Gemengde berichten. BURGERL1JKE STAND. Hij was den vorigen dag inkoopen voor haar wezen doenwant uit Kroonstadt had ze geen garderobe meegenomen, en te Stokholm had ze zich slechts van het noodige voorzien. Zij ging te Londen zelfs nog niet uit, deels omdat ze zwak was en deels om hare belofte te kunnen houden, dat ze met geen harer bekenden zou spreken. De ellende, doorgestaan op heteiland, had hare laatste krachten verteerd, en ze was bang voor een ernstige ziekte. RECHTSZAKEN- Arrondissements-rechtbauk te Middelburg. Kantongerecht te Hulst. eenigen ambtenaa" in de uitoefening van hun ambt aan, een particulier worden verzonden, als uit den aard der zaak mogen worden beschouwd als te zijn vrij van port. De Minister vestigt er de aandacht op, dat op de bedoelde stukken, mits voorzien van de aan- wijziging //Dienst" en gecontrasigneerd door de afzendende autoriteit, het hoogere port voor on- gefrankeerde brieven niet van toepassing is. De geadresseerde heeft slechts te betalen het port, dat bijvooruitbetaling zou zijn verschuldigd geweest. Naar de Midd. Ct. meldt is als onder- directeur der Kon. maatschappij „De Schelde" te Vlissingen opgetreden de heer Mr. J. Smit Az., zoon van den oud-burgemeester van Vlissingen. In de W oeusdag te Goes gehouden algemeene vergadering van de vereeniging van landbouwers die suikerbieten verbouwen, werden de rekeningen over 1897 en 1898, sluitende met goede sloten a(l f 17.83^ en f 65.05^ goedgekeurd. In 1898 bedroegen de ontvangsten f 174.21£, de uitgaven 109.16. De penningmeester, de heer A. Wolfert, uit Ter Neuzen, werd met algemeene stemmen her- benoemd. Besproken werd het contracteeren in het jaar 1899. Daar het te verwachten is dat de fabri- kanten wijzigingen zullen maken, die echter nog niet bekend zijn, werd de commissie van het vorig jaar weer benoemd om 't bestuur bij te staan in het nemen van spoedige maatregelen, zoo noodig, om direct handelend te kunnen optreden wanneer de veranderingen in het contract bekend zijn. Het meest aanbevelenswaardig werd geacht het contracteeren op suikergehalte, maar de voorzitter mee'ide dat men het in een paar jaar niet gedaan zal kunnen krijgen om alleen op die wijze te contracteeren. Door hef r oesiuur zullen nogmaals pogingen worden aangewend om gedaan te krijgen dat de fabrikanten direct met de boeren onderhandelen, zonder tusschenkomst van agentende provisie aie nu aan tusschenpersoneu in handen valt, zou dan aan de boeren zelf komeri. -=• Het oprichten van eeh bond oncjer (je stroo- pers in Zuid-Beveland, die, uit de door hen te betalen contributien de betrekkelijk geringe boeten en kosten van veroordeeling voldoen, door be- keuringen wegens strooperij verschuldigd, heeft naar gemeld wordt er toe geleid, dat grondeige- naren en verpachters van hofsteden aldaar op een tegen-maatregel bedacht zijn, om eene einde te maken aan de strooperijen die op groote schaal plaats hebben. Men zou overwegen om voortaan in de pacht- voorwaarden op te nemen eene bepaling, dat in- dien de pachter of een zijner ondergeschikten we gens strooperij wordt veroordeeld, hij ten behoeve der armen zijner gcmeente eene boete zal verbeu- ren van f 100, te betalen binnen acht dagen na de veroordeeling. TER NEUZEN, 20 Januari 1899. De matrons die jl. Maandag bij het onklaar raken van het ankerspil aan boord van het 3mastschip Astracana overboord sloeg en verdronk, is genaamd N. II. Lewis. Hij is 36 jaar oud, lang 5,4 voet, heeft