ijemengde berichten. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 27 Jannari 1899. RECHTSZAKEN- Arrondissements-reehtbank te Middelburg. Hedenmorgen is bij den heer P. Moes, door den veearts P. de Feijter, eene koe verlost van eeu kalf met 2 natuurlijke koppen, een vooruit- en een achteruit stekende. De pooten waren geheel in elkander gebogen en stijf, zonder lede- maten. Het kalf is kort na de geboorte gestorven. De gestolen koe van de wed. Van Overmeire te Kapellenbrug is terecht. Vrij van onkosten is het beest ter beschikking van bedoelde vrouw gesteld. Zij behoeft dus geen fr. 240 te betalen zooals het Hulsterblad meldde. Tevergeefs zoekt men nog naar de bij P. van Geijt aldaar gestolen koe. De smokkelhandel be- moeilijkt dat onderzoek zeer. Gelukkig echter is deze wijze van handelen zoo goed als geheel af- geloopen. Eergisterennamiddag werd het paard van den landbouwer B. P. te Zuiddorpe, in het Bosch- dorp schichtig en sloeg op hoi. Met groot geweld vloog de kar tegen een telephoonpaal aan en werd door het paard stuk geslagen. Door den hevigen schok werd de knecht, A. B., van de kar ge- slingerd, met het ongelukkig gevolg, dat de man aan hoofd en hals zulke erge wonden bekwam, dat hij bewusteloos en badende in zijn bloed door eenige inmiddels ter hulp toegesnelde menschen op den grond gevonden werd. Het bloeden uit ooren en neus bleef aanhouden. Men vreest voor het leven van den armen man. 's Gravenhage, 27 Jan. Bij Kon. besluit is benoemd tot burgemeester van Ter Neuzen, de heer J. A. P. GE1LL, thans burgemeester te Yerseke. 's Gravenhage, 27 Jan. De Minister van Marine, Jhr. Roell, is gisterenmiddag op weg naar zijn departement op straat onwel geworden, in een huis op den Schenkweg binnengebracht en bewusteloos naar zijn woning gevoerd. Heden ochtend keerde het bewustzijn langzaain terug. Nader seint men ons De toestand is thans bevredigend. Met de tijdelijke waarneming zijner functie zal spoedig de Minister van Oorlog worden belast. De rechtbank heeft in hare zittirg van 27 Jan. de volgeude vonnissen uitgesproken P. A. L., oud 27 j., polderwerker te Hulst, is wegens veinieling en beleediging ambtenaar ver- oordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. M. S. v. W., oud 38 j., zonder beroep te "Westdorpe, in den laatsten tijd zonder vaste woouplaats, gedetineerd te Middelburg, is wegens landlooperij veroord. tot 6 dagen hechtenis en 4 maanden opzending naar eene rijkswerkinrichting. Yoor het hof der assises te Gent werd Woensdag behandeld de zaak tegen den 21jarigen, te Moerbeke woneude en gedetineerden werkman V. de V., die in den avond van 20 November jl. te Overslag den aldaar wonenden gemeente- veldwachter Verdurmen zoodanig heeft mishandeld, dat daarop spoedig de dood is gevolgd. Het getuigenverhoor bracht in hoofdzaak reeds bekende feiten aan het licht, waarna de substituut- procureur Penneman een strenge straf eischte. De verdedigers, Mrs Broeckman en Van Cleemputte, daarentegen pleitten wettige zelfverdediging. De jury antwoordde ontkennend op de eerste vraag /Heeft De V. zich schuldig gemaakt aan moord De tweede vraag, betreffende slagen en verwondingen die den dood veroorzaakt hebben, maar zonder opzet den dood toe te brengen, werd beantwoord met 7 stem men tegen 5. Het hof sloot zich bij de meerderheid aan, en veroordeelde den dader tot acht jaar gevangenisstraf. Gisternacht heeft een brutale inbraak plaats gehad op het buiten Novia Magum te Bloemen- daal, bewoond door den oud-gezagvoorder van de maatschappij Nederland, den heer Graadt van Roggen. Een groote ruit in de serre was ingetrapt en uit een buffet waren gestolen 42 stuks tafelzilver. Een zilverkastje en een kast waarin allerlei aan- denken aan gedane reizen, waren onaangeroerd gelaten, een bewijs dat de dief gestoord is. Het buiten ligt vlak aan den straatweg. 