Gemengde berichten. Axel (Kijkuit), 7 Febr. Heden werd alhier door de maatschappij //Voorwaarts aanbesteed de levering van Aan de universiteit te Leiden is bevorder d tot docter in de rechtswetenschap, na verdediging van stellingen, de heer F. C. van Deinse, geboren te Hulst. Sedert Vrijdag wordt vermist de ongeveer 50jarige zoon Christiaan, van de wed. A. Dieleman, grondeigenares te Zaamslag. Nadat hij de hofstede had verlaten bracht hij eerst een bezoek aan zijn oom, ging daarna naar een barbier op het dorp en is later nog gezien in den Capellepolder onder Axel. Daar hij aan toevallen lijdende is werd aan een ongeluk gedacht, doch de onderzoekingen in ge- noemden polder bleven zonder resultaat. Volgens verklaringen van de politie te Stekene en die te St. Gillis, moet iemand beantwoordende aan het van hem gegeven signalement, zich op die plaatsen hebben vertoond trouwens een persoon in Axelsch landbouwerscostuum loopt in Belgie dadelijk in 't oog. Daar hij vroeger veel in Belgie heeft vertoefd, gelooft de familie niet aan een ongeval, maar meent dat hij zich daarheen begeven heeft. Blijkens achterstaande advertentie wordt f 100 uitgeloofd aan hem die inlichtingen over zijn verblijf kan veistrekken. ltoek, 7 Febr. Heden werd alhier door de vereeniging „Doelmatige Samenwerking" aanbe- steed de levering van 177,000 Kg. kunstmest. Hiervoor werd ingeschreven door de Internationale guano- en superphosphaatwerken te Zwijndrecht voor J 6,56 en de heeren Iman J. van der Have te Zierikzee voor f 6,55 en P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor 6,54, alles per 100 Kg. Gegund aan den minsten inschrijver. 1°. 90,000 Kg. superphosphaat. Hiervoor werd ingeschreven door de Internationale guano- en superphosphaatwerken te Zwijndrecht voor f 2,78 en den heer Gazante Rotterdam voor /2,59. 2°. 80,000 Kg. kunstmest. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren: P. J. van Ardenne te Dordrecht voor f 6,86, Iman J. van der Have te Zierikzee voor f 6,75, Internationale guano- en superphosphaatwerken te Zwijndrecht voor 6,65, D. J. Oggel te Axel voor 6,65, Maatschappij Dordrecht voor f 6,64, P. J. Ver sluijs te Ter Neuzen voor f 6,62 en P. Verbist te Clinge voor 6,55. 8°. 15000 Kg. chilisalpeter. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor 8,841/g en D. J. Oggel te Axel voor 8,74. Alles berekend per 100 Kg. Gegund aan de laagste inschrijvers. Sas van Gent, 6 Febr. De Tooneelvereeni ging ,/Sas van Gent" gaf gisterenavond haar aan- gekondigde tweede winterconcert en behaalde even als bij vorige uitvoeriugen een welverdiend succes. Een vol lokaal toonde herhaaldelijk zijne waar- deering van al het goede en schoone wat de ver eeniging ten uitvoer bracht.. In de eerste plaats verdient genoemd te worden het Drama//De Vuurtoren", dat zoo juist werd afgespeeld, en als niet te ingewikkeld voor minder begaafde ook goed verstaanbaar was, de twee hoofdrollen van Crispo en Hug werden daarin meestelijk ver- vuld. De blijspelen ,/Duif" en //Een half uurtje in doodsangst" vielen beiden zeer in den smaak der toeschouwers en de uitvoering ervan ging dikwijls begeleid met een schaterend gelach en daverenu handgeklap. Ook daarin bewezen de acteurs be rekend te zijn voor hun rollen. De komische tweespraak //Gendarm en dief", zich verbonden, om een einde te maken aan de bewegingen en plundertochten van dien gevaar- lijken roover. Spionnen hadden bericht, dat ze hem in deze streek hadden gezien hier, in deze afgelegen herberg, had hij zijn hoofdkwartier opge- slagen, en daarom waren ze in opgewekte stemming opgetrokken voor de vreeselijke jacht, welke moest eindigen met het opknoopen van den mulat aan den eersten boom dien men vond. 