A lgemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3713. Donderdag 12 Januari 1899. 39e Jaargans;. IRO0ISTADT. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. POLITIEK OVERZ1CHT. FJKTJI JLJLE TO N 27) TER UIZIVNIIII COliRAlVT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Hit bind verscfaijnt jftaanda^-, WoenRdag- en Vrijda^avomt, uitgezomlerd op Feestdagen, bij den aitgever P. J. WAI UK HIDE te Ter leazen. Terwijl Mr. Mazeau, eerste president van het Hof van cassatie, het voornemen heeft te kennen gegeven om, ter kalmeering van de gemoederen, in persoon het presidentschap van de Kamer van Strafzaken te Parijs waar te nemen, zoodra het aanvullend onderzoek in de Dreyfuszaak is ge- eindigd, zoodat bij de debatten over de revisie- aanvraag zal leiden, heet het, dat de crimineele kamer tot de overtuiging is gekomen, dat een der stukken uit het geheime dossier vervalscht is, terwijl Maandag te Parijs is aangekoinen Dreyfus antwoord op de hem gestelde vraag, betrekkelijk een door hem tegenover kapitein Lebron Renault afgelegde bekentenis. Dreyfus ontkent beslist eenige bekentenis te hebben gedaan, onder welke omstandigheden dan ook en betuigt opnieuw zijn onschuld. De rechter Grosjean te Versailles heeft in een schrijven aan het Hof van cassatie onthullingen aangekondigd in verband met de Dreyfus-zaak en met betrekking tot personen, die in deze zaak zijn gemengd. Luitenant-kolonel Picquart zou als chef van den informatiedienst een spionnage-comedietje op touw hebben gezet en zelfs zou hij een on- schuldige hebben laten veroordeelen door de rechtbank te Belfort een beschuldiging, welke met geen enkel bewijs wordt gestaafd. Niettegenstaande het vredelievende voorstel van den Gzaar, gaan de mogendheden maar steeds voort met het voltooien harer bewapeningen. En Rusland zelf volgt het voorbeeld der andere naties Een corresponnent te Sebastopel van de Times heeft gedurende twee maanden Europeescli Rusland bereisd, om eens te zien, wat er in Rusland gedaan werd om het schoone denkbeeld van een algemeenen vrede te verwezenlijken. Heel weinigof liever niets Dat is de conclussie, waartoe de reiziger gekomen is. Aan de Zuid-Westelijke grens staat geen man minder dan vroeger. Op de werven te St. Petersburg, Sebastopel en Nikolaieff wordt met koortsachtige haast gewerkt en in den loop van het voorjaar zullen verscheiden schepen van stapel loopen. Alle maritieme en militaire stations zijn in de laatste zes weken door de Minister van marine en oorlog geinspecteerd en met klem werd er bij Naar MAX PEMBERTON. Morgen, als de wind afueemt, gaan wij naar Stockholm ik Rat het jacht daar en we nemen een Engelsche boot naar Louden. Dan zal 'tjou beurt zijn, te vergeten, dat je een Engelsche bent je zult de vrouw van Zassulic, de vriendin van Rusland zijn. Al wat je te Kroonstadt hebt ver- nomeu, zal je vergeten de vrienden, die je in verzoeking brachten zullen voortaan vreemdelingen voor je zijn. Wij beginnen samen een nieuw leven in een nieuw land. De schaduw van 't berouw verdween van zijn gelaat, terwijl hij voortging met liaar te vertellen, wat hij te Londen wilde doeu hij hoopte op hulp van zijne bloedverwanten en op zijn bekwaamheid als ingenieur. Marian luisterde met den glim- lach op 't gelaat; maar inwendig had zij besloten hem terug te houden van dat groote offer. Hij moest, zoo 't kon, terugkeeren, niet in ongenade, maar als een man, die geworsteld had met een groote verzoeking en overwonnen. Wat haar zelve betrof, zij zou wel een middel vinden om naar Engeland terug te komen. Het in de eerste plaats dreigende gevaar, ontdekt te worden door de Russische schepen, woog niet zwaar bij haar. Zij zou vluchten hare voeten zouden haar wel dragende gedachte aan een nieuw avondtuur wond haar op. Je moet