BIJVOEGSEL Ter Neuzgnsche Courant Zaterdag 4 MaartflM No 3735. Gemengde berichten. BURGERLUKE STAND. POLITIEK OVERZICHT. VAN DE VAN De thans door de beide Fransche Kamers aan- genomen wet strekt tot vervanging van het artikel van het wetboek van strafrechtsvordering, dat de behandeling van revisiezaken opdraagt aan de crimineele kamer van het Hof van cassatie, door het volgende artikel z/Wanneer eene aanvrage om revisie ontvankelijk is verklaard, beslist de Kamer van strafzaken over het verzoek om revisie als de zaak in staat van wijzen is. Is de zaak niet in staat van wijzen, dan ver- richt de Kamer van strafzaken rechtstreeks of door middel van rogatoire commissie alle enquetes betreffende het wezen der zaak, alle confrontaties, identiteitsnasporingen en wat verder strekken kan om de waarheid te doen blijken. Na afloop der instructie wordt dan over de aanvraag-om revisie beslist door het Hof van cassatie in vereenigde zitting van alle Kamers. /r/Wanneer de zaak in staat van wijzen is en de Kamer van strafzaken of de vereenigde Kamers erkennen dat overgegaan kan worden tot nieuwe contradictoire debatten, zullen zij de vonnissen en alle acten, die de revisie zouden belemmeren, vernietigenzij zullen de vragen vaststellen, die gedaan zullen worden en de beschuldigden ver- wijzen naar een ander hof of eeD andere rechtbank dan die, welke het eerst kennis hebben genomen van de zaak." Keizer Wilhelm heeft eergisteren, de marine- recruten te Wilhelmshaven toesprekend, hun het kloek gedrag der bemanning van de Bulgaria als voorbeeld ter navolging voorgehouden. Ook overde tegenwoordige betrekkingen tussschen Engeland en Duitschland blijkt de Duitsche Minister van buitenlandsche zaken, de heer Yon Biilow, Dinsdag in de begrootingscommissie van den Rijksdag eenige belangrijke mededeelingen te hebben gedaan. Reeds verleden jaar Februari deelde Von Biilow mede had Engeland aan Duitschland een uitvoerig ontwerp-tractaat aangeboden, door Duitschland, na rijp onderzoek, met de indiening van een tegenontwerp beantwoord. Daarop is Engeland's antwoord tot nu toe uitgebleven. Duitschland heeft vervolgde Von Biilow op het oogenblik in Engeland en al zijne bezittingen, Canada alleen uitgezonderd, het genot van de laagste invoerrechten, waartegenover Engeland van Duitsche zijde steeds als de meest begunstigde mogendheid behandeld wordt. Of dat anders en hoe dat beter zal worden zal er natuurlijk van afhangen, hoe men met het tractaat opschiet. En zoolang dat nog hangt, valt daar niets van te zeggen. Van de verleden najaar tusschen Engeland en Duitschland gesloten //andere" overeenkomst kon de Minister nog niets zeggen. Beide Regeeringen kwamen overeen voorloopig daaromtrent geheim- houding te betrachten. De Minister kon alleen zeggen, dat de overeenkomst minder tegenwoordige vraagstukken betrof dan wel gebeurlijkheden voor de toekomst. De begrootings-commissie heeft 300,000 Mark 150,000 meer dan oorspronkelijk ge- vraagd was beschikbaar gesteld voor //Duitsche scholen in den vreemde", nadat de heer Von Biilow zulks als een uitnemend middel had aanbe- volen //om het gevoel van Duitsche nationaliteit bij de onderdanen in den vreemde" wakker te houden. Er schijnt sprake van, dat de Duitsche Bonds- raad ditmaal geneigd zou bevonden worden het Rijksdagbesluit goed te keuren, waaibij opheffing werd gevraagd van de wet, waarbij den Jezuieten het verblijf in Duitschland