Buitenland. Gemengde berichten. RECHTSZAKEN- Door de erflaatster is n.l. de bepaling gemaakt, dat de gemeente zich moet verbinden jaarlijks 650 uit te keeren aan eene vrouwelijke bloed- verwante tot aan haar dood en bet liuis moet bestemmen voor een gesticbt voor bejaarde vrouwen. Tot de vele legaten, door mej. De Boom ver- maakt, behooit o. a. een gift van 25,000 voor het nieuwe R. K. Gasthuis in de Kamperlaan. Erfgename van het na aftrek der legaten nog zeer aanzienlijk kapitaal is het fonds der R. K. scholen te Haarlem. TER NEUZEN, C» Maart 1899. In de op Donderdag a. s., des voormiddags 10 uren, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukken primitief koln'er belasting op de honden aauwijzen commissie van onderzoek koliier hoofdelijken omslag beschikking vestiging telephoonkantoor te Sluiskilaangehouden zakeu rapport leden Commissie Fabricage Visser c. s. omtrent courantartikel. Vrijdag j.l. werd alhier door den heer D. Tolhoek aanbesteed het rerbouwen van zijn woon- en winkelhuis. Minste inschrijvers hiervoor waren de heereu voor het timmerwerk J. A. Rijnberg voor 540 en voor het metselwerk J. Kolijn voor f 413, aan wieu het werk is gegund. Voor de betrekking van vvaste arbeider" op den provincialen weg WalsoordenHulst zijn 15 sollicitanten De te benoemen arbeider treedt in de plaats voor den sedert 1 Januari jl. verinisten arbeider J. F. Fruijtier. Zaamslag, 4 Maart. De vereeniging ,/Hulp in Nood" alhier, hield heden hare gewone jaar- vergadering. Over het dienstjaar, geeindigd 28 Februari j.l., is in het geheel ontvangen een bedrag van 1601,83 De uitgaven bedroegenu 1210,76 Goed slot dus f 391,07 Van de vorige 5 vereenigingsjaren is in het geheel een saldo geweest van 2463,05 Zoodat de vereeniging thaus beschikt over een kapitaal van f 2854,12 waarvan ingelegd in de Rijkspostspaarb. 2815,74 Aan leden die bij de oprichting der vereeniging nog geen 50 jaar oud waren (deze krijgen bij ziekte eene uitkeering van f 1,per dag) is in het geheel uitbetaald 955,50 of gemiddeld per lid en per week bijna 8 cent, terwijl zij 10 cent inbrachten. Aan 6 leden werd de maximum- uitkeering ad f 72,(12 weken ad f 6, betaald. Aan leden die bij de oprichting boven de 50 jaar oud waren (deze trekken f 0,66 per dag ingeval van ziekte of ongeval) werd betaald 110,22 of gemiddeld per lid en per week bijna 9 cent, lien dezer leden genoot de maximum-uitkeering. Aan een lid werd tijdens ziekte in zijn gezin een buitengewone uitkeering van 25,verleend. De administratiekosten bestaande alleen in druk- werken, porto's en schrijfbehoeften bedroegen 73,04, bet bodeloon /21,Voorts werd nog f 26,uitgegeven voor strikjes aan de leden verstrekt bij gelegenheid van de inhuldigingsfeesten, welk bedrag echter van de hoofdcommissie der feestviering is terugontvangen. Het aantal gewone leden, het vorig jaar be- dragende 258, vermeerderde in den loop van het jaar met 11, verminderde met 7 en bedraagt dus nu 262. Het aantal buitengewone leden verminderde met 3 en bedraagt nu 78, gezameulijk jaarlijks bij- dragende 162,50. Nu reeds 6 jaren achtereen zoo ondubbelzinnig is gebleken, dat de vereeniging zoo buitengewoon nuttig werkt, moet het verwondering baren, dat in een gemeente als deze niet meer buitengewone leden toetreden. Wei is waar beschikt de ver eeniging tbaus over een tamelijk kapitaal, doch wat zal het zijn in den tijd dat de leden ouder worden, wanneer zij spoediger door ziekte buiten staat zijn te werken, wat zal het ook zijn in het geval, dat door een epidemische ziekte aan een groot aantal leden moet worden uitgekeerd Doch zooals het hier, evenals in alle kleine gemeenten gaat, otn zuiver persoonlijke redenen tegen dezen of genen wordt aan een goede zaak vaak afbreuk gedaan. zijn groote verbazitig bemerkt hebben, dat... de spotziekte dame glimlachte. De professor hief