Gemengde berichlen. TeSegrafssche berichtan. Buitenland. «n alleen kan ontvreemd zijn een doosje met telegram- en postzegels. Aldaar werd een beitel gevonden die door den lampenist der firma Van IJsselsteijn terstond werd herkend als uit zijn materialenmagazijn afkomstig toen hij daarheen ging ontdekte hij dat dit ook was opengebroken en daaruit verschillende beitels ontvreemd waren. Uit een en ander blijkt dat de daders met den plaatselijken toestand goed op de hoogte waren. Voor eenigen tijd werd op gelijke wijze een bezoek aan het kantoor der firma Little John ston gebracht. Bij Kon. bpsluit is benoemd tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van het calimiteuze waterschap Tienhonderd en Zwarte, de heer P. de Bruijne. Sas vau Gent. 7 Maart. De veemarkt van heden was minder bezet dan de vorige week. Aangevoerd waren 27 stieren, 8 ossen, 17 koeien en 22 vaarzen, samen 74 beesten, die alien vlug werden verkocht aan eenigzins betere prijzen. 's Gravenhage, 8 Maart. Beide Koninginnen vertrekken op 11 April naar Amsterdam voor het jaarlijksch bezoek a&n de hoofdstad. Geslaagd voor onderwijzeres in de nuttige handwerken mej. A. J. B. Wissel te Ter Neuzen. Omtrent de vreeselijke ontploffing bij Toulon, die Zaterdagnacht om half drie plaats greep, wordt nader gemeldt, (felfevr Aan het einde van de haven, ten Westen van het arsenaal, staan twee kruitmagazijnen. Het kleinste, het magazijn van Lagoubran geheeten, gelegen op een schiereilandje, dicht tegen den spoorwegdijk MarseilleToulon aan en omgeven door kleine huizen, is in de lucht gevlogen. In Toulon sprongen de ruiten aan stukken en werden alle lantaarns uitgedoofd. Het gehuchtje, rondom het kruiimagazijn gebouwd, is geheel verwoest. Eerst Zondagmorgen kon men zich eenige rekenschap geven van den omvang der ramp. Naarmate men vorderde met het opruimen van de ruines werd het aantal lijken dat men vond, steeds grooter. Om 1 uur waren er 38 gevonden, vele geheel onherkenbaar. Men telde toen lit) ernstig gewonden. Onder de dooden waren tal van bewoners der omliggende huizen. Een wonder is het, dat het grootere kruitmagaziju en de pvroteehnische inrichting in de buurt behouden zijn. Te Nice werd de slag gehoord. Het magaziju bevatte 50,000 kilogrammen buskruit. Het geheele garnizoen van Toulon werkt aan de opruiming der bouwvallen mede. De president der Republiek en de minister van marine hebben dadelijk getelegrafeerd, dat er voor de door de ramp getroffen gezinnen gezorgd moest wordeu. Er worden nog een aantal persoren vermist, wier lijken men niet heeft kunnen vinden. Latere berichten melden, dat alles in een omtrek van twee kilometer van het magaziju vernield is. Een steen van 50 kilogram werd tot in Toulon geslingerd. Van de zeven soldaten die de wacht hielden in het magaziju, zijn er vier gedood en drie zwaar gewond; de korporaal was letterlijk geskalpeerd, rnaar leefde nog. De gemeenteraad van Toulon is dadelijk bijeen- geroepen en heeft verschillende besluiten genomen tot het verleenen van steun, het begraven der slachtoffers en het verplegen der gewonden. De volgende lezing wordt gegeven omtrent het ontstaan van de ontploffing. Een kist rookloos kruit zou tot bederf zijn oveigegaan en uit elkaar gespat. De ontploffing van het magazijn geschiedde in Noordelijke rich ting; het was of er een mitraillieuse werd afgesehoten. Hoewel de lucht volmaakt helder was, toen de ontploffing geschiedde, begon er kort daarna een zachte regen te vallen boven de plaats des onbeils. Door den gemeenteraad van Toulon is voor eerste hulp 5000 frs. beschikbaar gesteld en zal voorts een openbare inschrijving worden geopend. De stad zal de kosten van het begraven der slachtoffers op zich nemen. President Loubet en de minister Dupuy zonden elk 500 frs. voor de slachtoffers en Lockroy 10,000 frs. voor de gezinnen der omgekomenen. Het laatst ter onzer kennis gekomen bericht I...III nw ze het papier en hield hem dat voor de oogen. En nu ditzei ze. Walter kromp ineen, als zag hij een