Gemengde berichten. herziening van het kiesrecht aan de orde te stellen en dat zij den voorrang toekende aan sociale wetten. Wanneer men weer de periode van kiesrecht en erondwetsherziening had moeten doorleven zou er van anderen vruchtbaren wetgevenden arbeid geen sprake hebben kunnen zijn. Hij gel oof t dat de gematigdheid waarmede de Regeering, die geen sterke positie inneemt, tegenover de eigenaardig saamgestelde Kamer is opgetreden, met tegen s lands belang is geweest, en dat zij tot nog toe heeft getracht te krijgen wat van deze Kamer te ver- krijgen is. Een grief heeft spreker tegen het Ministerie en hij heeft die grief van begin af gehad dat twee harer leden gebruik hebben gemaakt van het hun door de Grondwet verleend recht, orn tegelijkertijd het Kamerlidmaatschap waar te nemen. Dit leidt tot verkeerde toestanden. Spreker zelt heeft in de afdeeling geholpen een wetsontwerp te onderzoeken van een Minister die aan dat onderzoek ook deelnam dit werkt hinderhjk en belemmerend op de vrijheid van handelen der leden. Het zou ook kunnen voorkomen dat een Minister zonder dat hij 't kan voorkomen werd benoemd tot rapporteur op zijn eigen wetsontwerp of tot voor- zitter der Kamer. Ook is voor een Minister die gaarne Kamerlid wil blijven, de verzoeking groot om van zijne positie misbruik te maken ten voordeele van zijn district. De eerste wet waarmede aan een eisch van sociale rechtvaardigheid werd voldaan, was die tot afschaf- fing der plaatsvervanging. Het heeft spreker gespeten dat de motie-Nan Kol werd verworpen en de vervanging voor het langer onder de wapeuen blijvend deel nog is toegelaten. Waar de resul- taten van het bekende plan-Coolen niet schitterend zijn eu de beer Schaepman in een vergadering van de kiesvereening te Utrecht zeide, dat, nu de wet er eenmaal is, men haar rnoet eerbiedigen en hij ieder middel om haar te ontduiken uit den booze noernt, daar hoopt spreker dat het niet noodig zal zijn wettelijke maatregelen te nemen om de ontdui- king tegen te gaan. Hoe spreker over leerplicht denkt is eenigszins bekend uit hetgeen in verband daarmede door de Maatschappij van Landbouw is verncht. Ook dit ontwerp is door den Minister zooveel mogelijk in verzoenenden geest gesteld en daarbij is een ernstige poging gedaan voor het ontzien van gemoedsbe- zwaren. Het stellen van den 13jarigen leeftijd als grens acht hij voor het platte land te bezwarend, daar in de gezinnen het dagloon van knapen en meisjes niet kan worden gemist en nog meer, waar de laatsten veelal de moeder vervangen en zoodoerde de ouders beide in de gelegenheid zijii in den drukken tijd een goed dagloon te ver- dieuen. Spreker zou dus de grens willen gesteld zien op den 12jarigen leeftijd. In deze meening heeft hij reeds steun ondervonden van den heer Ketelaar, toch zeker een onderwijs-autoriteit wanneer dan herhaiingsonderwijs tot het lt)eJaar' gedurende vier wintermaanden, verplichtend word gesteld. Dat zou voor de kinderen zelfs nuttiger werken. Een autoriteit op onderwijsgebied ver- klaarde eens dat een kind tot zijn 12p of D jaar geleerd hebbende, alles vergeet wat het met onder- houdt. Het herhaiingsonderwijs is dus verkieslijk. De bezwaren uit deze streken daartegen aangevoerd, als zoude het samenkomen van jongens en meisjes tot 16jarigen leeftijd de onzedelijkheid in de hand werken, kan hij niet deelen. Hij gelooft dat dit op den weg naar en van school en onder het toe- zicht van den onderwijzer niet zoo erg zou ziju, dan wanneer, zooals nu, de kinderen veeal in bandeloosheid rondloopen. Met het oog op de gelegenheid die aan een deel der kinderen behoort te worden gegeven om deel te nemen aan den landbouw-arbeid op den druksten tijd, zou hi] er voor zijn gedurende zes weken de geheele school vacanlie te geven, omdat de blijveuden in dien tijd toch niet veel vooruit zouden gaan, daar de uit de hand geslagen als 't waar was, wat zij zei, had ze ook elk wapen geslagen uit de hand harer vijanden te Londen. Het zij zoo, sprak de pnns, met de be- leefdste schakeering van twijfel't zij zoo, kind maar wie zal zoo'n verhaal gelooven Jk vraag niemand om het te gelooven "Wat win ik er mee Zij trok zich van hem terug, stond op en ging aan het venster. De morgenzon bestraalde Lar blank gelaat en weefde gouden draden in hare lokken. Tolma zag in haar geen kind meer, maar een vrouw, trotsch en schoon en zelfsbewust. Wat win ik er mee? Zij herhaalde de vraag met een aasje spot in haar toon.