Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND" Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Januari Febiuari Maart 27 24 36 19 s., 3 ij., 1 m., 1 p.k., 3 1. 16 s., 3 ij., 1 m., 2 h., 1 1., 1 k. 16 s., 9 ij., 4 pa., 2 h., 2 m., 3 1, 57299 56928 67906 87 182133 RECHTSZAKEN- Uit een later bericht bliikt dat nog een tweede lid der expeditie is overleden. DAGEN. April. Voorm. Nam. 0.12 12.36 0.58 1.18 1.39 1.68 2.17 2.36 2.54 3.13 3.31 3.49 4.8 4.26 dreven wapening de algemeen gunstige ontrangst, die dit voorstel heeft genotende tweede nota van de Russische regeering waarbij de onderwer- pen van bespreking nader werden aangeduid in herinnering gebracht en vermeld, dat de Czaar, om staatkundige reden de bijeenkomst liever niet in de hoofdstad van een der groote mogendheden willende houden, aan onze regeering de eer bewees, den Haag voor dat doel te kiezen. In overleg met H. M. de Koningin, die zeer ingenomen was met het denkbeeld van den machtigen Russischen Keizer, nam ons gouvernement gaarne het eervolle aanbod aan, en thans worden de diplomatieke ver- tegenwoordigers van Nederland dus verzocht, de Regeeringen, bij welke zij zijn geaccrediteerd, uit te noodigen, aan de conferentie deel te nemen en haar vertegenwoordigers aan te wijzen, onder mede- deeling dat de bijeenkomst is bepaald op den 18 Mei e. k. en dat de tweede nota van de Russische regeering den grondslag zal uitmaken van de te voeren beraadslagingen. De volgende Europeesche Staten zijn uitge- noodigd Rusland, Zweden en Noorwegen, Denemarken, Engeland, Nederland, Belgie, Luxemhurg, Duitseh- land, Oostenrijk, Hongarije, Servie, Rumenie, Montenegro, Turkije, Griekeland, Italie, Spanje, Portugal, Erankrijk en Zwitserland. Buiten Europa zijn genoodigd, de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, Siatn, Perzie, China en Japan. Uit Washington wordt aan de „Koln. Ztg." gemeld, dat de Amerikaansche afgevaardigden ter ontwapenings-conferentie, de heeren White en Tower, de opdracht ontvangen om te verklaren, dat de Vereenigde Staten met hun leger-inrichting zoo ver beneden alle Europeesche mogendheden staan, dat zij tot geen enkele beperking van hun leger-toerustingen kunnen overgaan. TER NEUZEN, 7 April 1899. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op de advertentie voorkomende in dit blad van de bijzondere samenkomsten gehouden door het Leger des Heils. Het Eng. stoomschip Commercial, Woensdag alhier afgeschut, komende van Selzaete en bestemd naar Londen, is gister bij Gravesend, tengevolge eener aauvaring gezonken. Bijzonderheden ont- breken. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen aangekomen om aldaar te lossen of te laden. Maand. Getal. Geladen met K.ra. inhoud bruto. In deze kolom beteekenen de letters s. stukgoederen, ij ijzer, pa. pijpaarde, h. bout, m. minerie, k. kolen, pk.pitchkolen, 1. ledig. Uitgevaren zijn in Januari 17, in Februari 17 en in Maart 26 zeeschepen, totaal 60. Verder werden gedurende de drie eerste maan- den van dit jaar opgeschut met bestemming voor Gent 187 zeeschepen, met een bruto inhoud van 491,577 M5., terwijl komende van Gent werden afgeschut 201 schepen. Met bestemming voor Selzaete werden opgeschut 6, inhoudende 5,279 M3., en afgeschut 5 schepen. Langs de Oost- en Westsluizen alhier werden opgeschut 776 en afgeschut 743 binnenvaartuigen. Met 1 Mei a. s. zijn o. m. verplaatst de volgende kommiezen bij 's rijks-belastingen G. Kuiper van Cortgene naar IJzendijke, L. Michielsen van Sluis naar Hansweert, A. J. W. Korff van Zuiddorpe naar Koewacht, F. van Hurck van Koewacht naar Zuiddorpe, P. J. Stoutjesdijk van St. Jansteen naar Koewacht, G. W. Wedding van Hontenisse (tijd.) naar St. Jansteen, J. Risseeuw van Aardenburg naar Sas van Gent, J. J. de Smit van Koewacht naar Aardenburg, V. A. van Aerde van St. Jansteen (tijd.) naar Kauter, I. M. Looij van Kauter