f 1 I al Gemengde berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. t( A Tl e: RECHTSZAKEN- Arrondissements-rechtbank te Middelburg. al DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 29 Zondag 30 Maandag I Dinsdag 2 Woensdag 3 Donderdag 4 Vrijdag en burg, ter algemeene kennis brengt, alsook dat tot zijn genoegen de verloving tot stand kwam onder bemiddeling van den Czaar. Met zijn gewone onbekrompenheid moet Keizer Nicolaas der bruid haar uitzet en een bruidsgift, die de waarde van een millioen gulden vertegen- woordigt, geschonken hebben. De rechtbank heeft in hare zitting van 28 April de volgende vonnissen uitgesproken 1°. L. W., oud 27 j., arbeider te Westdorpe; 2°. G. T., oud 19 j., dienstknecht te Axel en 3°. A. T., oud 20 j., arbeider te Westdorpe, zijn wegens wederspannigheid, de 1" en 2e boven- dien wegens 't verstoren der orde veroordeeld de 1" en 2e ieder tot eene maand gevangenisstraf, de 3" tot 6 weken gevangenisstraf, de le en 2e bovendien ieder tot f 5 boete of 5 dagen hech- tenis. P. A. S., oud 30 j., timmerman te Hontenisse, is wegens beleediging en mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Omtrent de werkstaking te Vlissingen, lezen wij in de VI. Crt. De metselaars die eergisteren van elders hier kwamen, hebben onder bescherming van politie, rustig kunnen doorwerken. Des avonds te half zeven werden ze weder onder geleide van politie en rijksveldwachters naar hun verblijf het vereenigingsgebouw van de bazen teruggebracht. Ongeveer acht uur was eene groote menigte werk- lieden op de been, voor een groot deel uit jongens bestaande, en werd eene vijandelijke betooging ge- houden voor de huizen van de bazen Krijger, Kievit, Van Beers en Loois, aan wier woningen de ruiten ingegooid werden. Toen de politie tot uiteengaan sommeerde, deed zij een charge op de menigte met karabijn en sabel, waarbij links en rechts harde klappen vielen en enkelen hunne nieuwsgierigheid moesten boeten. Enkele oogenblikken later was de menigte uiteen- gegaan en te tien uur was de rust wedergekeerd. De huizen waar gewerkt wordt, zoomede die waar men een nieuwen aanval vreest, worden door de politie bewaakt. De metselaars van elders werkten gistermiddag op verzoek niet, daar de werkstakers aan de patroons voorstellen het werk te hervatten tegen een loon van: de eerste drie maanden 18 en daarna 19 cent per uur. De patroons zullen heden over dezen eisch beraadslagen. De volgende bekendmaking komt in hetzelfde nommer voor De Burgemeester van Vlissingen overwegende, dat in den avond van den 26,ten April jl. in deze gemeente ongeregeldheden plaats gehad hebben en de orde door een deel der burgerij verstoord is Gelet op artikel 187 der Gemeentewet; maakt bekend dat samenscholingen van meer dan vijf personen op de openbare straat verboden zijn herinnert de ingezetenen er aan dat overtreding van dit verbod ingevolge artikel 443 Wetboek van Strafrecht gestraft wdrdt met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden en noodigt de welgezinde ingezetenen uit zooveel mogelijk tot handhaving der orde mede te werken. Te Goes worden pogingen aangewend om te komen tot eene restauratie der Groote of St. Mag- dalenakerk aldaar. Door eene zich met dat doel gevormd hebbende commissie is een circulaire verspreid waarbij eene jaarlijksche bijdrage gevraagd wordt gedurende 5 jaren. Verder wordt er ook op gewezen dat dit kerkgebouw, onder de monumenten die in Zeeland bewaard worden als gedenkteekenen van den hoogen bloei der kunst in de middeleeuwen, een eerste plaats inneemt. De kerkvoogdij verbindt zich, wanneer de uit- voering van het werk verzekerd is, gedurende •5 jaren jaarlijks 1000 beschikbaar te stellen. Datzelfde bedrag tracht de commissie van par- ticuliere zijde te