A lgemeen Nienws- en Advertentiehl&d voor Zeeowsch- Via an dor en a m 0 a losse GROND. No. 3733. Dinsdag 28 Februari 1899. 39e Jaanjang. Binnenland. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. langs den weg zich bevindende POLITIEK OVERZICHT. JET JW U JL LLETON 1898 1897 1896 Stieren 7116 8748 7575 Ossen 14885 13356 16009 Kleine ossen 292 85 876 Kalveren 14174 12434 16451 Koeien 7350 3227 26005 Vaarzen 14905 11151 37657 Totaal 58722 49001 104663 Zoodat er in 1896 bi na 50,000 runderen officieel meer ingevoerd zijn dan in 1898. Wij moeten echter opmerken, dat onder de ,J:J TER UIZIVSIIII COURAMT. ABON. NEMENT Voor Per drie inaanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. U| ADVERTENTIEN Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Uit blu'j verscliijnt Uor nsd - en VriJdaKavond, aitgeionderd S'eestdaaeu, bij den nilgever P. J. Til UK I AH* OK te Ter Heuzen. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG zullen op Yrijdag 3 Maart 1899, vooriniddag half 10 uur, in het openbaar en in perceelen verkoopen Te vergaderen bij het dorp. Zaamslag, 24 Februari 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. BARENDREGT Az., Voorzitter. P. J. WORTMAN, Secretaris. De standjes van Donderdagavond bij de begrafenis van President Faure mogen al uit een politiek oogpunt van weinig belang zijn, er is toch ernstiger gevochten dan men aanvankelijk meende. Er zijn bijvoorbeeld twee politieagenten met messteken zoo gevaarlijk gewoud, dat men voor bun leven vreest. Een bende van 200 betoogers heeft de ruiten van het /Petit Journal" met steenen ge- bombardeerd, en toen de agenten hier tusschen- beide traden, ontstond een gevecht, waarbij menigeen gewond werd. Onder de bijna 200 gearresteerden wegens be- leediging van de politie of wegens het uiten van oproerige kreten komen een aantal namen van beteekenis voor, als: graaf De Choiseul, een zoon van admiraal de Cuverville, d'Harcourt en Talleyrand, De Lesseps enz., alien min of meer bekende royalisten. Omtrent hetgeen Deroulede heeft uitgehaald loopen de berichten uiteen, maar de regeering is blijkbaar van plan, kras tegen hem op te treden. Hij en Habert blijven voorloopig in hechtenis en alleen Millevoye is in vrijheid gesteldde inhechtenisneming van deze laatste staat trouwens geheel op zichzelf. Volgens de rapporten van de prefectuur van politie zou Deroulede er zich toe bepaald hebben, ter eere van het leger te mani- festeeren, maar zou hij geen poging gedaan hebben om de soldaten te bewegen, hem te volgen. Eenige bladen melden echter, dat Deroulede zich naar generaal Roget begaf en hem gevraagd zou hebben ,/Wilt gij naar het Elysee trekken De generaal antwoordde zoo iets van //Verkoop nu geen aardigheden en vervolgde zijn weg naar de kazerne bij de place de la Nation, waar de troepen binnentrokken. Deroulede en Habert Naar H. WILD. 9) De verandering deed wonderen. Reeds de krachtsinspannig, welke noodig was om zijn besluit ten uitvoer te brengen, had hem goedgedaan en nu de verfrissching van indrukken, de stroom van vroolijk leven om hem heen 't Was, of hij ont- waakte uit een zwaren droom. Hemel, aarde, lucht en zee, en zelfs zijn eigen ik verschenen hem in nieuw, gouden licht, zoodat de melan- cholische geleerde, toen hij een paar weken te H. bad vertoefd, weer een opgewekt, vriendelijk en voor het oogenblik althans gelukkig mensch werd. Welk deel barones Stoerbeek en haar zuster, de jonge weduwe, aan deze verandering hadden, zou de jonge professor moeilijk hebben kunnen zeggen. Die dames waren de voornaamste onder de badgasten. Hij verkeerde dagelijks met die twee. Ze woonden in t zelfde hotel, waar ze een paar dagen na hem waren aangekomen. De luchtige, prettige, altijd levendige conversatie der schoone barones had hem buitengewoon aangetrokken. Zij