^iemengde berichten. TER NEUZEN, 13 Januari 1899. RECHTSZAKEN- Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Kantongereclit te Ter Neuzen. Bij den sformvloed van heden morgen bereikte het water in de Schelde een stand van 1,65 M. boven gewoon hoogwater. Belangrijke schaden kwamen aan de zeedijken aan deze zijde der Schelde niet voor. Alleen eenig grondverlies aan de in den jongsten zomer aan den calamiteuzen Nieuwen Neuzenpolder en aan de cal. polders Margaretha, Kleine Huissens en Eendragt uitgevoerde dijksverhooging en dijksbe zwaring werd ons medegedeeld. De Noorsche bark Daphne, kapitein Mattssen, van Gotenburg naar Bristol met eene lading ge schaafde planken, is na een reis van 7 weken te Vlissingen op de ree gekomen doch bij den storm van heden nacht van de ankers geslagen en boven deze haven aan den Eendragtpolder gestrand. Boer en achtersteven sloegen weg zoodat het vaartuig zwaar lek is. Beroepen bij de Ned. Hervormde gemeente te Goingarijp c. a. (Briesland) en te Kuinre (Overijssel de heer J. Gouverneur, cand. te Rotterdam. Verplaatst met 1 Eebr. a. s. de commiezen bij 's rijksbelastingen L. Minderhoud van Hulst naar Vlissingen (stad) en J. W. H. Hogervorst van St. Jansteen naar Hulsttot commies 4e klaasse te St. Jansteen is benoemd C. Reus, zeemilicien te Harliugen. Men schriift ons over de veekwestie In de quarantainestalling te Clinge (Waes) is het mond- en klauwzeer uitgebroken. In verschillende locale bladen zal men deze week een bericht als 't bovenstaande aantreffen. Heel veel meer verwacht ik niet, dat er over gezegd zal worden. En toch is dit een zware slag menigen kleinhandelaar toegebracht. Ieder, die er tusschen zit, zooals ik, voelt pas hoe mooi hij in de val geloopen is, hoe zeker hij geruineerd is, door de zoogenaamde voorzorgsmaatregelen der Belgische regeering. Weken lang toch staan daar nu de beesten, als dure kostgangers op kosten van den veekooper, wiens centjes er in zitten. Behalve de nadeelen die er bij slot van rekening uit voortvloeien is de kleine koopmau nu in eens broodeloos, daar zijn klein vermogen in die beruchte quarantainestal staat. De kleine man (kapitalisten die er tusschen zitten komen zoo iets wel te boven), betaalt daar den tienden penning vail zijn eigen kapitaal en is bovendien werkeloos en broodeloos bij het gemis zijner penningen. Hoelang moet dit nog duren Zal daar nu eindelijk eens aandacht aan geschon- ken worden door invloedrijke personen in ons gewestals Burgemeesters Statenleden en onze afgevaardigden ter Tweede Kamer Zoo ongeveer spreken de betrokken personen. Nu is het de vraag of zij overdrijven of niet. Of er inderdaad reden is voor dat beroep op hen die geroepen zijn voor de belangen hunner en ik zal maar zeggen onderdanen, te waken. Mij dunkt van ja. Wettigt eene zoo weiuig beteekeuende ziekte als mond- en klauwzeer maatregelen als thans genomen worden 1°. Verlenging der quarantaine met 42 dagen, geen rekening houdende met de mogelijkheid van spoedig doorzieken en herstellen. 2°. Het wegwerpen der melk die zelfs niet tot voedsel mag strekken voor eventueel in den stal geboren kalveren. Neeu, het is te kras. Ook is de gewone quarantaine, die, alles te zamen genomen, een paar weken duurt veel te lang. Is dat ter bestrijding van mond- en klauw zeer, wat is het dan anders, dan vechten tegen windmolens. In ons land wil men al jaren de mazelen bij kinderen bestrijden en men heeft al holen, door 't zeewater in den rotsigen oever ge- rnaaktze luisterde, of ze ook cenig geluid hoorde maar do angstige stilte werd niet verbroken. Geen spoor van iets, dat op een menschelijk verblijf geleek, was te ontdekken. Dat geheimzinnige voorval verergerde nog in hooge mate haar span ning, en met ware ontzetting dacht zij aan de mogelijkheid, hier den nacht te moeten doorbrengen. 