den len Juni aanstaande (in 't belang van eene gemakkelijke controle liefst zoo kort mogelijk na 15 Mei a. 8.) zich, voorzien van hunne geboorte-akte, ter inschrijving behooren aan te melden 1°. alle mannelijke ingezetenen dezer gemeente, gehuwd of ongehuwd, die den len Januari 1899 hun 25® jaar zijn ingetreden (dat zijn degenen die geboren zijn in 1874) 2°. zij, die hun 34® jaar niet voleindigd hebben, in eene andere gemeente zijn ingeschreven, doch sedert de laatste inschrijving in deze gemeente zijn komnn wonen 3°. de vreemdelingen, die sedert de laatste inschrijving in de termen zijn gevallen om, op grond van art. 2 der Schut- terijwet als ingezetenen te worden beschouwd 4°. de uit den dienst ontslagen militairen, die hun 25® jaar z\jn ingetreden en hun 34e jaar niet hebben volbracht 4f. dat zij, die bevonden zullen worden zich niet voor den len Juni te hebben doen inschrijven, ambtshalve worden in geschreven en worden verwezen tot eene geldboete, terwijl zij daarenboven zonder loting bij de Schutterij worden ingelijfd. Hiervan is afkondiging geschied, waar het behoort, den 28 April 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. W1SKERKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG zullen op Vrijdag 12 Mei 1891), des namiddags ten 2 ure, in het gemeentehuis, in het opeubaar en bij enkele inschrijving Raming 17252, Aanwijs op den dag der besteding, voormiddag 9 uur, beginnende aan het gehucht Iteuzenlioek. 19) llij was verlegenhij sloeg de oogen neer als of hij een fout beging, En was 'tinderdaad niet een fout, een zeer groote, het meisje lief te hebben, wier naam hem zonder ophouden aan den moordenaar zijns vaders zou herinneren Maar dat bedacht hij op dit oogenblik niet. Louise zag hem aan zij begreep zijn ontroering zji begreep beter dan hij, dat hij leed, zonder dat hij zich rekenschap kon geven van den aard zijner smart. Ze vond een belangstellend woord U moet mijn moeder vergeven, meneer. Het ongeluk verbittert. Hij kreeg een kleur en vroeg En u, julfrouw P Zal ik u niet weerzien Aij 1133106 de schouders op. w Z^n te Vee^ dingen» die ons scheiden. t Was beter geweest, dat onze families elkaar nooit hadden gekend. Ik wil openhartig zijn ik heb u herkend, den eersten dag, dat ik u ontmoette. Ik hoop, dat dat ik u voortaan niet meer op mijn weg zal vinden Vaarwel meneer Ik dank u voor mijne arme moeder Gerard's gevoelens voor Louise waren oprecht cn diep geworteld hij voelde groote smart over deze ontvangst; maar hij gaf den moed niet op hij had voortdurend het beeld van het meisje Inlevering der biljetten tot op het oogenblik der besteding. Het bestek ligt ter lezing ter Secretarie der gemeente Zaamslag en is vanaf Vrijdag 5 Mei e. k. aldaar verkrijgbaar tegen betaling van 0,25 of, bij franco-toezending, ad f 0,26 per exemplaar. Zaamslag, 29 April 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. R1EMENS, L° Voorzitter. P. J. WORTMAN, Secretaris. Het Parijsche Hof van cassatie, alle Kamers ver- eenigd, verhoorde eergisteren bij haar nader onder- zoek in de Dreyfus-zaak den geheimzinnigen aan- legger van het geheimzinnige proces van 1894, kolonel Markies Du Paty De Clam. Ook kapiten Cuignet, de officieele vertegen- woordiger van Oorlog, die hem voor het Hof als z/vervalscher van den beginne" heeft aangewezen, zal wederom gehoord, mogelijk zelf met hem ge- confrateerd worden. Naar 't heet is Du Paty sedert eenige dagen verdwenen. Zou hij soms ,/zich verwijderd" hebben De Voltaire maakt de facsimiles openbaar van het schrift van Dreyfus, toen Du Paty hem den inhoud van het borderel dicteerde en hem toe- schreeuwde Wei, gij beeftGeen spoor van ontroering is in het schrift te bespeuren, dat ook duidelijk verschilt van het daarnevens gefacsimi- leerde schrift van het borderel. Uit de verslagen der verdere verhooren van Esterhazy voor de Strafkamer van het cassatie-Hof, door Le Figaro gepubliceerd, verdient opinerking diens betuiging liefst onder eede dat hij zonder haat tegen iemand spreekt, De Cavaignac alleen uitgezonderd. En dat ofschoon, wel verre van hem te verdedigen, het Ministerie vau Oorlog en de staf alles gedaan hebben om hem in het verderf te storten. Over het borderel weigerde Esterhazy zich uit te laten (sic.) Wel erkende hij een aantal brieven te hebben geschreven, die de Voorzitter hem liet zien, en wel omstreeks denzelfden tijd men weet dat zij ook op hetzelfde papier zijn geschre ven als het borderel moet geschreven zijn. Hij ontkende ooit te