Algemeen Nieuws- en A d vertentie bl&d voor Zeenwsch-Vlaanderen. JAARMARKT No. 3743. Donderdag 23 Maart 1899. e Jaargana;. cp Waensdag 5 April 1809. OHSCHUMIB VEROORDEELD. Gemengde berichtes ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. KOEWACHT, POLITIEK OVERZICHT. FEU ILLETO N Naar het Franscli van JULES MAItY. 4) i tttMi H'El'ZEHISCHE <01IIWI Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. ■Bit lilad verscliijnt daanda^-t lWoensdag- en l'rijdagavond, uitfijezontleril Feesfda^en, bij den Rityever P* J* AI OK BAWDK te Tei lenzen* sobohmbmi agmm mi mmm nnxiCP—MMMaaaat tm Miami rr'iTFfflEWfHMri" imj^MoaasAt. mm—po—a—g—b—■aataa TE Begin 9 lire voormiddag. Eindigende 1 ure namiddag. De Burgemeester, C. DIERICK. Het Hof van cassatie, alle Kamers vereenigd, heeft dan nu tocb heusch ernstig plan aan den arbeid te tijgen en zelfs wordt reeds van a tot z meegedeeld in welke volgorde de heeren denken zich van hun geenszins benijdenswaardige taak te kwijten in de zaak Dreyfus. Dat met de op de leden der vereenigde Kamers rusteude verplichting volstrekt niet valt te spotten, blijkt wel uit de mededeeling, dat zij alles en alles samen 4000 pagina's hebben door te worstelen en dat alleen de stukken van den Minister van oorlog zijn gestegen tot 164. Het wordt het ernstige voornemen van het Hof geheeten, alle beletselen, welke, sinds twee jaren ongeveer, den loop der justitie belemmeren, uit den weg te ruimen en alvast niet de minste rekening te houden met de openbaringen en onthullingen van Esterhazy een taktiek, welke toejuicbing verdient, doch den ex-majoor niet bijster naar den zin zal zijn veracht door de geheele beschaafde wereld verloochend door prins Henri van Orleans, die niet wil erkenneu, dat hij den man ter ge- legenheid van het Zola-proces aan zijn hart heeft gedruktgenegeerd door generaal De Boisdeffre, die door zijn broeder doet verklaren dat hij Esterhazy nimmer heeft gekena, evenals hij be- weert niets te hebben geweten van de vervalsching van Henry 't is voor den //Uhlan" waarlijk om er alles wat hij weet opeens uit te flappen, aange- nomen dan dat hij een dergelijke taktiek het voordeeligst zou achten Het Hof van cassatie zal dan alsdus te werk gaan onderzoek van het geheime dossier; onder- zoek van de procedure van het jaar 1894; onder zoek in verband met de dusgenaamde door Dreyfus aan kapitein Lebrun-Renault op den dag van zijn degradatie afgelegde bekentenisonderzoek naar aanleiding van de agitatie, ondernomen na het 's Avouds verliet zij inderdaad heimelijk het huis, bereikte de haven en werd opgewaclit door Jean Demarr, die haar aan boord van zijn schip bracht. Daar knielde hij voor haar neer, in aan- bidding. Zij was diep ontroerdmaar plotseling kwam zij tot bezinning en begreep, hoe verkeerd de stap was, welken zij had gedaan. 't Werd haar beurt om hem te smeeken. Jean, ik bezweer u laat mij gaanbreng me bij mijn vader terug. Ik betnin u, dat weet g« wel anders zou ik niet hier zijn gekomen. Maar ik moet u verlatenwij moeten elkaar vaarwel zeggenvoor altijd Ik heb u lief en gij mijmaar wij rnogen elkander niet toe- behooren. Ik gehoorzaam aan den wil van mijn va er, a zal ik heel mijn leveu ongelukkig zijn. Doch liever ongelukkig dan eerloos. Jean, op dat oogenblik zoudt ge met mij kunnen doen wat ge wiltmaar het zou mijn liefde doodenen die liefde dooden ware heiligschenuis. Dat zult gij niet willen. Jean, laat mij gaan. Ik zal u nooit vergeten Hij smeekte, weende, vleide tevergeefs. Zij bleef bij haar besluit, en hij kon haar niet weerstaan. Hij bracht haar