Gemengde berichten. TER NEUZEN, 22 Febrnari 1899. Voor het examen in de fraaie handwerken slaagden gisteren te Breda o. m. de dames II. J. Hamerlinck en J. J. Scheele, beiden vanTer Neuzen. De bovenzaal van het //Hotel de Commerce van den heer J. Michielsen, alhier, bleek gisteravond te klein, om het aantal opgekomenen te bevat- ten, die wilden profiteeren van hetgeen door de afdeeling zang van de Yereenigde Handwerks- lieden zou worden ten beste gegeven. 't Programma, dat op 't oog niet veel bijzonders scheen, viel erg mede en we zeggen niet te veel, als we meedeelen, dat zoowel de zangnummers als de tooneelstukjes keurig werden uitgevoerd en we niet dan met lof kunnen gewagen over den genotvollen avond die deze vereeniging ons weder heeft verschaft. M e meenen hulde te moeten brengen aan de bijdragen door een der leden geleverd en hopen bij een volgende ge- legenheid weder op een paar stukjes van hem te worden onthaald. In de hoop, dat het der Vereeniging bij voort- during niet aan steun zal ontbreken, zien we met verlangen de laatste soiree in dit seizoen te gemoet. Philippine. Zaterdag jl. heeft dc begrafenis van den Burgemeester dezer gemeente in alien eenvoud plaats gehad. Reeds des morgens ten half tien werden familieleden en vrienden door klokgelui ter kerke genoodigd om den plechtigen lijkdienst bij te wonen. Na afloop daarvan werd het stoffelijk overschot, gevolgd door de Raadsleden en eene deputatie van de lijo GentI er Neuzen, benevens tal van belangstellenden, naar de laatste rustplaats gedragen. Toen de kist ter harer be- sternde plaatse was, plaatste de familie eene prachtige ktans op het graf; ook het bestunr der lij a Gent Ter Neuzen vereerde den overledene met eene krans van prachtige kunstbloemen. Ilierna nam het hoofd der school het woord, dankte den waardigen Burgemeester voor zijnen steun en bescherming, gedurende vele jaren, schetste den overledene als een liefhebbend vader en grootvader, bracht hem, narnens het onderwijzend personeel, hulde als Burgemeester en als voorzitter der plaatselijke schoolcommissie en riep hem nog een hartelijk vaarwel t»t eeuwig toe. De ingenieur, zoon van den overledene, dankte, diep geroerd, daarop het schoolhoofd voor zijne welgemeende woorden en tevens het publiek, dat met oprechte deelneming en belangstelling deze plechtigheid had bijgewoond. "Wij alien weten, dat het ambt van Burgemeester hoogst moeilijk is, om het alien gemeentenaren naar den zin te maken. Toch mag van hem gezegd worden, dat hij de meest werkzame is geweest, die nog over Philippine heeft geregeerd. In 1883, toen hij aan het bestuur kwam, was onze gemeente in den winter voor de omliggende plaatsen schier onbereikbaar. Nu maakt een flinke straatweg, onder beheer van zijn zoon, den ingenieur, aangelegd, het vervoer van mosselen gemakkelijk. Correspondentie met het buitenland had men alleen door brievendoor zijne bemoeiingen staat thans een telefoon het publiek ten dienste. De haven, die vroeger de visschersvloot der gemeente niet kon bevatten, is nu zooveel ver- groot, dat er ruimte genoeg overblijft om nog een tal van vreemde vaartuigen te bergen. En nu nu staat men aan den vooravond van een kanaal voor Philippine. Philippine gaat dus eene schoone toekomst te gemoet en eere den Burgervader, die zoo tot we]zijn der gemeente is werkzaam geweest. Door den Minister van financiiin is aan de heeren Wiine c. s., mosselhandelaren alhier, ver- ij.iiimwh it r i iim ii hi—■--- heel goede meening had opgevat over het kleine, overspannen, onbegrijpelijke schepseltje, dat zich zoo ejgenzinnig ook aan de bescheidenste tce- nadering zijnerzijds onttrok. 't Viel hem in, welke eerbiedige deelneming zij had opgewekt bij ieder met wien zij in aanraking was gekomen zelfs Melazzo's wilde, bandelooze natuur had zich niet aan die betoovering kunnen onttrekken, Dat hij haar ontzien had, ondanks alle daaruit voor hem ontspruitende moeite, was een toereikend bewijs voor haar macht over hem. Zeker rnoest zij eigenschappen bezitten, welke liefde en ach- ting konden iuboezemen, en niet in geringe mate. Laat viel hij in slaap en laat ontwaakte hij, met zware hoofdpijn. 