een flinken knevel, en was gekleed in een donkere jas, oliejas, oliebroek en waterlaarzen. De kommiezen der 4" klasse bij's rijksbelas- tingen C. Herius te Vaals (tijd.) en P. A. Groene- woud te Nispen, worden met ingang van 25 dezer tijdelijk verplaatst naar St. Jansteen. Clinge. De bevolking over 1898 was als volgt Geboren mann. 55, vr. 49 totaal 114, waar- onder 5 onecht, levenloos aangegeven 9, over- leden maun. 40, vr. 26 totaal 66, er vestigden w 1 Ik slaap altijd goed, zei ze flauw glim- lachend maak je daarover niet ongerust. Hij hield hare handen vast en duwde haar zacht een weinig van zich af. Ei, en is dat je nieuwe blouse Ben ik geen goede modiste? Is 't niet prachtig? Wij moesten maar een modezaak openen. Zij kuste hem de handen en ging toen aan de tafel om 't ontbijt gereed te maken. Ik zal jou mijne japonnen laten koopen, als wij getrouwd zijn Je zoudt er niet om geven, dat ze je uitlachten, he Ik Sapristi Heb ik er dan gister om gegeven, toen ik die blouse kocht en twaalf juffertjes om mij heen draaien Ik vind't heerlijk, je costumes te koopen. Heb je brieven, beste man vroeg ze, thee schenkende. Hij schudde het hoofd, 'n beetje droevig. Eeodor Talvi zal niet te Londen zijn hij zal wel van zich laten hooren als hij terug is. En Tolma, wie weet, waar die zit; hij is nooit zich in deze gemeente mann. 54, vr. 61 totaal 115, terwijl naar elders vertrokken mann. 61, vr. 69 totaal 130. mann. vr. totaal Bevolking op 31 Dec. 1897 1422 1512 2934 31 Dec. 1898 1430 1537 2967 alzoo vermeerderd met 33 zielen. Er werden 29 huwelijken gesloten. De rechtbank heeft in hare zitting van 20 Jan. de volgende vonnissen uitgesproken J. d. H., oud 24 j., veldarbeider te Ter Neuzen, is wegens huisvredebreuk vrijgesproken. A. G. d. E., oud 33 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens huisvredebreuk en mishandeling ver oordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. Ter terechtzitting van het Hof van beroep te Gent van den 25 dezer zal worden behandeld de zaak tegen den 21jarigen, te Moerbeke wonenden en gedetineerden werkman Vital de Vos, die in den avond van 20 November j.l. te Overslag (Nederland) den aldaar destijds gestationeerden veldwachter Verdurmen dermate heeft mishaudeld dat daarop spoedig den dood is gevolgd. Zitting van 16 Januari 1899. Veroorileeltl zijn: Ter zake van het van buitenlandsch invoeren van versch vleesch: P. B. te Antwerpen, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hechtenis met verbeurdverklaring van de opbrengst van het vleesch. Ter zake van strooperij J. d. B. te Hulst, v. D. te Hon tenisse, ieder tot 1 boete, subs. I dag heeht. D. J. v. d. V., P. H., V. P., alien te Hontenisse, elk tot f 2 boete, subs. 1 dag heeht. 1 ®r ^ake van overtrading van het Schelde-reglementS. P. en K. p, h. te Kieldrecht, ieder tot f 2 boete, subs. 1 dag he:bt. Ch. L. H„ C. L. V., J. d. B„ L. Th„ alien te Kieldrecht, ieder tot 2 maal 2 boete, subs. 1 dag heeht. voor elke boete. Ter zake van het als schipper niet inacht nemen der wet- telijke voorschriften, vastgesteld ter voorkoming van aanvaring of aandrijvingA. IX te Antwerpen, tot 10 boete, subs. 2 dagen heeht. Ter zake van jachtovertreding Th. d. V. en A. d. V., te Moerbeke, ieder tot 25 boete, subs. 5 dagen heeht. voor elke boete en zeven dagen heeht. met verbeurdverklaring van ieders geweer, gewaardeerd op 5, subs. 10 dagen heeht. D V- en p- J- v- te St. Jansteen, Th. V. te Hulst, ieder tot 