Versch Varkensvleesch H.H. Landbouwers! H.H. Landbouwers! en Rundvleesch, Mr. P. DISLZMAV, BURGrERLlJKE STAN a Handelsbericbten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. (Hulp)Vereeniging van Geref. Sehoolonderwijs, te Axel. Chr. Jong. Vereen. „Jonathan vergadering van den Boerenbond, Dagelijks verkrijgbaar Baron Rochefort en Jupiter, Mijn hengst PAULUS Gemeeni eraad van Sas van Gent. DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 23 Eebr. 0.56 1.15 Vrijdag 24 1.32 1.48 Zaterdag 25 2.2 2.18 Zondag 26 2.31 2.46 Maandag 27 3.— 3.14 Dinsdag 28 n 3.29 3.43 W oensdag 1 Maart. 3.58 4.12 te TER NEUZEN. Onderwerp ,,HET GEZAG". TOEGANG YRIJ. In de a, s. M aan dag 27 Febrn- ari om half twee uur, in //Het Wapen van» Zeeland", bewoond door den heer A. F. Neelemans te Hulst, te houden ,.over der Boeren-positie err „over de middelen tot verbetering". G. VAN DER BENT, Hij zegt tot de misdaad te zijn vervallen, toen hij door drank beneveld was. Langen tijd had hij al in onmin met zijne vrouw geleefd, zich voortdurend te buiten gaande aan bier. Toen hij het geld tot zich genomen had, heeft hij eerst het pakje met 800 gulden van het gestolene bij een kastelein op den O.Z. Voorburgwal gedepo- neerd, zooals men reeds weet. Daarna is hij per rijtuig naar Haarlem getogen. Den koetsier gaf hij 25 gulden fooi en buitendien nog 25 gulden voor zijn patroon. Sinds heeft hij rond- gezworven, is, naar zijn zeggen althans, teNijmegen, Leiden, 's-Hertogenbosch, Kleef en Brussel ge- weest. Yrijdag jl« keerde hij naar Amsterdam terug, waar het buitensporig leven in de buurt Y. Y. aanving en aan'nield tot zijn arrestatie. Inmiddels had hij zijn bruine overjas voor een blauwe verwisseld om minder spoedig herkend te worden. Hij gi"g niet alleen des avonds, maar zelfs ook overdag uit. Hij zegt echter sinds Zaterdag elken nacht in perceel 26 der Jan-Steen- straat overnacht te hebben. Bij zijne arrestatie verkeerde hij nog onder den invloed van drank. Als hij nuchter is zal hij misschien zich betcr herinneren waar het nog ontbrekende geld gebleven is. De vreeselijke spoorwegramp bij Vorstisde derde gedurende het bewind van Minister anden- peereboom, wat het aantal slachtoffers betrelt de tweede. Bijna al de verongelukten zijn uit Enghien en Ruisbroek. Negen zijn vrouwen of kinderen. Ook onder de gewonden zijn verscheidene vrouwen. Hoe het komt dat de achterste trein is doorge- reden is nog niet erg duidelijk. Men denkt- dat de anders bij mist genomen voorzorgen, onder anderen het neerleggen van knalsignalen op de rails, om den volgenden trein te waarschuwen, verzuimd waren. Of de machinist niet gezien heeft dat het bloksignaal op gesloten stond, of dat het signaal niet in orde was, is ook niet uitgemaakt. Het schijnt dat de hoofdeonducteur van den trein uit Quievrain van den goederenwagen uit geremd heeft, maar daardoor brak de koppeling tusschen de locomotief en de wagens af, en de locomotief liep alleen door en in voile vaart op den stilstaanden trein. De twee achterste wagens daarvan werden verbrijzeld en de voorste werd beschadigd. Maar bijna al de slachtoffers zaten in de beide achterste rijtuigen, waar de locomotief bovenop stond, alles onder zich verbrijzelende. De reizigers van den achtersten trein hadden een hevigen schok gevoeld en velen waren toen de trein stilstond, eruit gesprongen. Ze behoefden niet ver te loopen om het gruwelijk schouwspel te zien een chaos van menschelijke lichamen, van gebroken hout, ijzer en glas, bespat met bloed, en daarboven trouende het zwarte gevaarte. Angst- kreten wezen hen die daar waren den weg naar levende weaens en terstond begon men met het reddingswerk dat verschrikkelijk moeilijk was. Verscheidenen stierven terwijl men bezig was, anderen waren terstond verpletterd en gedood. Toen de levend.en waren verlost, bleven nog de dooden, die niet los te krijgen waren, voordat de locomotief was weggesleept. Daarna kwamen de