BIJVOEGSEL Tsr Netizsnsche Courant Dinsdag 21 Februari 1899. No 3730. 13 3 3 Gemengde berichten. De laatste oogenblikken van Felix Faure. Niets deed uog vddr eenige dagen vermoeden dat het leven van den hoogsten ambtenaar der Fransche Republiek, president Felix Faure, zoo spoedig zou eindigen. In niets was Faure afge- weken van zijn dagelijksche gewoonten en werk- zaamheden, zelfs niet van zijn ritten te paard. Hij at en sliep normaal. In de laatste dagen had hij alleen, tot zijn particulieren secretaris, Le Gall, herhaaldelijk gezegd //Wat worden mijn beenen slap ik kan bijna niet meer staan" of//Mijn beenen worden zwak, ik kan niet meer Donderdagmorgen was hij als gewoonlijk am 6 uur opgestaan, doch hij liet door zijn kamer- dienaar mededeelen, dat men zijn paard niet be- hoefde te zadelen, want dat hij het voorgenomen ritje niet zou maken. Faure zeide toen tot Le Gall, dat hij zich weliswaar niet ongesteld gevoelde, maar dat hij liever voor het oogenblik van iedere vermoeiende lichaamsbeweging wilde afzien. Te 7 uur begaf hij zich naar zijn werkkamer en begon zijn gewonen dagelijkschen arbeid hij nam kennis van de gedurende den nacht ontvangen telegrammen, las de couranten uit Havre en de ochtendbladen. Daarna presideerde hij te 9 uur den ministerraad en toen de ministers afscheid ran hen namen, had geen hunner ook maar het geringste vermoeden, dat hij den president voor de laatste maal de hand drukte. De dag verliep op de gewone wijze tot 6 uur in den namiddag. Felix Faure had juist eenige stukken geteekend, welke hem doorgeneraal Pal- loud waren voorgelegd en deze was reeds eenige minuten vertrokken, toen hij plotseling de deur opende, die toegang gaf tot het kabinet van Le Gall en tot dezen zei//Le Gall, spoedig, ik voel me niet wel." Le Gall snelde toe, ving den president, die op zijn beenen waggelde, in zijn armen op en geleidde hem naar een kleine sofa in Faure's werkkamer. Terwijl hij zich met de hand over het voorhoofd wreef, herhaalde Faure z/Ik voel me niet welhet is een flauwte, ik voel, dat ik het bewustzijn verlies". Le Gall zond onmiddelijk om een dokter. Spoedig verscheen de jonge dokter Humbert, die zich toevalligerwijze juist in het Elysee bevond. De dokter liet Faure ether inademen en ver- klaarde den toestand aanvankelijk voor niet zeer erustig, maar toen Faure niet beter werd, be- proefde hij een inspuiting met cafeine. De president had toen reeds een voorgevoel, dat het spoedig met hem gedaan zou zijn, althans hij zeide //lk ga stervenik ben verloren" en gaf den wensch te kennen, zijn vrouw en zijn kinderen te zien. Mevrouw Faure, vergezeld van haar dochter Lucie, verscheen spoedig daarna. Intusschen was ook dokter Lannelong gekomen FEUILL ETO N Naar H. WILD. Hmzei de dokter en monsterde den echtgenoot zijner patiente met een blik, die verre van vriendelijk was. Hm En hij zette zijn hoed weer op met een beweging, die het tegen- overgestelde van beleefd kon heeten. Mevrouw Walter is zeer bedenkelijk 1 Ik kan voor niets instaan. Volkomen rust is noodzakelijk. Zij heeft reeds te veel moeten uitstaan. Hierbij zag hij weer den echtgenoot aan, maar zeer uit de hoogte. Nog een kind 1 Had wat moeten wachtenveel te jong om te trouwen. En plotseling, zich meer en meer opwindende, beet hij den ander toe De geringste on voor- zichtigheid kan haar dood zijn. Nog een blik, waaruit niets dan minachtig en afkeuring sprak, een tikje aan den rand van zijn hoed, en de dokter ging heen. Mijn hemel 1 dacht Walter, houdt die man mij voor een Blauwbaard of zoo iets Erg^ onthutst en uit zijn humeur keerde hij naar 't dek terug. 