was den geleerde, van wiens naatn en roem zij volmaakt op de hoogte scheen te zijn, allervrien- delijkst tegemoet gekomen, hartelijk bijna, wat te vleieuder was daar deze dame, wier echtgenoot haar niet had kunnen vergezellen, zooveel mogelijk al te groote intimiteit vermeed. Spoedig waren de elegant ingerichte salons der volgden toen generaal Roget tot op de binnen- plaats van de kazerne en spraken de soldaten toe met de woorden ,/Redt ons van de anarchie redt het land Roget antwoordde //Zoo gij niet heengaal, zal ik de deuren der kazerne laten sluiten en u gevangen nemen." Deroulede en Habert weigerden te vertrekken, waarop Roget hen heeft laten arresteeren. Admiraal Dewey, de bevelhebber der vloot in de wateren der Philippijnen, heeft verzocht, dat de Oregon hem toegezonden mocht worden #om politieke redenen." Die aanvrage is in den ministerraad besproken. Manr welke deze //poli tieke redenen" zijn, is niet bekend. Of, zooals een telegram uit Washington zegt //Men kan zich niet voorstellen welke de politieke redenen zijn, die de tegenwoordigheid van een slagschip in de wateren der Philippijnen op dit oogenblik noodzakelijk maken, tenzij admiraal Dewey gelooft aan de mogelijkheid van verwikkelingen met vreemde mogendhedeu. Algemeen wordt in het Congres het telegram aldus uitgelegd, dat de admiraal het mogelijk acht, dat de eene of andere Europeesche mogend- heid geneigd mocht zijn om de jongste branden en de vernieling van vreemde eigendomen aan te grijpen als een voorwendsel om in het //status quo" in te grijpen en dat hij ten voile voorbereid wenscht te zijn." In een ander telegram uit Washington ge- zonden aan de Daily Chronicle wordt geschreven z/Wanneer een schip noodig was voor het bombar- dement, zou een van minder sterkte den de Ore gon veel meer effect hebben. Er bestaat alle reden om te gelooven hoe- wel het ministerie van oorlog zulks niet zal willen toegeven dat generaal Otis versterking heeft gevraagd, en het departement duidelijk heeft gemaakt, dat de taak welke hem is opgelegd om de Philippijnen te onderwerpen en toezicht te houden op Manilla zwaarder is dan door hem met de beperkte kracht, welke te zijner beschik- king staat, kan worden volbracht." In de buitenwijken van Manilla is het in de beide laatste dagen rustig geweest. Slechts twee kleine branden werdeu opgemerkt in de districten van Santa Cruz en Pondacanhet Tondo-district is van opstandelingen gezuiverd. De Kolnische Zeitung vindt het vreemd, dat admiraal Dewey de Oregon zou gevraagd hebben uit vrees voor het optreden van vreemde mogend hedeu, wegens het verbranden van eigendommen harer onderdanen. beide dames voor hem geopend. In deze opwek- kende omgeving vlogen de uren om als minuten hij schudde het boekenstof af, en als hij ver- haalde van zijne reizen en avonturen, werd hij zoo dichterlijk, dat de toehoorderessen met onge- veinsde aandacht luisterden. Dat de barones zeer gaarne met den professor sprak, daaraan viel geen oogenblik te twijfelen. Veel moeilijker was het, met hare zuster op ver- trouwelijken voet te komen. Zij was tamelijk be- schroomd en had iets meisjesachtig onschuldigs en liefelijks in haar wezen, dat niemand, die 't niet wist, op de gedachte zou gebracht hebben, dat zij reeds weduwe was. Ze had zooals iugewijden beweerden gezworen, haar geliefden doode trouw te blijven en reeds eenige zeer goede aanzoeken afgewezen. De zucht, zooveel mogelijk verdere aanzoeken te ontwijken was, meende men, een der redenen, waarom ze zoo weinig tegemoet- komend was. Haar terughouding, de stemmige zwarte kleeding en het zwaarmoedige trekje in haar geheele verschijning, waren de eenige sporen, door haar vroeg leed achtergelaten de smart had de frischheid harer jeugd niet gesch^iad, en 'tkorte huwelijksleven haar de bevalligheid van een