Gemengde berichten. TER NEUZEN, 10 April 1899. Met genoegen vernemen wij dat een der voor- naamste organen der Belgische pers L' Independance het artikel overgenomen heeft, dat wij onlangs schreven over den maatregel door den Belgischen Minister Vandenpeereboom genomen ten nadeele van onzen handel. Het blad kwalificeert deze handelwijze, zooals wij dit deden, als zijnde zeer willekeurig, geheel in strijd met wat besloten is bij liet internationaal verdrag te Bern. Dit te hooren van een toongevend Belgisch orgaan doet ons goed en stellen wij op hoogen prijs. Wij hopen dan ook dat de onderhandelingen thans langs diplomatieken weg door onze Regeering met de Belgische aangevangen, er zullen toe leiden om den Minister der Belgische Spoorwegen spoedig tot andere, betere inzichten omtrent ons te brengen. Een ander orgaan der Belgische pers ,/Le Patriote" deed ons de eer eveneens ons artikel ever te nemen maar onthield zich wel er een oordeel over te vellen. Wij behoeven nauwelijks te zeggen, dat wij dit zeer goed begrijpen. Een woord van hulde en dank aan onze Regeering die op deze wijze de zaak heeft ter hand genomen, is dunkt ons hier op zijn plaats. Toen het be- ruchte Belgische ministerieel besluit, tot onze verbazing, ter wereld kwam en onzen handel en onze expediteurs zoo zeer bedreigde (reeds bena- deeld heeft) hebben wij er op gewezen, dat de diplomatische weg de ware was in dezen. Volgens ons oordeel zouden nog zeer belangrijke kweslies op dergelijke wijze kunnen worden op- gelost. Wij bedoelen 1°. de lastige maatregelen bij den uitvoer van Hollaudsch vee of zoo tusschenbeide, als het zoo eens al of niet te pas komt, de algeheele sluiting, en 2°. de ongehoorde rechten, die de Belgische Regeering zich voorstelt te heffen op de ingevoerde suikerbeeten wat de onder- gang van vele verbouwers zou wezen. Wij veroorloven ons de vrijheid om, zooals zoovele andere bladen dit vo6r ons deden, de aandacht onzer regeering op deze zeer gewichtige punten te vestigen. Zij toch zijn van het hoogste belang voor veeteelt en landbouw in deze ge- westen. In de op Donderdag a. s., des voormiddags 10 ure, te houdpn openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ingezonden stukkenwijziging gemeentbe- begrooting voor 1899; adres G. J. Goethals om vergunniug plaatsen danstent; kohier Hoofdelijken omslag dienstjaar 1899. Naar wij uit goede bron vernemen is heden de oprichting van eene ijzersmelterij alhier, aan het kanaal, verzekerd. Binnen korten tijd hopen wij eenige bijzonder- heden omtrent deze stichting te kunnen mee- deelen, die zeer zeker in 't belang van onze haven zal zijn. Zaterdag werd alhier op het bureel van den opzichter van fortificatien, door den kapitein eerst- aanwezend ingenieur der genie te Bergen op Zoom aanbesteed 1°. het eenjarig onderhoud van de werken en ge- bouwen enz. te Ter Neuzen en te Ellewoutsdijk en van de zeewering te Ter Neuzen (raming 3860). Hij haalde de biljetten uit zijn portefeuille en legde ze op de schrijftafel. Tel u ze maar na, als u wilt. Hij ging zitten, met de pet in de handen en wachtte. De commissaris dacht naonderwijl verloor hij den man niet uit 't oog. Er was geen spoor van ontroering bij Haude- coeur. Collivet kwam terug, Heeft u 't adres van meneer de Kerunion Meneer de Ke'runion woont te Morbihan maar hij komt tweemaal in 'tjaar te Parijs en stapt dan af aan 't Hotel du Bretagne, reu Mon- tesqieu. Delangle krabbelde haastig een briefje en 't aan Collivet. Zou u dat even willen bezorgen Dadelijk. En zich tot Haudecoeur wendende, zei de com missaris Haudecoeur, ga eens met mij mee. Waarheen, meneer? Eerst naar mijn bureau. Eerst vroeg de man, onthutst. En dan Dan waarschijnlijk naar 't huis van bewaring. Ik In de gevangenisen waarvoor vroeg de kantoorlooper onschuldig. Om te wachten, tot de rechter van instructie Hiervoor werd ingeschreven door de heeren G. J. Balkenstein voor f 3865 en II. van der Yelden voor 3761. 