A 1 g em ee n Nienws- en Advertentiebl&d voor Zeeowseh-Vlaandere Bekendmaking. Dg Jaarmarkt to Zaiddorpe No. 3731. Donderdag 23 Februari 1899. 39e Jaargan^. !L Binnenland. 3 ABONNEMENT: Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. DINSDAG 14 MAART. POLITIEK OVERZICHT. FJBUILLETOJM niet aaF Z0° VCr °°genblik no8 x-csnmerxiMigft m:izl\m hi: oourakt Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Ut ADVEBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0 10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prii. slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. en VriJ<i»s»voml, Iiltgezonilerd op Feestdagen, bij den al((eT«r P. J. VAX IASWE te Ter XfaieiT zal dit jaar worden gehouden De Burgemeester, C. VAN WAES. Gistermorgen zijn den nieuwgekozen president van de Fransche Republiek in tegenwoordigheid van de Ministers, de onderscheidingsteekenen overhandigd als grootmeester van het Legioen van Eer, en onmiddellijk daarna heeft in bet departement van binnenlandsche zaken aan den Quai d'Orsay de eerste Ministerraad plaats gevonden onder zijn presidium, bij welke gelegenheid de tekst werd vastgesteld van de tot Kamer en Senaat door hem te richten Boodschap. Van den inhoud van dit gewichtige document valt reeds het volgende te berichten In de eerste plaats brengt de president dank aan de leden van Senaat en Kamer voor de hem door zijn verkiezing bewezen eer en verklaart hij, dat hij al het mogelijke zal doen oin de plichten te vervullen, vielke hem door zijn ambt worden opgelegd. Verder betuigt de president achting voor het congres en belooft hij de grondwet trouw ten uitvoer te zullen brengen naar letter en geest. Hij wekt verder op tot kalmeering en eendracht en geeft, na een vriendelijk woord te hebben ge- wijd aan het Fransche vaderland en het roem- ruchtige leger, de hoop te kennen, dat het land in zijn liefde tot het leger en zijn eerbied voor de justitie weldra weer zal komen tot eensgezind- heid en harmonie, alsmede tot een spoedige op- lossiug van de vraag, welke de natie in beroering houdt. Voorts brengt de president in zijn bood schap in herinnering, dat hij zich steeds heeft beziggehouden met de bestudeering der sociale en arbeidersvraagstukken, alsook der kwesties, welke betrekking hebben op de industrie en de oeconomie. Emile Loubet richt tot het parlement de uit- noodiging zich aan te sluiten bij deze gevoelens, welke moeten leiden tot practische en vruchtdragende resultaten. De boodschap sluit met de verzeke- ring, dat Frankrijk tegenover het buitenland trouw zal blijven aan de politiek, waarvan de vriend- schappelijke betrekkingen het resultaat zijn, en welke, gebaseerd op de historische traditien, op eerlijkheid en op onbaatzuchtigheid, de beste waarborg geven voor den vrede en aan het land de positie verzekeren, welke het in de wereld inneemt. In afwachting van Emile Loubet's daden als president der Fransche Republiek zijn een aantal journalisten op den zoek gegaan naar bijzonder- heden uit zijn leven en in zijn geboorteplaafs Marsanne, en in de kleine gemeente Montelimar, waarvan hij jarenlang burgemeester is geweest, heeft men een grooten rijkdom aan materiaal opgedaan. Te Montelimar tooude de familie van den nieuw benoemden president zich lang niet verrukt over de hem ten deel gevallen onderscheiding en zijn 86jarige moeder (een echte Zuid-Fransche boerin, die in de buurt van Marsanne woont op een flinke boerderij) beklaagde ,/haar armen Emile, die nu tot grootheid is gekomen," van harte, terwijl de tranen haar langs de wangen liepen. Daar nu de echtgenoote van den nieuwen president, een juffrouw Marie Denise, met wie hij in 1867, toen zij 18 jaar oud was, in het huwelijk trad, zich er tot het laatst toe tegen verzet heeft, dat hij de candidatuur voor het presidentschap zou aan- vaarden, schijnt alleen zijn 26jarige dochter, die te Marseille woont, gehuwd met een rechter, zich