GEDENKBOEK Stoffen voor Heeren-Costumes. REKENDMA&5NG. feesten in Zeeland, Ipgr* Nieuwe Werkzaamhedea Op Zaterdag 18 Februari e. k. Prsstidigitatsur P. v. K., Noa plus ultra. VOORHANDEN in den boekhandel van P. J. YAN DE SANDE, QNTVANG&N sgh prachtigs sortssring: (keuze uit meer dan 500 S FALEN). Beneveas sen flinke sorteeriag Hoogwatergetij te Ter Neuzen. HandeSsbericbten. Advertentien. J". ~B. dhoog-e, Prijs 80 cent. Ter Neuzen. JURRIJ-HOEBE. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Groote Schouwburg te Gent. Entree vrij. Aanvang 7 uur. te TER NEUZEN, Augustus-September 1898. Te Stuttgart is Zaterdagochtend in een stoom- houtzagerij de stoomketel ontploft. De stukken van het ketelhuis werden in een kring van veertig meter naar alle richtingen weggeslingerd. In de naburige huizen werden muren ingedrukt en veei ruiten stuk gestagen. Twee werklieden bleven op slag dood en verschillende menschen hebben zware en lichte kwetsuren opgeloopen. Een steen, die 30 meter verder door het open raam van een huis plofte, verwondde een vrouw in de kamer ernstig aan het hoofd. Het ketelhuis is een hoop puin. Te Halensee bij Berlijn is Zaterdagmiddag in een huis, dat in aanbouw was, een wenteltrap ingestortonder het hout en het afbrokkeleud muurwerk werden vijf menschen bedolven. De vader van den architect, een met.selaarsbaas en drie metselaars werden gedood, een blikslager kreeg ernstige verwondingen. Bij het station Saint-Quentin heeft Zaterdag middag een botsing plaats gehad tusschen den sneltrein Keulen—Parijs en een anderen trein die eveneens naar Parijs ging. Deze laatste trem liep op de achterste wagens van den eersten en wierp ze uit de rails. Niet minder dan 38 per- sonen werden min of meer ernstig gewond. Dooden zijn er niet; op de lijst der gewonden vinden wij geen Hollandsche namen. Een vreemde moordaanslag is Vrijdagnacht in den trein Bourdeaux-Parijs beproefd. hen reiziger die alleen in een compartiment zat te dommelen werd wakker door een sterke lucht van wijngeest. Opstaande bemerkte hij, dat een man op de loopplank stond die het portier trachtte te openen De reiziger trok aan de noodrem en de man verdween. Toen de trein stilstond ontdskte men, dat er een gat in den wand geboord was boven de plaats waar de reiziger had zitten slapen en dat men met een ijzerdraad daarin een caoutchouc-buis had aangebracht, waardoor chloro form onder den neus van den reiziger werd ge- blazen. De dader, blijkbaar meenende dat deze bedwelmd was, had toen den coupe willen binnen- dringen. Er is geen spoor van hem ontdekt. De jongste van den Congo gekomen boot had een treurige reis achter zich. Er waren aan boord niet minder dan acht personen overleden een ambtenaar, twee militairen, een scheepskapitein, de scheepstimmerman, een stoker en twee negers. Verscheidene passagiers waren bij de aankomst ziek_ Te Hull kwam een boot aan, welke het ook slecht had gehad. De equipagemeester A.uguste Kailson werd over boord gestagen en niet teruggezien de kapitein werd van de brug geworpen en zoo ernstig gekwetst dat hij spoedig stierf; twee matrozen werden gedood, terwijl de eerste stuurman en een matroos gekwetst werden. Vergadering van Woensdag 15 Eebr. 1899. Yoorzitter de heer Harte, oudste wet'nouder. Aanwezig alle leden. (De tribune geheel met publiek bezet.) Nadat de in de vorige vergadering voor h opwachten benoemde commissie, de heeren De Feijter en Van de Velde, benevens de secretaris, met den heer Geill ter vergadering zijn gekomen, opent de Voorzitter de vergadering. Door den secretaris wordt lezing gegeven van het Kon. besluit van 27 Jan. no. 4, waarbij is benoemd tot burgemeester van Ter Neuzen de heer J. A. P. Geill. Verder wordt lezing gegeven van het proces verbaal van eedsaflegging, d.d. 2 Febr. 1899, waarbij de Commissaris der Koningin