2°. het doen van voorzieningen aan rijsbeslag en watertaluds te Ter Neuzen (raming f 1000). Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. de Bree Ez. voor f 990 K. de Vos voor f 957 Abr. Tholens Danz. voor 937 G. J. Balkenstein voor f 928; D. de Doelder voor f 887 en M. Verschelling voor 886. Alle inschrijvers wonen te Ter Neuzen. Verleden week zijn op de hofstede//Reigers- bosch" onder Axel een dertigtal fruitboomen vernield, door den bast af te snijden. Op de schuur stond met krijt geschreven //Geene er uit of de boel in brand." De hofstede behoort aan den heer Seydlitz te Hulst, bij wien Geene jachtopziener is, zoodat vermoedelijk een of andere jachtovertreder zijn wraak heeft willen koelen. Omtrent het vergaan van het stoomschip /Commercial" vernemen wij uit een nader bericht, dat het stoomschip bij Jenny Treepont in aanvaring is gekomen met het stoomschip //Tantalus" van Liverpool, die naar men vermoedt geen schade had bekomen. Hoek, 9 April. Yoor eene groote schare belang- stellenden hield den WelEerw. heer Ds. E. T. K. Steller alhier, des namiddags zijne intrede naar aanleiding van Joh. 20 21 a. Des morgens werd zijn eerwaarde in zijn ambt bevestigd door den WelEerw. heer Ds. Knottnerus van Zaamslag naar aanleiding van lThim.2: 8a. Biervliet. Onze kundige, door iedereen ge- liefden arts, de heer H. G. J. van den Bosch zal in September a. s., te Berlijn zich vestigen, na een verblijf alhier van drie jaren. In dien korten tijd heeft de heer V. d. Bosch zich als een kundig, nauwlettend geneesheer en als een weldoener der armen doen kennen, zoodat de geheele bevolking met leedwezen dit heengaan vernam. Men schrijft ons uit Biervliet. De Hoofdplaatsche postbode Gellekens deed 25 Maart voor de laatste maal dienst en nog altijd is geen opvolger benoemd, hoewel reeds maanden te voren als een gevolg van de ontslag aanvrage de vacature bekend was. Ook de postregeling bleef tot hiertoe onver- anderd. In het begin van Februari werd een verzoekschrift van hier verzonden om een der Hoofdplaatsche boden naar Biervliet te doen ver- huizen, gepaard met een wijziging in den bodeloop. Onmiddelijk volgde een protest der Hoofdplate- naars tegen een wijziging van de dienstregeling, enkele stemmen uit Biervliet zelve gingen met dit protest mede, zoodat de directie der posterijen moeilijk iedereen bevredigen kan. Ze kan wel in vele gevallen tot verbetering overgaan, doch dan zouden grootere uitgaven voor de deur staan, en die wil men juist voorkomen. Van jaar tot jaar streeft het postbestuur naar hooger opbrengsten en zelfs de postbeambteu volgen meer dan te voren een gedrags- lijn overeenkomstig dat streven. Zaterdag jl. schrikte een paard van eenige schapen, die langs den weg gedreven werden, Het dier sprong over het lemoen van het gerij. zoodat de voerman op den weg terecht kwam, en een zeer kleine verwonding opliep. Met gebroken tuig liep het ongeval af. Bij de aanbesteding van een grindweg op den Geertruijdadijk in de richting van Philippine waren ncgen inschrijvers. De drie laagste in schrijvers waren de heeren Ar. Verschelling te Hoek voor 3507, J. Jansen te Ter Neuzen voor 3140 en J. Drabbe te Hoek voor f 2798. Aan dezen is het werk gegund onder nadere goedkeuring van Ged. Staten. De raming was ruim 1000 hooger; de hoogste inschrijving bedroeg f 4192. Een 16jarige knaap, te Zaandam, lichame- lijk zwak, gevoelde een onweerstaanbaren