Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwseh-Vlaandere Ha Binnenland. Invocr Melkvee in Helgiii. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. POLITIEK OVERZICHT. F BUiLLETON ABONNEMENT: Yoor Per drie maanden biunen Ter Neuzen 1 Franco per post Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amenka 1,32*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. „it en op Fee^ea, bij den -Hgeve, -. J. »K mBE te Te, De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij dezen ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens bericht van Hr. Ms. Gezant te Hrussel aan den Minister van Buitenlandscbe zaken, de invoer van melk- koeien in HelgiC langs het tolkantoor tie Klinge van 15 dezer af tot nader order is verboden. Ter Neuzen, 14 Januari 1899. De Burgemeester voornoemd, J. C. HARTE, L° B. In Frankrijk schijnt het maar niet rustig te kunnen worden. Het is het ongelukkige land niet beschoreu, zich met energie uit het moeras der Dreyfus-zaak te verheffen na iederen stap, die voorwaarts gedaan wordt, wordt het weder teruggetrokken. De laatste hoop der revisionisten was gevestigd op de onkreukbare trouw van den rechterlijken stand in het bijzonder op die van het Hof van cassatie, en nu krijgt de wereld het schouwspel te zien, dat ook hier het chauvinistne de onpartijdigheid heeft ondergraven, dat een rechter, die, in pljats van met ter zijde stelling van alle partij-hartstochten slechts de naakte waarheid te willen, zijn persoonlijke overtuiging in de zaak mengt en daardoor het vertrouwen in zijn stand een gevoeligen knak geeft. De president van de Civiele Kamer van het Hof van cassatie, Quesnay de Beaurepaire, heeft zijn ontslag als zoodanig genomen, terwijl hij zijn collega's van de Crimineele Kamer de zwaarste beschuldigingen naar het hoofd slingert, waarmee men een rechter kan treffen. Deze zonderlinge rechter-president voelt zich chauvinist en soldaat en stelt bij deze persoonlijke eigenschappen de hooge waardigheid, welke hij bekleedt, achter, alleen, naar het schijnt, om een spaak in het wiel te steken bij den voortgang van het oi'derzoek naar de gegrondheid der revisie-aanvraag en aldus te trachten het geheimzinnig geknoei van den generalen staf, dat bekend dreigt te worden, te bemantelen. Niet tevreden met het nederleggen van zijn ambt, heeft Quesnay de Beaurepaire in de pers openlijk het nog te vellen besluit-van het Hof van cassatie reeds gewraakt, hij traclit, hoewel op zwakke gronden de nietigheid van Naar MAX PEMBERTON. 29) TIOOFDSTUK XIX. Waar is zij gebleven 't Was middag en de Esmeralda" lag voor anker onder de beschutting van eenige rotsen, die een eilandje omgaven, drie mijlen verwijderd van de haven, welke getuige was geweest van Marian's vlucht. Twee der mannen waren aan dek, maar de ligplaats van het scheepje was zoo verborgen, dat zij niet gezien werden door den Russischen kruiser, die voor anker lag bij den ingang der doorvaart tusschen de eilanden, noch door de visschersbooten, die dichtbij het ougerimpelde water der zee kliefden. De mannen op 't dek waren John Hook, die, over de verschansing geleund, zich behagelijk koesterde in de zon, en Reuben, die vermoeid op een hoop touw zat. Acht glazen zei Reuben, op zijn gemak een pijp stoppend, acht glazen, John! 