Binnenland. Gemengde berichten. VIII. het Huis van vertegenwoordigers te Washington afgetreden on gaat zich als advocaat to New-\ork vestigen. Hij moet zich aan eeh kantoor hebben verbonden, dat hem 50,000 dollars per jaar garandeert. Het zal moeilijk wezen een opvolger voor hem te vinden. Velen houden het er voor, dat hij zich bij de volgende Presidents-verkiezing tegenover Mac Kinley candidaat zal stellen. Noord- en Zuid-Dakota (Vereenigde Staten) waren sinds lang een paar veilige vluchthavens voor echtparen, die den huwelijksband te knellend vonden en zich'daarvan wenschten te verlossen, omdat de wet in deze beide Staten aan het ver- krijgen van echtscheiding weinig bezwaren in den weg legt. Doch daarin komt thans verandering, ten minste wat Noord-Dakota betreft. Op den aanstaanden 1 Juli zal daar eene nieuwe wet van kracht zijn, welke voorschrijft, dat tot de vereischten voor het verkrijgen van echtscheiding behoort, dat partijen minstens ge- durende een jaar in den Staat zijn gevestigd geweest. Bij wijze van overgangsmaatregel zullen echter thans nog echtscheidingen kunnen worden uitgesproken van echtparen, die negentig dagen vo6r den 1 Juli in Noord-Dakota hebben gewoond. Dit maakt, dat er thans een drukke toeloop is van naar scheiding smachtende echtelieden naar de gerechtshoven in genoemden Staat. Te Pargo alleen werden in de laatste 30 dagen meer dan 200 aanvragen behandeld. Zuid-Dakota, waar de vereischte verblijftermijn zes maanden is, zal dus voortaan het Mekka zijn der echtelingen, die het niet langer bij elkander kunnen uithouden. Het Vaderland bevat een adres van den heer A. van Assen te 's Gravenhage, oud-lid der Staten van Priesland, gezonden aan H. M. de Koningin, waarin aan H. M. het verzoek gedaan wordt om den Minister van Buitenlandsche zaken, den heer Mr. W. H. de Beaufort, te onthetfen van zijn ambt als Minister van Buitenlandsche zaken en voorts te besluiten 1°. ter vervanging van dien Minister een titularis te benoemen, berekend voor de taak, waarvoor zijn voorganger onberekend is gebleven 2°. aan dien titularis den last op te dragen, om de gepleegde fouten door den heer Mr. De Beaufort in zake de ontwapeningsvoorstellen en desbetrekkelijke aanstaande conferentie te's Graven hage zooveel mogelijk te herstellen en in elk geval er voor te waken, dat de beide Zuid-Afri- kaansche Republieken, wier onderdanen steeds de aanverwante broeders zijn en blijven van den alouden Nederlandschen staat, alsnog worden uitgenoodigd tot deelneming aan de bedoelde internationale conferentie in Uwer Majesteits residentie 3°. dat door dien titularis van de conferentie het voorzitterschap worde waargenomen, welke waarneming vooralsnog, in strijd met degebruikelijke vormen en diplomatieke usances, schijnt weggelegd te zijn voor een der gedelegeerde staatsliedeu van den Keizer aller Russen, en eindelijk ten 4°. dat het Uwer Majesteit en hare regeering behage de bedoelde conferentie te verdagen of voorgoed te weigeren, bijaldien de Russische Keizer afkeerig en ongezind moge blijken te luisteren naar nadere besliste voorwaarden, voorwaarden die de Nederlandsche staat volstrekt wenscht geeer- biedigd te zien, alvorens binnen zijne grenzen de poorten te openen voor een vergadering, wier regeling en samenstelling op dit oogenblik in strijd is niet alleen met Neerlands geschiedenis, waar- Is 't gedaan vroeg zij, met gesmoorde stem. Ja, mevrouw, afgeloopen. En vrijgesproken, nietwaar Neen, mevrouw. Haudecoeur. Veroordeeld kreet zij, als in hevige wanhoop. Tot twintig jaren dwangarbeid Marguerite was 't, of de grond onder hare voeten wegzonk. Zij viel bezwijmd neer. Gerard zag haar aan, met harden blik, en fluisterde Mijn God wat beduidt dat toch Wat moet ik gelooven De eerste gedachte van