jong meisje niet ontnomen. Voor den professor was zij door dat alles een liefelijk raadsel, in welks oplossing hij zich, zonder het te bemerken, steeds meer verdiepte. Een nooit gekende kalmte, een onbeschrijfelijk har- monisch gevoel van tevredenheid kwam over hem in haar nabijheid 't was of hij laug, met moeite het slotaccoord had het gezocht van een melodie en deze nu plotseling gevonden had. Hare oogen waren wouderbaar groot, donker Deze uitlegging van het verzoek van Dewey sehijnt ons zonderliug. Wauneer de commandanteu der Europeesche oorlogsschepen mochten besluiten in te grijpen ter bescherming van hun landgenooten, kan daarin niet een tegenover Amerika vijandelijke daad worden gezien. Zulk een ingrijpen zou de positie der Amerikanen niet moeilijker maken, dochslechts vergemakkelijken, daar het hun een taak uit handen neemt., welke zij zelf niet kunnen volbrengen. Voor het wan- trouwen, dat zich uit een ingrijpen een vaste in bezitneming zou kunnen ontwikkelen, bestaat niet de minste reden, vooral thans niet nu voor het oog der gansche wereld wordt getoond, dat de vrijheidlustige Philippino's niet met zich laten spotten. Volgens het Haagsche //Dagblad" heeft de minister van binnenlandsche zaken, overeenkom- stig het verlangen van den minister van oorlog, ter kenuis van de burgemeesters doen brengen, dat zij voortaan nimmer zullen mogen beschikken over de militaire macht, zonder voorafgaande onder- handeliug met de betrokken militaire autoriteiten, behoudens enkele uitzonderingen b.v. tot het onder- drukken van plotseling opgekomen oproerige be- wegi ngen. Zaterdag liep van de werf der maatschappij De Maas, scheepsbouw- en werktuigenfabriek te Rotterdam, met goed gevolg te water de stalen raderboot Zuid-Beveland, gebouwd voor rekening van het Provinciaal Bestuur van Zeeland en bestemd voor den Provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde. De boot is 360 ton groot, de lengte is 46 meter, de breedte 6,60 M. en de holte 3,10 bij 1,98 diepgang. De machine is hellend compound en heeft een vermogen van 500 ind. P.K. Het schip is voorzien van ruime hutten en salons, wordt geheel electrisch verlicht en zal een vaart van 12 mijlen loopen. Naar men verneemt, bestaat het vooruemen den tram weg BrouwershavenZijpe—Steenbergen met 1 November a. s. te openen. In het jaar 1898 werden uit ons land naar Belgie grzonden 2249 paarden en 1238 veulens, terwijl 1805 paarden en 238 veulens uit Belgie naar Nederland verzonden werden. Gedurende het jaar 1898 bedroeg onze uitvoer van rundvee naar Belgie de volgende hoeveelheden in vergelijking met die der jaren 1897 en 1896 en zacht, en de geleerde professor blikte zoo gaarne daarin; ze hingen zoo gespannen aan zijne lippen, als hij sprak. En waren 't niet die oogen welke hem opeens zoo welsprekend maakten Ze herinnerden hem aan die zijner vrouw, of- schoon hij haar nauwelijks had gezien. En't waren niet de oogen alleen't geheele wezen der jonge weduwe riep de ontvluchte in zijn herinnering terug, hoe weinig ook ha ir bloeiende gezondheid deed denken aan 't teere schepseltje, dat Melazzo's hand hem als levensgezellin had opgedrongen. Kwam het doordien de bekoorlijke weduwe werkelijk een meer dan oppervlakkigen indruk op hem maakte, en dat daarom het noodlot van zijn leven hem ernstiger begon te hinderen Of was 't de weemoedige gedachte, dat al dit heerlijke, bloeiende leven aan de droeve vereerii'g van een doode was gewijd, welke aan haar lot een zekere overeenkomst met het zijne gaf? Hoe 't zij, nog nooit had hij met zooveel liefde aan de verdwene gedacht als in Lucia's nabijheid. De barones scheen niet te bemerken, dat de sombere schaduw meer en meer verdween van het gelaat harer zuster, gelijk ook haar schroom langzamerhand week voor vriendelijke toenadering ze scheen