terug naar den wal, in t park bij haars vaders huisdaar namen ze afscheid. over Dreyfus gevelde vonnisonderzoek in verband met het Zola-proces en overweging van de om- standigheden, onder welke de herzinningsaanvraag met betrekking tot het Dreyfus-proces is inge- diend. Men ziet, dat de vereenigde Kamers zich den arbeid niet gemakkelijk hebben gemaakt In afwachting nu van de zege van recht en waarheid, houdt men zich bezig met de onthulling aangaande de vervalschte brieven van keizer Wil- lielm, hoewel de ex-minister van buitenlaudsche zaken Hanotaux, plechtiglijk en nadrukkelijk heeft verklaard, dat hij nimmer eenig stuk betrekkelijk de Dreyfus-zaak heeft gekocht en de ex-gezant van Rusland bij de Republiek Von Mohrenheim, die nu te Pau vertoeft en aangeduid werd met //den buitenlandschen diplomaat", even beslist heeft ver- zekerd nimmer een dergelijk document aan den man te hebben gebracht. De afgevaardigde Lasies, die den ministerpre- sident Charles Dupuy kennis heeft gegeven van zijn plan hem een en ander te vragen ten aanzien van den tegen de heer Von Mohrenheim gerichte beschuldiging, heeft nui op zijn request gekregen de premier wilde er niet aan. Prins Waldemar, oudste zoon van Prins Heinrich, Keizer Wilhelm's broeder en admiraal der vloot, werd eergisteren bij de marine ingedeeld. Bij deze gelegenheid hield de Keiser eene toe- spraak, waarin hij het voor een Prins uit het Huis van Hohenzollern een voorrecht noemde reeds op zijn tiende jaar te leereu zijn arbeidskraclit in dienst van het vaderland te stellen. Z. M. sprak daarbij den wensch uit dat uit den jongen Prins een fl:nk zeeofficier zou groeien, een waardig zoon van zijn vader. Het stoomschip Kaiser Wilhelm der Grosse, van de Noord-Duitsche Lloyd, heeft de reis van Cherbourg naar New-York in 5 dagen en 20 minuten afgelegd. Zoo snel is de reis nog nooit geschied. De studenten der kliniek van de universiteit te Halle hebben zich gewend tot de verdere Duit- sche universiteiten, om de daar studeerende stu denten in de medicijnen op te wekken tot een algemeen verzet tegen het toelaten van vrouwen als toehoorderessen bij het klinisch onderwijs. Zij zien daarin een kwetsen van het schaamte- gevoel, een bevorderen van het cynisme, en zij achten het gemeenschappelijk onderwijs een gevaar voor de degelijkheid hunner studie. De medische faculteit van Halle is de eerste in Duilschland, die vrouwelijke studenten heeft toegelaten. Den volgenden dag verliet het jacht //Alouette" de reede van Batavia. Eenige maanden latei werd het huwelijk vol- trokken en George de Beaupreault bracht zijn vrouw naar Frankrijk. Jean Demarr behoorde ook tot een familie van rijke kooplieden, en tusschen hen en de Beau preault bestonden zekere betrekkingen. Jean en Marguerite ontmoetten elkaar in de wereld met welk eene diepe ontroeringHunne blikken zei- den elkaar, wat de lippen niet durfden uitspreken. Maar in de oogen van Marguerite was een drin- gende bede, waarin zij geheel haar edele ziel uit- drukte. Hij begreep wat ze vroeg Ontvlueht mij Vermijd de gelegenheden, mij teontmoeten! 