wordt verboden. Tevens verneemt men en onwillekeurig zoekt men verband dat van Regeeringswege niet kan worden berust in de weigering der begrootings commissie van de gevraagde meerdere cavalerie- eskadrons. Het Britsche Lagerhuis heeft eergisteren bij tweede lezing met 317 tegen 59 stemmen een door de Regeering goedgekeurd voorstel aange- nomen, krachtens hetwelk, overeenkomstig met hetgeen indertijd op de Berlijnsche arbeids-con- ferentie werd besloten, kinderen voortaan eerst op hun twaalfde, in plaats van hun elfde, de school zullen mogen verlaten. De oud-Lord-Kanselier, Lord Herschell, be- roemd rechtsgeleerde, is gisteren plotseling te Washington, waar hij zijn land in eene commissie vertegenwoordigde, op 62jarigen leeftijd overleden. Hij had juist mede een telegram van deelneming verzonden aan den zeer ernstig zieken Rudyard Kipling. Eene vrouw die hart liep door de Laurier- straat te Amsterdam, trok de aandacht van een agent. Deze volgde haar, nog aangespoord door het geroep van //houdt den dief." Hij kreeg haar te pakken en bracht haar naar het bureau aan de Lauriergracht. Hier bleek, dat zij vol- komen was ingericht, om een onderzoek in een anders woning in te stellen. Een groot aantal sleutels en loopers, benevens een eindje kaars, werden in haar bezit gevonden. Onderwijl kwam ook een bakker op het bureau, die de vrouw beschuldigde, zijn toonbanklade met 12 te hebben weggenomen. Bij de ver- volging had de vrouw echter lade en geld weg- geworpen. Dinsdagavond vervoegde zich aan het politie- bureau te Haarlem een jongmensch, zich noemende August Minekenhoffs, oud 21 jaar, leerling-litho- graaf, wonende te Amsterdam, mededeelende ten nadeele van zijne patroons aldaar f 318,50 te hebben verduisterd, die hij op twee kwitantien op Zaterdag 18 Febr. had ontvangen aan de Cassa-Bank en bij een uitgever. Deze gelden heeft hij met een vriend, zekeren B., in verschillende gemeenten, o. a. Nijmegen, Cleef, 's Hertogenbosch en Rotter dam zoek gemaakt en hij had geen cent meer in zijn bezit. Hij is op transport gesteld naar Am sterdam en aldaar aan de politie overgegeven. Te Kamperveen is eene boerderij door brand vernield. De 17jarige dienstbode is in de vlammen omgekomen. Verder zijn verbrand de geheele in- boedel, de voorraad hooi, 1 paard, 6 koeien, 2 kalveren en eenige varkens. De reizigers van den laatsten trein Am sterdamParijs zijn Dinsdag, door de tegenwoor- digheid van geest van den machinist Bolkholt, aan een groot gevaar ontkomen. Toen de trein dicht bij het station Roozendaal een bocht door- ging, zag de machinist dat, hoewel het signaal veilig stond, zich een locomotief met een rijtuig op dezelfde lijn bevond. Met de grootste moeite werd de trein op slechts 20 pas afstand van ge- uoemde machine tot stilstaan gebracht, en aldus een botsing voorkomen. Een onderzoek is daar omtrent ingesteld. Maandag bracht een echtpaar een bezoek aan Artis te Amsterdam. Het was koud en de dame had de handen in een mofje en leunde tegen de tralies van de apenkooi. Plotseling kwam een groote aap, stak doodbedaard beide lange armen in het mofje der dame, trok het in zijn kooi en ging, de handen er diep ingestoken, midden in zijn kooi zitten. Een bewaarder trad bemiddelend op, zoodat de dame haar mofje spoedig terug had. Op de markt te Winschoten waren de biggen zoo goedkoop, dat er Maandag 4, zes weken oud, te zamen verkocht werden voor een gulden. In