't Was hen echter vergaan als vele anderen voor hen ze hadden het nest leeg gevonden, en de vogel was gevlogen. Zonderling genoeg kwam niemand van het ge- zelschap op den inval, Walter te ondervragen over een verondersteld bezoek van den mulat in de herberg. Hij zelf gevoelde, met t oog op den ongelukkigen waard, geen lust, hun te vertellen, dat hij den gezochten bandiet eukele minuten geleden onder het bereik zijner revolver had ge- had. Hij bedankte ook voor de hem gedane uit- noodiging, aan de voortgezette jacht deel te nemen. Onder het voorgeven, dat hij vermoeid was, be- gaf hij zich naar het slaapvertrek, dat de vrouw des huizes, dankbaar voor zijn zwijgen, ijlings voor hem gereed gemaakt had. De mannen hadden intusschen staande hunne glazen geledigdnu staken zij de fakkels weer aan en kort daarna hoorde Walter hen wegrennen, blij, dat hij aan de zaak, waarin men hem willen betrekken, zoo goed ontkomen was. De zon was nog niet op, toen hij reeds weer met zijn neger op weg toog. 't Plan, zijn ver- dachten gids te ontslaan, had hij opgegeven, nu met het morgenlicht ook zijn gewone phlegma yeas teruggekomen. Zij draafden dus weder vreed- uitgevoerd door de heeren G. V. en Th. S. was grappig, de heer V. toonde in zijn pakje wel de- gelijk een flink gendarm, een algemeene hilariteit ontstond, toen hij op den dief aanlag en riep z/Ik lap 't hem". Het kluchtlied uitgevoerd door den heer P. II. waarin hij ons aantoonde hoe lastig een schoon- mama kan wezen, werd luide geapplaudiseerd, ook de alleenspraken //Ik ben vandaag getrouwd" door den heer A. A. en //De werkstakiug der smeders" door den heer F. J. W. vonden veel bijval. Wij kunnen eindigen met te zeggen, dat de vereeniging met deze uitvoering weder een stap voorwaarts heeft gedaan op het pad der vooruitgang. Dat zij nog lang leve is de wensch van a lie onpartijdige Sassenaren. Men schrijft ons uit Sas van Gent van 7 dezer Groot ongeluk te Assenede. 3 dooden en 5 gekwetsten. Te Assenede is gistermiddag de in opbouw zijnde bierbrouwerij van den heer Hoorebeke, waarop een ijzeren dak was aangebracht, met don- derend geiaas ineengestort, waarbij 3 werklieden gedood en 5 zwaar gekwetst zijn, 2 lijken werden na lang werken geheel verminkt gevonden en naar het lijkenhuis overgebrachteen dezer was een ijzeren staaf dwars door het lichaam gedrongen. Het derde lijk ziet men nog beklemd hangeu tusschen de ijzeren balken, doch wegens het ge- vaar die de werkzaamheden opleveren, zal er nog lang moeten gewerkt worden om dit te bevrijden. Twee der dooden zijn gehuwd en vaders van gezinnen, de derde is een jongeling die de vol- gende week moest loten. Men vermoedt als oorzaak der ramp dat de muren van het gebouw te zwak waren voor het dak dat 40.000 kilogr. woog. Zooals men verneemt, waren de werklieden verzekerd tegen ongelukken. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd 41 stieren, 9 ossen, 15 koeien en 43 vaarzen, samen 108 beesten, die op 15 stuks na alien werden verkocht aan onveranderde prijzen. Men seint ons uit Sas van Gent De peperfabrikant E. Dolphin is gevlucht. Eene groote vervalsching is gepleegd. Een Duitsche tirma is voor eene belangrijke som bedrogen. Een onderzoek is ingesteld. Even na het verlaten van het Wemeldingsche Schaar sloeg, tengenvolge van het hevig slingeren, de geheele tuigage met mast overboord van het ijzeren aakschip van W. de Bol uit Rosendaal, ge- laden met steenkolen van de Roer, bestemd voor Belgie. De eerste assistentie verleende een vis- schersvaartuig, doch weldra werd het hulpeloos slingerende schip binnengesleept door de stoomboot ,/Hansweert" van C. Noels aldaar. Alles is ver zekerd. Een 15jarige jongen, werkzaam in een olie- slagerij te Barendrecht, had Zaterdagavond het ongeluk, door de gladheid van den vloer uit te glijden en vallende met zijn rechterhand beklemd te rakea tusschen het in beweging zijnde karn- werk van de machine, waarmede de Amerikaansche