't Was nu ongeveer drie uur in de namiddag. De honger begon steeds grooter kwelling te worden ze had de kracht niet meer om te loopen, doch durfde niet te slapen ze wist niet wat haar kon overkomen, als in haar slaap de verschijning kwam. Ze had een schuilplaats gevonden op een hoogte achter een rotsblok, waar ze beschaduwd was voor de zon, en waar niemand naderbij kon komen, zonder dat zii 't merkte. Op 't oogenblik zelfs, dat zij zich voorhield, dat ze de oogen niet mocht sluiten, zegevierde de vermoeienis en ze viel in een diepen slaap, waaruit ze niet oniwaakte, eer de zon daalde tot den rand van den horizon en de koelte over het eiland kwam. 't Westen vlamde als een landschap van bloed- roode bergen, badende in duizendkleurig licht, en schaduwen kropen langzaam voort tusschen de rotsen. Marian rees overeind, boos, dat ze zoo lang had geslapen. Haar hoofd brandde en de handen waren kil. Nooit had ze geweten, dat honger zulk een vijand was. Ze zou de helft van haar leven gegeven hebben voor een stuk brood en een dronk melk. Ze stond op 't punt gras te eten. Jdet moeite stond ze op en besloot, nog wat water even weinig succes als met de maatregelen tegen mond- en klauwzeer het geval zal wezen. En nog eens dergelijke ziekten geven geen reden tot zulke belemmeringen. Bovendien is hier het middel erger dan de kwaal want het ophoopen van't vee werkt de ziekte in de hand. Streng toezicht en speciale keuring eu behandeling der koeien aan de grens met het oog op tuberculose, den grooten vijand van mensch en dier is nookzakelijk, doch daarvoor zijn een paar dagen quarantaine voldoende. Doch het is wel meer gezegd Belgie wil iets anders. Zaamslag. Werden onlangs door baldadige hand een 130tal boomen, toebehoorende aan de Wed. A. Dieleman, van hun schors beroofd, in den nacht van 11 op 12 Januari j.l. troffen 32 jonge fruitboomen op de hofstede van den landbouwer C. E. Michielsen alhier hetzelfde lot. Ofschoon de daders onbekend zijn is het even wel te hopen, dat men hen spoedig op het spoor mag komen. Westdorpe. De loop der bevolking dezer ge meente was over het afgeloopen jaar als volgt Geboren werden 30 m., 18 vr., totaal 48, waaronder 2 m. en 3 vr. onecht. Overleden zijn 13 m., 11 vr., totaal 24. Levenloos aangegeven 1 m. In de gemeente vestigden zich 23 m., 35 vr., totaal 58, terwijl naar elders vertrokken 33 m., 41 vr., totaal 74. Er werden 5 huwelijken voltrokken, alien tusschen jongmans en jonge dochters. mann. vr. totaal Bevolking op 31 Dec. 1897 938 903 1841 31 1898 945 904 1849 alzoo eene vermeerdering van 8 personen. Gedurende het jaar 1898 werden door het telephoonkantoor alhier 299 telegrammen be- handeld, waarvan 124 verzonden en 175 ontvangen. De loop der bevolking van de gemeente Graauw was over 1898 als volgt Geboren 33 m., 40 vr., totaal 73 waarvan 1 vr. onecht 69 57 126 102 m., 97 vr., totaal 199 17 in., 14 vr., totaal .31 53 u 131 78 Gevestigd Totaal Overleden Verhuisd Totaal 95 m., 67 vr., totaal 162 Levenloos aangegeven 2 m., 4 vr., totaal 6. Er werden 19 huwelijken gesloten. mann. vr. totaal Bevolking op 31 Dec. 1897 1039 989 2028 31 1898 1046 1019 2065 alzoo vermeerderd met 7 m., 30 vr., totaal 37 zielen. Hoofdplaat. De heer E. B. Couvee, cand. te Leiden, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt. De rechtbank heeft in hare zitting van 13 Jan. het volgende vonnis uitgesproken W. M, oud 16 j., dienstknecht te Axel, is wegens het doen van een valsche aangifte vrij- gesproken. Zitting van 12 Januari 1899. Veroortleeld zijn A. D., werkman te Axel, ter zake van overtrading der jachtwet; tot 2 boeten elk van 5 subs. 4 dagen hechtenis voor iedere boete, met verbeurdverklaring van het in beslag genomen geweer. W. v. d. V., werkman te Zaamslag, ter zake als voren tot 2 boeten elk van 4, subs. 4 dagen hecht. voor iedere boete, met verbeurdverklaring en uitlevering van het niet in beslag genomen geweer, of betaling der waarde ad f 10, subs. 8 dagen hecht. te gaan drinken aan de bron maar zoodra zij op hare voeten stond, gaf ze een kreet van vreugde en klapte in hare handen, als een kind, dat een blijde tijding hoort. Terwijl ze sliep, had iemand een ruwen houten bak naast haar neergezet. Ze lichtte het deksel op en zageen stuk bruin brood met een stuk vleesch en groente. Dichtbij lag een flesch wijn, wrang en slecht, maar voor de arme zwerfster meer