nu 't hoofd op. En thans, zei hij, nu ik u volledig heb opgebiecht, en mijne eigen zwakheden zelfs niet gespaard heb, toon nu uw goedheid en vergeef den zondaar. Doe een goed woord voor mij bij de engel, die ik zonder het te weteu of te willen beleedigde, Dat wil ik gaarne doen, antwoordde zij vriendelijk, en ik ben overtuigd, dat Lucia u van ganscher harle zal vergeven. Eigenlijk boos is ze nooit op u geweestniet u, slechts haar ongelukkig lot golden de tranen. Zij zal geen wrok hebben over iets, dat zonder eenige kwade bedoeling werd uitgesproken. En is dat alles vroeg Walter teleurgesteld. Wat wilt ge nog meer? Gij zijt gebonden, en mijn zuster is het ook't ware dwaas, aan andere dingen te denken (Wordt vervolgd). In de vergadering werd voorts er op gewezen dat er in de gemeente tal van werklieden van 1825 jaar zijn, die nog geen lid der vereeniging zijn. Zij kunnen dit worden en zij werken dan in 't helang en van de vereeniging en van zich zelven. Met het oog op de geringe opkomst ter algemeene vergadering in Juni, September en December werd besloten die vergaderingen niet meer te houden. Het aantal gewone algemeene vergaderingen is daardoor beperkt tot een, n.l. in het begin van Maart. Van de bestuursleden traden er dit jaar 4 af. Ingeleverd werden 146 biljetten. Herkozen werden de heeren L. J. Geelhoedt met 138, M. deJonge met 140, A. Dees Jac8z. met 137 en Jan Dees met 123 stemmen. In de Commissie van toezicbt werden herkozen de heeren H. Scheele met 122 en R. Jansen met 117 van de 138 stemmen en gekozer. in plaats van den heer C. van Dixhoorn Lz. (uit de gemeente vertrokken) Jan van de Velde. Overigens werden de 11 leden van de commissie, om in buitengewone gevallen in zake uitkeering te beslissen, herkozen. In de Vrijdag 11. voor de Arrondissements- Rechtbank te Middelburg tegen M. Z., oud 17 j., werkman te Schore, behandelde appelzaak wegens jachlovertreding werd, op de vordering van het Openbaar Ministerie, tegen de in voormelde zaak gehoorde getuigen P. K., oud 22 j., en J. P., oud 16 j., werklieden te Schore (verdacht van meineed) bevolen dat van hunne verklaringen procesverbaal zou worden opgemaakt, een nader onderzoek gelast en de zaak tegen M. Z. geschorst tot na afloop van dat onderzoek en bepaald dat er geen gronden aanwezig waren om de gevorderde voorloopige aanhouding dier getuigen te bevelen. Een vreeselijk ongeluk heeft gistermorgen door een ontploffing in de kruitfabriek van de marine te Nagoubran plaats gehad, staande tusschen Toulon .en de een uur Z. W. van Toulon gelegen stad La Seyne. Alle soldaten die dienst hadden zijn gedood. Ook onder de bewoners van de wijk nabij de kruitfabriek, waar al de huizen in puin- hopen werden veranderd, zijn talrijke slachtoffers. Te half negen telde men bij het wegruimen reeds veertig dooden. Te een uur was het aantal dooden 60, het aantal gekwetsten 110. Het geheele kwartier Nagoubran is verwoest. Naar het N. v. N. mededeelt, bedraagt het aantal sollicitanten voor de betrekkingen van directeur der gemeentetram en van directeur der gemeentelijke electriciteitsfabriek te Amsterdam, tusschen de 330 en 340 Onder die schare vindt men de meest uiteenloopende maatschappelijke posities vertegenwoordigd, doch het aantal officieren, die dingen naar een dier betrekkingen moet bijzonder talrijk zijn men zegt meer dan de helft. Donderdagavond verliet te Makkum een 28jarig meisje de ouderlijke woning, voorgevende een boodschap te gaan doen. Zij keerde niet terug en alle nasporingen waren vruchteloos. Vrijdagmorgen te zeven uur werd haar lijk ge- vonden in een waterput achter het huis. Een gewicht. van 25 pond had zij om het middel be- vestigd. Op den eenzamen 's Gravenweg, ter hoogte van het Zwarte Wegje, is Donderdagavond een 15jarig meisje, het dochtertje van een smid te Capelle a/d IJssel aangerand door