't Was een sombere vochtig- koude, nevelachtige morgenondanks het late uur rnoest er licht worden aangestokcn. 'tWas zoo recht onaangenaam, en Walter bevond zich juist in de stemming om een slechte tijding nog tweemaal erger 1e vinden dan ze is. En de si chte tijding zou niet ontbreken. Toen de kneller het onbijt bracht, lag naast zijn thee- ko])je een sierlijk briefje fijn Engelsch postpapier, licht geparfumeerd, een nette dameshand en een zegel, dat iets sentimenteels voorspelde een graf en een triurwilg. Walter bekeek het briefje en draaide het om en om. Hij zag den kellner vragend aan. Mevrouw wilde meneer niet storen, zei de man, met een stijve buiging. Daar 't voor een echtgenoot niet past, onbekend te zijn met iets, wat zijn gemalin doet, knikte Walter zecr phlegmatiek en de bediende ging. Ze kon dus schrijven. Hij had die vraag wel nooit gesteld, maar 't zou hem heel gewoon zijn voorgekomen, als 't antwoord daarop ontkennend jras uitgevallen. Nogmaals bekeek hij het briefje gunning verleend tot het aanleggen van een oesterput in de schorgronden in den Brakman, nabij Phi lippine. Deze week zal met den aanleg reeds begonnen worden. Sas van Gent. 22 Eebr. Maandagavond werden alhier, door den gemeente-veldwachter en den marechaussed De Krom, gearresteerd zekere Alphonsus Hayette en Leopold Naudts, beiden smokkelaars wonende te Wachtebeke, die onder bediiegelijke voorwendselen, op naam van bekende kooplieden geld poogden los te maken bij den herbergier E. S. waarin zij reeds te voren waren geslaagd bij den herbergier G. W. Bij nader onderzoek bleken beiden beruchte kerels te zijn, als schuldig aan verschillende op- lichtingen en diefslallen, o. m. bleek het dat Hayette op 1 Juli 1898 in de nieuwe bazar alhier, een pak kleeren had gehaald (zonder be- taliug) op naam der wed. IJ. te Westdorpe, voor wiens zoon hij zich uitgaf, terwijl Naudts mede- plichtige is aan de koediefstal ten nadeele van den landbouwer Th. Buijse te Zuiddorpe. Hedenmorgen werd Hayette gevankelijk naar Middelburg overgebracht, welke weg Naudts ook zal volgen, na eerst geconfronteerd te zijn op de plaats waar de koediefstal gepleegd is. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd 23 stieren, 9 ossen, 13 koeien en 15 vaarzen, samen 60 beesten, die aan onveranderde prijzen langzaam werden verkocht. Omtrent het drie en een halfjarig knaapje, dat Maandag te Middelburg door een vrachtwagen werd overreden, meldt de M. Ct. Blijkens vertrouwbare inlichtingen heeft de bestuurder van den vrachtwagen aan het ongeval geen schuld. Het knaapje, dat daarvan het slachtoffer is geworden, werd, zooals gewoonlijk, door een 9jarig broertje, naar de bewaarschool gebracht. Het wilde met alle geweld nog eens blijven kijken, waarop zijn geleider, uit vrees dat hij zelf te laat op school zou komen en ook omdat het knaapje nog slechts een zeer korten afstand had af te leggen, hem verder alleen liet. Kort daarop stak het kind de straat over en gebeurde het ongeluk, waarvan de bestuurder van den wagen niets bemerkte, voor het reeds te laat was. Het kind was oogenblikkelijk dood. De moeder is natuurlijk wanhopend en tenge- volge van het gebeurde nog ongesteld. De vader, die op een der mailbooten vaart, werd gisteren- morgen, bij zijn aankomst te Vlissingen, door een fainilielid met het gebeurde in kennis gesteld. Men kan zich voorstellen hoe ook hij te rnoede was In Eriesland is een persoon aangehouden, die onder den naam van poeder-chocolade aan den man bracht een mengsel van bruinsteen en aardp. De man woonde met zijn vrouw in een woon- scheepje, voer van dorp tot dorp, en bereisde op die manier de omgeving. Hij kleedde zich dan als heer, bood monsters goede chocolade aan, om bij bestelling busjes te leveren, gevuld met bruinsteen enz. boven bedekt met een laagje