drang in zich tot de muziek. Daar zijne ouders niet bij machte waren om aan dat verlangen te gemoet te komen, trok de knaap de stoute schoenen aan en schreef aan Koningin Wilhelmina. Zijn verzoek werd goed opgenomen. Terstond gaf H.M. last om den jongen als proef een half jaar pianoles te laten geven. Luiden dan de rapporten daaromtrent, welke aan H.M. moeten worden ingezonden, gunstig, dan worden deze lessen voortgezet er: ontvangt hij van H.M. ook een pianino ten geschenke. i je verhoort. Je bent van middag in deze kamer geweestje bent er uit gegaan na vijf uurop 't moment, toen de misdaad werd bedreven dat alles is verdacht. Verdenkt u mij Hij kon niet meer zeggen. 't Kwam den bra veil, eerlijken man zoo vreemd voor, dat hij nog niet kon vatten, dat 't ernst was. En hij lachte weer, zijn breeden gullen lach. Met uw verlof, meneer de commissaris, nu vergist ge u toch. Delangle antwoordde niet. De rechter van instructie moest dat verder uitmaken. (Wordt vervolgd.) Bij Dinxperloo heeft een grensconfliet plaats gehad, dat door de politie wel weer in 't reine zal gebracht worden. Een Duitsche grensopzichter reed op zijn fiets van Anholt naar Suderwick. Nabij de Bruhgen- hut stonden op Hollandsch grondgebied vier per- sonen, waarvan twee den opzichter wilden aanvallen, doch waaraan hij door snel rijden wist te ontkomen. Hun hond liep den man na en beet hem in het been. Later kwam de opzichter met twee.kom- miezen terug, om de schuldige personen aan te wijzen en het feit te constateeren, doch de drie beambten werden uitgedaagd en bespot. Van het voorgevallene is bij onze politie aan- gifte gedaan. Dezer dagen speelde een kind van een winkelier te Doesburg met centen. In een onbe- waakt oogenblik waren deze in het mondje ver- dwenen. De inoeder, radeloos, snelde met het doodsbenauwde kind op den arm over de straat, ten einde hulp te vinden. Een voorbijganger kwam op de gedachte het kind met het hoofdje omlaag te houden en het een flinken klap voor zeker lichaamsdeel te geven, met het gelukkig gevolg, dat de centen weer uitgebraakt werden. Te Knijpe (Fr.) gaf verleden week een zang- vereeniging eene feestelijke uitvoering. Pas was deze begonnen, of een met verlof zijude huzaar begon zoo'n leven te maken, dat de zang gestaakt moest worden. De directeur verzocht hem heen te gaan, de logementhouder deed hetzelfde, doch nu werd de militair nog lastiger. Een vechtpartij ontstond, met stoelen en flesschen werd geslagen. De huzaar wilde zijn sabel trekken, maar gelukkig had een van het publiek hem die ontnomen. Tal van personen hadden bloedende wouden, de dames waren gevlucht, met moeite werd de politie den woesteling meester. De voorstelling was echter geheel in de war, want velen waren huiswaarts gegaan. Eenige aanwezigen rekenden nog af met den huzaar, die flink klappen kreeg. De hotel- houder had veel schade tafels, stoelen enz. werden stuk geslagen en een enorm getal glazen en flesschen verbrijzeld. Op het Amstelveld te Amsterdam wordt de halve breedte van den oostenlijken hoek thans ingenomen door een stoomcaroussel met een loco mobile in het midden. Niet minder dan acht groote verhuiswagens waren noodig om den draai- molen met toebehooren van Dordrecht naar Amster dam over te brengen alleen aan staangeld aldaar moet f 4700 betaald worden en de politie heeft bepaald dat de draaimolens 's avonds om 9 uur gesloten moetpn zijn. Er moeten dus heel wat draailustigen opkomen eer er een winstje overschiet voor den Belgischen ondernemer van het caroussel. Te Zaandam heeft iemand zich bij ongeluk met een dissel in het been gesnedeu, tengevolge waarvan zich verschijnselen van vergiftiging open- baarden. Naar