Algemeen Nieuws- en Advertentieblad Zeeowsch-Vlaanderen. voor No. 3747. Zaterdag 1 April 1899. 39e Jaargang. BEBRIJISBELASTING." (iemengde berichten. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Wegens het Paaschfeest zal a. s. Maandag geen nummer van dit blad verschijnen. FFUILJLH;! OJNl Naar het Fransch ran JULES MARY. Ik heb hem gedood Ik heb hem gedood Meneer vermoord mevrouw stervend RECHTSZAKEN- NElIZESiSCHE f'OIRAVT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer y0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Dit b I adverse h ij nt Maandas-, Wae»MdaB- VriJ,ltt|jav«o,l, »i<se»o»derd »P Feestdagea, bij den -itgever 1». J. VMM »A»DK te Ver Weazen. Bij deze courant behoort een bijToegsel. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Middelburg den 251 Jluart invorderbaar verklaard kwartaalsch kohier van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, no. 4, dezer gemeente, over het jaar 1898/9, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering, is ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Ter Neuzen, den 31 Maart 1899. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. In de vergadering van de afdeeling Wal- cheren der Zeeuwsche maatschappij van Landbouw en Veeteelt werd besloten de afgevaardigden ter hoofdbestuursvergaderiug op te dragen in genoemd bestuur ter sprake te brengen het in Belgie be- staande voornemen om een invoerrecht van 3 francs per 1000 Kg. van in Nederland geteelde beet- wortelen te heffen en aan het hoofdbestuur te vragen een adres aan onze regeering te richten met verzoek mede te werken om genoemd gevaar af te wenden. Behalve dat in Nederland verschillende stem men opgaan tegen het voorstel der Belgische regering tot het heffen van een invoerrecht van 8 francs op 1000 KG. ingevoerde beetwortelen, laten zicb thans in Belgie zelf ernstige stemmen hooren tegen een zoodanige belasting, aangezien de elf suikerfabrieken in de Belgische provincien Antwerpen en Oost- en West Vlaanderen geheel met ondergang zouden bedreigd zijn. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie heeft bepaald, dat voortaan zonder bij- zondere machtiging van het hoofdbestuur, aan Karners van Koophandel, gemeenteraden en redac tion van dagbladen en tijdschriften statistieke opgaven nopens den postdienst mogen gegeven worden, voor zoover die opgaven naar haren aard slechts strekken om den omvang van het verkeer te doen kennen. Hij duwde haar weer terug, maar met een heftige krachtsinspanning ontrukte zij hem het wapen. Ze richtte de revolver op de borst van den schurk. Gij hebt u zelven niet willen richten, sprak zij met flauwe stem, laat God over mij richten Doch deze laafste woorden werden uitgebracht in een zacht, wegstervend gefluister. Hare oogen sloten zich hare keel werd toege- knepenklam zweet stood op haar voorhoofd hare beenen wankelden zij viel in zwijm, en de revolver rolde naast haar op het tapijt Haar hand, verlamd door afschuw voor den moord, dien zij op 't punt stond te plegen, had de kracht gemist, om den trekker over te halendoch in den val was een schot afgegaan en had zonder te wonden, even het been van de Beaupreault geraakt. Een paar minuten verliepen. Eensklaps maakte Marguerite pen beweging ze kwam tot zich-zeJve en richtte zich op. Ze streek de hand langs het voorhoofd de herinnering kwam terug. Met schuwen blik zag zij rondom zich een kreet van verbazing ontsnapte aan hare lippen naast haar lag de revolver, en daar, zoo dichtbij, dat zij het kon aanraken, een roerloos lijk, met bleek gelaat en half geopende