A igemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderea A AN BESTED I Nil. No. 3720. Zaterdag 28 Januari 1899. 1000 M3. Pruisische Grind, metende 1-6 c. M. 39e Jaar^angj. aanbesteden: aanbesteden: Binnenland. ABONNEMENT: u* Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Het onderhouden van^ en het doen van herstellingen aan de gebouwen en andere gemeente- eigendommen gedurende 1899. de levering, vrij op den wal aan de haven aan den Kleine Huissens- polder en op keur van FEUILLETOJS Naar MAX PEMBERTON. 84) HOOFDSTUK XXIV. Llcht in (le (luisternis. POLITIEK OVERZICHT. De instelling van een internationaal scheids- gerecht tot punt een der beraadslagingen van het congres te maken, wordt nu ook bepleit door het genoemde Parijsche blad. Op dat punt zou men elkander kunnen verstaan, wijl ieder er belang bij heeft. En het andere kau den veel gemakkelijker volgen. Paul is niet hier, zei ze levendighij verliet mij gister om graaf Talvi op te zoeken, en is niet teruggekeerd. Ik vrees, dat hem iets is overkomenanders zou hij mij wel bericht gezon- den hebben. Ik ben Marian Best, en ik heb uw naam zoo dikwijls gehoord. Als ik even met u mocht spreken. COURAIl Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Mit ltlnal verschijnt Woensdaf en VriJdaKavoud, uilgezonileril <>p Feestdaaeu, bij den nl(|jfvei P. J. VAK UK It AN UK te Ter Neuzen. BM—fifllggfTgft' mm BMB—Bfc a— Bij deze courant behoort een bijvoegsol. Bnrgemeester en Wethouders vanTERNEUZEN zullen op Dinsdag, 31 dezer, des namiddags 7 uren, in het openbaar, bij enkele insehrijving in 6 perceelen Het bestek ligt van af heden ter lezing op de gemeente-secretarie en is aldaar in afdruk ver- krijgbaar, tegen betaling van 25 cents. Inlichtingen zijn te bekomen bij den gemeente- bouwmeester. Ter Neuzen, 23 Januari 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. HARTE, L° Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG zullen op Vrijdag 10 Februari 1899, voormiddag 11 uur, in het gemeentehuis in het openbaar en bij enkele insehrijving Levering na 1 Mei, doch voor 1 Juli 1899. Betaling 1 November 1899. Haven- of kaaigeld is liiet verschuldigd. Biljetten in gesloten couvert, waarop //Prijs- opgaaf Grind", inleveren bij den Burgemeester van Zaamslag v<56r 10 Februari a. s. Zaamslag, 24 Januari 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. BARENDREGT Az., Voorzitter. P. J. WORTMAN, Secretaris. Marian ontwaakte uit een onrustigen slaap toen de klok van Sint-Maarten vier uur in den inorgen sloeg. Zij had in 't geheel niet willen slapen maar haar zwakte kreeg de overhand, en een uur lang hadden bange droomen haar terug- gevoerd naar de eel van fort Alexander en de verschrikkingen der zee. Zij zat nog in haar laag stoeltje bij 'tvenster; maar de nachtkoude had hare leden verstijfd, en ze had moeite, zich terstond te herinneren, waar- om zel. IVet haar bed lag en hoe het kwam, dat zij in dit late uur naar de eenzame straat staarde. Doch spoedig was de bange werkelijkheid liaar weer duidelijk. Snel stond zij op en opende de deur van hun kleine zitkamer. Was Paul terug- gekomen Waarom bleef hij weg Was hem iets overkomen God als hij eens dood was Ze ging naar de deur van zijn slaapkamer. Be deur stond open, en ze kon het bed zien 't was onaangeroerd. Alles wees er op, dat hij er niet geweest was sinds den vorigen dag. In huis heerschte de stilte van den nacht, buiten in 'tgrauwe licht zag zij slechts nu en dan een kar of ander voer- tuig passeeren, of een