Binnenland. (iemengde berichten. POLITIEK OVERZICHT. i J111" LL 1 - -M— voorwaarden ontbreekt, dat hij v.de gemeente eens een bijzonder goed jaar heeft en dus zeer goed in staat is hulp te betalen, dan zal de verordening vervallen Weer een jaar later zijn alle voorwaarden aan- wezig. Dan weer vlug eeue verordening gemaakt A1 schijnt de leer ook met de wet in de hand te verdedigen, dan zullen toch de zonderlinge ge- volgen, het door en door onpractische daarvan moeten afhouden. Strijdt het niet met de gezonde rede stijf en strak te blijven hangen aan de ,/Starre" wetsbepalingen als dit tot een onmogelijke toestand leidt, zoolang men zeer goed anders kan Trouwens ik geloof niet dat ergens die leer wordt in praktijk gebracht. Men bedenke ook dat ze in 1864 werd verkondigd. Maar ook bij den steeds genolgden weg is niet alles precies in den haak. En wel omdat er te veel ruimte is voor wille- keur, waartegen de regeering, zooals we uit de toelichting zagen, juist wilde waken. Is er eenmaal eene verordening en meent het, gemeentebestuur deze te moeten toepassen (ik geloof niet dat de niet-toepassing ooit een punt van overweging uitmaakt) dan wordt ze ook toe- gepast met al de gevolgen, al waren er nog zooveel vrij willigers, al was de hulp der gewone beambten ruim voldoende, al zwom de gemeente in de duiten. Is dat geen zuivere willekeur Maar erkend moet worden, dat de gemeente- besturen daartoe wel in zekere mate gedwongen zijn juist door de onvolledige voorschriften der wel. Die onvolledigheid ook heeft er reeds vroeg toe gebracht een groote plaats in te ruimen aan wat ik noemde de „eischen der praktijk." Een paar voorbeelden om dit te staven Wordt vervolgd.) v. d. M. Het bericht, dat de pauselijke internuntius te 's Gravenhage Tarnassi van het Vaticaan den last ontvangen heeft, voor het bijeenkomen der ont- wapingsconferentie de Nederlandsche residentie te verlaten, wordt formeel tegengesproken. Over het deelnemen van Bulgarije aan de con- ferentie is nog niet beslist, daar Russische in- vloeden te Konstantinopel op de Porte inwerken, om haar te bewegen tot het opgeven van haar houding jegens Bulgarije, een houding die practisch het vredewerk niet bevorderlijk is en theoretisch niet is te verdedigen. Dezelfde eigenschappen, waardoor Picquart's getuigenis in het Zola-proces zieh gunstig onder- scheidde, treft men ook aan in zijn verklaringen voor de strafkamer van het Ilof van cassatie namelijk logica, helderheid, eenvoudigen betoog- trant en niets van dat leelijke gedoe, eigen aan de uitspraken van generaal Roget c. s., zooals verdachtmakingen en heftige uitvallen ter mas- keering van de zwakheid hunner vertoogen 1 In zijn verhoor van 23 Nov. deelde Picquart mede dat hij eerst tijdens de Dreyfuszaak kennis had gekregen van het document Ce canaille de Den dat hij meende dat het stuk in 1893 of 1894 in het informatiebureau kwam, terwijl hij persoonlijk van den inhoud kennis nam in Augustus 1896. In den breede betoogde Picquart, waarom dit stuk geen betrekking kon hebben op Dreyfus. Belangwekkend is wat Picquart meedeelde omtrent zijn onderzoek tegen Esterhazy. Picquart ontving het ,/petit bleu" van majoor Lauth, wien hij een zak met tal van snippers had gegeven om daaruit de stukken te reeonsti- tueeren, waarvan ze afkomstig waren. De majoor overhandigde het hem met de vraag of er een tweede verrader zou zijn Op dit oogenblik kende Picquart Esterhazy niet; doordat zijn naam vol uit op het kaarttelegram voorkwam, werd zijn aaudacht op hem gevestigd. Hij had toen echter nog niet het geringste denkbeeld van de onschuld van Dreyfus. Na ontvangst van het /petit bleu" zocht Picquart in zijn officiersboekje op wie Esterhazy Niets Wij kunnen slechts herhalen wat ieder weet wat Handecoeur zelf heeft verklaard. Als