* Zij vergat niet, dat ze nu in Enge and wasdat de sterke arm van haar eigen laud tusschen haar en de Russen was. De oude heer begreep haar houding en waar- deerde die. Juffrouw, zei hij, met rnoeite opstaande en een dreigende houding trachtende aan te nemen, ge hebt een echtgenoot te winnen. Een echtgenootU spot, meneer 't Was de spion van Kroonstadt, die sprak de vrouw, die, eer liefde haar hand verzwakte, de Russen een slag had willen toebrengen in hunne heiligste belangen. (Wordt vervolgd.)- afwezenden later weer met hen moeten gelijk komen. Waar het zoolang duurt eer de Minister het voorloopig verslag over'tontwerp beantwoordt, denkt hij dat deze zich de geopperde bezwaren ten nutte maakt om zijn ontwerp zoodanig te wijzigen, dat hij kans heeft ook daarvoor in de Kamer eene meerderheid te vinden. Meermalen wordt beweerd dat leerplicht eene zuiver politieke kwestie is, doch dit is niet juist. De bisschop van Munster, Bernard van Galen, had reeds in de 17" eeuw op de scholen van zijn dioces leerplicht ingevoerd. De heer Eabius, een 011- verdacht anti-revolutionair, is daarvan een voor- stander, en ook door een Katholiek, de heer Mr. Visser, is leerplicht krachtig verdedigd, eerst door artikelen in het Centrum, thans in een lijvige brochure. Bij de behandeling van de Indische mijnwet, die voor een nader onderzoek is aangehouden, had hij gaarne gezien aanneming der motie-Van Kol, zich uitsprekende voor staatsexploitatie omdat dan de Staat de lioogst mogelijke voordeelen trekt van de rijkdommen die tudie in haren schoot ver- bergt. Hij hoopt dan ook dal, wanneer de wet opnieuw in behandeling komt, deze zoodanige bepalingen zal bevatten dat aan den Staat een billijk aandeel in de winsten niet zal ontgaan. De aan het Ministerie van Binn. zaken ver- bonden Landbouwafdeeling werkt goed en reeds kan op resultaten daarvan, ten nutte van den landbouw, worden gewezen. Hij ziet veel nut in het oprichten van landbouw-wintercursussen, zoo als die hier in de omgeving te Axel en Westdorpe bestaan, welk onderwijs in iedere gemeente rnoest gegeven worden. De Regeering slaat ook krachtig de hand aan het verbeteren der verkeerswegen ten platten lande, waarvan ook blijkt uit het wetsvoorstel tot toe- kenning eener subsidie voor een stoomtram Hulst Walsoorden. Waar de grenskwestie voor het meerendeel der bezoekers minder van belang was, behandelde spreker deze slechts in 't kort. Hij berinnerde aan het historisch overzicht dezer zaak van de hand des heeren Vorsterman van Oyen voor eenigen tijd verschenen in de Nieuwe Rotterdamsche Courant. Dit overzicht is in alle deelen juist, maar met de gestelde conclusie's is spreker het niet eens. Hij stemt volkomen toe dat de Regeering voor deze streken meer moest doen, met het oog op de Jigging. Maar toch is spreker tegen het nemen van represaille door verhooging van het tarief voor uit Belgie ingevoerde artikelen. Trouwens, sedert de heer Van Oyen heeft kennis gekregen van den staat van in- en uitvoer is hij ook op dat punt veranderd en heeft hij ook ingezien dat dit middel zou werken als een tweesnijdend zwaard, waarin wij misschien nog de zwakste partij zouden Er bestaan ook nog andere maatregelen die zouden kunnen genomen worden. Spreker zou het echter onrechtvaardig achten, om te bepalen dat vreemde eigenaars geen stemhebbeud ingelaude van de polders zouden kunnen zijn. Wei zou men volgens het oud Romeinsch recht kunnen bepalen dat vreemdelingen in Nederland geen grondbezit mogen hebben, maar nu men hen een maal als bezitters heeft toegelaten rnoet men hen ook laten medestemmen. Toeu in 1872 door Ged. Staten een