een net gekleed heer met bruine overjas. Het meisje kwam van een naaiwinkel te Rotterdam en zou te voet huiswaarts gaan. Het was reeds schemerdonker. De man vroeg haar eerst den weg naar Gouda doch de yheer" bleef het meisje achtervolgen. Op een eenzaam erf wachtte zij tot de man uit het gezicht was en vervolgde toen haar weg. Een eind verder stond hij het kind op te wachten en greep het aan om het kind op den grond te werpen. Uit alle macht begon nu het meisje te gillen en krabde den man in het gelaat. Toen wilde hij het kind in een sloot werpen, doch op het hulpgeroep verscheen een boer. Nu liet de aanrander het meisje liggen en vluchtte, doch werd door eenige andere toesnellende personen gegrepen en nu geboeid op een boerenwagen tusschen de boerenknechts en een inmiddels ver- schenen politieagent naar het politibureau in de Meermanstraat gebracht. Zijn straf zal de aan rander niet ontgaan. Het meisje, dat van schrik bewusteloos was geworden, werd door eenige bewoners uit den omtrek bijgebraeht en huiswaarts geleid. Letsel had het kind gelukkig nog niet bekomen. Men schrijft uit Amsterdam Het is nog niet algemeen bekend, dat het her- kenningsteeken der Dreyfusards een voorwerpje van Nederlandsch maaksel is. De dochters van Yves Guyot ontdekten tijdens haar verblijf alhier, bij een goudsmid in de Kalverstraat een klein gouden medaillon, bestemd om aan horlogeketting of armband gedragen te worden, met de woorden yJ'accuse" buitenop en een miniatuurportri t van Zola bevattend. De heer Guyot wilde zoo'n kleinood aan mevrouw Zola zenden, maar de Amsterdamsche goudsmid hield die eer voor zich zelf. Mevrouw Zola was er ten hoogste mee ingenomen en bestelde er dadelijk meer, om aan vrienden en vriendinnen, die haar in de moeilijke dagen ter zijde hadden gest.aan, ter herinnering te geven. Sedert is het medaillon te Parijs het lierkenning9teeken der Dreyfusards geworden en heeft de goudsmid al aan honderden aanvragen moeten voldoen. Een paard en een kip van een veehouder te Spanbroek zijn sedert eenigen tijd dikke vrienden. Iederen morgen komt de kip haar eitje leggen in den voerbak van het paard, dat zijn vriendin bij deze gebeurtenis in het geheel niet stoort. Als 't ei er eenmaal goed en wel is, zet de kip zich kakelend op den kop van het paard en bruintje, zeer dankbaar voor die milde gift, peuzelt met smaak het versche eitje op. De persoon uit Geersbroek, die voor eenige weken te Breda in gijzeling weld gesteld, omdat hij, als getuige moetende optreden in een weinig beduidend zaakje aan het kantongrecht, zich onnoozel of krankzinnig had gehouden, is er op 't laatst toch toegekomen een goede verklaring af te leggen. De man is 'daarna in vrijheid ge steld en is nu ook niet //gek" meer. Men schrijft uit Bodegraven Dezer dagen las men een bericht, dat iemand voor het terugbezorgen van een of ander, een premie van f 25 uitgeloofd hebbende, slechts f 5 uitbetaalde toen het verlorene werd teruggebracht. Een dergelijk geval doet zich hier voor. De landbouwer F. Beyen,een ongehuwd, zeer welgesteld man, werd in December 1897 bestolen voor ongeveer 40,000 guldenhij loofde eene premie uit voor de ontdekking, eerst van duizend, later van vier- duizend gulden. Thans, nu de daders reeds een paar maanden in de gevangenis zitten en de etfecten hem wederom ter hand zijn gesteld, is de man zijn belofte geheel vergeten. wNeen, dat was niet zijne bedoeling geweest" /ybeloven is nog geen geven" enz. enz., zoo redeneert hij nu. Dubbel te betreuren is deze afloop, daar het gezin van hem, die de zaak bij de Rotterdamsche politie aanbracht en die dus recht op een groot deel der premie zou hebben, in behoeftige om- standigheden verkeert en ook het Rotterdamsche Politiefonds eene bijdrage zal moeten missen. Te Rotterdam kreeg een arbeider, terwijl hij werkzaam was aan eene heimachine, door