A lgemeen Nienws- en Advertentiebl&d voor Zeenwsch- Via an der @n. No. 3721. Dinsdas: 31 Januari 1899. 39e Jaar^ang:. aanbesteden: 1000 M3. Pruisische Grind, metende 1-6 c. M. BE SPOT K10QHSTABT. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. de levering, vrij op den wal aan de haven aan den Kleine Huissens- polder en op keur van POLITIEK OVERZICHT. FEUILLETON TER NEUZEN, 30 Januari 1899. TER NEIIZEAISCHE COIIRMT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zi"h bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. I)I, iiimi verschijnt fflill.fillny-WoeasdaK- eu I riJdujjavoiid, uiige^anderd op f eestdagen, bij den nltyever 1*. J. AX ISA*. IAXDK to Too X'enzen. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG zullen op Vrijdag 10 Februari 1899, voormiddag 11 uur, in het gemeentehuis in het openbaar en bij enkele inschrijving Levering na 1 Mei, doch v66r 1 Juli 1899. Betaling 1 November 1899. Haven- of kaaigeld is met verschuldigd. Biljetten in gesloten couvert, waarop //Prijs- opgaaf Grind", inleveren bij den Burgemeester van Zaainslag voor 10 Februari a. s. Zaamslag, 24 Januari 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. BARENDREGT Az., Voorzitter. P. J. WORTMAN, Secretaris. Keizer Wilhelm's 40!te verjaardag is Vrijdag in Duitschlaud op de gebruikelijke wijze feestelijk gevierd. Aan een aantal personen zijn ouder- scheidingen verleend. Onder de onderscheidingen trekt de aandacht het verleeneu van het Grootkruis van den Rouden Adelaar aan den heer Von Roller, den Denen- uitzettenden Noord-Sleeswijkscheu Ober-Priisident. De Rijksdags- en Landdags-leden vierden den dag met een gemeenschappelijke feestmaaltijd. 's Avonds werd te Berlijti veel geillumineerd. Het was zeer druk in de straten. Het Duitsche Rijk en Pruisen hebben 125 millioen mark 3% Pruisische consols en 75 mil- lioen 3 Duitsche Rijksleening aan de Deutsche Bank te Berlijn verkocht. Hiermede is de geheele behoefte voor dit jaar van de beide finan- cieele besturen gedekt, zoodat in den loop van dit jaar geen verdere leeningen zullen worden uitgegeven. De overgenomen bedragen zullen binnenkort, tot door het Rijksbestuur van F'inancien en den Pruisischen Minister van Financien goed te keuren koers, ter inschrijving worden gebracht. Naar MAX PEMBERTON. 85) Met behulp van de trapleuning en den lakei kwam de oude heer boven. Marian volgde, met verlicht hart, 't Was of een sterke reddende hand haar was toegtstoken uit de duisteruis der groote stad. De toon, de mauieren, de vriendelijke oogen van dien ouden heer dat alles won haar vertrouwen en sympathie. De prins betrad de schraal gemeubelde kamer en wankelde naar een armstoel. Hij liet zich neervallen met een zucht van innige dankbaarheid. 't Zweet stoud op zijn voorhoofd, hij haalde snel adem, als iemand, die zeer vermoeid is. Foei, foei zuchtte hij, dat is zoo goed als een stoombadOch, geef mij een klein slokje van dien rooden wijn, dien ik daar op 't buffet zie staan. Marian vulde een tumbler half met portwijn en rnengde het aan met sodawater. Zij had te- voren nog geen oog gehad voor het armoedige van haar omgeving de komst van den aristokraat, met zijn onberispelijke kleeding" en //grand air" deed die armoede eerst in al haar naarheid uitkomen. t Spijt mij, zei ze, druk bezig met hier iets te verzetten, daar wat af te stoffen, dat u zoo heeft moeten klimmen. Als ik niet ge- weteji had, dat u een vriend van Paul was Tut, tutzei de prins, het glas aannemende 't is een rijke belooning voor de moeite, u hier te zien. Er is geen ander sieraad noodig, lieve, dan uwe oogen en zonneschijn. Wij tellen de sporten niet van de ladder, die naar het pa- radijs leidt. Audermaal werd Vrijdag de Fransche Kamer van