koeken worden fijngemaakt. Twee vingers werden hem letterlijk van de hand afgescheurd, en er be- staat vrees dat de geheele hand afgezet zal moeten worden. Zondagavond was de rijksveldwachter te Hillegom bezig zijn revolver na te zien, toen eensklaps het schot afging en de vrouw, die aan zaam naast elkander voort, en zoo de zwarte reden had, onievreden te zijn met den afloop van't avon- tuur van gister, hij liet dat wijselijk niet blijken. Om gevrijwaard te zijn voor een nieuwe ont- moeting met Melazzo, hield de Duitscher het voor 't verstandigst, een land te verlaten, waar wetten enkel in naam bestaan, en zich zoo spoedig mogelijk onder bescherming der Noord-Ameri- kaansche vlag te stellen. Hij had dus welgemoed den weg naar de grens ingeslagen, en hij beschuldigde zich zelven, den neger onverdiend te hebben verdacht, toen hij zag, dat deze groote blijdschap toonde over de veranderde route. 't Was den derden namiddag van hun vertrek uit het eenzame blokhuis, toen Walter, die zich reeds behouden op het grondgebied der Unie bevond, na een buitengewoon beiangrijke bota- nische excursie, zich behagelijk uitstrekte in de schaduw van een plataan, om de buitgemaakte planten te ordenen en nader te bezien. Geheel bezig met dezen wetenschappelijken arbeid, hoorde hij eensklaps een voorwerp fluitend door de lucht suizen, en bijna op't zelfde oogen- blik voelde hij den strop van een lasso om zijn hals. Zonder geluid te geven, viel hij achterover op den grond. Niet doodmaken hoorde hij nog bevelen, in de Spaansche taal toen verloor hij voor een oogenblik het bewustzijn. Toen hij weer bijkwam, voelde hij, dat zijne handen en voeten gebondeu waren de lasso werd van zijn hals verwijderd en een prop tusschen zijne tanden geschoven. Nu tilden twee negers hem op, alsof hij een pak goed was, en voort tafel zat, in de borst werd getroffen. Terstond werd geneeskundige hulp ingeroepen. De toestand der vrouw is hoogst bedenkelijk. Verleden jaar deed zich een geruchtmakende rechtszaak voor. Ruijs en Stauhouders waren tot langdurige gevangenisstraf veroordeeld, wegens inbraak te Delft. Na de veroordeeling ineldde een ander zich bij de justitie aan als de dader van de inbraak, in vereeniging met een kameraad. De beide laatsten werden wegens gebrek aan bewijs in twee instanties vrijgesproken. Zooveel was echter tijdens dit proces wel gebleken, dat het hoogst onwaarschijnlijk was, dat Ruijs en Stau houders de daders zijn. Niettemin bleven zij hun straf ondergaan, wijl geen anderen in hun plaats veroordeeld waren. Naar het Volksdgbl. verneemt is op 1 Febr. aan R. en S. gratie verleend en hebben zij de gevangenis reeds verlaten. Woensdag van de vorige week stonden te De Bildt twee woonwagens. Donderdag ging een van de twee eigenaars naar Utrecht, om een nieuwen slijpsteen te koopen, doch geraakte in beschonken toestand op een der politiebureau's in de stad terecht. Toen hij Vrijdag nog niet thuis was, ging n°. 2 uit om hem te zoeken, doch kwam op dezelfde plaats als n°. 1 terecht. Zaterdagmorgen werd den bewoners van de woonwagens aangezegd dat zij uit De Bildt moesten vertrekken, en daar n°. 1 nog niet terug was, moest zijn vrouw de reis alleeii aanvaarden. Men meldt uit Den Haag Onlangs werd medegedeeld, dat een werkgever, in wiens werkplaats overtreding van de arbeidswet geconstateerd werd, zijne werklieden op staanden voet heeft ontslagen. Wij vernemen, dat de patroon kort daarna zijn werkvolk weer in dienst genomen heeft en alleen vervolgd zal worden wegens overtreding der arbeidswet, nadat hij aan zijne verplichtingen ten opzichte der veiligheidswet voldaan heeft. Te Strijen is bij de Gebr. Van der Burg aan den Kruisdijk inbraak en diefstai gepleegd. Men heeft het slot van de deur verbroken en de sleutel bemachtigd van de kast, waarin het geld geborgen was. Een bedrag