(aemengde berichten. Ruslanden, en dat zij bereid zal zijn onze uit- noodiging aan te nemen, en de noodige maatregelen zal willen neinen, opdat hare vertegenwoordigers te 's Gravenhage vereenigd zijn op den 18en Mei aanstaande, voor de opening der conference, waar elke mogendheid, hoe groot het aantal harer afge- vaardigden zij, slechts een stem zal hebben." In ,/Vrede," het blad van Dr. Bahler en J. K. van der Veer, wordt medegedeeld, dat al degenen ,/wier overtuiging is, dat het vredesideaal langs den weg van diplomatic en parleinentarisme uit- teraard nimmer bereikt kan worden," dezer dagen zullen worden opgeroepen om een comite te vormen, welks taak het zal wezen ,/eene monstermeeting te organiseeren, waar verschillende sprekers en spreeksters de oogen zullen openen voor de ont- heiligende vredesport en weer de harten doen ontvlammen voor het ongerepte ideaal van wereld- harmonie." Tijd en plaats voor de vergadering van per- sonen en gedelegeerden zal nader worden bekend gemaikt. Te Antwerpen is weder een vergadering gehouden om te protesteeren tegen het plan van minister De Bruijn om het Nederlandsche vette vee, voor Belgie bestemd, aan de grenzen te laten slachten. Vele belanghebbenden waren tegenwoordig. Besloten werd een brief naar de senatoren en de volksvertegenwoordigers te zenden om hun te verzoeken bij wijze van interpellate in de Karner de zaak ter bespreking te brengen. Tevens werd gevraagd om gedaan te krijgen, dat de beesten, die van Nederland komen, niet meer in de besmete stallen der grenzen, maar in stallen der eigenaars hun quarantaine zouden mogen doen. De volksvertegenwoordigers zouden er op moeten wijzen, dat de ziekte in Belgie veel meer verspreid is dan in Nederland. TER NEUZEN, 12 April 1899. De soiree, gisteravond op de bovenzaal van het //Hotel der Nederlanden" alhier gegeven door de muziek- en tooneelvereeniging /(De Volharding" was druk bezocht. We gelooven niet dat een der aanwezigen zich zijn gang daarheen beklaagd heeft, want het veel- helovend program ma werd goed afgewerkt. Met genoegen werden aangehoord de nummers door het symphonie-orkest uitgevoerd, maar bovenal was de belangstelling groot voor de solo's voor viool, met begeleiding van piano, gespeeld door een tijdelijk alhier verblijf houdende, die voorzeker door zijne medewerking de vereeniging en de bezoekers aan zich heeft verplicht met hetgeen door hem werd ten beste gegeven. Het publiek toonde zich door daverend applaus dankbaar voor het genotene. Door de tooneelafdeeling werden, behalve eene voordracht, opgevoerd //Jaloersch", blijspel, dat goed werd uitgevoerd en zich in den bijval van de hoorders mocht verheugen, maar vooral was dit het geval met het blijspel //Een moet er trouwen"de comische afwikkeling der intrige, uitstekend uitgevoerd, deed gedurig een gul gelach weerklinken, en menigeen zal voor zichzelf de hoop hebben geuit, ook in het volgend seizoen de dames en heeren die daaraan meewerkten bereid te vinden, opnieuw zulke aangename ontspanning te verschaffen. Namens het bestuur werd bij het einde van deze laatste soiree in dit seizoen, dank gebracht aan hem, die door zijne bereidwillige medewerking het genot van den avond zoozeer had verhoogd verder aan de werkende leden der muziek- en tooneelafdeeling, en den dirigent van eerstgenoemde menschen daar zeiden ook, dat het geen zelfmoord kon zijn. Mama, zou onze lieve papa vermoord zijn Meneer Delangle houdt 'took vol. En u Ik heb mijn meening gezegd 't is een zelfmoord. De dokters zullen ons wel spoedig inlichten. De knaap keek somber voor zich. Waar denk je aan, jongen Ik denk er aan, dat de justitie dien Haude- coeur zal straffen, als hij de schuldige is. Maar als ze vinden, dat hij onschuldig isals ze den waren schuldige niet kunnen