uren van angstige spanning voor de lieden uit den omf rek, die bloedverwanten of vrienden in den trein hadden gehad en nu in het doodenhuifje van Vorst of in het ziekenhuis kwamen kijken, of er ook van de hunnen waren. De wanhoop van hen die vonden, de blijdschap van degenen die niet vonden. Zondag had het vervoer plaats van de kisten met de verongelukten, naar de dorpen waar ze den vorigen dag vnolijk en wel waren vertrokken, onder het gelui van de doodsklokken in Ruisbroek, Enghien en Hal. Volgens de laatste ons bekend geworden offi- cieele berichten, zijn er 23 dooden, 30 zwaar en 50 lichtgewonden. Een later bericht meldt, dat de machinist en de stoker van den sneltrein voor de justitie hebben verklaard, dat de seinen op veilig stonden en de weg voor hen dus vrij was. Voorts is bij het gerechtelijk onderzoek gebleken dat een baanwachter nog met zijn vlag gezwaaid heeft, om het personeel van den sneltrein nog te waarschuwen, doch de zware mist belette den machinist daarvan iets te zien. Dezer dagen werd bij het carneval te Goch (Pruisen) doodgestoken een zekere Jorna, herkorn- stig uit Nijtnegen, die zich sedert eenige maanden met zijn geziu te Goch had gevestigd. Hij laat een vrouw met twee kinderen achter. De steek in de lendenen, zou, volgens de bekentenis van den dader, voor een auder bestemd zijn ge- weest, doch trof Jorna, die de twisteude tot kalmte wilde brengen. Te Adisleben bij den Kyffhauser Berg heeft men een heerenboer, zijn vrouw en twee kinderen met bijlslagen afgrijselijk toegetakeld in hun bed gevonden. Het jongste kind is al dood, de toe- stand van de overigen is hopeloos. De geldkist was schoon leeggestolen. Zitting van 21 Eebruari 1899. Yoorzitter de heer Joh. Verschaffel, burgemeester Tegenwoordig de heeren Wauters, Oole, Stevens Yerhaak, Van den Berg en de secretaris. Afwezig de heeren Malotaux en Warrens. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. 1. Geschiedt mededeeling van een ingekomen stuk omtrent bijdrage verpleging krankzinnigen. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Wordt goedgekeurd wijziging der begrooting voor 1899. 3. Wordt het maximum bedrag der hoofdelijken omslag voor het jaar 1899 vastgesteld op 4000. 4. Wordt besloten tot het aangaan eener geld- leen'ing ad 2000 ten behoeve der nieuwe kei- bestrating met bijbehoorende werken, der Oostdam. 5. Wordt goedgekeurd af- en overschrijving in de begrooting voor 1898. 6. Wordt aan de firma Verschaffel Meche- lynck tot wederopzeggens toe vergunning verleend, tot het plaalsen eener afsluiting voor bergplaats. 7. Wordt het kohier der belasting op de honden vastgesteld tot een bedrag ad 140. 8. Wordt besloten de verordening op de veemarkt volgens gegevens te wijzigen. 9. Wordt besloten tot afvoer van vestinggronden aan den bastion Zelandia, tot eene som van f 100. 10. Geschiedt mededeeling der opname van het post- en telegraafkantoor. Het dagelijksch bestuur stelt voor alleen de schade door te late oplevering, berekend op 205 op den aannemer te verhalen, doch met meerderheid van stemmen wordt besloten voorloopig de geheele boete toe te passen, bedragende 52 dageD ad f 10 is f 520. 11. Wordt met 3 tegen 2 stemmen besloten tot de behaudeling der verordening op den hoofdelijken omslag. De voorzitter hiertoe willende overgaan, verlateu de heeren Stevens en Wauters de vergadering, waardoor wegens onvoltalligheid der leden, de vergadering wordt gesloten. INGEZONDEN ST UK KEN. Ter Neuzen, den 21 Februari 1899. Mijnheer de Redacteur Bij deze heb ik de eer UEd. te berichten, dat ik bij nadere overweging en de gegeven omstandig- heden in aanuierking genomen, besloten heb de replieken aan de heeren AZ., Van Braband en Van der Moer niet meer te laten plaatsen. Gaarne verklaar ik echter dat aandachtige lezing van het stuk van den heer Koelmans in uwe courant van lieden op mijn besluit van grooten invloed is geweest. Tevens ben ik het met u eens, dat t nu al wel is. Onder vriendelijke dankbetuigiug voor de be- toonde welwillendheid, blijf ik met de meeste achting UEd. dw. dienaar, P. MOES. Ter Neuzen, 21 Februari 1899. Mijnheer de Redacteur Als aangevallene meen ik het recht te hebben nog eenige opmerkingen te maken. 