het niet te zien, hoe liefelijk de jonge vrouw bloosde, als de geleerde vrieud binnen kwam met welk een gelukkig lachje zij de kleine attenties aanvaardde, die hij haar beweeshoe verlangend zij uitkeek, als hij eens wegbleef Of wilde zij het niet zien Menigmaal, als de professor zich te zeer ver diepte in de beschouwing zijner sympathieke toe- hoorster en daarbij zelfs de tegenwoordigheid der barones scheen te vergeten, zag deze hem aan met J.b iilgVTUblU niet begrepen zijn de honderden en duizenden die binnengesmokkeld zijn. Het aantal schapen, uit ons land naar Belgie gevoerd, bedroeg in 1898 81,857 tegen 60,843 in 1897 en 66,690 in 1896. Aan gevogelte en wild werden in het vorige jaar uit Nederland naar Belgie verzonden 247,128 stuks, terwijl Belgie ons slechts 60,911 stuks bezorgde. Daarenboven ontving Belgie van ons millioenen eieren, die door Belgische kooplieden in de grensplaatsen opgekocht, naar Antwerpen en Brussel werden verzonden. Koopdagen, kermissen, festivals en landbouw- tentoonstellingen ziedaar vier voorname aan- trekkingspunten voor de bewoners van het platte- land in Zuid-Beveland. Vooral de koopdagen trekken de meeste bezoekers. Inzonderheid kan dit gezegd worden van die in den Reigersbergsclien polder, gemeente Rilland Bath, misschien wel omdat deze aldaar betrekkelijk weinig voorkomen en ook wegens het groote getal paarden en hoorn- vee, dat alsdau in veiling komt. De hofsteden in deze streek behooren tot de grootste op Zuid-Beveland en zijn meestal in handen van welgestelde pachters. Vandaar, dat er niet zoo spoedig bij verandering vreemde pachters op komen, maar meestal de zoon den vader opvolgt. De eigenaars van deze meestal zeer vruchtbare hoeven zijn voor een groot deel vreemdelingen, hetzij Belgen of Franschenslechts enkele land- bouwers zijn tevens eigenaar. Donderdag j.l. werd te Rilland de verkooping van een grooten boereuinspan gehouden. De spoortrein bracht de meeste bezoekers, zoowel uit Noord-Brabant als uit Zeeland, doch den geheelen voormiddag hield de toeloop naar de hoeve aan. Honderden vermaakten zich daar als op een dorps- kermis kramen, ververschingstenten, liedjeszangers, kortom al het kermispersoneel was aanwezig. een eigenaardigen, warmen, tegelijk schalkschen blik. En op zekeren dag ontmoette hij toevallig dien blik der barones, welke hem trof tot in 't diepste van zijn geleerden geweten. Hij vond voor dien vriendelijk lachenden blik geen andere verklaring dan de meest voor de hand Jig- gende. Was het mogelijk P Had zij, de barones, wer kelijk zijn eerbiedige oplettendheid misverstaan en een warmer gevoel voor hem opgevatvoor hem, die toch geen ander doel had dan een uurtje te praten. Zij, een verstandige vrouw van dertig jaar, die bovendien zulk een engel van een zuster aan haar zijde had Ach, die zusterJa, dat was het. Opeens wist de professor nu, hoe 't met hem stond. De bartstocht, die tot dusver voor hem had gelegen als een effen blauwe zee, bruiste nu als een storm- v'oed, die alles omver wierp, wat hem aan weer- stand en bezonnenheid nog restte. Geen wonder, dat ook elke gedachte aan de vergissing der barones daardoor werd weggerukt. Trouwens, daarover zou hij spoedig beter iuge- licht worden. Reeds den volgenden dag aan de table d bote vertelde ze hem met ongeveinsde vreugde Mijn man komt eindelijk hier Een paar uur geleden kreeg ik een brief van hem. U kuut niet gelooven, hoe gelukkig ik ben En hij verlangt er naar, kennis met u te maken. Ik en Lucia hier wierp zij een lachenden blik op haar diep blozende zuster hebben hem al zoo veel goeds van u geschreven. Maar wat is er? Is u niet wel viel zij zich-zelve in de rede. Ook de jonge weduwe keek hem zoo bezorgd aan, dat hij onwillekeurig een blik in den spiegel

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1