A 1 g e m e e d Nienws- ea Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderan. 3728. Donderdag 16 Februari 1899. 39e Jaargang. !L 0 3 abonnement advebtentiEn Inzending van advsrtsntisn vdor 3 iirsn op dsn dag dsr uitgavs. de iid POLITIEK OVERZICHT. FBU1LLETON Naar H. WILD. 5) TER NEUZEN, 15 Februari 1899. lEUZENSCHE COIIRANT Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven bushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. op Feestdagen^ bij den nitgevee J* VII WE 8AWDE te Ter Hit |>lail verschijnt jlaanilae-, Woensilag- en Vrijdagavoml, uilge»"iirterj_ lenzen* Thans is bij den Franschen Senaat het be- rucbte gelegenheidswetje ingediend. De goede verwachtingen, die men in den aauvang koesterde, zijn vrij wel verdwenenmen meent, dat ook Senaat het ontwerp zal aannemen. Dumas, raadsheer in het Hof van cassatie, der strafkamer, heeft den eerste-president Mazeau een brief gezonden, waarin hij aantoont, dat de brief, hem (Dumas) betreffende, door Quesnay de Beaurepaire openbaar gemaakt, valsch is. Dumas verlangt nu, dat de brief van de Beaurepaire bij het dossier der enquete van Mazeau gevoegd, en een afdruk er van de bijbeboorende stukken aan den Senaat rondgedeeld zullen worden. De ,/Rappel" beschuldigt de regeering, dat zij het dossier niet in zijn geheel zal laten drukken, in weerwil van haar belofte. De vertegenwoordiger der //Daily Telegraph" te Cayenne heeft een onderhoud gehad met den president van het gerechtshof aldaar, diejuistwas teruggekeerd van een bezoek aan het Duivelseiland. De president weigerde een volledige mededee- ling te doen van hetgeen de gevangene ver- klaard had op de vragen van het Hof van cassatie, maar wel gaf hij de verzekering, dat die verklaringen duidelijk waren en een nieuw licht op de zaak zullen werpen. Dreyfus geniet een goede gezondheid. Goed ingelichte personen te Cayenne verzekeren, dat hij naar Frankrijk zal terugkeeren, doch dat zulks wordt geheim gehouden. Het gebeurde te Rijssel heeft de Fransche socialisten er toe gebracht, het volgeude radicale voorstel bij de Kainer in te dienen. ,/Het recht om onderwijs te geven is in Frankrijk ontzegd aan alle mannen, die de gelofte van kuisch- heid hebben afgelegd." In den Duitsche Rijksdag is nog eens ter sprake gekomen de verhouding van Duitschland tot Amerika, en wel naar aanleiding van een inter- pellatie van graaf Kanitz over den stand van de onderhandeliugen met de Vereenigde Staten be treffende de handelspolitiek. De staatssecretaris van buitenlandsche zaken Von Billow legde daar- over een lamelijk lange verklaring af, waarin hij de Duitsche eischeu omschreef en de hoop uit- sprak, dat bij de ver-strekkende, wederkeerige belangen van beide staten een bevredigende rege- ling van de tegenwoordige moeilijkheden binnen niet te langen tijd zou gevonden worden. Bij de beraadslaging over de interpellatie be- tuigden alle sprekers, waaronder Dr. Lieber, Her- Slechts Melazzo was gepantserd tegen elk ge- voel van toegevendheid. Hij had den magistraat het papier uit de hand gerukt en het bij 't licht van een fakkel snel doorloopen, waarna hij 't den man teruggaf. 't Was het huwelijkscontract. Met stotterende stem begon de vrederechter of wat hij mocht zijn de eerste woorden te lezen. Daar klonk plotseling uit de verte het knelteren van schoten. Aller oogen wendden zich naar den kant, vanwaar het salvo kwam. In Walters ziel verhief zich een storm van hoop en vrees tegelijk. Was het generaal Grant? Of Davis, de generaal der Zuidelijken Waren het de Mexicanen, die Melazzo zochten Toornig stampte de mulat met den voet. Hij trok een revolver, spande den haan, en het huwelijkscon tract op een oude kist werpend, die voor tafel moest dienen, donderde hij den Duitscher toe Teeken Tevergeefs draalde dezcde mond van het geladen pistool werkte overtuigender dan zelfs het schieten, waaruit de mogelijkheid van