Geinengde berichten. TER NEUZEN, 27 Februari 1899. De verkoop van vee en werktuigen ging in- tusschen door. Na de koopdagen zijn het de kermissen of jaarmarkten, welke de meeste bezoekers trekken. Gemeenten aan den spoorweg verschaffen op de drukste kermisdagen veel reizigers aan den trein. Gedurende den dag bezoeken dan velen de nabij- gelegen steden en vieren des avonds kermis op het dorp. Kermisreizigers en herbergiers maken tegenwoor- dig in den kermistijd lang niet zulke goede dagen als in den tijd, toen de stoomfluit der locomotief daar nog niet gehoord werd. Men schijnt nu meer genot voor zijn geld te vinden door het bezoeken van de eene of andere streek van ons land, dan door het verteeren daarvan in de dorpsherbergen. Voor eenigen tijd was bemerkt dat van een der alhier staande gebouwen van het Departement van Oorlog lood uit de goten van het dak was afgebroken en ontvreemd. Vrijdagnamiddag gelukte het den inspecteur van politie de daders te ont- dekken, zijnde drie jongens van 14 en 15 jaar. Het ontvreemde lood was door hen aan stukjes gebroken en ergens onder den grond begraven, met het voornemen het later te verkoopen. Op aanwijzing der jongens is het lood opgegraven, inaar er ontbreekt aan het gebouw bepaald meer, dan die hoeveelheid. Om het lood van het ge bouw, een voormalige wacht te bereiken, hebben de jongens eene vrij gevaarlijke klimpartij moeten ondernemen. Bij de Vrijdag te Hulst gehouden buiten- gewone hengstenkeuring waren vijf hengsten ter keuring aangeboden, waarvan twee werden gebrand- merkt. De drie andere waren nog jonge dieren. Axel, 25 Febr. Bij de Rijks-Normaallessen alhier zijn toegelaten tot de 1® afdeeling der voorbereidende klasse A. Cornelisse en L. van Dixhoorn uit Axel en A. C. Goossen uit Sluiskil tot de 2e afdeeling der voorbereidende klasse J. M. Claassen uit Hulst, A. van Es uit Zaam- slag, P. J. Permont uit Boschkapelle, A. J. J. Lansu uit Clinge, P. B. M. Molema uit Ter Neuzen, J. P. van Rijn uit Axel, C. A. de Theije uit Koewacht en A. D. de Waal uit Hontenisse. tot de 1® klasse der Rijks-Normaallessen I. P. Anthonisse uit Hontenisse, A. D. Baart uit Koewacht, D. J. A. Bareman uit Hoek, J. Cornelisse uit Axel, A. K. J. Huineman uit Ter Neuzen, A. B. Plasschaert uit Westdorpe, E. J. Ruijmbeke uit Clinge, R. J. de Theije uit Koewacht, Rosalie Bosschem uit Westdorpe, Frederika Claassen uit Hulst, Saartje Fonteijn uit Ter Neuzen. Zaamslag, 27 Febr. Heden werd alhier door de commissie van toezicht en beheer over den Valweg aanbesteed, de levering van 340 M3. Prui- sische grind, metende van 16 c. M., vrij op den wal te Ter Neuzen. lngeschreven werd door de heeren P. A. Dolk te Dordrecht voor 1,74, A. de Jonge te Dordrecht voor f 1,74, C. de Voogt van der Straate te Putterhoek voor /1,67£ en Van Koppenhagen Co. te Utrecht voor 1,65, alles per M3. Gegund aan laatstgenoemde. IJzendijke. Zaterdagavond bij een bezoek van het cafd van De Witte, waarin ieder vrijelijk toegang heeft, merkte ik een dertig personen op, hangende aan de lippen van een spreker, den bekenden heer Vorsterman van Oyen uit Aardenburg. Niet over suikerbieten, noch over andere land- bouwzaken, handelde hij, maar in novellistischen wierp en nu zelfs schrok van zijn veranderd uiter- lijk. Te-vergeets trachtte hij, opgewekt en onbe- vangen als vroeger te zijn de revolutie in zijn binnenste moest zich wel naar builen openbaren en voor de eerste maal sedert zijn badkuur leed onze botanicus aan gebrek aan eetlust. Na de table d'hote nam de barones schertsend zijn arm. Ik neem u dadelijk mee, zei zede lucht zal u goed doenen ik heb behoefte aan wat ruimte voor mijn blijdschap. Ze wandelden langzaam naar het strand. 0, ge weet niet, wat een fliuk man mijn Lothar iszei ze vroolijk-trotsch. 