2 maal f 1 boete, subs. 1 dag heeht. voor elke boete. Ter zake van visehovertredingF. H., A. d. B., P. J. p. en H. B., alien te Hulst, tot f 1 boete, subs. 1 dag heeht. Ter zake der wapenwetA. v. M. te Koewacht, tot 3 boete, subs. 5 dagen heeht. met verbeurdverklaring en bevel tot vernieling van revolver en patronen, Ter zake van het in het veld levende vogels nuttig voor landbouw of veeteelt dooden en veroverenF P. te Beveren, tot f 5 boete, subs. 2 dagen heeht. met verbeurdverklaring en bevel tot vernieling der vogels, netten, stokken en kooitje. Ter zake van het zich niet bij zijn voertuig bevinden en niet uitwijken J. M. te Hulst, tot 2 maal 2 boete, subs. 1 dag voor elke boete. P. J. W. te Hulst, tot 2 maal 1 boete, subs. 1 dag heeht. voor elke boete. Ter zake van trekdieren onbeheerd laten staan E. "W., P. W., B. P., alien te Clinge, ieder tot f 2 boete, subs. 1 dag heeht. J. v. L. te Hontenisse en K. D. te Clinge, ieder tot 1 boete, subs. 1 dag heeht. Ch. L. W. te Clinge, tot f 0,50 boete, subs. 1 dag heeht. Ter zake van aangespannen honden niet van muilkorven voorzien P. d. Z. te Stekene, A. d. B. te Clinge, A. B. te St. Jansteen, ieder tot 1 boete, subs. 1 dag heeht. Ter zake van het niet verlichten van een tolboom J. S. te Graauw, tot f 1 boete, subs. 1 dag heeht. Ter zake van straatschenderij L. v. G. te Koewacht, tot f 0,50 boete, subs. 1 dag heeht. Ter zake van het loopen over weilandA. C. d. B. te Boschkapelle, G. v. S., E. v. S., P. A. d. K. en J. M. d. K., alien te Koewacht, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag heeht. Ter zake van het loopen over grand, die bezaaid is E. F. P. en E. J. C. (met oordeel des onderscheids) ieder tot f 0,50 boete, subs. 1 dag heeht. Ter zake van herberg overtredingA. V. te Stoppeldijk, P. D., te Hontenisse, ieder tot 1 boete, subs. 1 dag heeht. F. H te Hontenisse en D. A. B. te Graauw, ieder tot /0,50 boete, subs. 1 dag heeht. Ter zake van het uitoefenen van het beroep van liedjes- zangerJ. G. L zonder bekende woon- of verblijfplaats, tot 0,50 boete, subs. 1 dag heeht. Ter zake van het klimmen over een poort te HulstJ. M. te Hulst, tot f 0,50 boete, subs. 1 dag heeht. Ter zake van niet uitvliegend pluimgedierte laten loopen in een tuin A. M. d. S. te Hontenisse, tot f 1 boete, subs. 1 dag heeht. Ter zake van uitvliegend pluimgedierte laten loopen op grand die bezaaid isII D. te Clinge, tot f 3 boete, subs. 1 dag heeht. Vrijgesproken i Ter zake van straatschenderij A. d. L., P. J. v. d. W. en C. C. v. R., alien te St. Jansteen. Ter zake van zonder vergnnning vleesch van een uitnood geslacht rund voor verbruik verkoopen A. M. te St. Jansteen. Ter zake van het onbeheerd laten staan van trekhonden en die niet van muilkorven voorzien P. J. V. te Clinge. Ter zake van spelen met en om geld: H. A. Z., E. F. Z., N. H. P. en J. IX S alien te St. Jansteen. Ter zake van strooperij F. H L. te Hulst. Zitting van 19 Januari 1899. Ontslagen van rerktsvcrvolgingt P. d. N. te Hontenisse, ter zake van overtreding der Zondagswet en het niet afbreken en opslaan van een kraam. C. L. M. D. te Hulst, in welke zaak het vonnis van 9 November 1898 is bekrachtigd. C. L. M. D. te Hulst, in welke zaak het vonnis van 9 November 1898 is vernietigd en beklaagde opnieuw is veroordeeld tot f 2 boete, subs. 1 dag heeht. lang in dezelfde stad. Maar ik weet, dat hij mij zal helpen, zoodra hij mijn brief in handen heeft. Hij stoort zich aan geen praatjes. Hij