een Dinsdagavond te Winschoten gehouden vergadering van de Pinksterfeestcom- missie is in principe besloten tot het houden van een optocht voorstellende verschillende kleeder- drachten enz. uit de elf provincien van Nederland. Een afzonderlijke commissie werd hiervoor benoemd. Te Marchiennes is in de ijzersmeiterij een groot vliegwiel gesprougen. Een werkman werd gedood, verscheidenen werden gekwetst. In Mexico moet een kwaadaardige soort influenza heerschen, welke reeds 35,000 personen heeft aangetast. In tegenstelling met Europa vallen de meeste offers onder de lagere volks- klasse. Offlcieel is thans vastgesteld dat bij de spoorwegramp te Vorst 23 personen den dood vonden 18 volwassenen, onder wie 6 gehuwden, en 5 jonge meisjes. De gehuwden laten 8 weezen na. Het aantal gekwetsten, van wie velen ver- minkt zullen blijven, bedraagt 115. Op het terrein der ramp zijn, naar gebleken is, ook zakkeurollers aan het werk geweest. Zelfs is een handelsreiziger, die druk bezig was de gekwetsten te verzorgen, van een portefeuille met een paar honderd francs beroofd. De vermoedelijke dader is aangehouden. De automobiel van prins Lubomirski, welke laatste zich sinds eenigen tijd te Nizza ophoudt, heeft de vorige week geen geduld genoeg gehad, op zijn meester te wachten en is alleen het ge- regelde ochtendritje begonnen. Juist toen de automobiel zich in beweging zette, kwam de prins de deur van Hotel Beau Rivage uit. Hij rende zijn eigenwijze voertuig achterna, maar toen hij er in wilde springen om de rem te laten werken, struikelde hij, viel en kreeg het heele rijtuig over zich heen. De automobiel bekommerde zich daar weinig om en vervolgde in steeds sneller vaart zijn weg. In het park reed hij de equipage aan van wijlen Baron Reuter. Een Engelschmau en diens vrouw, die niet vlug genoeg beenen maakten, werden daarop bijna slachtoffers van den hollenden automobiel. Eindelijk maakten de pilareu van het Hotel des Anglais een eind aan dezen origineelen rit en tevens aan het leven van den auto, want deze hinderpaal sloeg hem tot splinters. Te Brussel beeft Maandagavond weder een man een plotselingen aanval van hondsdolheid gekregen. Hij snelde brullend de straat op, beet verscheidene voorbijgangers en scheurde zich met de tanden de kleeren van het lijf. Een paar politie-agenten, geholpen door een paar burgers, maakten een eind aan het ontzet- tend schouwspel en brachten den ongelukkigen man in verzekerde bewaring. De politie trncht de menschen op te sporen, die door den man zijn gebeten. 't Is te hopen, dat ook de hond intijds onschadelijk zal zijn gemaakt. De zoon van een smid uit Stettin, die zich nabij de stad met schaatsenrijden vermaakte, zakte er op een plaats, waar het ijs zeer dun was, doorheen. Op zijn hulpgeroep snelden verschei dene schaatsenrijders toe en een hunner, die den jongen wilde redden, zakte eveneens door het ijs, voordat hij den drenkeling bereikt had. Een andere heer, daardoor voorzichtig geworden, tracht- te nu, op den buik liggend, den tweeden dren keling te grijpen, maar het ijs boog zich onder water en de redder moest terugkruipen. Daar haakte plotseling een jonge dame, kort besloten, haar bovenrok los, trok dien uit en wierp hem den op het ijs liggenden heer toe, waarop deze hem den tweeden drenkeling toewierp en hem er uittrok de arme smidszoon worstelde intusschen in het water met den dood. Gelukkig snelden eenige in de