A lgemees Nieuws- en Advertentieblad Zeenwsch-Vlaanderen. voor No. 3719. Donderdag 26 Januari 1899. 39e Jaargang. BE SPION VAI mOOBSTADT. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. POLITIEK OVERZ1CHT. FEUILLETON 83) hij moest antwoorden. Hij wist niet, of 't een grap was. TER NEUZEN, 25 Jauuari 1899. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Ilit li 1 ftil verRchiJnt t!ttttnfItt 14tVoeniulaK- eu Vrijila^avooil, uii^eionderd op I eettila^en, bij den ailgeve* 1*. J. AW DE HIDE te Ter I'enzeD. In Belgie is plotseling een Ministerieele crisis ontstaan wegens verschil van gevoelen over een, door den Koning voorgestaan ontwerp-kieswet, waarbij het enkelvoudig kiesstelsel zal worden ingevoerd. Afgetreden zijn deswege de Minister-President, tevens Minister van financien, De Smet de Naeyer en de Minister van nijverheid en Arbeid Nijssens. In hunne plaats zijn benoemd tot Minister van financien het kamerlid Liebaert en tot nijverheids-Minister het bekende lid Coremans. Als Minister-president zal nu waarschijulijk de heer Van den Peereboom optreden. De heer De Smet de Naeyer is benoemd tot Minister van staat. Terwijl het Hof van casssatie het voorrecht heeft om Esterhazy's onthullingen aan te hooren, heeft de Fransche Kamer eens een zitting gehouden, waarin niet over de zaak werd gesproken. Eer- gister kwam de buitenlandsche politiek ter sprake, en de weinig vriendschappelijke gevoelens tegenover Engeland, waarvan de pers zoo duidelijk het bewijs had gegeven, vonden uiting in een inter pellate van den heer Destournelles over de Fashoda-kwestie en over de betrekkingen met Engeland. De Kamer, zoo zeide hij, heeft in het belaug des vaderlands een gereserveerde houding aangenomendoch het land heeft het recht, den toestand te leeren ketinen. De spreker richtte een verwijt tot Engeland, dat geen rekening ge houden had met zijn plichten als continentale mogendheid; maar hij moest erkennen, dat Frankrijk een aantal fouten begaan had met name in de Egyptische kwestie en bij de expeditie-Marchand. Frankrijk moet zich voor elke gebeurlijkheid gereed houden. Hij verklaarde zich een voorstander van een eervolle overeenkomst tusschen beide landenwant slaagde men er niet in, deze tot stand te brengen, dan was geen der beide rijken meer veilig. De heer Ribot verklaarde zich eveneens voor een overeenkomst en wees er op, dat Engeland toch niet zoo aanmatigend zou zijn, een beseherm- heerschappij over Egypte te willen instellen zonder toestemming van geheel Europa. De staatkunde van Frankrijk, zeide hij, is een staatkunde van vrede /,maar wij moeten sterk zijn en geeerbiedigd worden. Naar MAX PEMBERTON. 't Lunchen duurde lang de champagne parelde in fraaie Venetiaansche glazen. Toen de schotels waren afgenomen, zette Demetrius sigaren en likeuren gereed in een heerlijk hoekje van de serre, die aan de kamer grensde. Paul lag op zijn gemak op de sofa, de graaf strekte zich uit in een luierstoel. Voor 't eerst heerschte er nu een verlegen stiltebeide mannen dachten na. Paul meende, dat hij iets diende te zeggen, doch eer hij zijne lippen kon openen, vroeg de graaf En de Engelsche dame hoe is 't met haar P De vraag was onverwacht; Paul wist niet wat O, heel goed, stotterde hijdat is te zeggen heb je van haar gehoord De graaf antwoordde op sympathieken toon Ik ken je geschiedenis, Paulik vernam die uit een depeche, vier dagen nadat je Kroon- stadt hadt verlaten. Paul kreeg weer moed. Als je inijn geschiedenis kent, zei hij, weet je ook, dat ik geen verrader ben jegens Rusland dat ik hier te Londen ben, om te waken over onze geheimen. Juist; anders zou ik je immers met in mijn huis ontvangen Ik begreep het dadelijk een aardig gezicht, een scbrander