terugkeeren, liefste, zei ze op vasten toon, toen hij had uitgesprokenwij moeten een middel vinden en een veroutschuldiging. Een veroutschuldigingEn de sergeant heeft natuurlijk verteld, dat ik je van het fort de verschillende officieren op aandrongen om hun militaire toebereidselen zoo spoedig mogelijk te voltooien. En wat nog meer zegtik heb, zegt de schrijver, in de Russische pers geen regel gelezen, waarin een der beide Ministers de hoop uitsprak van het slagen der vredesvoorstellen van hun meester. yHet aantal manschappen, dat in de maanden October en November onder de wapenen is geroepen, overtreft dat van vorige jaren. De versterkingen, welke van Europeesch Rusland naar het verre Oosten vertrekken, worden verscheept met zooveel haast als de aanwezige voorraad transportmiddelen zulks gedoogt. Hoeveel spoed wordt gemaakt met de bewapening der havens van Port Arthur en Wladivostock is bekend. Verleden week (deze correspondence is van 6 Januari) zijn weer materialen en manschap pen van Odessa naar het verre Oosten vertrokken en vandaag vertrekt een kruiser van de vrijwillige vloot met dezelfde bestemming. Bovendien is officieel bekend gemaakt, dat de Centraal-Azia- tische spoorweg gereed is tot Kusk, slechts zes mijlen van den naastbij gelegen Afghaanschen voorpost. Aan het bouwen van spoorlijnen in den Kau- kasus wordt met grooten ijver gewerkt en openlijk wordt erkend, dat ze alle een strategische waarde hebben. In de laatste maanden zijn bovendien de militaire posten aan de Russisch-Turksche grens in den Kaukasus belangrijk versterkt." In Algerie is men, zoo mogelijk, nog zotter dan in Frankrijk. Max Regis, den Joden-hater van professie, de geschorste maire, is, van zijn uitstapje naar Parijs teruggekeerd, daar ontvangen als een halfgod. De paarden werden van zijn rijtuig ge- spannen, dat daarna doorenthousiaste partijgenooten werd voortgetrokkende vrouwen en dochters der gemeenteraadsleden bestrooiden hem met bloemen, enz. enz. Onder de bedrijven mishandelde men eenige Israelieten en zong anti-Semitische lie- deren. Voor een en ander betoonde Max Regis zijne dankbaarheid door van het stadhuis-balkon eene redevoering te houden, waarin hij o. a. van de Fransche Kamer van afgevaardigden gewaagde als van een ^mestput." Harerzijds heeft nu de regeering hierop geant- haalde. Ja, ze zijn zoo onnoozel te Kroonstadt Ze zullen 't gelooven, als ik zeg de gevangene ontsnapte, bij ongeluk Ze zullen mij beloonen met een pelotonsvuurAls de maan op de aarde valt, en als er geen zon meer aan den hemel staat dan kan ik terugkeeren naar Rus land. 't Is te dwaas om over te spreken En weer trachtte hij hare gedachten af te leiden door vroolijk te spreken over de toekomstmaar zij staarde naar het westen, waar de storm nog woedde boven de zee. De wind is onze vriend, zei ze nadenkend maar die wind zal bedaren, en dan Dan komt de duisternis in zijn plaats, wijfje. Zelfs al weten ze, dat wij hier tusschen de eilan- den zijn, dan zullen ze nog dagen noodig hebben om ons te ontdekken. En terwijl zij naar ons zoeken, komen wij netjes in de haven van Stock holm. Geen schip in Rusland, dat 'tin snelheid van de //Esmeralda" wint. Wij wachten op een kalme zee, en dan gaat alles goed. Marian staarde weer over het water, met de tallooze eilanden, zoo ver het oog reikte. Ze dacht aan haar vlucht, te midden dezer eenzaam- heid, ver van den geliefden man. Er schenen honderd jaar te liggen tusschen het heden en haar vorig leven. Zij verweet zich bitter, dat zij zoo'n groote liefde zoo slechts had beloond met oneer en verbanning. En sterker drong de gedachte zich op, dat ze Paul moest redden en alleen den weg gaan, waarop haar dwaasheid haar gedreven had. HOOFDSTUK XVI. Alleen. De storm uit het westen duurde nog voort, toen