over het feit te verheugeu. De president zelf heeft zijn levensdroom geheeten buiten te wonen, te midden van koeien, schapen en paarden, om met de pijp in den mond en het geweer op schouder, rond te dolen door bosch en veld Hij schijnt op het oogenblik verder van de verwezenlijking van zijn ideaal verwijderd, dan immer voor dezen en zijn eenvoudige oude moeder heeft wel reden tranen te storten in verband met het feit, dat zij hem nu maar zelden meer ten harent zal zien In verband met het beweren, dat hij voor de herzienings-procedure geporteerd zou zijn, heeft Loubet gezegd dat niemand het recht heeft hem Dreyfusard of anti-Dreyfusard te heeten, omdat hij met de meerderheid der natie de waarheid wil, gebaseerd op de rechtvaardigheid. In het antwoord van het Vaticaan op de nota der Russische Regeering betreffende de ontwapenings- conferentie wordt, naar men verzekert, gewezen op het nut van het inroepen van bemiddeling, waar international geschillen aanleiding dreigden te geven tot oorlog. Maar vrij gekozen bemiddelaars, zoo wordt daarin gezegd, zijn te verkiezen boven een vast scheidsgerechtshof. L it Rome zendt men aan de Morning Post het onwaarschijnlijk bericht, dat de ltaliaansche Re geering voornemens zou wezen de Nederlandsche er van te verwittigen, dat geen gedelegeerde naar de V redes-Gonferentie door haar zal worden afge- vaardigd, wanneer ook het Vaticaan wordt uit genoodigd. Verscheidene leden van den Zweedschen Rijks- dag hebben zich tot den Russischen schrijver iolsto'i gericht met de vraag zijne meening te mogen weten over het volgende punt,/Zou niet op de aanstaande vredes-conferentie de vraag besproken kunnen worden, of de regeeringen niet aan hen, die gewetensbezwaren tegen den krijgs- dienst hadden, konden toestaan, ander werk in s lands dienst daarvoor in plaats te verrichten lolstoi heeft nu geantwoord. Hij beweert, dat het gemakkelijkste en zekerste middel om aan den oorlog een eind te maken is, dat ieder weigert dienst te nemen. Maar hij gelooft ook, dat het hopeloos zou zijn, de vraag op de vredes-conferentie te bespreken. Hij verwacbt van die bijeenkomst niet veel voor den vrede. De Staten kunnen hun toerustingen niet verminderen, want ze zijn nooit zeker, dat niet na eenigen tijd een Bismarck of Napoleon zal opstaan, die, zonder op tractaten acht te slaan, neemt wat hij krijgen kan. //Eerst dan" bcsluit Tolstoi uza\ het leger afgeschaft worden, als de volken weigeren de rechtlooze slaven van anderen te zijn en zich aan de dressuur te ouderwerpen, die men militaire discipline noemt." Blijkens kennisgeving van Gedep. Staten van Zaeland zal, op verzoek van het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, o. m. eene buiiengewone hengstenkeuring plaats hebben te Hulst, op Vrijdag 24 Febr., des namiddags half twee ure, op de Groote Markt. De eigenaar of houder, die zijn hengst wenscht te doen keuren, wordt verzocht daarvan ten spoedigste aangifte te doen bij den secretaris der keurings-commissie, den heer M. C. van Buuren, districtsveearts-plaatsvervanger te Zuidland, onder opgave van naam en woonpjaats van eigenaar en houder, naam, ouderdom, ras, kleur en bijzondere kenteekenen van den hengst, benevens, indien hij in een stamboek is ingeschreven, stamboek en st.amboekn u m m er. Het onderzoek op snuivenden damp (cornage) zal zoo mogelijk aan de longe plaats hebben. Naar H. WILD. 