Geiisengde berichten. Het scliip met het gouden kruis. In het afgeloopeu jaar zijn uit de Noordelijke provincien van ons land een groot aantal koeien naar Zeeuwsch-Vlaauderen verzonden. Deze werden of via Selzaete of Clinge (Belgie) ingevoerd of gesmokkeld. Vlake is het naaste station en in verbinding met de boot WalsoordenVlake. 'tis daarom dat heeren veekoopers bij het bestuur der Staats- spoorwegen meermalen hebben aangedrongen het station Vlake ook voor veevervoer open te stellen. Telkens is dit verzoek gewezen van de hand, doch thans zal aan de billijke wensch van vele kooplieden uit Zeenwsch-Vlaanderen worden voldaan. Hulst, 16 Jan. Heden had alhier door het be stuur der vereeniging Land-bouwbelang te Graauw de aanbesteding plaats van 40500 K.G. chilisal- peter. De minste inschrijver was de heer P. J. Versluijs te Ter Neuzen en wel voor 8,6848/100 nog schreven in de heeren W. A. Adriaansens te Hontenisse voor 8,86, Meurichy te Clinge voor 8,79, E. P. Staal voor 8,785, P. A. Adriaansens te Walsoorden voor 8,78, P. Ver- beek te Clinge voor f 8,77, D. J. Oggel te Axel voor f 8,74 en P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 8,69 per 100 K.G. Verschillende berichten maken melding van beschadigiug van de zeeweringen der Zeeuwsche oevers tengevolge vau den golfslag en het hooge water, bij den hevigen storm der vorige week. In de Abrahamdolensteeg te Utrecht, stortte Donderdagnacht, tijdens den hevigen storm, plotseling het dak van een huis in, dat door ze- keren van Louden met vrouw en 7 kinderen werd bewoond. Met moeite heeft het gezin zich kunnen redden en bekwam, wonder genoeg geen hunner eenig letsel, niettegenstaandc de balken en steenen rondom hen neer vielen. Zij werden aan het hoofdbureau vau politie onder dak gebracht en verzorgd. Behalve dat de man met de zijnen tijdelijk zonder onderkomen ziju is bovendien een groot deel van den inboedel verloren gegaan. Uit IIoek-van-Holland (Vrijdagmiddag) Stormweer van het N.W. bui'ing, wolkdrij vende lucht. Wilde hooge zee. De tjalk /Rotterdam No. 3", schipper A. van der Weele, welke hier voor den heer A. Prins met een lading steenkolen, bij de droge haven in lossing lag, werd door den storm en hooge zee van al hare kettingen en trossen losgeslagen en tegen den oever lek gestooten, waardoor het scheepje vol water liep. De schipper met vrouw en kind werden met moeite gered. Tegen den avond bedaarde de storm tot een matige koelte uit het Z.W. Kalrne zee. De kotters zeilden weer uit, en de loodstoom- boot ,/Hoek-van-Ilolland", waarover men zich eerst ongerust gemaakt had, kwarn binnen. Zaterdag Wind, Z.W. t. W. Heldere lucht. Kalme zee. De Buitenzeedijks gelegen polders //Grijp- land", ,/Janswaal" en ,/Steenbroek," onder Poor- tugaal en Hoogvliet, aan de Oude Maas, zijn alle ondergevloeid. De boerderij in den polder over het station Willemsdorp, is onder water gezet, De toe- voer van water uit het Hollandsch Diep nam zoo toe, dat het dijkje niet langer weerstand kon bieden en doorbrak, waardoor de polder geheel onder water kwam. De bewoners der boerderij verplaatsen zich in huis over banken en stoelen. Door den hevigen storm, is het schip van schipper Meeuwsen, geladen met oud ijzer, en be- stemd naar Ruhrort, ter hoogte van Kortenoord (bij Culemborg) in de Lek gezonken. Met zeer veel moeite kon zich de schipper met vrouw en 2 kinderen in het bootje redden. Schip en lading waren verzekerd. Te Woudrichem heeft de storm ook heel En vrienden willen wij blijven U hier alleen laten Ik weet met, wat ik liever deed Ben ik John Hook of niet? Ik zou aan land gaan, omdat zoo'n paar kerels daar kruisen en een kanonnetje afschieten Neen, maar, ik zou mij schamen; ik zou een kleur krijgen als een meisje Paul stak den braveu Engelschman zijn hand toe. Ik wou, dat je mijn landgenoot was, zci hij. Als je niet aan wal wilt gaan, sta me dan bij tot het eind en God