naar St. Jansteen. De beruchte L. d. F., die voor eenigen tijd door de Belgische politie was gearresteerd, waarna door de Belgische justitie een onderzoek werd in- gesteld omtrent verschillende delicten, waarvan hij verdacht werd, is heden te Selzaete aan de Neder- landsche marechaussee overgeleverd en via Ter Neuzen naar Middelburg vervoerd om voor de officier van justitie te worden geleid. Nadat de verschillende feiten, waarvan hij hier te lande verdacht wordt, o.m. den diefstal van een paard, zullen zijn afgehandeld, zal hij naar de rijkswerkinrichting te Veenhuizen worden ver voerd, waaruit hij in het voorjaar van 1898 ge- deserteerd is, om zijn nog overigen straftijd uit te doen. Sas van Gent, 7 April. Woensdag had alhier in de herberg der wed. B. J. Pauweis, ten overstaan van notaris H. W. Vollenhoven van Daalen, de geannonceerde openbare verkoop plaats, van Koop 1. Een woonhuis met schuur, stal en grond, groot 2 a. 30 c.a. staande aan de Oost- kaai alhier, welk perceel werd ingehouden op de geboden som van f 850. Koop 2. Een woonhuis en erf met stal, groot 2 a. 30 c.a. staande aan de kleine markt alhier, waarvan kooper werd de heer D. de Nocker, parti - culier alhier, voor f 860. Men schrijft ons uit Hulst Op initiatief van eenige heeren is eene bijeen komst gehouden ten doel hebbende de belangen der klompenmakers in Nederland te behartigen door het aankoopen van Russisch hout onderling en het trachten daar te stellen van een Algemeen Nederlandsche Klompenmakersbond. Toetreding wordt in aller belang ten zeerste aanbevolen, waarop zij een beroep doen op alle in Nederland ge- vestigde klompenmakers en klompenmakersver- eenigingen om tot genoemd doel te kunnen ge- raken. Tot deelneming en inlichtingen worden alien beleefd verzocht zich te wenden tot de heeren A. van de Sande, klompenmaker te Tilburg Ed. Allefs, klompenmaker te St. JansteenP. Geven, klompenmaker te Best (N.B.) en E. Cal- lenfels, handelsagent te Hulst, beiden laatsten secretarissen van klompenmakersvereenigingen te Best en te Hulst, terwijl bij genoegzame deel neming op een nader te bepalen dag en plaats eene vergadering zal gehouden worden tot be spreking der belangen en tot het kiezen van een definitief bestuur. (Overname in andere bladen wordt verzocht.) Koewacht. Op de jaarmarkt, die verleden Woensdag alhier gehouden werd waren aangevoerd, 162 stuks hoornvee, 32 paarden, 47 varkens en 9 schapen. De heer Ch. D'Hooghe te St. Jansteen behaalde den prijs voor de schoonste, baatgevende koe, de heer Ch. van Puijvelde alhier, voor den besten springstier, de heer Fr. Seij te Sinay, voor het meest in waarde zijnde werkpaard, de heer Fl. Dierick alhier voor den vetsten os, alsmede voor de vetste vaars. Aan den heer Th. Ferket te Moerbeke werd een prijs toegekend voor het grootste getal paarden ter markt gebracht, aan den heer Fl. Dierick alhier voor het grootste aantal hoornvee en aan den heer Ch. Jansens te Moerbeke voor het grootste getal varkens. De heer P. Verbiest te Zuiddorpe behaalde den prijs voor het grootste aantal koeien ter markt gekocht. Vooral in het vet vee was veel handel. Er was den geheelen dag veel volk op de been, doch alles liep in de beste orde af. Sluis. De heer A. J. de Sopper, candidaat alhier, heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. gemeente te Zoutelande. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 7 April de volgende vonnissen uitgesproken A. C. v. B., oud 11 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens diefstal door middel van ver- breking ontslagen van rechtsvervolging. P. v. D., oud 18 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroordeeld tot 3 dagen ge- vangenisstraf. C. R., oud 43 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens hiding veroordeeld tot 3 dagen gevau- genisstraf. Het Gerechtshof te's Gravenhage bevestigde gisteren het vonnis der rechtbank te Middelburg tegen D. F. de B., werkman te Sluiskil, beklaagd van mishandeiing. Te Yelsen kreeg Zondagochtend een 18jarig meisje geschil met haren vader over de plaats waar in de woning een vogelkooi moest staan. De twist liep zoo hoog, dat de jongedochter naar boven ging, op een stukje papier haar uitersten wil schreef, toen de deur uitliep en aan het laad- hoofd bij de Velservoetbrug in het kanaal sprong. Reeds was zij in zinkenden toestand, toen twee lui met een vlet kwamen, die haar een roeispaan toestaken. Zij greep dien nog, en werd toen bewusteloos op het droge gebracht. Bijgekomen, bleek haar toestand van zoo'n ernstigen aard, dat zoowel geneeskundige als geestelijke hulp werd ingeroepen. Bij een twist met een commensaal maakte een cafehouder te Loosduinen zich zob driftig, dat hij een beroerte kreeg en onmiddellijk den geest gaf. Voor eenige dagen arriveerden aan het station te Almeloo twee kinderen uit Russisch-Polen, ge- heel alleen, zonder begeleiding, wiens plaats van bestemming was.... New-York (Amerika'twas een jongetje van 3 en een meisje van 4 jaar. Broertje en zusje hadden elkaar bij de hand en droegen een breeden band op de borst, waarop de naam eener familie te New-York te lezen stond. Reisbenoodigdheden, alseen paar hernden, een paar broeken, enz. waren den kleinen in een bundeltje op den arm vastgebonden. De vorige week reisde te Almeloo weder door een jongetje van 10 jaar uit Halle a/d Saale. 't Yentje reisde eveneens geheel alleen; het droeg op de borst het adres /,Leo huis, Rotterdam", verder den naam van de //afzendster" een weduwe te Halle, de moeder van [de knaap. De kleine werd aan't station te Almeloo ruim voorzien van broodjes en reisde welgemoed verder. Men schrijft uit IJselmonde Er staat hier een koffiehuis, daar achter 6 burgerwoningen en daar weer achter een steiger, waar de stoomboot aanlegt. De passagiers en de bewoners van de burgerwoningen bereikten over het hoofd (eene ruime open plaats daarnaast ge- legen) respectievelijk de boot en hunne huizen. De ambachtsheer van IJseimonde schijnt eigenaar van dat hoofd te zijn en heeft nu langs die huizen en de brug een hooge heining doen plaatsen, zoodat passagiers, wagens, vee enz., plus de be woners van die burgerwoningen, niet anders de publieke straat kunnen bereiken dan door het koffiehuis, hetgeen nogal eens aanleiding tot eige- naardige ontmoetingen geeft. De eigenaar van dat koffiehuis (niet de huurder) en tevens ook van de woningen en de brug, is telkens zoo wel- willend om door middel van een grooten hamer, de passage weder vrij te maken, zoodat het een komisch gezicht is, den timmerman van de eene partij zijn best te zien doen om de heining zoo spoedig mogelijk klaar te krijgen, terwijl de eigenaar gereed staat om den boel af te breken. Een proces zal het nastukje van deze vertooningzijn. Om haar 5jarig zoontje eens een goede beurt te geven, had eene vrouw te Haarlem een emmer kokend water gehaald. De knaap ging, terwijl de moeder even weg was, in den emmer zitten en brandde zich zoodanig, dat hij aan de gevolgen overleed. Te Deventer viel een driejarig kind al spelende in een kolk, gelegen in de voorstad. Eenige jongens, dit bemerkende, doch niet kunnende zwemmen, trachtten het kind met het toestekeu van stokken te redden. Terwijl het kind reeds zinkende was, kwarn een moedige jongen van 18 jaar aangeloopen, die, het gevaar ziende, onmiddelijk gekleed te water sprong, naar het kind dook, en bet geluk had het te grijpen. Hoewel het reeds bewusteloos was, had hij ook nog de zelfvoldoening, de levensgeesten weer op te wekken. De toestand van het kind is thans vrij gunstig. Nabij Dinksperloo is een lOjarig meisje bij het spelen onder een zandhoop bedolven geraakt en daarin dood teruggevonden. Een landbouwer te Westerbork had veel last van ratten in het varkenshok en kwam op de gedachte