vinden en deze moord ongestraft blijft. Wat dan, mijn jongen vroeg zij bijna zinneloos. Dan zal ik mij belasten met de taak, den schuldige te zoeken en hem te straffen.Dat zweer ik Zij slaakte een zwaren zucht. Toen, leunende op den arm van haar zoon, stond ze op en ging naar haar kamer. Zij wilde zich daar opsluiten, toen Collivet kwam. Heeft mevrouw mijne diensten nog noodig? Neen, dank u, meneer Collivet. Morgen, op't gewone uur ben ik in't kantoor. Hij boog diep en ging heen, kalm en waardig. Marguerite was eindelijk alleen en kon vrij weenen V. Eenige dagen waren verloopen. Het rapport, door de geneesheeren uitgebracht luidde eenstem- afdeeling, voor hetgeen zij tot amusement der leden hebben verricht en de vele moeiten die zij zich daarvoor hebben getroost. Onder dank- betuiging aan de leden, voor de in de soiree's betoonde belangstelling, werd hen verzocht ijverige propaganda te maken voor de vereeniging, die hier in Ter Neuzen voorzeker in eene behoefte voorziet. Een geanimeerd bal besloot de soiree. Naar we vernemen zal de zangafdeeling z/Geduld Overwint" der //Vereenigde tlandwerks- lieden" alhier, deelnemen aan het op den tweeden Pinksterdag te Kruiningen te houden festival. Naar we vernamen wil men trachten voor het bedienen der spuiten van de gemeentelijke brandweer een voldoend aantal vrijwilligers te verkrijgen, opdat oproeping van de nu voor den dienst aangewezenen voor oefeniugen overbodig zou worden. Pogingen door den opper-brandmeester en andere bestuursleden daartoe in het werk gesteld hebben tot resultaat gehad, dat zich reeds ruim 20 jongelieden als vrijwilligers bij de gemeente lijke brandweer hebben verbonden. Spuit C is aangewezen om door de vrijwilligers te worden bediend. Door een honderdtal ingezetenen van Ter Neuzen is lieden het volgende adres verzonden Aan Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Geven met verschuldigden eerbied te kennen ondergeteekenden alien inwoners van Ter Neuzen dat met de eerste bestelling van brieven, couranten, enz. door het postkantoor alhier eerst te 8 uur 15 min. wordt aangevangen, waardoor velen geen correspondentie ontvangen voor 91/2 uur, sommigen zelfs niet voor 10 uur; dat in deze bestelling worden begrepen de Hollandsche en Belgische posten die 's avonds te voren zijn aangekomen respectievelijk om 8,43 en 9,34, mitsgaders de correspondentie in den morgen van den volgenden dag aangevoerd per trein 6,51 en per Provinciale boot uit Vlissingen om 7,30 dat de werkzaamheden, die ten postkantore aan de bestelling dier vier posten noodzakelijk schijnen vooraf te moeten gaante veel tijd vorderen om aanstonds na aankomst van de boot (om 7,30) daarmede te kunnen aanvangen, terwijl bovendien slechts twee bestellers zijn aangewezen voor de bestelling binnen de kom der gemeente, die pl.m. 6000 inwoners tell, zoodat de meesten dezer den tijd missen, hunne correspondentie uit Zeeland, Noord-Brabant en Limburg te beantwoorden met de post, die om 10,20 v.m. per Provinciale boot wordt verzonden dat met de bestelling der vorengenoemde posten des Zondags eerst wordt aangevangen om 9,50, met het gevolg dat de eerste vm. post velen na 10 uur, niet weinigen zelfs na 11 uur eerst bereikt dat de Stations weg" en de //De Eeijterstraat" niet in den loop der bestellers zijn opgenomen en de bewoners dier buurten de voor hen bestemde correspondentie slechts dan ontvangen, wanneer zich eene extra gelegenheid daarvoor aanbiedt zoodat ook de plaatsing van eene brievenbus bij de station, in welker onmiddellijke nabijheid zich de loskade voor zeeschepen alsmede drie handels- kautoren onder een niet onaanzienlijk getal inge zetenen bevinden, eene dringende behoefte mag worden geheeten dat met de bestelling der postpakketten, die des morgens om 7,30 ten