oogen, bloedig schuim op de lippen. De rijkswaterstaat neemt aan den Hoek- vau Holland proeven om de uitgestrekte duiu- gronden aan den linkeroever van den Waterweg te bebosschen, zooals dit ook op enkele plaatsen langs de zeekust geschiedt, teneinde de onvruchl- bare gronden na jaren productief te tnaken. De denneplantjes, ter plaatse gekweekt, worden na twee of drie jaren op een terrein uitgepoot, dat door vlechtwerk afgesloten is voor de konijnen. Naar het Dagbl. uit goede bron verneemt, zal de Belgische Minister De Bruijn binnenkort bij de Kamer een wetsontwerp indienen, waardoor het slachten van vet vee aan de grenzen wordt geregeld. Er zal door de wet bepaald worden, dat er in 't vervolg slechts vet vee in Belgie zal mogen binnenkomen, om onmiddellijk aan de grenzen te worden geslacht. TER NEUZEN, 31 Maart 1899. Als deskundige voor de examens ter ver- krijging van de akte van onderwijzer of onder- wijzeres, zijn in Zeeland o. m. benoemd de heeren H. Koelmans te Ter Neuzen voor aardrijkskunde, en B. van Ruijven te Axel voor kennis der natuur. Vele bewoners van Sluiskil kregen de vorige week een bezoek van den ontvanger der registratie uit Huslt. ZEd. deelde hun mede, dat er klachten waren ingebracht over het vuilmaken van het kanaalwater. Het zou daarom we] eeus kunnen gebeuren, zeide hij, dat de bewoners langs het kanaal binnen korten tijd hunne woniugen zouden moeten ontruimen. Deze huizen staan langs het kanaal op Rijksgrond. De eigenaars dier huizen hebben den grond in erfpacht van het Rijk, echter onder deze bepaling, dat het Rijk het recht aan zich houdt, de pacht te doen ophouden, indien het zulke noodig oordeelt. Indien zulks gebeurt, zullen natuurlijk die lieden in groote moeilijkheid zitten, teineer, daar er van schadevergoeding geen sprake is. Evenwel moet opgemerkt worden, dat het kanaalwater niet wordt bevuild door de be woners van Sluiskil, maar wel door de Belgische fabrieken. Zoo ook wordt de leiding, die dwars door Sluiskil loopt, door dergelijke fabrieken be- dorven. Niet alleen dat al de visch in dit water dood is, maar ook verspreidt die leiding soms een verpestenden stank, zeer zeker niet bevorder- lijk voor de gezondheid der bewoners, wier huizen er aan palen. Te wenschen is het dus, dat dit 't Lijk van de Beaupreault, met doorboorde borst. 't Bloed was met een dun straaltje tot Mar guerite's kleed geloopen. Zij rees op, waanzinnig van angst, de handen uitgestrekt, als om een spook af te weren. En toen viel zij neer, met den kreet En opnieuw verloor zij het bewustzijn. IV. Gerard kwam uit school, ongeveer op 't zelfde oogeublik, dat het drama voorviel. Waar is mama? vroeg hij aan Josette. Mevrouw zal in 't kab'net van meneer zijn ineneer heeft haar een oogenblik geleden laten roepen. Gerard maakte een beweging van blijde verrassing. Papa En alle vage vermoedens verdwenen, alle vermoedens, die zijns ondanks in de jonge ziel waren geslopen, en welke hij dienzelfden morgen aan zijn moeder had bekend. Hij snelde naar het kabinet van zijn vader; de deur was op een kier. Hij duwde haar open.maar nauwe- lijks had hij een blik naar binnen gestagen, of een kreet van afschuw werd gehoord. Hij drukte de hand voor de oogen om't vreeselijke niet te zien, en riep Josette! HierHelp! 