verkrijgen, en dan hoopt de commissie, dat een aan de regeering te richten verzoek om een rijksbijdrage van 4000 gedurende vijf jaren, een gunstig gehoor bij Begeering en Kamer zal vinden. De voorgenomen restauratie, zich tot het hoogst noodige bepalende, zou volgens globale berekening 30,000 kosten. Ten nadeele van de Holl. ijzeren spoorweg- maatschappij zijn niet minder dan 62,000 briquetten ontvreemd. Een opzichter, wonende te Haarlem, was belast met de verwarming der rijtuigen en als zoodanig te Amsterdam werkzaam. Hij rnaakte een valsche volmacht, waarbij hem door de maatschappij werd opgedragen drie waggons briquetten te verkoopen, en wel ondershands en deed dit aan een brand- stoffenhandelaar te Haarlem, voor /1700. Zaterdag schijnt hij te hebben bemerkt, dat het feit was ontdekt, want dien avond zond hij een telegram aan zijne vrouw, dat hij te laat was gekomen voor den trein, en dus Zondag zou thuiskomen, doch sedert is hij niet in de echtelijke woning weder gekeerd. Zijn opsporing en aanhouding is verzocht. Zondagmiddag stond een boer bij Spaarndam te turen over het daar zeer breede watervlak van het Spaarnehij keek met vorschend oog in de rich ting van Haarlem en blijkbaar helderde zijn blik op, toen hij een roeiboot naderen zag. Fluks haalde hij uit zijne nabijgelegen woning een on- geladen tweeloops jachtgeweer en, bij het Spaarne teruggekomen, legde hij aan op de inmiddels nader gekomen roeiboot. Wat was er geschied Eenige jongens van de Hooge Burgerschool te Haarlem hadden enkele dagen geleden, gewapend met flobert-pistolen, ook een tocht gemaakt in hunne roeiboot en op vogels geschoten, waarbij ook een eend van oils boertje gedood was. Nu zag hij de boosdoeners weer komen en zou hen wel krijgen. Toen onze dappere schutters dat tweeloops geweer op zich gericht zagen, zonk hun de moed in de schoenen, en zonder verwijl gaven zij gevolg aan het bevel om bij te draaien. Nadat zij opgebracht waren naar Spaarndam, werd daar door den rijks- veldwachter proces-verbaal opgemaakt en nu zullen de dappere jagers vermoedelijk veroordeeld worden wegens het dragen van vuurwapenen, het vernielen van eens anders eigendom, het schieten van bij de wet beschermde vogels, wat zij naar men zegt ook gedaan hebben. In 1895 was te Heerenveen tusschen een echtpaar echtscheidiug uitgesproken, tengevolge van minder goede intieme verhoudingen van den man. Toen nu onlangs de vrouw opnieuw wenschte te trouwen, ontwaarde zij dat haar eerste huwelijk nog niet ontbonden was, omdat men verzuimd had het vonnis in te schrijven in de registers van den burgerlijken stand. Fluks werd een advocaat opgezocht, haar afgezworen wederhelft nogmaals gedagvaard, nu wegens kwaadwillige verlating, en deze, nogal goedig van natuur, liet zich bij verstek veroordeelen, waarna de rechtbank van hetzelfde huwelijk voorde tweede maal echtscheiding uitsprak. In het dorp Exlo woont een welgestelde boer, die uit louter lief hebberij kiezen trekt. Hij doet het kosteloos en dat maakt hem bij velen sympathiek. Wil een dankbaar patient aan de dienstbode een kwartje geven voor het opredderen van het bloedplasje, h la bonne heure. De roep over de handigheid van den amateur-dentist reikt verder dan het landschap, maar zijn handige sleutei kan den ouden roem niet meer handhaven. Een jonge dochter uit Nieuw-Buinen kwam deze week onzen kiezentrekker ook voor het //koeskillen" raadplegen. Een krachtige handbeweging en de kies met de geheele voorvlakte van de onder- kaak beierden aan het losgerukte tandvleesch. //Dat doet hij nou voor z'n plezier 11" Woensdagnacht om drie uur, terwijl de politie- ronde uitwendig het kantoor onderzocht, waarin het agentschap van de Nederlandsche Bank te Schiedam gevestigd is, werd plotseling een raam open