A 1 g em aeii Nieuws- en Advertentieblad Zeenwsch-Vlaandere I No. 3746. voor JAARMARKT op Woensdag 5 April Donderdag 30 Maart 1899. 39e Jaar^a?^. abonnement Personeele Belasting. Binnenland. n aA* van advertentien v6or 3 urenopdenjag der uitgave. ZKZOIKTW ACHT, POLITIEK OVERZICHT. FEUILLETON •wjs." hmsfimn*"9*'*' Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1Franco per post tvt i i 4 f 1 10 Voor Belgie f 1,40. Voor Amenka f 1,32^. Men abonneertzich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pnj* slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. a.«i.:i lion nhnfvpr P. Ji A1 I9it blad verschijn< irtHandag"! Dp TSnrcemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter Directeur der Directe Belastingen enz te Ibddelbnrg^ de^ 28 Maart 1899 invorderbaar verklaard kohie[ o Personeele belasting dezer gemeente, over het jaar 1 P heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter in vordering, is ter hand gesteld en dat leder verplicht is zyne aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Gedaan te Ter Neuzen, den 29 Maart 1899. De Bnrgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, roepen bij deze op, sollicitanten naar de betrekking van ^r^r^TliV^stilaireii. l»i| den «H*ever P. J. BAHiOK te Ter %euxen. Hoeimdag- en TTU.I»«t»™»'». »»g«»»"de5A^!Ll ni *- op eene jaarwedde van 400. Belanghebbenden kunnen daartoe voor 4 April a. s., een eezceld verzoekschrift indienen aan den Burgemeester, waarm wordt medegedeeld de betrekkingen, die zij waarnamen en waarnemen, ouderdom en burgerlijken staat. Verzoekschriften na dien datum inkomende zullen worden ter zijde gelegd. De Burgemeester zal voor deze aangelegenheid te spreken zijn Dinsdag rten 4dM1 April van 's morgens 10—12 en *8 namiddags van 2—4 uur. Ter Neuzen, 28 Maart 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. TE Begin 9 ure voormiddag. Eiudigende 1 ure namiddag De Burgemeester, C. DIERICK. Het Belgische ministerie zal een nieuwe kieswet indienen, waaromtrent ecbter tot heden de grootste geheimzinnigheid is betracht. Zelfs herhaalde aanvragen in de kamer konden den premier niet verlokken, rets omtrent zijn plannen mee te deelen. Men weet ook, dat men het nieuwe ontwerp vooral toeschrijft aan de bemoeiingen van den koning, die bang is geworden voor een al te radicaal-socialistische volksvertegenwoordiging De Brusselscbe correspondent van de ,/N. R- Ct. weet omtrent het kiesrecbtstelsel van het ontwerp, dat de regeering na de Paaschvacantie zal indienen, de volgende inlichtingen te geven Behoud der tegenwoordige kiesdistricten. Toepassing van de evenredige vertegenwoordi- ging, volgens de formule Struye, in de kiesdistricten van zes zetels of meer. Volgens dit systeem geschiedt de verdeeling der zetels tusschen de partijen naar de candidaten- lijsten de keuze der gekozeu candidaten wordt in elke lijst bepaald door het aantal stemmen, dat itder hunner krijgtdie de meeste stemmen heeft, bovenaan. Ten einde eenigszins het beginsel van de meer- derheid te eerbiedigen, zal men alle fractien in de verdeeling der zetels verwaarloozen, en aan de partij, die de meeste stemmen verkregen heeft, al de zetels toekennen, die bij de evenredige met verdeeld zijn. Het zou kunnen gebeuren dat men, zoo bet onmogelijk bleek om een geschikte formule te vinden, elke hervorming moest opgeven, en behalve wellicht de verdeeling van het arrondisseinent Brussel, die gebiedend noodzakelijk is, het statu quo zou behouden. De Dreyfus-zaak is door de onthullingen van de ,/Ind." weer in een erg levendig