(iemengde berichten. RECHTSZAKEN- Arrondissements-rechtbaiifc te Middelburg. te Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter -euzeu. Aan de hoogeschool te Groningen slaagde voor het candidaatsexameii in de klassieke letteren de heer D. J. A. Westerhuis. Walsoorden. Bij een te Wilhelminapolder gehouden aanbesteding van chilisalpeter is deze gegund aan den heer P. A. Adriaansens 1 z. al- hier, voor de som van y 8,77 per 100 kilo. Be rechtbank heeft in hare zitting van 3 Febr. de volgende vonnissen uitgesproken O. J. F. K., oud 17 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen hechtenis. 1°. P. G. Y., oud 22 j., 2°. A. P. d. K., oud 21 j., landbouwers te Hulst, handeling veroord. de 1" tot 3 7 dagen gevangenisstraf. zijn wegens mis- weken, de 2e tot Dinsdagavond ontdekte de] postbode van Ellemeet naar Zierikzee onder Brijdorp (gem. Duivendijke) een drenkeling in de vaart, ter zijde van den weg. Deze werd met behulp van een ijlings toegesneld persoon op den wal gehaald Het bleek te zijn de landbouwer C. den Oude, van Brijdorp, die, van Brouwershaven komende, te water was geraakt. Woensdag is hij echter overleden. Een vermakelijk voorval had Woensdag- middag te Haarlem plaats. Een jonge man, die in het huwelijk was getreden, had een winkel in boter en kaas overgenomen voor een som van f 500, doch deze overeenkomst nog niet door betaling bekrachtigd. Toen nu de bruidegom, de bruid en hunne gasten het huis wilden binnen- gaan om de bruiloft te vieren, weigerde de eigenaar hen binnen te laten. Een woordenwisseling ont- stond en de politie werd gehaald, die gelastte, dat de menschen dienden binnengelaten te worden, doch ook de eigenaar ging mede en daar werd de woordenwisseling voortgezet. De politie werd nogmaals gehaald en eindelijk kwam men overeen, dat de bruidegom direct 100 zou storten. Hiermee nam de eigenaar der zaak genoegen en de bruiloft kon daarop ongestoord worden voort gezet. De vrouw van den arbeider Wondaalen wonende aan den Frieschen straatweg onder Dorkwerd, was Dinsdagavond pi.m. 10 uur buiten, toen zij ietnand van verdacht uiterlijk achter een boom bemerkte. Zij ging, gedachtig aan den den vorigen avond gepleegden aanslag op dezelfde plaats, naar binnen, om haar man dit mede te deelen. Deze ging met zijn zoon naar buiten en ook zij zagen den onbekende, die op hen afkwam en de weg naar de stad vroeg. W. wees hem de kortste richting en vroeg daarbij of men iets zocht, waarop niet alleen een brutaal antwoord volgde, maar tevens een bevel aan een ander, tot dusver door W. niet gezien persoon //Pak aan Hierop sprong de onbekende een klein persoon op om op vader en zoon toe te Snellen. Hij bereikte zijn doel echter niet, maar kwam in een modder- sloot terecht. Vader en zoon trokken zich terug en zagen later duidelijk hem in de modder spartelen waarvan de sporen later zichtbaar waren. Beide personen zijn echter verdweuen doch blijkbaar heeft men met dezelfden te doen, die Maandag- avond den slager Datema hebben aangevallen. De marechaussees zijn dag en nacht in de weer om de zaak op te helderen. Wondaalen is een man van 58 jaar, wat zijn terugtocht zeer verklaarbaar maakt. meisje zou zonneschijn brengen in zijn huis Parijs; Paul zou nu in woord en daad zijn zoon worden. Dit vreemde huwelijk, bij avond in een Londensch huis, bracht hem alle romannetjes uit zijn jonge dagen weer voor den geest. Hij dacht aan alle vrouwen, die onder dergelijke omstandig heden gaarne haar hand in de zijne zouden gelegd hebben. 