heeft mij zoon genoemd sinds mijn twaalfde jaar; en ik schreef aan hem als aan een vader We hebben nu nog tweehonderd pond van jelui Engelsche ponden te verteren. Als die op zijn kunnen we altijd nog de //Esmeralda" verkoopen. Ik zal haar naar 't eiland Wight sturen, waar de lief- hebbers van jachten satnen komen ze is minstens twintigduizend roebels waard. Wij hebben dus den tijd nog, over plannen te denken. Een gezonde man sterft niet van honger, als hij werken wil. In 't ergste geval kan ik les in't Russisch geven. Hij lachte, en zij glimlachte ookze wilde niet zeggen, dat ze zijn hoop niet deelde. (Wordt vervolgd.) Uit de kade bij den Kinderdijk te Middelburg is Donderdagmorgen opgehaald het lijk van J. E., zetschipper van Breskens op Middelburg. De man was slecht van gezicht en is vermoedelijk daardoor W oensdagavond bij het aan boord gaan te water geraakt en verdronken. Een pas uit de gevangenis ontslagen man, loste te Rotterdam een schot op een meisje, uit wraak dat zij voor de rechtbank een bezwarend getuigenis tegen hem had afgelegd. Het schot, uit een revolver met zes scherpe patronen geladen, miste. De dader is gearresteerd. yeen andere lezing is de zaak van zeer weinig beteekenis. De man beweert in de lucht geschoten te hebben. Er is dan ook niemand geraakt. He kerkeraad der Herv. gemeente te Jaars- veld vroeg en verkreeg voor een paar jaar van dsn gemeenteraad vergunning om een bus voor de armen te mogen plaatsen in de raadzaal. Bij raadsvergaderingen, trouwplechtigheden enz. zou de bus een plaats op de voorzitterstafel erlangen. lo™ 1897 Was de °Pbrengst der bus 7, over 1898 niets Voor een te Kapelle bij inschrijving te pafhten hofstede deden zich niet minder dan 72 liefhebbers op. Te Wouw (Brabant) is een persoon overleden aan cholera nostras, terwijl een dochter van den overledene er mede aan lijdt. Wij vermelden dit bericht, dat we in de „Tel." vonden, uitsluitend om er nog eens bij te herin- neren, dat //cholera nostras" zoowat evenveel van de gevreesde (Aziatische) cholera heeft als een sergeant-majoor van een generaal-majoor. Cholera nostras is een inlandsche ziekte, waarvan elk jaar eenige gevallen voorkomen, maar die zich niet epidemisch verspreidt. s Morgens bij het opstaan miste men bij een boer te Oirsbeek (L.) de koe in den stal en, gedachtig aan de berichten omtrent inbraak en dieverij, bracht men 't verdwijnen van het beest in verband met diefstal. Toch was dit niet het geval. De koe had trek in een verefiapering gekregen, zich in de provisiekarfler begeven en gesnoept van den meelzak, en daarna had ze, daar het meel toch eigenlijk wel wat droog eten was voor een koe, in groote teugen haar dorst geleschtweinige uren later lei ze dood op den rughet meel en water waren in de maag opgezet tot het arme dier stikte, en zoo haar snoeplust met den dood moest bekoopen. De Apeld. Ct. deelt mede, dat op het Hattem- sche veld aldaar, eenige potten muurbloemen sedert eenige dagen reeds in vollen bloei staan. Gewoonlijk bloeit deze bloem, die om hare bijzonder welriekende, geel of bruin gekleurde bloemen bekend is, eerst in April of Mei. Wel zijn reeds vroeger, in het najaar, de knoppen zichtbaar, maar deze ontwikkelen zich zeer langzaam. Omtrent den te Berkel gepleegden dubbelen moord valt nader te melden, dat vermoedelijk ont- vreemd is een bedrag van ongeveer 30.000 aan effectenwelke die effecten zijn, is nu voor een gedeelte bekend. Over de daders, waarschijnlijk