't Kamermeisje schoot toe. Gerard had zijn tegenwoordigheid van geest terruggekregenhij knielde bij zijns vaders lijk... zijne bevende handen werden bezoedeld met bloed. De Beaupreault gaf geen teeken van leven meer. De knaap sleepte zich naar zijn moeder. Mama mama 't Is verschrikkelijk Hij richtte haar op in zijne armen, reeds sterk plan om de menschen van Sluiskil te doen opbreken, nooit verwezenlijkt worde, wijl dan vele bewoners totaal geru'ineerd zouden wezen. Met ingang van 1 Mei a. s. is benoemd tot kommies-ontvauger der 2e categorie te Overslag de kommies der eerste klasse W. H. J. Berntsen te Dordrecht. In ,/de Zoom", een te Bergen-op-Zooin ver- schijnend blad, komt een artikel voor van pastoor F. A. Kerstens, lid van de pi. commissie van toezicht op het onderwijs alhier, waaraan het vol- gende is ontleend Wordt hier tegenover den leerdwang met de katholieke beginselen niet te luchtig, al te luchtig omgesprongeu Hoe komt het, dat in landen, waar men dien leerdwang reeds zoovele lange, lange jaren voelt, van die katholieke beginselen niet wordt gerept Ik zou nog willen vragen, waarom men de uitstekeude artikelen in /r/het Cen trum" en de op dit stuk niet minder merkwaardige brochure van Mr. Visser heeft doodgezwegen Is dan hier te lande het ingrijpen door den Staat in de ouderlijke macht, zoowel als het beschermen van het kind tegenover plichtverzakende ouders, een nieuwigheid Of verdient zulk ingrijpen dan alleen wederrechtelijk te heeten, wanneer het recht- streeks geschiedt Hoe menigmaal wordt het zijdelings niet gedaan in onze bestaande wetgeving En mag men vergeten, dat wij van een bevriend of ons Christelijk ministerie-Mackay een wet op 't lager onderwijs gaarne hebben aanvaard, die toch een art. 81 met een alinea 4 bevat, waardoor aan burgerlijke armbesturen de honger als een zwaard wordt in de hand gegeven om plichtver zakende ouders te dwingen, hun kinderen naar school te zenden Mij is het altijd gebleken, dat het bezoeken van een strikt neutrale school voor de jeugd minder verderfelijk is dan het onder schooltijd slenteren langs 's Heeren straten en wegen ook, dan het zich bevinden onder arbeidersploegen in fabrieken of te velde. En de kinderen, die veelvuldig de dagschool verwaarloozen, heb ik nimmer mogen rekenen onder de trouwe volgelingen van het onderricht in den catechism us of de Christelijke leer. Dat wil niet zeggen, dat ik tegen het ontwerp- Borgesius geen onoverkomelijke bezwaren had of dat ik alle daariu aangebrachte veranderingen voor verbeturiugen houdt, al ligt het hier niet op mij n weg, die bezwaren aan te duiden. Maar ik zie daarin geen reden om nu reeds een tolle uit te schreeuwen. ondanks zijn jeugd, en toen hij haar de oogen zag opslaan, langzaam rondziende, naar haar zoon, naar haar dooden echtgenoot, naar Josette, toen slaakte Gerard een nieuwen kreet van vreugde. Mama U leeftLieve mama Josette was naar beneden geloopen, om hulp te zoeken in 't kantoor. Er was niemand dan Col- livet, gebogen over zijn werk, verdiept in de cijfers, onbewust van wat en om hem heen voor- vjel. Hij scheen niets gehoord te hebben geen schot, geen kreten. Mijnheer Collivet Hij keerde zich om, zonder de pen neer te leggen. Wat is er Josette; wat is er, meisje? Ze had nauwelijks de kracht om uit te brengen Collivet scheen moeite te hebben, haar te be- grijpen. De tijding was zoo plotseling, zoo vreemd, dat ze niet tot zijn geest kon doordringen. Hij Irok een gezicht, of hij Josette voor krank- zinnig hield. Toen legde hij de pen neer en volgde de kamenier. Marguerite was geheel tot bewustzijn gekomen. Haar blik wendde zij niet af van den man, die daar lag, in een bloedplas. Is het waar Is zij niet het slachtoffer van een afschuwelijk gezichtsbedrog Leeft zij, of droomt zij Gerard snikt naast zijn vader geknield. Hij is dood fluistert Josette wij moeten de