1°. De opdracht om eene Schoolcommissie te vormen nam ik op mij in een der laatste maanden van 1897 als ik mij wel herinner. In het begin van 1898 decide ik in eene Raads- vergadering mee wel 3, doch geen 5 leden bij elkander te kunneu krijgen. Later herhaalde ik die mededeeling. Zelfs moest ik in de vergadering van 30 Juni 1898 antwoorden op eene tot mij gerichte vraag, dat ik maar 2 leden kon aanwijzen. Niemand der Raadsleden had er iets over in 't midden. En dat bij zooveel bekwame en geschikte per sonen, volgens den heer Koelmans Geen wonder. Want wat blijkt nu Dat de heer Moes des avonds (na een der voor- laatste vergaderingen) eerst nog eens ernstig moest gaan overwegen en dat daarna //zijne gedachten vielen" op den heer v. Herp. Het was dus een soort toevallige ontdekking en zeker blijkt er uit dat de personen niet voor 't grijpen waren, zooals de heer Koelmans zegt, zelfs niet voor den heer Moes. 2°. De heer Koelmans wijst op het groote nut der ervaring. Ik merk daaromtrent op dat met dit woord veel te veel wordt geschermd en dat om ervaring in zaken, als die welke ons bezighoudt, met effect te kunnen verwerken en toepassen men in het bezit moet zijn van een zekere mate van kennis, welke men niet zoo maar bij stukjes en beetjes en door wat te lezen opdoet. 3°. Waar ik zeide vernomen te hebben dat men tegen den heer Kerstens zou zijn omdat hij katholiek is, bedoelde ik niet dit in eene Raads- vergadering te hebben vernomen. 4°. "De heer Koelmans heeft volmaakt gelijk. Ik heb volstrekt niet aan voorslanders van bij- zondere scholeu gedachtmaar evenmin heb ik gedacht aan voorstanders van openbare scholen. Ik heb heelemaal niet gedacht aan voor- of tegenstandersmaar alleen, zooals behoorde, aan geschikte en bekwame personen. Nooit heb ik kunnen vermoeden dat men bij eene schoolcommissie de politiek zou te pas brengen. Wordt dat niet een soort politiek fanatisme, ook door den heer Koelmans afgekeurd? 5°. Ik blijf volhouden dat een onderwijzer niet heeft te oordeelen over de geschiktheid en bekwaamlieid der leden van eene schoolcommissie en dat hij nog veel minder die leden mag helpen dezen, ofschoon wellicht elk onderwijzer bekwaam is zich in deze een oordeel te vormen. Waarom eigenlijk mijn geacht mede raadslid Moes zoo uit zijn slof is geschoten begrijp ik niet. Ik heb hem niet aangevallen. Wat anderen, bekenden of onbekenden, schrijven is toch zeker niet mijne schuld. Ook heb ik in mijn schrijven niets vermeld uit de niet-openbare vergadering. Ik deed dat in de vergadering, waarin de schoolcommissie werd benoemd. Toch zeker wel een bewijs, dat ik niet bang was dat het publiek kennis zou nernen van de zaak. Overigens wensch ik op dit schrijven niet ver- der in te gaan. Alleen moet ik nog zeggen geen enkele reden te hebben gehad //mijn padje schoontewasschen" zooals de heer Moes het uildrukt. Mijn padje had geen reiniging noodig. Dat anderen daarop vuil werpen of het door een bril met vlekken bezien met of zonder opzet wat kan ik anders doen dan daartegen protesteeren Met achting, Uw dw. dr., Van der Moer. ('t Was ons voornemen geen plaatsruimte meer te verleenen aan schrijvers over deze zaak. De heer Van der Moer meent als aangevallene nog wat te moeten zeggen, waarom wij't bovenstaande plaatsten. Dat deze polemiek hiermee geeindigd is, zullen onze lezers begrijpen. Red.) (Wij herplaatsen onderstaande, daar door een abuis de aangehaalde 5 regels tusschen het inge- zonden stuk van den heer Moes waren geraakt, waardoor het geheel onduidelijk werd. Red.) Mijnheer de Redacteur! Mag ik u nog eens lastig vallen met het verzoek, de volgende regels wel te willen over- nemen in uw blad van