Gemengde berichten. De Minister van justitie, de heer Cort van der Linden, deelt de redenen mede voor het niet- overnemen van de wijziging van de jachtwet door zijnen voorganger, en bericht, dat een beslissing van den Hoogen Raad is uitgelokt over de toe- passelijkheid van de jachtwet op dit geval. In de Nederlander waarschuwt de heer P. J. Roscam Abbing Jr., predikant te Nieuw Buinen, tegen speculation op kerkelijk gebied. Er wordt zoo schrijft hij een schandelijk bedrijf uitgeoefend en wel niets te doen en leven op kosten van hen, die gaarne bijdragen geven voor christelijke doeleindenvooral goedgeloovige geefsters worden het slachtoffer. Yele deugnieten, zich noemende evangelist, meestal in een afgelegen buurt, komen collecteeren en praten, o zoo mooi, of schrijven hartroerende brieven, zoogenaamd ten voordeele van hun christelijk werk, maar eigenlijk om zich een lui leventje te verschaffen. Er zijn er, die het in deze kunst tot een merkwaardige hoogte hebben gebrachtook wordt er wel een compagnieschap aangegaan, samen //werken" en den buit deelen. De zoogenaainde goede adressen kent men op zijn duimpje. Men geve dus niet aan evangelisten, die niet aangesloten zijn bij den //bond voor evangelisatien in en ten bate der Ned. Herv. kerk, of aan anderen, die zich voor hun werk niet behoorlijk kunnen legimiteeren. Vertrouwt men de zaak niet, zoo getroostte men zich de moeite te infor- meeren of hebbe den moed te weigeren. In het Nieuw Kerkelijk Handboek zijn b. v. de evangeli- saties genoemd, aangesloten bij vorengenoemden Bond. Vooral in het Zuid-Oosten van Drenthe schijnen deze woeker-evangelisten welig te tieren, zeer tot schade van de daar bestaande goede evangelisaties. Een geval, mij pas bekend geworden, gaf aan- leiding nog eens een woord van waarschuwing te laten hooren Men zij dus op zijn hoede TER NEUZEN, 15 Maart 1899. In het Ter Neuzensch Koffiehuis alhier is drie achtereenvolgende avonden een druk bezoek ten deel gevallen aan professor Cohn en mejutfrouw Elizabeth. Uit die herhaalde opkomst van het publiek mag voorzeker worden afgeleid dat het tevreden was. Professor Cohn beschikte als prestidigitateur over een onuitputtelijk programma terwijl door mej. Elizabeth vele coupletten ver- dienstelijk werden gezoDgen. Maandag is men begonnen met het uitbre- ken der oude keien in de Noordstraat om daar een nieuwe bestrating te leggeu. Eenige kinderen waren in den namiddag met de zware steenen aan het spelen, tot een van hen een zoo'n zware steen liet vallen die op den pink van een der kameraadjes terecht kwam en dit bijna geheel van de hand werd gescheiden. Gisteren is het pinkje afgezet. Weer zijn door een jeugdig meisje in verschil- lende winkels hier ter stede verschillende artikelen gehaald, zonder betaling. Nu zijn de winkeliers er echter beter af gekomen daar alles door de zorgen der ouders is terugbezorgd. Met een paar kameraadjes had zij een en ander gedeeld en door- dat men een en ander in hunne handen zag was men, door hen uit te hooren, van het gebeurde op de hoogte gekomen. Bij de Maandag te Hulst gehouden tweede herverpachting van den tol op den weg van Hulst naar Walzoorden bij Rustwat, werd thans het hoogst geboden door Alph. van Campen te Rustwat voor 2740. Bij de eerste verpachting werd door J. van Geijt te Rustwat geboden 1370 en bij de eerste herverpachting door denzelfden 1420. Zondagavond is de glasruit van het kustlicht staande aan den zeedijk van den Othenepolder door baldadige hand verbrijzeld. De lichtwachter had het licht om half zeven aangestoken en kort daarop kwam men hem mededeelen dat de ruit, die 8. m. M. dik is stuk was. Van den dader of daders was geen spoor te ontdekken. Bij koninklijk besluit zijn, met ingang van 1 April a. s., o. a. bevorderd tot adjunct-commies ter directie van de Rijkspostspaarbank, de heeren A. J. van Braband, geboren te