kopje, een fooi van 't Engelsche gouvernementmijn oude vriend wordt verliefd op het gezichtje, en overreedt de dame, hem al de plannen te geven, die zij heeft gestolen. Hij komi hier, om mij die plannen te De Minister van buitenlandsche zaken, de heer Delcasse, antwoordde uitvoerig en bedaard op deze vragen. Hij zeide, dat zijn staatkunde ge- richt was op behartiging der algemeene belangen van Frankrijk. Omtrent de ontwapeningskwestie merkte hij op, dat bij voorbaat Frankrijks sympathie was ver- kregen voor het voorstel van den Czaarwant Frankrijk wist, dat men niets zou vragen, dat de republiek zou kunnen vernederen. Keizer Wilhelm was gisteren te Hannover, waar hij eene groote parade houden zou. Men hoo' t er van mompelen, dat bij deze gelegenheid de verzoening met het Huis van Hannover voltrokken zou worden, doordien Prius George Wilhelm van Cumberland, kleinzoon van den verdreven Koning George, den Keizer bij deze gelegenheid zou ver- gezellen. De Keizer zou van plan zijn eene toespraak te houden. De Duitsche Rijksdag heeft een ontwerp, het hooger beroep in strafzaken regelend, in handen eener commissie gesteld. Bij den Pruisischen Landdag kwam een voorstel in om den Goeden Vrijdag tot kerkelijken feestdag te doen verklaren. Volgens de laatste berichten uit Washington zal de Samoa-quaestie op een te Berlijn te houden congres nader geregeld worden. Op dat congres zou Amerika willen veAlaren van een mede- protectoraat af te zien en zijn dee! aan Duitschland over te laten. Bij het comite, dat te Miinchen gevormd is met het doel krachtig te ijveren voor de vredes- denkbeelden van het manifest van den Czaar, hebben zich de burgemeester en de meeste over- heidspersoneu dier stad, alsook de aartsbisschop en de president der academie van wetenschappen aangesloten. Koning Oscar van Zweden is van zijne ziekte hersteld, maar heeft nu eenigen tijd rust noodig. Derhalve zal de Kroonprins voorloopig als Regent optreden om voor het Vereenigd Kouinkrijk de Regeeringszaken waar te nemen. Koning Oscar werd onlangs 70 jaar, naar men weet. Zijn zoon, Oscar Gustaaf Adolf, Hertog van Wermeland, is 41. Uit Madrid wordt gemeld, dat Aguinaldo als voorwaarde tot de vrijlating der Spaansche gevan- geven en tegen 't dametje te zeggen, dat ze naar de maan kan loopen, terwijl hij naar Rusland terugkeert. De glimlach verdween van Paul's gelaat. Ge begrijp mij niet, zei hij ernslig. Dat is het niet, graafer vallen geen kaarten over te geven; want juffrouw Best heeft er geene. Daarvan ben ik overtuigd. Dat ik Rusland ver- liet, was om er zeker van te zijn, dat zij geen barer vrienden sprak, om ous te verraden. Ouders heeft zij niet meerdoch ze heeft familie te Londen den Engelschman, die haar tot het spionneeren aanzette. Ik wil niet, dat zij die menschen ontmoet. Oordeel over mij, zooals ge wilt, voor wat er is gebeurdmaar een dingzegiku: met Gods hulp zal ik haar niet weer verlaten. Feodor vergat zijn diplomatieke deftigheid en begon luid te lachen. O, zei hij, zijn we in dat stadium 't Is het tweede, geloof ik. Je begiut met slechte eet- lust en je eindigt met het koopen van een pistool. Beterschap begint, als je dat pistool weggeeft en eens lekker gaat etenvolkomen herstel volgt, als je met volkomen onverschilligheid de tijding verneemt, dat zij, voor wie je duizend dooden had willen sterven, is getrouwd met den een of anderen snuiter. Misschien was je nu al beter, als je in Rusland waart gebleven maar verande- ring van lucht doet de ziekte toenemen. Nu zijn er nog een paar maanden noodig. Kom, stuur het meisje naar haar familie, als je toch weet, dat ze geen gevaarlijke bagage heeft meegebracht, en geniet 't leven te Londen een beetje. Paul beefde zenuwachtig, toen