Amsterdam overgebracht, is de man in het Ziekenhuis aldaar overleden. Een koopman te Roermond, die in der minne geen betaling kon krijgen van een nalatigen afnemer, had zijn toevlucht genomen tot gerechtelijke dwang- maatregelen. Deze, hierover ten zeerste ontstemd, besloot zich te wreken. In het bezit van een 3tal rekeningen van be- dragen boven 10, door zijn leverancier zonder plakzegel gekwiteerd, begaf hij zich naar den ontvanger der registratie, hetgeen natuurlijk tenge volge had, dat den onderteekenaar voor iedere kwitantie eene boete van f 25 werd opgelegd. Hiermede scheen zijne wraak nog niet voldoende bekoeld en een vierde gekwiteerde rekening werd voor den dag gehaald. Oorspronkelijk bedroeg het eindcijfer dezer rekening slechts 8.35, doch door bijvoeging van het cijfer 1 wist hij het bedrag in 18.35 te veranderen, zoodat hiervoor eveneens boete moest worden betaald. De koopman protesteerde hier- tegen en de ontvanger der registratie zag dan ook spoedig in, dat hier geene overtreding der regelwet, doch wel eene valschheid in geschrifte had plaats gevonden. Deze zaak werd thans voor de rechtbank te Roermond behandeld en als beklaagde stond terecht P. M., wonende te Echt. Tegen hem werd een gevangenisstraf van een jaar geeischt. Vrijdagochtend te 10 uur werd aan een tiental soldaten onder commando van een iuitenant op bastion no. 1 van de vesting te Hoei (Huy) onderricht gegeven in het laden van een stuk geschut. Een bom met kruit gevuld werd daarbij gebruikt. Bij het laden en ontladen ontplofte de bom, waar- door eenige kruitvaten, die zich in de bastionzaal bevonden, in de lucht vlogen. Alle soldaten werden door de zeer krachtige ontploffing ter aarde ge- slingerd. De soldaat Desmedt, die de bom vast- hield, werd als het ware aan stukken geslagen. Een wachtmeester Legrenier werd zoo ernstig aan hoofd en borst gewond, dat hij na enkele minuten den geest gaf. De toestand van een derde, den adjudant Bacquelaerdts, was Zaterdagavond hopeloos. Zijn wonden aan hoofd en beenen waren vreeselijk en de geneesheeren hebben een der beenen en een vinger moeten afzetten. De Iuitenant Doneux is er betrekkelijk goed afgekomen met brandwonden in het gelaat en aan de handen. De offiicier vertoonde een staaltje van buitengewone wilskracht door, toen hij tot bewustzijn wederkeerde, er aller- eerst aan te denken zijn manschappen ter hulp te komen. De overige militairen zijn alien min of meer ernstig gewond, te zamen telt men elf slachtoffers. Op het oogenblik van de ontploffing was er juist een soldaat, die aan den Iuitenant gevraagd had, zich even te mogen verwijderen, wat hem toegestaan was. Zoo iets noemt men een gelukkig gesternte hebben De outploffiing was zoo hevig, dat groote stukken rots naar beneden duikelden en in de aan den voet van den citadel gelegen tuintjes van het plaatsje Sous-le-Chateau terecht kwamen. Een Fransch notaris, die Brussel bezocht, is daar van zijn portefeuille met 12000 frs. be- roofd. Naar den zakkenroller wordt vergeefs gezocht. De fatsoenlijke sportliefhebbers, die den sport alleen om den sport liefhebben, klagen steen en been over de speelwoede in Berlijn, zoodat er sprake is van sport. Nu het speelschandaal van de z/club der Harmlosen" en //Turfclub" voorloopig op den achtergrond gedrongen is, tot het proces de noodige ongerechtigheden aan het licht zal brengen, geeft men gelegenheid te zien, hoe de lust tot het sportspel ook in andere standen is doordrongen. Berlijn is sedert kort drie sport- bladen rijker geworden, die dadelijk een aanzien- lijke oplaag hebben, dank zij de tips, welke zij hun lezers aanbieden voor de komende paarden- rennen. Bij de opening van het