stadium en de tegenspraken volgen de berichten met groote snelheid op. De correspondent van het genoemde Belgische blad houdt niet alleen zijn beweringen vol, maar geeft na de halve tegenspraak van kapi- tein Freystaetter nog eenige bijzonderheden. Freystaetter moet op het diner bij de Lanessan, letterlijk dit gezegd hebben//Op Madagascar werd ik goed op de hoogte gehouden men zond mij pakken kranteu en sedert anderhalf jaar ben ik overtuigd van Dreyfus' onschuld. Ik heb bet aan kolonel Liaute gezegd, ik zeide Kolonel, daar heeft men ons schandelijk laten inloopen. Ik vond de kwestie des te onaangenamer orndat, toen ik te Versailles terugkwam, velen van rnijn kameraden overtuigd waren, dat Dreyfus schuldig was, en om mijuentwilWant zeiden zij Als Freystaetter hem veroordeeld heeft, dan moet Dreyfus schuldig zijn." Vermelding verdient, dat de correspondent het diner niet bijwoonde en dus zijn berichten uit de tweede hand heeft. De Fransche Kamer van afgevaardigden heeft een buitengewoon crediet van 460,000 francs uit- getrokken voor ondersteuningen, te verleenen aan de slachtoffers van verschillende overstroomingen, werkstakingcn, branden, hagelstormen en derge- lijke en dit besluit zelfs genomen met alge- meene stemmen. Een voorstel van den afgevaardigde Boudenot, om voortaan op eene andere wijze de begrootiug te behandelen dan op de tijdroovende van nu en ook maar om de twee jaren, is aan de begrootings- commissie verzonden. Minister Delcasse heeft het ontwerp overgelegd tot goedkeuring der Eransch-Engelsche overeen- komst van 21 Maart 1.1., betreffende de regeling van gebied in Oost-Afrika. President Loubet gaat van 5 tot 8 April naar zijn arrondissement (Montelimar), vooral om zijne hoogbejaarde moeder te bezoekeu. Deze reis zal niets officieels hebben. Wei een uitstap, die tegen het midden der maand zal ondernomen worden, o. a. naar Dyon. Ingevolge opdracbt des Russischen Keizers ver- zond de Minister van buiteulandsche zaken, Muravieff, den 23sten 1.1. een schrijven aan Rusland's vertegenwoordigers in het buitenland met last 's Keizers zeer hartelijken dank te betuigen aan alien, die door brieven, telegrammen of op andere wijze aan Z.M. hunne ingenomenheid hebben be- tuigd met diens stap in het belang des vredes. De Keizer dus luidt het in dit schrijven ziet in die eenstemmige uiting der gemoederen en in het bereidwillig toetreden der Regeeringen tot de in Den Haag te houden Conferentie een onderpand te meer voor het welslagen zijner pogingen om in het bewustzijn der volkeren eene vruchtbare vredegedachte te doen ontkiemen. De Czaar heeft anderinaal V/2 millioen roebel beschikbaar gesteld voor de door hongersnood geteisterde provincien. Dit zijn voornamelijk de provincien Samara, Ufa, Simbirsk en Kazan. Bij duizenden zijn er de boeren gestorven, bij duizenden liggen zij er nog ziek aan de ge- volgeu der geleden ontberingen. Het is te hopeu, dat de hulp nog tijdig zal kunnen komen. I Ook eergisteren is tusschen Amerikanen en Filipinos den geheelen dag gevocbten. Eerst- genoemden verloren daarbij 40 man. Aguiualdo voerde in persoon het opperbevel over de eilanders. Onder de Amerikaansche gesneuvelden noemt men kolonel Egberg en Prins Loewenstein- Wertheim, een Duitscher, die als adjudant van Generaal Otis dienst deed. Door Ged. Staten van Zeeland is vernietigd het besluit der vergadering van ingelanden van het waterschap Groote Boom en Goodsvliet van 17 Februari jl., waarbij J. M. de Graaff werd benoemd tot dijkgraaf van het waterschapen wel op deze gronden „1°. dat