A1 gemeeo Nienws- en Advertentieblad voor Zeeawscii-Vlaandere No. 3730. Dinsdag 21 Februari 1899. Gemengde berichten. 39e Jaargan^. Binnenland TeSegrafische berichten. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitcrave. TER NEUZEN, 20 Februari 1899. TER lEIZEVSCHE COIRAVT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika f 1,82J. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. AAl ADVERTENTIE^- RV III. klllu ir. u n V n A J :i ,1 a .1 f n a.. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Vrijaawatoad, Mitgeaomlerd op fr-eesttiagen, bij den allgever P. J. I AS OK MA WOK te Ter vfn„.M Bij deze courant behoort eeii bijvoegsel. De Burgemeester van TEE NEUZEN maakt bekend, dat hij, met uitzondering ran Zon- en Christelijke fee.tdagen, dagelijka zal te spreken zijn ten gemeeutehuize, des roormiddaga van CO tot 13 en 'a namiddags van 3 tot 4 uren, behoudena bijzondere om- standigheden. Ter Neuzen, 20 Februari 1899. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Naar de N. R. Ct. verneemt wordt de laatste hand gelegd aan de in de Troonrede aangekondigde herziening van het tarief der invoerrechteu, zoodat te verwachten is, dat het daartoe strekkende wets- ontwerp in den loop van het aanstaande bijeen- ziju der Tweede Kamer zal kunnen ingedieud worden. De veranderingen zullen van zuiver fiscalen aard zijn en strekken om gebreken weg te nemen, die zich voor de administratis bij de toepassing van het tarief hebben voorgedaan en audere moeilijk- heden, die in de praktijk zijn voorgekotnen, op te heffen. Enkele artikelen, die tot dusver vrij konden ingevoerd worden en geen grondstoffen zijn, waar- van de vrijstelliug gehandhaafd blijft, zullen belast worden. Wegens het technisch karakter dezer tariefs wijziging ligt verhooging van het 5 percents invoerrecht buiten het kader van het aanstaande ontwerp. Door de Regeering is ingediend een wets- ontwerp om uit de militiewet te doen vervallen de bepalingen betreffende de samenstelling der militie uit vrijwilligers. Daar sedert de invoering der militiewet van 1861 het aantal militievrijwilligers slechts 46 bedroeg, (voor het jaar 1899 bedraagt nu het aantal 77) is het artikel ongeveer een doode letter te noetnen, terwijl er thans, na afschaffing der plaatsvervanging, een middel in is gevonden om die afschaffing te verijdelen. Waar de praktijk nu heeft geleerd dat dit middel om zich te doen vervangen alleen in kleine gemeenten uitvoerbaar is, acht de Regeering het eene ongelijkheid voor de wet, dat de een zich aan het vervullen van den burgerplicht kan ont- trekken, terwijl een ander dat niet kan omdat hij in eene grootere gemeente woont. Daar de wetgevende macht ter wille van den staat verlangd heeft, dat de vervulling van den dienstplicht persoonlijk zij, wordt de iudiening van dit wetsontwerp urgent geacht, daar het strekt om te vaorkomen dat de plaatsvervanging opnieuw, zij het dan ook in anderen vorm, te voorschijn trede. Naar uit Den Haag gemeld wordt zijn bij Kon. besluit de besluiten van Ged. Staten van Noord-Brabant tot goedkeuring der raadsbesluiten van lilburg en Ilelvoirt, waarbij subsidie werd verleend ten behoeve van vrijwilligers bij de militie, als zijnde in strijd met de wet, vernietigd. De raad der gemeente Edam heeft besloten een adres te richten tot de Tweede Kamer der Siaten-Generaal, naar aanleiding van het wetsont- twerp tot afschaffing der rijkstollen er zal daarin worden aangedrongen op afschaffing ook van an- dere tollen. Heden bracht de burgemeester, de heer Geill, een bezoek aan het dorp Sluiskil, om ook eens met dat deel zijner gemeente kennis te maken. -l it zoot ra i.id men te Sluiskil daarvan kennis gekregen, of men besloot zijn Ed. Achtbare een eenigzins feestelijk ontvangst te bereiden. Bij onzen tocht naar Sluiskil zagen wij reeds talrijk de driekleur wapperen van de woningen en open- bare