de mannen der „Esmeralda" te kooi gingen. Ze hadden den geheelen namiddag uitgekeken naar schepen aan den horizon, of leven op de woord door Max Regis defiuitief als maire te ontslaan. In den Senaat der Ver. Staten heeft het lid Hoar eene redevoering tegen de expension- of annexatie- politiek gehouden, als in strijd met de grondwet. Hij zou daarom stemmen tegen het vredesverdrag. De redevoering maakte diepen indruk. De heer Bryant, de vroegere candidaat voor het presidentschap, heeft te Chicago eene dergelijke redevoering gehouden. De sneltrein van New York naar San Francisco heeft nu de reis over het Amerikaansche vasteland (3047 Eng. mijlen) afgelegd in 95 uren. Dat is 13 uren minder dan tot dusverre. Blijkens een door den Minister van binnen- landsche zaken aan de Tweede Kamer overgelegden staat, was op 31 December 1897, op eene bevol- king van 5,003,800 zielen, het aantal kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal 554,526, tegen 577,055 in het jaar te voren. Voor de Provinciale Staten waren kiezers, krach- tens art. 1 in verband met art. 6 554,397, tegen 575,308 het jaar te voren. Voor den Gemeenteraad waren kiezers krachtens art. la 509,370, krachtens art. lb (beiden in verband met art. 7) 7172, totaal 516,542, tegen 519,948 het jaar te voren. In de onderscheidene provincien was het aantal kiezers, respectievelijk voor de Tweede Kamer, voor de Provinciale Staten en voor den Gemeente raad o. a. voor Zeeland 26,729, 26,658, 25,937. In dit jaar zal slechts eenmaal gelegenheid zijn tot het afleggen van het examen ter verkrijging der akte als onderwijzer en onderwijzeres. Dat examen zal aanvangen op 5 April a. s. Een te Ruhrort verschijnend blad meldt Ook op Nedorlanders schijnt de Duitsche re geering de uitzetting in ruime mate te willen toepassen. Italianen, Denen, Oostenrijkers, Rus- sen enz., werden in den laatsten tijd op groote schaal uit het land verwezen, doch Nederlanders slechts in zooverre ze zich aan overtredingen der wet of aan onzedelijk gedrag hadden schuldig gemaakt. Nu is echter hier, te Ruhrort, een jong naburige Finsche kust. Maar de zee wierp aan- houdeni huizenhooge golven op, en de vastelands- kust bleef in een mist gehuld. Zij begrepen, dat de Oostzeevloot zulk een storm niet zou trotseeren, maar reeds kalrn te Helsingfors of Reval voor anker lag. De visschers van de kust konden met dit weer niet uitzeilen, en de westenwind, die de brekers met donderend geraas op de klippen wierp, zou de uieuwsgierigen wel terughouden van de kust. Morgen zou de wind vallen morgen zouden ze weer beginnen te leven. De nacht was donker, zoodat er geen gevaar was te vreezen. Geen lichten werden ontstoken aan dek en de mannen liepen stil, geruischloos over 't dek, elkaar aflossend en blij, als't uur der rust voor hen was gekomen. Marian kon niet slapentelkens, als even de slaap hare oogen had geloken, schrikte zij wakker door angstige droomen. En als ze dan tot de werkelijkheid terugkeerde, drukte haar als lood de gedachte, dat zij een uitgebanneue was en de eer van den den man dien zij liefhad, had mee- gesleurd in haar val. John Hook en Reuben gingen verscheidene malen aan land, om te kijken, of wind en water tot kalmte kwamenmaar toen 't vier uur werd en geen verandering was te merken, vonden zij, dat 't nutteloos was, langer te wakenze konden gerust wachteu, tot 't dag werd. Zoo lagen alien vast in slaap, toen Marian opstond, zich kleedde en de hut verliet, met 'l doel, aan dek wat frissche lucht te ademen na de be- nauwende droomen. Het eerste grauwe schemer- licht was haar welkom zij stond op 't voordek en hoorde 't water eentonig klotsen tegen 't schip en de klippen aan den oever. De eilanden zonder naam werden langzamerhand zichtbaarvogels vlogen van rots tot rots; maar van