hebben verklaard, dat hij het borderel schreef. Lieden, die beweren zulks gehoord te hebben (als Chiucholle van Le Figaro,) hebben gelogen (sic.) Als bijlage is aan dit verhoor toegevoegd een brief van Esterhazy aan Geueraal Billot, waarin voor den geest. De jaren zouden deze liefde slechts sterker maken. Ondanks het verbod van Louise want't was inderdaad een verbod bevond hij zich telkens op haar wegmaar ze deed of ze hem niet zag. Dat maakte hem treurighij zag bleek, zoodat zijn moeder het opmerkte en hem naar de reden van zijn verdriet vroeg. Doch hij zocht allerlei voorwendsels om haar de waarheid te verbergen. Louise merkte 't ook wel op, en 't was haar een bewijs voor de oprechtheid zijner liefde Zij werd er door getroffen en ontroerd maar Louise was een ernstig en verstandig meisje. Zij begreep, dat er nooit iets van kon komen. Buitendien dacht ze Hij is nog maar een jongen Over eenigen tijd zal hij er niet meer aan denken. Daarin bedroog zij zich. Jean Demarr had intusschen zijn aanzoek bij Marguerite herhaald, en de arme vrouw, verschrikt door de vizioenen harer eenzaamheid, had eindelijk toegestemd, de echtgenoote te worden van hem, dien zij nooit had opgehouden te beminnen. Ze verzocht echter Jean, nog niets te zeggen aan haar zoonze wilde Gerard langzaam voorbereiden. Er werd dus overeengekomen, dat Marguerite voorloopig in de rue Daunou zou blijven wonen en niets in haar levenswijze veranderen. Hoewel het wettelijk rouwjaar was verstreken, werd be- sloten, dat het huwelijk eerst over zes maanden zou voltrokken worden. Om Gerard op de hoogte te brengen was een geestkracht noodig, die-zij niet bezat. Telkens wilde zij hem 't nieuws meedelen, maar telkens werd ze teruggehoudenze vond het een te zware taak, hem dat te zeggen. eerstgenoemde dreigt geljik hij zulks ook in het beruchte drietal onbeschaamde brieven aan wijlen president Faure gedaan heeft aan Keizer Wilhelm te zullen schrijven, wanneer de Minister hem niet helpt om zijn eer te verdedigen. De eene vertegenwoordiger, dien Duitschland aanwees voor de Haagsche Vredescouferentie, Profesor Von Stengel, treedt hoe langer hoe minder op als de rechte voor deze plaats. Van zijn bekend geschrift over //vrede-droomerij" verscheen thans een tweede druk, waaraan als aanhangsel is toegevoegd eene beschouwing over het dwaze van het Russische ontwapenings-voorstel. Beter dus is een der professorale redeneeringen daarin aan het volk te leeren de lasten zijner bewapening te diagen in het belang van welvaart en eer, dan het daarvoor te cntlasten. Nog een paar zulke gedelegeerden, zegt de Berlijnsche correspondent van Daily News, die op deze zaak de aandacht vestigt, en het Congres zal zijne onkosten niet waard zijn Een en ander is te vreemder, omdat Keizer Wilhelm dezer dagen weer opnieuw zijne sym- pathie betuigde voor het edele vredesdenkbeeld van den Czaar. De Keizer moet zelfs voornemens wezen, als bewijs zijner sympathie, op den dag der opening van de Conference amnestie te ver- leenen aan alle politieke veroordeelden in het Duitsche Rijk. In het Britsche huis der gemeenten heeft Vrijdag de Minister van Kolonien, de heer Joseph Cham berlain, die zich tot levenstaak schijnt gesteld te hebben de Transvaal uit te tarten, medegedeeld, hoe hij nu weer aan President Kriiger heeft laten weten, dat de dynamiet-eoncessie eene overtreding is der overeenkomst met Engeland. De President is op deze beschuldiging het antwoord niet schuldig gebleven en de hierop betrekking hebbende brief- wisseling, zeide Chamberlain, zal eerstdaags aan het parlement worden overgelegd. In antwoord op eene hem gestelde vraag legde Chamberlain voorts nog de verklaring af, dat het niet op verzoek der Kaapsche regeering was geweest, dat het troepental in Zuid-Afrika was vermeerderd hiermede langs niet recbtstreekschen weg toegevend, dat het met dat van de zijde der Transvaal dreigend oorlogsgevaar nog zoo angstwekkend niet is. In eene extra-editie meldt de nMorning-Post," dat te St. Petersburg eene Britsch-Russische over eenkomst werd geteekend tot regeling der spoorweg- aangelegenheden in China. Uit Manilla ontving men nu te W>shington bericht, dat de troepenmacht van generaal Lunas Toen ze eindelijk, langs omwegen, Jean Demarr's toewijding en vriendschap voor hen beiden prijzen- de, het groote woord uitsprak, was 't eerste wat Gerard zei Arme papa Een siddering ging haar door de leden. Waarom spreek je van papa? Ik denk, dat u hem heel weinig heb liefge- had, daar