gebouwen en de ingezetenen in feestelijke stemming om Z. Ed. Achtb. op te wachten. Daar door den mist, een stremming in den dienst der prov. boot plaats had arriveerde de burgemeester eerst in den namiddag, terwijl het bezoek volgens tplan m den voorm. zou plaats hebben. De ingezetenen moesten dus hun geduld lang op de proef stellen. Toen eindelijk het rijtuig met den burgemeester, vergezeld van den Secretaris arriveerde, stonden aan den ingang van het dorp voor de ontvangst de ingezetenen gereed met het fanfarencorps //Samenwerking" aan 't hoofd. Na uitvoering van't Volkslied door het fanfaren corps, nam de heer J. C. de Clercq het woord om namens het corps den burgemeester te ver welkomen in de volgende bewoordingen Geac/ite Burgervader Aangezien dat het de eerste maal is dan U Edele als burgemeester van Ter Neuzen ons met een bezoek komt te vereeren, neem ik het woord op uit naam der societeit u een gelukkig welkom te wenschen. Niet alleen geachte heer een gelukkig welkom voor u zelven, maar een gelukkig en gezegend welkom hetwelk zal strekken tot heil en zegen van het algemeen en tot bloei en wel- vaait uwer gansche gemeente Dat ook hier, zoowel als in uw verlaten gemeente uwe oprechtheid, minzaamheid en on- partijdigheid hoog gewaardeerd staan, waarbij ik tevens den wensch uit, dat UEd.Achtb. nog vele en aangename jaren als burgemeester der gemeente in ons midden zijt. De burgemeester beantwoordde deze toespraak met een woord van dank voor de hem gebrachte liulde, zoowel door het muziekgezelschap als door de bewoners van Sluiskil, terwijl hij de veTzeke- ring kon geven zich ook aan den bloei en de wel- vaart van dit deel der gemeente te zullen wijden. Men kan vertrouwen in hem stellen, maar hij rekent ook op de medewerking der ingezetenen. Ilij spreekt de hoop uit dat, wanneer hij bij latere feestelijke gelegenheid in Sluiskil komende, dezelfde verstandhouding zal vinden als die waar- in hij Ierseke verlaten heeft. Hij herhaalde ten slotte zijn dank aan de bewoners in 't algemeen en aan //Samenwerking" in 't bizonder, hopende dat het gezelschap moge bloeien. Het gezelschap ontving van den burgemeester een douceur, om een glas op zijn gezondheid te ledigen. Daarna ging het verder het dorp in en stapte Z.Ed. Achtb. uit om een verversching te ge- bruiken en werd daarna te voet het dorp over- gewandeld. //Samenwerking" maakte ondertusschen een mu- zikalen ommegang door Sluiskil. Omstreeks 4 ure reed de burgemeester af, om langs het zijkauaal van Axel, door den Coegors- polder, bij Driewegen op den provincialen weg te kornen. Een wielrijder, lid van den A. N. W. Bond, die van af Sluiskil vooruit reed, was zoo beleefd de bewoners van Driewegen op de komst van den burgemeester afgevaardigde bij het Hoofd- bestuur van dien bond atlent te maken en toen hij daar arriveerde woei van vele woningen de driekleur. Ook te Driewegen werd eenigen tijd verpoosd en het gehucht rondgewandeld, waarna de bur gemeester laugs //het Zwaantje" terugkeerde, De door den Raad vastgestelde voorwaarden voor de aangevraagde concessie voor electrische verlichting dezer gemeente, zijn 15 Febr. den daarvoor gestelden uitersten termijn door de heeren Hofstede Crull Willink, niet aanvaard. V elen die reeds op deze nieuwe wijze van ver lichting rekeuden zien zich dus teleurgesteld, daar de zaak nu weer van de baan is. Deze uitslag moet zeker verwondering baren, wanneer men in aanmerking neemt, dat in de definitieve voorwaarden de prijzen der verlichting hooger waren vastgesteld, dan oorspronkelijk door de aanvragers zeifiuhuu basis van onderhandeling waren aangegeven. W e rnoeten 't dus voorloopig met onze tegen- woordige petroleumverlichting blijven doen en maar hopen dat een nieuwe aanvraag niet te lang zal uiiblijven. (Reeds de vorige week was ons deze uitslag bekend, doch waar ons verzocht werd daarvan geen melding