'k Zou wel eens willen weten, waar we morgen om dezen tijd zitten. Vrouwen zijn toch rare wezens. Hoe is 't mogelijk, zoo midden in den nacht te ver- dwijnen Als zij nog twaalf uur langer gebleven was, zouden we liaar veilig en wel te Stockholm hebben gebracht. Wat of ze toch in haar hoofc zou gehad hebben Dat zou ik wel eens willen weten 'n Goed verstand, dat had ze in haar hoofd, maat, meende John. Die is zoo bij-de-hand, als ik er ooit een aan boord heb gehad. Zoo'n klein ding, dat je wel kunt breken in je hand, let te verwachten oordeel maar vast te bewijzen, alles onder de Don-Quichot-achtige leus, dat hij het leger en zijn aanvoerders wil wreken over de beleedigingen, die zij zwijgend verdragen, omdat let vaderland in gevaar is. Men zou over de verklariugen van Quesnay de Beaurepaire kunnen lachen, ware het niet, dat aldus fraseerende figuren in Frankrijk aanhang plegen te vinden, dat het volk zich door zulke tirades laat medesleepen. Het schijnt bovendien in de Dreyfus-zaak gewoonte te worden, zoodra het kluwen op het punt schijnt, ontward te worden, zoo spoedig mogelijk een nieuw incident te scheppen, om het behaalde voordeel van de revisionisten weder te vernietigen. De vriendschap tusschen Engeland en Frankrijk, die na de Faschoda-zaak slechts met moeite in stand bleef, heeft opnieuw een duw gekregen. In Frankrijk vreest men, naar uit de uitlatingen der Parijsche bladen blijkt, dat de Engelschen slechts naar een voorwendsel zoeken, om den Franschen den oorlog te verklaren, met het doel, om het voorbeeld van de Vereenigde Staten betreffende Spanje's bezittingen, te volgen. Amerika heeft zoo betrekkelijk gemakkelijk de Spanjaarden van hun kostbare kolonien beroofd, dat eenige Franscbe bladen vast overtuigd zijn, dat Engeland wil pro- beeren dat na te doen, door een oorlog met Frank- te beginnen en dit land zijn kolonien af te nemen. Daar een eventueele oorlog tusschen beide mogeud- heden slechts ter zee gevoerd zou kunnen worden, komt de overmacht van het Fransche op het Engelsche leger niet in aanmerking en Engeland zou Frankrijk's vloot gemakkelijk in den grond kunnen schieten en de kolonien inpalmen. Klaar- blijk zijn de Franschen uit vrees voor Engeland's plannen eenigszins zenuwachtig geworden en zoo komt het, dat zij vriendelijker dan ooit tegen Duitschland optreden en er reeds gesproken wordt over een toenadering tot dit land. Een botsing tusschen de Amerikanen en de opstandelingen op de Philippijneu nadert al meer en meer en de stemming in de Vereenigde Staten met betrekking daartoe is er niet rooskleuriger op geworden. De toestand op Ilo-Ilo is zeer kritiek. De opstandelingen barricadeeren de straten en zij hebben in vele huizen groote hoeveelheden petroleum opgeslagen, waardoor de geheele handelswijk, zoodra de Amerikanen het bombardement beginnen, iu durfde 't opnemen tegen Ruslaud en de heele wereld! Waar ze nu is? Vraag 't haar zelf. Verhongerd misschien Misschien ook in zoo'n helschen put, wat ze hier een gevangenis noemen. En waarom heeft ze dat gedaan Omdat ze haar niet bij hem zouden vinden. 't Is een heel ding, maat, een meisje alleen op zoo'n kust als hier Ik heb er twaalf maanden voor over, als dat haar hier terug kan brengen. Reuben stak nu zijn pijp aan en ging kijken naar het Russische oorligsschip in 't verschiet. Zeg, John, wat deuk je Zou die wel hier zijn, als ze geen nieuws van ons hadden. Die komen toch niet, om naar de visschers te kijken Natuurlijk weten ze van ons afmaar daarom kunnen ze nog niet door tien voet dikke rotsen heen kijken. Wie zal hun zeggen, dat wij hier zijn. Praat toch niet als een kind Reuben trok beleedigd aan zijn pijp en ging naar de andere zijde van het schip. Ik wou, dat de baas aan boord was, zei hij wat moet hij ginds doen 't Is nu acht uur ge- leden, dat ze weg is. Hoe kan je iemand vindeu na zoo'n tijd Ja wel, jongen, maar 't tij gaat niet zoo hard als een vrouwentong. Als zij hier ergens aan land is gegaan, moet ze er nog zijn, en wij zullen haar vinden. Reuben keek nadenkend naar 'teiland waarop zijn meester was geland om te zien of hij iets van de kleine vluchtelinge kon ontdekken. Paul was bijna krankzinnig