cacao. Bij avond altijd terugkeerende verscheen hij later in een armoedige schippersplunje, om dan verder te varen. Sommige bedrogen koopers herkenden in den schipper den netten koopman niet. Zijne vrouw werd eerst ook gearresteerd, doch weder op vrije voeten gesteld, bij gebrek aan bewijs. De man beweert het mengsel zelf niet te maken, de fabrikant moet in de provincie Groningen wonen, vanwaar ook de schipper-koop- man afkomstig is. en lachte vriendelijk over de meisjesachtige net- heid van het schrift. Ze opent dus zelf de onderhandelingen, dacht hij, terwijl hij langzaam het couvert open- sneed Maar 't lachen week van zijne lippen, zoodra hij een blik op 't papier had geworpen. Hij sprong op en belde. Hoe laat is mijn vrouw afgereisd vroeg hij den terugkeerenden kellner, zoo bedaard als 't hem mogelijk was. Tegen vier uur hedenmorgen. Walter keerde zich naar 't venster. En heeft ze niet gezegd, met welken trein ze ging Neen. Mevrouw wilde volstrekt niet, dat meneer werd gestoord, daar u wel vermoeid van de reis zoudt zijn. Weer wenkte hij den man, dat deze kon heen- gaan, en Walter stond daar, alsof plotseling een afgrond voor zijne voeten was geopend. Nogmaals las hij het briefje over; vergissing was niet moge lijk. /Nooit zult ge mij weerzien. Vergeet mij, als had ik nooit geleefd Nooit zal ik uw levens- pad weer kruisenmaar nooit ook zal ik ver- geten, dat gij mij hebt gered uit de handen van een monster, dat zijne handen met het bloed mijner naaste verwanten heeft bezoedeld. Waar gij ook moogt gaan, mijne innigste wenschen voor uw geluk, mijn dank, mijn gebed zullen u overal vergezellen." Daar stond het, duidelijk genoeg. Geen letter greep liet zich wegredeneeren. 't Schrift mocht eenige onzekerheid verraden, bij t geen ze schreef, had ze niet geaarzeld. (Wordt vervolgd.) Smakelijk eten Naar men meldt koopen worstfabriekanten, voornamelijk die in Osch wonen, het doode vee op, soms zelfs als het reeds een paar dagen begraven is geweest. Men zij dus voorzichtig met worst te eten en hale die slechts bij een verlrouwd slager of winkelier. Tegenwoordig worden er op dit ge- bied zulke zonderlinge aanbiedingen gedaan, dat men zich niet genoeg in acht nemen kan En de winkeliers zelven zien goed toe van wie ze hunne waren betrekken. Van Pelt, te Hendrik-Ido-Ambacht, die reeds drie maauden in preventieve hechtenis door- bracht, als verdacht de verschillende branden aldaar en te Zwijndrecht te hebben gesticht, en die op 12 dezer werd losgelaten, is Zaterdagavond opnieuw gevangen genomen, op last van den officier van justitie te Dordrecht. Te Maastricht is gevankelijk binnengebracht een persoon uit Noorbeek, verdacht van poging tot moord, door met een geladen revolver op eenige personen te schieten. Dit is het derde feit van dien aard, dat in de laatste dagen in het arron- dissement Maastricht heeft plaats gevonden. Men meldt uit Oud-Beierland Dezer dagen werd ter gemeente-secretarie alhier aangifte gedaan van een bewoner van den Zinkweg, die onder behandeling was geweest van den wonder- dokter Jongejantevens werd overgelegd een bewijs van overlijden, afgegeven door dien wonder- dokter. De secretaris dezer gemeente zeide met dat bewijs geen genoegen te kunnen nemen, en verwees de aangevers naar Dr. Hers, die, als belast met de armenpraktijk in die wijk, het lijk eerst moest schouwen. Dr. Hers verklaaide alleen dan tot lijkenschouw te zullen overgaan, indien daartoe door den burgemeester schriftelijk bevel zou worden gegeven. De burgemeester weigerde een dergelijk bevel te geven, en heeft de zaak in handen van den officier van justitie te Dordrecht gesteld, aan wien tevens het door den wonderdokter afgegeven bewijs is opgezonden. Zondagavond had een spoorwegbeambtd uit Barneveld, die zich verlaat had, de onvoorzich- tigheid om op den trein die 6,19 naar Ruurlo vertrekt, te springen, met het ongelukkig gevolg dat hij met het eene been onder den trein ge- raakle, waardoor dat deerlijk verwond werd. Na- dat