nabijheid werkende visschers met lange haken toe en haalden hem behouden op het droge. Te St. Louis hebben de rechters gedurende de behandeling van een moordzaak een gratis voor- stelling gehad van den cinematograaf. Het geval zat zoo. Een inbreker had zijn slag willen slaan in een kamer, waar toevallig een cinematographisch pholographie-toestel gereed stond. De dief wordt gekiekt, terwijl hij stal en bij zijn betrapping een moord beging. Dat alles werd wonderlijk duidelijk gedurende de recbtszitting door het toestel weer- gegeven. De advocaat van den moordenaar kon weinig ten gunste voor zijn client, die in voile actie werd voorgesteld, in het midden brengen. Hij probeerde echter de rechters te overtuigen, dat een cinematographische seance niet beschouwd kon worden als //overtuigend bewijs." Het verhaal komt uit Amerikaansche bronnen Thans is beslist, hoe de jaartallen 1900, 1901 enz. in de postdagteekeningstempels zullen vermeld worden. Op het postcongres te Washing ton is n.l. besloten de eeuwcijfers niet in de stempels op te nemen, doch slechts de cijfers 00 voor 1900, 01 voor 1901 enz. te gebruiken, zoodat van 1 Januari 1900 de poststempels overal als jaartal 00 zullen vermelden. Het Fransche blad L'Eclair had een flinke som uitgeloofd voor dengene, die het eerst aan zijn bureau den uitslag van de presidentsver- kiezing kwam mededeelen. Belust op dezen prijs, was een groot aantal personen te paard, op rij- wielen, op motorrijwielen en in automobielen naar Versailles gekomen, om den grooten naam te ver- nemen. Zoodra het buiten bekend werd, dat Loubet de meerderheid had, ontstond tusschen de boodschappers een gloeiende wedstrijd. Maar Lamberjack alleen, de vermaarde motorrijder, bleef rustig nog een minuut of tien wachten tot hij ook het stemmenaantal wist, en daarna puf-pufte hij weg, in razende snelheid, weldra zijn concur- renten inhalend, en onder de hand al maar den voorbijgangers toeroepend 't Is LoubetIn 27 minuten was hij aan de Eclairhij had alle records schitterend geslagen en dus den prijs vol- komen verdiend. De Russische regeering heeft een grootsch plan doen ontwerpen, nl. een waterweg van de Zwarte- naar de Oostzee. Ten deele zal daarbij gebruik gemaakt worden van de rivieren de Duna, de Beresina en de Dnieper. De waterweg zal loopen van de Golf van Riga naar Kherson aan de Zwarte Zee en zal ruirn 1590 K.M. lang wezen. Vijftien havens zullen worden aangelegd. De vaargeul in de rivieren zal worden uitgediept en bochten zullen worden afgesneden. Overal zal ten minste 28 Eng. voeten water staan. De kosten worden geschat op 240 millioen gulden. Het voornaamste doel van dit groote kanaal is strategisch. Zootracht men een verbinding te scheppen tusschen de marinewerven van Libau met die te Nikolaieff en het voor Russische oorlogs- schepen mogelijk te maken van de Zwarte Zee naar de Oostzee en andersom te varen. Op deze wijs zal het sluiten van den Bosporus en de Dardenellen Rusland niet meer in zijn bewegingen belemmeren. De doorvaart van zee tot zee zal zes dagen vereischen. Dat niet alleen strategische bedoelingen voorzitten, doch ook het belang van het handels- verkeer, spreekt vanzelf. Men deukt het werk in 5 jaren te kunnen vol- tooien. Het graven zal geen buitengewone bezwaren opleveren, de kleigrond is er zeer gunstig voor. Men rekent, dat slechts ongeveer een achtste van den geheelen vaarweg kunstmatig zal zijn en dat