Ueinengde berichten. op Voor de chilisalpeter Ed. Staal te St. Jansteen voor 8,89, Snelleman-Vlamings te Dinteloord voor 8,86, P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor 8,79, Adriaansens te Groenendijk voor/8,78, Adriaansens-Polfliet te Walsoorden voor 8,75 en Adriaansens-Van Gassen te Groenendijk voor f 8,72. Gegnnd aan de laagste inschrijvers. Kloosterzamle, 4 Eebr. Heden morgen half 7 uur brak brand ait in de boterfabriek, en wel op een der zolders, waar het vaatwerk enz. wordt bewaard. Door het spoedig aanwezig zijn van spuit A was de brand weldra gebluscht en bepaalde deze zich tot den zolder met dak. De voorhanden vaten zijn, voor zoover die niet verbrand zijn, door den rook onbruikbaar geworden. Alles was tegen brandschade verzekerd oorzaak van den brand onbekend. Ten half negen uur was de fabriek weer in werkine. Na markt gehouden te hebben, bracht zekere S., te Markelo, zijn meisje, Johanna Sti geman, naar huis op een half uur afstands van 't dorp. Bij huis gekomen zijnde, vroeg hij haar den vol genden keer weer met hem uit te gaan, wat zij weigerde. Daarover geergerd, nam hij zijn mes en bracht haar vier diepe sneden over gezicht en hoofd toe, waardoor zij aan neus en een oor ge- vaarlijk gewond werd. De dader heeft bekend en is door de politie naar Almelo getransporteerd. In de Kerstweek brandde de boerderij van H. J. Oosterhuis te Tolbert (Groningen) af. Het 15jarige dienstmeisje kwam nu in dienst bij den landbouwer M. de Boer te Lucaswolde. Donder- dag werd ook diens boerderij met bijna al het vee een prooi der vlammen. Tegen het dienst meisje rijzen kwade vermoedeus. De politie onderzoekt de zaak. Donderdsgavond waren in het IJ te Amster dam twee personen met een vlet van de stoomboot Elbe uitgegaan om een tros te zetten. De vlet werd door een sleepboot aangevaren, waardoor een man overboord geraakte; de andere stak zijn kameraad een haak toe en haalde hem daaraan op, maar deze had een ernstige wond aan de kin, door den haak veroorzaakt. Woensdagmorgen waren eenige arbeiders aan de ijzer-industrie te Schroerte bezig een metaal- blok, dat oogenschijnlijk afgekoeld, maarinwendig een kokende en vloeiende massa was, te trans- porteeren. Bij het laden op een wagen spatte het blok uit elkander en twee der arbeiders werden door het rondspattende gloeiende ijzer geheel verbrand. Een jongen te Hoogwoud, die Vrijdagmiddag bezig was hout te kloven, had het ongeluk zijn driejarig zusje, dat onverwachts kwam toeloopen, drie vingers van de rechterhand geheel af te hakken. Te 's Hertogenbosch werd Vrijdag hetlijkje gevonden van een pasgeboren kind, gewikkeld in eenige kleedingstukken, waaruit de letters waren gesneden en waaromheen zich bevond een papier, voorzien van een adies, zoodat de politie spoedig de moeder op het spoor was, dm zij in het zieken- huis heeft laten opnemen. ""-ZT^Men heeft den 18jarigen jongeling met zijn meisje te Amsterdam in hechtenis genomen als verdacht van den diefstal van jassen, uit een huis aan den Willemsparkweg, Vrijdag weer vrij moeten laten uit gebrek aan bewijs. De knaap is een der twee, die eenigentijd geleden voor de reeht- bank te Amsterdam terecht stonden als verdacht van diefstal van horloges en sieraden uit een goudsmidswinkel, doch toen ook wegens gebrek aan bewijs werden vrijgesproken. Te Edam was bij een winkelier driemaal geld uit de toonbanklade gestolen. De politie zag sedert scherp toe en het gelukte Zaterdag aan den veldwachter den dief te betrappen het was de 13jarige zoon van nette burgerlieden. Reeds vroeger had deze jongen meer dan eens geld ontvreemd uit het huis van zijn broeder, een broodbakker te Edam. Het provinciaal kerkbestuur der Ned. Herv. kerk van Noord-Holland heeft zich in de nood- zakelijkheid gezien om het //reglement voor kerkelijk opzicht en tucht" toe