inoge ons helpen. Ik heb nu geen land en weinig vrienden meer. Hij kon niet meer spreken en wendde zich af. De boot liaderde nu snel de kust't was of de hand van 't noodlot naar hem was uitgestrekt. De manschappen hielden, van uit hun schuilhoek tusschen de rotsen, eveneens geen oog van de Russische boot af, en hoe flegmatiek zij ook waren, thans klopten aller harten van opgewondenheid. Ze fluisterde elkaar nu en dan een woord toe, een plan, hoe zij zich zouden verdedigenze grepen naar 't mes of het pistool in hun zak. John Hook stelde nu voor, stillekens hun lig- plaats te verlatenze konden een heel eind zijn, eer de Russen het merkten. Ik weet wel, wat ik deed, als die oude doodskop mij in den weg kwam, besloot hij. Ja, ja, John heeft gelijk, zeiden de anderen. Ik laat het aan je over, antwoordde Paul cnverschillighet kan mij niet schelen. wat schade aangericht. De schoorsteen van wTi- voli" werd letterlijk afgerukt, aan de woning van dokter Yan Geijtenbeek werd aanmerkelijke schade aangericht, ter wij 1 op tal van plaatsen daken en ramen het hard te verantwoorden hadden. Ook zijn een paar visschersschuiten door den storm gezonken. Door verschillende personen zijn in de Maas voor Schiedam gevischt en in bewaring genomen, ruim 300 heipalen en spieren, die afzonderlijk of aan vlotten uit de richting van Rotterdam kwamen drijven. Er dreven er nog verscheidene door. Te Haarlem is vrij wat schade aangericht, vooral aan de werken der electrische tram aan de Leidsche vaart en aan de gomfabriek van Gebroe- ders Merens, aan het Spaarne, waar de schoorsteen door de kap op de machine viel. Een van de 17 iepen aan de Dreef te Haarlem tot wier behoud door den gemeenteraad besloten was, onder intrekking van eene pas genomen be- slissing tot rooiing, is door den storm van zijn geheelen top ontroofd. De boom staat juist voor het huis van den heer v. d. Meulen, een van de heftigste tegenstanders van het vellen der boomen Tengevolge van den hevigen storm zijn te Ketel verscheidene daken van huizen en een aantal schoorsteenen en hooischelven beschadigd of om- gewaaid. Het water in de Poldervaart, dat door de steeds sterke spuiing reeds een hoog peil heeft, werd door den aanhoudenden krachtigen wind zoo hoog opgestuwd, dat het op verscheidene plaatsen over de waterkeering stroomdeverscheidene wei- landen kwamen hierdoor onder water. De krachtige N.W. wind stuwde het zee- water zoo hoog op, dat het eiland Marken weder ondergeloopen is. Het verkeer wordt door roei- bootjes onderhouden. In de Biesbosch zijn yele polders ingevloeid. De bewoners aan de westzijde van den Kildijk, le Nieuwendijk, brachten een slapeloozen nacht door. Yoor het dreigend gevaar hadden zij hun have gedeeltelijk hooger op moeten brengen en hun kelders moeten ontruimen. Yan uit twee armoedige huisjes in het hofje z/Roode poort" in de Boekhorststraat te 's Hage, en bewoond door het gezin Van Ooyen, dat in ziju levensonderhoud voorzag door het vervaar- digen van vuurmakers, werd Vrijdagmorgen halftien plotseling een hevige knal gehooid, waarna oogen- Slikkelijk vlammen door de gebarsten venster- ruiten sloegen. Het eene huisje was tot woning ingericht, terwijl in het andere perceel de werkplaats voor de vuur makers was en daar juist was brand uitgebroken. In de woning bevonden zich op dit oogenblik de 60-jarige vrouw Van Ooyen, haar 25-jarige dochter en twee jongens, Van Ooyen zelf was afwezig. De oude vrouw, trachtte de werkplaats te ont- komen, door zich door de binnendeur naar het woonhuis te begeven. Daar vond zij echter de straatdeur gesloten, zoodat zij met brandende kleederen genoodzaakt werd in het vertrek te blijven, dat inmiddels, evenals de werkplaats, door het vuur was aangetast. Zij werd eenige oogenblikken later door behulpzame handen naar buiten ge- dragen in den meest deerniswaardigen loestand. Onmiddellijk werd de vrouw, die nog teekenen