1 1 1111 1 1 eerst de noodige plaids waren op zij geschoven. De prins bewoog zich moeilijk. Kindlief, zei hij, op vaderlijk-smeekenden toon, je moet mij een hand geven. Ik ben oud en de rheumatiek heeft mij beet. Moeten we vele trappen op Marian bloosde. Wij zijn niet rijk, sprak ze ontwijkend, we durfden niet in een hotel gaan, en 0, dat is niets zei de prins we zullen een ander appartement vinden voor jelui Drommels dat is hoog. Je woont dicht bij den Jiemel (Wordt vervolgd.) Nabij de krib op den rechteroever van den Rljn te Renkum zijn gevonden overblijfselen van een menschelijk geraamte, volgens het gevoelen van een gehoord geneeskundige afkomstig van een volslagen manspersoon, ongeveer 30 jarenhet geraamte kan afkomstig zijn van een persoon die 4 of 5, 6 jaren geleden is overleden, doch het is evengoed mogelijk dat het gebeente behoort tot een lijk reeds van 20 jaren berwaarts, niet veel vroeger. Of dat geraamte altijd aan die kribbe heeft gelegen valt niet uit te maken. De mogelijkheid, ook volgens den geneeskundige, niet uitgesloten zijnde, dat het geraamte is van een vrouwspersoon en in herinnering brengende het spoorloos ver- dwijnen van de 25jarige Sarah Anna Juett, in de buurt van Arnhem, op of omstreeks 7 Juli 1893 aldaar het laatst gezien in gezelschap van Hendrik de Jong, verzoekt de officier vanjustitie te Arnhem inlichting omtrent de herkomst van lijk of geraamte, hetwelk bewaard wordt in eene verzegelde kist. De kastelein van het //Nieuwe Huis ten Deyl" onder Wassenaar stond heden voor den kantonrechter in den Haag terecht beklaagd van van het verkoopen van sterken drank aan een kind van 5 jaar. Het geval bleek zich aldus te hebben toegedragen. De kinderen in den omtrek zijn gewoon van den kastelein nu en dan eens koekjes of beschuitjes te krijgen en dringen, in dat vooruitzicht er bij hun ouders voortdurend op aan bij voorkeur met boodschapjes in de /Nieuwe Deyl" te worden belast, Dit was ook hier geschied, want het kind was door een ouderen broeder belast met het halen van de jenever. De kastelein verklaarde beslist onkundig te zijn van het verbod van verkoop van geestrijk vocht aan kinderen beneden den 16jarigen leeftijd, hetgeen de kantonrechter nog al mal vond voor een kastelein. Het openbaar ministerie vorderde f 10 boete. Eergisteren kwam een jongetje onder bijzon- dere omstandigheden onder de electrische tram te liggen. De moeder, die het kind aan de hand leidde, struikelde, de jongen liep eenige passen voor en kwam met het ouderlijf onder het ijze- ren netwerk te liggen dat voor de wielen is aan- gebracht om het overriden te beletten. Het bovenlijf lag echter buiten de rails, en aldus bekneld lag het kind te gillen, terwijl de moeder van schrik flauw viel. Dit gebeurde tegenover het hoofdbureau van politie, zoodat agenten en een dokter spoedig ter plaatse waren. De groote wagen kon niet voor- of achteruit, uit vrees van het loslaten van den electrischen stroom en voor een mogelijke beweging die het kind nog verder zou kunnen bezeeren. Toen werd de brandweer geroepen, die met de bijlen een heel stuk van het veiligheidsnet en van het onderstel van den wagen moesten wegrukken om den jongen uit zijn neteligen toestand te redden. Dat duurde wel drie kwartier, en al dien tijd stond het tramverkeer langs die lijn op de Ring stil. Iutusschen had de politie het terrein afge- zet en de plek waar de spuitgasten voorzichtig aan het werk waren, door fakkels laten ver- lichten. Eindelijk was de jongen bevrijd en werd op een draagbaar naar het politiebureau gebracht, waar zich de moeder reeds bevoud. Het kind is, dank zij het veiligheidstoestel, er nog goed af- gekomen en slechts aan de heup gekneusd. Het weerzien tusschen moeder en kind was aandoenlijk. Omtrent de arrestatie van Mr. E. A. van Hall deelt het ,/Nbl. v. Ned." mede Van Hall is Vrijdag-avond per Staatsspoor