verklaart dat de heer Geill de vereischte eeden heeft afgelegd. $C( J Hierna zegt de Voorzitter 't volgende Hooggeaclite heer Geill! De Gemeenteraad van Ter Neuzen begroe thans als zijnen voorzitter en als hoofd der gemeente Wij mogen niet ontveinzen dat de betrekking die u heden aanvaardt, zeer gewichtig is gewichtig omdat de eischen der gemeente, uit den aard van omstandigheden, vele en uiteenloopend zijnge wichtig omdat uw voorganger gedurende 33 jaren de belangen dier gemeente met ijver en toewijding heeft gediend. Ik vermeen dan ook in dezen te spreken in den geest van den Gemeenteraad, wanneer ik u de belangen der gemeente aanbeveel met terzijde stelling van alles wat eenigszins naar partijdigheid zou kunnen zwemen, en voorzeker zal het u dan niet aan steun van den Gemeenteraad in uwe belangrijke taak en aan hoogachting der ingezetenen ontbreken. Onder aanbieding mijner gelukwenschen in uwe nieuwe betrekking, draag ik het voorzitterschap dezer vergadering thans aan u over en als bewijs uwer waardigheid dezen ambtskettiug. Nadat de voorzitter den burgemeester het waar digheidsteeken had omgehangen, zegt deze onge veer 't volgende Mijne Heeren Alvorens den zetel in te nemen die door mijnen vooiganger zoo langen tijd was bezet, wil ik een woord van hulde aan zijne nagedachtenis wijden Voorzeker wordt zijn heengaan betreurd niet alleen door zijne familie, maar ook door velen die met hem als burgemeester in aanraking kwamen. Laat daarom bij ons in dankbare herinnering blijven het goede dat door hem in het belang der gemeente is verricht. Het is mijn voornemen om het voorbeeld van mijn waardigen voorganger te volgen en al mijne krachten aan te wenden in het belang der gemeente, in den geest zooals door den geachten spreker is gezegd. Ik dank den heer Harte voor de hartelijke woorden tot mij gesprokenik dank ook de com missie en den Raad voor de vriendelijke ontvangst en de ingezetenen voor de mij bewezen onder- scheiding. Ik wil geen oogenblik uit het oog verliezen het gewicht aan het ambt van burgemeester dezer ge meente verbonden, maar wanneer ik mag rekenen op uw aller steun, zal de waarneming der functie voorzeker gemakkelijk gaan. Laten wij daarom met alle krachten samenwerken voor de belangen der gemeenteik reken daarom op den steun van u, leden van den Raad, van de Wethouders, den Secretaris, den Ontvanger, en verder alle gemeenteambtenaren. En ook u, Neuzen's burgerij, wie ge ook zijn moogt, dank ik voor de hulde mij betoond, en verklaar ik dat ge kunt vertrouwen dat ik met ijver mijn plicht zal trachten te vervullen, waarbij ik ook op uwe hulp reken, opdat orde en welvaart in de gemeente zal heerschen, tot geluk der ingezetenen. Ik dank Hare Majesteit voor de mij bewezen eer door mij voor de vervulling van het ambt van burgemeester waardig te keuren en verder alle hooge autoriteiten die daartoe hebben medegewerkt. En hiermede verklaar ik het ambt te hebben aanvaard. Na omvraag wordt de vergadering gesloten. 1 N G E Z 0 N I) E N STUKKEN. Mijnheer de Redacleur Wegens familieaangelegenheden heb ik de laatste vergadering van den Gemeenteraad niet kunnen bijwonen, en heb dus ook niet de redenen kunnen noemen, waarom door mijn zoon het bestek op den bepaalden tijd niet was ingeleverd. Wat toch was het geval, Mijnheer de Redacteur. Het bestek, dat ter inzage bij de leden van de Com missie van fabricage was gezonden, werd in de vergadering van 6 Februari behandeld. Nadat elk der leden zijne bezwaren in het midden had gebracht de heer Visser had zes, de heer Van den Hoek niet minder dan vijftieu aanmerkingen deelde ik aan de heeren inede, dat een hoog geplaatst ambtenaar bij 's Rijks Waterstaat mij verzekerd had, dat het bestek, bij de Commissie van fabricage ingediend, in orde was en zeker zou worden goedgekeurd. Eenige veranderingen