mevrouw naar de rechters ging om hun te zeggen, dat uw man onschuldig is, zou men haar antwoorden //Bewijs het ons Hoe zou zij dat kunnen doen 0, meneer, hij is onschuldigdat zweren wij u Dat kan zijn, juffrouw maar geloof mij, laat mevrouw de Beaupreault met rust, in haar droefheid heb vertrouwen in de justitie. Neen, meneer, in de justitie hebben wij geen vertrouwen Zij stond met moeite op. Onze laatste hoop is vervlogen Alle drie richtten zich naar de deur. Onwillekeurig deed Gerard een stap naar Loui se, en zij zag hem aan, met vochtige oogen, als verwachtte ze iets van hem. Doch Gerard zweeg. Wat kon hij zeggen Was zij niet de dochter van den moordenaar zijns vaders Moest hij, in plaats van dat weemoedig, droef gevoel, dat hem zoo zonderling ontroerde, geen afschuw gevoelen voor dat gezin Hij wendde de oogen afLouise, die hem scheen te begrijpen, werd bleekze zag hem jiiet meer aan. was en bevindende dat onder zijn kennissen een majoor Cure was die tot Esterhazy's regiment behoorde, vroeg hij dezen om inlichtingen. Wat hij vernam was verre van gunstig en deed hem besluiten het onderzoek voort te zetten. Zoo kreeg de kolonel van een ordonnans-officier van den minister twee brieven van Esterhazy in handen. Bij het bezien van het schrift van deze stukken viel hem de groote gelijkenis met het schrift van het borderel op. Hij toonde fotografieen van de brieven aan Du Paty en Bertillonde eerste beweerde dat het schrift dat van Matthias Dreyfus was, de tweede riep uit: //Dat is het schrift van het borderel". Daardoor en overwegende dat Esterhazy zich vele der in het borderel ge- noemde stukken had kunnen verschaffen, dat hij in Augustus 1894 op manoeuvres was gegaan en dat hij secretarissen tot zijn beschikking had om omvangrijke stukken te copieeren, vestigde zich bij Picquart de overtuiging dat Esterhazy de schrijver was van het borderel. Hij besloot toen het geheim dossier te bestudeeren. Het onderzoek van deze z/bewijsstukken" vervulde hem met verbazing, want hij vond er niet het bewijs van de schuld van Dreyfus in, maar wel aanduidingen, die op Esterhazy scheuen te wijzen. Keizer Wilhelm liet gistermiddag om twee uur het Berlijnsche garnizoen alarmeeren. Om half twee begon op het Tempelhoferveld een spiegelge- vecht tusschen de, in een oostelijk en westelijk legerkorps verdeelde troepen. De Keizer moet aan den Prins-Regent van Beieren hebben geschreven, dat hij daar gaarne een 14 dagen zou komen jagen, waarop eene uit- noodiging is gevolgd, waarbij de Koninklijke jacht en de verschillende jachtsloten tot Z. M.'s beschik king worden gesteld. De tijd van het bezoek is nog niet bepaald. De Koning en de Koningin van Italie vertoeven nog stesds op Sardinie, waar zij o. a. bezoeken brachten aan de bergwerken van Monteponi, het door overstroomingen geteisterde Samassi en aan Oristana. Overal was de ontvangst van de zijde der bevolking vol geestdrift. Z. H. de Paus woonde Zondag in de St. Pieters- kerk te Rome de godsdienstoefening ter gelegen- heid van den jaardag zijner kroning bij. Eene ontzaglijke menschenmenigte vulde de kerk. Toen Z. H. op een draagstoel de kerk werd binnengedragen, waren de toejuichingen zoo sterk, dat zij de zangers van het koor overstemden. Ook bij zijn vertrek werd de Paus die er zeer gezond en opgewekt uitzag met veel hartelijkheid begroet. Na afloop der godsdienstoefening sprak Z. H. zelf met klankvolle stem den zegen. Weer, in zijne vertrekken teruggekeerd moet de Paus op vroolijken toon gezegd hebben z/ZiezooNu heb ik tenminste laten zieu, dat ik niet dood ben 1" H. M. de Koningin schonk te Amsterdam f 2000 voor de algemeene armen, f 500 voor het politiefonds en verschillende giften aan lief- dadige instellingen. Het voornemen bestaat om aan de Tweede Kamer in hare eerste bijeenkomst