afgevaardigden in verzoeking gebracht zich aan een Dreyfus-debat te buiteu te gaan. De bekende militaristische afgevaardigde Castelain vroeg namelijk aan de Regeering verlof haar over z/de zaak" te mogen interpelleeren, en van welken aard zulks zou geweest zijn, bleek duidelijk uit zijne toelichtingdat hij het Ministerie in de gelegenheid wilde stellen de Kamer gerust te stellen, door te verklaren, dat aan de straf kamer de uitsluitende behandeling der Dreyfus-zaak zou worden ontnomen. Minister-President Dupuy bleef evenwel onwrikbaar en verlangde het gebruikelijke z/uitstel voor een maand", waarbij de interpellant, toen hij zag dat zijn verzoek bij de Kamer niet aansloeg, zich ten slotte nederlegde. Niettemin heeft de Regeering Zaterdag besloten dat de Minister van Justitie bij Kamer en Senaat een wetsvoorstel zou indienen, strekkende om de behandeling van revisie-processen niet door de strafkamer alleen maar door het geheele Hof te doen plaats hebben. Ook het geding van de weduwe Henry tegen den afgevaardigde Reinach, wegens laster door dezen van wijlen den kolonel, dat dreigde op hevlge wijze in dezen kritieken tijd de hartstochten weder te zullen gaande maken, is nu voorloopig van de baan. Dadelijk na de opening der zitting van het assissen-hof stelde Reinach's advocaat, Mr. Labori, verdaging van behandeling voor tot na de te verwachten herziening van de zaak-Dreyfus, thans voor het cassatie-hof aanhangig en die over dezelfde punten loopt als dit proces doen zou. Hij ver langde die verdaging driugend, wijl daardoor onrust aau het land zou worden bespaard. Zijn client wenschte niets liever, dan zich au fond te verantwoorden. Alleen nu niet, in dezen kritieken tijd. Trad men niet in zijn voorstel, dan zou hij andere middeler. weten te vinden, desnoods in //het kreupelbosch der procedure", om te beletten, dat het proces voortgang had. Op deze, met gemor ontvangen verklaring be- sloot het Hof, na korte beraadslaging, tot weigering der verdaging en tot opening der beraadslagingen, met verwerping der door Mr. Labori gestelde conclusion. Waarop deze, zich in het bew uste z/kreupelhout" begevende, daaruit terugkwam met eene voorziening in cassatie tegen genoemde be- slissiug. Het Hof was toen wel genoodzaakt de behan- De oude heer was heel gelantdat zat er van jongsaf in. Toen hij zijn glas wijn geledigd had, leunde hij zwaar met de handen op den gouden knop van zijn stok en hield de oogen onafgewend op Marian gericht. Dus u is juffrouw Best, zei hij, en u heeft rnijn jougen naar Engeland gebrachtvoor u heeft hij zijne vrieuden en zijn land in den steek gelaten. Wel, ik moest dus eigenlijk be- ginnen met op u te pruttelen. Dat was mijn plan ook, toen ik hier kwam doch ik ben een hopeloos man, zooals ge ziet. Kom naast mij zitten en laten we wat praten. Zij nam plaats op een lagen stoel naast den man, wiens geheele voorkomeu en wijze van doen haar een onbegrensd vertrouwen inboezemden. U is heel vriendelijk, zei zeik heb in lang geen vriend gehad. En Paul dan O, die is meer dan dat Ik wou zeggen Ik zou hem onterven, als dat niet het geval was. Ik heb hem lief, vervolgde zij. Hij heeft alles voor mij opgeofferd maar ik weet niet, of het goed voor hem was. Hoe kan een vrouw zulk een vraag beantwoorden Hoe kan zij de diepte van de liefde eens mans peilen Als u en zijne vrienden meenen, dat het beter is, als hij mij verlaat, mag ik niet in den weg staan. Mijn geluk is, te weten dat hij geluk- kig is. Tolma bewoog zich onrustig in zijn stoel. Hij was gekomen, om zijn erfgenaam te bevrijden uit den strik, waarin hij was geraakthij was gekomen om hem te overtuigen, dat die vrouw een bedriegster was, een werktuig der Britsche regeering. Toen hij deling