postkantore aankomen, om aan ondergeteekenden onbekende redenen niet voor 9,30 wordt aangevangen dat des zomers na de post van 1,55 nm. geen gelegenheid meer bestaat tot het verzenden via Vlissingen van brieven of pakketten voor Zeeland ming, dat elke gedachte aan zelfmoord was uit- gesloten. Door Collivet vernam Marguerite alle bijzon- derheden over het verloop der zaak. Zij wist, dat Haudecoeur niet was losgelatendat ook de landedelman de Kerunion was gearresteerd. Collivet, ter confrontatie geroepen, had een deel der ver- hooren bijgewoond. Toen Haudecoeur vernam, dat de beschuldiging ernst wasdat zijn vrijheid werd bedreigd, had hij in zijn eel een aanval van moedeloosheid. Daarna kwam hij in opstand tegen de onrecht- vaardigheid hij verweerde zich met kracht. Hoe kon men hem voor schuldig houden, daar hij op den dag zelf van den moord een bewijs had ge geven van zijn eerlijkheid Hij herhaalde dat telkensmaar telkens trof 't hem, dat er £en punt was dat tegen hem sprak zijn //hinderlaag" in het kabinet, gedurende vijf uur. De rechter had het zoo genoemd //hinderlaag". Hinderlaag antwoordde Haudecoeur't staat u vrij, het zoo te noemen, maar niet in de gewone beteekenis. Ik had ten eerste geen plan, meneer de Baupreault te dooden en als ik dat plan gehad had, zou ik zeker ook 't heele valies vol bankbriefjes wel meegenomen hebben. Wat was er gemakkelijker voor een scliurk Maar dat was niet het geval. Meneer betaalde mijik maakte, dat ik weg kwam, en zoodra ik ontdekte, dat er een vergissing was, kwam ik hier, om de vijftien- duizend francs, welke mij niet toekwamen, terug te brengen. U zal moeten bekennen, dat dit voor een moordenaar nog al vreemd is. Dit betoog had eenigen indruk gemaakt op den en andere Provincien onzes lands, niettegenstaande de Provinciale stoomboot m. g. daarvoor eene uitmuntende gelegenheid biedt door haar afvaart om 4,50 nm. dat bij eene verzending met die boot een groot deel der correspondenties voor het Zuidelijk deel van Holland dienzelfden a7ond nog zou worden besteld, terwijl de brieven voor Rotterdam, 's Gravenhage en zelfs Amsterdam reeds den vol genden morgen in de eerste bestelling zouden worden begrepen, waardoor een niet onaanzienlijk aantal uren op de tegenwoordige wijze van ver zending vi& Antwerpen, zou worden gewonnen. Redenen, waarom wij uwe Excellentie beleefdelijk verzoeken 1°. Zoowel de eerste bestelling der brieven als die der pakkettenpost op Zon- en werkdagen beduidend vroeger dan thans te doen aanvangen en in verband daarmede het bestellende personeel ten postkantore alhier uit te breiden 2°. den ,/Stationsweg" en de //De Eeijterstraat" mede in den gewonen loop der bestellers te doen opnemen 3°. eene verzending in te lasschen, zoo van brieven als van pakketpost, met de Provinciale boot, die gedurende den zomerdienst om 4,50 nm. van hier naar Vlissingen vertrekt en 4°. een brievenbus bij de station te plaatsen. 't Welk doende, (Yolgen handteekeningen.) Gisteren is een adres verzonden met een 50tal handteekeningen, waarin, behalve op de in boven- staand adres aangehaalde grieven, gewezen wordt op de omstandigheid, dat de op 10 miuuten van het postkantoor gelegene, tot de kom behoorende z/Kerkhoflaan", slechts eene bestelling daags heeft, en wel 's morgens na 10 uur, zoodat alles wat later komt tot den volgenden morgen blijft liggen. Op 7 Mei aanstaande herdenkt de heer Mr. J. G. van Deinse zijn 25jarig lidmaatschap der Provinciale Staten van Zeeland. Met ingang van 1 Mei a. s. zijn verplaatst de kommiezen bij 's rijks belastingen G. L. Jedema van Sas van Gent naar Mijdrecht, A. M. J. van der Linden van Afferden naar Sas van Gent en A. Bouwman van Locht naar Sluis. Sas van Gent, 11 April. De veemarkt van heden was beter bezet dan de vorige week, aan