't Was een heele reeks. De derde getuige, graaf Talvi, toonde, hoe zeer het geluk van zijn yriend hem ter harte ging. Hij kwam naast Paul en fluisterde hem gelukwenscheu in 't oor. En dan weer gaf hij orders als heer des huizes. Hij was nog een dienaar van Rusland, maar dit was een vacantiedag voor hem. Toen de priester, na de korte plechtigheid, den zegen over het paar had uitgesproken, drukte Paul een dankbaren kus op 't brandende gelaat zijner vrouw. Toen stonden alien op en gingen naar de groote eetzaal beneden. Daar bescheen het licht van vele electrische lampen een tafel, waarop een souper werd aangericht. Men feliciteerde het jonge paar. Vergeeft u mij vroeg de oude Bonzo, het bevende meisje beidehanden toestekende. Vergeeft u een ouden soldaat, dat hij u tot Russische heeft gemaakt Marian sloeg lachend de oogen naar hem op Ik weet niet, wat ik ben of waar ik ben zei ze't is mij net, of gij alien niet in werkelijkheid voor mij staat. Bonzo lachte met zijn rumoerigen lach, dat het glas rinkelde. In het gezin van den heerB. S. W te Groningen, had dezer dagen een doevig ongeval plaats. Door het verschuiven van een wiegje, waarin een meisje van 15 maanden lag,' werd een ketel met kokend water omvergeworpen, met het gevolg, dat het water zich over het kind uitstortte. Het is aan de gevolgen van de daarbij ebekomen brandwonden overleden. Donderdagavond om 6 uur vond nabij Rosendaal een beambte van de staatsspoorwegen een man met het hoofd in het zand liggen. Onmiddellijk werd de stationchef daarvan in kennis gesteld en een dokter ontboden die slechts den dood kon constateeren. De ongelukkige, genaamd Peeters, oud 26 jaar en wonende te Den Bosch, was als remmer in dienst, vermoedelijk is hij bij den wissel uit de remkast gevallen en door den trein overreden. Tengevolge van den zwaren mist van Maandag geraakten te Burgh een tweetal ineisjes uit deze gemeente na schooltijd in de duinen aan het dwalen. Het werd reeds avond en nog waren de kinderen niet te huis, tot groote ongerustheid van hunne ouders. Te ruim half zeven ure trokken verscheidene ingezetenen de duinen in, voorzien van een aantal lantaarns en begeleid door eenige, konijnenvangers, die ook in den nacht of bij den( zwaarsten mist steeds den juisten weg in deze heuvelachtige streek kennen. Na veel zoeken vond men eindelijk de beide kinderen een heel eind van ons dorp verdwaald, in de streek tusschen den vuurtoren van Westen- schouwen en de eendenkooi. Tegen negen uur in den avond mocht men het genoegen smaken de beide kinderen behouden en wel bij hunne in doodsangst verkeerende ouders terug te brengen. Een woord van dank dient zeker gebracht te worden aan de velen, die bij het zoeken de behulp- zame hand boden, in het bijzonder aan de konijnen vangers. Dat er den ganschen avond een groote drukte op ons dorp heerschte, behoeft wel geen nader betoog. Te Amsterdam werden door drie politie- agenten, geholpen door burgers, twee mannen gearresteerd, die blijkbaar inbraak hebben willen plegen in een kantoor aan den Kioveniersburg- wal. Zij waren reeds den gang ingeloopen, toen de boekhouder hen verrastte en hen achtervolgde, waarop zij dezen aanvielen en mishandelden. Bij een hunner werd allerlei inbrekerstuig gevonden, als een tang, een vijl, zeventien sleutels en een sch roevendraaier. Woensdagmiddag zijn te Boksineer tieri jongens door het ijs gezakt. Met groote moeite werden er zeven gered, doch drie zijn verdronken. Te Dinxperloo heeft Maandag een geduchtej kloppartij partij plaats gehad tusschen 5 rond-j reizende muzikanten en eenige burgers, die het cafe en slagerij van Bauhuis aldaar bezochten. Twee muzikanten werden ernstig aan het hoofd gewond, terwijl de heele inventaris met deuren en vensters van den kastelein en slager tot gruis werden vernield. X)e visscher R. V. te Woudrichem heeft Dinsdag avond een benauwde ure doorleefd. Bij het lichten van zijn ankerkuil, een werk, waartoe eicenlijk twee personen noodig zijn, kantelde zijn bootje en zonk, waardoor hij te water geraakte en zich ongeveer een half uur aan een tonnetje moest drijvende houden, daar zijn hulpgeroep niet werd opgemerkt. Eindelijk, toen hij evenwel reeds zoo uitgeput was dat hij niet meer om hulp kon roepen, werd