Algemeen Nienws- en Advertentiehl&d voor Zeeowsch-Vlaandere HERVERPACHTING No. 3734. Donderdag 2 Maart 1899. bij inzst sn opbol Qpsnbau lager oaderwijs Bekendmaking. Ds Jaarmarkt te Zuiddorpe 2, 0 3 39e Jaar^ang. van den Tol op den weg van Hulst naar Walzoorden bij Rustwat. Invoer Melkvee in Belgie. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. FEU1LLETON D1NSDAG 14 MAART. PQLITIEK OVERZICHT. PflMtLi- Jli TER VEIZEVSI HE (RIRAYT ABONNEMENT Voor Per drie maanden biunen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. U| ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Nil blad verschijnt -tIiiiimlWoensdag- en Vrijdagavonil, uilgezoMderd op Fee»ld»sen, bij den nltgever P. J. VAI UK I1MHE te Ter 1'euien. i mvv-.vat, -- VAN EEN Op Maandag 13 Maart 1899, nam. 274 our, zal, onder nadere goedkeuring, door den Burge- meester van HULST, ten Gemeentehuize aldaar, ten overstaan van den Notaris Mr. J. G. van Dein.se, worden overgegaan tot de openbare herverpachting, De verpachting geschiedt voor drie jaren ingaande 1 Mei 1899. Behalve de in de voorwaarden vermelde kosten zijn ook die, gevallen op de eerste verpachting en op de eerste herverpachting 12,645), ten laste van den pachter. Indien de wagendienst tusschen Hulst en Wal zoorden mocht ophouden, zal de pac'nt van den tol, voor zooveel den alsdan nog loopenden termijn betreft, verminderd worden met het bedrag, dat door dien dienst aan tolgeld betaald wordt. De voorwaarden liggen ter lezing ter Provinciale griffie en ten Gemeentehuize te Hulst, Axel, Neuzen, Hontenisse en Sas van Gent, alsmede aan de tollen op den weg van Neuzen naar Axel en van Hulst naar Walzoorden. Op die plaatsen kan inzage worden verkregen van de besluiten der Staten tot heffing van tolrecht en tot vaststelling van reglementaire voorschriften voor die heffing, alsmede van eene liandleiding tot toepassing van het tarief, welke aan den pachter ten gebruike zal worden gegeven. Middelburg, 25 Februari 1899. Gedeputeerde Staten van Zeeland, ROEST, Voorzitter. W. POLMAN KRUSEMAN, Griffier. Naar H. WILD. Een beteekenisvolle blik trof haar geleider, de blik die tegelijk een prettig geheim en een warme belangstelling in zich sloot, en dien hij gister zoo verkeerd had uitgelegd. Lucia is zooveel beter dan ik, vervolgde de schoone vrouw na een pauze. lk was altijd grillig en koppig, en Lothar had al zijn opvoedend talent noodig om van mij nog een beetje terecht te breugen. Met Lucia was dat geheel anders zij heeft altijd iets liefs en ernstigs gehad, reeds toen zij een kind was. En wat heeft ze niet beleefd. Weer zweeg zij en staarde voor zich, in droevige herinneringen verloren. Er is niets treurigers voor een kind, begon zij weer, dan geen eigenlijk ouderlijk huis te hebben. Bloedverwanten, al zijn ze nog zoo hartelijk, kunneu dat niet vergoeden. Toen rnijn vader stierf, was ik acht jaar, en toen mama hertrouwde ~in 'tbuitenland nog wel en mij bij hare ouders terugliet, nog geen tien. Zij had weinig vreugde ginds. Reeds de scheiding van mij, en dan de ruwe aard van haar tweeden man, deden haar kwijnen, en langzaam werd haar gezondheid oudermijnd. Nauwelijks een jaar na Lucia s geboorte, welken tijd zij bij mijne groot- ouders doorbracht, weende ik bij haar lijk. Lucia bleef eerst, met mij, bij grootmamahaar vader heb ik sedert niet weer gezien. Gij kunt denken, wat de kleine zuster voor mij was Een aardige, groote, levende pop Zij werd spoedig aller Leveling. Ach, had mijn stiefvader haar maar bij ons gelatenZij heeft, goddank, van hem De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij dezen ter kennis van belanghebbenden dat, blijkens bericht van Hr. Ms. Gezant te BRUSSEL aan den Minister van Buiten- landsche Zaken, de invoer van Nederlandsch melkvee langs de Belgische tolkantoren BAARLE HERTOG en WATER- VLIET met ingang van 1 Maart e. k. wederom zal zijn toegestaan. Ter Neuzen, 28 Febr. 1899. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL, TER NEUZEN. Aanvragen om toelating tot de openbare lagere dagscholen in de gemeente TER NEUZEN, kiranen worden gedaan tot SO Maart 1HIMI, ter gemeente-secretarie. Alleen kunnen worden toegelaten kinderen, minstens 6 jaar oud of althans in den loop van dit jaar dien leeftijd be- reikende Ter Neuzen, 1 Maart 1899. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. zal dit jaar worden gehouden De Burgemeester, C. VAN WAES. Zou de zuivering van de met electriciteit over laden politieke atmosfeer, dank zij de malle daad van Deroulede den Franschen ridder Don Quichot, den hofuar van de derde Republiek, van eenigen invloed zijn op den verderen loop der dingen in de Fransche Republiek en meer in het bijzonder op de Dreyfuszaak of althans op de herzienings- procedure ziedaar een vraag, welke allicht is gesteld door hen die onder de emotie in Frankrijk gedurende de laatste dagen, niet zijn vergeten dat niets dan een zekere uitwendige gelijkenisin geest en karakter gelijkt zij geheel onze lieve, goede moeder. Toen zij pas spellen kon, nam haar vader haar van ons weg en liet haar in Frankrijk opvoeden. Kort nadat zij de school verlaten had, trouwde zij en De barones hield even opgroote treurigheid beschaduwde haar anders zoo vroolijk gelaat. Er zijn schrikkelijke dingen met het arme kind gebeurd, vervolgde zij na een pauze. Haar vader stierf ook, en zoo kwam zij weer tot ons, als weduwe, geschokt naar lichaam en geest. Eerst vreesden wij, dat zij haar ongeluk niet zou overleven, maar mijn zwakke zusje heeft een geest- kracht, als ik misschien niet zou bezitten. Alles onder Gods hemel geeft haar vreugde ook het onbeduidenste kan haar gelukkig maken, en 't is verbazend, zooveel als ze weet. Ge inoest haar bibliotheek thuis eens zien; vooral voor de botanie heeft ze bepaald een passie. Reeds keken de schalksche oogen weer lachend naar den professor; doch Walter vond geen woor- den om iets te zeggen. Sedert is ze voordurend bij ons geweest, vertelde de barones verder, en ze is ons be paald onmisbaar geworden. Mijn man houdt van haar, als was ze zijn eigen kind, en ik weet heusch niet, hoe ik 't huis zonder Lucia zou stellen. Toch zou 't mij innig plezier doen, als eindelijk ook mijne lieve, zwaarbeproefde zusje een gelnk kon vinden, zooals ik gevonden heb, en dat zij zoo volkomen verdient. De barones had tranen in de oogen gekregen en de verstokte zweeg nog altijd Wat moest hij ook zeggen? Kon hij op al deze duidelijk en goedgemeende wenken komen met het verbluffende antwoord //Mevrouw, ik versta u heel goed, maar het is mij helaas on- mogelijk, uw bekoorlijke zuster zulk een geluk het regeeringsvoorstel tot overdracht der beslissing in de herzieningszaak, nadat het door de Kamer reeds is goedgekeurd met overgroote meerderheid, in behandeling moet komen bij Frankrijk's Senaat. Waarschijnlijk niethetzij dat de huiszoekingen, op groote schaal ingesteld bij de leidende mannen van de royalistische partij, werkelijk hebben ge- leid tot ontdekkingen van eenige beteekenis hetzij er niets van belang is gevonden de Senaat, die eergisteren een aanvang heeft gemaakt met de beraadslaging over het regeeringsontwerp, zal zich wel laten leiden door overwegingen van zelfbehoud ter voorkoming