hij zijn sigaar, die was uitgegaan, weer aanstak. Hij had altijd een afkeer gehad van die soort praatjes over de liefde, en hij wist, dat het oumogelijk was, dien dandy te overtuigen van de oprechtheid van zijn gevoelens. geneu stelt, dat Spanje de Philippijnsche Republiek erkent en een verbond met haar sluit, om de in- lijving van den archipel bij de Yereenigde Staten te beletten. Ook den H. Stoel zocht Aguinaldo om erkenning aan. Het standbeeld voor Ferdinand te Lesseps, aan den ingang van het Suez-kanaal op te richten, is gereed. Het is 7 meters hoog en komt te staan op een voetstuk van 10 meters. Het beeld is het werk van den Franschen beeldhouwer Fremiet. Verhooging van de accijnzen op gedistilleerd en wijn De Minister van Financien heeft bij brief van 23 Januari aan den voorzitter van de Tweede Kamer medegedeeld, dat ingevolge machtiging van H. M. de Koningin, het aanhangige wetsontwerp, houdende verhooging van de accijnzen op ge distilleerd en wipVwordt ingetrokken. Naar aan het Dagblad wordt medegedeeld heeft een man van gezag op koloniaal gebied van zijn warme belangstelling een nieuw blijk gegeven door een som van 25,000 toe te zeggen voor de verfraaiing van onze koloniale afdeeling op de a. s. wereldtentoonstelling te Parijs. Van een onbekende werd door de regeering f 10)0(19 OEt- vangen voor de Hollandsche afdeeling. Hedennamiddag werd in het Hotel Centraal alhier een druk bezochte vergadering gehouden van voorloopige deelnemers en belangstellenden in de oprichting eener codperatieve suikerfabriek aan het kanaal van Ter Neuzen. De voorzitter, de heer Collot d'Escury, zette voor de aanwezigen nogmaals uiteen het doel dat door het comite was nagestreefd en wees op de voordeelen die een codperatieve fabriek voor den landbouwer zal afwerpen. Daarna werden verschillende inlichtingen gevraagd en door den voorzitter gegeven. Verschillende nieuwe leden traden toe en reeds Laten we niet spreken over juffrouw Best, zei hij, na een pauze, je begrijpt mij niet, en ik begrijp jou niet. De eene man kan over de liefde van een ander niet oordeelen. Als je mijn vriend bent, moet je mij helpen, thuis je moet mij vertellen, wat ze daar zeggen. Ik durf'tzelf haast niet vragen. Heb ik nog een naam in Rusland Is er nog een vriend, die een woord tegen mij wil spreken Dat vraag ik mij af, als ik 's nachts wakker lig en aan Kroonstadt denk. O, die nachten zijn straf genoeg Feodor, die een afkeer had van elke emotie, zat vrij verlegen naar het vuur van zijn sigaar te kijken. Beste jongen, riep hij eindelijk, op een toon van oprechte vriendschap 'tis niet goed,je op te winden. En van mij zou het dwaas zijn, je leugens te vertellen. Hoe kan ik weten, wat ze van je denken te St. Petersburg Vindt men uitdrukkingen van sympathie in officieele docu- menten Als een man deserteert van zijn regiment, met een jonge dame, die bezig is geweest plannen van een vesting te stelen, dan moet hij verwachten, dat zijne vrienden minder gunstig over hem oor deelen. En iemand, die 't wel met je meent, mag je niet vleien met valsche hoop. Dat je ooit naar Kroonstadt terug kunt keeren, geloof ik niet de discipline zou het verbiedej. Maar mogelijk zouden invloeden te St. Petersburg in staat zijn, later, je te herstellen in dienst van den keizer. Dat hangt van je zelf af. Maar veel kan je van ons niet verwachten, zoolang je praat over 't on- zinnig idee, die vrouw te trouwen en als haar beschermer op te treden. Paul beet zich op de lippen; hij was op't punt, boos heen te gaan. Hij trachtte nogmaals Feodor gunstiger te stem- men ten opzichte van Marian, maar alles stuitte af, op de cynische beschouwingen van den diplo- gedane opgaven verhoogd, waarna de voorzitter de