hij nog opgemerkt door een paar visschers en zoo van een anders wissen dood gered. De wonderen zijn de wereld nog niet uit. Dezer dagen kwam uit Pernis het verhaal van een man die, tot de Mormonen toegetreden, in de rivier werd ondergedompeld, met dit gevolg, dat de nieuwe Mormoon twee dagen het bed moest Drommels Ik niet werkelijk Ik, Bonzo Die is goed Wilt ge mij niet een kus geven, om u te overtuigen, dat ik het ben Tolma kwam nader, sloeg zijne armeu om haar hals en kuste haar op beide wangen. Je rnoet wat eteu en drinken, meisje, zei hij je rnoet er aan denken, dat je nu de dochter van Tolma bent. t Is tien uur, en de trein gaat te middernacht. De trein vroeg zij verwonderd. Ja, de trein naar je Devonshire. Daar zult jelui heen gaan, tot dat het huis te Parijs voor de ontvangst in orde is gemaakt. Naar kleinen Dick zei ze, en in die woorden lag zijn belooning. De mailtrein stampte naar t westen, langs slapende dorpen, door zwijgende steden, over snelle rivieren, naar de tuinen van Engeland, waar beiden herstel zouden vinden voor wat zij hadden geleden. Maar het lijden was reeds vergeten. In 't hoe'kje der coupe hield Paul Marian om- armd. Een plaid beschermde hen voor de uacht- koelte. 'tZwakke licht der lamp viel op twee gelukkige gezichten. 'tis heerlijk, te rusten, zei ze en vlijde het lieve kopje tegen zijn schouder. Je zult nu altijd rust hebben antwoordde hij. E I N D E. houden wegens opgedane zware verkoudheid en hevige kiespijn wat in deze Januaridagen niet te verwonderen is. Tegen die minder aangename ondervinding komt nu //een lid der kerk van Jezus Christus van de Heiligen der laatste dagen" een andere persoon- ijke ervaring overstellen, te miraculeus om hier niet te worden vermeld. De man hij heet A. L. van Diejie en woont te Dordrechthet kan dus navraag lijden vertelt dat het den 26 Januari elf maanden ge leden was, dat hij door influenza met longontsteking werd aangetast. De dokter verklaarde dat het wel spoedig met hem zou afloopen, zoo ellendig was hij er aan toe. 27 December 1.1. werd hij uit het ziekeuhuis niet hersteld ontslagen hij gaf toen nog voortdurend bloed op Den 31 December, 's avonds om half elf, werd hij in de rivier gedoopt, ook door onderdompeling en zietde man heeft van de dooperij niet de minste kwade ge volgen ondervonden, integendeel, hij is er beter op geworden. Men zietde wonderen zijn de wereld nog niet uit Men schrijft aan de N. R. Ct. Zooals is medegedeeld, worden de wegens gre- tigheid aan de Belgische grenzen afgekeurde koeien weder in Nederland teruggevoerd. Daar deze koeien tot waarschuwing met twee gaatjes in het oor zijn gemerkt, hebben sommige eigenaars en veehandelaars er iets op gevonden. Zij maken een snede door de gaatjes en splijten alzoo het oor, de gaatjes zijn dan verdwenen. Men zij daarom op zijn hoede, want er zijn reeds pogingen gedaan, om zulke koeien op onze veemarkten te brengen. Er is nog een gevaar aan verbonden. De be- doelde koeien zijn niet alleen lijdende aan gretig- heid, maar kunnen ook het mond- en klauwzeer overbrengen, welke ziekte voor en na in de grens stallen heerscht. De Amsterdamsche politie heeft gearresteerd een 18jarig jongeling en een meisje onder ver denking dat zij de daders zijn van den diefstal van vier jassen uit den gang van een woning aan den Willemsparkweg. Door den eigenaar was bij de aangifte der vermissing medegedeeld dat zich in den binnenzak van een der jassen een portefeuille bevond met twee duizend gulden bankpapier. Bij de aanhouding werd op den jongen gevonden een gouden heerenring, een zilveren horloge en een nieuwe portemonnaie, maar slechts drie rijksdaalders aan geld. Het meisje had bij zich een zakdoek met 51 gulden aan geld, daarin geknoopt, een dames portemonnaie met f 3,50, een paar nieuwe pan- toffels en een paar dameslaarzen. Dinsdagmiddag noodigde een tapper te Delft een paar zijner bezoekers uit hem behulpzaam te zijn bij het aftappen van een vat brandewijn. Weldra bemerkte hij dat een hunner een paar halve fleschjes had weggestopt. Hem hierop opmerkzaam makende, bracht deze den kastelein onverhoeds een diepe snede met een mes tusschen de knieschijf toe, waardoor een pees werd afgesneden. Te Oosterbeek is het paard van den land bouwer P., aangespannen voor een zoogenaamde driewielskar, op hoi geslagen. De boer werd van het voertuig geslingerd en was onmiddelijk dood In een der dorpen van de prov. Groningen, N.