geworpen en sprongen twee mannen het kantoor uit, terwijl zij met revolverschoten zich een vrijen aftocht poogden te verzekeren. Een vervolging, waarbij een agent van een andere ronde zich aansloot, begon, tot bij het passeeren van een steeg de vervolgden plotseling verdwenen waren. De ronde verdeelde zich om te zoeken, en men trof op het erf der alcohol-fabriek een vreemdeling aan, die daar ineengedoken zat. Bij zijn arrestatie bleek hij voorzien te zijn van inbrekersgereedschap, en in het bezit van pl.m. 25. Hij gaf op J. de Puy te heelen en woonachlig te zijn te Botterdam, Achterklooster 18. Die naam is daar echter onbekend, en ook No. 18 bestaat in het Achter klooster niet. Op het kantoor vond men, dat een slot van de brandkast geheel afgebroken was, terwijl verdere teekenen van braak waargenomen en de pantoffels van een der inbrekers gevonden werden. Toen dezer dagen een aannemer te Breda even voor vijf uren zije keuken binnentrad, werd hij een sterke gaslucht gewaar Aanvankelijk meenende dat niet voldoende water in de lamp aanwezig was, trachtte hij, door deze te vullen, het ongeval te verhelpen. Hiermee hield het gesis van ontsnappend gas geenszins op en nu bemerkte hij, dat aan de zoldering een groot lek in de pijp ontstaan was. Toen dit vrijwel was gestopt en de schuiframen gedurende geruimen tijd hadden open- gestaau, meende hij dat het gas voldoende uit het lokaal was verwijderd. Hij dacht er evenwel niet aan dat dit, lichter zijnde dan de gewone lucht, zich tegen het plafond verzameld had. Hij ontstak een lucifer, waarop terstond een hevige knal volgde, die de ruiten verbrijzelde, de paneelen der deur zelfs vernielde en alle voorwerpen in de kamer door elkander slingerde. Wonder genoeg ontstond geen brand. Doch het hoofdhaar en de wenkbrauwen van den heer des huizes waren geheel weggeschroeid, terwijl hij aan een der handen zeer ernstig werd verwond. Overigens had hij geen letsel bekomen. Op bevel van den rechter-commissaris in strafzaken te's Gravenhage is in hechtenis genomen een naaister, bovenbewoonster van een echtpaar aldaar en verdacht van gepoogd te hebben de huisvrouw te vergiftigen. Zij moet in ongeoorloofde betrekking hebben gestaan tot den echtgeuoot, en diens vrouw uitgenoodigd hebben pap bij haar te komen eten. Na deze genuttigd te hebben, werd de vrouw ernstig ongesteld en had hevige brakingen. Bij een onderzoek is gebleken dat het braaksel arsenicum bevatte. In Hongarije had de balie zich beklaagd, dat een der collega's in zijn vrijen tijd het beroep van verver uitoefende. De daartoe bevoegde macht besliste dat bedoeld beroep een fatsoeulijk bedrijf is, hetwelk een advocaat geen oneer aandoet. De man mag dus afwisselend verfkwasten en wetboeken blijven gebruiken. Twee Belgische koks, van den //prachttrein" van Brussel naar Parijs, zijn in laatstgenoemde stad in hechtenis genomen wegens smokkelarij Zij hadden geregeld in hunne potten en pannen en onder de fornuizen kant, sigaren en andere koopwaren verborgen, die zij dan te Parijs voor- deelig verkochten. Dat deden zij al een paar jaren, en zij zouden nog zoo zijn voortgegaan, als niet de politie, door een ongeteekenden brief gewaarschuwd, als pot- kijker in hun keuken was gekomen en een eind aan den smokkelhandel had gemaakt. Te Columbus in Ohio (V.S.) hebben 1.1. Zondag de dames, die den dienst in de Baptislen- kerk bijwoonden, zich moeten onderwerpen aan de nieuwe bepalingen en den dienst met ontbloot hoofd moeten bijwonen. In andere Amerikaansche kerken denkt men er ernstig over het voorbeeld te vol gen. De Belgische Bijnschippersbond, welke reeds meer dan 200 leden telt, zal te Antwerpen een kantoor openen, teneinde behoorlijke bevrachtings- voorwaarden in te voeren en voor de naleving daarvan te