Gemengde berichlen. Hij excuseerde zich 't heele personeel was weg. Tan het 13de levensjaar, met verlenging van den verplichten leeftijd gedurende een jaar voor kin- deren, van wie niet blijkt, dat zij gedurende het 7jarig tijdvak het onderwijs met vrucht hebben genoten. 3°. a. het herhalingsonderwijs verplicht worde gesteld, zoowel voor de jongens als de meisjes, ten minste tot na het voleindigen van het 16de levensjaar voor de jongens b. de strekking van het herhalingsonderwijs zooveel mogelijk in de wet worde omschreven c. de duur van het herhalingsonderwijs worde bepaald op ten minste 6 maanden per jaar en ten minste 10 uren per week. TEll NEUZEN, 29 Maart 1899. In de eerste helft der maand Maart is door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brief verzonden aan het adres van J. Schippers, Gibraltar. Sluiskil. Toen Maandagnamiddag l.l.degoe- derentrein van Ter Neuzen naar Gent op de spoorbrug te Sluiskil stilhield, wilde de remmer laugs de leuning aan de overzijde van hetkanaal komen. De man verloor evenwel zijn evenwicht en viel midden in 't kanaal. Wijl hij niet zwemmen kon zou hij wis verdronken zijn, als hulpvaardige lui hem niet met een boot ter hulp waren gekomen. Axel. In de bestuursvergadering der maat- schappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeuwsch-Vlaanderen, //afdeeling Hulst, den 20 Maart jl. gehouden te Hulst, is met algemeene stem men besloten om aan het hoofdbestuur te verzoeken, zooveel in hun vermogen is, te bevor- deren dat naast Hulst ook Axel wordt aangewezen voor de zomerkeuring van merrien met veulen. Sas van Gent, 28 Maart. De veemarkt van heden was beter bezet dan de vorige week, aan- gevoerd waren 27 stieren, 11 ossen, 22 koeien en 31 vaarzen, samen 91 beesten, waarvan 10 stuks onverkocht bleven. De verkoop ging langzaam aan lage prijzen. Gedurende het eerste kwartaal 1899 waren alhier ter markt aangevoerd231 kalfkoeien, 334 melkvaarzen, 120 ossen, 369 stieren, 18 hokkelingen, 2 kalveren, 1 geit en 12 schapen, totaal 1087 stuks, zijude 131 minder dan het zelfde tijdvak van het vorige jaar. IJzendijke. Blijkens aankondiging in het Advertentieblad alhier heeft de directie van het muziekgezelschap „Geduld Overwint" het hoofd in den schoot gelegd naar men verzekerd op uitdrukkelijken aandrang van de muziekanten en eindelijk toegegeven aan de voorwaarden door het gemeentebestuur gesteld met opzicht tot de berucht geworden subsidiekwestie. Tengevolge hiervau zal op den le» Paaschdag voor de eerste maal eene muziekale uitvoering door genoemd ge- zelschap gegeven worden op de voor dat doel ingerichte kiosk bij gelegenheid der jongste Kro- ningsfeesten ter eere van H. M. onze Koningin opgedragen. Het is bekend dat tengevolge van een conflict tusschen het gemeentebestuur en het bestuur van ,,Geduld Overwint" geweigerd is, de bedoelde tent i7itewijdendestijds schreef men dat ze door twee Belgische muziekgezelschappen is ontwijd Mocht dezen slap er toe bijdragen dat dit een einde zal stellen aan het al te lang geduurd partij- gedrijf, waaraan voorzeker ,/Geduld Overwint" in alle opzichten vrij moest blijven, te meer omdat daaraan bijgedragen wordt door ingezetenen van verschillenden stand der maatschappij. Ten slotte nog ditNauwelijks hoort men sprekeu van de a. s. tentoonstelling of men is al aan 't kibbelen over het terrein waar de tentoon stelling zal gehouden worden. Wij hopen dat men zich zal neerleggen bij 't besluit van de commissie van landbouw en veeteelt in 't vertrouwen, dat deze commissie in het waar belang zal weten werk- zaam te zijn, en vooral zich niet gelegen zal laten liggen aan dwaze inblazingen van enkele