niet meer dan twee sluizen zullen worden ver- eischt. De ergste moeielijkheden zal de bnven- loop van de Dnieper opleveren, met zijn moerassige wouden en met een reeks van negen watervallen, 300 K.M. van de monding. Het verval is daar 107 voet op 64 K.M. Omtrent den Zaterdagavond te Berlijn plaats gehad hebbenden brand meldt men nader In een nieuw, modern woonhuis aan de Meijer- strasse 29 ontstond brand op het dak van hout- cement. De brandweer was spoedig ter plaatse en richtte dadelijk de stralen op het centrum van de vlammen. De brandweerman Berger, die een in levensgevaar bevindenden brandmeester wilde redden, werd door het plotseling ineenstorten van het dak gedood. De brandmeester redde zich door een sprong uit de bd° verdieping. Hij werd in een springzeil opgevangen, doch had reeds vdor zijn sprong hevige brandwonden bekomen. Een tweede brandmeester kreeg een rookvergiftiging en moest dadelijk naar 't zieken- huis gebracht wordeneen derde brandmeester werd aan de rechterzijde vreeselijk verschroeid. De brandmeester, die in 't zeil sprong, zag men een tijdlang aan een touw tusschen hemel en aarde zweven, terwijl de vlammen, die van onder op- laaiden, hem schier roosterden. Personen uit het publiek hie!pen het zeil ophouden en de brand meester had nog de tegenwoordigheid van geest om zijn sprong te berekenen. Het lijk van den brandweerman, die hem zoo moedig ter hulp gesneld was, vond men geheel verkoold. Het gebouw en de inboedels bekwamen veel schade door vuur en water en een groot aantal der bewoners zijn niet verzekerd. Axel. Huwelijks-aangifteD. 17 Febr. Gilles Koekkoek, oud 20 j., jm. en Cornelia de Bruijne, oud 21 j., jd. Geboorten. 18 Febr. Antonie, z. van Pieter van Vliet en van Johanna Cappon. 19 Febr. Johanna Frederika, d. van Abraham Moes en van Aagje Debora Naeije. 21 Febr. Leopoldus, z. van Camilus Bernardus Vermast en van Maria Ludovica de Danschutter. 22 Febr. Maria, d. van Mels Verstraten en van Maria Boeije. 24 Febr. Anna, d. van Jan Cornelis Faas en van Maria van Cadzand. 27 Febr. Helena, d. van Daniel Francois van Cadzand en van Catha- rina de Klerk. Abraham, z. fan Adriaan Deij en ran Catharina Verberkmoes. Louis, z. van Cornelis Dieleman en van Adriana de Feijter. ftnsclikApelle. Huwelijks-voltrekkingen. 15 Febr. Petrus Vink, oud 29 j., jm. en Maria Louisa van Bunderen, oud 32 j., jd. Geboorten 5 Febr. Francies Joseph, z. van Petrus Benedictus Mel en van Johanna Verstraten. 17 Febr. Rosalia, d. van Petrus de Waal en van Christina Morcus. 19 Febr. Rosalia Maria, d. van Gerardus Kouijzer en van Paulina van de Lavoir. Overlijden. 10 Febr. Rudolph Aloysius Jozef Lafarre, oud I m., z. van Jozef en van Maria Elisabeth van den Eeckhout. 25 Febr. Petrus Raman, oud 2 m., z. van Barbara. fwraauw. Huwelijks-voltrekkingen. 10 Febr. Ed- mundus Dominicus Marie van Damme (van Hontenisse), oud 27 j., jm. en Maria Louisa Verhelst, oud 26 j., jd. Geboorten. 4 Febr. Judocus, z. van Anthoon van Immer- seel en van Cornelia Durinck. Maria Anna Mathilde, d. van Franciscus Francken en van Mathilda Petronella Goedhart. 6 Febr Anna Maria, d. van Alphonsus d'Hont en van Paulina de Rooij. 11 Febr. Martha, d. van Cornelis van Sikkelerus en van Phelomena van Heese. 12 Febr. Martha, d. van Petrus Verdurmen en van Rozalia Sarneel. 13 Febr. Desird Alfred, z. van Jan Francies de Block en van Maria Anna de Rijcke. 