laten zwerver. Alles sliep. Te Brussel ontvangen berichten van den Congo bevestigen een overwinning der rebellen bij Jungu en Labambarre. Zij veroverdeu die plaatsen. De troepen trokken in betrekkelijk goede orde terug op Hassonga. Baron Dhanis bevind zich daar en hoopt de rebellen te kunnen tegenhouden, om later versterkt, hen terug te drijven. Esterhazy is nog steeds te Parijs, maar zijn vertrek van daar wordt toch dezer dagen verwacht. Dinsdag is hij weer door het Hof van cassatie gehoord. Evenals den vorigen dag was Esterhazy's advokaat, Mr. Cabanes, vooraf met zijn client gaan spreken in het gesticht der broeders van Sint Joannes de Deo. Tegen half twaalf gingen zij samen in een rijtuig naar het paleis van justitie. Esterhazy droeg een zwarte jas en een hoogen hoed, en rookte een cigarette. Hij had een dikke brieventasch onder zijn arm. Cabanes staat geen interviewers te woord. Maar de majoor zelf moet aan Caston Mery, redacteur van de //Libre Parole", het volgende verteld heb- ben //Ik ben niet als getuige gehoord, maar als beschuldigde. Nu, ik verdedig mij. Met rnijn verklaringen mogen zij doen wat zij willenik heb er nu genoeg van, ik zal alles zeggen." Mery voegt er bij, dat het getuigenis, den eersten dag door Esterhazy afgelegd, zeer belangrijk is geweest. De //Courrier du Soir" gelooft niet, dat de enquete naar de door de Beaurepaire opgeworpen beschuldigingen tot gevolg zal hebben, dat sommige laden der strafkamer van het Hof van cassatie naar een raad van magistraten zullen worden ver- wezen. Even weinig geloof word gehecht aan de praatjes. alsof de regeering zou meegaan met eenig voorstel om der Strafkamer de beeindiging van de Dreyfus-enquete afhandig te maken. Het is nog altijd onzeker of het proces-Henry- Reinach inorgen zal behandeld worden Er zijn maatregelen genomen om de 341 getuigen, door de beide partijen opgeroepen, te ontvangen. Er zullen slechts 20 personen op de publieke tribune worden toegelaten, om plaats te winnen 50 ge tuigen zouden den eersten dag opkomen. Aan Dreyfus, die door de Reinach als getuige is gedagvaard, is nog geenerlei mededeeling ge- zonden. Picquart en Esterhazy zijn als getuigen ge- gedagvaard. Door mad. Henry zijn 132 getuigen opgeroepen en, als de zaak niet wordt uitgesteld, wat heel goed mogelijk is, zullen ook deze morgen moeten verschijnen. De stilte van de groote stad vermeerderde haar angst. Niet een van al de millioenen, die er waren om haar heen, zou haar ter zijde staan om haar te helpen, luisteren naar haar bede om medelijden. Zij dacht aan het kindze stelde zich voor, hoe hij sliep, ginds in het heerlijke Devonshire Ach, de gedachte aan den geboorte- grond kon haar niet vertroosten 't Oude, blijde leveu was voor haar afgesloten. Ze zou hand aan hand gaan met kleinen Dick, maar tranen zouden staan op haar gelaat. 't Was zeven uur geworden, en de zon scheen nu over de stad. 't Leven ontwaakterijtuigen ratelden nu in lange rijen over de straatmen hoorde bellen, fluiten, roepen, heel de mengeling van geluiden, die het roerige leven in de groote stad meebrengt. Zij begon nu te redeneeren, zelfstaudig plannen te maken, wat ze, sedert ze Kroonstadt verliet, niet had gedaan. Ze besloot, zoo Paul in den loop van den morgen niet terugkeerde, naar de politie te gaan en die in te liehten, voor zoover zij dat kon doen zonder de belofte, aan hem ge daan, te schenden. De schrandere, wakkere vrouw ontwaakte weer in haar, nu ze van haar steun was beroofd. Het licht van den morgen