bevrijding hem tegenklonk, maar dat uu ook weer op grooten afstand scheen te zijn. Hij gaf de hoop op en zette zijn naam met bevende hand. Nu kwam de beurt aan de bruiddoch de pen bert von Bismarck en Richter hun voile vertrouwen in de houding van de rijksregeering. Op verzoek van Lieber gaf on Biilow nog een overzicht van Duitschland's politieke betrek- dngen met de Vereenigde Staten. De staats secretaris braudmerkte de onwaarheden, die een deel van de buitenlandsche pers verspreidde over de houding van Duitschland in de Filippijnsche kwestie. Onder de Amerikaansche heerschappij, zeide hij, zal onze handel op de Filippijuen en in West-Indie zich ongestoord kunnen ontwikkelen. Tusschen twee sterke, ferme volken als de Duit- schers en de Amerikanen is rondborstigheid en oprechtheid de beste politiek. De wederkeerige betrekkingeu tusschen de regeeringen van beide landen hebben nooit opgehouden, goed en vriend- schappelijk te zijn. Ik zie, besloot Von Biilow, op het oogenblik en voor de toekomst geen punt, waar de Duitsche en Amerikaansche belangen in botsing zouden kunnen komen. Met levendige toejuichingen van alle kanten werd deze verklaring begroet. De Fransche pers heeft aan deze toejuiching deelgenomen en hulde gebracht aan de openhartig- heid en de tact van Von Biilow. Het schijnt, dat de Duitsche regeering voor- loopig heeft afgezien van onderhandeliugen over de Carolinen-eilanden. Althans het bericht van ,/Havas", dat de Spaansche regeering zich uiet met deze kwestie bezig houdt is in Duitschland langs officieusen weg verspreid. In het Britsche huis der gemeenten werd namens de regeering door minister Balfour medegedeeld, dat een voorstel van Zweden, om gezamenlijk met deze mogendheid, Denemarken, Duitschland en Nederland, een plan te doen ontwerpen tot weten- schappelijk onderzoek der Noordzee en van den Atlantischen Oceaan en deswege in dit voorjaar eene conferentie te houden, door de regeering is aangenomen. Bij de voortzetting van het debat over het adres van antwoord op de troonrede heeft de afgevaardigde Labouchere een amendement voorgesteld, strekkend om de geldigheid van een veto (afstemming van een ontwerp) in het huis der lords te beperken tot den duur van eene enkele zitting. Hierop werd door den afgevaardigde Lawson Walton een ander amendement voorgesteld, strekkend om te verklaren, dat de machl, waarover de lords thans beschikken tot het tegenhouden of vernietigen van beslissingen aan het huis der gemeenten een punt is, dat de dringende aandacht van het parlement vereischt. ontgleed haren vingers. Weer stampvoette Melazzo toen raapte hij de pen op en drukte die de weer- strevende in de hand, die hij leidde, zooals men een kind zijn naam laat zetten. Nu nog Melazzo's eigen handteekening en die van een der anderen als getuigen. De neger gaf twee gouden ringen aan, die werden gewisseld, en 't paar sprak het ,/ja" uit. Alles ging in koortsachtige haasthet schieten klonk weer naderbij. Eindelijk was het laatste woord gesproken paarden werden gebrachtMelazzo nam de nog half bewustelooze bruid voor zich in den zadel Walter werd op een ander paard geheschen, welks teugel een derde ruiter vast hield. Eenige anderen volgden, als waren ze uit den grond opgekomen, en voort ging het, over steenen en hindernisseu, in 't diepe duister, als haddeu de paarden vleugels. Voort ging het, een stadje van blokhuizen voor- bij voort over de prairie, met onverminderde snelheid. 't Leek een wilde jacht. Eindelijk waren ze aan 't duel. Een breed, zwart water glinsterde voor hunne voetenaan den oever lag een boot. Eenige mannen, die gewacht schenen te hebben, rezen op uit het vaartuigeen oogenblik daarna zat Walter in de bootde anderen volgdeneerst nu merkte de Duitscher, dat ook de negerin meegekomen was De riemen plasten in 't water, en pijlsnel ging het stroomafwaarts, tusschen lage, begroeide oevers, flauw zichtbaar in 't zwakke maanlicht. Geen woord werd gesproken, geen geluid was te ver- nemen alleen de roeiers werkten ijverig door. Verder weken de oevers, hooger golfde het water, en met het grauwen van den morgen was Nadat hierover het noodige gezegd was, zijn beide amendementen verworpen, dat van den heer Lawson met 257 tegen 107, dat van den heer abouchere met 215 tegen 105 stemmen. 