te passen op twee predikanten in Holland's Noorder-Kwartier. Een hunner is voor den tijd van twee jaren geschorst, de ander is ontzet uit zijne kerkelijke bediening. Zaterdagnacht zag de dienstbode van een bierhuis in de Rosestraat te Rotterdam, twee per sonen op elkanders schouders staan voor den winkel den heer H., waar zij bezig waren door het tuimelraam naar binnen te klimmen. De dienstbode w.aarschuwde haren meester, die haastig de straat opliep om de hulp der politie in te roepeu. De inbrekers liepen echter nog harder en waren reeds lang verdwenen eer de politie ter plaatse was. Kort daarop werd bij de R. K. kerk op het Stieltjespleiu een harmonica gevonden, die uit den winkel van H. was gestolen. Ook te Varseveld is een bond van wild- stroopers opgericht, met het doel gezamenlijk de boete te betalen die een van hen zal oploopen. De vrouw van een landbouwer te Groot- Angeloo, bij Ootmarsum, is, terwijl zij bezig was garven in de dorschmachine te schieten, bij on geluk in aanraking gekomen met die machine, met het ongelukkig gevolg, dat haar de rechterarm werd verbrijzeld en een der beenen werd gebroken. Zij is naar het ziekenhuis te Enschede vervoerd. Men vreest dat de gewonde hand zal moeten af- gezet worden. Gedurende de periode van hoog water is de Maas, alleen door de Heerewaardensche visschers ongeveer 15000 halve kilo's paling ge- vangen, een waarde van 7000 h f 8000 ver- tegenwoordigende. De oudste visschers herinneren zich een dergelijke vangst niet. Te Amstelveen had de veehouder K., bij het naar bed gaan, de schuif van de kachelpijp gesloten, om meer warmte in de kamer te houden. Den volgenden morgen vond het personeel den baas en diens vrouw bewusteloos te bed. Onmiddellijk werd een geneesheer ontboden, en dezen gelukte het, met veel inspanning, beiden weder tot bewustzijn te brengen. Hun toestand is echter nog zorgwekkend. Het lOjarig zoontje van den daglooner H, Heuskens te Nieuwkuik was onder aan den dijk door 't ijs gezakt. Het duurde zoolang eer er redding kwam, dat de knaap reeds bewusteloos en in zinkenden toestand verkeerde. Daar stort zich eensklaps geheel gekleed een flinke jonge kerel in 't wak, bereikte zijn doel al zwemmende en in een oogEnblik was de redding volbracht Toen bleek, dat de kloeke redder niet wist dat 'tzijn broertje was, wiens leven hij door zijn koene daad gered had. Te Bovenkarspel (N.-FI.) heeft de nachtwacht zijn ambt neergelegdde //goede brave man" had er reden toe. De ongebondenheid van eenige jongelieden maakte het den man te lastig. Eenigen tijd geleden werd hij, gewapend en wel, aan een boom gebonden, zoodat hij moest wachten tot een voorbijganger hem verlosteeen andermaal werd hij opgenomen, en, hangende gehouden, over de leuning eener brug, of bedreigd met een nachtelijk bad, als hi/ nki een progve zijner danskunst ten beste gaf Soms werd het dezen dienaar der justitie zoo moeilijk gemaakt, dat hij moest vluchten en hulp zoeken door rustige burgers uit hun bed te porren, en te verzoeken hem huiswaarts te begeleiden 't Was een koele, maar wonderschoone herfst- nacht. Door de dikke tropische duisternis lichtte de wolkenlooze hemel, met betooverende sterren- pracht. Yerdiept in de beschouwing van die heeilijkheid, zat Walter op een boomstronk en had spoedig den zonderlingen mulat en alles om zich heen vergeten. 