't Is eigenlijk kinderachtig van een oude vrouw als ik, na een scheiding van drie weken zoo te verlangen hem weer te zien; maar als 't waar is, dat het huwelijk de liefde doodt, dan maken wij beiden wel een gelukkige uitzondering. Ik ben nu bijna tien jaar getrouwd, maar ik geloof, dat ik nu tot groote dwaasheden in staat zou zijn, als mijn liefde werd bedreigd door eenig gevaar en ik juist geloof niet, dat Lothar veel wijzer is. Maar u zult hem zien, en ik ben overtuigd, dat ge elkaar bevallen zult En wat zal hij blij zijn over Lucia vervolgde zij, er niet op lettende, hoe verwonderd de professor haar aanzag bij al die bekentenissen. Het verbhjf hier heeft wonderen gedaan. Wij hadden lang gedacht, dat zij zich nooit zou herstellen van den vreeselijken slag. Nu, de zeebaden hebben goed gedaan, en ik hoop, dat alles nog in orde zal komen (Wordt vervolgd.) vorm gaf hij een nutslezing voor ons departement. Nu eens luimig, dan hoogst ernstig wees hij eenige wondeplekken aan in onze samenleving, waartoe hij een kippenfamilie sprekende inleidde, en wier gesprekken hij deed staken door de komst van den haan met den uitroep, dat zij redeneerden als kippen zonder kop. Na de pauze sprak de heer Van Oyen over sparen en gaf waarlijk lieve tooneeltjes in een degelijk werkmansgezin ten beste. Aangenaam en hoogst leerrijk waren beide schetsen. Jammer dat het publiek zoo klein (in onze grootste Kad- zandsche plaats) was om er van te kunnen profiteeren. Het applaudissement van het publiek en de dankbetuiging van den heer Ds. Onnes er hadden wel meer IJzendijksche heeren om een voorbeeld te geven mpgen tegenwoordig zijn aan den begaafden spreker waren wel verdiend. Men meldt uit Rotterdam Een laaghartige mishaudeling heeft eergisteren- namiddag plaats gehad in de Eerste Diergaarde- straat te Rotterdam, een zijstraat van de Kruis- kade. De houtdraaier Aug. L. H. Unverzagt, geboren te Aken en wonende in perceel no. 24, staat bekend dat hij herhaaldelijk zijne vrouw mishandelt. Zoo was het ook eergisternamiddag tussshen 4 uur en half vijf, toen het kermen en weeklagen der vrouw terecht de verbolgenheid der bureu opwekte. De 19-jarige buurvrouw Helena Schithof, huisvrouw van A. Vroomans, wonende in perceel no. 28, kwam tusschenbeide en verweet Unverzagt zijn beestachtig gedrag. Deze greep daarom een scherp voorwerp, vermoe- delijk een beitel en bracht vrouw Schithof 7 afgrijselijke steken toe in het hoofd, den rechter- pols, de armen en het bovenlijf. Een paar flinke burgers wierpen zich op den woesteling en brachten hem naar een politiepost. Het bloed gutste der arme vrouw uit het liehaam, zij werd in hoogst zorgwekkenden toestand per raderbrancard naar het Ziekenhuis overgebracht, alwaar dr. Metz haar in behandeling nam. De officier van justitie nam onmiddelijk zelf het onderzoek in handen en gelastte de gevangen- houding van den misdadiger. Aan het politiebureau Lauriergracht te Amsterdam werd iemand gebracht, die een munt- biljet in betaling had gegeven dat valsch was. Op 't biljet stond gedrukt ,/Muntbiljet Tien Nederlandsch Tooneel in den Stadsschouwburg op het Leidscheplein te Amsterdam." Later heeft zich iemand aan 't politiebureau vervoegd, die verklaarde wuit een grapje" den be- wusten persoon met het briefje te hebben uitge- zonden om 't te wisselen. De aangehoudene be- weerde echter dat het niet uit de grap maar in ernst was geschied. Ben onderzoek is ingesteld. Te Heusden waren eenige jongens aan't spelen met zoogenaamde blaaspijpen, waardoor ze balletjes klei bliezen. Een der knapen werd door zoo'n kleiballetje in het oog getroffen, terwijl men het er niet meer uit verwijderen kon. Hij is ter behan deling naar Rotterdam vertrokken, waar men voor behoud van het oog vreest. Te Dieren werd verleden week Maandag door eenige arbeiders bij het lossen van een wagon steenkolen, in de kolen, zooals later bleek, een dynamietpatroon met