't Vooruitzicht, dat hij wel weduwnaar kon worden, nog eer hij eigenlijk ecntgenoot was geweest, maakte hem zonderling ontroerd. Ofschoon hij daardoor op de gernak- kelijkste wijze van den drukkenden band zou wor- en evnjd, kon hij zich daarover toch niet ver- heugen. Een onbestemd gevoel van medelijden Ta Zle! ^sl°Pen" Wat moest de arrne ll tf ,nv ebben'- dat haar gezondheid zdo fpn En zoo jong reeds te moeten ster ven /Nog een kind", had de dokter gezegd. Neen, dat kon Walter met wenschen, zelfs niet ter wille van zijn eigen vrijheid. Er waren toch andere middelen om het misdadig gedwongen huwelijk te verbreken Eenvoudig 't contract te verbranden zou waarschijnlijk al voldoende zijn. e kan er gebonden zijn door een eed, als en deze gaf, na een nauwkeurig onderzoek, weinig of geen hoop, zoodat Le Gall den minister-president Dupuy liet waarschuwen. Deze kwam spoedig, na de overige ministers van den staat van zaken te hebben doen in kennis stellen. Toen het einde naderde, gaf Felix Eaure, die nog altijd op de sofa in zijn werkkamer zat, te kennen, dat hij zich niet de minste ill usie maakte over den afloop van de kwaal, die hem zoo plot- had aangetast. Mevrouw Faure stond bij hem. Hij greep haar hand en nam afscheid van haar, hij bedankte haar voor de genegenheid en de toe- wijding, welke zij hem steeds had betoond. Daarna nam hij afscheid van zijn kinderen, richtte eenige woorden van waardeering en dank tot Le Gall, verzocht zijn maitre d'hotel te vergeten, dat hij hem in drift soms minder aangename dingen ge zegd had en sprak ten slolte eenige welwillende woorden tot zijn kamerdienaar. Men zond om een priester. Een paleisbediende werd naar den pastoor der Madeleinekerk gestuu'd, maar deze bleef lang uit. Verscheidene bedienden en soldaten werden nu, daar de tijd drong de zieke werd steeds zwakker oin een geestelijke gezonden. Een hunner ontmoette op straat den abbe Renault, die rustig liep te wandelen. Geheel buiten adem, snelde hij op hem toe en riep, terwijl hij hem bij zijn kleed greep ,/Er ligt een zieke op sterven, kom mee Medegetrokken door den soldaat, zonder dat hij wist waarheen hij ging, kwam de abbe Renault het Elysee binnen en werd bij den stervenden president gebracht, dieu hij niet kende. De gees telijke knielde bij Faure neder en diende hem het laatste oliesel toe. Eenige seconden later, precies te 10 uur, blies Felix Faure den laatsten adem uit, zonder weder bij kenuis gekomen te zijn. De doctoren constateeren den dood als gevolg van een bloedstorting in de hersenen. Men zegt, dat Faure's laatste woorden waren z/Schenk alien, die mij hebben beleedigd, ver- giffenis." Nadat de eerste oogenblikken van ontroering voorbij waren, werd de vlag van het Elysee lialf- stok geheschen. Het lijkt ligt nu in een koperen ledikant in de werkkamer, met het gelaat gekeerd naar den tuin. De handen liggen boven de lakens op de borst gekruist. Vrijdagmorgen te halfelf werd Faure's lijk ge- balsemd, waarna het weder werd gekleed in zwarte jas en pantalon en wit vest. Het grootkruis van het Legioen van Eer werd om den hals gehangen. Het lichaam werd op een witte matras gelegd en opnieuw naar de werkkamer gebracht, waar het van Vrijdagmiddag 3 uur werd teutoongesteld voor de leden van het Parlement, het diplomaten- korps, de hoogwaardigheidsbekleeders, enz. Van Zaterdagmorgen 9 uur af tot Diusdagavond 6 uur heeft het publiek toegang. Donderdag 23 Februari zal de lijkdienst in de Notre-Damekerk plaats hebben, de begrafenis op denzelfden dag op het kerkhof Pere-Lachaise. Vrijdagmorgen werd in de kapel van het Elysee een lijkmis gecelebreerd, welke werd bijgewoond door mevrouw Faure en hare dochters. Volgens een kort geleden door hem zelf afge- legde verklaring, was Felix Faure geen gelukkig man. Bij de opening van de jaarlijksche tentoon- t ware met het mes op de keel afgedwongen Steeds weeker werd het hem om 't hartsteeds ongevaarlijker, onschadelijker kwam hem de zaak voor, die hem een paar uur geleden nog een onafwendbaar, verschrikkelijk ongeluk had ge- schenen. 