'nZwak gedruiseh van den kant van 't huis wekte hem uit zijn droomerij, en omkijkende, zag hij in de deuropening de mulat staan, wiens silhouet scherp afteekende tegen den lichtgloed binnen. De man hield de hand boven de oogen, als trachtte hij de duisternis te doordringen. Naast hem stond een neger, die met hem scheen te spreken, maar spoedig weer naar binnen wipte. "Walter meende zijn eigen bediende te herkennen, doch zeker was hij daarvan niet. De mulat scheen zich nu voldoende georien- tcerd te hebbenwant met zekeren tred kwam hij voorwaarts in de duisternis en bleef kort voor "Walter staan. Zijt gij de vreemde kruidkundige, die hier sinds lang in den omtrek vertoeft vroeg hij in zuiver Eransch en met een stem, die zeer wel- luidend klonkondanks den gebiedenden toon. Ja, antwoordde Walter verwonderd. Verlangt ge iets van mij Gaat gij naar uw land terug, en spoedig, zoodra gij het doel van uw reis hebt bereikt Zeker, zei de geleerde, niet weinig verrast, dat de kleurling zoo goed zijne voornemens raadde. De mulat zweeg een poosje. Gelukkig hij, die een vaderland heeft zei hij toen. Ja, beaamde de Duitscher, nog meer ver rast over die onverwachle inboezeming. Wilt gij trouwen? vroeg plotseling de mulat. Walter schrikte op. De man scheen 't er op toe te leggen, hem heelemaal niet meer van ver- bazing te laten bekomen. Neen, zei hij eindelijk, en hij moest onwillekeurig lachen. Hij dacht aan zijn blonde nichtje, dat hem steeds als de verpersoonlijkte onnoozelheid was voorgekomen en dat zijn moeder hem zoo graag wilde opdringen. Deze moederlijke zorg voor zijn levensgeluk, waartegen hij zich niet al te ruw wilde verzetten, had er veel toe bijgedragen, hem te doen besluiten tot de groote reis over den oceaan. Gij zijt een jong man en hebt een huis- vrouw noodig, vervolgde de mulatof zijt ge soms al getrouwd Ook dat niet. De wetenschap is tot dusver rnijn eenige liefde geweest, en nooit zal zij mijn genegenheid met een aardsche vrouw deelen. Ge begrijpt mij toch voegde hij er bij de zaak begon hem te vermaken. De lichte spot scheen den mulat te verdrieten De lotgevallen der menschen worden nog beheerscht door andere invloeden dan hun eigen wil, zei hij scherp. Natuurlijk, antwoordde Walter. Maar op het stuk van trouwen verheugt zich de man althans bij ons, in een gelukkige vrijheid, welke men zich niet zoo gemakkelijk laat ontnemen. 't Komt er op aan, hoe machtig de omstan- digheden zijn. Stel u eens voor, dat ge geen keuze hadt, dan de vrouw Ik zou kortaf neen zeggen. Ook ten koste van uw leven Walter verloor zijn goede stemming. 't Leven is voor ieder een kostbare zaak, zei hij ernstig men heeft het maar eens te verliezen. En juist daarom heeft de staat die kostbare zaak onder bescherming der wet gesteld. (Wordt vervolgd.) Te Kamerik bij Woerden heeft een land bouwer die bedlegerig was, zich door ophauging van het leven beroofd. De dokter die hem juist kwam bezoeken, kon slechts den dood constateeren. De heer Boomgaard, oudste inwoner van ons land, is heden in den ouderdom van 110 jaar overleden. Hij was rustend zeekapitein en de laatst overgebleven Nederlandsche soldaat van //het groote leger", dat in 1812 naar Moskou trok. In de Zwarte Paardenstraat te Rotterdam werd onlangs iubraak gepleegd bij de firma Haan, Hugenholtz Van Teylingen, handelaars in verf- waren. Door de politie werd een uitgebreid on- derzoek ingesteld, dat aanvankelijk zonder resultaat, bleef. Het toeval wil evenwel, dat bij een bewoner der Waerschutstraat achter de Schiekade W.Z. in perceel no. 40, bewoond door D. v. d. Kamp, handelaar in gemaakte goederen, het privaat ver- stopt was, waardoor de vloer moest opengebroken worden. De daarmede belaste loodgieter vond tot zijne niet geringe verbazing tnsschen den houten vloer en een betegelden steenvloer tal van inbrekers- werktuigen, valsche sleutels e. d. D. v. d. K. werd naar herkomst gevraagd daar deze werktuigen, daar moesten geborgen zijn tij- dens hij er woonde, want toen hij de woning be- trokken had is de houten vloer op den steenen vloer gelegd. Het toeval nu wilde dat bedoelde werktuigen, met name de beitels, in de gleuven pasten, die zich vertoonden na de inbraak in de Zwarte Paardenstraat. De officier van Justitie, vergezeld van den rechter van instructie en een griflier, hebben