heden Bij voorbaat mijnen dank. Had Argus (uit het //Ter Neuzensch Volksblad" d.d. 18 dezer) met mij eene zakelijke polemiek willen voeren, ik zou hem gaarne te woord hebben z/gestaan, al onderteekent hij zich niet met zijn z/waren naam. Trouwens bij een zakelijk twist- z/geschrijf, waaronder ik ook reken kritiek op de i,openbare woorden en handelingen van openbare z/personen, komt het er m. i. niet op aan wie" schrijft, maar wat geschreven wordt; terwijl het een eisch is van eerlijke en fatsoenlijke polemiek, dat men zich onthoude van persoonlijke aanvallen; Argus heeft enkel mijn persoon aangevallen, niet wat ik schreef. Zijn aanval kan slecbts zijn ingegeven door een ontstemd of vergramd gemoed. Bij zulke aanvallen heeft men het recht zich te houden aan hetQui se fdche a tort. Uw Dw., Van Braband. Ter Neuzen, 20 Febr. 1899. IBontenisse. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Febr. Emile Jacobus van Mol, oud 24 jjm. en Rozalia Ivens, oud 22 j., jd. Josephns Bogaert, ond 25 j., jm. en Rosalia Hemelaar, oud 26 j., jd. Josephus Burm, oud 33 j, jm. en Anna Catharina Baart, oud 32 j., jd. Constantinus Staut- hamer, oud 55 j., weduwn. en Anna Catharina Willems, oud 46 j., wed. Geboorten. 2 Febr. Anna Catharina, d. van Petrus Sarneel en van Petronelia Suij. 4 Febr. Cyrille, z. van Cornells Verdurmen en van Rosalia Maria Baart. Maria Margaretha, d. van Joseph van Troost en van Melania Seraphina Polfliet. 5 Jan. Eduard, z. van Josephus Tieleman en van Apolonia Verhagen. Hulst, 20 Febr. Middenprijs per 100 kilo Tarwe f 8,25 Rogge 6, Wintergerst f 8,25; Zomergerst f 7.60; Haver f 6,30 Erwtcn f 7,75 Paardenboonen f 8,30Duivenboonen 8,7 5 Witteboonen f Bruineboonen f 10, Boekwcit fLijnza d fAardappels f Koolzaad per zak van 106 liters f Boter per kilo 1,10. Eieren per 26 stuka f 0,85 Er waren ter weekmarkt te koop gesteld40 stuks hoornvee, 38 varkens, Verkocht 17 stuks hoornvee, 38 varkens. KOERS VAN HET GEL I). Belgisch per 100 fr. f 47,90 h f 47,95 Engelsch per S, n 12,12,10 ZEET I.J L> I 1M (i EN. Van 20 tot en met 21 Febr. VLAG. NAAM. Deens. s.s. Saturn Eng. s.s. Ouse Deens. s.s. Skotland idem Eng. s.s. Eng. sch. Vnor i;ent 3836 Riga 2158 Goole 1738 Riga 3737 I idem Frederiksborg Van Kent 2152 London 438 Cork Sea Belle Rob the Ranter vlas stukg. vlas idem stnkg. phosph. De NIEUWJAARS-COMMISSIE bericht aan de belangstellende inge- zetenen der gemeente, dat hare middelen, ten einde den nood der arme ingezetenen te lenigen, zijn uitgeput en doet mitsdien een (lriugend beroep op de liefdadigheid van alien die haar nog langer wenscht te ondersteunen. Giften dieuaangaande xunnen worden gedaan aan den Secretaris den heer P. J. VERSLUIJS. ALGEMEENE VERGADERING ter verkiezing van een Bestuurslid, op Zaterdag 25 Februari a. S., 's avonds 6 uur, in de Christel. School op 't Spui. HET BESTUUR. 77 M Van on naar. Lading Van 20 tot en met 21 Eebr. werden langs de Oostsluizen alliier 22 binnenvaartuigen op- en 14 afgeschutdoor de Westsl. 5 op- en 1 afgeschut. D. V. zal Ronderdag 23 Februari,'s avonds te ure, in de Ger. Kerk optreden Advocaat te Middelburg. De collecte is ten bate der armen. HET BESTUUR, zal door den beer ADRIAANSE eene VOOR- DRACHT worden gehouden Lidmaatschap gratis. Ondergeteekende bericht, dat de prijs van het VARKENSVLEESCH met 10 cent per kilogram is rerminderd. Aanbevelend, C. L. VAN DER BENT, Marktplein. KRIPPEN en VERSCH SPEK (50 ct., LAPPEN# WORST en SCHIJVEN 70 ct. Bij een hoeveelheid van 10 Kg. SPEK 25 ct. 't pond. VERSCHE HAMMEN 60 ct. en GE- ROOKTE DROOGE HAMMEN 90 ct. de Kg. Aanbevelend, Slager, Zandstraat. Dit jaar zullen rond gaan aan zeven gulden vijftig veulengeld en vijf en twintig cent bij de eerste sprong voor den knecht. Zaanislag. JOH. DE FEIJTER. zal ter beschikking van't publiek rondgeleid worden. Voorwaarden f 0,50 dekgeld, 7,50 veu lengeld. Axel. CORN. HAAK.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 3