vreeselijke verschijning want daar stonden de onzekere, groote letters weer voor hem, door een beangstigd Amerikaansch vrederechter onder doodsdwang ge- schreven en daar bij de onderteekening was de inktvlak, door Melazzo haastig met den vinger uitgewischt. Hij hield 't papier in de bevende handen, zijne oogen verslonden het, en nog altijd was 't hem, <>f hij droomde. (Wordt vervolgd.) meldt dat tot nog toe 50 dooden van onder de puinhopen zijn te voorsehijn gebracht. Een artillerie-officier heeft aan de Eclair me- degedeeld dat aan geen boos opzet te denken is, want een kwaadwillige zou niet bij het kruit hebben kunnen komen. De ontploffing moet worden toegeschreven aan een zuiver chemisch verschijnsel. In de Eransche Kamer is een voorstel ingediend om een crediet van 200,000 frs. voor de slacht offers te verleenen. De gemeenteraad van Parijs zond 5000 fr. Uit den Bergschenhoek moet, met betrekking tot den dubbelen moord te Berkel, iemand onder eede verklaard hebben Uittenboogaard, een der verdachten, in den nacht, waarin het misdrijf werd gepleegd, te Berkel gezien te hebben. Gelijk men weet, ontkennen beide verdachten, Uittenboogaard en Kraaijenbrink, in bedoelden nacht te Berkel geweest te zijn. Na een brand te Delft is een der spuit- gasten, die bij het blusschen dienst deed, waar- schijnlijk door de duisternis misleid, bij het naar huis gaan verdronken. Eene dienstbode, die zich te Bladel f 200 van de familie v. d. W. had toegeeindigd, is te Amsterdam in het gesticht Beth-San gearresteerd en door de rijkspolitie naar Bladel teruggebracht. Het meisje was drie maanden geleden te Bladel in dienst getreden. Het beviel haar daar niet, en het geld voor de terugreis ontbrak haar. Uit de toonbanklade durfde zij niets nemen, doch zij nam een blikken busje weg, waarmede zij zich uit de voeten maakte. Te Hapert bemerkte zij tot hare ontsteltenis, dat dit circa f 200 be vatte. Zij nam slechts 5 voor de reiskosten en verborg de rest in den grond nabij een boom. Daar heeft de politie op hare aanwijzing het dan ook teruggevonden. Maandagnacht werd door twee personen uit Tilburg, die op den terugweg waren van een familiebezoekte Dongen, gevonden zekereB., wonende op het Gooike, liggende met het halve lichaam in het water eener sloot. Wijl het hun te rnoei- lijk viel hem mede te voeren, besloten zij een kar te halen, bij hunne terugkomst was hij dood. Het politie onderzoek heeft geen sporen van geweld ontdekt, zoodat men vermoedt, dat hij bij ongeluk in het water geraakt en door de kou bezweken is. De ongelukkige laat een vrouw met 3 kinderen na. De vorige week had een tweejarig jongetje te Arnhem, het ongeluk al spelende in een pot met kokend varkensvoeder te vallen en zoodanige brandwonden te bekomen, dat opneming in het kinderziekenhuis noodig was, waar het knaapje Zaterdagmiddag overleed. Te Dodewaard kregen twee broeders twist met elkaar, die zoo hoog hep, dat de oudste een geladen geweer greep, op zijn broeder aaulegde en hem zeker getroffen zou hebben, had een buurman hem niet op het uiterste oogenblik het wapen uit de hand geslagen, zoodat het schot in de zoldering terecht kwarn. Uit Sneek meldt men Donderdagavond schreeuwde een zekere Bos uit Amsterdam, van beroep colporteur, langs de straten alhier^Leest 't manifest aan de Koningin van 't Kikkerland en hare dierbare hongerige onderdanen." De man verkoos aan de politie niet zijn uaam op te geven en werd daarom, in arrest genomen. Den volgenden morgen vertelde hij te heeten Carel Antony Bos, geboren te Paramaribo, 1868, gedomicilieerd te Amsterdam, Kinkerstraat enz. Een vraag aan den hoofdcom- missaris te A. of men dien persoon aldaar ook kende, werd als volgt beantwoord //Alhier woont wel in de Kinkerstraat C. A. Bos, geboren te P., rnaar deze wordt sedert 't vorig jaar reeds ver- pleegd in 't Wilhelmina-Gasthuis." Bij nader onderzoek bleek dat de eigenlijke naam van den colporteur was Petrus Cornelis Bos, geboren te Leiderdorp in 1860, van beroep colporteur, die reeds