geworden, toen hij had vernomen, dat ze weg was. De zekerheid, dat hij bijna gewonnen had en nu alles verloor, beroofde hem van de kracht om te denken. Hij zag zich zelven gebrandmerkt als verrader, veracht door de menschen, die hem hadden liefgehad, ge- worpen uit een eervolle loopbaan en nu alleen in deze onbewoonde eilanden, op 't oogenblik, vlammen zal opgaan. De vreemdelingen zijn aan boord van den Engelschen kruiser »Bonaventura" gevlucht en de bankinstellingen hebben haar gelden aan boord der schepeu in veiligheid ge bracht. Een proclamatie van president Mac-Kinley werd door de opstandelingen met minachting ont- vangen en zij verklaarden een verzoening voor onmogelijk. Ook te Washington wordt toegegeven, dat de toestand op de Philippijneu uiterst hachelijk is. Indien vijandelijkheden onvermijdelijk zijn, zal het eiland Guimaras tot operatie-basis worden gebruikt, maar de Amerikaausche regeering geeft de hoop op een vreedzame oplossing der moeilijk- heden nog niet op. Bij eene aanschrijving van den Minister van Financien van 10 Jan. 1.1. is de inwisseling van zegels en de overstempeling van gezegeld papier in veel opzichten vergemakkelijkt. Moest men zich tot heden om dergelijke inwisse ling of overstempeling te bekomen, bij gezegeld request tot den Minister wendeu, waarop dan meestal eene beschikking volgde waarvoor 0,75 aan zegelrecht moest worden voldaan, thans kan men zich rechtstreeks wenden tot de betrokken ontvangers, die nn bevoegd zijn om op eigen ver- antwoordelijkheid beschreven of onbruikbare zegels en formulieren te verwisselen of over te stempelen, mits de stukken nog in hun geheel zijn, daarop geen handteekeningen voorkomen en ze niet zoo danig zijn beschreven, dat ze deel kunnen uit- maken van voltooide stukken. Men meldt Met den hengstenverkoop te Bergen op Zoom heeft het Rijk goede zaken gemaakt. Bij inkoop hadden de 14 hengsten gekost ,/4435. Aan voeding enz. werd, gerekend tegen f 1 per paard en per dag, gedurende de drie jaar f 15,400 betaald, zoodat de beesten kostten f 19,835. Zij brachten op 32,340, blijft dus over f 12,505. Zelfs als de koopers voldcen aan het verlangen en de beesten hier te lande drie jaar ter dekking beschikbaar stellen, waardoor zij 40 pet. van de koopsom terugkrijgen, blijft er nog winst over. dat hij met hart en ziel smachtte naar liefde. Mijn vrouwtje mijn geliefde had hij ge- roepen, toen hij uit zijn bezwijming was ontwaakt. Ik mag je niet verliezen Ik kan je niet missen Ik kan niet alleen leven Hij bedacht, wat Marian's liefde voor hem was wat die voor hem kon. Vloeken kwamen hem op de lippenen dan sloop de vreeselijke ver- denking in zijn hoofd, dat het meisje hem had verlaten, om de plannen der vesting naar Engeland te brengen en ze daar te verkoopen, zooals haar voornemen was geweest. Doch hij wilde niet luisteren naar die stemen toen de verlamming van den eersten schrik was verdwenen, begon een nieuwe werkzaamheid. Hij werd vervuld van koorts- achtige haast, om haar te zoeken. Hij zou haar vinden, zei hij, al moest hij in dit oord leven en sterven Er was nog een boot aan boord der Esmeralda" hij beval, die te water te laten, opdat geen kanaal, geen kreek ondoorzocht bleef. Roekeloos, zonder te letten op het gevaar, verhief hij klagend zijn stem om haar te roepen in menige rotsige haven, op menig eilandstrand. Het geruisch van den wind alleen gaf antwoordde zee was zonder medelijden. 