de eerste geneeskundige hulp was verleend, is de verwonde naar het ziekenhuis te Euschede vervoerd, waar het been gedeeltelijk geamputeerd werd. Zaterdagavond was op het Centraalstation te Utrecht de 28jarige treinsmid Mooy bezig den trein van Arnhem te onderzoeken of daarvan ook wagens warm geloopen waren. Hij lag daartoe op de knie met het eene been over de rails, waarop juist de trein van Amsterdam aankwam. De ongelukkige merkte het niet en het linkerbeen werd hem door den trein boven de knie totaal afgereden. Bewusteloos werd hij opgenoinen en in de wachtkamer gedragen, waar door een toevallig aanwezigen arts het eerste verband gelegd werd. Hij werd daarna per brancard naar het ziekenhuis vervoerd en is daar later overleden. Omtrent de ontvluchting van eene verpleegde in het krankzinnigengesticht Endegeest geeft men de volgende nadere lezing Geuoemde patiente wist zich bij het gaan van het waschhuis, naar het paviljoen waar zij ver- pleegd wordt, aan de waakzaamheid eener ver- pleegster te onttrekken. Zij vluchtte in het wandelpark van het gesticht en verschool zich in een boschje, waar zij later geheel ongedeerd teruggevonden werd. Van een eigenlijke ontvluchting (buiten het gestichtsterrein) is dus geen sprake en veel minder nog van verdrinking. Maandagochtend kwam onder Sloten de 21jarige J. Smorenburg op treurige wijze om het leven. Met melk naar Amsterdam rijdende raakte het voertuig, doordien het paard schrikte, te waterkorten tijd daarna wetd S. levenloos van onder den wagen te voorschijn gebracht; hij was gestikt in den modcjer. Maandagnacht heeft op den Ringdijk van Haarlemmermeer, bij Aalsmeer, eene vechtpartij plaats gehad, waarbij iemaud uit laatstgenoemde gemeente, naar men zegt uit minnenijd, een inwo- ner van Haarlemmermeer met een mes in den buik heeft gestoken. De wond schijnt niet levens gevaarlijk te zijn. De dader is naar Hoofddorp gebracht. Te Ankeveen heeft in de afgeloopen week de heer J. Hoetmer zijn honderdsten verjaardag gevierd. In die gemeente van nog geen 600 zielen, zijn bovendien nog twee personen van boven de 90 jaar oud. Tien anderen tellen te zamen 800 jaar, meerendeels alien nog gezond en kras. In de laatste tien jaren zijn aldaar vijf personen overleden, die boven de 90 jaar oud waren. Te Sneek is Zondagnacht een met steenen geladen tjalk van schipper H. Bok uit Koudum in de Geeuw gezonken. 't Water stond reeds aan de kooi, waarin schipper en zoon sliepen, toen de hond de in gevaar verkeerenden wekte. Nog juist bijtijds bereikte men ongekleed den walpas had men den voet op 't droge gezet of'tvaartuig verdween in de diepte. Eergisteren is door de marechaussees van Venlo gevankelijk naar de strafgevangeuis te Roer mond overgebracht zekere B., die Zondagavonc bij een twist met zijn meisje, mej. S., deze met een mes zeven gevaarlijke steken toebracht, zoodat zij per brancard naar het ziekenhuis moest worden overgebrachthaar toestand is niet buiten gevaar. he Hillegom had Zondagmiddag een treurig ongeval plaats. Een tandem kwam aangereden en in aanraking met een juffrouw, zoodat zij omver werd geworpen en een trapper van den tandem haar in het hoofd drong, waardoor hevig bloed- verlies niet achterwege bleef, met het gevolg, dat de ongelukkige Maandagmorgen aan de gevolgen overleed. Door het flink optreden van een aldaar wonende juffrouw mocht het gelukken de berijders van den tandem tegen te houden, waardoor een verant- woording omtrent dit geval niet kan uitblijven. Het onderzoek omtrent het informatiebureau, dat zich bezig hield met het vrijmaken van militie- plichtigen wan 's lands dienst wordt, zoo schrijft men, nog steeds met ijver voortgezet. Er komen steeds meer ergerlijke feiten aan het licht, die bewijzen, hoe dit bureau helpt tot ontduiking der inilitiewet. Er is een quitantie in beslag genomen, afgegeven door een zekeren de Vries, waarop vermeld stond, dat dit geld was betaald voor 't verstrekken van middelen, om iemand bij de keuring