18 Febr. Johannes, z. van Augustinus Pen en van Johanna Maria Franken. Overlijden. 13 Febr. Desire Alfred de Block, oud 8 u., z. van Jan Francies en van Maria Anna de Rijcke. 21 Febr. Rosalia Verschuren, oud 17 m., d. van Petrus Augustinus Verschuren en van Phelomina Bernard. Hontenisse. Geboorten. 17 Febr. Aaltje, d. van Auguste Jacques Marinus van der Horst en van Apolonia Johanna Sorber. 21 Febr. Bernardus Aloijsius Laurentius, z. van Johannes Adriaanse en van Cornelia van den Berg. 22 Febr. Anna Maria, d. van Jan Francies Duvivier en van Louisa Apolonia Fruijtier. 26 Febr. Eugfene Johannes, z. van Jacobus van Dorsselaer en van Apolonia Fruijtier. Overlijden. 18 Febr. Joseph van den Bergen, oud 16 j., van Jacobus Norbertus en van Justina Licia van Jole. 19 Febr. Louisa Petronella Boeding, oud 47 j d. van Judocus en van Judoca Tieleman (beiden overl.) 20 Febr. Appolonia Tottee, oud 74 j., echtg. van Joseph Verschuren. 24 Febr Anna Maria Duvivier, oud 2 d., d. van Jan Francies en van Louisa Apolonia Fruijtier. 25 Febr. Eduard Tieleman, oud 19 d.,^. van Josephus en van Apolonia Verhagen. Sas van Gent. Geboorten. 25 Febr. Celina Maria, d. van Lucas Lammens en van Octavie Sophia Ongenae. Stoppelilijk. Geboorten. 23 Febr. Seraphina Christina, d. van Alphonsus Lafeber en van Rosalia Apolonia Mangnus. Overlijden 27 Febr. Anna Catharina Polfliet, oud 82 j wed. van Judocus de Schepper. Westil orpe. Geboorten. 23 Febr. Anna Maria, d. van Romanie Heijman. Kaamslag. Huwelijks-aangiften. 16 Febr. Jojakim Herrebont, oud 23 j., jm. en Aaltje Geelhoedt, oud 20 j., jd. 23 Febr. Johannes Scheele (van Boschkapelle), oud 22 j., jm. en Magdalena Eva de Feijter. oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 23 Febr. Levinns Adriaan Ronw, ond 21 j., jm. en Janneke de Visser, ond 19 j.. jd. Geboorten. 16 Febr. Pieter, z. van Jan Buijze en van Cornelia Maria Dees. 18 Febr. Jacomina .Tacoba, d. van Cornelis Sol en van Jacoba Leunis. 24. Febr. Johanna Maria, d. van Jacob Wisse en van Maria van der Hage. Cornelis, z. van Marinns Dieleman en van Elizabeth Dieleman. 25 Febr. Stizanna, d. van Adriaan Jacobus de Lijser en van Cornelia Oppeneer. 27 Febr. Michiel, z. van Jacob van Drongelen en van Janna Andriessen. 28 Febr. Wil- helmina Maria, d. van Francois Cornelis Wisse en van Jacomina Haak. Overlijden. 24 Febr. Mels Marinus de Vos, oud 2 m., z. van Cornelis en van Leuntje Oppeneer. 27 Febr. Adriaan ran den Ende, oud 73 j., weduwn. van Perschiena van der Gouwe. Ziiidrtorpe. Geboorten. 23 Febr. Victor Auguste, z. van Aloijsius van Goeije en van Clementina Meert. Z E E T 1J D I IV G E N. Van 27 tot en met 28 Febr. :3 3 VLAG. NAAM. M3. Van en naar Lading. Voor Ter lensen I 1 Ned. s.s. Talisman 2025 Leith stukg. 2 Eng. s.s. Hailing 2199 Londen idem Van Ter A'euieni 1 Eng. s.s. Antiquari 2915 Leith stnkg. idem Ann Webster 2241 Londen idem 2 Noor. bark Flid 1016 Arendal ballast Voor (>ent i 1 Eng. s.s. Egret 3492 Manchester stukg. idem Twilight 2571 Pommaron minerie Duits.s.s. Concurent 2325 Skien hout Eng. s.s. Spindrift 2003 Londen stukg. 2 idem Truro 2366 Hull idem idem Aire 1763 Goole idem Van Cweut 1 Eng. s.s. Sea Serpent 2553 Londen stukg. idem Ouse 2158 Goole idem Noor. s.s. Talabot 3693 Sunderland ledig Van 1 tot en met 2 Maart werden langs de Oostsluizen alhier 21 binnenvaartuigen op- en 11 afgeschut; door de Westsl, 5 afgeschut.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 5