dusdanige bepaling werd voor- gesteld ter opname in het Alg. Reglement, onder- vond dit zooveel tegenkanting ook in de Prov. Staten dat de bepaling werd weggelaten. Vreemdelingen aanslaan in de vermogensbelasting kan ook niet, daar die belasting een aanslag op het grheele vermogen bedoelt, en het vermogen van vreemdelingen niet kan berekend worden. Wei zou het mogelijk zijn een anderen grondslag in te voeren voor het bezit van buitenlanders. Ook het heffen van hoogere opcenten op de grondbelasting acht hij voor deze streken onbillijk, daar het aanleggen en onderhouden van wegen uit het dijkgeschot der polders wordt bekostigd, waarin dus ook vreemde eigenaars b talen, en het geheel anders is als in Friesland, waar de gemeenten die werken hebben uitgevoerd, in een tijd dat de eigenaars er woonden nu dezen metterwoon naar de groote steden zijn getrokken en de gemeenten hunne bijdragen in den noofdelijken omslag moeten inissen, zitten ze er mee. Adngaande de veekwestie is spreker van meening dat Nederland eerst ziju veestapel moet gezond maken. Het is een feit dat Belgie groote sommen heeft besteed voor het uitrocien der parelziekte en daarom kan men niet vorderen dat het ons ziek vee ontvangt en daarvoor betaalt. Spreker hoopt dat het rapport der staatscommissie belast met een onderzoek naar de parelziekte met lang zal uitblijven, en middelen kunnen worden getroiren tot uitroeing der ziekte. Is ons vee eenmaal gezond laat Belgie het dan nog niet toe, eerst dan acht "hij den&tijd gekomen om" tegen hare plagerijen represaille-maatregelen te beramen. Spreker stipt aan dat in den zomer van 9» door de Regeering is ingediend een wetsontwerp tot regeling der vaderlijke macht en voogdij, een wetsontwerp op het erkennen van natuurlijke kinderen, waarmede in verband staat het toestaan van onderzoek naar het vaderschap. Bij dit laatste is spreker van meening dat de Minister wel wat te optimistisch denkt over de bewijslevering. Verder is ingediend een wet tot verplichte jer- zekering tegen ongelukken van werklieden bij de meest gevaarlijke bedrijven, waardoor de werkman steeds gewaarborgd is wanneer hem een ongeval overkomt, terwijl hij thans niet dan met veel rnoeite vergoeding zou kunnen krijgen, wanneer hem door nalatigheid van den patroon een ongeval overkomt. Ook is ingediend een wettelijke regeling der rust- tijden, toezegging gedaan tot regeling van het arbeiderscontract, verbetering van den woningtoe- stand en regeling van het armwezen. Alle deze ontwerpen beheerschen zij het dan ook kleine sociale toestanden, en kunnen zeer goed tot wet verheven worden, onder de tegenwoordige Kamer, wanneer men overboord werpt de stelling alles of niets. Ten slotte komt spreker tot het rapport der staats-commissie over de Staatspensioneering van werklieden tegen invaliditeit. Drie jaren heeft de coinmissie noodig gehad en ze leverde geen resultaat. Toch is in haar rapport kostelijke stof te vinden voor eene Regeering die met ernst de zaak wil aanvatten. De genoemde sommen voor hetgeen noodig zal wezen, zijn niet te bepalende ver- schillende ramingen loopen daarvan te zeer uiteen, en wel van 60 h 70 tot 3 4 millioen. Spreker is van meening dat de Staatspensio neering wel mogelijk is en de daarvoor noodige som niet zoo enorm hoog zal zijn. Er moet dan echter worden gezien of de belasting kan worden verhoogd. De heer Mees heeft aangegeven ver hooging der successierechten in de zijlinie. Spreker meent dat herzien van het tarief der invoerrechten zeer goed mogelijk is zonder in protectie te ver- vallenook zou in aanmerking kunnen komen invoering eener tabaksbelasting. Bezuinigen op de oorlogsuitgaven, vooral op die der stelling Amsterdam, is zeer goed mogelijk, trouwens de behandeling der laatste begrooting heeft bewezen, dat de Kamer nogal heel wat kan bezuinigen op de cijfers die te vlug hare oogen voorbijgaan. Ook zou kunnen gedacht worden aan verhooging van het percentage der vermogensbelasting, vooral voor groote vermogens. De accijns op het gedis- tilleerd en wijn, dat