om carbolineum in het gat te gieten. dat de ratten tot uit- en ingang diende. Eenige tijd later vond men in het hok 13 ratten met den dood worstelende. Carbolineum bleek dus een goed middel tot verdelging van ratten. Een milicien te 's Gravenhage, die in Maart had moeten opkomen liet dit na omdat hij wei- gerde in dienst te treden. Dinsdag is hij gear resteerd en voor Gedep. Staten geleid, om daar te worden gekeurd, wat hij ook weigerde. Hij is daarop naar de Frederikskazerne overgebracht om bij de veldartillerie te worden ingedeeld. Onlangs is de te Veendam thuisbehoorende tjalk ,/Dankbaarheid", kapitein Brouwer, bij Rit- tersgat gezonken. Yan de bemanning, bestaande uit den gezag- voerder Sebe Brouwer, stuurmau H. Fokkens, matroos Teere de Jong en den 14jarigen kok Engel Brouwer, alien van Veendam, werd alleen de stuurman H. Fokkens gered. Deze schreef 31 Maart van uit het ziekenhuis te Tonningen aan zijn familie te Veendam o. a. het volgende Wij zaten op strand. In de roef zouden wij droge kousen aandoen, maar toen begon het water zoo hard te wassen, dat we moesten maken, dat wij er uit kwamen, anders konden wij verdrinken. Toen de laarzen maar aan en op de roef, wij met ons vieren. Maar daar konden wij niet blijven zitten. Wij moesten naar voren. Maar 't water sloeg dwars over het schip, dat kunt u denken. Toen he'o ik een touw van de zeilschoot om mijn lijf gebonden. Ik wou zien, of ik in het want kon komen. Dat is mij gelukt, God dank Maar nu was ik er onder en dan weer boven. Ik kwam er met inspanning van al mijn krachten. Ik was er nog maar even, toen kwam een zware zee en sloeg de heele roef weg. Sebe, Engel en Teere te water. Ik had het touw vast gezet. Zij hielden vast en kwamen eraan spartelen. Maar halverwege was Sebe al weg, toen, dicht bij mij, Teere ook. Toen kwam Engel er nog aan. Dien heb ik nog zoo wat bij de hand gehad maar met een groote zee was ook hij weg. Toen wist ik haast geen raad. In wat toestand ik toen ver- keerde, laat zich beter gevoelen dan beschrijven. Dat was een aanblik. Met mijn toestand is het op heden wel zoo goed. Mijn rechterhand en voet, die in dien nacht verkleumd waren, zijn weer zoo goed als klaar. Mijn linkervoet betert ook al mooi, maar mijn linkerband dat wil nog niet. Die was zoo erg gekneusd bij't heen en weer slaan vande stuurtallie. Ik ben van harte gezond. De behandeling is hier in't hospilaal zeer goed. 's Morgens bij de koffie krijg ik wittebrood met boter, om 9 uur wittebrood, ham en thee, 's middags weer goed eten met ham en zoo gaat het door. De Nederlandsche consul en zijn dochter hebben mij sigaren, een pond shagtabak, een pijp en sinaasappelen gebracht en later bracht een dochter van den consul mij nog 3 mark, als ik nog zin aan 't een of ander had, kon ik mij dat maar laten halen. Dat was toch mooi, niet waar In Belgie heeft men een blijde tijding ont vangen. De bekende expeditie, door Gerlache met de Belgica ondernomen, is behouden te Punta- Arenas aangekomeu. Van de leden der expeditie was een persoon overleden, naar den door de telegraaf verminkten naam te oordeelen, deluitenant Danco, van de artillerie, die met de magnetische waarnemingen belast was. Het schip was, gelijk men zich zal herinneren, den 17 Augustus 1897 van Antwerpen vertrokken, om de Zuidelijke Poolzee te onderzoeken. Het voornemen bestond, dat men de expeditie aan land zou zetten, en dat de Belgica dan naar Melbourne zou terugkeeren, maar dat plan is niet ui'gevoerd. Het schip heeft tweemaal in de Zuidelijke IJszee overwinterd. Reeds lang heerschte er eenige onrust door het uitblijven van berichten. Maar de deskundigen waren tamelijk gerust en meeuden dat er zelfs geen tijding kon komen voor bet najaar. Vooral op geologisch gebied heeft men nogal ontdekkingen gedaau. Te Dortmund is een negenjarige knaap wegens verwonding met doodelijken afloop van een kameraadje tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld. De verslagene was in het bezit van een mondharmonicaatje en toen de jongen zijn speelgoed niet aan zijn makker wilde afstaan, kwam er ruzie over; de eene jongen sloeg met eenstok, de andere met een bezemsteel en dit laatste met zulk een ongelukkig gevolg, dat de eerste knaap dood ter aarde stortte. De eigenaar van het Zwitsersche //Hotel du Triff", dat gedurende den winter niet bewoond wordt, wilde nu tegen de komst der zomer- reizigers het huis in orde brengen. Toen hij echter ter plaatse kwam vond hij geen spoor meer van zijn eigendom. Het geheele gebouw was tijdens den winter door een sneeuwval meegesleept. Een krankzinnige, Leon Bardou, lid eener zeer geachte familie te Perpignan, heeft aan de bewakers die hem naar een gesticht overbrachten weten te ontsnappen en zijn schoonzuster, echt- genoote van den ex-maire van Perpignan, toen zij met haar dochtertje uit de kerk kwam en op hem toetrad om hem te groeten, doodgeschoten. Daarna joeg hij zich zelf een kogel door het hoofd. Het arme kind, dat dit verschrikkelijk tooneel bijwoonde, heeft sedert nog geen woord kunnen spreken. Een zonderling geval van vergiftiging wordt uit Philadelphia bericht. De directrice van een volksinrichting aldaar, Miss Mary Biddle, ontving per post een deel gedichten van Browning, met een leesteeken bij het gedicht //May and Death". Dat leesteeken had een bijzonder aangenamen geur, en mej. Biddle hield het bij het lezen van het gedicht onder den neus. Maar het duurde niet lang of zij viel bewusteloos op den grond. Ondanks spoedige geneeskundige hulp, duurde het een uur voor de dame weder tot bewustzijn was gebracht en zij is nog niet volkomen hersteld. Bij onderzoek is gebleken, dat het zoetgeurend leesteeken een zwaar vergift bevatte. De beste deursluiters, die niets kosten, zijn, naar de Wiirzb. Prakt. Wegweiser, bewi ert de beide scharnieren, die iedere deur toch moet hebben. Men heeft, om het doel te bereiken, namelijk niets anders te doen dan de scharnieren uit het lood te plaatsen. Houdt men bij het vastschroeven van de scharnieren het onderste niet enkel een weinig van den muur af, maar ook iets verder buiten de deuropening, dan zal de dear toevallen. Ook kan men haar dwingen open te blijven, nadat men haar geheel open heeft gezet, wat tusschenbeide ook wenschelijk is en bij andere deursluiters zelfs niet bereikt kan worden. Het hier aangeduide beginsel is bij draaihekken zeer algemeen in gebruik. Hulst. Huwelijks-aangiften. 22 Maart. Leendert Min- derhoud (van Vlissingen), oud 30 j., jm. en Emma Wilhel- mina van Rietschoten, oud 20 j., jd. Geboorten. 16 Maart. Ludovicus Leonardus, z. van Jo hannes Augustinus Ereijser en van Paulina Strijdonk. 20 Maart. Josephus Antonius, z. van Aloijsim Baart en van Maria Louisa Sponselee. 21 Maart. Joseph Constant Alexander, z. van Augustus Antonius M.iria Danckaert en van Elisa Josephina Janssens. 29 Maart. Johannes Lambertus Ludovicus, z. van Andreas Augustinus van de Walle en van Apolonia Maria Freijser. Overlijden. 18 Maart. Leonie Judoca Antonia van Hecke, oud 5 w., d. van Petrus Augustinus en van Anna Catharina Boone. 25 Maart. Leonardus Boone, oud 40 j., z. van Cornelis Josephus (overl.) en van Louisa Maria Thorens.. 25 Maart. Petronella Heijman, oud 62 j., d. van Appolonia Heijman (overl.) 29 Maart. Maria Margaretha Pierssens, oud 5 md. van Alphonsus en van Johanna Petronella Wittock. Westilorpe. Geboorten. 20 Maart. Richard Augusti nus, z. van Franciscus Audenaert en van Emma Guinaii. 29 Maart. Alfred Franciscus. z. van Jeroen van Bastelaere en van Stephanie Rosalia Ceulenaere. Over«Intf. Overlijden. 29 Maart. Dominica Antonia de Neve, oud 76 j., echtg. van Jacobus David. Zaterdag 8 Zondag 9 Maandag 10 Dinsdag 11 Woensdag 12 Donderdag 13 Vrijdag 14

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2