door die vergadering, waarin tegeu- woordigd waren 17 stembevoegde ingelanden, is overgegaan tot de benoeming van een dijkgraaf wegens de periodieke aflreding van C. V, van Oostenwijk Stern 2°. dat na twee vrije stemmingeu, waarbij geene volstrekte meerderheid werd verkregen, eene her- stemming heeft plaats gehad tusschen P. de Muijnk en J. M. de Graaff, waarbij eerstgenoemde 8 en laatsgenoemde 9 stemmen verkreeg, waarop J. M. de Graaff gekozen is verklaard overwegende, dat aan de hersteniming is deel- genomen door de beide personen, over wie die lierstemming liep, alsmede door M. Zonnevijlle de Muijnk, den broeder van P. de Muijnk overwegende, dat volgens art. 69 van het algemeen reglement voor de polders of water- schappen in Zeeland de voorzitter en de leden zich van medestemming onthouden over de zaken, die hen, hunne echtgenooten of hunne bloed- of aanverwanten, tot den derden graad ingesloten, persoonlijk aangaan overwegende, dat op grond van die bepaling de beide candidaten en de broeder van een hunner niet aan de herstemming hadden mogen deelnemen en dat de door hen uitgebrachte stemmen op den uitslag van iuvloed hebben kunnen zijn; gezien art. 117 van het algemeen reglement." Voor 1 Juni moet eene vergadering van in gelanden plaats hebben tot het doen van eene nieuwe benoeming. In de algemeene vergadering van het Al- gem. Nederl. Werkliedenverbond zal een ontwerp- adres aan de Tweede Kamer worden behandeld, waarin wordt verzocht het wetsontwerp op den leerplicht zoo te wijzigen dat I 1". het voorbereideud onderwijs worde geregeld en verplicht gesteld voor kinderen van 3 jaar tot en met den leeftijd waarop het bezoekeu der lagere school of het erlangen van lager onderwijs wordt verplicht gesteld 2°. de leeftijd waarop het bezoeken der lagere school verplicht wordt gesteld, aanvange met het begin van het 7do en eindige na het verstrijken Naar het Fransch van JULES MARY. 7) Haudecoeur had daar straks den glimlach gezien, toen Kerunion was heengegaan hij bespeurde nu weer iets van dien lach. En toen de Beaupreault heenging, zonder verder notitie van hem te nemen, toonde hij zijn vuist en mompelde Pas op Gij zult niet met mij spelen Dat zweer ik. Hij ging zitten in een hoek,- bij het venster, bereid te wachten tot vijf uur. 't Was nu middag. De bedienden gingen heen om te dejeuneeren. Ze spotten met Haudecoeur. Deze deed, of hij niets merkte. 't Werd stil in 't kantoortoch was er nog 66n man aan 't werk Collivet. Haudecoeur scheen te slapen. Hij zat te den- ken. Eensklaps stond hij op, ging naar de kleine trap, die leidde naar het kabinet van den heer des huizes op de tweede verdieping en verdween achter de tochtdeur. Op dit oogenblik wendde Collivet werktuige- lijk het hoofdhij zag Haudecoeur verdwijnen, doch lette er niet op. Toen de bedienden terugkwamen en de vesti bule leeg zagen, zeiden ze Die arme Haudecoeur heeft niet lang ge- duld gehad Collivet, die dit hoorde, keek naar de trap, maar zei niets. Men ging aan 't werk, doch veel was er niet te doen bij den verwarden stand van zaken. Om vier uur gaf Collivet den anderen verlof heen te gaan. Hij bleef. Binnen een paar minuten was hij alleen in 't kantoortoen legde hij de pen neer en scheen na te denken. Hij haalde uit zijn zak het portret dat hij aan inevrouw de Beaupreault had laten zieu, en begon het te bewonderen. Zijn gelaat nam een uitdrukkiug aan van onbe- dwingbaren toorn en opwinding. Er werd eenig gentsel vernomen, en hij borg het haastig weg. Uren waren verloopenHaudecoeur was niet beneden