niemand noodig heeft, kan worden verhoogd en het spijt spreker dat de Minister het wetsontwerp daartoe, dat ongeveer anderhalf millioen zou hebben opgebracht, ver- moedelijk door invloeder. van buiten, te spoedig heeft ingetrokken. Ook op het Noordzeekanaal kan in de eerste jaren wel een millioen of vier bezuinigd worden, daar Amsterdam ondanks kunst- middeltjes de concurrenlie tegen Rotterdam ten slotte niet zal kunnen volhouden, en Nederland trouwens aan zoo een groote haven, die ook heel wat kost, genoeg heeft. Staatspensioneering en de gelden er voor te vinden acht spreker mogelijk, maar dan moet afgezien worden van den onzinnigen eisch der socialisten, dat de staat uitsluitend de kosten dragen zal. Het is waar, de loonen zijn laag, maar zeer vreemd klinkt toch de in de Kamer van socialistische zijde geuitte stelling, dat de arbeiders niets kunnen missen omdat ze kranten moeten koopeu en ver- gaderingen bijwonen. Zonder bijdragen van de arbeiders en patroons kan het niet. Wanneer de belastingen te hoog moeten worden opgevoerd, is het gevaar niet denkbeeldig dat de groote vermogens ons land zouden verlaten, of zich beperken in uitgaven waaraan nu velen wat verdienen, wat ten nadeele van den werkman zou zijn. Hij stemt in met de woorden van den heer Boele, een onverdacht vooruitstrevend liberaal, dat men den moed moet hebben om aan het volk te zeggen dat niet alles uitvoerbaar is wat het verlangt. Zonder te spreken van recht of eereschuld, is hij van meening dat het voor den Staat noodig is, te zorgen dat een groot deel zijner leden, na hunne krachten in dienst der maatschappij te hebben ge- bruikt, niet voor het meerendeel armlastig wordt. Op dien grond wil hij van wege den Staat steun verleend zien, zelfs in ruime mate voor hen, voor wie wegens gevorderden leeftijd de premie te hoog zou worden. Spreker behandelde eenige punten uit de cou- clusie van het rapport, aangaande de berekende pensioenen, die hij te laag acht, maar die door verschillende wijzigingen wel zullen kunnen ver hoogd worden. Waar de pehsioneeringen bij de verkiezingen op het program ma van alle partijen een voorname plaats innam, is hij van meening dat de Regeering zich niet langer achter ontwijkende uitlatingen mag 1 verschuilen. Het is de plicht van ieder Kamerlid om, zonder op overhaasting aan te dringen, te verzoeken dat de Regeering zoo spoedig mogelijk met een voorstel voor den dag komt, opdat dan kan worden overwogen of de opoffering door het land kan gedragen worden. Het Ministerie zal dus niet langer zijne tegenwoordige houding mogen volhouden, want dan zou het gemengde koor in de Kamer wel eens kunnen verklaren dat de zaak niet langer mag worden uitgesteld. Spreker hoopt althans nog aan de invoering mede te werken. Op de woorden van den spreker volgde een daverend applaus. Daar niemand inlichtingen vroeg, sloot de voor- zitter, de heer Hartman, onder dankbetuiging aan den heer Hennequin voor de duidelijke en pertinente uiteenzetting zijner meening, de vergadering. Iloek, 29 Jan. Voor eene talrijke schare van heinde en ver opgekomen hield Ds. L. C. Terneden ,/predikant alhier" zijne afscheidsrede naar aan- leiding van Mattheiis 24 35. Bij het einde zijner rede werd den scheidenden leeraar toegezongen psalm 121:4, waarna de leeraar nog aan de gemeente te zingen gaf psalm 72 11. Sas van Gout, 30 Jan. J1. Zaterdag had alhier in de herberg der wed. B. J. Pauwels, ten over- staan van notaris E. B. Dumoleyn en ten verzoeke van den heer August Tacq te Winckel, de gean- nonceerde opeubare verkoop plaats, van Koop 1. Een woonhuis en erf aan de Noord- straat alhier groot 1 a. 44 c. a., waarvan kooper werd de heer L. Hamerlink winkelier alhier, voor 1340. Koop 2. Een woonhuis en erf aan de kleine markt alhier, op 69 c. a. erfpachtsgrond dezer gemeente, waarvan kooper werd de heer L. J. Renique spoorwegbediende alhier voor 540. De Staatscourant van 28 Jan. bevat de wet van 3 Jan. 1899 houdende naturalisatie van Edmon- dus van den Broecke, geboren te Wachtebeke, wonende te