en bijvoegingen werden door de meeste leden van de Commissie van fa bricage gemaakt en de tweede wethouder droeg mijn zoon op het gewijzigde bestek deuzelfden avond in te zenden bij het Dagelijksch Bestuur. Mijn zoon heb ik ten sterkste afgeraden dit te doen. Iinmers een deskundige had uitgemaakt dat zijn bestek voldeed aan de voorwaarden door den staat voorgeschreven en het is mij ook later verzekerd dat de wijzigingen, die de meeste leden van reeds genoemde Commissie liaddeu aan gebracht, in het bestek overbodig waren. Wat de verrekeningstaten betreft, waarover de tweede wethouder gesproken heeft, kan ik den lezers van uw blad mededeelen dat zij tot de laatste maand toe iugevuld waren. Mijn zoon heeft ze dan ook dadelijk bij zijn 't huiskomst aan het Dag. Best, verzonden. Is het geen schande, Mijnheer de Redacteur, dat iemand ten onrechte door anderen, die meenen de wijsheid in pacht te hebben, in een slecht daglicht wordt gesteld U, Mijnheer de Redacteur, dankzeggende voor de afgestane plaatsruimte. Hoogachtend, C. VAN DER IIOOFT. Lid der Commissie van fabricage. Ter Neuzen, 15 Februari 1899. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van het ingezonden stukje, geteekend AZ., in het nummer van Maandag- avond, ben ik zoo vrij, plaatsing te verzoeken voor het volgende De benoeming eener Plaatselijke Schoolcommissie verblijdt mij. Ik heb het altijd gewaardeerd, wan neer de vroegere commissies onze school bezochten en belangstelling toonden in ons werk. Die be- langstelling moedigt aan. En, geloof mij, M. de R. ook een schoolmeester heeft wel eens behoefte aan aanmoediging 1 Daarom van harte een ,/Welkom in 't leven aan de herboren Plaatselijke Schoolcommissievan Ter Neuzen. Dat wij den heer Van der Moer dankbaar zijn voor zijne bemoei'ingen in dezen, spreekt van zelf. Ik mag echter niet zeggen, dat wij geheel vol- daan zijn. Volgens art. 74 der Wet op het Lager Onder- wijs behoort o. m. tot de taak der Plaatselijke Schoolcommissie het houden van een nauwkeurig toezicht op alle scholen in de gemeente, waar lager onderwijs gegeven wordthet doen van een beredeneerd verslag, aan den Gemeenteraad, van het onderwijs in de gemeentebovendien verleent zij den onderwijzers, die hare voorlichting, hulp of medewerking vragen, bijstand en beijvert zich den bloei van het onderwijs naar vermogen te behartigen. In eene aanteekening bij dit art. lees ik »onder dit artikel is blijkbaar ook het bijzonder onderwijs begrepen." De Plaatselijke Schoolcommissie is dus ook geroepen, den bloei van het bijzonder onderwijs te behartigen Nu zijn er in de gemeente Ter Neuzen drie bijzondere scholen. Zou het wezenlijk geschaad hebben, indien de heer Van der Moer, toen hij met zooveel moeite zijne commissie bij elkaar bracht, ook eens had aangeklopt bij hen die dat onderwijs bevorderen en bekostigen Maar, onder de voorstanders dier scholen zijn er geen mannen, bekwaam genoeg om lid der Plaatselijke Schoolcommissie te zijn Een goed- koope verzekering, waaraan wij trouwens reeds gewoon zijn. Naar mijne bescheiden meening, op ervaring gegrond, zijn behoorlijk ontwikkelde burgers zeer goed in staat, toezicht te houden op het onderwijs en den bloei daarvan te behartigen. En dat is immers, volgens de wet, voornamelijk de taak der Plaatselijke Schoolcommissie 1 M. i. was daarom het voorstel van den heer Moes, om ook den heer Van Herp te benoemen, nog volstrekt zoo dwaas niet. Bovendien ik ken in Ter Neuzen twee predikanten, die beiden in publieke lezing het bijzonder onderwijs hebben aanbevolen een oud- docent en een apotheker, voorstanders der bijzondere chool. Heeft de heer Van der Moer, om ook den schijn van partijdigheid tegenover zijne anti- rev. medeburgers te ontgaan, deze heeren verzocht lid der commissie te worden Zoo ja dan alle eer aan zijn