Hontenisse, en C. de Jonge Oudraat, geboren te Vlissingen, thans klerken der le klasse, aan die directie. Aan mej. M. Leunis, wed. D. Wout, op- zichter bij de construclie-magazijnen te Delft, is een pensioen verleend van f 300. Onder Breskens is gistermorgen van de tram die om 9.53 te Breskens aankomt, een pas- sagier tusschen de wagens gevallen, waarbij hij den dood vond. Het lijk is van een milicien van Oostburg die voor de loting te Middelburg moest opkomen, en met de eerstvolgende tram naar zijn woonplaats teruggevoerd. Sas van Gent, 15 Maart. Op de veemarkt van gisteren waren aangevoerd21 stieren, 12 ossen, 16 koeien en 27 vaarzen, samen 7 6 heesten, die alien vlug werden verkocht, aan onveranderde prijzen. Zuiddorpe, 14 Maart. Op de heden alhier gehouden jaarmarkt waren aangevoerd 19 paarden, 17 stuks hoornvee, 11 varkens en een aantal jtonijnen en geiten. De prijzen werden uitgereikt als volgt Voor het meest in waarde zijnde werkpaard aan I. Noe te Wachtebeke. Voor het schoonste veulen aan E. Martens te Wachtebeke. Voor het schoonste jaarlingsveulen aan A. A. van Haelst te Zuiddorpe. Voor de schoonste koe aan B. Puijlaert, te Zuiddorpe. Voor de vetste os of vaars 1" premie aan Aug. Blomme te Evergem, 2e premie aan A. Dhert te Zuiddorpe. Voor de schoonste geit lcpremie aan D. Stroo- winder, 2e premie aan Aug. Coone beide te Zuiddorpe. Voor het schoonste konijn le premie aan D. de Smet te Koewacht, 2e premie aan M. Pollet te Zniddorpe. Voor het grootst aantal paarden aan Ch. Jesoi- rens te Overslag met 5 stuks. Voor het grootst aantal stuks hoornvee aan A. de Guchtenaere te Koewacht met 15 stuks. Voor het grootst aantal varkens aan A. de Roeck te Wachtebeke met 11 stuks. Verkocht werden 44 stuks hoornvee aan tame- lijke prijzen. De handel was niet zeer vlug. Zaterdagavond werd te Sluis de wagen van den 78jarigen voerman De Lobel door den//grinttram" aangereden, waardoor De Lobel van den wagen een hevige slag tegen het lichaam kreeg. Aan de gevolgen daarvan is hij Maandag overleden, eene meer dan 80jarige weduwe onverzorgd achter latende. Te Middelburg trok het de vorige week zeer de aandacht dat een militieplichtige, met een rijtuig, een eigen equipage, werd gebracht naar de plaats waar hij ingelijfd moest worden. De milicien-Tolstoist heeft, na door den regiments-commandant te Bergen op Zoom op zijne verplichtingen te zijn gewezeu, zich aan eene keuring onderworpen en de krijgsartikelen geteekend. Eene verplaatsing naar Vlissingen in het belang van den milicien is daarop gevolgd. De van Antwerpen komende Harwichboot Ipswich en de naar Antwerpen bestemde Harwich- boot Norwich, zijn Zondagochtend in de Wielingen door den mist met elkander in aanraking geweest, hebben beide averij bekomen, doch boven water. Zij kouden de reis vervolgen, de eerste naar Harwich, de tweede naar Antwerpen. Maandagnacht heeft te Groningen een timmer- man het ongeluk gehad bij het doodloopend eind straat aan het Winschoterdiep, in de nabijheid van de smalle brug, in't water te geraken. Eenige schippers, die het ongeval bemerkten, hebben nog beproefd den man te redden, doch te vergeefs. Een paar agenten van politie zijn toen aan het dreggen gegaan. Ze haalden den man op den wal, doch wat moeite er ook gedaan werd, de levensgeesten waren geweken. Het lijk is toen naar het academisch ziekenhuis vervoerd. De 46jarige man was gehuwd en laat eene vrouw met 6 kinderen na. Naar het N. v. d. D. meldt heeft de Algemeene armvoogdij van het dorp Wommels (Fr.), gesubsidieerd door de gemeente, onlangs eene behoeftige vrouw geldelijk in staat gesteld, zich onder behandeling te stellen van het ,/Staphorster boertje". Onlangs heeft zich te Deventer een geval van vergiftiging voorgedaan met bijna doodelijken afloop, veroorzaakt door het gebruik van asthma- kruiden (folia Stramonii) in de daarvan door de wet toegestane