het los- schieten van een haak, een scheede van een ijzeren heiblok tegen het hoofd, tefigevolge waarvan de man te water viel. De man, die toen hij opge- haald werd reeds overleden was, bleek aan schedel- breuk gestorven te zijn. Woensdag is te Nisse hij een vechtpartij zekere V. d. G. aldaar levensgevaarlijk verwond door den mede aldaar wonenden V. L. De dader is onmiddellijk gearresteerd. Te Voormond, bij Koevorden, kreeg een bakker bloedvergiftiging, tengevolge waarvan de hand en de arm hevig opzwollen. Een Duitsch geneesheer uit Emlichheim, trachtte hem nog door een operatie te redden, doch dit baatte niet meer. De man overleed. Toen de dokter de woning van den bakker verliet, kreeg hij zelf bij het sluiten van de deur een onbeduidend wondje aan de hand, waarop hij niet lette. Toch ontstond ook bij hem bloedvergiftiging aan de gevolgen waarvan hij stierf. Toen een koopman uit Deventer Donderdag voor de rechtbank te Zutphen getuigenis moest afleggen, en daarna in goede stemming zijn getuigen- geld in ontvangst nam, was hij verplicht geweest vooraf zijn wandelstok in een lioek van de vestibule te zetten. Maar helaas, niets ontgaat de bespiedende blikken van den dienstdoenden rijksveldwachter. De wandelstok trekt diens aandacht, hij beziet dien nauwkeuriger en och de arme koopman, het is een degenstok. Deze wordt weer op dezelfde plaats neergezet en toen onze niets kwaads ver- moedende koopman zich lustig, met zijn stok onder den arm op den terugweg begaf, werd hij onderweg even door den veldwachter aangesproken de koopman moest tot zijn schrik even den stok laten zien en de rest laat zich raden. Op de stoomtramlijn Bergen op Zoom Antwerpen wilde zekere H., gehuwd en vader van drie kinderen, onder het rijden van de tram springen, kwam onder de wielen, waardoor hem beide beenen werden afgereden en hij kort daarop overleed. Te Kempen geraakte de machinist L. onder de locomotief die hij van water wilde voorzien en was onmiddellijk een lijk. Te Ambt-Almelo is een kind verdronken in een waschketel vol water. Voor twee jaar hadden de ouders van dit kind het ongeluk eveneens een kind op dergelijke wijze te verliezen. Toen vonden ze een hunner kinderen verbrand in een pot met kokend water. De Asser Ct. deelt de volgende schandelijke feiten mede, die er toe geleid hebben, dat een 68jarige arbeider, wonende in een der gemeenten in het midden der provincie Drenthe, door op- hangen een einde aan zijn leven maakte. De oude man stond algemeen bekend als een vlijtig en trouw arbeider. Nagenoeg 38 jaren lang is hij onafgebroken in dienst geweest bij een ;geacht ingezetene aldaar, tot hij eiudelijk te oud werd en met een stokle moest loopen. Toen begon zijn lijden mag men wel zeggen, want zijne vrouw, zijn zoon en diens echtgenoote, met wie hij dagelijks moest verkeeren, verstootten hem op allerschandelijkste wijze. Hem werd als 't ware geen plaatsje meer gegund in den huise- lijken kring, ja, ter nauwernood verstrekten zij hem het noodige in zijn levensonderhoud. De arme stumperd ging daags heide plukken, doch menigmaal gebeurde het, dat hij 's morgens naar het veld toog zonder iets gebruikt te hebben. En toch verdiende de oude man den kost nog wel als hij dagelijks ongeveer 10 bossen heide plukte. Doch de man was er over en dat wist hij wel. Menigmaal had hij dan ook aan buren en vrienden te kennen gegeven, dat hij naar den dood verlangde. Maar de dood kwam niet bij hem en daarom zocht hij dezcn. Verleden week Maandag ging hij van huis, zeggende niet meer terug te zullen komen en hij kwam niet meer terug. Op een wal, in de nabijheid van zijne woning maakte hij, door zich op te hangen aan een dennen boompje, een einde aan zijn welbe- steed, arbeidzaam leven. Naamloos lijden, hem aangedaan door zijn naaste bloedverwanten, wier trouwe kostwinner hij al zijn leven