op 25 April in overweging te geven om allereerst en wel op Woensdag 26 April over te gaan tot een nieuw sectieonderzoek van het wetsontwerp tot regeling van den leerplicht, waarvoor de afdeelingen in Mei 1898 werden samengesteld. Het bestuur van de Vereeniging voor Handel, Nijverheid en Gemeentebelangen te's Gravenhage heeft besloten aan de commissie voor het plan tot uitzending van werklieden naar de Parijsche tentoonstelling in 1900 te berichten, dat het zich daarbij niet wenscht aan te sluiten op grond dat van dergelijk bezoek aan de tentoonstelling weinig of geen practisch nut voor de werklieden is te verwachten. Meer voordeel meent het bestuur te mogen verwachten van eeue uitzending van aanstaande ambachts- of handwerkslieden naar de tentoonstel ling, zooals b. v. de leerlingen uit de hoogste klasse der Ambachtsschool. TER NEUZEN, 19 April 1899. Mej. E. J. P. Eijke alhier heeft tegen 1 Juli a. s. ontslag aangevraagd als onderwijzeres aan school A alhier en als onderwijzeres in de nuttige handwerken bij de Rijksnormaallessen en bij den daartoe behoorenden voorbereidenden cursus te Axel. Reeds waren ze de kamer uit, toen Marguerite toeschoot, de hand van juffrouw Haudecoeur vatte en haar terugtrok. Luister, juffrouw, zei ze. De arme vrouw gehoorzaamde, met een flikkering van blijde hoop in de oogen. Alles is mogelijk nog niet verloren. O, dank mevrouwdank voor hetgeen u wilt doen En zich tot hare kinderen wendende, voegde zij er bij Ik wist wel, dat mevrouw iets zou vinden (Wordt vervolgd.) De functie van directeur van het post- en telegraafkantoor alhier is vacant. De jaarwedde bedraagt f 2600 en vrije woningde pensioen- grondslag 2950 en de borgtocht 20,000 reeel. Gisteravond werd, voor zoover ons bekend, de laatste uitvoering in dit seizoen gegeven, n. 1. door de zangafdeeling ,/Geduld Overwint" der z/Vereenigde Handwerkslieden." En hoewel het nu al wat ver in 'tjaar is om nog van winterver- makelijkheden te geuieten, dit belette niet, dat de bovenzaal van het estaminet //La belle vue" geheel bezet was met leden, donateurs en geintro- duceerden, die genoten van hetgeen werd ten beste gegeven. De door de zangafdeeling uitgevoerde zang- stukken verwierven algemeenen bijval, doch ook op 't gebied van tooneel was wat te profiteeren. Wat had men 'n schik in het marketentstcrtje, dat zoo aardig slag had om den tamboer en den trom- petter beet te nemen, maar ten slotte zelf door een ouden gediende gevangen werd. Wat kregen we een natuurgetrouwe scharenslijper te zien, die in het verhaal van zijn wederwaardigheden er zoo'n goeden slag van had om //waarheden te zeggen." z/De fopper gefopt" was een aardige pantomime, die, goed uitgevoerd, hartelijk deed lachen. Dit was ook het geval met mijnheer Peterman en zijn knecht, die we bijna zouden hebben vergeten, hadden we geen papiertje in onze snuifdoos gelegd. Nadat de voorzitter aan het einde der uitvoering de opgckomenen, in 't bijzonder het hoofd der gemeente, had dank gezegd voor de betoonde be- langstelling, nam de burgemeester het woord, hij verklaarde met genoegen daar voor de eerste maal te zijn gekomen, en naar aanleiding van hetgeen hij gezien en gehoord had, kan de vereeniging steeds op zij uen steun rekenen. Z.Ed. Achtb. meende de tolk te zijn van alien, wanneer hij hulde bracht aan de zangers, en hen die op't gebied van tooneel hadden gewerkt, voor de wijze waarop zij zich van hunue taak hadden gekweten. Het was reeds laat toen het laatste nummer van 't programma //Bal", een aanvang nam, maar het was zeer geanimeerd en de gezellige toon die er heerschte bleef, tot men in de kleine uurtjes uit- eenging. Heden werd alhier door het bestuur der vereeniging //Door eendracht sterk" aanbesteed, de levering van 211,000 Kg. ckilisalpeter. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren E. P. Staal te St. Jansteen voor 8,95, Van Driel te Nieuwerkerk voor 8,84, M. de Jonge te Hoek voor 8,77, AdriaansensVan Gas- sen te Walsoorden voor 8,69, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 9,66 en P. J. Verluijs te Ter Neuzen voor f 8,56*8/100 alles per 100 Kg. Gegund aan den minsten inschrijver. Het Italiaansche oorlogschip //Liguria" heeft heden morgen op de reede alhier het anker gelicht en is naar Antwerpen opgestoomd. In de tweede helft der maand Maart zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden, aan de adressen van A. de Wolf, Rotterdam Biesta, Rotterdam Mej. C. de Lege, Londen. In de eerste helft der maand April zijn de volgende onbestelbare brieven ver zonden, aan de adressen van M. Prok, Amster dam P. Hofverneur, OudenboschL. Lansen, Rotterdam; C. Hausen, London; M. Natrin, New-YorkJ. van der Heyde, Ostende. Bij het te Middelburg gehouden examen voor onderwijzer slaagden gisteren de heeren A. J. Zwartele van St. Jansteen en W. J. Woittiez van Breskenslaatstgenoemde slaagde heden voor 't examen vrije- en ordeoefeningen en gymnastiek. Sas van Gent, 19 April. Op de veemarkt van gisteren waren aangevoerd, 34 stieren, 20 ossen, 20 koeien en 51 vaarzen, samen 125 beesten, die alien vlug werden verkocht aan goede prijzen. De heer Schoenmaeckers, luitenant bij het wapen der koninklijke marechaussee alhier, is be- vorderd tot kapitein bij dat wapen. Gisterenavond omstreeks 91/,; uur brak er brand uit in de schuur van den heer Ch. Pau- wels. De brandspuit was spoedig ter plaats, doch aan bl usschen viel niet te denken, daar de schuur spoedig in lichte laaie stond; voordespuit water gaf, was reeds het dak ingestort en het grootste gevaar geweken Veel gedorschen en ongedorschen graan, alstnede hooi en stroo was in de schuur geborgen, doch alles is door verzekeriug gedekt. Even als bij de vroegere schuurbranden, die hier reeds dikwijls voorvielen, wordt nu ook aan kwaadwilligheid gedacht. De groote verwachtingen, die den heer Verhaak ons voorspiegelde met een geheele reorganisatie der brandweer, bleken ons gisteren avoud ijdel te zijn. Tot ons leedwezen moeten wij melden, dat het er zeer wanordelijk naar toe ging op de plaats des onheils, materieel en personeel, alles was in disorde, terwijl een groot deel van het personeel er zich ongestoord in vermaakte, om zonder orders muren omver te halen, iets wat in dit geval geheel overbodig, ja zelfs verkeerd was. Aardenburg. De gemeenteraad heeft aan het te Breukelen gevormde consortorium vergunning verleend in deze gemeente een gasfabriek te exploi- teeren. De kosten van dit gas, dat uit gecar- buceerde lucht zal worden geproduceerd, zullen voor particulieren een cent per pit en per uur bedragen. Men schrijft uit Overschie Wel was sedert den brand op 19 Maart de sierlijke torenspits der oude kerk verdwenen, maar de kolossale vierkante romp stak nog altijd als een middeneeuwsche burchttoren hoog boven de bouwvallen der kerk, boven de hooge boomen en boven de geheele omgeving uit. In den vroegen morgen van Zondag, pl.m. 2 uur, werden de be- woners in den omtrek der ruine plotseling uit den slaap gewekt door een geweldigen slag en een dreunen van den grond als bij een aardbe- ving en toen het dag werd trok een stroom van menschen naar den toren om te zien wat er was gebeurd. Van den toren was slechts een hoek blijven staan. Drie muren zijn omgevallen. Ongelukken hebben er niet plaats gehad, daar op dat oogenblik natuurlijk nog niemand op straat was. Thans is men bezig ook het overblijveude stuk omver te trekken. Aan de Arnh. Ct. wordt uit Dinxperlo gemeld Een arbeider ging hier Donder lag verhuizen en eerst s avonds laat kon hij met het werk gereed komen. Hij hing naar Suderwick wonen, dus