juffrouw Haudecoeur was geweest, te vragen, of ze haar man naar Nieuw-Caledonie mocht volgen. Maar iets hield haar terughaar dochter. Hoe kon zij de jonge, schoone, onervaren Louise alleen laten, te midden van het Parijsche leveu Want Mederic kon elken dag geroepen worden om zijn dienstplicht te vervullen. De arme vrouw had Haudecoeur om raad ge- vraagd, de laatste maal, dat 't haar vergund werd, hem'te zien en hij had zich hevig verzet tegen het denkbeeld, dat zijn dochter alleen zou achter- blijven, hoe uitlokkend ook de gedachte voor hem was, dat zijn vrouw hem zou vergezellen en troosten in de wreede ballingschap. Marguerite de Beaupreault was gevaarlijk ziek gewordenmeermalen zweefde zij tusschen leven en dood. Gerard was gedurig bij haargelukkig voor de toekomstige rust der arme vrouw, ont- snapte haar niets wat verdenking kon doen wor- Jelschieten in de ziel van den knaap. digheid en eer, maar ook met den strengen wenk, dien Uwer Majesteits beminde en hooggeeerde Moeder bezigde, toen zij, den 30 Aug. van het vorig jaar haar zoo uitstekend verrichte Regentesse- taak geeindigd verklarende, en deze veelbeteekenende en gedenkwaardige woorden aan toevoegde „Het Nederlandsche volk zij groot in alles, waarin ook een klein volk groot kan zijn Gevolg gevende aan de opdracht van het hoofdbestuur der Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw heeft het dagelijksch bestuur dier Maatschappij een adres gericht aan H. M. de Koningin, waarin retorsiemaatregelen tegen Belgie gevraagd worden. Deze wil adressant hierin doen bestaan, dat onze fiscale invoerrechten met een surtaxe worden verhoogd tegenover die staten, welke willekeurig, door protectionistische bedoelin- gen geleid, den invoer van Nederlandsch fok- en slachtvee belemmeren. Vrijdag hebben de aan de grenzen op te richten slachthuizen de Belg. Kamer geruimen tijd bezig gehouden. De interpellant die ze ter sprake bracht, de progressist Magnette, van Luik, was bezorgd dat als de regeering slachthuizen op de grenzen ging bouwen, de stedelijke financien, b.v. die van Luik, daaronder zouden lijden, de slagers op hooge kosten zouden worden gejaagd, de verbruikers duurder vleesch zouden krijgen en Nederland weer- wraak zou oefenen. Magnette noemde de bewering dat ons vee het Belgische besmette, eenvoudig boerenbedrog, het diende de agrariers alleen als middel om de prijzen van het Belgisch vee te verhoogen. De Minister van landbouw, De Bruyn, verzekerde herhaaldeliik dat hij met Nederland op uitstekenden voet stond, maar dat hij het binnenkomen van het mond- en klauwzeer moest tegengaan en daarom nu en dan genoopt was de grenzen te sluiten, dat hij geen definitieve maatregelen zou nemen zonder een wet, maar dat hij -evengoed de belangen van de boeren moest behartigen als die van de slagers. Het eind der zaak was dus dat de Minister het voorstel om slachthuizen op de grens te bouwen, in de Kamer zal verdedigen. TER NEUZEN, 24 April 1899. z/De aan 't kruitmagazijn staande schildwacht heeft op eenige jongens geschoten hoorden we Zaterdagnamiddag vertellen. Dat leek ernstig. Wat was er dan wel gebeurd, dat de wachter op klaar lichten dag van zijn met scherpe patronen geladen geweer had gebruik gemaakt om gevaar af te wenden? Hadden die jongens 't magazijn in de lucht willen laten vliegen Laten we zeggen, dat aan 't verhaal dadelijk weid toegevoegd dat er niemand geraakt was en de schieterij dus geen bloedige gevolgen had. Omtrent het gebeurde vernamen we dat eenige jongens de omgeving van 't kruitmagazijn tot terrein hunner spelen gekozen hadden. De schild wacht gelaste hen heen te gaan, wat zij deden, doch later weer terugkwamen. Opnieuw werden zij aangemaand zich te verwijderen en hetzelfde spelletje van de eerste maal herhaalde