van Utrecht te Amsterdam aangekomen, om naar de [taliaansche Opera in het Paleis voor Volksvlijt te gaan. Aan het station stond hem echter een recher- cheur te wachten en verzocht hem, mede te gaan. Van Hall toonde zich volstrekt niet verwonderd en was terstond bereid, hem te volgen, maakte geenerlei bezwaar om rustig mee te gaan, en kwam zoobij den rechtercommissaris op de Weteringschans. Daar werd hij ondervraagd en gaf hij bedaard de gewenschte antwoorden. Hij is volkomen kalm. Toen zijn eerste verhoor was afgeloopen zeide hij //Ik ben wel meester in de rechten, maar de puntjes zijn er een beetje afik zou dus gaarne een wetboekje hebben om eens te zien wat mij te doen staan". Aan dit verlangen werd voldaan. Te Eelde leefde de landbouwer W. H. B. in den laatsten tijd op voet van oorlog met zijn vrouw. De laatste vroeg dientengevolge echt- scheiding, en de zaak is nog voor de rechtbank te Assen hangende. Uit het getuigenverhoor bleken echter wonderlijke dingen, die in een an der opzicht zeer bezwarend voor den man zijn. Hij moet n.l. in den avond van den IS"1611 Decem ber jl., toen er ten zijnen huize een feestje was, een geweer genomen en geladen hebben, om er vervolgens mede naar buiten gaan. Daar moet hij op een drietal personen met hagel hebben geschoten, zonder gelukkig iemand te raken. B. moet tot die daad gedreven zijn doordien be doelde personen zich te zijnen opzichte minder goed hadden uitgelaten. Zij hudden zoo luid gesproken, dat zij binnenshuis verstaan werden. Het is den brigadier-marchaussee Minderhout (van deze brigade) met den veldwachter Faber te Eelde mogen gelukken bij hun onderzoek in die zaak de noodige bewijzen bij elkaar te krijgen, zoodat B. zich eerlang voor de rechtbank zal hebben te verantwoorden. Verder moet B. zich in eeu herberg bedreigingen hebben laten ont- vallen tegen ieder welke tegen hem zoude getuigen. Te Werkendam kreeg F. v. d. H. tijdelijk nachtverblijf in de zwavelzuurfabriek aldaar, en zou een der knechts wat helpeu. Een van de andere knechts had toen de laagheid v. d. H. zwavelzuur op den rug te spuiten. Eerst toen in zijn jas een gat gebrand was door het bijtende vocht, en hij de warmte reeds op den blooten rug voelde, bemerkte hij het. Zich van de kleeren te ontdoen was het werk van een oogenblik, en eenige welwillende ingezetenen verschaften hem andere. De politie heeft de zaak in handen. Te Klundert had gisteravond het volgend ongeluk plaats. Bij het afrijden van de Kade naar de Molen- straat, met een mallejan waaronder twee zware olmen hingen, bood de 20jarige V. E. ongevraagd de behulpzame hand. Doordat hij viel, ging een der wielen hem over het lichaam, tengevolge waarvan hij oogenblikkelijk dood was. In een der groote gevangenissen van ons land werd dezer dagen iemand met het cellulaire rijtuig binnengebrachtde man moest etikele dagen hechtenisstraf ondergaan. Bij het uitstappen van den wagen tast hij in den zak en geeft den koetsier een fooitje. (Historisch.) Iemand, die vroeger betere dagen gekend had, maar tengevolge van eigen schuld hoe langer hoe dieper was komen te zinken en dan ook reeds eenige malen in de gevangenis geraakt was, werd eenige maanden gelegen voor de zoeveelste maal daaruit ontslagen. Toen het geld, dat hij tijdens zijn gevangenis- schap met schrijfwerk verdiend had, een bedrag van meer dan honderd gulden, ingeteerd was, stond hij voor de oude vraaghoe nu weer voor zekeren tijd aan onderhoud te komen P De man besloot de postadministratie op te lichten door vervalsching van een postwissel. Gelukte dat, dan had hij weer wat geld, gelukte 't niet, welnu, dan zouden zich weer de deuren van de gevangenis voor hem openen en dan was hij toch ook weer onder dak. Uit 's Hertogenbosch waar hij zich bevond, ver- zond hij een postwissel van dertig cents aan zijn eigen adres in een logementje te Utrecht. Hij