naar Pruisen. Het overbrengen van den inboedel ging gemakkelijk, daar de Steuerbeambte hiervoor niets vraagt. Anders is dit met de levende have, welke uit 2 geiten bestond deze mochteu niet worden ingevoerd. Men wilde ze niet gaarne missen en daarom waagde men het op een laat avouduur de j/Siklein" over de grenzen te brengen Een commies kreeg de vervoerders met de geiten al spoedig in het zicht en hield ze staande om ze naar het grenskantoor te geleiden. De direc teur lag al te slapen. Hevig veschrikt door het gebons op de deur vraagt hij wat er gaande is en hoort dat er twee geifen zijn. De ontvanger, niet gewoon op dit late uur geiten op bezoek te ontvangen, zegt kortafLoop heen met je geiten 1" De aangehouden personen laten zich dit geen tweemaal zeggen en maken alien spoed de geiten onder dak te brengen, wel weteude dat een misverstand hen uit den nood redt. Voor het oprichten van een volkskoffiehuis te Velp bij Arnhem is aldaar een zeer eigenaardige bazar gehouden. Aan de notabelen was verzocht al wat met de schoonmaak door hen zou worden opgeruimd, te zenden aan eenige dames, die dat tegen zeer goedkoope prijzen zouden verkoopen. Hoe vreemd het scheen, de uitslag overtrof de verwachting. Nooit waren koopers en verkoopers zoo voldaan als op deze bazar en de opbrengst 'oedroeg ruim 100. Een volgend jaar zal zeker weer een dergelijke bazar worden gehouden. Eenigen tijd geleden vond een jongen in een terp te Tzum, die werd afgegraven, een zevental onooglijke muntstukjes. //Oude duiten", dacht de knaap en vijf er van ze waren zoo echt ge- schikt om ze ver te gooien kwamen terecht op een stuk bouwland, waar ze niet werden terug- gevonden. Het zesde kreeg poes aan een lintje om den hals en was een paar dage i later ook verloren en het zevende werd verruild tegen een knikker en kwam na eenige avonturen in handen van een oudheidkenner, die er een Romeinsch goudstukje in ontdekte uit de vierde eeuw. Voor zeven gulden ging het over en kwam terecht in het Friesch museum. Zondagmorgen waren eenige leden van de Onderlinge Brandweerclub te Rotterdam bezig zich te oefenen met den zoogenaamde reddirigszak. Daarbij werd gebruik gemaakt van een gemeentelijke ladderwageu. Reeds hadden eenigen zich in den zak van den ladder laten zakken, toen deze brak op het oogenblik dat de 21jarige A. K. daalde, en genoemde persoon van een hoogte van 6 it 7 meter op de steenen viel en bewusteloos werd op- genomen. Ernstig aan het hoofd verwond, was zijn toestand levensgevaarlijk. De ladder was ge- broken ter plaatse waar een ijzeren band door middel van houtschroeven was bevestigd. Een poging tot brandstichting in Den Briel met behulp van electriciteit zal binnenkort dienen voor de rechtbank te Rotterdam. De verdachte had van uit zijne woning twee geleiddraden gespannen naar zijn pakhuis aan de overzijde van de straat, alwaar de draden uit- liepen in een pot met vet en verschillende brand- bare en ontplofbare stoffen. In zijn woning bevonden zich zware batterijen om stroom op te wekken ter elctrische outsteking van het brandbare goedje. Een zeer omvangrijke instructie is in deze zaak gevoerd. Te Groesen is in den ouderdom van 102 jaren overleden de heer A. Aleven. Tot op het laatste oogenblik mocht hij zich in een goeden toestand zijner vermogens verheugen. Voor een viertal weken heeft de politie te Haarlem beleg geslagen voor een bierhuis aan den St. Jansweg, omdat daar herhaaldelijk sterken drank werd verkocht, zonder dat er vergunning was. De eigenaresse, vroeger wonende in een perceel er naast, waar wel vergunning bestond, grondde zich er steeds op, dat zij voor een jaar lang het vergunningsrecht had betaald, en nu in de nieuwe woning kon doen alsof zij nog vergunning had.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2