zich, tot eenige malen toe. Onze landsverdediger zal ver- moedelijk op den duur wel wat kregelig geworden zijn,daar hem de leelijkstescheldwoorden werden toe- geroepen, en richtte zijn geweer op hen, met het doel er den schrik in te krijgen. Dat hielp, de jongens verdwenen, maar slechts voor een oogenblik, en ze kwamen brntaler dan voorheen weer terug ze hadden zeker in hun gehouden krijgsraad uit- gemaakt dat de wacht toch niet mocht of durfde schieten. D^ze wilde nogmaals het laatst tot verdrijven aangewende middel gebruiken, legde zijn geweer aan, doch onder die manoevres schijnt Jean Demarr liet zich op de hoogte houden van den toestand der zieke, maar verscheen niet weer in de rue Daunou. 't Werd herfst, toen de zieke weer zoo ver hersteld was, dat ze kon opstaan. Gerard had zijne studien weer hervat, zoodat zij het grootste gedeelte van den dag alleen was alleen met hare akelige herinneringen Die ver- volgden haar ook in den nacht. Zij durfde niet te vragen naar de arme lieden, aan wie zij onop- houdelijk dacht en van wier ongeluk zij zich de oorzaak waande. Wat was er van hen geworden? Zoodra zij beter was, had zij zich buiten Gerard's weten de kranten weten te verschaffen, waarin het proces uitvoerig beschreven was. In die pijnlijke lectuur trof haar het meest 't be- dektelijk uitgesproken oordeel, dat Jean Demarr, de beroemde advocaat, niet geweest was, wat hij had kunnen zijn wat men van hem had mogen verwachtten. Zij, zij alleen begreep, welke geheimzinnige oorzaak zijn kracht had verlamd. Was hij ook daarom niet tot haar teruggekeerd Hij was er immers geen enkele maal geweest; alleen had hij zijn kaartje afgegeven. Maar waarom kwam hij nu niet Had hij I vermoeden van de vreeselijke waarheid Neen, dat was niet mogelijk Die straf zou I haar tenminste worden bespaard En zij dacht verder aan hun liefde aan de toekomst Weer was zij in gepeins verzonken, op eeu dezer sombere herfstnamiddagen, toen Josette haar I een bezoeker aankondigde. Jean Demarr het mechanisme te hebben gewerkt en een schot ging af, gelukkig zonder een der jongens te treffen, wat ook zeergoed't geval had kunnen zijn. Nu was 't spel gedaan en er werkelijke schrik ingekomen. De schildwacht maakte bij de aflossing rapport van 't voorgevallene, en na eeu ingesteld onderzoek door den garnizoenscommandant, werd hem de gelegenheid gegeven, gedurende vier dagen aandachtig te overpeinzen, dat ijver goed, maar onvoorzichtige ijver nadeelig werken kan en dat zelfbeheersching voor een militair in alle om- standigheden een hoofdvereischte is. Bij de Vrijdag aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg gehouden aan- besteding van het bouwen van een sluisknechts- woning bij de Westluis te Ter Neuzen (raining f 3950,) werd, zooals wij reeds meldden het minst ingeschreven door den heer J. van der Velden voor f 3740. Verder schreven in de heeren J. A. Rijnberg voor 4425, D. de Smidt voor 4291, W. P. Nieuwelink voor 3980, G. J. Balkensteiu voor f 3892 en dezelfde voor 3798. Met 1 Mei a. s. worden verplaatst de kom- miezen bij 's rijks belastingen L. Michielsen van Sluis naar Oostburg en J. van Beveren van Oost- burg naar Hansweert, met intrekking der ver- plaatsing naar Hansweert van eerstgenoemde. Blijkens bericht in de Staatscourant wordt het vereenigd post- en telegraafkantoor te Sas van Gent met 1 Mei a.s. voor het algemeen verkeer geopend. De dienstureu zijn geregeld als volgtop werk- dagen van 7,30 tot 12 uren voorm. en van 1 tot 2 en 3,30 tot 7 uren namiddagsop Zon- en feestdagen van 7,30 tot 8,30 uur voor- en van 12,30 tot 1,30 uur namiddags (spoortijd). De Staatscourant bevat de statuten van het Muziekgezelschap Hozanna te Breskens, een tak van de Christelijke jongeliugsvereeniging Spreuken IXlba aldaar, en