is geweest, bracht hem er toe, de handen aan zichzelf te slaan. De kerkeraad der Herv. gemeente te Wijhe is Woensdagavond in de consistoriekamer eenigen tijd opgesloten geweest. Er was vergadering ge houden, en toen men wilde vertrekken, kwam men tot de onaangename ontdekking, dat de deur op slot gesprongen was, terwijl de sleutels er buiten instaken. Men beproefde de deur te openen door de schroeven van het slot af te draaien, maar tevergeefsmen moest wachten tot er van buiten hulp kwam en men besloot, in 't holle vertrek bij 't kaarslicht maar te blijven praten tot de koster kwam. Daar deze echter nog wel een geruimen tijd op zich kon laten wachten, besloot men eindehjk, een middel in 't werk te stelleu om verlost te worden eenige stoelen werden op elkaar gezet, om bij 't hooge raam te kunnen komen, een der broederen klom op deze stellage, die door de anderen vastgehouden werd, sloeg een ruitje stuk, waarbij hij zich eenigszins bezeerde, en verhief zijn stem, om iemand aan te roepen en hem te verzoeken den koster met het geval in kennis te stelleu. De stem werd al spoedig door iemand uit de buurt gehoord, die wel wat schrikte, omdat het geluid van zoo'n vreemde plaats kwam. Hij was natuurlijk gaarne bereid, de hulp van den koster in te roepen en onze gevangenen werden verlost De roem en de clientele van het Staphorster boertje is er naar het schijnt nog niet op ver- minderd. Het Heerenv. Adv. weet ten minste te vertellen, dat dezer dagen op een avond in de laatste tram van Heerenveen naarSneek 20 personen waren, die alien naar het Staphorster boertje waren geweest. Vijf moesten dien nacht nog een vijf uur lange wandeling maken naar Oudemirdum, welken weg ze ook 's morgens te voet hadden afgelegd. Die, zoo zegt het blad, moeten wel erg ziek zijn geweest, want voor een gezond mensch zou zoo'n reis eene heele toer zijn. Twee dames moesten uit de tram nog per rijtuig naar Wommels. Een man van Sueek, wiens vrouw een kwaal had, waar de dokters „niet achter waren", had van zijne vrouw ^iets in een fleschje" meegenouien naar den wonderdokter, maar hij zei „daar kan je gezond heengaan en er ziek weer van thuis komen, want dat is geen dag, dien ik gemaakt heb. In de wachtkamer heb ik wel 7 of 8 uren moeten wachten, voor het mijn beuvt werd. Koffie werd rondgediend, maar voor zijn maag had ieder zelf te zorgen. Zes patienten, aan wien't wachten verveelde, gingen heende toeloop toch was z66 groot, dat reeds twee uren voor het aangekondigde spreekuur de eerste patienten zich aanmeldden. De justitie, die hem een paar malen wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde heeft beboet, laat hem thans met rust. En wat denkt nu het groote, lichtgeloovige publiek Ze durven den man niets te doen, omdat ze wel weten, dat hij de dokters en professoren te knapaf is, wat dan weer strekt tot meerderen roem van den won derdokter, die de nieuwe eeuw wel beleveu zal. Eene onaangename verrassingis derburgerij van Goch bereid. De inkomstenbelasting zal dit jaar met het dubbele worden verhoogd, omdat aan de margarinefabriek gedurende 3 jaar 27000 mark zal moeten vergoed worden wegens te veel betaalde belasting. De gezondheidstoestand van den Paus. De doktoren Mazzoni en Lapponi hebben Leo XIII, wiens toestand steeds meer en meer vooruitgaat, een lang leven voorspeld. Mazzoni o. a. was ver- baasd over het ongeloofelijke weerstandsvermogen van den grijzen kerkvorst. Hij had nog nooit, zei hij, in zijn veeljarige practijk iemand van 's Pausen leeftijd ontmoet, die een operatie zoo gemakkelijk heeft ondergaan. De dokter heeft voor zijn operatie een honorarium van 10,000 lire ontvangen. Voor hij Donderdagavond ging slapen heeft d& Paus een gedicht geschreven op een ziektegeval, ongeveer gelijk aan het zijne, waardoor Paus Cle-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2