van leven gaf, in doeken gewikkeld en naar het ziekenhuis vervoerd. Haar toestand is zeer zorg- wekkend. Inmiddels werd in het andere perceel, waar de brand ontstaan was, Van Ooyen's dochter gevonden, eveneens deerlijk gebrand, maar niet in zoo hooge mate als de oude vrouw. In het ziekenhuis werdea op raad van de genees- heeren aan deze vrouwen, Roomsch-Katholiek vau geloof, de laatste sacramenten toegediend. Twee knapen, niet tot het gezin behoorende, doch werkzaam bij het vervaardigen van de vuur makers, waren met iichte brandwonden het huisje De mannen maakten het schip los, en ademloos doodstil stonden ze gereed met de bootshaken. Ze konden nu de messen zien in de gordels der matrozen van de Russische bootze konden den naam lezen, die op den voorsteven was geschilderd De officier, die het bevel voerde in de boot, kommandeerde halt, en ze hielden op met roeien. Paul dacht, dat nu 't uur geslagen had, waarop zijn droom zou eindigen. Twintig seconden misschien lag de lange boot stil in het vlakke water tusschen de rotsen. De mannen op het dek der ,/Esmeralda" stonden als bronzen standbeelden 't Was een oogenblik van de uiterste spanning. Maar toen ze twintig hadden geteld, begonnen de harten weder sneller te kloppen, van vernieuwde hoop zij konden nauwe- lijks de lust bedwingen, 't laid uit te schreeuwen want weer zonken de riemen in het water en de Russische boot wendde zich naar de andere zijde van het eiland. Een zucht van verlichting ontsnapte aan de borst der vier kloeke mannen Paul voelde het klamme zweet op zijn voorhoofd. Ze komen niet voor ons, fluisterde hij ik begrijp er niets meer van. Ik welzei John, opgewondenkijk ginds, meneer Ziet u dat witte schip met drie masten 't Is een leprozenschip, denk ik. De monniken laden dat met lepralijders zij gaan van eiland tot eiland, en zoodra ze een lading hebben koersen zij naar 't hospitaal. Dat brengt dien uitgeloopen, maar werden achterhaald en eveneens naar het ziekenhuis gebracht. Geheel onvoorbereid kreeg Van Ooyen 's mid- dags, toen hij terugkeerde van Delftshaven, waar hij vertoefde om kurk in te koopen voor de vuur makers, de vreeselijke tijding van het ongeluk, dat hem getroffen had. In de Boekhorststraat vertelde men het hem, toen hij op het punt stond de poort binnen te gaan. De man was als wezenloos. Hij ging kort daarna zijn vrouw en dochter in het ziekenhuis bezoeken en trof beiden in deernis waardigen toestand aan. Beide vrouwen (moeder en dochter) zijn Zaterdag overleden. Vrijdagnamiddag is van een loopplank van den op de werf //De Schelde" te Vlissingen in aanbouw zijnden kruiser Noord-Brabant, een gehuwd werkman, T. P. genaamd, en wonende te Middelburg, van een aanzienlijke hoogte geval- len, tengevolge waarvan de man onmiddellijk een lijk was. Bij een winkelier te Leiden vervoegde zich verleden week een als dame gekleed jong meisje, dat onder eenig voorwendsel den winkelier voor eenkele oogenblikken 71 ter leen vroeg. Daar zij te vergeefs op teruggave zich deed wachten, bleek al ras, dat men hier met eene oplichtster te doen had. Twee jongens van ongeveer 11 jaar hielden zich Donderdag te Wijk bij Heusden bezig met het schieten met boog en pijl. Een hunner legde aan op den tienjarigen C. Kuipers, met het on- gelukkig gevolg, dat deze met den pijl zoodanig in het linkeroog werd getroffen, dat hij dit zal moeten missen. Te Groningen had een dienstmeisje een kleine oneerlijkheid gepleegd. Uit vrees voor straf, gaf zij te kennen niet weder in haar ouder- lijke woning te zullen terugkeeren. Dagen aaneen is zij reeds afwezig. Hoe men ook zoekt en welke informatien men ook neemt, het kind is niet te vinden. Men meent gegronde reden te hebben om te vermoeden dat zij zich van het leven heeft beroofd. Twee te Bolsward wonende jongens, van 11 en 12 jaar, kwamen met een schapenvel bij den heer E., koopman en vellenblooter aldaar, om dit te