van een conflict met de Kamer en ter vermijding van verbitterende discussies z/Den 3 Januari jl. heeft de heer Darius, waarnemend president van het Hof van appel van Guyana, zich naar het Duivelseiland begeven, met een verzegeld pakket bij zich, dat hij niet mocht openen dan ter plaatse van bestemmiug het was de rogatoire commissie van het Hof van cassatie. Na aan Dreyfus zijn opdracht te hebben kenbaar gemaakt, overhandigde de heer Darius hem een vragenlijst, er aan toevoegende, dat hij 24 uur tijd had om die te beantwoorden. Dreyfus uitte een langen vreugdekreet en riep //Eindelijk kan ik dan spreken Eindelijk zal mijn onschuld aan het licht komen Daarna, luid snikkend ,/Dank u, mijnheer." Den volgenden dag ontving de heer Darius de antwoorden vau Dreyfus en keerde naar Cayenne terug. Ook de Senaatsdiscussie herinnert aan het bestaan dezer kwestie. Het gelegenheidswetje is in den Senaat behandeld en de urgentie er van is aangenomen. Het ontwerp werd bestreden door Maxiine Lecomte en door Beringer, die Quesnay de Beaurepaire voor een spion uitmaakte. Bisseuil en de Freycinet, de minister van oorlog, verdedigden het ontwerp, waarover ook later nog gesproken zal worden. Bij de behandeling, in het Britsche Lagerhuis, der aanvullingsbegrooting voor Oorlog heeft Sir Charles Dilke eene vermindering van het voor Uganda uitgetrokken crediet voorgesteld. Het voorstel is met 185 tegen 66 stemmen verworpen, nadat de vice-Minister van Buiten- landsche zaken, de heer Brodrick, een overzicht te bereiden want ik ben sinds twee voile jaren een getrouwd man, die niet eens scheiden kan, daar zijn vrouw spoorloos is verdwenen, met het huwelijkscontract, zoodat hij niet eens kan bewijzen, dat hij getrouwd is." Kon hij dat zeggen? De barones had natuurlijk geen flauw vermoe- den van de kwellingen, welke zij haar ongeluk- kigen toehoorder met hare mededeelingen aaudeed. Hij liep, zooals men dat noemt op heete kolen, en de wandeling deed hem in't geheel geen goed. Zoodra men weer in 't hotel was, sloot hij zich op in zijn kamer en liet zich voor dien avond bij de dames verontschuldigen. Hij bracht een alleronaangeuaamsten nacht door, en toen de dames hem den volgenden morgen op de wandeling ontmoetten, staarde de barones hem verschrikt aan, terwijl de schoone oogen harer zuster de tranen niet konden terug- houden. Ja zij overwou zelfs, na langen, zicht- baren strijd, haar schuchterheid en legde plotse- ling uit eigen beweging haar hand op den arm van haar vriend. Onder het voorwendsel, hem een vreemde plant te wijzen, welke zij den vo- rigen dag ontdekt had, bracht zij hem een weinig van het gezelschap af, en liefdelijk verlegen doch tegelijk innig deelnemend, verzocht ze hem, toch op zijn gezondheid te letten. 't Zou voor haar zuster en zwager en ook voor haar zelf, voegde zij er blozend en aarzelend bij een groote teleurstelling zijn, als hij ziek werd. Met welk een teedere bezorgdheid zag zij hem daarbij aan De professor was lot in het diepst zijner ziel geroerd. Hij begreep, hoeveel deze stap de fijn- gevoelige jonge vrouw had gekost, en in 't vaste geloof, dat men hem den beschroomden vrijer grootmoedig tegemoet wilde komen, gevoelde hij de verplichting, beide vrouwen over zijn waren toestaud in te lichten. had gegeven wat men nog in Uganda voor had. Men wilde er niet meer gebied verwerven, maar het verkregene behouden en srersterken en einddoel was in voeling te komen met Generaal Kitcheners macht in Soudan. De tegenwoordige toestand had niets verontrustends, al overkwam aan de eene of andere expeditie wel eens iets minder aangenaams. Doel