menschelijk leven geen taal of teeken. Marian kon de gedachte niet loslaten, dat Paul Nederlander van onberispelijk gedrag, geem- ployeerd bij de firrna Spennemann, geheel zonder reden uitgenoodigd binnen drie dragen het land te verlaten. Thans schijnt tot een strengere doorvoering van landuitzetting te zijn besloten. Dat de loffe- lijke zorg voor den verbetering der stotfelijke en zedelijke levenscouditien in eens zulke wreedaar- dige maatregelen vereischt, is niet te begrijpen. TER NEUZEN, 11 Januari 1899. Gisteren had alhier op de bovenzaal van het /■/Hotel de Commerce" de jaarlijksche vergadering plaats van de afdeeling Ter Neuzen der schippers- vereeniging //Schuttevaer." De leden waren in grooten getale opgekomen. Na opening door den w. n. voorzitter, den heer J. Tollenaar, wenschte deze den leden een voor- spoedig jaar en herdacht tevens het groote verlies dat de afdeeling geleden heeft door het afsterven van haren hooggewaardeerden en verdienstelijken voorzitter, den heer J. A. van Boven. De secretaris gaf daarna lezing van de notulen der drie vergaderingen in 't afgeloopen jaar ge houden. Ook hij herdacht den overleden voorzitter die zoo goed de belangen der vereeniging be- hartigde. De penningmeester deed vervolgens rekening en verantwoording, welke door twee leden onderzocht en goedbevonden werd. Het bleek dat door de deelname aan het Kro- ningsfeest, waaraan groote kosten waren verbonden, een nadeelig saldo was, wat evenwel door de con tribution der steeds in aantal toenemende leden over 1899 grootendeels zal gedekt worden. Een voorstel van een der leden om twee afge vaardigden te zenden naar de algemeene vergadering, die dit jaar te Sneek zal gehouden worden, werd met het oog op den toestand der kas en den grooten afstand verworpen, doch aangenomen een dergelijk om het hoofdbestuur te verzoeken ook eens voor een algemeene vergadering in aanmerking te mogen komen. Bij meer of mindere uitvoerige besprekingen werd o. m. besloten nogmaals pogingen aan te wenden tot het moest gered worden. Als hij alleen was zoo drong zij zich op zou 't hem gemakkelijk val len, terug te keeren met 't een of ander verhaal, dat Bonzo en Stefanovic kon overtuigen van zijn trouw. Die mogelijkheid mocht zij hem niet ontnemen. Hij had haar alles gegeven zij mocht op haar beurt niet kariger zijn. Ik zal hem redden, ondanks hemzelven, herhaalde zij telkens in gedachten. Men zal mij op dit jacht niet vinden. Ik ben zooveel jaren alleen geweest ik kan alleen blijven tot mijn einde. Zij zag naar de zee, die met geraas schuimend drong in 't smalle kanaal tusschen de eilanden. Honderd plannen, vizioenen van haar vlucht en de avonturen, die zouden volgen, kwamen haar bliksemsnel voor den geestEn eindelijk nam ze een besluit. Vlug, stil, met rappe handen, trok zij de boot van 't jacht, die aan den achtersteven lag, naar de valreep, die was neergelaten. Koortsachtige haast beheerschte hare bewegingen. Zij vreesde, dat het voile daglicht zou komen, om ieinand te wekken, die haar werk belette. Ze moest het nu wagenze moest den strijd aanvaarden, alleen en zonder vrienden. IJverig weerde zich de tengere gestalte, in 'teenvoudig grijze kleed. Tranen van smart welden op in hare oogenze boog zich naar het dek en kuste het op de plaats, waar zij wist, dat hij sliep. God zegene je, Paul, mijn Leveling God loone je voor al je liefde Zij gleed in de boot en de reis begon de pclgrim was weer alleen en het gordijn van mist scheidde haar weldra van het jacht. Toen de mannen den eigenaar der ^Esmeralda" wekten, om hem te vertellen, wat ze hadden ontdekt, stond hij lang sprakeloos te staren in den morgennevel. Reuben sprak, om hem uit zijn verdooving te wekken. Hij keerde zich om,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1