-Pekela, keek verleden week Zondag de voor- zanger voor den aanvang der preek in een boekje De predikant, (de heer Jansonius) riep met luide stem, //voor ik aanvang wordt den schoolmeester verzocht zijn boekje te sluiten." De schoolmeester verwijderde zich terstond en met hem al de ge- meenteleden. Zaterdag kwam te Ylodrop (L.) een bedelaar op een fiets zijn gewone aalmoes vragen. De i beweerde dat hij tegenwoordig meer op een dag verdiende, dan vroeger in een geheele week, toen hij alles te voet moest afdoen en dat hij zijn fiets al dubbel en dwars verdiend had. Het R. C. weeshuis te Edam wordt gesloten wegens het ontbreken van verpleegden. Het aantal lokaliteiten waarin sterken drank wordt verkocht in het klein, bedraagt thans te Haarlem 198. Bij de invoering van de drankwet in 1881 waren er ruim 300. In vde Stand." deelt Dr. Kujper't een en ander mede over de stem machine, te Rochester uitgevonden, die op proef doeltreffend is gebleken en gezegd mag worden de volmaaktheid te hebben bereikt. De machine is geheel van metaalnoch papier noch potlood komt er bij te pas. Ze verzekert in volstrekten zin het stembusge- henn, en maakt het aan den kiezer onmogelijk, hetzij met opzet of bij ongeluk, eenig spoor van zijn handeling, buiten het stemmen zelf, achter te laten. Ze geeft de gelegeuheid, of alleen candiaten van eenzelfde lijst, of caudidaten van verschillende lijsten te stemmen. Ze maakt het onmogelijk, dat een kiezer meer dan een stem uitbrengt. Ze stelt hem in staat, een begane vergissing op staauden voet te herstellen. Ze voorkomt alle stemmen van onwaarJe. En na afloop der stemming wijst ze, zonder eenige nadere optrekking, onmiddelijk het stem- mencijfer aan, dat op een candidaat is uitgebracht, zonder dat iemand vooraf van deze cijfers nota kon nemen of ze kon wijzigen. Voegt men hier nu hier bij, zegt het blad, dat bij de jongste stemming proefondervindelijk ge bleken is, dat geen der kiezers moeite had om het mechaniek te begrijpen, dat de geheele stem ming nog korter afliep dan anders, en dat het hier een stemming gold, niet voor 1, maar voor 30 waardigheidsbekleeders te gelijk, te kiezen uit 210 candidaten, wier namen alle voluit op de machine moesten voorkomen, dan zal men wel toegeven, dat het niet te sterk gesproken is, zoo we hier spreken van een bereikt ideaal. De Holland Society te New-York is bezig om 600,000 dollars bijeen te brengen om er een ruiterstandbeeld van Willem de Zwijger op te richten, op een der mooiste plekken van de stad, en ter herinnering dat het Hollanders waren die Nieuw-Amsterdam (New-York) stichtten. Reeds werdeu 7 giften, ieder van 1000 dollars ontvangen. De //Daughters of Holland Dames" werkt met de Holland Society mede om het geld bijeen te brengen. Te Berlijn is Maandagavond, doordat een wissel verkeerd gesteld was, een wagen van de paardetram opgereden tegen de electrische tram. Een passagier werd gedood, vijf anderen en de koetsier van de paardetram kregen kwetsuren. Te Uccle (Brussel) werden drie weken ge leden drie menschen door een dollen bond ge- beten. Op raad van de dokters werden zij naar het Pasteur-gesticht te Rijssel gezonden en daar verpleegd. Twee keerdeu na veertien dagen ge- nezen terugmaar de derde, een 23jarig werk- man, kon niet meer worden gered hij werd in een kamer opgesloten, en