dier expedities was posten te vestigen aan den linker-Nijl-oever, om zoodoende met den Sirdar in aanraking te komen. Het gonvernement der Filippino's wordt via Hongkong gemeld maakte thans een besluit openbaar, waarin ,/Voor de beschaafde wereld" het vaste voornemen der Filippino's wordt te kennen gegeven te vechten tot den dood tegen Amerikaansch verraad en brutaal geweld. Zelfs de vrouwen zullen, zoo noodig, deelnemen aan den heiligeu onafbanke- lijkheidsoorlog. De groote brand te Manilla, welke de Filippino's zelven aanstaken, moet niet minder dan 1500 huizen hebben vernield. De Filippino's belemmerden het blusschingswerk op allerlei wijzen. Zij sneden de brandspuitslangen stuk, schoten op de brandweermannen en soldaten, die de vlammen kwamen blusschen en moesten door dezen van huis tot buis worden terug- gedreven. Verscheidenen werden door de Amerikanen op staanden voet doodgeschoten. De Amerikanen hebben te Manilla 1200 „ver- dachten" in hechtenis genomen. Men hoopt aldus het gevaar van brandstichting verminderd te hebben. Iederen avond worden van den Britschen kruiser, die voor Manilla ligt, brandspuiten met bedienings- manschappen aan wal gezet, om in geval van nood hulp te verleenen aan de Engelsche banken. De Spaansche Senaat besloot eergisteren met 103 tegen 7 stemmen, op voorstel van Martinez Campos en niettegenstaande het verzet van Graaf Almenas, die er toch belang bij moest hebben zijne vreeselijke beschuldigingen onderzocht te zien, eene parlementaire enquete in te stellen naar de verantwoordelijkheden met betrekking tot den jongsten oorlog. De afdeelingen houden zich nu met de zaak bezig. Het voorgenomen tweegevecht tusschen Almenas en generaal Linares gaat niet door, daar eerst- genoemde zijne beleedigende woorden heeft terug- genomen. Maar hoe vreeselijk belachelijk kwam hem die geheele geschiedeuis nu weer voor! Hoe zouden ze zijne mededeeling opnemen Zouden ze hem zelfs wel gelooven En zoo ja zou dan niet de barones, zou niet Lucia zich minachtend van hem afwenden Alleen die gedachte verpletterde hem. Lucia opgeven hij kon 't zich niet goed voorstellen. 't Was of het leven voor hem zou ophouden, als hij haar welluidende stem niet meer hooren, 't licht harer oogen niet meer zien zou. Hij dacht aan haar stille, vriendelijke bedrijvig- lieid, haar zorg voor alle huiselijke kleinigheden zij was zoo uitnemend geschikt om het leven te deelen van een geleerde, die naast zijn weten- schap slechts kalm familieleven van de wereld vraagt. Dat zij in de conversatie zoo weinig toonde van het schitterend vernuft harer zuster, scheen hem een waarborg te meer voor den vrede zijner studeerkamer. Onrustig wandelde hij den ganschen voormiddag eenzaam aan het strand, om tot een besluit te komen en dat besluit was eerlijk op te biechten. 't Werd avond, eer hij dat besluit ten uitvoer bracht. De barones noodigde hem als gewoon- lijk, na het avondeten in hare vertrekken, en daar zat hij dan, in de door weelde van allerlei aard verfijnde omgeving, voor de iheethafel. Tegen- over hem hadden de zusters plaats genomen, de barones in een licht zomertoilet, Lucia in een- voudige zwarte zijde. De jonge weduwe was vol aandacht over een borduurwerkje gebogen. Eindelijk, eindelijk nam het gesprek een wen ding, die hem een geschikt aanknoopingspunt bood, en haastig maakte de professor daarvan gebruik. Ja, ja, men krijgt onverwachl veel kwaads, en 't allerouverwachts dikwijls een vrouw. Bij deze opmerking van den professor zag Lu cia een beetje boos en licht blozend van haar

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1