Algemeec Nieaws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaander No. 3712. Dinsdag 10 Januari 1899. Yerkoop sterken drank in liet klein. 39e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. POLITIEK OVERZICHT. FEUILLETON Op 't eiland zonder nnain. TER NEUZEN, 9 Januari 1899. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Pranco per post: Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Alt ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DM blad veFMhynt Woe^dag- en Vrijdayavond, uUgezon.lerrt op Feestrtagen, bij den altgevei- P. J. VAW PIS »*IBB te Ter len.ea. Ingekomen verzoekschrift om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in deze gemeente N A A M VAN DEN VERZOEKER. LOCALITEIT waarvoor vergunning wordt verzocht. Verdere toelichting. DIELEMAN PETRUS. Linkerlokaal en rechter- opkamertje van perceel wijk O 2!) Triniteit (Zwaantje). vroeger B. J. Goelhals. Ter Neuzen, 9 Januari 1899. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. C. IIARTE, L°. Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. Zweden en Noorwegen trekken voor Denomar- ken partij tegen Pruisen. Het Stokholmsche Aftonbladet zegt, dat elk nationaal-ongeluk, dat een der drie Noorsche rijken trof, steeds bij de stamverwante volken deelneming gevonden heeft. Het invloedrijke Zweedsche blad proclameert thans, naar aanleiding van de uitzettingen der Denen, bet „economische Skandinavisme". Het blad scbrijft o. m.//Het ligt voor de hand, dat de Denen de Duitsche gewelddadige maatregelen beantwoorden op de eenige wijze, die voor hen mogelijk is, n. 1. door het afbreken van de handels- betrekkingen met Duitschland. Zij blijven daartnede op een gebied, waarop niemand hun recht bestrijden kan, terwijl de Duitschers te gelijkertijd op de gevoeligste wijze worden getroffen. De wereld is vrij, alle markten staan open voor wie koopen wil en waarom zal een koopman zich tot een volk wenden, dat slechts rouw en vernedering over zijn land brengt. Ook in Noorwegen steekt het //econoinische Skandinavisme" het hoofd op. Te Christiania bebben vele voorname firma's hun betrekkingen met Duitsche firma's afgebroken en men verwacht dat de beweging zich nog veel verder zal uitbreiden. Bij sterke concurientie tusschen de grootindus- trieele landen, Duitschland, Engeland, Noord- Amerika en Fraukrijk kan men er van overtuigd zijn, dat de Duitsche industrieexport een gevoeligen slag in de Skandinavische landen zal krijgen. Een ander voornaam Zweedsch blad, de Goteborgs Handels- och Tjofartstidning, dat tot nu toe zeer Duitschgezind was, schrijft//Wij zien de Duit- Naar MAX PEMBERTON. 26) Hij schudde zijn vuist uitdagend naar 't licht in de vertewant hij wist, dat 't uur der bevrij- ding nu nabij was. De //Kremi", die zelden de reede van Helsinfors verliet, was een schip, dat volgens de boeken negen kuoopen in 't uur kon stoomen, maar dat was een officieele leugen. Wat ze ook deed, het jacht ontliep haar als een haas een koe ontvlucbt. Ze vuurde haar groote kanon eenige malen af, maar de kogels vonden geen ander doel dan de rollende golven. Na een half uur staakte zij, machteloos, de vervolging en zocht de haven weder op. Maar eerst liet ze een vuurpijl op in de duisternis en werd beantwoord met andere vuurpijlen, blauw opvlammend aan den verren horizon. Bij dit gezicht hield John op met lachen, en een angstig voorgevoel maakte zich meester van de bemanning der //Esmeralda". Zag je dat, Reuben vroeg John, met den vinger wijzend. Ik zag het, John. Dan behoef ik je niets te zeggen. Niet noodigik weet er alles van. Ik heb oogen in mijn hoofd; dat is de Oostzeevloot, die de golf