een paar land- loopers, verkeert men nog in het onzekere. Uit naam van den rechter-commissaris Jhr. Mr. De Savornin Lohman verzocht de commissaris van politie in de eerste afdeeling te's Gravenhage opsporing en aanhouding van en bericht omtrent 2 mannen, die verdacht worden de daders te zijn. De signalementen luiden o.rn. als volgt De een is tamelijk lang, schraal postuur, gekleed met lichtgrijze overjas, bijna tot aan de knie, zwarte jas tot aau de heupdonkeren hoed met gleuf, eenigzins iugezakte randen, iets aan den hals ge- lijkend op een liggend boord. De andere, ejn half hoofd kleiner en stevig postuur, is gekleed met ruig, donker jekkertje pet met stijven rand eq klep en platten bol. Woensdagochtend zijn van Roermond naar de strafgevangenis te's Hertogenbosch overgebracht de twee personen, die verdacht worden op de Bleriksche kermis den spoorwegconductenr Wielders met een stok te hebben dood gestagen. Te Vlaardingen vond men bij eene oude vrouw, die dezer dagen overleed, na vele jaren door de diaconie onderhouden te zijn, 4800 welke verborgen waren in haar keldertje, benevens eenige gouden en zilveren sieraden, alsook twintig paar nieuwe pantoffels. Dit alles viel den erf- genamen ten deel. Te Roermond verliet Zaterdagavond zekere R. zijn atelier om zich huiswaarts te begeven, toen plotseling met een revolver een schot op hem gelost werd, dat hem in het achterhoofd trof. Tot nog toe is de getroffene bewusteloos en kan dus niets mededeelen omtrent den dader. Een echt //speelhol" zal Belgie weldra rijk zijn. Er heeft zich te Brussel een vennootschap gevormd met een kapitaal van 1,200,000 francs, die de bekende grotten van Rochefort electrisch zal verlichten en er gelegenheid geven om in een luisterrijk casino, dat er wordt ingericht, aan ha- zardspel deel te nemen. In het begin dezer maand werd te Praag voortdurend ingebroken, zonder dat het aan de politie gelukken mocht de daders in handen te krijgen. Verleden week echter slaagde zij er in de inbrekers te vatten en toen bleek, dat het twee dieven waren die zich om andere feiten reeds in hechtenis bevonden. Ook kwam uit dat een van hen liefdesbetrekkingen had aangeknoopt met de mcht van een gevangenbewaarder, van haar iederen nacht de sleutels ontving, waarop hij dan ook zijn makker ging verlossen. Zij verlieten dan de ge vangenis en gingen inbreken. Het gestolene werd dan denzelfden nacht nog te gelde gemaakt, de boosdoeners deden in enkele kroegen die zij op hun terugweg tegenkwamen proviand op, en den volgenden dag was het een smulpartij in de ge vangenis, zonder dat de cipier lont rook. De mcht is nu ook in hechtenis genomen en de gevangenbewaarder ontslagen. Een professor aan de technische school te alermo, ontving een anoniem schrijven, waarin hem werd aangekondigd dat zijn eenig kind spoedig vermoord zou worden. Daags daarna vond hi zijn zoontje geheel verbrand in de woonkamer. Het schijnt dat men het kind met kruit bestrooid en daarna aangestoken heeft. De opgewondenheid der bevolking is groot, daar de professor algemeen bemind is; van den dader heeft men niet het geringste spoor. De Russische Keizer heeft op zijn reis van Livaddia naar het Noorden te Tula in zijn waggon eenige oogenblikken met Tolstoi' gesproken. lolstoi, van 's keizers wensch ingelicht, bevond zich, in zijne boerenkleeding, aan her station. Nicolaas II vroeg hem in den loop van het gesprek, wat hij dacht van het ontwapeningsvoor- stel. 1 olsto'i