te maken, meenden we daaraan te rnoeten voldoen, hoewel we niet de reden kenden waarom deze voor vele ingezetenen niet onbe- langrijke tijding nog niet voor openbaarheid ge- schikt was. Nu evenwel van andere zijde hiervan melding is gemaakt, is er ook voor ons geen reden tot stilzwijgen meer aanwezig. De zaak is teniet alleen door het niet aannemen der concessie; bij aanvaarding hadden concessionarissen nog minstens 4 maanden tijd gehad voor het storten der waar- borgsom van f 2000, zoodat de niet-storting daarvan op dit oogenblik totaal van geen invloed was). Tot gemeente-secretaris te Sluis is benoemd de heer J. J. Versluijs, secretaris der gemeente Retranchement, met 4 stem men tegen 3, die op den heer Korporaal, van Mijdrecht, uitgebracht waren. Tot gemeente-ontvanger alhier is eveneens be noemd de heer J. Versluijs, waarnemend secretaris. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 April aan E. Spaan, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als sluismeester bij het kanaal door Zuid Beveland. Nils Tan Gent, 20 Febr. De laatste carna- valdag heeft de verwachting nog verre overtroffen, tot heden was het op dien dag nog nooit zoo druk geweest. Een groot getal vreemdelingen bezocht onze gemeente, waarvan velen gebruik maakte van het masker om eens prettig uit te gaan. ele en schoone gekostumeerde waren te zien, die zich goed amuseerden tot aan het slui- tingsuur, zonder dat wanordelijkheden voorkwamen. Sas van Gent, 20 Febr. Morgen voormiddag ten 10 uur, heeft alhier een openbare vergadering der gemeenteraad plaats, waarin de volgende punten zullen behandeld worden Mededeeling ingekomen stukkenwijziging be- grooting 1899 bepaling maximum hoofdelijken omslagbesluit voor het aangaan eener geldleening wijziging begrooting 1898; verzoek der firma Verschaffel-Mechelynck plaatsen eener afsluiting voor bergplaats vaststelling kohier belasting op de hondenbesluit verordening op de veemarkt voorstel tot afvoer van vestinggronden mededeeling opnarne post en telegraafkantoor; vaststelling verordening hoofdelijken omslag. Men schrijft ons uit IJzendijke Nu en dan komt in de Midd. Ct. eene correspon dence uit deze plaats voor over de al of niet goede verstandhouding tusschen de gemeenteraad en het muziekgezelschap Geduld Overwint". De oppervlakidge lezer of de minder ingewijde in onze gemeente-aangelegenheden, zou allicht gelooven dat werkelijk de gemeenteraad, antepathie heeft tegenover de muziek ,/G. O." maar zij die de verhouding van deze voormaligen //premier" en den correspondent der Middelburgsche beide, zoo zeer teleurgesteld bij de kiezing van 1897, zullen beseffen, dat al de flikflooierij, vermiuking of scheeve voorstellingen van de beraadslagingen of raadsbesluiten, het uitvloeisel zijn van verkropte woede en spijt, dat wel eens voor de teleurgestelden eenige voldoening geeft maar even spoedig ver- dwijnt als ze opgekomen is. Middel burg, 20 Febr. Hedenmiddag is een vierjarig school kind door een wagen overreden. Het was bijna onmiddellijk dood. In een lokaal Zeeuwsch blaadje komt een advertentie voor waarin niet alleen te koop worden aangeboden Engelsche kolen, ruhrkolen, hoeden en petten, een kalfkoe en vare koe, vaste goede- ren, bouwterrein, tafelbier en sigaren, maar ook nog „een vierwielig karretje met ruimen ingang voor vrouwen en plaats voor 4 dikke, vette boeren tegen spotprijs." Te Ginneken is Vrijdagnacht bij een land- bouwer ingebroken. De dief heeft zich, waar- schijnlijk met een valschen sleutel, toegang weten te verschaffen tot den stal, en nadat hij zich alles wat van zijn gading was toegeeigend had, had hij toen nog de laagheid om van 7 paarden de staarten af te snijden. Een ingezetene van Hoogvliet liet de vorige week des nachts een gordijn op de bleek liggen den volgenden morgen was het verdwenen en geen spoor was er van te vinden. De dief had zeker