had haar nieuwen moed gegeven. Ze verwierp nu de gedachte, dat Paul dood zou zijn, en een echo van de waarheid suisde in hare ooren, 't Is de hand van zijne landgenooten, dacht zij ze hebben hem in een strik gelokt. Toen bedacht zij, dat zulke dingen in Engeland niet inochten gebeuren trots over de macht van haar land verkwikte haar hart. Ik zal hem Ten opzichte van de buitenlandsche politiek verdiend vermelding de besliste tegenspraak van het bericht, dat president Faure met de keizers van Duitschland en van Rusland een samenkomst zou hebben. Dat de Russische Czaar voornemens wezen zou, voor de vrede-conferentie bijeeukomt, bezoeken te brengen aan of besprekingen te houden met den Duitschen Keizer of het hoofd van 't Fransch ge- meenebest, wordt door de Parijsche Temps thans zoo beslist mogelijk tegengesproken. De Czaar heeft, volgens den Romeinschen be- richtgever van The Times, ook den paus uitge- noodigd, een vertegenwoordiger te zenden naar de ontwapeningsconferente. Uit Wladiwostock wordt bericht, dat uitgestrekte steenkolenlagen zijn ontdekt in het gouvernement Khabarovsk, vlak bij het oostelijkst uiteinde van den Siberischen spoorweg. Die ontdekking wordt van groot beiang geacht voor het Russische Zuid- zee-eskader. Het bericht, als zou Rusland een verbond hebben gesloten met Afghanistan, wordt in een St. Peters- burgseh telegram aan The Times tegenge sproken. De gouverneur van Finland, generaal Bobrikow, opende den buitengewonen landdag met eene toe- spraak, waarin hij o. a. zeide, dat Finland, onaf- scheidelijk met het rijk verbonden en onder zijne bescherming, geen afzonderlijk leger behoeft. Bij de toepassing der legerwet zal deze evenwel //met de plaatselijke behoeften in overeenstemming worden gebracht," waarvoor de landdag juist is bijeengeroepen. Deze mededeeling werd gunstig ontvangen. Op Knba is Amerika er ook nog niet. Uit Havana komt bericht, dat Maximo Gomez, een der hoofden van den opstand, al zijne manschappen samentrekt in de provincie Santadara en voornemens is daarmede naar Havana op te trekken. Buiten die stad wil hij dan zijn kamp opslaan, om af te wachteu welken loop de gebeurtenissen nemen, die, zegt het bericht uit Amerikaansche bron, //met het uur ernstiger worden." redden, zei zeik zal naar hen toe gaan en de geheele geschiedenis vertellen. Ze herinnerde zich, dat Paul haar gezegd had, dat hij naar de Russische ambassade gingvan South-Audley-street had hij gesprokenmaar 't huisnummer wist ze niet. Ze besloot, eerst te ontbijten en dan naar de ambassade te gaan, om nieuws. Werd ze daar niet wijzer, dan was 't nog tijd, om de heeren van de geheime politie te raadplegen. 't Is waar, ze had Paul haar woord gegeven, dat ze niet alleen zou uitgaanmaar dat gold voor andere omstandigheden als deze. Zijn vrij- heid, zijn leven misschien hing er van af. Ze gevoelde nu een onweerstaanbaar verlangen naar actie't was nu haar beurt, de hoofdrol op te nemen. Niettemin hoopte ze nog telkens, zijn stap te hooren op de trap en trachtte een gereede ver- klaring te vinden voor zijn wegblijven. Om acht uur kleede zij zich ze trok de mooie blouse aan, die hij voor haar had gekocht, en besteede veel zorg aan haar prachtig haar. Om negen uur had ze haar ontbijt gedaan en was gereed uit te gaan. Ze had maar een paar schillings in den zakhaar kleine schat was ge sloten in Paul's koffer. Ze hield zich niet lang op met denken aan de moeilijkheid, die 't gebrek aan geld haar kon veroorzaken. Blij, de gevau- genschap der