te schorsen tot na de beslissing van het cassatie-Hof ten deze. Toen het publiek uiteenging, werd in de gangen z/Leve het legergeroepen en hadden enkele opstootjes plaats, waarbij met wandelstokken werd geslagen. Een commissaris van politie geraakte in de klem en kwam er niet zonder kleerscheuren af. Vier luidruchtigen werder; ingerekend. De Keizer van Rusland heeft, behalve zijn ont- wapeningsvoorstel, nog andere groote plannen. Hij wil eerlang, naar men bericht, groote her- vormingen invoeren ter verbetering van den toe- stand des volks en het werk van Czaar Alexander II, die de lijfeigenen vrij inaakte, voltooien, door den boeren goed onderwijs te verschaffen, hunne vrij- heden te vermeerderen, hulpbanken en pensioen- fondsen te stichten, enz. Die edele plannen stuitten tot dusverre op den tegenstand van geestelijkheid en adel. Maar Czaar Nicolaas moet voornemens wezen, zich niet om die tegenstrevende en nedertrekkende invloeden te bekommeren en, te zamen met zijn voornaam- sten raadsman, den Minister Witte, zijn plannen uit te voeren. In The Times of India leest men omtrent het uitbreken der pest in Samarkand, dat de ziekte zich het eerst vertoonde in het dorp Anzop, lig- gende op een bijna ontoegankelijk berggevaarte van 14000 voet hoogte. Toen de Russische artsen daar aankwamen vonden zij onder de 600 personen, die de bevol- king van het dorp uitmaakten, 380 gevallen van pestziekte, welke op drie na doodelijk verliepen. Een dezer artsen. Dr. Lieven, had uit Bombay eene hoeveelheid van Haffkine's voorbehoedmiddel medegebracht, en hiermede werden de overlevende inwoners van het dorp ingeent, Na deze behandeling werd niemand in het dorp meer aangetast, en het laatste sterfgeval vond er plaats vier dagen na de aankomst van Dr. Lieven. Dit resultaat wordt in Indie als de zegepraal van Haffkine's geneeswijze beschouwd. De Minister van Binnenlandsche zaken her- innert belanghebbenden, dat aan den belasting- plichtige, die zijn aanslag in de Personeele be- lasting over 1898 op 1 Februari a.s. niet heeft afbetaald, geen kiesbevoegdheid wordt toegekend, tenzij hij voor 3 Maart aan den burgemeester het zich van Parijs naar Londen spoedde, dacht hij, dat zijn zending de eenvoudigste van de wereld was; hij vleide zich, de vrouwen te kennenhij dacht Paul te vinden met een of ander avonturierster, de handlangster van een valsche speler of een andere chevalier d'industrie. Maar 't was hem nu duidelijk, dat hij te doen had met een Engelsche dame, en dat maakte de taak lastiger. Jelui bent een paar kinderen riep hij uit, Marian's betoogen afbrekeride't is allemaal een spelletje. De oorlogsschepen, de Russische legers, 't is speelgoed voor jelui. Zij bleef sprakeloos bij het verwijt. Hij ver- VOlgde Wat u deed, juffrouw, is een groote mis- daad jegeus mijn land. Als ik niet geloofde, wat Paul heeft geschrevenals ik niet wist, dat er excuses zijn, die men niet mag vergeten, zoodra een vrouw in de zaak is gemoeid, zou niets mij in deze kamer houden, geen uur Maar ik ken mannen en vrouwen zij zijn alien voor mij als stukken op een schaakbord. Ik heb er al zooveel in de doos zien bergenover een jaar of wat doe ik ook niet meer mee. Maar jelui bent jong het leven ligt nog voor je. Ik hoop te maken, dat het een prettig leven zal zijn. U moet hier in Engeland blijven en Paul moet mijn reisgenoot zijn naar Parijs; ik houd van jonge gezichten om mij heen. Ik moet voor hem het middel vinden, naar zijn land terug te keeren en met eere. 't Is om uw beider bestwil, en de eenige manier. Marian zat stil, bleek en zwijgendzij gevoelde zich op dat oogenblik weer verlaten door alien. Doch zij mocht het offer niet weigeren. 