lont gevonden. Men beproefde het onbekende voorwerp te openen, en de arbeider H. Ellens wierp het ten slotte bij zijne moeder op een kast, vanwaar het Woens- dagavond weder te voorschijn werd gehaald Ellens ging er toen met een stopnaald in roeren met het gevolg dat de patroon ontplofte en Ellens, die gehuwd is er: kinderen heeft, twee vingers en de duim van de linkerhand werd verbrijzeld, terwijl een andere arbeider een diepe wond in het aangezicht bekwam. Men meldt uit Oud-Beijerland De wonderdokter Jongejan heeft deze gemeente verlaten, zonder adres achter te laten. Van zijn wonderbaarlijke genezingen is niets geblekenzelfs zijn kostbaas is niet hersteld. De vrouw die volgens hem twee magen had en die hij van een maag zou verlossen, is er ook niet beter op geworden. In deze gemeente had hij het vertrouwen grootendeels verlorenhij werd dan ook alleen nog maar geconsulteerd door personen van buiten Op de R. K. begraafplaats te Hillegersbeig had de teraardebestelling plaats van de 54jarige ongehuwde juffrouw, die Zondag door een tandem werd aangereden, ten gevolge waarvan zij den volgenden morgen overleed. Op zeer velen maakte deze treurige geschiedenis een zeer diepen indruk en men zag dan ook menigeen bewogen huiswaarts gaan. De personen uit Leiden, die de juffrouw met den tandem hebben aangereden, zijn D. en de G. Het zoontje van den timmerman te Zevenaar, dat eenige dagen geledeu zich inwendig verbrandde door uit een kan kokende koffie te drinken, is onder hevig lijden bezweken. De Nbr. verhaalt als historisch het volgende Drie sollicitanten waren er in eene kleine plattelandsgemeente in Noord-Brabant voor het vacante burgemeestersambt. Toch waren ze dikke vrienden (dikke in den eigenlijken en overdrachtelijken zin des woords) en voor geen geld ter wereld zouden ze elkaar met schele oogen aanzien. $en echter kon maar de eerepost krijgen en wie zou dat zijn, want alien rekenden ieder voor zich de bekwaamste te zijn. 'tWerd tijd dat de kwestie werd uitgemaakt en op een goeden avond werd na vele deliberate besloten, dat hij de burgemeester zou zijn, die het zwaarste in gewicht was. Zoo gezegd, zoo gedaan. De eerste, A zullen we zeggen, haalde 198 pond, de tweede, B, 206 en de derde, C, stapte van de schaal, nadat het opgeteekend was, dat de man het respectabele cijfer van 210 woog alles zonder overjas. De twee vrienden feliciteerden »den gewichtige," die dan ook weldra de gewichtigste betrekking in de gemeente kreeg. Dezer dagen werd door de administrate der Staatsspoorwegen te Rotterdam bij de justitie aangifte gedaan van de ontvreemding van koop- mansgoederen. Het toeval wilde, dat kort daarop door het station Den Haag der H. S. M. een goederenwaggon uit Rotterdam ontboden werd. Het spoorwegpersoneel te 's Gravenhage vond in den waggon in een zakoek geknoopt enkele ont vreemde stukken gouddraad en borduursel ten nadeele der Staatsspoor te Rotterdam ontvreemd. De corpus delicti werden naar Rotterdam op- gezonden en door ambtenaren der justitie enkele treinsmids gefouilleerd, en op een hunner, zekeren T., werd een dergelijke zakdoek als de ontvreemde aangetroffen. Huiszoeking werd gisteren gehouden en een partij gouddraad ter waarde van 7 a 800 gulden in beslag genomen. Een der gearresteerden is reeds 20 jaar in dienst der Spoorwegmaatschappij. Te Osch zijn Donderdagnamiddag door de marechaussee naar 's Hertogenbosch overgebracht twee meisjes van Veerdonk, aan den Heeschenweg, die op marktdag bij den koopman in manufacture!!, G. Cunen drie stukken goed van de uitstalling hadden ontvreeemd, en, na ter verantwoording te zijn geroepen, beweerden dat zij die goederen van een Duitschen koopman hadden gekocht. Ilet oude gasthuis, in de Oudestraat te Kampen, waarin zich oude mannen en vrouwen konden inkoopen, en naar gelang het geld reikte een huisje ter bewoning