u hem zoo spoedig kurit vergeten Gerard! Mijn jongen, hoe kan je zoo tegen mij spreken U heeft mij toch zelf altijd zooveel goeds ver- teld van papa gezegd dat ik hem moest liefhebben; uw smart bij zijn dood was zoo groot, dat wij vreesdeu voor uw verstaud Is dat alles zoo spoedig vergeten, mama, dat een andere man reeds al uwe gedachten inneemt, heel uw hart bezit Zij boog het hoofd als eene schuldige; zij was gevangen in haar heldhaftigen leugen, waardoor zij de eer van den vader, de liefde voor hem had bewaard in het hart van zijn zoon. Zij kon nu haar eigen werk niet afbreken 't zou heiligschennis zijn geweest. De knaap ging voort met kinderlijke verwijten zij wees hem op hun droeven toestand, op de armoede die hun wachtte zonder de edelmoedige hulp vau Jean Demarrhij ontzenuwde het betoog door de verzekering, dat hij voor haar zou weten te werkendat hij zich sterk genoeg daartoe ge- voelde. En toen ze hem opnieuw trachtte te over- reden, met een beroep op zijn eigen toekomst, zijn studie, had hij geen ander antwoord dan zijn idee fixe Dus u hadt papa niet lief! zich aan den Amerikaanschen bevelhebber, generaal Otis, heeft overgegeven. Sedert werd van Otis zelven bij het departement van oorlog bericht ontvangen, dat de staf-officieren van het leger der Filippinos naar Manilla onderweg zijn, om vredesonderhandelingen te openen, en dat de opperbevelhebber (Aguinaldo derhalve) van het uitvoerend bewind, hetwelk door de eilanden is aangesteld, bevel ontving de vijandelijkheden voor den duur der onderhandelingen te staken. Naar het schijnt de verzekering komt uit Amerikaanschen bron wordt van Amerikaansche zijde met de meest mogelijke zachtmoedigheid tegenover de Filippinos opgetreden nu kans is dat van verder verzet zal worden afgezien. Maar van den opperbevelhebber Otis schijnt men te vreezen, dat hij te harde voorwaarden zal stellen overgave op genade of ongenade en dat daarop allicht de vrede zal schipbreuk lijden. Wanneer dit gevreesd wordt echter is de regeering te Washington er toch ook nog om zachtere voorwaarden voor te schrijven Tot rapporteurs over het door den Minister van Buitenlandsche zaken aangevraagde crediet van 75000 ter ontvangst van de outwapenings- confereniie zijn in de afdeelingen van de Tweede Kamer gekozen de heeren Van Deinse, Van Bijland (Apeldoorn), Fokker, De Beaufort en Kolkman. Bij het afdeelingsonderzoek over deze crediet- aanvrage hebben de katholieke leden een collec- tieve nota overgelegd, houdende protest tegen niet-uitnoodiging van den Paus. In de nota wordt gevraagd overlegging van het dossier of de correspondence van Buitenlandsche zaken, teneinde te kunnen beoordeelen welke ver- antwoordelijkheid op de regeering rust ter zake van het niet uitnoodigen, zoowel van de Zuid- Afrikaansche Republieken als van den Paus. Overigens hebben die leden geen bezwaar tegen het voteeren van het crediet van 75000. In eene buitengewone spoedeischende ver- gadering van den gemeenteraad te Middelburg, op Vrijdag jl., werd besloten tot aankoop van een terrein, ter grootte van 32,72,65 H.A., gelegen in de gemeenten Vlissin^en en Oost- en West-Souburg, voor de som van 65,407. Dit terrein werd aangekocht naar aanleiding van den eisch van het departement van oorlog, dat een behoorlijk oefeningsterrein moest worden beschik- Gerard Beken het maar Weer moest zij liegen bevend antwoordde zij O zeker, kind Ik had hem lief Welnu, als dat zoo is, hoe kan dan nu reeds de herinnering aan hem bij u zijn uitgewischt De dood vernietigt de liefde niet. Wat weet jij daarvan O, ik gevoel hetik raad betO, mama Hij begon te weenen, en zij trachtte hem te troosten. Maar hij weerde haar af en zwoer, dat hij den man, dien zij wilde trouwen, altijd zou haten. Ze vertelde het voorgevallene aan Jean Demarr. 't Is een kind, troostte dezehij is erg zenuwachtig. Maak je maar niet ongerust. Een paar dagen later zocht hij zelf Gerard op. Gerard, zei hij, waarom wil je in mij niet een vriend zien? Ik wil uw vriend zijn, ik beloof het u, als gij niet de plaats inneemt van mijn vader Welk bewijs van mijn genegeuheid kan ik je geven Ik vraag u er geen. Gij behoeft u slechts te herinneren, wat er gebeurd is, om overtuigd te zijn van mijn goede bedoelingen. Ja, u hebt de positie van mijn vader gered, en daarom wil ik van u houden. In hoeverre zou mijn huwelijk met je moeder je gevoelens jegens mij kunnen wijzigen 'k Weet het nietmaar ik zou u haten 1 (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1