's Middags bereikte het jacht een eiland, dat op zonderlinge wijze door een gordel van rotsen werd beschermd. Hier kregen de mannen het eerst den Russischen kruiser in 't oog, die op vrij grooten afstand in de open zee lag, en ze brachten hun schip achter een der rotsen in veiligheid, terwijl hun meester, koppig eu niet te weerhouden, aan land ging, om te zien, of hij van de hoogten iets kon ontdekken, wat leek naar de vermiste boot en de kleine zwerfster, wier vlucht hij nu begon te begrijpen. Doch de reis was vruchteloos. Hij zag niets dan hier en daar een visscher. Een groote vrees, de TER NEUZEN, 16 Januari 1899. Bij Kon. besluit is benoemd tot ingenieur van den rijks waterstaat 3e klasse de heer A. Th. de Groot, thans adspirant-ingenieur alhier. Hedennacht is beoosten Ter Neuzen op het strand geloopenhet Eng. 3mastschip Astracana, kapt. Griffiths, van Iquique naar Antwerpen met salpeter. Hedennamiddag is het schip met assistentie van een sleepboot vlot gekomen. Bij het lichten van het anker kwam iets onklaar aan het ankerspil waardoor een matroos overboord sloeg en verdronk, de timmerman een arm brak en 2 andere matrozen inwendig werden gekwetst. Het schip is opgesleept naar Antwerpen. Door de landbouwvereeniging te Nieuwe Pekela werd Zaterdag aanbesteed de levering van 80,000 K.g. chilisalpeter. Hiervoor werd het minst ingeschreven door den heer P. J. Versluijs alhier. Ook te Zuidwending (Gr.) was de heer Yersluijs de minste inschrijver. Zaterdagmorgeu kwam de van Vlissingen naar Breskens vertrekkende prov. boot ,/Zelandia" in aanvaring met de in de haven komende Bel- gische loodsschoener no. 15, waardoor de „Zelandia" aan de keuken, kajuitstrap en brug zoodanige schade bekwam, dat terugkeer noodzakelijk was. Een der passagiers, een geestelijke, bekwam eene kneuzing aan de hand en een der beenen, waardoor hij mank liep. De loodsschoener beliep schade aan den kluiverboom. Hoek. Het stormweder van jl. Donderdagnacht heeft aan den dijk van den Nieuwen Westenrijk- polder veel schade aangericht en een groot gat in den dijk geslagen nabij de kruin, dat veel gevaar opleverde voor eene doorbraak. Axel. Bij den landbouwer M. S. onder deze gemeente heerscht onder het rundvee het moud- en klauwzeer. Houtenisse. Zooeven vernemen wij uit goede bron, dat met 1 April a. s. eene veebrug zal geplaatst worden aan het station Vlake ter wille van het veevervoer voor het oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen. vrees, dat Marian was opgenomen door den kruiser, maakte plaats voor de veronderstelling, dat zij ergens aan land verscholen was. Hij bleef echter turen en turen en wilde niet naar het jacht terugkeeren, eer de scherpe oogen van zijn geleider 't gevaar bemerkten, waarin ze verkeerden. Ze hebben een boot uitgezet, meueer, zei de man en ze vuren een kanon af. Inderdaad steeg een wit rookwolkje op boven het dek van den kruiser, en 't dof gedreun van een kanonschot werd vernomen. Paul aarzelde niet langer, maar haastte zich terug naar zijn schip, om te raadplegen met de mannen, die op hun ruwe manier hem zooveel sympathie toonden. Welriep John, toen hij 't kleine bootje gewaar werd, nieuws, meneer Paul schudde het hoofd. De kruiser zet een boot uitdat is mijn nieuws John. Naar de hel met die boot Wat moet die hier Paul lachte droevig, terwijl hij op 't dek der ffEsmeralda" sprong. Jelui bent goede kerels, zei hij, en je bent trouwe vrienden voor mij geweest. Ik alleen ben verantwoordelijk voor deze zaak. Waternu gebeurt, kan mij niet schelen. Maar jelui, vrienden, moet aan land gaan en mij alleen hier laten, om hen te woord te staan. John Hook stak de handen diep in de broek- zakken. Hoor eens, meneer, zei hij, als er wat te doen is, dan ben ik er bij. Zeg eens ben ik een Engelschman of een buitenlander Hij keek vragend rond, en de anderen zeiden Ja, ja, dat is de quaestie, John. Ik let er niet op, wat jelui bent, sprak Paul glimlachend 'tis voldoende, dat je mijne vrienden bent geweest.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1