't Was heden weer een vroolijke aanblik in onze straten, door de vele wapperende vlaggen, wat ons de kroningsfeesten weer in het geheugen riep, hoewel nu de versieriugen ontbraken. En ook thans gold het weer een inhuldiging, n.l. die van den heer J. A. P. Geill, als burge- meester ouzer gemeente, aan wien de ingezetenen door het uitsteken der dundoeken een stille hulde wilden brengen. Toen hedennamiddag omstreeks half twee Z.Ed. Achtb. met de prov. boot arriveerde, werd hij aldaar gecomplimenteerd door de commissie uit den Raad die hem met open rijtuig opwachtte. Talrijk waren ook de ingezetenen, die bij de aanlegplaats tegenwoordig waren, om getuige te zijn van de aankomst. Van de aanlegplaats reed Z.Ed. Achtb. direct naar het stadhuis, waar de installatie plaats had. Men zie ons raadsverslag.) Na afloop der zitting verscheen de burgemeester voor de pui van 't stadhuis en richtte eenige woorden tot de daar verzamelde menigte. Hij verklaarde het ambt. als burgemeester van Ter Neuzen te hebben aanvaard en dat ambt naar eer en geweten, met ijver en rechtvaardig te zullen vervullen. Hij had zooeven den steun van den gemeenteraad iugeroepen, maar riep ook thans de hulp der burgerij in om hem te steunen. Hij kon verzekeren dat ieder die zijne hulp inroept op een gunstig gehoor kan rekenen en hoopte dat hij zou worden beschouwd als de vader der gemeente, aan wien men alles kan toevertrouwen. Hij eindigde met een //Leve Neuzen met een driewerf hoera begroet, en met aller instemming beantwoord met een //Leve de burgemeester Ten 3 ure nam de audientie een aanvang, die door vele gemeente-ambtenaren, autoriteiten en particulieren bezocht werd. En thans heeft de heer Geill zijn ambt aan vaard hopen we, dat de guustige resultaten, die volgens de berichten uit Ierseke Z.Ed.'s bestuur aldaar hadden, ook hier zoo worden, tot be- vordering van de belangen en de welvaart onzer gemeente. De soiree gisteravond gegeven door de muziek- en tooneelvereenigiug //De Volharding", op de de riviermonding bereikt. Daar lag een enkel schip, zwart in't halflicht van den dageraad. Geen roep klonk, geen vraag werd gedaan. Een trap wprd neergelaten Walter klom naar boven het meisje moest nog gedragen worden. Ge komt laat, zei nu een der mannen op 't dek van 't schip. 't Was de kapitein. Beter laat dan in't geheel niet, meende de mulat. Dadelijk daarna verdween hij met de negerin en zijn nog altijd onbewegelijke last in den ingang der kajuit. De kapitein verwijderde zich, om de noodige bevelen te geven Walter leunde, half versuft, tegen de verschansing. Hij kon op dit oogenblik geen duidelijke gedachten vormen de overmatige inspanning van geest- en lichaamskracht had hem uitgeput. Daar voelde hij Melazzo's hand zwaar op zijn schouder. Geluk in uw huwelijk en op reis knikte hij hem spottend toe, en tegelijk duwde hij hem een portefeuille in de hand. Daar is de eersten termijn van je inkomsten. Ik zal voorloopig je bezittingen hier beheeren Hij riep deze laatste woorden, terwijl hij reeds weer in de boot stond, die terstond zich van het schip verwijderde. Een soort hofmeester kwam naar Walter toe, om hem in zijn hut te brengen. Hier gekomen, sloot de jonge man de deur en wierp zich gekleed op 't smalle bed. 