binnen komt. Zoo is 'tJohn. De Oostzeevlootriep Pauldan zij God ons genadigdDie ontkomen we nooit scbe overmacht zonder den geringsten grc:id, vredelievende Deensch en Zweedsche onderdanen, die geen vlieg kwaad doen, uit het land zetten, terwijl tegelijkertijd de Duitschers zich hier on- gestoord nederzetten en zich op onze gastvrijheid beroepen, die hun ook niet geweigerd wordtwij zien, dat de Pruische regeering de ouders dreigt hun het opvoedingsrecht over hun kinderen te ontnemen, wanneer zij zich niet onder het Pruisische juk wenschen te buigen. De strafkamer van het Parijsche Hof van cassatie moet in de laatste dagen, haar onderzoek in de zaak Dreyfus voortzettend, het geheime dossier verder onderzocht en voorts ettelijke offi- cieren als getuigen vernomen hebben. Zij schijnt het antwoord van Dreyfus op de namens haar door de justitie te Cayenne aan den kapitein gestelde vragen nog niet ontvangen te hebben. Du paty de Clam zal 12 Januari worden ver- hoord, v6or Esterhazy dus, gesteld dat deze komt. Van regeeringswege wordt thans openlijk erkend, dat geen brief van Keizer Wilhelm aan Dreyfus, echt dau of valsch, en geen brief van den kapitein aan den Keizer, zich in het geheime dossier be- vinden, dat aan het Hof van cassatie is overlegd. Maar dat is geschied omdat die stukken niet sestaau, niet omdat zij in een zoogenaamd ultra - geheim dossier" zijn achtergehouden. Noch de Minister-president, noch die van Oorlog, en even- min die van Buitenlandsche zaken, weten er iets van, dat zoodanige brieven zouden bestaan, of bestaan hebben en later vernietigd zijn. Dat wijst dus weer op geheimzinnigheden, mogelijk ook op verdonkeremaningen, waaromtrent wellicht wel het Hof van cassatie het op zijn weg zal vinden zich door de personen, die het weten kunnen, licht te doen verschaffen. In sommige berichten beet kapitein Dreyfus z/sedert eenige dagen ernstig ongesteld", zoodat geneeskundige hulp voor hem uit Cayenne zou zijn ontboden. Aan het Ministerie van Kolonien te Parijs evenwel was hieromtrent geenerlei bericht ontvangen. Het blijkt dat op het voorstel van den Russi- schen Czaar tot het houden der vredes- en ont- wapenings-conferentie door de Britsche regeering is geantwoord in den vorm eener nota van den Minister-president Salisbury aan den gezant Scott te St. Petersburg. Zulks is geschied den 24,ten October. In dat schrijven wordt hartelijke sympathie met het plan betuigd en gewezen op de vele en treffende bewijzen van instemming, die het plan U spreekt als een boek, meneer. De eigenaar van de //Esmeralda" stapte onge- duldig het dek op en neer. Hij had Marian overreed, wat in de kajuit te gaan liggen, zoodra de//Kremi" opgehouden had met vurendaar sliep zij en droomde van Engeland. Maar voor hem was er geen slaap. Deze telkens nieuwe moeilijkheden schenen hem een teeken, dat de Hemel zijn werk niet goed gezind was. 't Had zoo eenvoudig geleken, toen hij te Kroonstadt het plan maaktesnelle vlucht in de duister nis, de mogelijkheid om de waakzaamheid te verschalken, te ontkomen, eer het nieuws bekend was. Doch nu zag hij alles in een ander licht De vlainmende vuurpijlen spraken hem van een kordon, door den wreker om hem heeu gesiagen. Hij begreep nu, wat het zeggen wilde, als een man zijn slimheid stelde tegenover de macht van heel Rusland. Zijne vijanden zouden hem ver- trappen onder hun voet, als een worm. Ze zou den hem ontrukken aan de vrouw, wier liefde alles was, wat hem in 't leven overbleef. Denk je, dat er geen hocp voor ons is, Reuben vroeg hij, plotseling stilstaande en de mannen aanstarende. Geen hoop, daar langs te ontkomen, me neer ten minste niet