brood- nijdigen. Men seint ons uit Middelburg Heden werd in alien eenvoud grafwaarts ge- bracht en in 't familiegraf bijgezet het stoffelijk overschot van Mr. G. N. de Stoppelaar. In over- eenstemming van zijne uitdrukkelijke wenschen dekten geene bloemenkransen de baar en werd ook niet aan de groeve gesproken. Tal van autoriteiten als gedeputeerde staten, raadsleden en vele corpo ration, waarvan de overledene deel uitmaakte, waren aanwezig. Een familielid dankte voor de eer met een kort woord. Uit vele woningen woei de vlag halfstok. Te Arnemuiden werd Zaterdag eene buiten- gewone vergadering gehouden, naar aanleiding van ontdekte onregelmatigheden in het beheer van den gemeente-secretaris. Besloten werd eenen des- kundige te benoemen, teneinde een volledig onder- zoek in te stellen naar de handelingen van den gemeente-secretaris, wat de gemeente-administratie betreft. Het gezin van den landbouwer Joh. Noom Az. onder St. Maartensdijk, werd in den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks een uur, op onaan- gename wijze uit den slaap gewekt, door een ge- klop op de voordeur en den eisch om geld, met bedreiging anders de hofstede in brand te zullen steken. Er waren drie personen en hun eisch was f 5 per hoofd. De familie Noom was aanvankelijk hevig ontsteld en op aandringen van zijne vrouw stelde Noom hun 7,50 ter hand, waarna zij aftrokken om hun afdreigingswerk voort te zetten op de hofstede van J. W. Scherpenisse, eveneens onder St. Maartensdijk, waar zij te ongeveer twee uren aankwamen en hun eisch herhaalden. Deze stelde hun een gulden ter hand, wat zij zeker wel wat weinig vonden en daarom later nog eens terug wilden keerendoch toen zij den knecht nog buiten op de hoeve bemerkten, zagen zij daarvan af en gingen huns weegs. Maandag werden drie personen uit St. Maartens dijk in verhoor genomen, omdat zij op bedoelden avond wat veel aan bachus geofferd hadden en diensvolgens nog laat op de been waren gezien. Voor zoover bekend, leidde dit onderzoek echter nog tot geen voldoend resultaat. Te Gastel (Noord-Brabant) stierf onlangs een oude vrouw, die steeds zeer zuinig leefde, Bij het nazien van den boedel vond men een pak effecten. Thaus zijn niet minder dan 65 erfgenamen komen opdagen, die alien in den boedel gedeeld hebben. Achterneven en nichten ontvingen buiten ver- wachting ieder eenige honderden gulden Te Franeker geraakte Maandagmorgen een jong paard, bespannen voor een boerenwagen, in de Dijkstraat op hoi. Het winkelraam van den winkelier Mobach werd met de daarvoor uitgestalde goederen verbrijzeld, terwijl een twee en een half- jarig kind van den bakker F. Massolt zoodanig met het hoofd tusschen wagenas en den muur bekneld werd, dat de dood onmiddelijk volgde. Sedert geruimen tijd werden te Deventer op marktdagen eieren ontvreemd uit boerenwagens en uit winkels. Op aanwijzing van een barbier Hij haalde een revolver uit zijn zak en zette die den ander op de borst. George week terug hij was laf. Alle duivels Ik schiet je dood als een wild dier De lafaard was gaan zitten. Hij nam een besluit, door angst gedreven. Wat kwam 'ter op aan? Hij hield genoeg over De Beaupreault telde twaalf pakjes van tien- duizend-francs-biljetten uit. Kerunion vergewiste zich, dat de som er was hij legde de revolver op de schrijftafel. Toen hij klaar was, wierp hij de Beaupreault eenige papieren toe. Daar heb je de bewijzen van je schelmerij. Laat anderen je aan de galg brengen Hij ging, met een minachtenden blik, en liet zijn pistool liggen. De Beaupreault belde en raadpleegde intusschen een spoorweggids. 