benevens den kost ont- viugen, zal worden afgebroken. Alle bewoners, op een oude vrouw na, de wed Eykelboom, zijn overgegaan in het nieuw gebouwde gesticht. Nu wil genoemd oudje de haar indertijd gekochte woning niet verlaten, tenzij men haar f 8 per week uitkeert. Volgens zeggen hebben enkele familieleden een rechtsgeleerde te Zwolle geraad- pleegd, die van meening moet zijn dat het vrouwtje in haar recht is, daar het oude af te breken gebouw een erflating zou zijn van voor honderden jaren overleden drie zusters, met de bepaling, dat het gebouw ten alien tijde voor het beoogde doel moet bewaard blijven. Donderdag viel te Culemborg het ruim 2jarig kind van Van W. in een pot met kokend water en bekwam daarbij zulke hevige brand- wonden dat het Zaterdag bezweken is. In eene welvarende plattelandsgemeente nabij Haarlem, regeeren sinds misschien achtjaar de burgemeester en den wethouder in al dien tijd is 't niet mogen gelukken een tweeden wet houder, dien de gemeentewet eischt, te bekomen. Wel werden indertijd achtereenvolgens verschillende raadsleden tot wethouder gekozen, doch geen der verkorenen werd geneigd bevonden, dit ambt te aanvaarden. Zooals meer gebeurt op kleinere plaatsen, heeft het ook hier den schijn, dat men den burgemeester tot eene rugwaartsche beweging wil nopen. Doch tevergeefs Deze weet niet van wij ken. Thans echter is de burgemeester, tevens secretari3, ongesteld. Dientengevolge is de Eenige wethouder thans in zijn gebied een even groot alleenheerscher als de Russische Keizer in het zijne. Stelt u voor eene vergadering van het dagelijksch bestuur van bedoefde gemeente. De voorzitters- stoel bekleed door den wethouder, waarnemend burgemeester. Voor hem de bundel papieren, het wel en wee rakende van zijne gemeentenaren. Aan zijne zijde de waarnemende gemeentesecretaris, verplicht tot schrijven, gedoemd tot zwijgeD. De notulen van de voorafgegane vergadering met een stommen knik, als antwoord op zijn eigen vraag, goedge- keurd door den voorzitter. De daarna aan de orde komende onderwerpen, zonder een zweem van oppositie, behandeld en beslist geheel overeen komstig de zienswijze van den voorzitter. Eem plechtige stilte op de vraag van den voorzitter of nog iets in het midden heeft te brengen. Inderdaad te veel macht in handen van een sterveling Terwijl Vrijdag een boerenknecht uit Le verov (L.) bezig was met nog eenige voerlieden om "een inboedel te vervoeren, raakte hij onder de kar, met het gevolg dat de wielen hem over 't lijf gingen en hij meer dood dan levend werd opgenomen. Te Maastricht werd Vrijdag uit het kanaa opgehaald het lijk van een herbergier aldaar. Op den drenkeling werd een snede aan den hals waargenomen, die bij onderzoek bleek, dat de man die aan zwaarmoedigheid lijdende was, zichzelf had toegebracht, alvorens zich te verdrinken. Men meldt uit Harlingen Een gebouw, dat voor opvolgende geslachten in de gemeente des Zondags eene verzamelplaats tot godsdienstige bedoelingen was, en voor de uit zee komende scheepvaarders een merk ople- verde, staat te verdwijnen, de Westerkerk, in 1659 gebouwd en dienstdoende voor de Ned. Herv. gemeente, is onnoodig geworden en wordt gesloopt. Baron Paul Julius de Reuter, stichter van het agentschap Reuter is Zaterdag te Nizza overleden. Baron De Reuter werd 21 Juli 1821teKassel geboren, was eerst bankiersklerk, daarna boek- handelaarsbediende. In 1849 stichtte hij te Parijs een correspondentiebureau. Toen de telegraaflijn AkenBerlijn voor het publiek werd geopend ging Reuter naar Aken, waar hij een telegrafisch correspondentiebureau oprichtte waarop de groote couranten en bankiers geabonneerd waren. Hij stichtte tegelijkertijd een postduivendienst tusschen Aken en Brussel, waar door hij berichten uit Parijs en Londen, spoediger dan per post ontving. Zijn bureau werd later verplaatst naar Verviers en in 1851 naar Londen, waar zijn connecties zich spoedig naar alle werelddeelen* uitbreidden. In 1858 stelde hij zich in verbinding met de Engelsche pers. De Times was het eerste blad dat door Reuter de oorlogsberichten over den Italiaanschen oorlog verkreeg. Vervolgens stichtte hij bureaux te Amsterdam, Den Haag, Brussel, Antwerpen, Bombay, Calcutta, Alexandria, Cairo, Shanghai, Amerika, W.