't Onderdrukt, smartelijk gekreun, dat hij dien nacht had gehoord, wilde hem niet uit den zin. Had hij haar maar een eukel vriende lijk woord gezegd Had hij maar in eenig opzicht haar kunnen geruststellen, haar overtuigen van zijn vriendschappelijke gezindheid Maar nu moest zij sterven en hij had haar niet eeus gezien Hij dacht er niet meer aan, of de natuur haar zwart of blank had geschapen. De schaduw des doods, die op haar was gevallen, had in zijne gedachten elk onderscheid van ras weggewischt Eenige dagen waren verloopen. 't Onmiddelijk gevaar, zoo vernam hij, was overwonnen. Toch scheen de arts tevreden. 't Is een zeer teer, zwak plantje, zei hij op zekeren dag tegen Walter, die hem nu geregeld na zijn bezoek aan de zieke opwachtte. Zoo'u kruidje-roer-mij-niet moet zorgvuldig voor elk tochtje worden behoed. 'tis moeilijk; ik ken dat, meneer! Geduld, veel geduld 1 De stemming aan boord ten opzichte van Walter die het, in gedachten verzonken, nauwelijks opmerkte was veel verbeterd. Met den kapitein stond hij nu op een goeden voet, en ook de dames die de ervaring hadden opgedaan, dat zij, wie ze hair medelijden schonken, dat volstrekt niet be- geerde en hardnekkig weigerde, een der deelnemde zielen in haar schuilhoek toe te laten, deden geen pogingen meer, den echtgenoot van zoo'n koppige, ondankbare vrouw aan zijn plicht te herinneren. Er waren er zelfs, die 't jammer vouden van zoo'n vriendelijken, knappen jougen man, dat hij gevallen was in de handen van een vrouw, die zijne ver- diensten onmogelijk naar den eisch kon waardeeren. Wat den kapitein aangaat, deze achtte de vreemde verhouding van den plantkundige tot zijn vrouw voldoende opgehelderd door de omstandigheid, dat lij Duitscher wasalle Duitschers waren immers min of meer geken daar hij overigens geen stelling van de Cercle de l'Epatant, vroeg Faure aan den voorzitler van het cornite Is mijnheer Jollivet geen lid van het comile Ik zie hem niet. Hij zal verhinderd geweest zijn te komen entwoordde de voorziiter. Dat spijt me zeer, want ik had hem eens willen spreken over een artikel, dat hij onlangs over mij in de Gaulois geschreven heeft en waarin hij zegt, dat ik een gelukkig man ben. Zeg aan mijnheer Jollivet, als 't u belieft, dat hij zich vergist eii dat ik niet gelukkig ben. Zaterdag werd aan ons bureau reeds medegedeelc dat de heer Loubet gekozen is tot president der Fransche Republiek. Hij werd gekozen met 483 stem men, dat is een grooter getal daii zijn voorganger heeft behaald. Bij de verkiezing op 17 Januari 1895 waren de stemmen bij de eerste stemming aldus verdeeld: Brisson 338 stemmen, Felix Faure 244, Waldeck-Rousseau 184 stem- men, Cavaignac 6 stemmen, Meline en Charles Dupuy ieder 4 stemmen. De heer Waldeck-Rousseau trok zich terug ten bate van den heer Faure, zoodat het bij de tweede stemming den strijd gold tusschen dezen en den heer Brisson. Bij deze tweede stemming werd de heer Faure gekozen met 430 stemmen, tegen 361 op zijn tegencandidaat. Een negenjarig knaapje te Heinkenszand speelde op gerooide boomen, viel en brak zijn linkerbeen. Een landbouwer van Kleverskerke had Donderdagavond, toen hij in de nabijheid van de meelfabriek te Middelburg kwam, het ongeluk dat zijn paard schrikte van den trein. Het nog jonge dier sloeg op hoi, met het gevolg dat zijn knecht, dien hij uit voorzichtigheid had meege- nomen, een zijner beenen op twee plaatseii brak. Hij is na het ongeluk vervoerd naar de ouderlijke wouing te St. Laurens. venters uit de woudsireken. Alras bleek echter dat vermoeden niet steekhoudend, waarna de polilie in een andere richting een onderzoek instelde en het mocht haar gelukken de 20jarige