waard dan het heerlijkste Eransche druiven- bloed. Een wonder riep ze blijde, terwijl ze het harde brood in de hand nam en een slok wijn dronk. De geest is hier geweest, terwijl ik sliep, en ik deel zijn maal. O, hoe kostelijk is het, te eten en te drinken De wijn verwarmde en verkwikte haar 't bloed vloeide weer naar hare bleeke wangen zenuwach- tig trilden hare leden. Zij vreesde nu de ver schijning niet meer; ze wist nu, dat 'teen zwer- vende monnik was, die op dat eiland vertoefde, en die zich over haar had ontfermd. Al hare gedachten waren nu gcricht op het vlotmaken van haar boot, om te koersen naar de onbekende haven, welke haar redding zou brengen. Ze wilue geen uur langer blijven op het verlaten eilandde vloed kwam nu op eu de herauten van den nacht daagden op in't Oosten. Snel at zij het maal en liep toen naar beneden aan 't strand maar daar stond ze besluiteloos een schip lag voor haar, en wel een der vreemdste vaartuigen, die ze ooit had gezien. (Wordt vervolgd). C. C., zonder beroep te Rolduc, ter zake als voren tot 2 boeten elk van f 3, subs. 2 dagen hecht. voor iedere boete, met verbeurdverklaring van het in beslag genomen geweer en patronen. P. F. H. jager te Zuiddorpe, ter zake als voren: tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. A- v- d- W., zonder beroep te Evergem, ter zake als voren tot 2 boeten elk van /5, subs. 5 dagen hecht. voor iedere boete, met verbeurdverklaring van het geweer en van den haas. (j. Litimmerman te Selzaete, ter zake als voren tot 2 boeten elk van 3, subs. 3 dagen hecht. voor iedere boete. met verbeurdverklaring van het geweer. L. C., grondeigenaar te Brussel, ter zake van het schieten van een kievit; tot eene boete van 3, subs. 1 dag hecht. zonder beroep te Ter Nenzen, ter zake van 1«. loopen op den spoorweg zonder vergunning en 2®. strooperiitot eene hechtenis van 5 dagen en tot eene boete van f 1 subs 1 dag hecht. J. C. v. G., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van strooperij, gepleegd m. o. d. o.tot eene hechtenis van 10 dagen. P. J. S. en M. N. S., zonder beroep te Westdorpe, ter zake als voren; tot een boete van /0,50 en f 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. M. v. d. K., schipper te Ter Neuzen, ter zake van als schipper geen licht voeren op zijn voor anker liggend vaartuig tot eene boete van 6, subs. 4 dagen hecht. A. S. R., schipper te Philippine, ter zake van het gebruiken van een visschersvaartuig zonder nommer of letterteeken tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. A. S., koopman te Koewacht, ter zake van het vervoer van een dier op noodeloos pijnlijke wijzetot eene boete van f 5 subs. 3 dagen hecht. iv. O. en P. v. O., koopman en poclier te Stekene, ter zake van op den openbaren weg trekdieren [onbeheerd laten staanieder tot eene boete van 2, subs 2 dagen hecht. D. S., landbouwer te Zaamslag, ter zake van zonder recht kippen laten loopen op anders grond; tot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. G. II. W., winkelier te Sas van Gent, ter zake als voren tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. P. C. d. J., werkman te Zaamslag, ter zake van zonder recht loopen op bezaaiden grondtot eene boete van f 3 subs. 3 dagen hecht. A. S. Ii., P. J. F. d. W., A. v. W., schippers te Philippine, ter zake van nachtelijk burengeruchtieder tot eene boete van f 4, sub9. 3 dagen hecht. voor iedere boete. J. d. L., J. F. v. W., schippers, W. A. v. A., P. A. d. L., arbeider en letterzetter te Philippine en Sas van Gent, ter zake als vorenieder tot eene boete van f 3, subs. 2 en 3 dagen hecht. voor iedere boete. C. M., F d. B., J. E., V. L., C. M., F. d. B., V. L., L. V., arbeiders, alien te Ertvelde, A. B., C d. K., arbeiders te Bassevelde en P. v. A., veedrijver te Waterland, A. D koopman te Caprijcke, E. d. B., zonder beroep te Eede, ter zake van zonder recht vee laten loopen op eenig weiland ieder tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. L., visscher te Philippine, ter zake van het bevisschen van de Schelde zonder consent tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. J. d. K., knecht te Hoek, ter zake als vorentot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. E. Marbeidster te Zaamslag, ter zake van het rapen van schelpvisch; tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. T. v. W., J. v. d. H., S. H., werklieden te Ter Neuzen, ter zake als voren ieder tot eene boete van f 1, subs. 2 dagen hecht. voor iedere boete. E. v. A., landbouwer te Wachtebeke, ter zake van in staat van dronkenschap verkeerende de orde verstoren tot eene boete van 6, subs. 3 dagen hecht. L. d. C., zonder beroep te Sas ran Gent, J. B. D., M. C. L. K., D. C. d. R., werklieden te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap; ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. L. D., visscher, C. P. K., tijman te Ter Neuzen, ter zake als voren ieder tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. voor iedere boete. O. B., bierhuishouder te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van f 6, subs. 3 dagen hecht. II. V. J., zonder beroep te Sas van Gent, ter zake als voren dnemaal gepleegd; tot 3 boeten elk van 3, subs. 3 dagen hecht. voor iedere boete. M. A. D., verlaten huisvrouw van L. G., ter zake als voren bij eerste herhaling; tot hechtenis van 3 dagen. J. P., werkman te Zaamslag, ter zake als voren bij vierde herhaling tot hechtenis van 8 dagen. rij^esproken t A. v. F., slachter te Zaamslag, ter zake van overtreding der wet op de hondsdolheid. Dat de scheepsbouw in Nederland wel kan concurreeren met dien in het buitenland, blijkt wel o. a. uit het feit, dat van de werf der firma A. F. Smulders te Slikkerveer in het afgeloopen ;aar een 13tal vaartuigen te water gelaten zijn, waarvan slechts een voor Nederland bestemd was en de overige alle voor andere landen in en buiien Europa. In sommige weilanden in de Friesche ge meente Doniawerstal staan de paardebloemen reeds in bloeibij den veehouder D. Ozinga aldaar zijn reeds jonge duiven uitgebroeid, terwijl men op verschillende plaatsen in Friesland reeds groote coppels kieviten ziet Een treurig voorval vond verleden week plaats in de buurtschap Holtheme onder Gramsbergen. Een landbouwer aldaar had eene koe geslacht voor eigen gebruik en eenig afval daarvan buiten op een mesthoop geworpen, waarop de vogels af kwa men. De oudste 23jarige zoon, dit ziende, had een geweer genomen om uit de schuur door een raampje daar op te schieten doch wat ge- beurde? Wel werd een kraai gedood, maar het geweer sprong uit elkander en de jongeling werd tegen het hoofd getroffen, er volgde een bloeding, men wist geen raad, zoodat de vader onmiddellijk met hem ging naar den arts te Gramsbergen. Deze constateerde direct het ergste en zoo ligt de ongelukkige nog sprakeloos, terwijl zijne familie het ergste voor oogen ziet. Nader meldt men dat de ongelukkige aan de bekomen verwonding overleden is. Te Sleeuwijk is Dinsdagavond een 60jarige vrouw, door een duizeling bevangen van een ladder gevallen die naar den zolder leidde, en niette- genslaande spoedig hulp bij de hand was, eenige oogenblikken daarna overleden. Een landbouwer in de Krimpenerwaard ontving dezer dagen van zijn veearts een zorg- vuldig ingepakt geneesmiddel voor een zieke koe. Toen man en vrouw bij het losmaken van het pakje zagen, dat het houtkrullen bevatte, werd beraadslaagd hoe men die krullen zou toedienen zoo als ze daar waren, of gekookt, of op een andere wijze toebereid. Daar men krullen, als medicament voor een ziek rund, toch al te gek vond, werd besloten de komst van den veearts af te wachten. Toen deze eindelijk opdaagde, haalde hij voor de oogen van het verbaasde echtpaar uit de hout- wol-krullen zooals zij die noemden een pot smeersel te voorschijn, waarvan de inhoud hun ziek beest had moeten genezen. was men in de Tielsche papier- fabriek bezig met het buigen van eene koperen buis, gevuld met hars. Deze buis werd verhit. Plotseling barstte zij uit elkaar. De directeur der fabriek, de heer Beerninck, eg de voile lading hars in het aangezicht, waardoor dat op vreeselijke wijze werd verwond. Gelukig bleven zijne oogen