'k Heb een half uur. Er valt geen minuut te verliezen. t Collivet kwam binnen. Wil u een rijtuig voor mij gaan halen vroeg zijn patroon. De man boog en verliet 't vertrek. Hij had twee dingen opgemerkt't half geopende valies en verbroken slot, en daarin de bankbiljetten en verder het spoorwegboekje, dat sprak van ver- trekken, plannen om te vluchten. In plaats van naar buiten te gaan om een rijtuig te zoeken, liep hij naar de kamers van mevrouw /en zei tegen Josette Waarschuw je meesteres, dat meneer haar wacht in zijn kabinet; hij is op 't punt te ver- trekken. Daarna verdween hij. Zoodra de boekhouder de kamer uit was, kwam Haudecoeur uit zijn schuilhoek en klopte de Beaupreault op den schouder. Deze schrikte op en herkende den kantoorlooper. Waar kom je vandaan Wat wil je Haudecoeur wees zeer kalm naar de deur, glim- lachend. Al vijf uren wachtte ik daar. De Beaupreault haalde de schouders op. Met dien man wilde hij niet redeneeren. De tijd verliep hij moest naar het Noorderstation. Mor gen was het te laatMarguerite kon zijne plannen raden en de vlucht beletten. Hij wierp Haudecoeur een pakje bankpapier toe Daar, en verschoon mij van je jeremiaden De man liet zich dat geen tweemaal zeggen. Hij nam het geld, zonder hi t na te tellen, en stak 'tin den binnenzak van zijn uniformjas. Tot het genoegen, u weer te zien 1 spotte hij, en spoedde zich weg, met een breeden lach op het gezicht. George had, zoo goed en zoo kwaad als het ging, 't valies dicht gemaakt met een riempje. Collivet kwam niet er restten hem nog maar vijf en twintig minuten. Ik zal maar gaan zei hij, nam't valies op en ging naar de deur Maar daar bleef hij staan, deinsde terug en slaakte een kreet. Marguerite stond voor hem. Zij was bleeker dan ooiteen blik, en ze be- greep alles. Zijn ontsteltenis zei haar genoeg. Alles verried zijn laagheid. mocht het Zaterdag der politie gelukken een boerenzoon uit Wilp, een zekeren B., te arres- teeren, die uit de tapperij van de weduwe Eggink aan het Groote Kerkhof een mand met 144 eieren stal. Ofschoon B.eerst hardnekkigden diefstal ontkende, viel hij echter later door de mand. Zaterdagavond werd het dorp Kockengen in rep en roer gebracht, doordat een jonge schipper, in een aanval van godsdienstwaanzin, al brullende angs de straten liep. Na verschillende ingezetenen, o.a. den burge- meester, geslagen te hebben, werd hij door dezen, met behulp van eenige omstanders, aanvankelijk in het huis van bewaring en daarna in een der school- lokalen, onder goede bewaking gesteld. Zondag- morgen werd hij op last van den burgemeester, naar het krankzinnigengesticht te Utrecht vervoerd. Zekere G. de It. te Moerdijk, die reeds eenigen tijd lijdende was aan eene zieke, waarbij het gebruik van carbol was voorgeschreven, heeft waarschijnlijk bij vergissing, daarvan eene hoeveel- heid opgedronken. Onder hevige pijnen is hij na een paar uren bezweken. De kantonrechter in het tweede kanton te 's Gravenhage deed Maandag uitspraak in de volgende zaak Zekere O. had bij W. zijn wandelstok ter reparatie gebracht, die daarom een 14 karaats gouden bandje maakte en voor die reparatie 16,50 rekende. O., gedaagde, bood W., eischer, f 10 aan, wat naar zijne meening genoeg was. Eischer weigerde dit aanbod en dagvaardue gedaagde tot betaling van het voile hedrag. De kantonrechter overwoog, na het verhoor van getuigen en des- kundigen, dat het gedane bod van f 10 voldoende was, en eischer dus niet hoogere aanspraken kon doen gelden. Gedaagde werd dus veroordeeld tot betaling van 10, plus de rente van de dagvaar- ding af, en eischer in de kosten van het geding, begroot op 13,65. Van de kort geleden grootendeels afgebrande stoomstrookartonfabriek te Leeuwarden, was