daar ligt de ongelukkige, die steeds woester werd, op zijn bed vastgebonden, onder voortdurende bewaking van twee mannen, te sterven zijn doodstrijd kan nog wel een paar dagen duren, want de wreede wet verbiedt den geneesheer, inenschelijk te zijn en aan zulk een gruwelijk lijden iets sneller een eind te maken. Aan het ministerie van financien in Belgie is in overweging een wetsontwerp, om tijdelijke jachtacten te verleenen die vijf dagen geldig zouden zijn en vijf franken kosten. Er is tevens bepaald dat er niet meer dan twee per jaar aan denzelfden persoon zullen uitgereikt worden. Goed, die laatste bepaling, anders bleef er wel geen enkel stuk wild in Belgie over. In Nagy-Brocz, een plaatsje van een paar duizend inwoners in het Hongaarsche komitaat Liptau, zijn in den nacht van Dinsdag op Woensdag bij stormweer driehonderd huizen afgehrand. Tal van menschen kwamen in de huizen om. De Londensche correspondent seint aan de N. R. Ct. De Coroner te Bury opende Dinsdag middag de lijkschouwing van een heer en dame, die daar Zaterdag avond van Londen gekomec waren en in het Derby Hotel Zondagmiddag dood te bed gevonden werden, elkaar omarmend. Blijkens de autopsie waren zij gestorven door vergiftiging met blauwzuur. De identiteit van de dame wus heden nog niet gebleken, maar het doorzoeken van de heerenkleeding stelde vast, dat het was de heer K. uit Rotterdam. De politie verklaarde Dinsdag, dat zij haar bevinding had geseind aan de Rotter- damsche politie, maar nog antwoord wachtte. Op de toilettafel vond de politie een brief, gericht aan den Coroner. Daarin erkennen schrijvers, dat zij vrijwillig een einde aan hun leven gaan maken alsook, dat zij valsche namen in het botelregister hebben opgegeven. Mocht hun ware naarn blijken, dan verzoeken schrijvers toch gemeenschappelijk begraven te mogen worden, alsook dat de dame begraven worde met al hare juweelen. Yoorts sluiten de schrijvers ruim veertien pond in voor de begraafkosten en de hotelrekening, verzoeken- de het eventueele overschot in de armenbus te storten. De Coroner heeft de lijkschouwing veertien dagen uitgesteld om de Rotterdamsche familie den den tijd te gunnen de gewenschte schikkingen te treffen. Deze zaak maakt hier groote sensatie. Vergadering van Donderdag 2 Febr. 1899. Voorzitter de heer H. C. E. van IJsselsteijn. Verder aanwezig alle leden. De Voorzitter opent deze eerste vergadering in het jaar, met een gelukwensch aan de leden. Daarna geeft de secretaris lezing van het van Burg en Weth ontvangen proces-verbaal der op 29 Nov. gehouden verkiezing voor vier leden der Kamer en waarbij werden gekozen de heeren H. C. E. van IJsselsteijn, F. A. van de Velde, P. J. Versluijs en J. C. J. Kolijn. Do Voorzitter vraagt de drie laatstgenoemde heeren ot zij hunne herbenoeming aannemen en verklaart na hun toe- stemmend antwoord dit zelf ook te doen. Alsnu leest de secretaris de notnlen der voorgaande ver gadering, die worden goedgekeurd. Vervolgens heeft overeenkomstig art. 13 van het reglement plaats de verkiezing var. cen voorzitter en een vice-voorzitter. De heeren Van IJsselsteijn en Van Rompu worden ieder met 6 van de 7 stemmen herbenoemd en verklaren de herbe noeming te aanvaarden. Bij acclamatie wordt de bode-Tolhoek herbenoemd en diens salaris gebracht van f 10 op 15. De Voorzitter verzoekt de commissie, aan wie was opgedragen om met den ingenieur van's rijks-waterstaat teonderhandelen over het plaatsen van een sein aan de Westbinnensluis, den uitslag hunner conferentie mede te deelen. De heer Nolson deelt mede dat de ingenieur reeds dadeldk bliik gaf te willen tegemoetkomen aan het verzoek. llij meende echter voorzichtig te mocten zijn met het plaatsen van het verlangde sein, dat hij voor verwarnng met het sein aan do buitensluis vreesde. De commissie heeft echter ge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2