gekomen. Marguerite had niet willen uitgaan dien mid dag zij wachtte, 't zij Demarr zelf of diens bood- schapper. Tegen vier uur kwam Josette haar waarschuwen, dat er een onbekende man was, die zei, gezonden te worden door den advokaat. Zij liet hem binnenhij gaf een valiesje over met een brief. Antwoord behoefde hij niet te hebben. De man ging, en zij maakte den brief open. Er stonden slechts een paar woorden in ,/Ik ben gelukkig." Geen onderteekening. In de enveloppe lag het sleuteltje dat paste op het, valies 't was vol biljetten van de Fransche Bank. Er was in dat koffertje een millioen De redding monpelde zijGerard, je kunt met opgeheven hoofd door 't leven gaan Zij ging naar het kabinet van haar mande deur was openzij zette het valies op 't bu reau en keerde terug, den steutel bij zich houdende. Op 't oogeublik, dat zij het kabinet betrad, was 't net, of de tocht de draperie van de andere deur bewoog. Zij lette er niet op. Pas was ze weg, of van achter die draperie kwam een man. 't Was Haudecoeur, die zich daar verborgen had, wachter.de slechts met een doel. Ik dacht, dat hij 't wasmonpelde hij komt hij dan nooit De man bekeek nieuwsgierig het zwarte valiesje. Ei, eimeneer inaakt zich zeker gereed om naar Belgie te vluchten En mevrouw helpt een handje Wie zou gedacht hebben, dat zoo'n aardig, lief vrouwtje de medeplichtige was van dien dief? Hij betastte het valies, woog het op de handen. Hij was lang gelddrager geweest en voelde dat het bankpapier bevatte. Heeleinaal vol zei hij, bleek. Ileelemaal vol Hij vergewiste zich dat het valies gesloten was. Op 't bureau lag een kleine, stevige dolk, die voor papiersnijder diendehet gevest vertooude het familiewapen der Beaupreaults. Haudecoeur gebruikte het wapen, om even het valiesje, dat gaapte bij de sluitiug, een weinig te openen. Ik vergis mij niet: 't zijn bankbiljetten Wat 'n som En 't valiesje nog eens wegend, concludeerde hij Daar zit wel een millioen in Hij slaakte een zucht van verlichting. Zooveel tebeter! Dan worden we tenminste betaald Een Snellen stap hoorende op de donk ere trap, trok hij zich spoedig terug achter de draperie, welke hem geheel verborg. Daar bleef hij oube- wegelijk met ingehouden adem. De Beaupreault kwam binnen. Dadelijk viel zijn blik op 't zwarte valiesje. Hij glimlachte leelijk; maar zijn onlroering was zoo groot, dat zijne vingers trilden. 't Millioen van Jean Demarr, zeker. Hij wilde 't openenhet slot hield tegen, maar hij forceerde het met den dolk en haalde de liassen bankpapier er uit, die hij op de tafel uittelde. 't Is er fluisterde hijen nu voort met den buit Haastig stopte hij alles weer in het valies. Op dit oogenblik waagde Haudecoeur het, de portiere half te openen en rond te kijken. 't Was nu het gunstige moment, zich te vertooneu. Doch daar trad een andere man binnen. Die man was meneer Kerunion. Beaupreault fronste de weukbrauwen en stond op. Hij verwachtte een heftig tooneel. De Keru nion scheen alle krachten in te spaunen om zich te bedwingen. Meneer, zei hij, ik ben arm en ik heb vertrouwen in u gesteld. Gij hebt mij bestolen ik weet er geen ander woord voor - - bestolen voor honderdtwintig duizend francs. ilt gij mij die terug betalen? Ge hebt mij tegen vijf uur besteld. 't Is vijf uur. Haast u Ik zweer u, meneer, dat ik't nu niet kau maar morgen, zoodra 't kantoor open is, zal men uwe honderdtwintig duizend francs uitbetalen. Ge houdt mij voor den gek. Ge zijt een schurk en een bedrieger Mijn geld wil ik, hoort ge P 1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1