m Algemeeo Nienws- en Advertentieblad Zeeuwsch- Vlaasderen. voor No. 3739. Dinsdag 14 Maart 1899. Burgsrlijks Stand. V A COIi A T 1 E. 31 3 39e Jaargang. Binnenland ABONNEMENT: Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. POLITIEK OVERZICHT. F EUILLETON TER VEIZIVSIIII COl'RAVT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken rege] meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit blad verschijnl rH iihihI -. 11 oenmlaij. eu I riJila^MVitml, uitsjeaonrtertt opFeestiln({eD, bij den ni(«evrr P. J. I'll DE IAKUE te Ter Hi Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat door den Raad in zijne vergadering van S Tiaart tot ambtenaar van don Burgerlijken Stand is benoemd de heer J. 1. 1». (i E I L L. Ter Neuzen, 11 Maart 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat gelegenheid tot gratis vacciimtie en revaccinatie door D. BUYZE, gemeentegeneesheer aldaar, zal bestaan in de kom der gemeente op Donderdag lli a. s.9 in het ziekenhuis 'snamiddags een uur, en te SLUISKIL, in een der lokalen van de openbare school, op Katerdag 18 d. a. v. 'snamiddags 2£ uur. Ter Neuzen, 13 Maart 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. Woensdagavond heeft in St. James Hall te Londen een groote meeting plaats gehad, ter be- spreking van den wereldvrede, die vooral ook belangrijk was, wijl de groote strijders voor de Internationale sociaaldemocratie aanwezig waren, o. m. Liebknecht, Jaures en Vandervelde. Zooveel roode banieren, zooveel met roode linten en strikken versierde menschen als deze vergadering bezochten, had men tot nu toe te Londen niet bij elkander gezien op sociaal-demo- cratische vergaderingen. Orgelmuziek leidde de vergadering in en men speelde o. a. Schotsche, Iersche, Amerikaansche nationale wijzen en ook, ter huldiging van de Duitschers, die Wacht am Rhein, die nu wel niet heel toepasselijk is voor wereldvrede meetinggangers. Onder de tonen van de Marseillaisse betraden de verschillende sprekers van den avond en het bestuur het platform. Liebknecht en Jaurcs werden hartelijk toegejuicht. De Belg Vandervelde, de Pers Dadabhai Naoroji, de schrijver Cuning- hame, A. Fletcher, de leider der gaswerkers Pete Curran, namen eveneens plaats op 't platform. Hyndmann was voorzitter. Hij stelde de buitenlandsche gasten aan de vergadering voor. Liebknecht noemde hij een Naar H. WILD. Nu moet ik je wel mijn geheele lot ver- tellen, eer ik je een begrijpelijk antwoord kan geven. Toch nietik weet er meer van dan je denkt, en uit authentieke bron van Melazzo zelfs. Ach zeide zij. Nu, 't was kort daar- na, toen de verschrikkelijke man mij tot vrouw verlangde en mij in mijn hulpeloosheid niets overbleef dan in 't oogenblik, waarop ik geen kans tot redding meer zag mij van het leven te berooven. Ik zei dat tegen hem, en ik heb dat seker zoo gedaan, dat het indruk maakte. Hij liet mij althans met rust. Spoedig daarop waart gij eenige dagen in de plaats, waar wij toen vertoefden. Je kwam dikwijls onze hnt voorbij, en van achter de tralievensters had ik gelegen- ^e'<i7 -e Zj6n' zon(^er dat je mij opmerkte. Wij hoorden ook van onze mannen veel goeds over je. Een van hen had je eens verbonden, toen je hem met zwaar gewond been in 't bosch vond. Ook de neger, die bij je was, had tegen- over onze lieden je geprezen. Eens zat je heel dicht bij ons, om je planter, te rangschikken. We konden duidelijk zien, hoe vermoeid je was, en toch zoo kalm, vlijtig met je wei"k bezig, alsof 't je volstrekt geen inspanning had gekost. t Was mij een verkwikking je ga le te slaan en te bedenken, hoe gezegend zoo'n <vreedzaam beroep moest zijn, dat niemand schaadde, z/Maarschalk Voorwaarts", die bij den aanblik van Londen zeggen moest„Welk een stad om op te Wekken". (Bliicher, de eerste ,/Maarschalk Voorwaarts", heeft, gelijk bekend is, bij den aanblik van Londen uitgeroepen,/Welk een stad, om uit te plunderen Het manifest van den Czaar noemde hij huichelachtig, daar de Czaar zijn eigen verlichte onderdanen laat gevan- gen zetten en de vrijheid van de Finnen onderdrukte. Pete Curran diende een motie in, waarin de vergadering verklaarde ,/dat de solidariteit in de broederschap der arbeiders van alle beschaafde landen op de basis van het internationale so- cialisme de eenige hoop op voortdurenden vrede tusschen de volkeren vormt." Eigenaardige toestanden toch in Rusland Nu weder verbood de censuur aldaar de verspreiding der vrede-predikende werken van barones Von Siittner en van Stead's War against war, terwijl artikelen van Engelsche bladen, die over de vredes- conferentie handelden, op de bekende wijze werden zwart en onleesbaar gemaakt. Wie regeert er in Rusland toch, is men geneigd zich af te vragen, wanneer men ziet, hoe de werken van hen worden behandeld, die juist het- zelfde prediken als wat het lievelingsdenkbeeld is van den Caar De straf kamer van het Parijscbe hof van cassatie, gepresideerd door den heer Loew, heeft eenvoudig afwijzend beschikt op het verzoek van majoor Esterhazy, om den rechter van instructie Bertulus ,/wegens gewettigde verdenking en vooringenomen- heid" te wraken. Het blijkt, dat in het dossier van het onder- zoek der strafkamer naar de zaak Dreyfus niets omtrent het ,/geheime dossier" voorkomt, dat naar men weet, slechts onder zeer bepaalde beloften van geheimhouding door de regeering aan de leden der strafkamer werd overgelegd. Op volkomen dezelfde voorwaarden zal nu, wanneer zulks ver- langd wordt ook aan de leden der beide andere Kamers, aan wie thans de zaak is in hander. ge- geven, inzage der geheime stukken gegeven worden, waaromtrent ook dan wederom niets op het papier zal worden gesteld. De Siecle verhaalt, dat, toen de heer Sarrien Minister van justitie was in het Kabinet des heeren Brisson, hij verlangde zich te vergewissen omtrent het beweren, dat bij het proces tegen Dreyfus ter overtuiging van den krijgsraad op ongeoorloofde wijze van geheime stukken was gebruik gemaakt. maar integendeel de menschheid ten nutte kwam. Ik kreeg terstond vertrouwen in je en was over- tuigd, dat je ons zoudt helpen, als 't in je macht was. Na verloop van een paar weken kwam Melazzo op zekeren dag weer bij ons. Hij wilde van mij ontslagen zijn, zei hijik was voor hem een last en een bestendig gevaar. Er zwierf juist een Duitsche geleerde in de wildernis rond dien zou hij gemakkelijk in zijn macht krijgen, mij met hem laten trouwen en ons dan naar Europa sturen. Ik verklaarde mijn kwelgeest, dat 't mij alles goed was, zoo ik maar voor altijd van hem werd bevrijd. Doch toen hij weg was, maakte vertwijfeling zich van mij meester. Hoe jong en onervaren ik ook was, ik had toch reeds geleerd, dat het huwelijk een heilige zaak was, en ik kreeg een vreeselijken angst. Doch Annita, mijn trouwe negerin, drong telkens bij mij aan, en ik was ook zoo ziek Ik dacht, dat ik wel gauw zou stervendan was alles voorbij, en een graf te hebben in Europa, dat reeds scheen mij een weldaad. Bij de voltrekking van het huwelijk was ik meer dood dan levend. Ik was overtuigd, dat je mij den dwang, welke je werd aangedaan, nooit zoudt vergeven en mij eeuwig zoudt haten. Op 't scliip waagde ik niet, je onder de oogen te komen, en hoe meer goedheid je mij bewees, des te meer schaamde ik mij. Eindelijk vatte ik't be- sluit, je tot elken prijs van zoo'n hinderlijken last te bevrijden. En nu nu moet je toch zien, hoe je 'l met dien last stelt, lieve man Mijn vrouw, mijn dierbare vrouw zei de gelukkige, terwijl hij haar omarmde en naar zich toe trok. Hij bracht daarom in den Ministerraad de