groote ramen aan zijn huis, althans na een dag of 4 lag het bewuste gordijn weer in den tuin, met een briefje er op genaaid, waarop geechreven stond //het past bij mij niet." Zaterdagmorgen ontstond door onbekende oorzaak brand in de villa Flora te Ede. Een bejaarde bloedverwante van den bewoner op wier kamer de brand ontstond, bekwam eenige lichte brandwonden. Zij overleed, waarschijulijk tenge- volge van den schrik. In De Bode (orgaan van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers) deelt de commissie voor het herstellingsoord mede, dat het herstel- lingsoord er komt. De toegezegde bijdragen van ongeveer f 35000 acht zij een voldoenden waar- borg om haar de vrijheid te geven hare plannen in vorm te zetten, wat nogal met eenige kosten gepaard gaat. Wel is de som niet voldoende, maar zij rekent er op, dat ongetwijfeld nog be- langrijke bijdragen zullen inkomen, indien er omtrent de uitvoering wat meer gegevens zijn en men wat minder op vertrouwen in de commissie behoefl af te gaan. Een buitenlandsch koopman in diamanten, in den nacht van Donderdag op Vrijdag te Wals- oorden logeerende, vond een gekleurde fotografie, die in zijn kamer van 't hotel ,/t Veerhuis" hing, zoo lief en mooi, dat hij niet nalaten kon haar s inorgens bij z'n eigenspullen in te pakken. roen hij bemerkte dat het stuk gemist werd door den hospes en deze argwarn koesterde in de eerlijkheid van zijn gast, vond de reiziger't maar beter om de fotografie een bergplaats te geven onder zijn vest. Juist toen hij daarmede bezig was overviel hem de politie, die den fotografie- liefhebber meenam, en, na behoorlijk verhoor, hem slechts onder kennisgeving van latere gevolgen vnjliet. n Men schrijft uit den Gelderschen Achterhoek aan de Arnh. Ct. In vele dorpen verricht de veldwachter of zoo er meer zijn, een daarvan de taak van gemeente- bode. Hij moet dan alle stukken en brieven aan hun adres bezorgen en ook als concierge dienst doen. Het is echter meermalen opgemerkt, dat zijn chef, de burgemeester, hem ook wel met boodschappen belastte, die meer een particulier dan een administratief karakter dragen, zoodat men zoodamgen veldwachter ook wel bediende zou kunnen noemen. Naar men ons mededeelt, heeft een rijksont- vanger, die bemerkte dat de veldwachter ook diensten voor den burgemeester verrichtte, zich afgevraagd of de burgemeester niet wegens het hebben van een bediende in de personeele belasting moest worden aangeslagen, daar het ook meer- malen geschiedde, dat werkgevers die hun arbeiders huiselijk werk lieten verrichten, wegens onvolle- dige aangifte werden geboet. Een bijna 80jarige verpleegde in het Oude- maunenhuis te Barneveld, wien voor uitwendig gebruik carbol gegeven was, heeft, waarschijulijk met hei. doel zich van het leven te berooven, van deze vloeistof wat ingenomen. Zijn toestand moet zeer zorgelijk zijn. De vorige week moest ter terechtzitting van het kantongerecht te Breda een persoon uit Geerbroek, onder Ginneken, als getuige optreden in een zaakje betreffende een jachtdeJict. oen onder eede zou gehoord worden, deed hij de allerdwaaste dingen en stelde zich geheel aan als een idioot. Niet een goed antwoord kwam over zijne lippen. Het gevolg was, dat onmiddellijke aanhouding werd bevolen. Na onderzoek in de plaats zijner inwoning bleek, dat de man al tijd gezond van ver- stand is geweest, wat tengevolge had, dat hij zich nog steeds in gijzeling bevindt, daar hier wellicht aan onwil moet gedacht worden. T. Roos uit Dubbeldam, die verleden jaar wegens het dooden van zijn vader, die zijn moeder mishandelde, werd veroordeeld, is, nadat hij zijn straftijd had uitgezeten, plotseling krankzin- "i§ geworden. rijdag is hij in het gesticht Endegeest opgenomen. Zaterdagochtend had aan het station Yorst Forest bij Brussel een vreeselijke spoorwegramp

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1