ongeschikt te doen verklaren voor den militairen dienst, wat dan ook gebeurd is. Ook beginnen stemmen op te gaan van lotelingen die anders vrij zouden zijn, maar nu, door den zwendel van het bureau, moeten dienen, tegen zulke onrechtvaardige handelingen. Bij sommigen hunner moet het plan bestaan, zich per request te wenden tot II. M. de Koningin, om te ver- zoeken, dat in dezen recht worde gedaan. Maandagmorgen omstreeks 11 uur had op het stationsplein te Haarlem een kleine oploop plaats. Een der werklieden van de firma Beynes, een zekere Van Tienen, had een stuk werk ver- knoeid en was nu door zijn patroon aangezegd, dat hij dit zelf moest betalen. Daar Van Tienen dit niet verkoos, gelastte de heer J. J. P. Beynes hem op staanden voet te vertrekke.n. Van Tienen vroeg daarop dau ook dadelijk het geld te ont- vangen voor het aantal uren, dat hij had gewerkt. Hij kreeg ten antwoord, dat hij dit Zaterdag, wanneer uitbetaald wordt, kon krijgen De man nam inmiddels een eenigszins brutale houding aan, zoodat de heer Beynes hem zijn fabriek wilde uitzetten. Nu ontstond een kleine worsteling, waarbij Van Tienen na een duw van den heer Beynes op den grond viel. De heer Beynes kwam bovenop hem te vallen. In bewusteloozen toe- stand werd Van Tienen het hulpbureau van politie op het stationsplein binnengedragen. Te H uur haalde zijn vrouw hem van daar. De man klaagde toen over pijn in 't hoofd. De justitie doet naar de zaak onderzoek. Te Zweeloo kwam een lljarige jongen te dicht bij den molen, waardoor hij zoodanig door een der wieken werd getroffen, dat men voor zijn leven vreest. Als een staaltje van lichtgeloovigheid ver- meldt de Delftsche Ct. het volgende In een der groote gemeenten van ons land was iemand onwillig om belasting te betalen. De man kreeg de gewone vervolgingsstukken, maar niets hielp, zoodat overgegaan moest worden tot beslag- legging op de roerende goederen. Toen dit zoude geschiedeu, kwam de onwillige betaler in hevig verzet. Naar de oorzaak daarvan gevraagd, ver- klaarde hij van belasting vrijgesteld te zijn. Geen der ambtenaren dit willende gelooven, kwam hij te voorschijn met een briefje, luidende als volgt Mijnheer Het is ons een genoegen u te kunnen mede- deelen, dat gij bij raadsbesluit van gisteren, goed- gekeurd bij koninklijk besluit van heden, hetwelk hedenavond in de Staatscourant wordt opgenoinen, zijt vrijgesteld van de betaling van belasting. Het bestuur der vereening Algemeen Belang De Secretaris, (onleesbaar.) De man kan maar niet begrijpen, dat hij het slachtoffer was van grappenmakers. In den afgeloopen nacht heeft men, tijdens de afwezigheid .van den bewoner, zich door middel van een valschen sleutel toegang verschaft tot eene woning in de Oosterstraat te Delft, en na eenig geld ontvreemd te hebben, het beddegoed met petroleum overgoten en daarna in brand ge stoken. Door spoedige hulp werd de brand in den aanvang gebluscht. Men meldt uit Amsterdam De voortvluchtige bediende van de Associatie- Cassa is gisterenmiddag aangehouden. Gistermiddag omstreeks 5 ure ontving de politie, waarschijnlijk als gevolg van de uitloving van 1000 gulden voor de aanwijzing van het verblijf van Van Jaarsveld, een ongeteekend briefje, bevattende de mededeeling, dat v. J. zich bevond ten huize van een meisje, wonende in de Eerste Jan-Steen- straat u°. 26. Onmiddelijk daarop is de man in die woning gearresteerd. Eerst ontkende hij de gezochte te zijn, maar later, voor den heer H. J. Versteeg, commisaris in de eerste sectie, gebracht, legde hij een volledige bekentenis af. Er werd nog een bedrag van 5050 gulden in bankpa- pier en zilver bij hem gevonden. Tot opsporing van het overige, ruim 18,000 gulden, is huis- zoeking gedaan bij verschillende bewoonsters der buurt Y. Y. waar Van J. sinds Zaterdag j.l. zich had opgehouden, maar nog zonder resultaat. De man beweert dat geld kwijt te zijn geraakt in dronkenschap, niet wetende waar en hoe.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2