zaak ter sprake en verzocht zijnen ambtgenoot van oorlog, generaal Zurlindeu, den oud-Minister generaal Mercier te ontbieden, opdat deze in tegenwoordig- heid van zijn onnrddellijken chef en van hem zelven kon worden ondervraagd. Opdat er een officieel bewijs van zijnen stap zou overblijven, deed hij de uitnoodiging ook bij officieelen brief. Generaal Zurlinden antwoordde zijnerzijds alleen mondeling, en wel met eene weigering. De Amerikaansche admiraal Dewey, de over- winnaar van Cavite, moet in bedenkelijken toe- stand verkeeren. Hij is door zijn langdurig ver- blijf in het klimaat per Philippijnen zeer verzwakt, mager en grijs geworden, en als hij niet spoedig van daar vertrekt, dan zal hij sterven, naar men vreest. President Mac Kinley gaf verlof, terug te komen naar de Vereenigde Staten. Maar de heldhaftige vlootvoogd wil dat niet. ,/Het is mijn plicht," zeide hij, ,/op mijn post te blijven, tot de Philippijnen geheel in onze macht zijn. Ik wacht het eind van den opstand af." Volgens het Vad. zal de vredes-conferentie vermoedelijk 7 a 8 weken duren. Onze Minister van Buitenlandsche zaken zal de gedelegeerden in de openingsbijeenkomst ver- welkomen. Daarna zal waarschijnlijk de Russische gedelegeerde, baron De Staal, tot voorzitter wor den gekozen en aan den heer De Beaufort het eere-presidium worden opgedragen. Dezer dagen zal onze regeering van de Russische de lijst der uit te noodigen staten ontvangen. De maatregelen tot verzekering dat de leer- plicht tot zijn recht zal komen, zijn in het gewijzigd ontwerp, in hoofdtrekken, geregeld als volgt Burg, en Weth. maken voor 15 Januari een lijst op van de kinderen die in den loop van het jaar 7 tot 13 jaar zullen worden, met aanteekeuing van de bijkomenden en weggaanden. Afschrift wordt gezonden aan den arr.-schoolopziener. De schoolhoofden zenden jaarlijks een naamlijst der op 15 Januari schoolgaande kinderen aan den schoolopziener. Deze maakt uit die lijsten op, welke kinderen niet op een school zijn ingeschreven en maant den aausprakelijken persoon schriftelijk aan. Wordt hieraan binnen 14 dagen niet voldaan, En hoe is 't met Annita Leeft die nog vroeg hij na een poosje. O, die wacht bij mij thuis op de gelukkige ontknooping, waaraan ze nog twijfelt, zei de baron lacheud. Zij is toch van meeniDg, dat geen man ter wereld goed genoeg is voor haar Lucia. Ik waarschuw je, professor; je krijgt een soort vrijwillige schoonmoeder in huis, die niet met zich laat spotten. Neen, Annita is altijd goed verzekerde Lucia. Ja, onder de kleine voorwaarde, dat men altijd haar zin doet, vulde de barones aan. Nog dien avond schreef Walter aan zijn moeder een blijden brief en verzocht haar maatregelen te nemen om zijn woning in orde te maken voor de ontvangst van een jonge, verwende vrouw. Uw wensch is vervuld, moeder, schreef hij uw zoon brengt een vrouw thuis, zooals gij u niet beter had kunnen wenschen. Den volgenden dag scheiden beide paren. De baron reisde met zijn vrouw naar huis, en Walter maakte met de zijne een lange huwelijksreis, alsvorens haar naar zijn woonplaats te breugen. Daar was de brief aan zijn moeder iugeslagen als een bom. De goede vrouw las uit elken regel, dat haar zoon gelukkig was, en het moe- derhart vloeide over van blijdschap. Anders ging het met de vrijwillige candidaten naar des jongen professors hand, die tot dusver de hoop nog niet hadden opgegeven. Men trok den neus op en de gezichten werden langer. Dus al lang getrouwd Dat had hij wel eerder kunnen zeggen. Dat zal me een vrouw zijn, die hij zoolang niet heeft durven laten zien 1 Natuurlijk een Creoolsche Zoo'n negerin Die domme mannen! Wat had hij't goed kunnen hebben dan geeft hij kennis aan de schoolcommissie of aan B. en W., die binnen 8 dagen dien persoon schriftelijk