van 8 is slechts gestolen, terwijl een som gelds van pas verkochte aardappelen niet is gevonden en dus is blijven liggen. De menschen waren door het leven wakker geworden en de dief of dieven namen toen de vlucht, zonder herkend te zijn. Maandagnamiddag ging een knecht van den heer Pluymaekers, te Caumermolen, bij Heerlen met een geladen dubbelloopsgeweer op de lijster- jacht. Toen hij van de eene weide in de andere wilde gaan kroop hij door een gat in de heg, na zijn geweer in die open ruimte te hebben neerge- legd. Doorgekropen zijnde vatte hij het geweer met den loop en trok het naar zich toe. Waar- schijnlijk is daarbij de haan in een takje of in den grond blijven haken en vervolgens neerge- slagen, waardoor een der schoten afging en den onvoorzichtigen jonkman trof. Het schot nam een deel van zijn kin af en doorboorde de halsaders, zoodat de getroffene haast onmiddellijk een lijk was. Voor een paar jaren weigerde het gemeente- bestuur van Achtkarspelen te voldoen aan een verzoek van belanghebbenden om de Boelenslaan in de Surhuisterveenster heide tot puinweg te verharden. Sedert zijn verschillende processen gevoerd betreffende het recht der gemeente op dien weg, doch bij hoogste instantie is beslist, dat hij geheel particulier eigendom is. Na eene publieke waarschuwing hebben thans aanwonende eigenaars van de Boelenslaan, aan welke o. a. ging het, onder lachen, joelen en zingen, dwars door het bosch, zoodat takken, twijgen en de taaie ranken der slingerplanten gevoelig zijn gezicht beroerden. Een uur ongeveer duurde de marsch toen werd het woud minder dichteen breede gras- vlakte breidde zich voor -hen uit, en de geluiden van een menschenmenigte troffen het oor van den gevangene. Hij trachtte, het hoofd om te wenden hij zag wachtvuren, verspreid over de open plek in het bosch en om die vuren wemelde het van allerlei vreemde gedaanten, alleen kleurlingen hun aantal was zeer groot. De verschijning van den troep, welke den ge vangene meebracht, veroorzaakte onder de schur- kenbende groote beweging. Die het dichtstbij waren, wierpen vloekend weg, wat ze juist in de handen hadden, om mee te loopen, en van alle kanten schoten zwarte gedaanten toe. Daar- tusschen hoorde men het blaffen van honden, het huilen van op zij geduwde kinderen en 't schel geschreeuw van vrouwenstemmen. De dragers hadden nog geen halt gehouden, toen een zware, welbekende stem Walter's oor trof. Heb jelui hem eindelijk P Ja, patroon was het antwoord. Toen nog eenige schredeu, en met een ruk werd de ongelukkige botanicus op den grond gelegd, dicht bij een kolossaal vuur. Zijn eerste beweging was een onwillekeurige poging om buiten het bereik der groote, lekkende vlammen van het vuur te komen. Een ruw lachen van de mannen was het antwoord, en reeds werden een paar naakte, bruine armen uitgestoken, om hem nog dichter bij het vijandige vuur te een kerk en eene school staan, deze de vorige- week versperd, voorwat hun gedeelte betreft. De school moet thans niet te bereiken zijn, zoodat voorloopig voor onderwijzers en leerlingen gedwon- gen vacantie het gevolg is. Een arbeider uit Groningen verliet vrouw en 3 kinderen en vertrok naar Duitschland om te trachten daaraan den kost te komen. Nu heeft ook de vrouw de kinderen, oud 6, 3 en 1 jaar, in den steek gelaten om haar man te gaan opzoeken. Daardoor zijn de kinderen ten laste der gemeente gekomen. De politie heeft tegen het waardig ouderpaar proces-verbaal opgemaakt komen ze dus in Nederland terug, dan zullen ze zich voor de justitie moeten verantwoorden. Voor een paar dagen hielden een paar acro- baten van den circus M. te Doetinchem zich bezig met het schieten naar de schijf. Nadat ze een geruimen tijd geschoten hadden, zonder doel te treffen, bood een van hen zijn zitvlak tot schijf aan. Ook dit doelwit bleek ontrefbaar. ^Een tweede stelde toen ook datzelfde lichaams- deel ter beschikking der schutters met het on- gelukkig gevolg, dat een kogel in het lichaam verdween Daar de spoedig aanwezige geneeskundige dien niet kon terugvinden, is de ongelukkige naar het Diaeonessenhuis te Arnhem overgebracht. Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd geleden door den heer L. N. Duiju te Amsterdam pogingen in het werk werden gesteld tot het op- richten van een burgerlijk politiecorps. In een vergadering, gehouden in ,/Maison Stroucken, traden een groot aantal menschen toe tot den op te richten bond, waaruit een recherche- corps zou worden gerecruteerd. Van de plannen is echter niets terecht gekomen. De meeste menschen, die op de lijst hadden ge- teekeud, dachteu bij het op te richten corps een gesalarieerde betrekking te krijgen en hadden daarom hunne namen opgegeven. Anderen dachten er wat aan te verdieuen, door het levereu van politiefluiten, het maken van portretkaarten, wapens, kleeren enz. De Amsterdamsche politie krijgt dus geen con- currentie. De gemeente-veldwachter van het dorpje Oettingen sloot Maandag een zieken landlooper in het gemeentelijk cachot op. Uit nalatigheid, of verstrooidheid, of om wat reden ook, vergat de politiedienaar tot Woensdag naar zijn arrestant om te kijken. Toen hij dat cachot binnentrad, vond hij den gevangene dood op het stroo liggen. Men heeft nog een onderzoek ingesteld of de ongeluk kige van honger of van koude gestorven was, doch afgescheiden van de resultaten van het onderzoek is het te hopen dat de schuldige zijn welverdiende straf niet zal ontgaan. Eene gehuwde vrouw te De Leek struikelde terwijl zij de vloer veegde, over haar kind en viel met het hoofd op den veger, waarvan de stoel haar in een der oogen drong. Dit oog werd geheel verbrijzeld en ook uit fhet andere oog is het licht geweken, zoodat de ongelukkige vrouw in een oogenblik volslagen blind is geworden. Men schrijft aan het Vad In de nog jeugdige drankbestrijders-vereeniging z/Sint-Paulus" te Tilburg dreigt scheuring te ont- staan. Naar men weet, hebben zij zich verbonden na twaalf uur voormiddag geen sterke dranken meer te gebruiken. De quaestie is thans gerezen of dit nu van den Greenwich- of wel van den Amsterdamschen tijd te verstaan is. Een partij meent, dat de bedoeling is den localen tijd te volgen, daar in die 20 minuten nog heel wat schuiven, toen een dreigend geluid derzelfde be- velende stem rondom een diepe stilte teweegbracht. Opziende, herkende Walter de hooge gestalte en de koelwreede oogen van den mulat Melazzo, welke vol aandacht op hem gericht waren. Pedro riep de mulat. Een jonge mesties, die de leiding der onder- neming had gehad, trad vooruit. 't Is de spion, heer, die uw schuilplaats verraden heeft. Wij troffen hem heden juist, toen hij zijne toovermiddelen voor zich had uitgespreid. Moge hem de verdiende straf treffen. De mulat knikte. Zijne onheilspellende oogen verlieten den geboeide geen oogenblik. Ja, hij is het,zei hij met zijn eigenaardig wel- luidende stem, die voor Walter 't verschrikkelijke van den toestand nog verhoogde. 't Is de man, die niet alleen mij, maar ons alien aan den strop der blanke schurken wilde overleveren. Wat zullen we met hem doen P Yerwondering scheen zich van de bende meester te makentoen volgde een gemompel, dat lucht gaf aan de meening, dat het bosch boomen genoeg bevatte, om het geheele leger der slavenhande- laars aan de takken te zien bengelen, en dat't dus niet moeilijk viel, dezen eenen, weerloozen Duit scher een galg te bezorgen. De mulat knikte weer. Over zijne bronzen trekken gleed iets als ruwe spotdoch dat duurde niet meer dan een seconde. Hij hief het hoofd op en de ademlooze stilte van daarstraks heerschte weer. (Wordt vervol gd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2