't Schip liep eindelijk te Liverpool binnen en verder verstoppertje spelen werd nu onmogelijk. Tegen den avond begaf de stroom van passagiers zich in de gereed liggende booten, om aan land gebracht te worden. Alleen mevrouw Walter ver- toonde zich maar niet. Langen tijd wachtte de jonge geleerde geduldig voor haar kajuit. Eindelijk werd de deur geopend. Ilij was verrast door de tengere, teere gestalte, die schuchter, zich vastklemmende aan haar trouwe verzorgster, over den drempel kwam. Meer dan haar gestalte zag hij niet. Een groote zwarte capuchon, met dichte zwarte voile, bedekte zoo- haar hoofd als het gelaat. Hare kleeding was gelieel zwart., als diepe rouw. Met een lichten hoofdknik beantwoordde ze zijn groet en wilde hem toen snel voorbijgaan. Doch zij was zwak en zeker aan hevigen angst ten prooiwant haar gang was onzeker en reeds na de eerste schreden leunde zij uitgeput op haar gciciusicr. Walter wilde haar zijn arm biedenmaar daar kwam de dokter, hij schoof zonder een woord te zeggen den arm zijner patiente in den zijne en P ilaar naar boven. Den echtgenoot schoot niets anders over, dan te volgen. En boven was het met beter want daar wachtte reeds de kapi- tein om afscheid te nemen en haar zelf in de boot te helpen, wat hij met groote ridderlijkheid volbracht. Bij 't afscheid kuste de dikke scheeps- dokter de jonge vrouw vaderlijk op beide wangen, wel is waar over de voile heen, doch Walter was van oordeel, dat de laatste ceremonie gerust achterwege had kunnen blijven. Eerst bij 't aan wal stappen kwam hij zelf tot zijn recht. Hij hielp haar uit de boot en in een rijtuig, en toen hij daarbij haar kleine, bevende hand telkens een seconde in de zijne hield, over- weldigde hem een broederlijk, warm mede'lijden. Ook de negerin hielp hij iustappen en nam tegen over beide vrouwen plaats. Gedurende den rit naar een hotel, zoo dicht bij haar in de enge ruimte van de vigelante, voelde hij zich zonderling beklemd. Telkens als' het licht van een glaslantaarn naar binnen vie], dwaalde zijn blik naar de gesluierde gedaante. Zij had t hoofd vermoeid op den schouder harer geleidster geleundde opvallend kleine handen, met lauge, zwarte handschoeuen bekleed, rustten in haar schoot, en in haar geheele houding lag, naast kinderlijke bevalligheid, zulk een groote, namelooze droefheid, dat het hem diep in de ziel trof. In t hotel bestelde hij de noodige kamers en nadat hij zooveel in zijn vermogen was voor beide vrouwen had gezorgd, ging hij uit, om zich een weinig te verstrooien met den aanblik der vreemde stad. loen hij terug kwam, vernam hij, dat de vrou wen reeds waren gaan slapen. Hij vroeg, of zijn vrouw hoe gemakkelijk kwam dat woord hem reeds over de lippen erg onwel was geweest. Mevrouw zag er zeer bleek uit, dat arme schepsel zei het nette kamermeisje medelijdend. Walter voelde geen neiging tot slapen. Een helder vuur brande in den haard. Hij zette zich daarbij neer, vroeg wijn en kranten en maakle onder het genot eener fijne sigaar de verdere plannen voor zijn leven op. Hij zou nu weldra zijn vaderland bereiken, en wat tot dusver 't ka- rakter had gehad van een fantastisch avontuur, trad nu in het kader der werkelijkheid. Voor de eerste maal nam hij't besluit, de zaken kloek onder de oogen te zien en dat viel hem met zoo zwaar, als hij had gedacht. Hij had zich langzamerhand geheel aan zijn ongeluk ge- wend. Hij bracht wel aan zijn moeder een schoon- dochter, waartegen zij zich ongetwijfeld met handen en voeten zou hebben verzet, als men haar had gevraagd maar ze was nu eenmaal niet gevraagd't huwelijk was een voldongen feit. t Meisje was nog een kind, volstrekt niet ont- wassen aan opvoedende invloedenbuitendien was zij ziek en zijn moeder was, zoo al geen ge leerde, dan toch een goedhartige, kloeke vrouw, die in algemeen menschelijke zaken 't voile ver- trouwen van haar zoon genoot. Zij zou, daaraan twijfelde hij met, hoe ook hare eigen wenschen werden teleurgesteld, de zieke met open armen ontvangen, haar koesteren en plegen, als ware t haar eigen kind. Te ontkennen viel het in geen geval, dat Walter alleen aan zijn huwelijk met haar het behoud van zijn leven te danken had. Aan de vraag van het gemengde bloed dacht hij met meer. Hij had ten laatste de over- tuiging gekregen, dat de negerin, ondanks de mtieme verstandhouding, enkel een dier bevoor- rechte dienaressen was, welke men in de families In Mei zal een vergelijkend