gespaard. Een werk man ontving daarbij ook ernstige brandwonden aan zijn hand. Uit Stiens schrijft men aan de Leeuw. Ct. //De put, waarin de werkman D. op zoo nood- lottige wijze zijn leven liet, scheen niet afgewerkt te mogen worden. Het onheil geschiedde op een diepte van ongeveer achttien voet. Tot op ve.ertig voet diepte was het werk voortgezet door twee mannen, vader en zoon, uit Hallum. Volgens hen was het onderste gedeelte van den put den vorigen avond niet met steenen bezet geworden, zoodat des anderen morgens daar eene verzakking of verschuiving werd waargenomen. Omdat goede raad hier duur was, werd het besluit genomen den put te dempen. Naast dezen put was voorheen een andere, die gedempt is geworden voor de nieuwe werd gegraven. Nu was de aardlaag tusschen beide misscbien niet breed of niet compact genoeg, om instortingen te weerstaan. Tenminste aan dien kant werd de eerste verzakking waargenomen." le Hoogeveen is thans uit tien sollicitanten door het Bestuur der Ned. Herv. kerk aldaar tot z/trommelslager benoemd Jb. Leijssenaar, schoen- maker aldaar. De gewoonte om zich //met de (rom voorop" naar de kerk te begeven dagteekent aldaar reeds van voor 1652. Toen ter tijde bestond te Hooge veen nog geen bedehuis, maar was te Echten, op ongeveer een uur afstands, eene kapel. De toen- maligen eigenaar van de ,/Heerlijkheid Echten", die van militairen bloede was, liet des Zondags de trom roeren, hetgeen op verren afstand gehoord kon worden, om de menschen op te wek- ken hunue godsdienstplichten te vervullen in genoemde kapel. Later, toen te Hoogeveen zelf een kerk verrees, is dit gebruik tot op den huidi- gen dag in zwang gebleven. Dezer dagen is melding gemaakt van een knaap, die het paardenspel van zijn voogd was ontvlucht en zich bij de politie te Nijmegen had aangemeld. Nadat de voogd het ventje had afgehaald, vertrok het gezelschap van Wijchen naar Doetinchem. Iemand te Nijmegen, die medelijden met den jongen zwerver had, wist in laatstgenoemde plaats het hart van den voogd te vermurwen en nu is de jongen te Nijmegen onder een vriendelijk dak. In een vergadering vau belangstellenden zal uitgemaakt worden wat men voor zijn toekomst zal doen. Eergisteravond is te Bolsward een meisje van dertien jaar, dat in de Bolswarder-Leeuwarder vaart een emmer moest uitgieten, verdronken. Door de duisternis misleid, is een der oudste bewoners van Haarlemmermeer, J. Lammers, drager van t Metalen Kruis, in de nabijheid zijner woning verdronken. De overledene bereikte den ouder- dom van 88 jaar. le Oud-Gastel (N.-B.) is eergisteren de andbouwer M. Panen honderd jaar oud geworden. De man is zoo kras, dat hij op het veld of in de schuur nog lichten arbeid vericht. Door den visscher Spruit, te Loosdrecht is in den Loenderveenschen polder een snoek ge' vangen ter zwaarte van 20 pond. Toen het reus- achtige dier in de kaar was gedaan, spuwde het een ander snoekje uit, dat nog anderhalf pond woog. Naar verluidt is de bekende tooneelspeler Louis Bouwmeester voor eenige weken te Amsterdam aan een groot gevaar ontsnapt. Naar men weet, speelt Bouwmeester in Langen- dijk's ,/Don Quichot op de Bruiloft van Kamacho" de rol van den schildknaap Sanche Panche. In let laatste bedrijf verorbert hij een kapoentje en drinkt daarbij eenige glazen wijn. Op den be- wusten avond ledigde Bouwmeester hef glas slechts gedeeltelijk, maar telkens schonk hij bij, zoodat het publiek den indruk kreeg, dat hij alle glazen tot den bodem leegdronk. Nu is het de gewoonte, dat //Sanche Panche" aan den souffleur het overblijfsel geeft van zijn maal. Het glas was door de //geschminkte" lippen van den acteur wat vuil gemaakt, waarom de heer Bouwmeester het met het daarin gebleven restje wilde omspoelen. Toevallig in het glas kijkend, zag hij iets in den wijn liggen. Hij nam dit er uit en kwam toen tot zijn groote ontsteltenis tot de ontdekking, dat zich een twintigtal spelden in let glas bevonden. Verschrikt wierp hij het glas op den grond voor den souffleur, die eveneens hevig verschrikte op

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2