hoeveelheid geleverd door een kruidenier. Naar aanleiding daarvan waarschuwt de in- specteur voor het geneeskundig sfaatstoezicht voor Overijssel en Drenthe tegen het gebruik van dergelijke middelen anders dan op voorschrift van den geneesheer en tegen den aankoop bij een ander dan een apotheker, en wijst hij tevens op het gevaar van den aankoop van kruidenierswaren bij een leverancier, die tegelijkertijd als handelaar in drogerijen optreedt. Een huisvader op den Vughterdijk te's Her- togenbosch bracht Zaterdag een eendvogel thuis. De vrouw zette den eendvogel te vuur en verliet toen 't huis om een paar borrels te koopen. Intusschen had de kat de lucht gekregen van het heerlijke boutje dat in den pot stond te pruttelen, haalde het gebraad uit de pan en kroop er mede onder het bed, om er hier op haar gemak van te smullen. Daar komt moeder de vrouw thuis. Zij kijkt in den pot en o wee! de eendvogel'is verdwenen. Overal gekeken hebbendo, komt zij eindelijk op het idee ook eens onder het bed te loeren. Zij steekt een lucifer aan, en nu vat, tot overmaat van ramp, het stroo vlam. Gelukkig kan zij het begin van brand nog blusschen, daar weldra hulp kwam opdagen. Toen de man thuiskwam, werd het slottafreel afgespeeld van het komisch drama een vechtpartij tusschen man en vrouw. Door de ontgraving van het kanaal voor het nieuwe entrepot-dok te Amsterdam, heeft eene grondverschuiving plaats gehad, waarmede de steiger, dienende voor het lossen en laden van vee uit en in den spoortrein, losgescheurd en ongeveer twee meter gezakt is over een afstand van 60 it 70 meter. Een groot volume grond is in het pas gegraven kanaal terecht gekomen. Ook het zijspoor voor den veesteiger is beschadigd. De spoorwegdirec- tie neemt maatregelen om het lossen en laden van vee spoedig weder daar ter plaatse, dicht bij het abattoir mogelijk te maken. Als een staaltje van de brutaliteit en sluw- heid van den inbreker Claris, die dezer dagen uit het krankzinnigengesticht te Medemblik onsnapte en te Voorburg gepakt werd, diene nog het vol- gendeToen onlangs de Minister van justitie het rijkskrankzinuigen gesticht te Medemblik bezocht en Z.Exc. door den geneesheer directeur was rondgeleid, vermiste de laatste na het bezoek zijn sigarenkoker. Enkele krankzinnigen werden ondervraagd, en dezen verklaarden sigaren van Claris ontvangen te hebben. De sigarenkoker werd dan ook bij hem gevondenhij had hem en passant even gerold. Zondagavond had in een cafe te Geleen (L.) eene hevige vechtpartij plaats, waarbij de waard, die tusschenbeide kwam, zoodanig werd verwond, dat zijn toestand hoogst bedenkelijk wordt geacht. Drie der strijdlustigen zijn door de marechaussee in hechtenis genomen. Een niet onbekend straattype, zoo verhaalt het //Hbl", kwam niet lang geleden met een be richt, dat werkelijk ruimschoots zijn kwartje waard was. Men schijnt te Amsterdam zeer vrijgevig te zijn tegenover de //journalistieke kwartjesvinders" want het kostbare bericht bestond uit de mede- deeling, dat 's mans nicht het leven had geschon- ken aan vijf kinderen. Een vijflingDadelijk trok een verslaggever op onderzoek uit. Maar onze lezers hebben nimmer het zeldzame bericht opgenomen gezien, zegt het //Hbl." Immers wat bleek na een langdurig onderzoek aan een aantal onduidelijk opgegeven adressen van kraam- en vroedvrouwen Dat de bewuste nicht wel vijf maal moeder was geworden, maar bij vijf verschil lende gelegenheden. Verbeeldingskracht en geld- zucht van den berichtgever hadden die vijf ge vallen saamgetrokken tot een vijfling Naar uit Den Haag gemeld wordt hebben verschillende groote koffiehuizen aldaar, waar vroe- ger geen militairen beneden den graad van onder- officieren werden toegelaten, thaus, nu de persoon- lijke dienstplicht is ingevoerd, hunne lokalen ook voor korporaals en soldaten opengesteld. Die houden het er dus voor dat het