Koewacht. De heer Jochems te Roggel hpeft voor zijne benoeming tot eerste onderwijzer te Graauw bedaukt. In den jongsten tijd werd 's avonds meer malen geschoten op den trein van Utrecht naar Amersfoort en Baarn, en wel steeds op de hoogte van den Groenekanschen weg. De politie meent nu den dader op het spoor te zijn, althans Donderdag is iemand aan genoemden weg als verdacht in hechtenis genomen. Terwijl de baas uit een te Zevenaar ver- toevenden kermiswagen op de musschenvangst was eu de moeder aan 't bedelen, vatte de inboedel van dit raderhuis vlam waardoor 2 in den wagen achtergebleven kinderen hevige brandwonden be- kwamen. Blijkens een later bericht moet het oudste, een meisje van 6 jaren, aan de bekomen brandwonden zijn bezweken. Te Vriezenveen viel het driejarig zoontje van een arbeider in een pot met kokend water en heeft daarbij zulke erge brandwonden opgeloopen, dat het aan de gevolgen is bezweken. In de Turftorenstraat te Groningen zat een arme jonge vrouw met een kind op haar schoot ineengedoken op een stoep. Een voorbijganger blijft staan en komt op zijn vraag te weten, dat zij met haar kind geen onderdak heeft. De ge meente, zoo vertelt zij, weigerde haar een slaap- kaartje te geven, omdat zij 75 cent per week onderstand krijgt. Langzamerhand groeit het aantal nieuwsgierigen aan. Er is 30 cent noodig voor logies. //Een kollekte roept er een, en reeds worden er giften in de hand der vrouw ge- legd. In een oogeublik is een gulden bij elkaar. Nog steeds groeieu de giften aan, tot er eensklaps iemand roept ,/Daar heeft ze deze en de vorige week ook gezeten en hetzelfde praatje ook verteld 1" De vrouw staat op, gaat met kind haars weegs om misschien op een ander gedeelte der stad haar true opnieuw te beproeven. Donderdag geraakte op Urk in de pastorie der Ned. Hervormde gemeente de kleeren van een jonge catechisante in brand, doordat ze zich te dicht bij de gloeiende kachel gewaagd had. Met groote rnoeite bluschte de godsdienstonderwijzer de vlammen, doch beideu bekwamen hevige braud- wonden. Indertijd vermaakte de heer J. Borski aan de gemeente Amsterdam een kapitaal van f 500.000 voor de uitbreiding der gasthuizen, onder bepa ling dat daarvan een bedrag van honderduizend gulden speciaal, zou worden besteed voor de in- richting van een afzonderlijke afdeeling voor ooglijders. Krachtens het testament had zijne echtgenoote echter tot aan haren dood van dit kapitaal het vruchtgebruik. Nu is onlangs mevrouw Borski Sillem overleden, zoodat het genoemde kapitaal thans aan de gemeente is gekomen. In een onlangs verschenen boek van mayor Arthur Griffits, vroeger directeur van het gevangenis- wezen in Engeland, over de //geheimen van de misdaad en van de politie", werd gezegd, dat er alle reden bestond om de inoorden van Jack the Ripper toe te schrijven aan een in zijne geest- vermogens gekrenkten arts. De //Daily News" is nu die onderstelling komen bevestigen door de mededeeling, dat een geestelijke uit het noorden des lands verzekerd heeft, dat inderdaad een geneesheer, man van goede familie en overigens onbesproken levenswandel, die een paar jaren geleden, na den laatsten moord van //Jack" over- leed, bekend moet hebben, in de biecht, dat hij de dader van die gruwelen was. Hij zou zich daarna verdronken hebben in de Theems, na zijn biechtvader te hebben gemachtigd, tien jaren na zijn dood het geheim volledig te openbaren. Het West-lndisch blad Onze West van 31 December schrijft z/Daar de telegram men in het begin dezer maand melden dat de secretaris van Mr. Labori, den bekenden verdediger in de Dreyfus-zaak, met de heden gearriveerde mailboot //Paramaribo" zou passeeren om zich naar Cayenne te begeven, ten einde Dreyfus in zijn verdedigen bij te staan, haastten wij ons bij aankomst der boot een on derzoek naar de waarheid van dit gerucht in te stellen. ,/Wij hadden niet het genoegen den secretaris van Labori, doch wel den heer Ch. Wallon, re porter van het dagblad La Patrie, te ontmoeten^

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2