verkoopen, mits zij er minstens f 2,50 voor ontvingen. Aan hen werd f 2,55 betaald, maar later bleek dat de heer E. zijn eigendom had gekocht, want dat de jongens het vel bij het tramstation hadden ontvreemd. Het geld hadden zij toen echter reeds bijna geheel versnoept. Te Assendelft is de echtgenoote van den heer S., lijdende aan vlagen van zwaarmoedigheid, aan het geregeld toezicht ontsnapt en des nachts naar buiten geloopenua lang zoeken werd haar lijk in een waterbak gevonden. Terwijl men in Rotterdam een onderzoek instelde naar de moeder van een verleden week te Kralingen te vondeling gelegd kind, kwam men op het spoor van een kindermoord, gepleegd door eene 43jarige vrouw, die het kind harer 19jarige dochter in een sloot had geworpen, waar het lijkje, in verregaanden staat van ontbinding, op hare aanwijzing door de politie werd opgevischt. Inmiddels kwam men ook de moeder der von- delinge op het spoor, eene weduwe, die verklaart uit armoede haar kind te vondeling te hebben gelegd. Van Katendrecht was zij gekomen, om haar kind te Kralingen te vondeling te leggen, denkend, dat het dan wel nooit uit zou komen. Naar uit Bloemendaal gemeld wordt, heeft Vrijdag een mannelijk patient, in het krankzin- nigengesticht Meerenberg verpleegd wordende, zich door ophanging van het leven beroofd. De officier van justitie doet onderzoek. Zaterdagnacht is te Vlaardingen op drie verschillende plaatsen ingebroken. Aan de Nieuwe Haven, waar het nogal eenzaam is, is een bezoek ouden doodskop hier heenhij zal een patient voor hen hebben. 't Was, zooals hij gezegd had. De boot van den kruiser roeide naar het vreemde vaartuig, dat plotseling in het vaarwater tusschen de eilan- den was verschenen. Twintig minuten later was de kleine boot van het oorlogsschip nog maar een stipje, en de mannen van de /Esmeralda" zochten nieuwe krachten bij het middagmaal. HOOEDSTUK XX. 't Vreemde schip, dat Marian tot haar verbazing van af haar eiland had ontdekt, lag misschien een kwart mijl van de kust. t Had drie masten, waarvan twee kort en een heel lang, waarboven een gouden kruis prijkte, dat nu flikkerde in het roode licht der ondergaande zon. Een breed zeil onttrok het dek grootendeels aan haar gezicht. Zij zag, dat de scheepsromp dof wit was geverfd, met roode kruisen en een inscriptie, die zij echter niet kon lezen in de verte. Ze zag een aantal mannen bijeen op het achterdek, en een lange, witte boot, met vier mannen er in, was nu ge- naderd tot het strand van 't eiland. Van die vier mannen zaten drie stil aan de riemen, maar de andere was in gesprek met een man op het strand: de verschijning, die haar des morgens zoo had doen ontstellen. Ze kon zien, dat men 't over gebracht aan het pas gebouwde kantoor en pak- s ,van c'en ^eer waar uit een lessenaar 40 is weggenomen ook de brandkast is geopend, zonder geweld. Hoe de dieven aan een sleutel zijn gekomen is niet bekend, maar aan de binnen- zijde is dat meubel zeer beschadigd. Door afwezig- heid van den patroon kan op dit oogenblik niet gezegd worden wat er vermist is. In het pakhuis van de Doggermaatschappij is uit den lessenaar van den pakhuisbaas 110 ontvreemd en een kastje beschadigd en eindelijk hebben de dieven nog een kuiperij in de Van Leijden Gaelstraat bezocht, doch daar niets kunnen vinden. Vrijdag zijn aan de Galathee, tusschen Oolt- gensplaat en Oude Tonge twee lijken van mannen van middelbaren leeftijd opgevischt, vermoedelijk opvarende van een op dezelfde plaats gestrand scheepje welks lading uit ajuin bestond. Denke- lijk is dit vaartuigje Donderdagavond door den storm in het Nieuwe vaarwater van zijn anker geslagen. In een fabriek had de voorgeschreven ketel- revisie plaats gehad en werd het ketelrevisieboek met de opmerking van den inspecteur,/Alles in orde, geen ketelsteen voorhanden," den maand- commissaris ter inzage voorgelegd. De cornmissaris kon zich niet vereenigen