eenige malen met den strafrechter heeft kennis gemaakt. Op gezegden Donderdagavond nu verkoos men van socialistische zijde loslating van den arrestant. Maar de burgemeester wist de verzamelde menigte te beduiden, dat hij 't gezag hoog zou houden waarop 't volk langzamerhand afdroop. Zaterdagavond echter kwam het tot feitelijk verzet. Eene waarschuwing per telegraaf gezonden, in een te Groningeu verschijnend blad De Arbei- derspartij, luidende: //Arbeiders, Zaterdagavond op uw post had 't gewenschte gevolg. Nadat Bos weer was ingerekend, pleegde een volksmenigte verzet. Sommatie om uiteen te gaan baatte niets, en daarop werd er van de sabels gebruik gemaakt.. De commissaris van politie kreeg vau een onbekend gebleven persoon eene snee over de hand. 't Eind van 't drama was, dat 11 luitjes onder wie vijf //dames", een of twee verbalen opliepen. Zondagavond was alles rustig. Uit Amsterdam wordt gemeld dat op 1 Maart in een der collectebussen van het gebouw Bethel gevonden is een bedrag vau f 1860 aan bankpapier. Buitendien was er een klein bedrag aan specie bij en een briefje, behelzende eene opgave der op- brengst van verkoop. De politie acht het niet onwaarschijnlijk, dat deze vondst in verband staat met een misdrijf en verzoekt inlichtingen. Te Veenhuizen (N.-H.) kreeg de vrouw van den arbeider G., die aan vallende ziekte lijdt, juist toen zij een peteroleumtoestel had aange- stoken, een toeval. Zij viel met het hoof J in de vlam en bekwam zulke ernstige brandwonden, dat men voor haar leven vreest. Maandagmiddag is te Beilingwolde, een kapitale boederij afgebrand onder de volgende omstandigheden Zekere Grijze, dien men voor niet al te scherp- zinnig houdt, kreeg van den eigenaar een krui- wagen vol stroo cadeau en haalde dat Maandag middag omtrent een uur. Toen hij zijn lading bad, stak hij het overige in den brand en werd daarbij op heeterdaad betrapt door den koopman Levitus. Al spoedig werd G. in den toren ge bracht, nadat hij zijn euveldaad had bekend. De voshengst //Adolf" kwam in de vlammen om. Het voorgebouw wist men te behouden door het krachtig optreden der brandweer. Dinsdagmiddag werd te Delft een 7jarig knaapje door een postkar overreden en eernge oogenblikken daarna overleden. Zaterdag kreeg te Genemuiden een arbeider bij het rietsnijden een wondje aan de hand. Spoedig daarna deden zich verschijnselen van bloedver- giftiging voor. Na een lijden van drie dagen is de man bezweken. Door de gemeente-politie te Edam werd Dinsdagochtend gezien dat een boer aldaar bij zijn rneik water deed, uit een smerigen put, en die aangelengde waar vervolgens afleverde bij zijn buurman die ze rondventte in de stad. (Deze laatste had reeds eenigen tijd opgemerkt, dat de melk te dun was, en zijne kalveren ook niet groeiden). De gemeente-veldwachter Klippel nam de ver- valschte melk in beslag, ingevolge de bepalingen van het Wetboek van Strafrecht. Een onzer adverteerders zegt het Hbl. ontvangt geregeld uit het Noorden des lands de volgende aanbieding van een uitgever van een paar blaadjes z/Tegen franco toezending van ddn Engelschen vilthoed (omtrek van het hoofd 58 centimeter) wordt UEd. door deze aangeboden, dat inlig- gende 2 advertentien daarvoor in ruil tienmaal kunnen geplaatst worden in onderstaande bladen, die wekelijks sedert 22 jaren bij mij verschijnen. Dus vijfmaal in het Advertentiebladen vijfmaal in het Weekblad Onder bovenstaande aanbieding is ook begrepen dat UEd. van elke plaatsing gratis een bewijs- exemplaar onlvangt." Die uitgever wil das op een gemakkelijke wijze een nieuwen hoed erlangen, of wel terugkeeren tot den tijd waarin men bij ontbreken van geld elkaar met goederen enz. betaalde Overigens krijgen wel meer adverteerders aanbiedingen tot het goedko >p plaatsen van advertentien, dan juist die van het Hbl. Een Brusselsch schutter zal vervolgd worden, omdat hij zich de vorige week per kruiwageu naar het excercitieterrein liet brengen. In de nabijheid der Belgische gemeente Thuin bemerkte de vrouw van een