gehalte van ons leger door den persoonlijken dienstplicht is vooruitgegaan 1 In de cellulaire gevangenis te Groningen heeft een der gedetineerden door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. De man was 28 jaar oud. Op 27 Januari 1896 werd hij in de gevangenis opgenomen en op 18 Januari 1901 zou hij ontslagen zijn geworden. Zaterdagavond zag de heer W. R. op de Prinsengracht te Amsterdam, aan den walkant een jougen, die schreide omdat zijn tol in't water was gevallen. Toen genoemde heer op 't geroep van den jongen afkwam, zag hij dat ook een vrouw in het water was geraakt. Hij haalde, geholpen door een voorbijganger, de vrouw op het droge en bracht haar in bewuste- loozen toestand naar een apotheker. Bijgekomen vertelde zij, dat zij zonder huisvestiug was en reeds een uacht aan een politieburean had ge- slapen. Haar werd tijdelijk huisvestiug verleend. Door de arrestatie van het Belgisch paartje, dat Donderdag aan het twisten was achter het Rijksmuseum te Amsterdam, blijkt de politie een goede vangst te hebben gedaan. Na de arrestatie bleek dat beiden herkomstig waren uit Antwerpen. Met het oog op den jeugdigen leeftijd der arres- tanten werd naar hun woonplaats bericht gezonden, waar men spoedig begreep naar Amsterdam te kunnen seinen, dat de politie daar den bedrijver van een belangrijken diefstal achter slot had. De man werd verdacht de hand te hebben gehad in een diefstal van 40,000 francs te Antwerpen ten nadeele van eene weduwe gepleegd. Het paar had valsche namen opgegeven, maar het bleek dat de opsporing' van den man reeds verzocht was. Zij hadden reeds drie weken op een kamer aan de Ruijsdaelkade gewoond. De Belgische justitie heeft uitlevering van deu man, oud 21 jaar en dragende den naam Danckers, gevraagd. Het meisje is van Hollandsche afkomst, haar moeder woont te Antwerpen, en daar zij niet in den diefstal betrokken is, zal zij onder geleide naar het ouderlijk huis worden teruggebracht. Lente-vreugde Te Bennebroek is Zondag een ooievaar gearriveerd, die aldaar gewoonlijk zijn nest kiest. De kloosterling uit Susteren, die geen vrij- stelling van den militairen dienst kon bekomen omdat hij behoorde tot eene niet binuen het rijk gevestigde kloosterinrichting, is voor den dienst afgekeurd en weer naar zijn klooster vertrokken. De militaire overheid had hem toegestaan te 's Hertogenbosch in een klooster te overnachten. Terwijl een bal masqud, gegeven door de artisten-vereeniging //Hulp in Nood" te Rotterdam, in vollen gang was, werd Zaterdagnacht een dame, toen zij met haar zoon de zaal binnentrad, plotseling ongesteld en zonk bewusteloos ineen. Men droeg haar naar een der kleedkamers van het tooneel, waar zij, ondanks alle hulp die men trachtte haar te verlceneu, weldra den laatsten adem uitblies, Haar echtgenoot, die voor zaken te Parijs vertoeft,. werd telegrafisch bericht gezonden van het onheil dat hem getroffen heeft. Studenten-schandalen Het Leidsch Dagblad maakt melding van eenige hoogst lakenswaardige streken, door eenige Leidsche studenten in de onderwijsinrichting //Noorthey" in 1820 door den Rotterdamschen onderwijzer Petrus de Raad opgericht te Voorschoten, uitgehaald. Een redacteur-verslaggever van het Handelsblad vroeg den directeur van /Noorthey" om inlich- tingenzie hier wat deze verhaalt Het was in den avond van Vrijdag 3 Maart jl. ongeveer halftwaalf. Ik had den ganschen dag hard gewerkt en zat nog in mijn studeerkamer te arbeideu toen twee rijtuigen de plaats tot voor dit huis opreden. De blinden waren alle gesloten, behalve die aan de voordeurde lamp brandde nog in de vestibulealle jongelui en andere huisgenooten lagen reeds te bed. Daar werd heftig aan de voordeur gescheld en herhaaldelijk tegen de luiken gerammeid. Ik was onderwijl op de trap der vestibule gaan staan, om handelend te kunnen optreden bijaldien de glazendeur misschien stuk