gevoerd waren 37 stieren, 16 ossen, 18 koeien, 81 vaarzen en 1 kalf, samen 153 beesten, die op 10 stuks na alien werden verkocht aan onveran- derde prijzen. Sluis. De heer A. J. de Sopper, candidaat alhier, heeft voor de toezegging van beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Biggekerke en te Kuinre bedankt. Aan de 1® Katendrechtsche Haven te Rot terdam zijn gearriveerd 4 Chineesche Torpedo- jagers, booten van 65 meter lang, die er een paar dagen vertoeven en veel bekijks hebben. Aan boord van het Zaterdag van Antwerpen met bestemming naar New-York afgevaren stoom- schip der Red Star-line vond de bemanning iemand tusschen de steenkolen verborgen, die meende op die wijze de reis goedkoop te kunnen meemaken. Dit mocht hem evenwel niet gelukken, want bij de ontdekking werd hij bij het verwissellen van een loods te Vlissingen aan wal gebracht, en van daar per trein naar Antwerpen vervoerd, waar hij thuis behoorde. In de Van Ostadestraat te 's Gravenhage stortte Dinsdag in den vroegen ochtend, door het te zwaar belasten van een bintlaag in een in aan- - - - - - rechter; hij begreep, dat in elk geval het motief van diefstal moest worden uitgesloten. Maar dan bleef nog de beschuldiging van moord, onder zeer bezwarende omstandigheden Haudecoeur had misschien, toen de Beaupreault weigerde, hem zijn geld te geven, geschotende bankier was doodtoen had Haudecoeur in 't wild verschrikt, een lias bankpapier genomen, zonder te tellen, en was gevlucht. Zoo redeneerde de scherpzinnige rechter. De inlichtingen over den man waren zeer gunstig; hij had nooit iets met de justitie te doen gehadals soldaat was zijn gedrag zeer goed geweesthij had zich zelfs onderscheiden in den oorlog en later als boschwachter van den baron de Chamberloteens was hij door een strooper aan 't oor gewond en had daarvoor de medaille gekregen van de Vereeniging tot bestrij- ding der strooperij. Juist zijn eerlijkheid werd een reden van ver- denking te meer. Was hij wellicht iD woede geraakt bij 't vooruitzicht, de vijfduizend francs te verliezen, die zijn vroegere meester, de baron, hem had geleend Evenals de meeste kalme men schen, kon hij oogenblikken hebben van opbrui- senden toornde politie was daarover ingelicht. Had hij in zoo'n toornig oogenblik niet de hand opgeheven tegen de Beaupreault Tegenover dergelijke argumenten kon de arme man zich niet anders verweren dan met een protest, met tranen. De tweede, tegen wien de politie //verdenking had, was de Kerunion had die driftige landedel man niet den moord kunnen plegen Hij wei gerde volstrekt niet, ronduit te bekennen, dat al bouw zijnd huis, een tusschenmuur in. Een baas, die onder de binten was gegaan om ze te stutten, geraakte onder het puiu en hout becolven. Zwaar gewond werd de man na eenige oogenblikken er onder uitgehaald. Weinig tijds later is hij overleden. Maandagnacht trof de politie op het Markt- .veld te Culemborg in zwaar beschonken toestand een persoon aan, die zeide Dreyfus van het Duivels- eiland te willen halen. De man greep de stads- pomp vast en wilde die medetrekken, deukende dat hij Dreyfus voor zich had. Een der politie- beambten zag hij voor Esterhazy aan. le Blesdijke (l1r.) is de wonderdokteres, de wed. V. d. N., overleden, ruim 80 jaren oud. Deze vrouw, bekend onder den naam van //het boerinnetje van Blesse", had een zeer drukke praktijk. Van heinde en verre kwamen de patien- ten tot haar, om genezing te zoeken voor aller- hande kwalen. Haar faam ging wijd en zijd, toen zij een patient cureerde, die te vergeefs baat gezocht had bij het //boertje van Staphorst," den wonderdokter Stegeman. Een paar malen werd het oude boerinnetje wegens het onbevoegd uit- oefenen der geneeskunde vervolgd en veroordeeld, wat juist het getal patienten deed