spoorwegwachter bij het naderen van een goederentrein dat hare beide kinderen op de rails speelden. Zij wilde ze redden, werd echter door de machine gegrepen en met de kinderen gedood. Een jonge 24jarige vrouw van buiten pas- seerde Donderdag de rue de Paris te Parijs met een 15 maanden oud kind op den arm, toen zij plotseling den galop van een paard achter zich hoorde. Zich omwendende, werd zij door de raderen van een wagen, waarop 3000 kilo graan lag, gegrepen en zoodanig tegen een muur ge- drukt, dat tengevolge daarvan haar kind den hersenpan verbrijzeld werd en zij wonden aan ge- laat, borst en arm bekwam. De ongelukkige verkeert, ook in verband met den dood van haar kleine, in een zeer ernstigen toestand. De koetsier, de veroorzaker v'an het ongeluk, is ter beschikking van de politie gesteld. In Guensee, een plaatsje bij Lucern, is een gezin van 6 personen gestorven tengevolge van het gebruik van bedorven kalfsvleesch. De Brusselsche Petit-Bleu deelt mede, dat politie en justitie aldaar een gerechtelijk onder zoek hebben ingesteld in de woning van een Saksisch anarchist, Rodiger genaamd, die te Am sterdam wegens landlooperij was aangehouden, doch op aanwijzingen, als zou hij zijn belast met cen aanslag op het leven van onzen minister van justitie Mr. Cort van der Linden. Het te Schaer- beek ingestelde onderzoek was echter, evenals verdere nasporingen bij vrienden van de verdachte te St Josse ten Noode, zonder eenig resultaat. Over de feiten, die geleid hebben tot de aan- houding van Rodiger, wordt het volgende gemeld Ivan Jules Robert Oscar Rodiger, een 22jarig ivoorsnijder uit Neuschonnelz (Saksen) in Duitsch- land, reeds meermalen vervolgd wegens aanslageu tegen de veiligheid van den Staat en laastelijk in Brussel verblijf houdend, was zoo werd der Amsterdamsche politie gemeld in een anarchisten bijeenkomst in een dorpje bij Erankfort aangewezen om den minister van justitie Cort van der Linden te vermoorden, en wel op dezelfde wijze als Luccheui zijn aanslag deed op het leven van keizerin Elizabeth van Oostenrijk. Rodiger vertrok over Amsterdam naar Den Haag, doch, dank zij de snelle verspreiding van zijn signalement. slaagde de politie te Amsterdam er in, hem daar aan te houden op het oogenblik, dat hij zich naar Den Haag wilde begeven. Dadelijk naar de arrestatie heeft de Amster damsche justitie, en later ook onze vertegenwoor- diger aan de Brusselsche politie het onderzoek verzocht, waarvan het ongunstig resultaat boven reeds is gemeld. Rodiger blijft voortdurend alle schuld ontkennen en zal, daar hij niet in de gelegenheid is geweest eenig misdrijf te begaan, en zijn plannen daartoe wel nooit zullen kunnen worden bewezen, waar- schijnlijk wel over de grens worden gezet. Te Parijs heeft weer een familiedrama plaats gehad. Een heer en een dame traden een restaurant binnen, waar zij een diner bestelden. Maar nog voor de tafel gedekt was, naderde een andere heer, die op de beide gasten een schot loste. De dame werd in het linkeroog getroffen en stierf op hetzelfde oogenblik, de heer kreeg een wonde aan den nek en verdweeu onmiddellijk. De moordenaar legde terstond zijn wapen neder en deelde mede, dat de door hem getroffen dame zijn vrouw was, die reeds eenigen tijd een slecht leven leidde. Hij liet zich gewillig gevangen nemen. In een goedereuwagen van een passagierstrein van Petersburg naar Dwinck ontplofte Zondagavond een ballon met benzine. De wagen zelf en een rijtuig derde klas in den trein werden vernield, zes vrouwen en een man kwamen om en zestien andere menschen werden zwaar gewond. Door een plotseling opstekende bora kantelde Maandag een bootje in de bocht van Muggia bij Triest. Vijf van de jongelui die in het bootje zaten, verdronken de zesde kwam, na zich vijf uur boven water gehouden te hebben, leveud aan wal. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Zitting van 7 Maart 1899. Tegenwoordig de heeren P. van Fraaijenhove, Joh. Smies, P. Koster, G. Weijns. M. Wolfert, P. van Hoeve, C. N*. Jansen van Rosendaal, P. Dekker en D. J. Oggel, leden, en J. A. van Ves^em, secretaris. Afwezig met mondelinge kennisgeving de heeren P. Dreg- mans en L. Lamaitre. Voorzitter de heer D. J. Oggel. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken. a. Brief van Ged. Staten dezer provincie houdende toe zending van een afschrift van hun besluit houdende vast- gtelling van de ontvangsten en uitgaven dezer gemeente voor 1897. b. Als voren houdende terugzending van het door hen goedgekeurde kohier der schoolgelden over het eerste kwariaal 1899. c. Proces-verbaal van kasopneming van den gemeente- ontvanger dd. 7 Febr. jl. waaruit blijkt dat alles in behoorlijke orde was en in kas bevonden f 420,10£. Worden voor kennisgeving aangenomen. d. Door den heer P. van Hoeve, voorzitter van de Com- missie der oude- en nieuwjaarsbedeeling wordt overgelegd een verslag van de werkzaamlieden dier commissie, waaruit blijkt dat aan giften is ontvangen 512,10 en dat is uitge- geven f 512.10^. De Voorzitter dankt den heer Van Hoeve voor het uitge- brachte verslag. Wordt overgelegd de rekening van het Alg. Burg. Armb. alhier over 1897. De Voorzitter stelt deze tot onderzoek in handen eener commissie bestaande uit de heeren C. N. Jansen van Rosen daal, P. van Hoeve en P. Koster. Z. h. s. wordt besloten tot af- en overschrijving van posten op de begrooting van 1898. Wordt weder in behandeling gebracht het in de vorige vergadering gedane voorstel van den heer M. Wolfert tot het verharden van den weg in de nabijheid van de Normaal- school. Na eenige gedachtenwisseling hierover wordt z. h. s. besloten eens te informeeren naar den prijs der kantsteenen en dan in eene volgende vergadering een besluit to nemen. Rekwest van P. Dieleman e. a. houdende verzoek om de gemeente-verordening waarbij het enkel verguod is met kermis en jaarmarkt dansmuziek te maken, zoodanig te wijzigen dat ook op andere dan de genoemde dagen gelegenheid lot dansen kan worden gegeven. De Voorzitter zegt dat Burg, en Weth. hieromtrent geen voorstel hebben maar dat de meerderheid van het college de wenschelijkheid toch niet inziet om bij iederen feestdag gelegenheid te geven tot dansen. De heer M. Wolfert is voor inwilliging van het verzoek. Ofschoon hij er zelf geen gebruik van zal maken wil hij toch voor ieder, die daartoe lust heeft de gelegenheid tot dansen openstellen. De heer P. van Hoeve zou bepaalde dagen willen aan- geven, waarop de Voorzitter antwoordt dat indien het rekwest wordt aangenomen dit later kan geregeld worden. Het verzoek in stemming gebracht wordt met 5 tegen 3 stemmen verworpen. Tegen stemden de heeren J. Smies, G. Weijns, C. N. Jansen van Rosendaal, P. Dekker en D. J. Oggel. Voor stemden de heeren M. Wolfert, P. van Hoeve en P. van Fraaijenhove. De heer P. Koster hield zich buiten stemming. Naar aanleiding van het gesprokene in eene vorige ver gadering over het oproepen van een tweede geneesheer deelt de Voorzitter mede dat hem officieel nog niets bekend is van den uitslag van het examen dat nog moest worden afgelegd door hem, die zich reeds voor die betrekking had aan gem eld. Er wordt besloten tegen 20 Maart e. k. een tweeden ge neesheer op te roepen en de indiensttreding te bepalen op 1 April a. s. Op de vraag van den Voorzitter of iemand nog iets heeft voor te stellen vraagt de heer Smies om de goot die voor zijn koestal ligt op eigen kosten, door de straatmakers in orde te laten brengen. De Voorzitter antwoordt dat dit voor rekening van de gemeente zal geschieden indien de goot het eigendom der gemeente is. De heer P. van Hoeve vraagt verbetering aan te brengen in de slechte verlichting naar de woning van P. Cornelissen. Hiertoe is reeds door Burg, en Weth. besloten. Z. h. 8. wordt besloten het kohier van den hoofdelijken omslag te behandelen in eene beslotene vergadering. Niets meer te behandelen zijnde wordt de openbare zitting gesloten en overgegaan tot het houden eener beslotene vergadering.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2