verzekering kon geven dat bij nog eenige ge- ringe medewerking van alle leden, de tot stand- koming der fabriek verzekerd is en deze voor de campagne van 1900 gereed zal zijn. De heer J. Gouverneur, kandidaat tot den H. D. te Rotterdam, ontving toezegging van beroep van de Ned. Herv. gemeente te Halle bij Doetichem en te Hoofdplaat. De St. Ct. behelst de volgende wetten, alle gedagteekend van den 2 Januari a. houdende bekrachtiging van den onderhand- scheu verkoop van voormaligen militairen grond te Ter Neuzen aan E. van der Bent, aldaar. b. houdende bekrachtiging van den onderhand- schen verkoop van voormaligen militairen grond te Ter Neuzen aan A. C. N. Grenu, aldaar. c. houdende bekrachtiging van den ouderhand- schen verkoop van voormaligen militairen grond te Ter Neuzen aan de Vereeniging voor de Chris- telijke bewaarschool" aldaar. d. tot bekrachtiging van den onderhandschen verkoop van voormaligen militairen grond te Ter Neuzen aan P. H. du Pree, te Sas van Gent. Sas van Gent, 24 Jan. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd 23 stieren, 8 ossen, 20 koeien, 35 vaarzeu en 4 schapen, samen 90 beesten, die alien vlug werden verkocht aan onveranderde prijzen. Koewaclit. Zaterdagnamiddag was het tweejarig meisje van Th. de S. op straat met haar broertje aan het spelen toen een man met een jong paard daar langs kwam. Het dier werd sehiehtig, begon te steigeren en kwam met zijne pooten op den rug van het arme kind terecht, dat inwendig gekneusd in de woning harer ouders gedragen werd. Maandagavond ontstond er brand in de scbuur van de wed. Schelfout alhier. Deze brand liet zicb ernstig aanzien, wijl de wind hevig was en de scbuur in de nabijheid stond van de woning en de stallen van den schaapherder H. Nijskens. Een regen van vonken vlogen naar alle zijden heen doch buren en brandweer traden zoo kracht- dadig op, dat de brand bij het schuurtje bepaald bleef. Een varken en eenige kippen kwamen in de vlammen om. Alles is verzekerd. «BBBBaaaa9saaa9BS!ss9BS maat. Hij begreep dat het beter was, heen te gaan en bedacht, dat zijn aangebedene zich onge- rust moest maken over zijn lang wegblijven Doch Feodor wilde hem niet laten gaan. Wij moeten niet als kwade vrienden scheiden, zei hijlaten we nu de zaak eens ernstig bepraten en overleggen, wat we voor jou kunnen doen. Als je denkt dat de jonge dame ongerust is, schrijf dan een briefjede knecht kan het wegbrengen. In dat kabinetje is pen en inkt. 'tZou dwaas zijn nu heen te gaan. Paul stond besluiteloos, maar de graaf beide, en de Russische knecht verscheen weer. Demetrius, wijs meneer den weg naar de studeer- kamer. Zijne Excelleutie zal een brief sehrijven, dien je dadelijk moet doen bezorgen. Paul schreef vlug een briefje vol woorden van liefde en hoop. Hij deelde haar mede, dat de graaf zijn vriend nog was en hem zou helpen aan een eervolle positie. Hij geloofde dat alles oprecht en dacht geen oogenblik aan eenige hinderlaag. Hij wist niet, dat Demetrius den brief niet verder zou brengen dan de keuken, om hem daar te verbranden. Met een glimlach op 't gelaat keerde de gast in de serre terug't deed hem zoo goed, zijn vriend weer te hebben. Woorden van dankbaar heid kwamen bij hem op, doch ze bestierven op zijne lippendaar zat bij Feodor, Bonzo, de oude kolonel uit Kroonstadt, wiens naam alletn zoo dikwijls voldoende geweest was, hem van vrees te vervullen. De kolonel was in burgerkleedinghij rookte een groote sigaar en was bezig aan een glas absinth. Toen hij Paul ontwaarde, die aarzelend en verlegen op den drempel bleef staan, kuipte hij vroolijk met de oogen en stak hem zijn groote hand toe. Daar is hij! riep Bonzo luidruchtig, de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1