die zich ten doel stelt de beoefening der muziek tot onderling genot en tot verheerlijking van den naam des Heeren. Om dat doel te bereiken geeft de vereeniging huishoudelijke en openbare uitvoeringen. Sas van Gent, 24 April. Gisteren deed ons muziekgezelschap een uitstapjenaarde wijk//Valke," om aldaar deel te nemen aan het festival ter ge legenheid der opening van den steenweg naar Assenede geveven, met medewerking van eenige muziek- en zanggezelschappen. Tot den goeden uitslag hiervaU droeg het prachtige weder veel bijer was een groote massa volk toegestroomd, zelfs zooveel, dat niet iedereen op verlangen kon voorzien worden van de noodige ververschingen. Ons muziekgezelschap behaalde den eersten prijs, alweder een bewijs der goede leiding van hun directeur, den heer van Halst, die aan den uitstap geen deel nam. Een woord van dank nog hier gebracht voor de welwillende hulp van den heer Van den Berg, die gisteren toonde, bij dergelijke uitstapjes van ons gezelschap naar Belgie, waardig de plaats van den directeur te kunnen vervullen. Donderdag is door de politie te Middelburg wegens bedelarij aangehouden en ter beschikking van den officier van jnstitie gesteld de 23jarige P. M. S., arbeider uit Ter Neuzen. De mailboot der maatschappij Zeeland de z/Willem, prins van Oranje", kapitein Bolle, bekwam gisteren om 11 uur, even buiten de i-^lsi«cWMUii II ■■■Mil* III ■i.rmuii Na een oogenblik van tweestrijd gaf ze last, den bezoeker binnen te laten. Jean naderde haar en bemerkte met ontroering, hoe zij veranderd was. Wat moet je hebben geleden, Marguerite zei hij week. Jaal die gebeurtenissen hadden mij bijua gedood. Ik begin nauwelijks weer te leven. En in een opwelling van teederheid stak ze hem beide handen toe. O, Jean, wat ben je goed en edelmoedig ge weest Ik heb je nog niet voldoende kunnen danken. Heel mijn leven zal ik je naam zegenen. Jij hebt gemaakt, dat Gerard een onbevlekten naam draagtdat niemand het recht zal hebben, hem de fouten zijns vaders te verwijten dat vooral was het, dat mij kweldedat ontroofde mij 's nachts den slaap. Nu ben ik verlicht nu vrees ik niet meero, ge hebt mij ge lukkig gemaakt Zij begon te weenen. Marguerite van af 't eerste oogenblik, toen de castatrofe kwam, scheen het mij, of je een geheim verdriet hadt, een verdriet, dat je gezond- heid sloopte en knaagde aan je hart. Ach, Jean, al wat mij kwelt, weet jeik zou heel ondankbaar moeten zijn, als ik je niet in mijn vertrouwen nam. Spreek niet van dankbaarheid of ondank- baarheiddie gevoelens kunnen tusschen ons niet bestaan. Zeg mij liever, wat de geheitne zorg is, die je kwelt; die de oorzaak is van je ziekte, van je tranen Wat bedoel je, Jean stamelde zij ontsteld. Zou hij 't geraden hebben zou haar de vreese- haven vau Vlissingen een gebroken kruk-as. Door de prov. booten //Walcheren" en //Zeeuwsch- Vlaanderen" werd zij terug naar de ponton gesleept en werd de dienst eerst te vier uur hervat met de //Engeland." Te Vlissingen schijnt het werkstaken in de lucht te zitten. Staakten sedert de vorige week Maandag een aantal metselaars, Vrijdag jl. staakte het personeel in de stoom wasscherij //de Volharding." De waschmeisjes hebben echter het werk weer hervat, na eerst te Middelburg den heer Huvers, lid van 't besiuur, te hebben bezocht en daarna een onderhoud gehad te hebben met het bestuur en de directrice. Twee meisjes, de voornaamste onruststokers, werden niet meer in dienst genomen,, waarom de anderen eerst ook niet aan 't werk wilden, maar zich toch later weer kwamen aan- melden. Naar aan de N. R. Ct. gemeld wordt, broeien er ook onder een deel der werkliedeu van de werf z/De Schelde" te Vlissingen, plannen voor eene werkstaking. Een korenmolenaarsknecht te Gouderak had het ongeluk met den rechterarm