daarop huiszoeking gehouden en is v. d. K. geboeid naar de strafgevangenis overgebracht. In verband met deze zaak zijn ook nog gearres teerd zekere V. en diens zoon. De justitie meent de hand gelegd te hebben op een berucht inbrekersgilde. Ook bankbiljetten zijn in beslag genomen, vermoedelijk afkomstig van een diefstal te 's Gravenhage. Te Gent zal in 1899 een provinciale ten- toonstelling gehouden worden. Deze tentoonstel ling staat onder de hooge bescherming van prins Albert van Belgie en zal gehouden worden met ondersteuning van den Staat, van de provincie Oost-Vlaanderen en van de stad Gent. De tentoonstelling is geopend voor de producten van al de nijverheids- en handelshuizen der provincie alsook voor die van gausch Belgie en van de buitenlandsche, welke in Oost-Vlaanderen een vertegenwoordiger hebben. De inzenders zijn reeds uiterst talrijk en alles laat voorzien, dat een leven- dige bijval te wachten staat. De tentoonstelling zal vier maanden duren, van den len Juni tot 30 September. Tijdens de tentoonstelling zullen verschillende feestelijkheden plaats hebben. Er wordt o. a. een festival inge- richt voor harmonie-, fanfare- en zangvereenigingen, waarbij 10,000 francs te winnen zijn. Gedurende de tentoonstelling zullen verscheidene congressen gehouden worden, o. a. een congres van redding, van voeding, en van gezondheidsleer, met daaraan verbonden internationale tentoon- stellingen. Men kan de noodige inlichtingen bekomen bij de consuls en de consulaire agenten van Belgie, alsook bij het bsstuur der Provinciale Tentoon stelling, Leopoldboulevard 47, te Gent. Op een der Seinebootjes te Parijs nep Woensdag iemand plotseling wij zinken Het gevolg was een pauiek, de boot legde in allerijl aan en onder groot gedrang vluchtte ieder de kade op. Bij een ingesteld onderzoek bleek er geen spoor van averij te bestaan. De meeste passagiers scheepten zich weder in. Maar spoedig ontscond er nieuwe ontsteltenis, toen men tot de ontdekking kwam dat tal van beurzen en horloges verdwenen waren Eveneens was niet meer te vinden de man die alarm gemaakt had. Bij een sneeuwstorm in Canada is een station van de Canadian Pacific begraven. De station- chef met vrouw en twee kinderen en drie andere personen verloren het leven. Te Maurik waren twee knaapjes aan den waterkant aan 't spelen op een plank, die zij als vlot gebruikten. Een van hen, een 12jarige knaap, geraakte te water en verdronk. In een der Duitsche bladen worden voor drie Millionarinnen, 20, 30 en 45 jaar oud, ge vraagd goede huwelijkscandidaten. De dame, die te Londen met John Knight zelfmoord pleegde, is herkend als een te Rotterdam wonende Erar^aise mlle Rousseau. In 1920. Reiziger, die het Duivelseiland voorbijvaart//Wie is de jonge man daar op het strand Scheepskapitein //Dat is de jonge Dreyfus loen zijn vader een paar jaar geleden gestorven was, heeft men hem naar het eiland gezonden om de uitspraak af te wachten, die nu in de laatste instantie wordt voorbereid" (Ulk.) In het rechtsgebouw te Nizza heeft een bloedig drama plaats gehad. Een jong meisje stond terecht wegens moord op haar ontrouwen minnaar en werd, gelijk in zulke gevallen meer geschiedt, door de jurry vrijgesproken. Maar dit- maal was de stemming niet als anders geheel ten voordeele van de beschuldigdewant nog voor zij de rechlszaal had verlaten, werd de vermoorde door zijn vrienden gewroken, daar dezen het meisje doodden. Een oudhedenkoopman te Parijs is op zeer vernuftige wijze opgelicht. Hij had een Tanagra- beeldje, waarvoor hij al lang geen liefhebber had kunnen vinden en was dus blij dat eindelijk een heer binnenkwam die het voor 50 francs kocht, die som terstond betaalde maar zeide het eerst den volgenden dag te zullen halen. Den volgenden ochtend verscheen een keurig gekleed persoon, die eenige kleinigheden