-Indie, Afrika enz. Thans is Reuter over de geheele wereld met nieuws-stations verbonden. Hij deed veel in alle werelddeelen voor de bevordering der telegrafische verbindingen en legde b. v. in 1869 de eerste onderzeesche kabel tusschen Frankrijk en Noord- Amerika. In 1871 werd hij door den hertog van Saksen- Coburg Gotha tot vrijheer verheven. Eenige jaren geledeu verhief ook Koningin Victoria hem in den adelstand. Te Keulen zijn een paar vreemdelingen gevangen genomen, die, naar bleek, half Europa hadden rondgereisd, overal rnin of meer belang- rijke oplichterijen plegende, voornamelijk in de hoofdsteden. De man verklaart Rouson te heeten, de vrouw is eene parisienne van goede familie. Men vond voor 20,000 frs bankpapier bij hen en vele gouden horloges, briljanten en andere kost- baarheden. Een pas ontslagen gevangene in Saksen heeft een ouden bezembinder aangegrepen, vermoord en daarna beroofd. De moordenaar is gevangen genomen. De Poolsche priester die zich schuldig maakte aan vrijheidsberooving en geweldpleging, is door de rechtbank te St. Petersburg vervallen verklaard van al de bijzondere rechten en voorrechten die zijn persoon en zijn stand toekomen, en hem veroordeeld tot vestiging in het gouvernement Irkdetsk (in Siberie), met verbod om binnen twee jaar de hem daar aangewezen woonplaats zelfs tijdelijk te verlaten, en om binnen 8 jaar een andere vaste woonplaats te kiezen in een ander deel van Siberie. Het schijnt dus, hoewel het er niet bijstaat, dat de priester voor levenslang naar Siberie is verbannen. De Fransche regeering had eenige agenten der veiiigheidspolitie naar Brussel gezonden, om de gangen van den hertog van Orleans en diens personeel na te gaan. Maar hun bleek, dat zij concurrenten hadden. De hertog was reeds bewaakt. Een onderzoek bracht aan het licht, dat die andere bewakcrs agenten waren van prins Victor Bonaparte die zijn mededinger naar de Fransche kroon deed nagaan. Van het Hamburg-Amerikaansche stoomschip Bulgarii, dat behouden te Pontadelyada is-binnen- geloopen, had men geen later berichten dan van 5 Februari, en die berichten waren zeer onrust- barend. Den 5 Februari werd het schip, zwaar gehavend, op 800 mijlen afstands van de Azorep gepraaid door het stoomschip Vittoria. Er werd toen een boot uitgezet met 4 mannen, die naar de Vittoria zouden gaan, om over te verleenen hulp te spreken maar die boot dreef af op de woeste zee, en eerst na 3.J uur te hebben rondgedreven, werden de vier mannen aan boord van de Vittoria opgenomen. De stuurman Scharges trachtte met 6 man der Vittoria naar de ontredderde Bulgaria terug te roeien maar die poging moest worden opgegeven wegens den hevigen storm. 's Nachts dreven de twee schepen van elkander af. De vier geredde mannen verhaalden treffende bijzonderheden van den geleden nood. De hooge zeeen hadden veel van wat op het dek was weg- geslagen en het stuurstel vernield. Onder 100 paarden in het voor-bovendek ont- stond een paniek. De dieren trapten elkander dood of sprongen over boord. Zoo kwamen er 80 om, en de 20 andere, die maar niet tot stilstand kwamen, moesten worden afgemaakt. Bij dat werk brak de stuurman beide beenen en een matroos werd zwaar gewond. Het schip werd lek en begon te zinken. Een etortzee sloeg in eens 8 reddingbooten weg. Den 5 Februari in den vroegen morgen, toen de machinekamers begonnen onder te loopen,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2