loffelijk streven naar ware libe- raliteitzoo neen waarom niet Staan ook zij intellectueel nog beneden het vereischte peil D A G E N. De heer Moes is er reeds aan gewoon, aange- vallen te worden natuurlijk liefst anoniem door lieden, die zijn streven naar recht voor alle burgers van Ter Neuzen, maar moeilijk kunnen zetteu. Hij zal zich dan ook van de dikke woorden van AZ wel niet te veel aantrekken. Mag ik hem bij dezen verzekeren, dat zijn pogen door velen met belangstelling wordt gadegeslagen en gewaardeerd Met dank voor de plaatsing, Mijnheer de Redacteur. Uw dw. dn., H. Koelmans. Zondag 19 Februari a. s., om 2 uur precies, opvoering van M A N O N, opera in 5 bedrijven en 6 tafereelen, muziek van Massenet. Hulst, 13 Febr. Middenprijs per 100 kilo Tarwe f 8,Rogge f 6, Wintergerst f 8,50, Zomergerst f 7,80; Haver 6,30; Erwten f 8,20 Paardenboonen f 8,50Duivenboonen f 9^j Witteboonen f Bruineboonen f 10,30; Boekweit fLijnza d f*Aardappels f Koolzaad per zak van 106 liters f Boter per kilo 1,10. Eieren per 26 sfcuks f 0,85 Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 28 stuks hoornvee, 37 varkens, Verkocht 11 stuks hoornvee, 23 varkens. KOERS VAN Belgisch per 100 fr. Engelsch per HET GELD. 47,90 h 47,95 12,- 12,10 Z E E T 1J IJINGEN. Van 13 tot en met 14 Febr. Datum. VLAG. NA AM. M3. Van en naar. Lading. lour Ter Kenzen 13 Noor. s.s. Prosum 13165 Bilbao minerie V»n Ter Seuzen i 14 Eng. s.s. Corennie 1765 iGoole ledig Voor (Jen* 13 Eng. s.s. Ouse 2158 Goole stukg. idem Pluto 3582 Vlissingen ledig 14 Deens. s.s. A. N. Hansen 4221 Boldera vlas Eng. bark Donna Julia 4053 Iquique salpet er %'un (Jenti 13 Duits. s.s. Annie 2358 Cardiff aardapp. Eng. s.s. Astrologer 2580 Leith stukg. idem Sea Belle 2152 Londen idem Duits. s.s. Maia 3405 New-Castle ledig 14 Eng. s.s. Kotka 4795 Hull idem Van 13 Oostsluizen afgeschut Voorm. Nam. Donderdag 16 Vrij dag 17 Zaterdag 18 Zondag 19 Maandag 20 Dinsdag 21 Woensdag 22 Febr. 10.17 11.41 12.35 6.4 6.53 7.56 9.26 11.3 tot en met 14 Febr. werden langs de alhier 12 binnenvaartuigen op- en 14 door de Westsl. 3 op- en 3 afgeschut. Heden overleed zacht en kalm onze beminde vader, behuwd- en grootvader den Wel Ed. Achtb. heer Burgemeester van Philippine. 15 Februari 1899. JACQUES DHOOGE, Philippine. ALEX. DHOOGE, Velzen. Algemeene kennisgeving. Hartelijke dankzegging door mij jlfiSgSr en mijne kinderen voor de deelneming op den 5den ondervonden, bij het afsterven van mijne geliefde echtgenoote en der kinderen zorg- volle moeder Janna van de Wege. J. A. BALNIKKER, kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Ter Neuzen, 15 Februari 1899. De ondergeteekende B. SYVERTEN, gezagvoerder van het Noorsche Stoom- schip /./Prosum", rerzoekt geen crediet te willen verleenen aan zijne bemanning, daar door hem geene betaliug zal worden gedaan. Ter Neuzen, 15 Febr. '99. B. SYVERTEN. Het BESTUUR der waterkeering van de cala- miteuze Margaret ha-, Klein e Huissens- en Eeudragtpolders maakt bekend, dat de ontworpen begrooting der inkomsten en uitgaven van het waterschap, opgericht voor het besturen, beheeren en bekostigen van de zeewering en oever- verdediging van bovengemelde polders, over het dienstjaar 1899/1900, met de memorie tot toelich- ting, gedurende acht dagen, van Donderdag 16 dezer af, is nedergelegd ten kantore van den Secretaris-Ontvanger te Zaamslag, ter inzage van de besturen en grondeigenaren der polders, die bij de zeewering en oeververdediging van dit waterschap zijn betrokken, en voorts tegen betaling der kosten voor hen verkrijgbaar gesteld. Zaamslag, 9 Februari 1899. F. DE RUIJTER, Voorzitter. P. J. WORTMAN, Wd Secretaris- Ontvanger. werkt de beroemde bij den heer KLAASSEN-VERBEEK, op de Margaretha (Griete). VAN DE STAFFN JAPONSTOFFEN,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 3