inwonende dochter van Kort tot bekentenis te brengen haars vaders huis in brand gestoken te hebben, omdat zij niet langer met dezen wenschte samen te wonen. Een veelbelovend meisje voorwaar 1 De vader moet zich het geval thans sterk hebben aange- trokken. Vrijdagochtend ontstond er, naar men zegt door het spelen van kinderen met lucifers, brand op het erf van een landbouwer in de Dreef, ge- meente 's Grevelduin Capelle. Eer.e hooischelf, 30,000 pond zwaar, ging geheel verloren door haastig aangebrachte hulp, werd eene aanzienlijke partij stroo gered, terwijl de woning gespaard bleef, doordien de wind van deze afwoei. De Tijd meldtDezer dagen vervoegde zich eeD als heer gekleed man bij een voornaam ingezeteue te Amsterdam en verzocht, mevrouw te spreken. Daar men niet den minsten argwaan reden had, over dien passagier te klagen, voelde hij zich door deze scherpzinnige verklaring ten voile bevredigd. Walter deed eenige pogingen, door hem iets meer over den mulat Melazzo te weten te komenmaar de brave zeeman verzekerde oprecht, dat hij er niets van wist. Een paar weken, voor hij te Galvestone het anker had ge- licht, zoo vertelde hij, waren de beide beste kajuiten van zijn sierlijk ingerichte boot per brief voor een rijken planter en diens ziekelijke echtgenoote besproken en was hem de plaats aan de kust gewezen, waar hij deze passagiers moest opnemen. Hunne komst was een paar dagen vertraagdook daarvoor was hij rijkelijk schade- loos gesteld. Hij had zich over niets te beklagen. De geheimhouding en de eigenaardige omstandig- heden, waaronder de inscheping plaats had, achtte hij voldoende verklaard door den oorlog en den lijdenden toestand der dame, voor wie men hem de grootst mogelijke zorg had aanbevolen. Nu, voegde hij er met kennelijke tevreden- heid bij, ik geloof, dat alles naar wensch is geweest. De meest verwende dame van de Unie kan zich bij mij aan boord niet beklagen. Den mulat had hij gehouden voor een slaaf van den planter, en hij was zeer verbaasd, toen deze laatste plotseling bleek, een onschuldige Duitsche geleerde te zijn. 't Weer bleef onveranderlijk mooi en de wind gunstig de reis naar Etigeland was voorspoedig, en op den bepaaldeu tijd kwam Liverpool in 't gezicht. YValter had nog altijd zijn vrouw niet gezien. Alleen de negerin schoot hem een enkele maal voorbij, altijd gehaast, met neer geslagen oogen, en altijd zeer net gekleed, ofschoon zij in alle opzichten de onderdanige houding van een dienst- bare had. Zij scheen enkel Spaansch te verstaan althans de enkele woorden, welke Walter nu en dan van haar opving, waren alle in die taaltoen hij een paar keer beproefde, haar aan te spreken. schrok zij zoo heftig en was haar ontroering zoo pijnlijk om aan te zien, dat hij niet eens boos i 1 3 1 koesterde, werd de bezoeker binnengelaten. Toen hij even wel met de dame alleen was, greep hij haar plotseling bij de keel en dreigde haar met den dood, als zij niet onmiddellijk haar beurs overgaf. In haar angst voldeed zij terstond aan den eisch, waarna de roover zich suel verwijderde. Van het gebeurde werd geen aangifte gedaan bij de politiemaar nu wij de zaak vernemen, achten wij het nuttig, er publieiteit aan te geven, opdat anderen zich tegen dergelijke geweldplegingen kunnen in acht nemen. In den laatsten trein van Amsterdam naar Nijmegen is Vrijdagavond eene dame het slacht- offer geworden van een handigen medereiziger, die zich bij de aankomst in laatstgenoemde plaats met haar koffertje, waarin eenige gouden sieraden en een portemonnaie met f 10 geborgen waren. Een agent van politie in burgerkleeren greep Vrijuag te Rotterdam twee jongens van 16 en 18 jaar, van wien hij zag dat zij bezig waren met het afsnijden van borstelwerk van de uitstalling van een winkel. De Nederlander