antwoordde op zijne ruwe, open manier //Ik geloof daar eerst aan, wanneer Uwe Majesteit het voorbeeld zal hebben gegeven aan de andere volkeren" De tsaar scheen volstrekt niet onaangenaam getrollen te zijn door deze openhartige opmerking. Integendeel vroeg hij, of Tolstoi op de eerste bijeenkomst, waar de vredesplannen besproken zouden worden, dacht te komen, om zijn vorst behulpzaam te zijn in het verwezenlijken van diens ideaal. De wijsgeerschrijver was nu beter te spreken hij wenschte niets liever dan zijn mede- werking te verleenen en kondigde den Keizer het verschijnen aan van een boek over het onderwerp. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur Indien het u gaat als mij zult gij moeten erkennen dat de bedelarij in onze veste in deze dagen schrikbarend groot is. Geen avond gaat voorbij of men vraagt mij om een kleinigheid zoo zelfs dat men vraagt om brood, soms zelfs op straat. 't Is lastig, zeker, en men weet niet of zijn gaven goed besteed zijn, maar 'k stuur niet gaarne een weg, die het werkelijk noodig heeft laat ik dan door een vijftal bedrogen zijn. Naar ik uit zeer goede bron verneem, zijn in dezen tijd in Ter Neuzen een 150tal werklieden zonder werk, en zoo verhaalde mijn zegsman mij hieronder zijn minstens 40 die broodgebrek hebben. Hoe die toestanden zijn gekomen wij weten dit. Alles kwam naar Ter Neuzen, naar het Klondyke van Nederland. Zeg nu niet//laat die menschen verhuizen, elders wonen." Daarvoor zijn zij te arm Ja, er zijn er onder, die hadden kunnen zorgen voor de kwade dagen, maar de toestand is nu eenmaal zoo, en zij ook hebben vrouw en kindereti die hieraan geen schuld hebben. Kan er niets voor gedaan worden En zoo spoedig mogelijk, want waarlijk de nood is hoog. 't Lust mij niet den toestand te schilderen van een gezin vader, moeder en een 5 of 6tal kinderen dat reeds dagen gebrek lijdt, ik zou het kunnen Ik acht een buitengewone bedeeling hoogst noodzakelijk en verder werk geven wie het kan aan wie het wil. Een poging tot het geven van arbeid door het stichten of oprichten van wat ook is door den heer G. v. d. Peijl gedaan. In een schrijven in dit blad las ik tusschen de regels door dat hier eigenbelang in 't spel was. 't Kan zijn, maar ook al was dit 't geval, het was een weldaad voor Ter Neuzen, als een honderdtal werklieden in dagen als deze zij het ook niet voor het groote loon, dat men gewoon is werk konden vinden. Wie daarvoor geroepen is, laat hij spoedig, nog heden, handelen, want zonder overdrijving, er wordt veel pubtiek gebedeld, maar o, zoo veel stille armoede geleden in Ter Neuzen. Dit is waar- heid, treurige werkelijkheid. Iemand, die liever heden dan MORGEN WAT GEEFT. Ter Neuzen, 19 Januari 1899. Hulst. Huwelijks-aangiften. 10 Jan. Augustinus Jose- phus Buijsrogge, oud 30 j jm. en Johanna Petronella Freijser, oud 32 j., jd. Felix Brand, ond 23 j., jm. en Mathilda Mangnus, oud 23 j., jd. Joseph Dominicus van Bunder, oud 27 j., jm. en Josephina Petronella Verbruggen,. oud 19 j., jd. Geboorten. I Jan. Elodia Maria, d. van Johannes Fran- ciscus Roovers en van Maria Judoca de Kort. Philomena Maria, d. van Petrus Ruijloft en van Apolonia Franken. 13 Jan. Emile Petrus, z. van Petrus Josephus Buijsrogg© en van Cornelia Blommaert. Overlijden. 1 Jan. Francisca de Weert, oud 68 j., echtg. van Leon Freijser. 3 Jan. Rosalia de Wilde, oud 54 j.^ echtg. van Eduardua Jacobus de Kort.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2