renseizoen telt men zeker 4 tot 500 gelegenheden, waar men kaartjes kan krijgen om op het een of andere paard te zetten. En bekende sigarenwinkels achten zich niet te slecht, het publiek er op te wijzen, dat in hun affaire de gelegenheid daartoe is open- gesteld. Zondag 1.1. werd er voor 200,000 mark aan den totalisator omgezet100 bookmakers waren zoowat op het renterrein aanwezig en daar- onder ontbraken nog een aantal der hekendste, die gemeend hadden in Dresden voller buidels te kunnen maken. In New-York is Vrijdag weer een groote brand geweest, die verscheiden menschen het leven heeft gekost. In een huis van vijf verdiepingen, bewoond door Andrews, voorzitter van de maat- schappij van stoomverwarming, brak Vrijdag brand uit. De vrouw van Andrews, zijn schoonzuster, vier kinderen van hem en zes vrouwelijke dienst- boden, kwamen in de vlammen om. Een belendend huis raakte door de overspringende vonken in brand en verbrandde evenals het eerste tot den grond. Maar hier konden alle bewoners zich redden, zes vrouwen echter met brandwonden. Een oordeel over Koningin Victoria. Eukele jaren geleden kreeg Koningin Victoria een bezoek van een gezantschap uit Siam, die in hun land teruggekeerd, de volgende beschrijving van Hare welgedane Majesteit gaven//Deze souvereine moet wel van zuiveren oorsprong zijn en van een ras van krijgshaftige en dappere koningen, want hare oogen, de kleur van haar huid en vooral haar houding zijn die van een mooien en majesteusen witten olifant." Door een van de politiereohtbanken te Louden werd de vrouw van een timmerman veroordeeld wegens verwaarloozing van haar kinderen. Haar man verklaarde, dat hij de kleeren van zijn vrouw verscheurd had, om haar te beletten naar de kroeg te gaan. Maar dit scheen voor haar geen bezwaar, want alleen met een tafellaken om ging zij zich toch bedrinken. Te Parijs is een marskramer teruggekeerd die in Klondyke zijn fortuin gemaakt heeft. De man leeft nu als een groot heer, vertoont zich op straat in een kleeding met de schreeuwendste kleuren, houdt er ee'n rijtuig op na en deelt al zijne louis met zijne vrienden. Hoe lang zal dat leventje duren Mevr. D. te Parijs is een groot liefhebster van fraaie hoeden. Sedert 1894 heeft zij bij een der eerste modisten 74,000 francs er aan uitgegeven en in Jauuari 1.1. kocht zij er tien tegelijk voor 12,000 francs. Zij bevielen haar zoo, dat zij er nog eenige bestelde 930 frs. Bij het nazien dier rekening vond zij echter een gestadige, ongemoti- veerde stijging der prijzen en meende voor 8000 frs. overvraagd te zijn. De zaak is bij den rechter. Wij lazen een bericht volgens hetwelk men aan het station te Lausanne voor fr. 3,50 kan bekomen, netjes in een kartonnen doosje verpakt, een pasteitje, een snede ham, een snede tong, een snede roastbief, een kippenboutje, twee broodjes, zout, peper, kaas, vruchten en iets voor dessert. Om den dorst te lesschen een halve flesch rooden en een halve flesch witten wijn, een half fleschje mineraalwater, kofffe en een likeurtje. Bovendien is er bijgevoegd een bord, een glas, een couvert, een kurkentrekker, een tandenstoker, een sigaar, twee cigaretten, een spoorboekje en een co u rant. Daar kan men dus goedkoop terecht om den invyendigen mensch te versterken De schel, waarmede sinds 49 jaren de president van de Fransche Kamer de orde bewaarde, is in de opwinding der laatste maanden bezweken. Het werktuig had omwentelingen en wat niet al medegemaakt, maar een Dreyfus-zaak was te veel. De schel barste en zal door een andere vervangen worden. Maar het gescheurde exemplaar komt in het museum van parlementaire herinneringen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2