toenemen. Voor haar eigen kwaal kende de vrouw geene medica- menten, //dat is met ons altijd het geval," placht ze te zeggen, als men haar op het vreemde daarvan wees. Onlangs is een gezin te Sliedrecht tot het Mormonen geloof overgegaan. Deze week zijn nu twee zoons en een dochter met een Mormonen- zendeling op reis getoogen naar Amerika. De overige leden van het gezin zullen hen weldra naar de plaats der //Heiligen" volgen. Bij gelegenheid van een verjaarspartijtje te Smilde liepen de kinderen, die zich verkleed hadden, de straat op en werden daar door eenige jongens achtervolgd. Onopgemerkt moet een achtjarig meisje gestruikeld zijn over een touw, waaraan daar een schip vastgemeerd lag, zoodat het in 't water viel. Toen later naar de vermiste kleine een onderzoek werd ingesteld, werd zij levenloos uit het water gehaald. Zaterdagmiddag ongeveer 5 uur verliet de sleepboot Kerkerak, met een baggermolen en twee nieuwe ijzeren klepbakken de haven van Enkhuizen. Door den hevigen wind raakten de bakken los en dreven, ieder met twee man aan boord, in de richting van Urk. Een bangen nacht brachten de mannen op zee door. Zonder proviand, bij hevigen storm, dreigden de bakken aan den grond te raken. Een anker, door hen uitgeworpen, ver- loor een blad en hield niet. Zondagmorgen werden de bakken gezien ten noorden van den Staart. Aan drie Urker visschers mocht het gelukken, met een klein bolletje de bakken in veilig water te brengen. Na van het noodige voedsel voorzien te zijn, kwam de sleepboot de reeds verloren ge- waande bakken weer opzoeken en op sleeptouw nemen, met bestemming naar Ernden. Zaterdag werd te Nijmegen een 78jarige alleenwonende vrouw, die zoowat kindsch is, door een deurwaarder uit haar woning gezet, zoodat het arme mensch nu zonder dak is, tenzij mede- lijdende buren haar dit willen verleenen Het feit wekte algemeen verontwaardiging op. Te Lienden is in ondertrouw opgenomen een 53jarige arbeider met zijn 19jarige nicht, stief- dochter van zijn broeder. Door dit huwelijk moet de man zijn eigen broer met ,/vader" aanspreken, terwijl de vader van het meisje haar zwager wordt In den nacht tusschen Zondag en Maanuag is te Tilburg de fabrieksarbeider H. M., gepas- porteerd onderofficier der genie, bij het naar huis gaan door vier met messeu gewapende kerels onverhoeds aangevallen, die hem behalve eene kleine wonde een diepen steek in den rug en een in de zijde toebrachten, waardoor de ingewanden te voorschijn kwamen. De verwonde, een oppassend jongeling, is later per brancard naar het zieken- huis gebracht. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De aanvallers, zekere v. E., J. en de gebr. R., hebben na confrontatie een gedeeltelijke'bekentenis afgelegd. Zondagavond ontstond te 's Hertogenbosch. tusschen twee personen een hevige vechtpartij, waarbij van het mes gebruik gemaakt werd. Een had hij niet de bedoeling de Beauprault te dooden, hij zich gewapend had met een revolver om den schurk te dreigen en door vrees aan te jagen tot betaling te dwingen. Hij had in de vreugde, dat hij zijn geld terug had, de revolver vergeten op de schrijftafel. Dat hij er geen geheim van maakte, kon men zien aan het briefje, dat hij later had geschreven. Maar ook dit werd door den wijzen rechter alweer opgevat als een verzwarende omstandigheid, en de Kerunion, die telkens driftig werd, ver- dedigde zich slecht. Er was echter een zeer belangrijk getuigenis in zijn voordeeldat van Haudecoeur, die met hem geconfronteerd werd. Deze vertelde, wat hij, achter de portiere verborgen, had zien gebeuren tusschen de Beaupreault en zijn schuldeischer. De justitie liet niettemin den Bretagner edelman nog niet loszij had nog geen beslissend oordeel opgevat. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2