examen worden gehouden voor de betrekking van adspirant- opzichter der telegrafie, waarvoor 5 plaatsen worden opengesteld. De adspirant-opzichters genieten een bezoldiging van f 50 per maand. Zij kunnen, na een dienst- tijd van ten minste twee jaren, en na voldoende blijken van algemeene geschiktheid te hebben gegeven, deelnemen aan het examen voor opzichter der telegrafie, aan welke betrekking een jaarwedde van f 1000 tot f 2400 is verbonden. Ileeft een adspirant-opzichter na verloop van 5 jaren niet aan bedoeld examen voldaan, dan wordt hij uit 's Rijks dienst ontslagen. In verband met hetgeen in de laatste ver- gadering van de Kamer van Koophandel te Am- steidam ten opzichte van het aan huis bestellen der aangeteekende brieven is besloten, is het ons aangenaam te kunnen mededeelen, dat ook het bestuur der Vereeniging voor den Effectenhandel, aldaar, reeds eenigen tijd geleden zich tot den directeur-generaal der posterijen en telegrafie heeft gewend met het verzoek de bestelling aan huis in te voeren. Wij herinneren, dat ook bij de schriftelijke hehandeling der staatsbegrootiug voor dit jaar in de Eerste Kamer over dat onderwerp is gehan- deld. De minister van waterstaat heeft toen zijn bereidwilligheid te kennen gegeven, ^hun die bezorgmg van aangeteekende brieven aan huis verlangeu tegemoet te komen" en verklaard dat hetgeen daartoe noodig is, wordt voorbereid. Men mag dus verwachten, dat weldra, evenals in andere landen behalve Nooorwegenreeds let geval is, ook hier de bezorging van aange teekende brieven aan huis kosteloos zal geschieden. Het Zuider-Zendingsfeest zal dit iaar ge houden worden den 12 Juli, op het landgoed van Mr. Bichon van IJselmonde te IJselmonde. ^roeger dan in eenige andere provincie, zijn in Gromngen, en wel te Boertange, tlians reeds de eerste meuwe muisjes-aardappelen van den kouden grond geoogst door den heer H. Meijer. Deze aardap- pelen laten aan hoedanigheid niets te wenschen over. De moederknollen van den oogst van 1898 worden in het begin van October gepoot, en 15 November hadden de stammen reeds een hoogte van li decimeter bereikt. Door eene zorgvuldige behandelmg kwamen de planten den winter door tot de vorst der vorige week ze tot in den grond deed afsterven, zonder echter aan de uieuwe aard- appels kwaad te doen. van rijke planters meermalen aantrof. En liep er een droppehje zwart bloed "door de aderen zijner vrouw, waardoor haar teint wat donkerder werd dan men in Duitschland gewoon was, welnu, dat was voor een botanicus, voor wien alle bloemen gehjk zijn, ook geen ongeluk 't zou hem zelfs zooals hij schertsend tot zich-zelven zei m de oogen zijner collegas zeker gewicht geven als een man, die van elk vooroordeel vrij was. 't Was ^e vreezen, dat de verwende en naar alien schijn zeer week opgevoede Creoolsche de bescheiden verhoudingen van een Duitschen ge leerde onverdragelijk eng en drukkend zou vinden en dat zij elk middel zou aangrijpen om zich daaruit te bevrijden. Walter was er dan ook op voorbereid, zoodra hij haar aan de hoede zijner moeder had toevartrouwd, het zijne te doen om eene scheiding mogelijk te maken. Evenwel als zij eerst ginds in een vriendelijk tehuis was, misschien gewende zij zich dan aau een eenvoudig leven en daar hij't huwelijk als een onvermijdelijk deel van des menschen lot was gaan beschouwen, kon misschien uit het dwaze avontuur voor beiden nog een dragelijke toekomst groeien. Hij bedacht, dat hij nu reeds voor den tweeden keer zich op dien iuval betrapte. Wat was er geworden van zijn onoverwinnelijke autipathie tegen het huwelijk Waar was zijn vrouwen- haat gebleven Hij dacht er niet eens aan, dat juist zijn vrouw, zwak en ziekelijk als ze was, leel weinig geschikt zou zijn voor het zwervend even van een natuurouderzoeker, en tot zijn ver- bazing werd het hem nu klaar, dat hij zelfs eeo

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1