tusschen twee maalsteenen te geraken, waardoor dit lichaamsdeel op drie plaatsen is gebroken. Op Molenbeke bij Arnhem had Woensdag een verwoed gevecht plaats tusschen de ooievaars, die aldaar hun nest hebben en een vreemd paar, dat aldaar ook zijn nest wilde vestigen. Het gevolg was dat een van de indringers zwaar ver- woud in den vijver terecht kwam, waaruit hij terstond werd opgevischt en door de goede zorgen van het personeel verbonden en gedroogd werd. Donderdagocbtend was de patient weer op de been en men hoopt hem weer geheel hersteld te kunnen loslaten. De trein van Den Bosch in de richting Vucht is Woensdag aan een gevaar ontsnapt. Even voor den overweg brak op den straatweg van Vucht het rad van een zware vrachtkarhet paard, schichtig geworden, holde voort, de kar achter zich sleepende, verbrijzelde den afsluitboom, maar was niet bij machte de kar over de rails te halen, waarin deze vasthaakte. Juist op dit oogenblik kwam de trein uit Den Bosch. Men had nog juist den tijd het sein van onveilig te geven en gelukkig werd dit door den machinist gezien. Vlak voor de kar kwam de trein tot staan. De onderzoekingen, in verband met het vinden van het in staat van ontbinding ver- keerende lijk van den 26jarigen machinist J. W. de Muuk uit Amsterdam, op de stoomboot William Egan III, hebben geleid tot het vermoeden dat aan een misdaad, moord en diefstal, moet gedacht worden. Getuigenverhooren hebben in deze zaak echter nog geen klaarheid gebracht. Te Loosduinen doet zich een eigenaardig geval voor. Een der manschappen der lichting van dit jaar was voor eenigen tijd bij het leger ingedeeld. Eerst dezer dagen schijnt de militaire administratie tot de ontdekking te zijn gekomen, dat de bedoelle persoon reeds vroeger als vrijwilliger had gediend, maar toen met een briefje van ontslag naar huis was gezonden. De militaire rechter had hem tevens het re ht ontzegd, het vaderland weer te dienen. Niettegenstaande de jongeliug nu goed oppaste, werd hem de voorlaatste week medege- deeld, dat hij zijn wapens en uitrusting moest inleveren en weer naar huis kon gaan. Nu moet echter een andere loteling, die niet eens meer om den dienst dacht, in zijn plaats onder de wapens komen. Een der meest ingewikkelde machinetjes is dat, hetwelk bij den heer Robbert Kalff N. Z. Voor- burgwal te Amsterdam is 1e bezichtigen. Klein van vorm, gemakkelijk te verplaatsen en van veel nut. Een slinger, gelijk aan die eener naai- machine, stelt den eigenaar in staat alle bereke- ningen in de vier hoofdregels, te verrichten, rente- en koersberekeningen, worteltrekken, machtsver- heffingen, reeksen, verge!ijkingen niet uitgezouderd. Men heeft eerbied voor den man, die het in strument wist samen te stellen, dat door elken jongsten bediende gemakkelijk kan worden be handeld. -AIBIIUM ■■III HHI>— 1'^ BWHWMMMWPWWMBMBM—B—BjB lijken marteling wachten, door hem te worden verhoord te moeten bekennen Doch spoedig werd zij gerustgesteld. Hij hernam Gij denkt aan de toekomst, niet aan de uwe, maar aan die van uw zoon. Ik ben op de hoogte van uwe zaken, omdat ik de geheele liquidatie heb geleid. Er blijft u niets over, arme vriendin niets Zij boog het hoofd. Ja, dat had zij wel vermoed maar gedurende haar ziekte had niemand haar de wreede waarheid durven bekennen. Zeker was de toekomst donker. Zij was niet gewoon te werken, had altijd in weel- de geleefd maar ze was moedig en wilde niet klagen. Onder de oude vrienden zouden er wel zijn, die haar wilden helpen aan werk, aan lessen bijvoorbeeld. Maar Gerard Hij was nu zestien jaar. De eerste leertijd was geeindigdnu wachtten de ernstiger studien. Zijn droom, naar de Polytech- nische school of Saint-Cyr te gaan, werd on* mogelijk. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2