met dit gebrek in het bedrijf en daarom schreef hij onder bovengemelde opmerking//Den ont- brekenden ketelsteen, zoo spoedig mogelijk te vervangen. Ue Duiven liep Vrijdagmiddag een reiziger achter een trein heen en kwam onder een goederen- trein. Hij werd zoodanig aan het hoofd en de armen gekwetst, dat hij spoedig aan de gevolgen overleed. In het Eriesche dorp Jelsum werd eene koe van een veehouder aangetast door miltvuur. Op last der politie werd het dier afgemaakt en onder politietoezicht werd het vleesch verbrand. De arbeidersbevolking gispte dit //verbranden" van het //kostelijke" vleesch en wees er op dat het vrij wat beter zou geweest zijn, wanneer het vleesch onder de armste arbeiders was verdeeld. Welke de gevolgen zouden geweest zijn als aan den wensch van de arbeiders was voldaan, bleek den volgenden dag. Een kat, die van het vleesch gegeten had, stierf ua enkele uren. Te's Gravenhage heeft Donderdagavond eene ernstige mishandeling plaats gehad. Een berucht persoon, die in het Achterom eene jonge vrouw, met wie hij vroeger verkeerde, ontmoette, bracht, in woede ontstoken, haar met een mes eenige steken in rug, hoofd en hals toe. Ernstig, hoewel niet levensgevaarlijk gewond, werd de vrouw per raderbaar door de politie naar het gemeente-zieken- huis vervoerd. De dader is aangehouden. Een arme drommel te Straatsburg vroeg een paar weken geleden aan een politieagent, om hem op te brengenhij wou zoo graag onder dak komen en had niets te eten. De agent zei dat dit zoo maar niet ging. De man zeide toen een paar beleedigende woorden aan het adres van den Keizer, en kreeg toen zijn zinde sterke arm zette hem achter slot en grendel. Hij is nu Donderdag veroordeeld tot twee jaren gevangenisstrafbij de behandeling van zijn zaak bleek dat hij al meer majesteitsschennis had be- gaan, maar er staat in het bericht dat zulks meld niet bij of hij dat ook had gedaan met het doel om onderdak le krijgen. In den omtrek van Abbeville (Frankrijk), trouwde dezer dagen een rijk lar.dbouwer van 75 met een meisje van 22 jaar. Drie dagen lang vierden zij feest. Op den vierdeu dag kwam een jeugdig vriend van de jonge vrouw bij het paar eten. Hij beviel den bejaarden echtgenoot zoo goed, dat deze een aller bijzonderst fijne flesch uit den kelder voor hem ging halen. Het aar- dige vrouwlje zou hem bijlichten. Teen hij echter goed aan het zoeken was, maakte zij zich uit de voeten, deed den kelder op slot, roofde 70,000 frs. uit de kast van haar man en ver- dweeu, met haar jeugdigen vriend. Zij was reeds ver weg, toen de oude heer verlost werd. Een oomzegger van dezen spoorde het paartje te Parijs op, maar werd zeer teleurgesteld, toen de politie weigerde zijne tante voor hem op te pakken, o. a. op grond dat de wet diefstal tusschen echtelieden niet erkend. Wegens ziekte van ongeveer 2000 leerlin- gen is het onderwijs aan de hoogere burgerscho- len te Linden (Hanover) voorloopig geschorst. De ziekte, die we hier op het oog hebben, is de z.g. follicalair katarrh, een besmettelijke oogziekte. Meestal is ze van onschadelijken aard, doch ze is in hooge mate aanstekelijk en daarom zijn tot haar bestrijding bijzondere en doortastende maat- haar had want de sprekers wezen naar de boot en liepen er naar toe, om die nauwkeuriger te bekijken. Haar eerste gedachte was, naar de mannen te gaan en met hen te sprekenhun te verzoeken, haar mee te nemen naar een meer gastvrije kust. Maar plotseling dacht zij aan het domme, wreede bijgeloof der Finnen, die haar wel voor een ge- vaarlijk wezen konden houden. En ze bleef voor loopig verscholen achter het rotsblok, dat haar aan 't gezicht der mannen onttrok. Tot haar verrassing merkte zij op, dat de klui- zenaar niet een oud man was, zooals zij had vermoed, maar iemand in de kracht van het leven. Zij had zich nooit een jongen monnik voorgesteld. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2