't Is voor Paul zei ze droevig. Als er geen andere mitweg is, laat het dan zoo ge- schieden. God helpe ons bewijs levere, dat de betaling alsnog voor of op den eersten dier maand is geschied. Zooals op de aanslagbiljetten vermeld is, ont- slaat het indienen van bezwaarschriften, aangiften of verzoeken tot het verkrijgen van ontheffiing niet van de verplichting om op tijd te betalen. Ontheffingen blijven buiten aanmerking, zoolang zij niet vaststaan, hetzij omdat in hooger beroep is gekomen, hetzij omdat de termijn voor het in- stellen van beroep nog niet verstreken is. Uit Nederland schrijft men aan de Indische bladen, dat er sprake is geweest, dat de zoon van generaal Van der Heijden, de le luit. der infanterie E. C. van der Heijden, ridder van de Militaire Willemsorde, thans met verlof in Europa, in een hofbetrekking zou worden overgeplaatst, bij v. zou benoemd worden tot ordonnans-officier van H. M. de Koningin. Deze jeugdige offfcier moet er echter de voor- keur aan hebben geschonken, zijn Indische loop- te vervolgen. Zooals we Vrijdagavond aan onze abonne's in de kom per bulletin en nog in een deel onzer vorige oplaag konden melden, is bij Kon. besluit benoemd tot burgemeester dezer gemeente de heer J. A. P. Geill. De benoeming gaat in met 15 Februari, met ingang van welken datum Z.Ed. Achtb. als bur gemeester der gemeente Yerseke eervol ontslag is verleend. De alhier op Vrijdagavond in hetHotel de Commerce" gehouden openbare vergadering van de Centrale Liberale Kiesvereeniging was druk bezocht, Daartoe door het bestuur aangezocht trad als spreker op de heer Mr. P. C. J. Hennequin, lid der Tweede Kamer voor het district Oostburg. Spreker begon met te herinneren aan den gang der zaken sedert de verkiezing der tegenwoordige Kamer en het optreden van het ministerie-Pierson. Onwaar noemde hij de wel eens in de pers geuitte meening dat de grenzen der politieke partijen in de Kamer niet meer scherp zijn omlijud, maar de Kamer is het ministerie met vertrouwen tegemoet getreden. Hij acht het ook onbillijk wauneer men de Regeering beschuldigt dat zij niets uitvoert. Het was volgens hem terecht dat de Regeering den eisch der meest vooruitstrevenden afwees om Tolma kon de droefheid van dat lieve, teere wezen niet aanzien. Hij streek haar vaderlijk langs het gelaat. Kind, sprak hij vriendelijk, als een oud man een wonder kon uitwerken, zou het zeker op dezen dag plaats hebben. Maar wat er aan te doen Als we Paul's naam in Rusland weer met eere genoemd willen zien, moeten we dit offer brengen. Als hij bij u is als hij uw echtgenoot is zal men zeggen uO, zij houdt van hem voor wat hij haar waard is. Ze heeft nog niet alle kaarten, die het Engelsche gouvemement verlangt, en hij zal er meer voor haar maken. Straks zal ze hem uitlachen en een ander Kroonstadt vinden met een anderen artillerie- officier" Marian glimlachte, door hare tranen heen. Arme Paulzei zeals hij moest leven van 't maken van kaarten, zouden wij van hunger sterven, prins Tolma keek haar vragend aan. Denk je, dat hij niet knap genoeg is? O, ja, hij is knap, maar niet z<5o. Als hij u hoorde, zou hij lachen. Ik geloof, dat hij 's nachts niet slaapt van vrees, dat ik aan iemand zal spreken over de dingen, die ik weet. Hij is bang, dat ik de kaarten zal teekenen. De kaarten Maar u heeft geen kaarten ze werden alle verbrand, schreef hij mij. Hij schreef u de waarheid. Maar men kan zijn geheugen niet verbranden. Ik zou op dit oogenblik heel Kroonstadt kunnen teekenen, met elk kanon op zijn plaats. Als ik Paul niet lief- had, zou ik door mijne teekeningen een rijke vrouw kunnen worden, prins Tolma zat nu heel stil; in zijn hoofd kruisten honderd gedachten. 't Meisje had hem elk wapen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1