zorgde ddar te zijn toen de wissel bezorgd werd. Dat was Zaterdag voor Kerstfeest. Hij nam zelf den wissel van den briefbesteller in ontvangst, ging er mede naar zijn kamertje, schreef vooi het bedrag van dertig cents de woorden wvier en zeventig gulden," verving den postzegel van 2£ cent door een van een kwartje en werkte met de pen den stempel wat bij. Van de omstandigheid dat gedurende de Kerst- dagen postwissels niet werden uilbetaald, maakte hij gebruik om van den logementhouder op het vervalschte stuk 20 in voorschot te krijgen. Hij vertrok toen en liet den postwissel in handen van den logementhouder achter, dezen machtigende hem aan de post te gaan innen. Deze deed dit en ontving zonder eenige moeite het op het stuk vermelde bedrag. Toen onze vriend eenige dagen later in het logement terugkeerde, kreeg hij de geheele som, na aftrek van de f 20 in handen, wat eenigszins een ver/assing voor hem was, daar hij niet gedacht had dat de true zou gelukt zijn. Een poosje later was ook dat geld weer op hij ging nu eens informeeren bij den logement houder, maar er was nog uit niets gebleken, dat de postadministratie het bedrog bemerkt had en toen is de man zichzelf maar bij de politie gaan aangeven. Een paar dagen geleden heeft hij dat gedaan aan het hoofdbureau te Amsterdam, vanwaar men hem vervolgens voor den officier van justitie geleidde. Bij de in het stedelijk ziekenhuis te Rotterdam gehouden gerechtelijke schouwing van het lijk der vrouw van J. H. te Oude-Tonge, is met beslist- heid gebleken, dat de dood der vrouw is toe te schrijven aan het drinken van geest van zout. Nader verneemt men nog Het is zeer twijfelachtig dat J. H. door het gebruik van een verkeerde flesch zijn vrouw ver- gift zou hebben toegediend. Hij schijnt zich meermalen tegen andere dorps- genooten te hebben uitgelaten, dat hij zijn vrouw uit den weg wilde ruimen, met wie hij in minder goede harmonie leefde en die dan ook reeds on- langs nog een verzoek tot echtscheiding te Rot terdam had ingediend, dat toen nog niet voor inwilliging vatbaar was. Zijn vrouw gebruikte, voor zoover bekend, bo- vendien ook nimmer spiritualien. Toen men hem opmerkzaam maakte, dat hij aan het bruisen van het vocht toch tijdig had kunnen bemerken, dat het geen sterke drank was, dien hij inschonk, gaf hij dat toe, doch gaf tot verontschuldiging te kennen gemeend te hebben, dat het vruchtenwijn was, die bij het inschenken ook bruist. De rechtercommisaris Mr. A. O. H. Tellegen Bzn. leidt ook in deze vergiftigingszaak de instructie. Den 7™ 's avonds om kwart voor acht ontstond er brand in kampong Limbangtjina, meldt de Mak. Crt. Zekere Mama, een man van jaren en bekend onder de ingezetenen als een bekwaam doekoen,. trachlte zijn huis in brand te steken. De inlander Minro, die in de nabijheid der woning van Mama woont, wilde het binnendringen om dit brandge- vaar te voorkomen, doch ontving van Mama een steek met een lans in de borst. Hierop begon Minro te schreeuwen //brand, brand, amok, amok Binnen weinige minuten werd er alarm geslagen en kwamen de kampong-bewoners alien met lansen en krissen gewapend op de plaats des onheils. Voor de woning van den brandstichter gekomen, werd hij door den assistent-resident gesommeerd zich over te geven, doch hij gaf aan deze sommalie geen gevolg en riep steeds //kom maar boven als jelui durven, dan zal ik jelui den buik openen cn ging daarbij steeds voort zijn goederen en de atabedekking der woning te verbranden. Zoo had het wel ruim 14 uur geduurd. Toen alle pogingen om den woesteling naar buiten te lokken vruchte- loos bleven, gelastte de assistent-resident, ter voorkoming van grooter onheil en verwoesting, den djaksa en collecteur V. d. Vr. om op den amokmaker te schieten. De heer V. d. Vr. kreeg, toen hij zijn geweer aanlegde, een flesch op zijn rechtervingers en aangezicht, zoodat 't schot