enge kamers te ontvluchten, bezield door de gedachte, dat zij ging werken voor het welzijn van haar geliefde, snelde zij de trap af maar op straat gekomen, stond ze besluiteloos een oogenblik keek ze links en rechts en keerde Bij Kon. besluit is aan Mr. J. A. van Hoek, op zijn verzoek, met 1 April eervol outslag ver- leend uit zijn betrekking van officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Middelburg, onder dankbetuiging voor de in rechterlijke betrek- kingen bewezen dieusten. De heer Cremer, Minister van kolonien, is naar wij vernemen de belangstellende die een f 25,000 beschikbaar gesteld heeft voor de koloni- ale afdeeling op de aanstaande Wereldtentoon- stelling te Parijs. De door een onbekende aan de commissie ge- schouken f 10,000 zijn bestemd voor de paarden- en vee-afdeeling. De heer C. M. Pleyte Wzn. oud conservator te Leiden, lid der commissie voor de koloniale groep ter wereldtentoonstelling, heeft, na aankomst te Padang (Sumatra), een tocht gemaakt door de Battaklanden ten behoeve der Indische afdeeling van de expositie. Hij is teruggekeerd naar Batavia ten einde in Indie werkzaam te zijn ten behoeve der inzendingen en vindt bij de Indische autoriteiten de meeste medewerking. Het dagelijksch bestuur van den Neder- landscheu Boerenbond heeft zich tot den Minister van Financien gewend met een adres, naar aan- leiding van het onlangs ingediende wetsontwerp tot wijziging der boterwet. Erkennende den goeden wil der regeering tot het tegengaan der bewuste knoeierijen, wacht het bestuur toch meer heil van de in uitzicht gestelde herziening onzer handelstarieven. Het meent, dat het heffen van een matig in- voerreeht op margarine en andere vetten, die tot bereiding van zoogenaamde kunstboter worden aangewend, den eerlijken boterhandel meer be- vorderlijk zou zijn dan de middelen in de out- worpen boterwet voorgesteld. Door die heffing zou daarenboven de stuilende toestand worden opgeheven, waarbij het inlandsch rundvet met 10 pet. der waarde wordt belast, terwij] vreemde vetten vrij binnenkomen. Het bestuur verzoekt daarom bij de herziening onzer tarieven wel te willen voorstellen 1°. Een invoerrecht van 10 pet. der waarde op bedoelde vetten 2°. Teruggave van het betaalde recht bij weder- uitvoer dezer vetten. Het adres is vergezeld van een toelichtende memorie. toen haastig naar haar kamer terug, waar ze aan 't venster ging staan. Een rijtuig met twee prachtige paarden had voor t huis stilgehouden. Ze zag, dat een lakei sprak met een oud grijs man, die aristokratische trekken had. Zij gevoelde bij ingeving, dat het een van Paul's vrienden moest zijn. Ze wilde zelf naar beneden vliegen, om de deur te openen, vreezende, dat het rijtuig zou wegrijden, eer zij aau Paul's vriend kou vertellen, wat er gebeurd was. Ze aarzelde nog, toen de meid reeds binnen kwam, met een kaartje tusschen de morsige vingers. 't Droeg den naam van prins Tolma. 't Is niet voor u't is voor meneer, ver- klaarde de meid. Ik heb gezegd, dat hij nog niet thuis is. Marian duwde haar op zijde en snelde de trap af; alle zorg voor eigen waardigheid was ver- geten. Ze kwam buiten, ademloos, met hoogroode wangen. Ze gevoelde, dat de heer in het rijtuig haar geliefde kon redden. Ze stond bevend daar, terwijl de oude man haar verbaasd aanzag. Hij scheen niet onvoldaan over de kennismakingwant eensklaps riep hij den lakei John, ik wil uitstappen. Dit had plaats met veel plechtigheid, nadat

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1