zorgen. Deze bond is een onderafdeeling van den alge- meenen Bijnschippersbond te Botterdam. In de haven van Livorno heeft men aan boord van den Duitschen schooner Spekulaut den derden officier, Hermann Schritze, verworgd in zijn bed gevonden. De geheele bemanning van het schip, met uitzondering van den kapitein en den eersten officier, die niet aan boord waren toen de moord gepleegd moet zijn, is in hechte nis genomen, totdat de moordenaar zal zijn ont dekt. Te Philadelphia is Dinsdagochtend te negen uur een fabriek van gummiartikelen in de lucht gevlogen. Het geheele gebouw werd vernield en een honderdtal huizen daaraan grenzende kregen veel schade. Op het oogenblik dat het ongeluk plaats greep, bevonden zich slechts tien werklieden in de fabriek. Tot zoover heeft men twee lijken teruggevonden. Maandagmiddag wandelde een der getuige, die wij dezer dagen in de Figaro voor het Hof hadden zien verschijnen, de Parijsche correspondent van de Observer, Bowind Strong, over den boule vard Magenta, toen iemand hem in den weg trad en hem toevoegde //Strong, je hebt gelogen in je verklaring". Tegelijk rnaakte deze openbare aanklager, die niemand anders was dan de heer Sherard, eveneens correspondent van een Engelsch blad te Parijs, aanstalten om Strong te lijf te gaan. Maar Strong deed zijn naam eer aan. In weinige oogenblikken hadden zijn vuisten duidelijke sporen in het gelaat van zijn iandgenoot achtergelaten. Door het publiek werden de twee vechtenden van elkaar gescheiden. Doch toen trachtte Sherard het volk tegen zijn tegenstander op te hilsen door hem aan te wijzen //als de man die Esterhazy naar Londen had gelokt om te probeeren hem te laten bekennen, dat hij de schrijver van het borderel was." Edoch, het bleek dat dit beroep op het volk zijn effect miste. Wat gedurende het Zolaproces gelukt zou zijn, mislukte nu en Sherard had niets beters te doen, dan als een hond die met zijn staart tusschen de beenen afdruipt, met zijn blauwe oogen het terrein te verlaten. In de Hongaarsche stad Psarek is de geheele gemeenteraad gearresteerd, wijl de leden door de gendarmes werden overvallen, toen zij in de kelders van het raadhuis valsch bankpapier maakten. In plaats van hun rijwiel des winters in een vrij dure bewaarplaals te stallen, zijn te Parijs eenige wielrijders op de origineele gedachte ge komen, dit naar. de bank van leening te brengen, wat jaar voor jaar meer navolging vindt. Om ze niet in waarde te doen verminderen, worden de rijwielen er uitstekend onderhouden. Men ziet dan ook in den wintertijd de netste luidjes met hun rijwiel aan de hand den drempel van den lommerd overschrijden, zonder dat anderen er acht op slaan. Alles behalve vriendelijk ziet het bestuur der banken van leening reeds geruimen tijd deze ver- meerdering van rijwielen aan, want op z<5<5 grooten toeloop had men niet gerekend en de gebouwen waren bovendien niet als rijwielbewaarplaatsen ingericht. Een Engelsch weekblad bevatte onlangs een brief uit de stad Mexico, waarin een be- schrijving wordt gegeven van wat men gevoelt bij een aardbeving z/Nooit zegt de schrijver heb ik een gevoel gehad dat mij dus lichamelijk en gees- telijk aandeed z/Ik zat te schrijven in mijn kamer, welke met groote glazen deuren uitkomt op een breed steenen balkon. Een trilling van het huis, welke toenam, schreef ik toe aan het verplaatsen van groote, zware meubelen in de kamer beneden mij. Toen dacht ik in eens //wel, hoe vreemd, dat een uit zwaren bergsteen opgetrokken gebouw zoo ge- makkelijk schut", maar op eens werd ik duizelig z/Dat is zeker een aardbeving", zeide ik toen tot mij zelf en ik sprong op en vloog naar het balkon, en ja, daar zag ik het geheele gebouw heen en weder bewegen en de groote hangende lampen werden gezwaaid als