van-nacht. Heb je geen plan in je hoofd Neen of we moesten noordwaarts gaan, meneer. Daar heb je de eilanden. Daaraan had ik niet gedacht, zei Paul. Ik dacht er dadelijk aan, vervolgde Reu ben daar zijn honderd kreeken, waar we ons kunnen bergen, tot de jacht over is. En we hebben land achter ons, in 't ergste geval. in Engeland onder het publiek heeft gevonden. De regeering zal dan ook gaarne medewerken. Wanneer het plan slaagt, zegt Salisbury, dan zal de Czaar aanspraak hebben verworven op de dankbaarheid der geheele wereld. Aan het slot van zijn schrijven geeft de Britsche Premier de verwachting te kennen, dat voor de conferentie bijeenkomt de punten nog eens nader zullen worden aangewezen, waaraan meer in het bijzonder de conferentie haar aandacht zal moeten wijden. De World verneemt uit Washington, dat generaal Miller instructie ontvang te Ilo Ilo (Philippijnen) te landen en het te bezetten. President Mac Kinley zond aan de dochter van admiraal Sampson, die de bruid is, een schrijven van gelukwensching met, als huwelijks-cadeau, het origineel der depeche, waarin destijds haar vader de vernietiging van Cervera's vloot heeft gemeld. Op deze wijze met belangrijke archief-stukken om te springen is toch zeker wel het aller mo- dernste maar eene gemakkelijke wijze om hu- welijks-cadeaux te geven is het zeker. Dr. Kuyper ziet er uitstekend uit en aan zijn stem is volstrekt niets meer te bemerken van de hevige keelaandoening waaraan hij gedu- rende zijn reis heeft geleden en waarvoor hij in Amerika nog onder geneeskundige behandeling is geweest. De kwaal is dan ook nu geheel geweken. De Nederlandsche hoofdcommissie voor de Parijsche tentoonstelling te Parijs heeft in de afgeloopen week te 's Gravenhage vergaderd. Zij heeft reeds verscheiden toezeggingen van inzen- dingen op het gebied van kunst- en fabrieksnijver- heid ontvangen. In Friesland is men bezig met 't bijeenbrengen van een inzending van de Friesche nijverheid, waarbij een Hindelooper kamer zal worden gevoegd. De Ned. Fabriek van Werktuig- en Spoorweg- materieel zal een volledige vacuumpan-installatie voor de rietsuiker-fabricatie inzenden. De heeren Smulders, ingenieurs te Rotterdam, exposeeren met een excavator. In Noord-Brabant verlangen de landbouwers zeer naar een beetje vorst. Het slappe weder is wel in sommige opzichten voordeelig en geeft hun zelfs gelegenheid om den laatsten knol binnen te halen, maar over het algemeeu is het voor den akker en het weideland ongunstig te noemen. Dan in Godsnaam naar de eilanden Ja, ja, zei John, laten wij 't probeeren. Zoo werd de steven gewend, en het scheepje koerste naar de kust van Finland, met vernieuwden spoed. Doch de harlen der mannen waren zwaar want 't was, of zij terugkeerden naar de poorten der gevangenis, in plaats van te vlieden in de vrije, open zee. HOOFDSTUK XV. 't Was namiddag, en de HEsmeralda" lag voor anker onder den wal van een der rotseilanden, die bij honderden de zuidelijke kust van Finland omgeven. Achter de rots lag het scheepje beschut voor het felle tij, dat tusschen de eilanden door raasde. Een flauw rookwolkje kwam uit den schoorsteen. De mannen waren aan wal gegaan om de leden eens te strekken en lageu lui in de gemakkelijkste houding te slapen. De zon viel op de kale rots en op hunne gezichtendoch dat deed hen niet ontwaken. Ze hadden lang den slaap ontbeerd, en dit was de vergoeding. 