getrapt werd en de //heeren" mochten binnendringen. Toen de deur niet geopend werd, beproefden de aanvallers het op de zijdeuren, waartegen zij ook hevig trapten en rammeiden, zoodat mijn huis genooten door het lawaai verschrikt ontwaakten. Toen dit niet hielp zijn de heeren om het huis heen naar de woning van den tuinbaas gegaan, waar zij eveneens tegen deuren en luiken rammeiden en poogden binneu te dringen en van waar ze een ladder en een kinder-kruiwagen wegnamen. Gewa- pend met een rijtuig-lantaarn hebben ze zich begeven naar het hok, waarin twee bokken stonden. Die dieren hebben zij het hok uitgesleurd, wat den volgenden ochtend aan de sporen merkbaar was, en met bokken, ladder en kruiwagen in hun rijtuig zijn zij weggereden. Later heb ik gehoord, dat ze toen nog in het dorp getracht hebben den koffiehuishouder Deurloo tot open doen te nopen, wat hun niet gelukte. Toen zijn zij naar Leiden gereden, waar ze bij de studentensocieteit opgemerkt werden door een politieagentlater is daar meer politie bijgekomen een der //heeren" gaf namen op, en heeft gezegd z/dat de anderen te drouken waren om dit te doen," en toen is alles in beslag genomen. Ik heb den volgenden dag het gebeurde aan den burgemeester van Voorschoten geschreven, en in dat schrijven gezegd dat ik natuurlijk niet wist wie over mijn terrein had gezworven, mijn huis hadden willen binnendringen en zich hadden willen vergrijpen aan mijn eigendom Tevens heb ik opgemerkt dat ik reeds meermalen in mijn toch reeds zware taak gestoord was door dergelijke handelingen en soms op een wijze, die groot gevaar voor mijn huisgenooten deed ontstaan en hem verzocht de personen in quaestie op te sporen en te vervolgen. De redactie voegt er o. a. aan toe Er is bijna geen schouwspel zoo weerzinwek- kend als dat van een jongen man van goeden goeden huize, die een naam heeft op te houden, en die dus in het openbaar een beest van zichzelf maakt, en dat terwijl juist thans op beschaafden ernstiger dan ooit de plicht rust een voorbeeld te geven. Als een jonge werkman slechts een klein deel deed van wat deze //heeren" straffeloos plegen, dan zou hij zijn betrekking verliezen, en als hij zich dus vergreep dan zou hij zeer zeker gestraft worden. Kan de openbare meening op onze Hooge Scholen zich niet doen gelden Kan de senaat niet iets doen om tucht te oefenen Zijn de hoogleeraren machteloos De Koningin van Belgie gaat voortdurend op den weg der beterschap voort. Te Brussel heerscht de influenza nog zeer hevig. In de schouwburgen o. a. is de grootste helft van het personeel ziek en bij de politie evenzeer. Van twintig politieagenten te Laeken zijn slechts twee in staat om dienst te doen. Volgens een der oudste doodgravers werden te Brussel nog nooit zooveel menschen op een dag begraven als laatstleden Woensdag. Er is een gevangene van het Duivelseiland ontvlucht, namelijk de moordenaar Tom O'Brien, die eenige jaren geleden te Parijs tot deportatie werd veroordeeld. Hij wendde voor aan een ernstige ziekte te lijden, verzocht van Cayenne naar het Duivels eiland te worden vervoerd en wist op listige wijze te ontsnappen. Hoe dat in zijn werk is gegaan weet men nog niet recht, maar het moet met medewerking van een lieve Amerikaansche jonge dame zijn geweest, die verliefd was geworden op den boosdoener. Dezer dagen kwam te Ruhrort een sleepkaan aan, waarvan men gerust kan zeggen, dat dit het grootste vaartuig is, dan ooit den Rijn bevoer. Het schip voort den naam //Leopold", heeft een laadvermogen van 50,000 centenaars 2500 tonnen en kan dus de lading van 250 spoorweg- waggons overnemen 1 De lengte van het schip bedraagt 100 M., de breedte 12,10 M. en bij voile lading heeft 'teen diepgang van 3,10 M. Aan de scheepswerf van den heer Smit, te Al- blasserdam, komt de eer toe de /Leopold" gebouwd

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2