wierookvaten. Er was geen geluid, want dit alles nog spookachtiger maakte. Ik rende naar beneden en zag, dat iedereen zich haastte naar het midden van de -breede straat, die naar de Alameda, het park, leidt. Alle bezigheid, alle vervoer over straat was gestaakt. Er waren honderden, die in kleine groepen op hunne knieen lagen te bidden, eenigen met luider stemme, andere zachtkens en al de mannen met hun hoeden af. Zij, die niet knielden, hielden elkander vast, niemand kon rechtop stilstaan. De straatlantarens zwaaiden heen en weer als boomen bij zwaren storm. Eenige lieden waren bedaard, anderen in akeligen doodsangst. z/De aarde trilde en beefde en schudde niet langer, maar ze zwaaide met een zwiepende be- weging, ze schommelde, wat zeer demoraliseerend was. z/Ik voelde alsof een zeer drukkende nachtmerrie werkelijkheid geworden was, alsof ik plotseling was gevoerd naar het centrum zelfs der dingen, waar de natuur aan het werk wordt gesteld. Ilet was zeer vreemd." INGEZONDEN STUKKEN. Sas van Gent, 26 April 1899. Mijnheer de Redacteur Mag ik u beleefd verzoeken een klein plaatsje in uw veelgelezen blad Gisteren werd op de veemarkt alhier voor de eerste keer staangeld genomen en de keuring op gedragen aan een Belgisch veearts. Vele kooplui waren hierover gegriefd en wilden dientengevolge hunne beesten niet ter markt brengen, doch stelden deze te koop op het afgesloten erf van Pol. Bockstael. De slagers uit Gent en Antwerpen keurden deze handelwijze goed en beloofden de volgende week alien daar te zullen koopen, op grond dat de door de gemeente aangestelde veearts, niet in eene goede verstandhouding leeft met den veearts in Selzaete, die de ingevoerde beesten moet keuren, en daarvan soms kwade gevolgen zouden te wachten zijn, wat altijd ten nadeele is van den koopman. Dat de uitgever van de //Zeeuwsche Koerier" zulke leugentaal in zijn blad zou durven opnemen, als zouden de slagers de volgende week niet koopen dan aan de hjn, hadden wij van hem niet durven denken, daar hij toch voor 't belang van 't volk zegt te handelen. Doch dat een koopman die in kwaliteit van eigenaar zijn beesten van Westdorpe in Sas binnenbrengt bemoeilijkt wordt, en tegen zijn zin verplicht wordt zijne beesten op de markt aan de lijn te zetten, en ze daar te laten staan totdat de markt was afgeloopen, terwijl hij bovendien nog staangeld moest betalen, is hier ook wel ge- beurd en dat gaat ons verstand te boven. Wij meenden dat ieder handelaar in ons Neder- land vrij kon doen en laten wat hij wilde(binnen de palen der wet blijvende), en dat geen gemeente- bestuur, of een zijner leden, hem in zijne haude- hngen kon belemmeren in Sas schijnt dit echter wel het geval te zijn. ij keuren deze handelwijze af en hopen dat dit in 't vervolg niet meer zal plaats hebben. U Mijnheer de Bedacteur dankzeggende voor de verleende plaatsruimte, Een Sassenaah. ZEET1JDINGEN. Van 26 tot en met 27 April. 2 VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. 26 Eng. s.s. Eng. a.i Eng Eng. s.s, idem idem idem Voor Ter Veuzen Hailing I 2199 ILonden t an Ter lenien i Ann Webster 2241 Londen Lord Nelson 228 Heybridge Voor Kenl Spindrift 2003 iLonden Ibis Truro Don 3378 2366 2658 Van Uenl Manchester Hull Qoole stukg. stukg. macadam stukg. idem idem idem 1570 Cardiff 2553 Londen 2158 Goole 2711 Sunderland aardapp. stukg. idem ballast Eng. s.s. Eastham idem Sea Serpent idem Ouse 27 Eng. bark Glenogle Van Sezlaete i 26 Eng. s.s. Alchymist 1079 ILonden ledig Van 26 tot en met 27 April werden langs de Oostsluizen alhier 23 binnenvaartuigen op- en 20 afgeschutdoor de Westsl. 7 op* eu 9 afgeschut. 5 April. Mei. 3.47 4.27 5.18 6.17 7.31 8.56 10.14 4.8 4.55 5.47 6.53 8.18 9.36 10.48

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 6