't Was hem, als drong door het beschot een zacht kreunen van uit de aan- grenzende huthij luisterde er even naar, doch had geen kracht meer, nog langer weerstand te bieden aan den slaap. bovenzaal van het //Hotel der Nederlanden" was goed bezocht. En waarlijk, de aanwezigen hadden zich hun gang daarheen niet te beklagen, zij amuseerden zich uitstekend met hetgeen door de muziek- en tooneelafdeeling werd ten beste gegeven. Een viertal nummers werden door de symphonie accuraat uitgevoerd en aan het einde 't Volkslied als toegift, onder daverende toejuiching. De hoofdschotel werd echter ditmaal geleverd door de tooneelafdeeling, met de opvoering van het blijspel in drie bedrijven //Het Zangersfeest" door J. C. de Vos. Men had met dit stuk bepaald een goede keuze gedaan; de intrige is fijn gesponnen en er komen vele grappen in voor, die volstrekt niet gezocht, maar natuurlijk zijn. De heeren en dames die daaraan meewerkten hebben eer van hun werk gehad en na ieder bedrijf was een luid pplaus de belooning voor hunne moeite. (De kanonschoten van Brimborius zouden daarbij ook goed effect gemaakt hebben.) Die toejuichingen waren dan ook ten voile verdiend, want alien, zonder onderscheid, kweten zich goed van hunne taak en voorzeker hebben velen de hoop geuit dat zij den leden der vereeniging binnen niet te lang tijdsverloop wederom in de gelegenheid zullen stellen zoo'n paar genotvolle uurtjes door te brengen. Zooals gewoonlijk was een bal, dat duurde tot in de kleine uurtjes, het slot van de soiree. Door het bestuur van het waterschap Loven en Willemskerke werd heden alhier ten kantore van den ontvanger-griffier aanbesteed de levering van 265 M3. grint van 13 c. M. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren P. J. de Lege te Ter Neuzen voor f 1,84£, Deutsch Rheinisches Kiesgeschaft te Utrecht voor f 1,79, F. Dooms te Ter Neuzen voor f 1,76, Th. Gort te Ter Neuzen voor f 1,74^, P. Meeusen te Ter Neuzen voor f 1,74, P. Dobbelaar voor f 1,69, L. Kanters voor f 1,67i en Arie de Jong te Dordrecht voor 1,67 Bij loting gegund aan laatstgenoemde. Terzelfder plaatse werd door het bestuur van den Oud-Westenrijkpolder aanbesteed de levering van 200 Ms. grint van 26 c. M. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren Arie de Jong voor f 1,78, P. Meeusen voor f 1,74, P. J. de Lege voor f 1,73, A. de Voogt van der Straten te Puttershoek voor f 1,72, Th. Gort voor f 1,71 en de Deutsch Rheinisches Kies- geschiift voor 1,64. Gegund aan den minsten inschrijver. De prijzen zijn per M3. Toen hij wakker werd, was het voormiddag. Door het kleine ovale venster, dat half open stond, stroomde de krachtige, frissche zeelucht naar binnen en vervulde den slaper, die zonder de oogen te opeuen zich nog eens uitstrekte, met een gevoel van welbehagen. Als door een tooverslag waren alle onaangename gebeurtenissen van den vorigen dag voor het oogen blik uit zijn geheugen weggewischthij gevoelde niets dan een lichamelijke verlichting na al de inspanning en vermoeienis. Eindelijk moest hij toch de oogen openen, en toen hij den eersten blik om zich heen wierp, kon hij zich inderdaad in een sprookjeswereid verplaatst wanen, zoo verrassend was de aan pracht grenzende elegantie van het kleine vertrek. Niets scheen vergeten, wat in eenig opzicht tot gemak zelfs van den rijksten millionnair had kunnen dienen. Maar juist deze weelde riep hem, bij wijze van tegenstelling, de tafereelen in de wilder- nis voor den geesten de voile werkelijkheid deed hare rechten weer gelden. Op dit oogenblik werd er zacht aan de deur geklopt, en een eerbiedige stem vroeg, of meneer Walter zijn ontbijt hier of in de eetzaal verlangde. Walter koos de eetzaal, en de vrager verwijderde zich. Nu moest hij toch besluiten, op te staan, hoe- veel inspanning hem dat ook kostte. 't Was hem, als had hij sedert zijne kinderjaren niet zoo heer- lijk gerust. Zijne blikken dwaalden droomend over het weeke tapijt der hut; daar werden ze plotsePng getrokken door een voorwerp, dat bescheiden in een hoek lag. Nog een blik, en groote vreugde

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1