oproepen en tegen voortduring der overtreding waarschuwen (bij wegblijven schriftelijk). Is dan na 14 dagen het kind nog niet op school, dan bericht de schoolopziener den overtreder dat het kind ambtelijk is ingeschreven, eu bij niet- nakoming vervolging door den strafrechter zal volgen. Wat het ongeregeld schoolbezoek betreft, bepaalt het ontwerp dat de schoolopziener, zoodra binnen 6 maanden herhaling van ongeoorloofd schoolver- zuim plaats heeft gehad, daarvan aan de school commissie of B. en W. kennis geeft. Deze handelen dan als boven is omschrevenen wordt de overtreding binnen 6 maanden na de waar- schuwing herhaald, dan vermaant de schoolopziener den overtreder nogmaals met aanzegging dat, bij verdere overtreding binnen 6 maanden, proces- verbaal zal worden opgemaakt. Geschiedt dat, dan zendt hij het verbaal aan den ambtenaar van het openbaar ministerie. Als een kind, dat als boven ambtshalve is ingeschreven, binnen 6 maanden de school onge oorloofd verzuimt, dan wordt aanstonds zonder verdere waarschuwingen het proces-verbaal aan het openbaar ministerie gezonden. Het gemeentebestuur kan afzonderlijke commis- sies, ook voor gedeelten van gemeenten, met de vermelde taak belasten. Men leest in De Standaard Dr. Kuijper verzoekt ons mede te deelen, dat blijkens onderscheidene bij hem ingekomen brieven, zich nu reeds enkele landbouwers gereed maken om, hetzij naar Maryland te verhuizen, hetzij derwaarts mannen te zenden om den staat van zaken op te nemen. Daar dit alles geheel buiten hem omging, en hij alzoo niet in staat was een en ander te beoordeelen, of ook met het Goverment van Maryland daarvoor de noodige maatregelen te nemen, wenscht hij wel te doen uitkomen, dat hij voor hetgeen geheel buiten hem omging, uit den aard der zaak dan ook geen de minste ver- antwoordelijkheid op zich kan nemen. Hij raadt ten deze niets af, noch aan, maar wenscht toch, nu het nog tijd is, elken indruk weg te nemen, alsof hij zich voor hetgeen nu geschiedt, aansprakelijk kon stellen. Dit diene tevens ter beantwoording van de talrijke per brief ontvangen aanzoeken om inlichting, die hij niet in staat is persoonlijk te beantwoorden. Toen echter het jonge paar bezit had genomen van de feestelijk getooide woning toen de bekoor- lijke professorsvrouw hare eerste visities had gemaakt en zelf begon te ontvangen, toen daalde de vrees voor Walter's geluk aanmerkelijk. De jonge vrouw was zoo bescheiden en eenvoudig, ondanks haar overzeesche afkomst, haar rijkdom en voor- name opvoeding. Ze was zoo vriendelijk voor ieder, ze gaf zulke aardige soirees en zulke voor- treffelijke diners! 't Droeg in de kleine stad veel tot 't aanzien der jonge mevrouw Walter bij, dat ze de altijd zwierig gekleede zwarte kamenier in haar gevolg voerde. 't Spreekt van zelf dat de trouwe Annita in 't gezin een soort schoonmoedersplaatsje kreeg, en in deze moeilijke positie gaf zij door verstan- dig verdwijnen op een geschikt oogenblik en ver- schijnen op een ander oogenblik, als men haar noodig had, een voorbeeld, dat niet genoeg ter navolging kan worden aanbevolen. Van Melazzo heeft men nooit meer iets gehoord, hoe dikwijls Walter ook naar hem informeerde. De golven van het toeval, die den zonderlingen man een korte poos omlioog gestuwd hadden, hebben hem, als duizend anderen en beteren, ook weer weggespoeld, zonder een spoor na te laten. De eenige mensch op aarde misschien, die aan hem een dankbare herinnering bewaart, is de professor, 't Is hem, ondanks alle schanddaden van den avontuurlijken mulat, niet mogelijk, hem zoo vijandig te zijn, als hij, van een moreel standpunt beschouwd, eigenlijk moest wezen want hij dankt hem 't beste wat zijn leven heeft gegeven zijn vrouw. E I N D E.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1