een machine met bijgebouw gespaard gebleven, zoodat, nadat de puinhoopen enz. waren opgeruimd, het werk, zij het gedeeltelijk, met deze overgebleven machine kon worden hervat en sedert aan den gang is gebleven. De directie der fabriek heeft intusschen besloten, deze weder te doen opbouwen, met wijziging van de inrichting. Sedert geruimen tijd worden te's Hertogen- bosch pogingen aangewend tot het meer en meer invoeren van Zondagsrust. De voorstanders van Zondagsrust hebben niet alleen succes bij nering- doenden, maar ook bij particulieren, en dat is toch in de eerste plaats noodig, willen de nering- doenden aan hun besluit tot Zondagsviering ge- trouw blijven. Vele particuliere partijen of diners worden nu in de week gegeven, terwijl die vroeger, vooral in den Vastentijd, altijd op Zondag plaats hadden. Verder is het drukke communiefeest, dat bij de confiseurs van Vrijdagmiddag tot Zondag- avond alle lianden aan 't werk hield en dat op Zondag aan de rijtuigverhuurders geen rustig oogenblik gunde, nu op twee dagen in de week gezet en dat wel in de maand Mei, omdat het weder dan gewoonlijk gunstiger is. In het aan- staande jaar zal het voor het eerst op die wijze gevierd worden. Door sneeuw en vorst hebben de bloembollen in de omstreken van Haarlem z66 geducht geleden, dat men zelfs gaat vreezen, dat er van den bloei dit jaar niets terecht zal komen. De bloemen van crocussen en narcissen zijn zwart geworden, en die van hjacinthen, die op uitkomen waren, zijn geheel vernietigd. Ze had een oogenblik van zwakte en leunde tegen een stoel. O, lafaard Dat had ik nooit kunnen ge- looven 1 Onwillekeurig schoot ze op hem toe; hij week terug. Doch hij hernam een weinig van zijn koelbloe digheid, Laat mij gaan zei hij dof. Waarheen Dat kan je niet schelen 1 Je wilde vluchten, met dat geld O, ellen delingellendeling Met uitgespreide armen versperde ze hem de deur. Hij moest geweld gebruikenhij wierp zich op haar, omknelde haar pols en duwde haar ruw terug. Zij viel, zonder een kreet te slaken, tegen de schrijftafel, waar haar hand de revolver vond, door de Kerunion achtergelaten Zij maakte zich er van meester en sprak eens- klaps George, als je vlucht, zweer ik je, bij 't leven van mijn zoon, dat ik je doodschiet Er was in haar houding zooveel tragisch dreigen, dat hij 't niet waagde, een stap verder te doen George, dat geld behoort je niet toe Hij zag haar woest aan zijne vingers omknelden den schat. Hij telde de minuten, die verliepen. Zijne knieen knikten. Marguerite! Marguerite 1 stamelde hij. Onwillekeurig wendde hij in angst het hoofd af. Maar zij stak hem het wapen toe. De Spaansche schatgraver gaat met zijn tijd mee. Een Arnhemmer ontving d.d. 23 dezer uit Madrid een schrijven, waarin een kolonei vertelt, dat hij chef van een inteudance is geweest op Cuba en bij zijn terugkeer uit Amerika 3 millioen francs in een brandkelder van een Europeesch bankiershuis heeft gedeponeerd. Nu zit hij evenwel gevangeu en kan tegen een borgtocht van f 5000 op vrije voeten komen. 't Is hem om die luttele som te doen luttel in vergelijking tot de 750,000 francs 375,000), die adressant krijgt van de 3 millioen. De toekomst van een jong meisje staat natuurlijk ook op het spel. Ook ingezetenen van Rotterdam, Den Haag en 's Bosch ontvingen een dergelijk schrijven. De geadresseerden zijn natuurlijk zoo wijs zich niet verder om het schrijven van den oplichter te bekommeren. Men schrijft uit 's Hertogenbosch Vele koffiehuizen die, evenals op andere plaatsen, vroeger geen toegang verleenden aan militairen onder den rang van onderofficier, hebben, na invoering van den persoonlijken dienstplicht, dit