ontving dezer dagen inzage van een schrijven aan een Kamerlid van een tol- gaarder die er op aandrong, dat, bij eventueele afschaffing der tollen, toch gezorgd zou worden voor het toekennen van een levenslange rijks- toelage aan de overbodig geworden tolgaarders, en daarom het verzoek toevoegde, om dit ook mede te deelen aan de partij waartoe dat Kamerlid be- hoorde, aangezien er in elk kiesdistrict een zwijgende overeenkomst onder de tolgaarders, alien belasting- kiezers, bestaat, om hoezeer zij in beginsel ver- schillen, toch bij de aanstaande verkiezing en ook in het vervolg, met hun bloedverwanten, aan- verwanten, vrienden en kennissen, die Kamerleden, van welke richting ook, te steunen, die hun belangen behartigen en bepleiten ter verkryging van bedoelde toelage Z E E T IJ D I N G E N. Van 17 tot en met 19 Febr. Van 17 tot en met 19 Febr. werden langs do Oostsluizen alhier 22 binnenvaartuigen op- en 23 afgeschutdoor de Westsl. 4 op- en 8 afgeschut. SWi— werd, omdat ze hem het antwoord schuldig bleef. Doch toen hij op zekeren dag op een ongewoon uur 't was de tijd van den dag, welken hij aan dek placht door te brengen naar zijn hut ging, zag hij tot zijn verwondering de deur der aangrenzende hut open staan, waarschijnlijk om wat frissche lucht binnen te laten. Met een licht vergeeflijke nieuwsgieriglieid 't was toch de hut zijner vrouw 1 en een hart- kloppen, dat hij een paa: minuten te voren nog voor onmogelijk zou verklaard hebben, trad hij zachtkens naderbij en ontwaarde in het keurig ingericht verblijf een vrouwelijke gestalte, in een wit kleed, die met den rug naar hem toe rustte in een vergulden schommelstoel, over welks leuning haar zwart glanzend haar naar beneden golfde. De negerin was er niet; Walter had haar kort te voren naar een ander deel van het schip zien gaan. Toen nu een matte, treurige, maar naar 't hem voorkwam onbeschrijfelijk lieve stem om //Mamrni" riep, deed hij met een onwillekeurige dienstvaardige beweging een paar stappen vooruit. Doch nauwelijks had hij geluid gegeven, of de witte gestalte rees plotseling op, en als door den bliksem getroffen viel zij, met een doordringenden, hartverscheurenden kreet, op de knieen en ver- borg het gelaat, dat zij snel had afgewend, in hare handen. Walter week verschrikt terug. In 't zelfde oogenblik snelde de negerin hem voorbij, drong lem zonder complimenten de deur uit en sloot die. Ontsteld deed hij zich-zelven de vraag, of Melazzo zijn list zoo ver gedreven had, hem met een waanzinnige te vereenigen. De dokter kon hem echter op dat punt vol komen gerust stellen. De goede man was ruste- oos en zeer uit zijn humeur over dit geval, dat voor de zieke allertreurigste gevolgen kon hebben. Helaas 1 hieriu had hij zich niet geheel vergist. De schok deed de zieke weer instorten, en de deur harerkajuit bleef hermetisch gesloten. Walter waagde het zelfs niet er aan te roeren, als hij voorbij ging. (Wordt vervolgd.) VAN DE VAN 2 VLAG. NAAM. M\ iVanennaar. Lading. Voor Ter Veuien i 19 Eng. s.s. Ann Webster I 2241 ILonden Van Ter liieiizen 17 Belg. s.s. Eng. barge Eng. s.s. 18 Legia 2013 Kingslynn Warwick Castle 243 Londen Hailing 2199 idem Tour (lent I 1901 Goole 2152 Londen 283 idem 2553 idem 17 Eng. s.s. Altona 18 idem Sea Belle Eng barge Lord Hamilton 19 Eng. s.s. Sea Serpent V»u (dent i 17 Eng. s.s. Egret idem Erato Deens. s.s. A. N. Hansen 18 idem Eng. s.s. i idem idem idem idem 19 Ned. s.s. Moskov Ibis Spindrift Altona Truro Argyle Mascotte 3492 4308 4221 2940 3378 2003 1901 2366 3352 3114 I Antwerpen Hull Antwerpen idem Liverpool Londen Goole Hull Rotterdam Leith stukg. macadam phosph. stukg. stukg. idem landb.sout stukg. stukg. ledig idem idem stukg. idem idem idem idem idem

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 5