justitie waarschuwen. Collivet slaat het tafereel gade met een zonder- lingen blik; hij verraadt niet de minste ontroering. Bij de onloochenbare gezindheid van den wets- ontwerper om aan de behoeften der bijzondere school en de gemoedsbezwaren harer voorstanders te-gemoet te komen, zou ik liever willen afwachten of de pogingen, om 't ontwerp aanuemelijk te maken, al dan niet zullen slagen. Ik verwacht ook meer heil van het opvolgen van den raad, door ffde Tijd" gegeven, om alle bezwaren tegen het ontwerp tijdig ter kenuis van de Wetgevende macht te brengen, dan van het elkander verdacht maken en verketteren. Westdorpe. Door den raad dezer gemeente zijn 11. Dinsdag tot leden van het Burgerlijk armbestuur alhier benoemd, de heeren M. J. B. Kieboom en C. H. van Haelst, ter vervulling der ontstane vacaturen door het op verzoek verleeude eervol ontslag aan de heeren J. P. Kieboom en Ed. Kerckhaert. IJzendijke, 30 Maart. In den verloopen nacht zijn ten nadeele van den landbouwer B. te Biervliet twee varkentjes ontvreemd. De rechtbank te 's Gravenhage veroordeelde gisteren kapitein Vemer, wegens den bekenden moord in de Weimarstraat te 's Gravenhage, tot drie jaren gevangenisstraf. Bij het neerzetten van het zwaard is in de nabijheid van het eilaud Urk een schipper over- boord geslagen en verdronken. De man laat een vrouw en vier kinderen in kommervolle om- standigheden achter. Te Grientsveen is een gebouw van de Maatschappij Terwint en Arendsveen, en door drie gezinnen bewoond, tot den grond afgebrand. Het was een hoaten huis, met asphalt gedekt. De justitie uit Haarlem heeft Zondag een onderzoek ingesteld naar een vreemdsoortigen, te Zaandam voorgekomen, zelfmoord. Ddar was Woensdag te voren, zeer tegen den zin van zijne twee zoons, een 40jarig man onder- trouwd met zijne huishoudster. De zoons kwamen dien avond spektakel maken, de vader ging de deur uit, en den volgenden ochtend vond men hem, met afgesneden pols en verschillende sneden in den hals, liangen aan een handdoek achter een schoorsteen op den zolder. Twee dokters uit Haarlem waren den geheelen Daar is de revolver, waarmee de moord is gepleegd of de zelfmoord, zegt hijwant men weet er toch eigenlijk niets van Josette, je moet nergens aanraken; alles moet blijven lig- gen zooals het was; want de justitie let op elke kleinigheid en soms brengt een bagatel, die ieder over 't hoofd zou zien, haar op het spoor. begrijp je mij goed, Josette? Ja, ja ik zal nergens aan komen. Ga nu maar gauw naar den commissaris. Dan brengen me mevrouw in haar kamer. Collivet ging, heel kalm, met bedaarden tred. Op straat gekomen, nam hij een rijtuig, en een half uur daarna verschenen een commissaris van politie, zijn secretaris en een inspecteur in het huis in de rue Daunou. Marguerite was naar haar kamer gebracht-zij bleef daar alleen met Gerard. Welk een drama Zeker, die man was een ellendeling, een lafaard Hij was niet te beklagen, en zijn straf was niet te groot voor zijne misdaden maar 't vergoten bloed maakte haar beangst. Zij had hem gedood Zij had hem gedood Dat herhaalde zij in gedachteu onophoudelijk. 't Was of een wrekende stem het in haar oor schreeuwde, met een dof geluid, dat haar krauk- zinnig maakte van vrees, en dat zij niet kon ont- loopen. Uwe handen zijn rood van zijn bloed En hij was de vader van uw kind Wat zij ook deed, het vizioen der vreeselijke daad, waaraan zij zicb schuldig waande, verliet haar niet. Wat moest zij doen? Wat zou zij antwoorden, als me„ haar in verhoor nam (Worit vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1