kocht en toen hij het beeldje zag, in verrukking geraakte en zeide het te willen koopen. Het ging niet antwoordde de koopman, het was al verkocht. De ander betreurde dit zeer, hij had er wel 1000 francs voor over en verzocht den handelaar, als de kooper kwam, te trachten het weer terug te krijgen. Hij gaf zijn adres op graaf B., rue Spoedig daarna verscheen de kooper, die eerst geen lust had van het beeldje afstand te doen, maar het eindelijk voor 500 francs weer liet. Terstond zond de koopman naar het opgegeven adres waar geen graaf B. bekend bleek te zijn. Twee schelmen hadden hun slag geslageu. Een twiutigjarige vrouw te Parijs had de gewoonte 's avonds dikwijls eene vriendin te be zoeken, die vlak naast haar woonde, en dan als het laat werd, uit het venster der laatste in het hare, daarvan door een smalle gang gescheiden, over te stappen. Verleden week deed zij dit weer, stapte mis en viel op de scherpe punten van een ijzeren hek. Letlerlijk gespietst gaf zij bijna on middellijk den geest. Te Rome is een agent van de veiligheids- politie, die in het bijzonder belast was met het toezicht op de anarchisten, vermoord gevonden. Te Mainz heeft de politie een dief van goeden huize gepakt. Bij een juwelier te Dresden was onlangs voor een groot bedrag aan edelgesteenten gestolen door de zorgen der politie hadden de meeste juweliers in Duitschland een beschrijving van het vermiste ontvangen en toen nu een besteller bij een diamanthandelaar te Mainz voor een heer in een der hotels een collier te koop aanbood,. wist de man dadelijk, dat hij met het gestolen goed te doen had en de politie hield den dief in het hotel aan. Men vond drie koffers, gevuld met allerlei kostbaarheden, in zijn bezit. De dief, wiens vader //Sanitiitsrath" in Berlijn is, was in Amerika als correspondent van Duitsche en Amerikaansche bladen werkzaam hij kwam te Brooklyn met een deftige familie in kenuis en maakte de dochter des huizes het hofde ouders weigerden hem haar hand en nu haalde hij het 18jarige meisje over- met hem naar Europa te vluchten. De Ameri kaansche consul heeft het arrne kind in zijn be scherming genomen. In de Vereenigde Staten heerscht de influenza in sterke mate. Te Cincinnatie kunnen de genees- heeren het werk niet af en er zijn zooveel sterf- gevallen, vooral aan longaandoeningen, dat ook de doodgravers de handen vol hebben. Voor 14 dagen schatte men het getal zieken op 50,000 eu elken dag overleden er 12 h 15. Bij het Fransche plaatsje St. Leger is een rondreizende koopvrouw in haar voertuig door een geweerschot gedood en vervolgens beroofd. Het paard vervolgde alleen den weg naar huis, waar de zoon verwonderd kwam uitloopen en toen zijn moeder dood vond. De jonge man is van schrik ernstig ziek geworden. Zaterdagnacht om twee uur reed bij het station Ronet een goederentrein van Namen naar Bergen dwars in een anderen van HaineSaint Pierre naar Arlon. De twee treinen raakten ho- peloos in elkaar verward en zeventien wagens met een inhoud van goederen ter waarde van twee honderd duizend frank werden verbrijzeld. De beambten bezeerden zich niet noemenswaard. Die van den eersten trein verklaren dat door de gladheid van de rails de rem niet werkte. Te Schoonenberg (Beaumont) en omstreken, in Henegouwen, heerscht eene epidemie van honds- dolheid, en er worden strenge maatregelen genomen. Er zijn acht dolgeworden honden en verscheidene katten, alsook vele kippen, afgemaakt op last van de overheid. Men vreest, dat er ook menschen door de ge- vaarlijke dieren zijn gebeteu. De Matin heeft een brief opgenomen van Dr. H., waarin de schrijver onthullingen doet omtrent het lot van prinses Louise van Saksen- Coburg. Hij beweert, dat de prinses in Mei 1898 is gebracht naar het particuliere gesticht van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2