verbod opgeheven. Tot hen behoort een der fraaiste en drukst bezochte cafes op de Markt, waar echter de onderofficieren zich reeds lang beklaagden over een min heusche behandeling. Toen nu Zondag om twaalf uur dit caft: voor alle militairen openstond, kwam ongeveer ander- halve compagnie soldaten met de korporaals aan 't hoofd, het cafe binnen en nam het geheel in bezit, zoodat voor gewone bezoekers geen plaatsje overbleef. Elke soldaat had een dubbeltje ont- vangen voor een versnapering, benevens een sigaar, zoodat weldra de zaal in een rookhal veranaerd was. Het publiek buiten amuseerde zich zeer met deze humoristische wraakoefening, vooral toen om twee uur de compagnie weder aantrad en mar de kazerne marcheerde. Tot eer van den koffiehuishouder moet gezegd worden, dat hij geen het minste ongenoegen liet blijken en zijne gasten met de meeste voorko- mendheid liet bedienen. Aangaande de onrustige tooneelen te Oud- karspel, waaromtrent het N. v. d. D. het een en ander mededeelde, wordt aan dat blad nog het volgende gemeld Nadat Dinsdagavond eene groote menigte op de been was gekomen, ten einde lucht te geven aan de niet zeer vreedzame stemming, begaf men zich tot voor de woning van den burgemeester, in de onderstelling, dat het hoofd der school aldaar zou zijn. Het ontbrak daarbij niet aan allerlei uilroepen en hatelijkheden tegenover de politie. Of al ten stelligste de verzekering werd gegeven, dat de heer H. reeds in den vroegen morgen de gemeente had verlaten, de volksmenigte nam dit niet voor waarheid aan, tot eindelijk de politie, kalmte verkiezende boven wellicht heftige tooneelen, aan een paar personen uit den troep verlof gaf om de onderwijzerswoning te doorzoeken. Nadat dit was geschied en men nu de zekerheid meende te hebben, dat het hoofd der school niet binnen de gemeente was, ging langzamerhand de menigte uiteen, zoodat vdor het begin van den nacht de gemeente weer tot kalmte was gekomen. Was de burgerij Woensdag bij bekkenslag aan- genaamd tot rust en kalmte, thans kunnen wij daaromtrent nog mededeelen, volgens raadsbesluit is den volke tevens aangekondigd, dat de raad zijn invloed zal aanwenden, otn te bewerken, dat het hoofd der school niet meer in de gemeente zal terugkeeren. Dewijl het hek voor de onderwijzerswoning reeds omvergehaald, de tuin geheel vernield en de woning reeds vrij wat beschadigd is en de kalmte, welke nu heerscht, te vergelijken is bij een oogen blik stilte tusschen vaak hevige buien heeft het gemeentebestuur, in overleg met den districts- schoolopz'ener, besloten het voorloopig verlof van vier dagen te verlengen, totdat de burgemeester oordeelt, dat zijn terugkeer in de gemeente rnoge- lijk is. Tot op het oogenblik blijft het nu rustig in de gemeente. Het onderwijs is zoodanig geregeld, dat de drie onderwijzers des morgens aan de eene en des middags aan de andere helft der leerlingen onderwijs geven. Zondag van de vorige week maakte een club bergbeklimmers uit Geneve een tocht op de bergen. Drie jongelui gingen voorop. Plotseling op Neem heten doe zelf gerechtigheid. Hij beefde. Plotseling flikkerden zijne oogen van zonderling vuur. Hij zag uans op redding. Geef hier Hij maakte zich meester van de revolver, bracht den trekker in rust en behield het wapen. Nu had hij niets meer te vreezen en durfde weer spotten. Je zoudt je kunnen blesseerenvrouwen zijn zoo onhandig. Hij waande zich gereddoch hij bedroog zich. Marguerite stond nog voor hem. Zij was verbijsterd door zooveel lafheid en laag heid. Zacht herhaalde zij Je zult niet vluchten. Je zult met meer stelen. Doe zelf gerechtigheid. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2