'tis imrners slechts vermeerdering van smart, voor .u en mij Hii boog het hoofd, en ze zag, dat hij de bede had begrepen. Zij dankte hem met innige teeder- heid. En hij hield woord. Hij was met ijver aan den arbeid getogen hij zocht vergetelheid en gemoedsvrede in de studie. Hij maakte naam, werd weldra beroemd. Ze hoort tenminste van mij spreken, zei hij bij zich-zelven. Jean Demarr huwde niet. Zoo verliepen de jaren. Slechts twee of drie maal ontmoetten zij elkaar, bij toeval't. waren enkele seconden van groote smart en groot geluk teveus dat was alles. Geen van beiden had zich iets te verwijten ze liadden hunne reine, edele liefde bewaard op den bodern hunner ziel. In Denemarken is dezer dagen eene voor den landbouw zeer belangrijke wet aangenomen. Uit de Staatskas zullen namelijk jaarlijks vijf jaar larig 2,000,000 kronen gegeven worden voor leeningen, groot 4000 kronen, aan land- bouwers, die bewijzen kunnen dat ze geboorterecht in Denemarken hebben, 25 jaar oud zijn, van onbesproken gedrag en 5 jaar lang zichzelf door landbouw onderhouden hebben. Zij moeten 400 kronen in eigendom hebben en kunnen dan daar- voor van den Staat een stuk grond met ge- bouw en inventaris koopen ter waarde van 4000 kronen. Voor de 3600 kronen overwaarde betalen zij 3 pet. rente. In de eerste 5 jaren behoeven zij niets te betalen. Daarna jaarlijks 1 pet. van de helft van 't kapitaal, dus 45 jaar lang, 126 kronen 64 jaar lang, vervolgens pet. van de andere helft. In 109 jaar is alles afbetaald. Er is dus kans, dat jaarlijks in Denemarken 600 gezinnen een bestaan zullen vinden op deze wijze. Met groote ingenomenheid is deze wet allerwege in den lande begroet. TER NEUZEN, 22 Maart 1899. De vrijwillige brandweer //Luctor et Emergo" vierde in een j.l. Maandagavotid gebouden bijeen- komst feestelijk haar tienjarig bestaan. Bij die gelegenheid werd de burgemeester dezer gemeente, de heer Geill, benoemd tot eere-voorzitter der vereeniging. Kort nadat deze benoeming aan ZEd. Achtb. was medegedeeld, verscheen hij in de ver- gadering en gaf te kennen met genoegen de be noeming te aanvaarden. Bij de Maandag gebouden aanbesteding van de levering van manufacturen ten dienste van de Diaconie der Herv. gemeente alhier, werd inge- schreven door de heerenAdr. H. Donze voor f 169,10, J. L. Jurrij voor 157,49 en M. J. van Dixhoorn voor f 147,25, aan laatstgeuoemde is de levering geguud. Axel. Voor de betrekking van gemeente-ge- neesheer alhier hebben zich drie sullicitanten aan- gemeld. Sas van Gent, 21 Maart. De veemarkt van heden was minder bezet dau de voi ige week aangevoerd waren: 18 stieren, 6 ossen, 17 koeien, en 13 vaarzen, samen 54 beesten, die alien langzaam werden verkocht aan lage prijzen. Men begrijpt, hoe groot de ontroering van Marguerite was, nu Josette haar het kaartje van Jean Demarr overhandigde. IIij had zich nooit in haar woning vertoond. Wat kwam hij doen? Josette kwam terug en opende de deur der kamer voor een groot en krachtig man, van on geveer veertig jaar, met heldere, stralende oogen en een vollen baard. Alleen enkele grijze haren aan de slapen verrieden zijn leeftijd. De kameuier verwijderde zich. En Jean en Marguerite, ten prooi aan hunne aandoeningen, sprakeloos, beklemd, stonden zwij- geud tegenover elkaar. Zij wees hem een stoel aan. Hij herstelde zich 't eerst en zei, met een doffe, gebroken stem Ik vraag u vergiffenis, mevrouw, dat ik hier gekomen ben. Maar de tijd dringt en de toestand is ernstig ik mag niet langer aarzelen. Luister naar mij, zonder mij in de rede te vallen. Ik heb niets van het verleden vergeten. Zeg mij alleen, of ge u nog herinnert. Zij antwoordde flauw Altijd Een pijnlijke trek op het gelaat van den be- roemden advokaat verried de buitengewone ont roering, door dit simpele woord in zijn ziel teweeggeracht. Dan zal u begrij pen, wat mij deed handelen, en ik ben er zeker van, hoe u mijn voorstel ook moogt ontvangen, dat ge overtuigd zult zijn van de goede bedoelingen, waardoor het is gei'nspireerd. Spreek Hoewel ik alle gelegenheden om u te