het doel miste. Eerst na 6 schoten, door den djaksa en den heer V. d. Vr. gelost, zeeg de ongelukkige doodelijk getroffen ter aarde. Volgens een hericht uit Niagara Falls hebben daar Zondag een groot aantal menschen in ernstig levensgevaar verkeerd door het losraken van de ijskorst die de rivier aan den voet van de water- vallen overspande. Toen het ijs losraakte, bevon- den zich ongeveer honderd menschen op deze natuurlijke brug tusscheu de twee parken, die vol wandelaars waren. Er ontstond een paniek, de menigte vluchtte naar beide zijden, maar daar het ijs op tal van plaatsen gebroken was, konden velen slechts met groote moeite een pad vinden. Een man, die niet weg kon komen, sprong op de brug, toen de drijvende schots daar langs kwam, een andere man en een vrouw moesten met ladders op den Canadeeschen wal geholpen worden, De ijsbrug zette zich opnieuw, acht- honderd voet stroomafwaarts. Maandag stond in een achterbuurt van Londen een orgeldraaier zijn beroep uit te oefenen, toen een persoon de reporter van den Daily Mail ijlings naar hem toekwam met de woorden //Uw vader is overleden." Aanstonds hield de man op met draaien en zijn vrouw, die bezig was gel d op te halen, riep hem toe: ,/Nu zijt gij graaf En beiden begaven zich naar een procureurskantoor, waar de man bijstand vroeg om zijn rechten te doen gelden als oudste zoon en erfgenaam van graaf 1 oulett, die Zondag in den ouderdoin van 71 jaar te Londen is overleden. Graaf Poulett heeft een zeer stormachtige jeugd gehad. Eens van een reis terugkeerende, vatte hij het voornemen op met het eerste meisje dat hij tegenkwam te zullen trouwen. En inderdaad trad hij in het huwelijk met de dochter van een loods te Plymouth. Een jaar later beviel zijn vrouw van een zoon, maar lord Poulett verstiet beiden, gaf de vrouw 3nkel een klein jaargeld en bekommerde zich niet meer om het kind. Dit groeide in armoede op, werd orgeldraaier, en velen in Londen kenden het bord op zijn orgel met de woorden ,/Ik ben burggraaf Hinton, de oudste zoon van graaf Poulett." Als hij zijn rechten weet te doen erkennen, krijgt hij een der fraaiste landgoederen in Somerset en een groot fortuin, zelfs het recht om drie predikanten te benoemen. Een pachter, in den omtrek van Geneve, is door een brutalen bedelaar, dien hij met ge- weld uit zijn huis moest verwiideren, in de hand gebeten. Na verloop van eenige uren zwol die hand en ook zijn arm zooleer op, dat hij naar de stad ging om geneeskundige hulp, en ondanks eene operatie, waartoe men onverwijld overging, stierf de man weldra aan de hem door den nijdigen bijter toegebrachte wonde. In de stad Mexico heeft eene aardbeving, die drie minuten aanhield, 10 huizen vernield en 200 beschadigd. Meer dan honderd personen werden gekwetst. Er heerscht groote ontstel- tenis. Te Worishofen wordt een standbeeld van pastoor Kneipp opgericht. In tegenwoordigheid van den groothertog van Baden is bij Heidelberg een herstellingsoord voor werklieden geopend. Een tuinman te Boston heeft een reusach- tigen, krulbladigen donkerrooden hyacinth ge- kweekt, dien hij //Mrs. Lawson" doopte, naar de echtgenoote van een der rijkste inwoners der stad. De oolijke tuinman wist wel wat hij deed toen hij aldus zijn hyacinth ten doop hield, want mevrouw Lawson, aangenaam gestreeld, kocht hem den bol en het uitsluitend recht van aankweeken voor 70,000 gulden af. Nu in den thermometer het kwik beden- kelijk met het vriespunt coquetteert, worden ver- halen uit de Poolstreken eerst recht genietbaar„ Zoo het verhaal van een Jakoet-meisje, dat 60 werst van haar woning in slaap viel en onder de sneeuw bedolven werd. Toen zij ontwaakte, kon zij alleen den linkerarm roeren. Hiermede maakte zij een gat in het sneeuwdek boven zich, meer kon zij niet doen. Dagen bleef zij in deze houding.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2