't Had den ganschen dag gestormd en geregend, en ofschoon 't nu bedaarde, bleef de zee woelig en rumoerig. Doch de kreek, waarin de //Esme ralda" lag geankerd, bleef beschermd voor wind en golven. Groote granietrotsen verhieven zich hoog boven 't dek van 't jacht, kleine rotsige eilandjes verdedigden het tegeu de brekers. Trotsch op de overwinning reed de //Esmeralda" op hare ankers. Men was hier volkomen veiligmen kon eten en slapen en vergeten, dat de Russen niet ver af Zoo heeft bijvoorbeeld de winterogge, welke zeer goed staat, veel te lijden van engerlingen en veld- muizen, die ook in het weideland hun invloed doen gelden, en die, krijgen we geen vrienzend weer, wel zullen vermeerderen en dan in zooveel grootere mate schadelijk zullen worden. Ook is het groote getal hazen en konijnen door de jacht wel iets verminderd, maar toch nog groot genoeg om den boer lastig en schadelijk te zijn. De warme zomer was voor het wild zoo gunstig, dat het aantal jagers wel dubbel zoo groot als in andere jaren had mogen zijn om het evenwicht te herstellen. Aan de kolenloods van den heer Schalk, bij de Axelsche brug, is thans een nieuwe brieven- bus geplaatst, zeer ten gerieve van de om- en nabijgelegen buurten. De lichting der bus zal geschieden op de hieronder aangegeven tijdstippen greenwichtijd. plaatstijd. 8,45 vm. 11,— alleen op werkdagen "m" 9,05 vm. 11,20 4,10 nm. 10,- Naar gemeld wordt zou het wachtlokaal van den prov. stoombootdienst alhier met het station telefonisch verbonden worden, ten einde bij late aankomst der booten te kunnen waarschuwen of er reizigers voor den trein zijn. Bij Kon. besluit is op grond van verkregen rechten pensioen verleend aan de weduwe van M. van Kerkvoorl, sluisknecht te Sas van Gent, tot een bedrag van 219. Hoek. De loop der bevolking dezer gemeente was in 1898 Geboren werden 33 m. en 40 vr., totaal 73, waarvan 1 buiten echt. In de gemeente vestigden zich 29 m., 38 vr., totaal 67. Overleden zijn 8 m., 17 vr., totaal 25. Uit de gemeente vertrokken 40 m., 32 vj., totaal 72. Er werden 15 huwelijken tusschen jongmans en jongedochters voltrokken. mann. vr. totaal Bevolking op 31 Dec. 1897 1089 1115 2204 31 1898 1103 1144 2247 vermeerder met 14 m. en 29 vr., totaal 43 personen. waren. Ofschoon deze rust slechts een rust van enkele uren kon zijn, was 't een kostelijke gave voor de mannen, wier oogen moe van 't waken, wier leden stijf van koude, wier lippen verdroogd van den dorst waren. De storm, die opkwam met den dag, was hun vriend hij belette elk oorlogsschip, hen te naderen, en de mist onttrok hen aan elk spiedend oog. Zoo sliepen zij, en de zonneschijn van den namiddag was balsem voor humie oogen en schonk weldadige warmte na den bitter kouden nacht. Paul was wel met zijn volkje mee aan den wal gegaan, maur niet om te slapen. De paar uren rust, die hij in den vroegen morgen had genomen, waren hem voldoende geweest. Hij leed misschien het meest van alien onder de teleur- stelling, dat men werd teruggedreven naar deze eilanden. op 't oogenblik toen men meende, de vrijheid te hebben bereikt. Hij tuurde in de verte naar de zee en dacht er aan, dat de Russische schepen, gezonden om hem te vervolgen, waehtten aan den ingang der golf. En aan de Finsche kust, achter de hooge rotsen, waren zeker pa- trouilles, die spoedig zouden gewaarschuwd worden, dat er een vreemd jacht lag tusschen de eilanden en boeren zouden voor een paar kopeken het nieuws naar Helsingsfors brengen. Wat moest hij doen? In elk geval diende het einde van den storm en een kalmer zee te worden afgewaclit. Maar dat wachten was doodsangst. Iutusschen was Marian ontwaakt, en zij had zich door John Hook met de kleine scheepsboot laten roeien naar het smalle strookje strand, waar men op 't eiland kon landen. Paul zag haar komen; hij ging haar tegemoet en hielp haar uitstappen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1