zien, Hontenisse. Tot vehlwachter in deze ge meente, standplaats Lamswaarde, is benoemd J. Wijn, marechaussee alhier. IJzendijke, 21 Maart. Ook onder deze ge meente nabij de Belgische grens is bij een laud- bouwer het mond- en klauwzeer uitgebroken. In Belgie is het langs de grens bijna in iedere stal. De eerste kievitseieren zijn aangeboden aan H. M. de Koningin. Donderdag van de vorige week vierde Francois de Reu, te Nieuwvliet, zijn 103en jaardag. De oude man is nog gezond. Het eten smaakt hem nog bijzonder. Zijn gehoor is nog zeer goed, zijn smaak uitmuntend en hij leest zonder bril, terwijl hij soms nog buiten loopt, ofschoon met een stokje. Het is overigens een interessant gezin, waarin hij woonteen huisgezin van drie menschen, die te zamen 257 jaren tellen. Op 8 en 9 April zal te Utrecht eene in- ternationale tentoonstelliug van konijnen worden gehouden, uitgeschreven door den Nederlandschen Konijnen-Bond. In een Fransch blad uit de omstreken van Parijs wordt o.a. medegedeeld, dat tijdens de ont- wapeningsconferentie te 's-Gravenhage, en wel op een der Pinksterdagen, alle leden der conferentie zullen deelnemen aan een groote godsdienstige bijeenkomst, waaraan geestelijken van alle gezind- ten zouden deelnemen. Deze mededeeling zoo meldt men is van alien grond ontbloot. Het Dbld. verzekert dat eenige aanzienlijke ingezetenen, die uitgestrekte en fraaie buiten- goederen in de omgeving der hofstad hebben zich gunstig gezind hebben verklaard tot het geven van garden-patrys tijdens de bijeenkomst der ont- wapenings-conferentie aldaar. Een aantal landbouwers in het zuid-westen van Drenthe, die voor twee jaar van de firma Nivette Co., te Parijs, z. g. n. bloedmest hadden gekocht op voorwaarde van dubbelen oogst daarmede te verkrijgen of vrij te zijn van te be talen hebben indertijd dit laatste geweigerd, omdat deze mest hoegenaamd geen invloedophet gewas heeft gehad. Thans zijn de koopers nu de bovengenoemde firma in liquidatie is en aan een rechtsgeleerde te Amsterdam heeft opgedragen de zaken te veref- streng vermeed, heb ik steeds u in't oog gehouden. Niets van uw leven is mij onbekend. Ik heb 't recht niet om te beschuldigen, nog om te veroor- deelen. Maar ik heb wel 't recht, dat ik sinds lang uw leed heb begrepen Doch ik wilde u niet spreken over uw verlatenheid 't zij u vold.oende te weten, dat zij die u liefhebben, u beklagen Op 't oogenblik wordt gij rechtstreeks bedreigd in uw eer, in de eer van uw zoon Weet u dat Helaas Ik behoef u dus geen bijzonderheden mee te deelen. Ik geloof niet, dat er een middel is om meueer de Beaupreault te redden. En wat is uwe meening Ik geloof, dat de afgrond voor ons geopend is 't is mij, of ik zal vallen in 't oneindige, in de duisternis Jean Demarr was ontsteld over dezen wanhoops- kreet der arme vrouw. Precies ben ik niet op de hoogte met den stand der zaken van meneer de Beaupreault. Welke sommen noodig zijn om hem te redden, weet ik niet. Overigens is 't minder dringend, het huis er bovenop te houden dan de eer te redden. Hoe oppervlakkig ik ook ben ingelicht, houd ik 't er toch voor, dat een millioen vol- doende zou zijn om een dee! der schuldeischers tevreden te stellenhen die 't rneest reden tot klageu hebben, de slaehtoffers van misbruik van vertrouwen of oplichterij. De anderen zullen ge- duld hebben. Uw zoon Gerard is verstandig en ernstigbinnen twee of drie jaar zal hij zijn vader vervangen. In afwachting daarvau kan uw krachtige hand dit huis besturen, het weder oprichteu. Wilt ge dat

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1