Schilder en Behanger, Gemengde berichten. BURGERL1JKE STAND. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. telegram men, waarvan 1593 ontvangen en ver- zonden 1476. De ontvangst bedroeg f 561.62. Zaamslag. Gedurende het afgeloopen jaar was de loop der bevolking in deze gemeente als volgt Geboren werden 55 m., 41 vr., totaal 96er vestigden zich 49 m., 51 vr., totaal 100 over- leden zijn 24 tn., 23 vr., totaal 47 terwijl naar elders vertrokken 61 m., 66 vr., totaal 127. In onecht geboren 2 vr. Levenloos aangegeven 6 m., 4 vr., totaal 10. Niet tot de bevolking dezer gemeente behoorende overleden 2 m. Er werden 24 huwelijken voltrokken, als 23 tusschen jongmans en jongedochters en 1 tusschen weduwnaar en jongedochter. Bevolking op 31 Dec. 1897 1531 1585 3116 31 1898 1550 1588 3138 alzoo vermeerderd met 19 m., 3 vr., totaal 22 zielen. Koewacht. In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben de dieven, hunne werkzaamheden voortzettende, een bezoek gebracht aan het hof van de weduwe S. op het Zand. Bekwaam, als zij zijn, hebben zij zonder het minste geraas den stal opengebroken en een 16tal hoenders mede- genomen. Het is te hopen dat de politie, die er wel in geslaagd is de koeiendieven op te sporen, het ook moge gelukken de daders van deze herhaalde kippen- en konijnendiefstallen machtig te worden. Aisdan zullen onze ingezetenen heel wat rustiger slapen. Overslag. In den loop van de vorige week zijn hier in den omtrek twee koeien uit de stallen ontvreemdeene bij den landbouwer Apers te Overslag en eene bij den landbouwer Buijze te Zuiddorpe. De laatste heeft men terug gevonden te Lokeren, waar zij aan een koehouder voor 100 francs verkocht was. De dieven hadden zichzelf verraden, door dat zij het niet eens waren over het verdeelen van den bnit, waardoor zij aan de zaak meer ruchtbaarheid gaven, dan voor hun belang dienstig was. De kooper is aangehouden. Na lang zoeken heeft men een der dieven gesnapt, doch deze heeft zich weten te bevrijden en is gevlucht. Zijne 3 medeplichtigen zijn nog altijd zoek. Tot veldwachter is benoemd C. vanjRooyen> van hier. In de Peenegoederen, eigendom van den heer Poullier, heeft men bij het verrichten van werk zaamheden in den grond het geraamte gevonden van een volwassen persoon. Het skelet was geheel gaaf. Er naast lag een beroest mes. Men denkt aan eene misdaad, voor jaren gepleegd. Toch kan niemand uit de streek zich herinneren, dat hier ooit iemand vermist is. De justitie is met de zaak in kennis gesteld. St. Jansteon. Ook in onze gemeente is dezen zomer de R. K. kerk vergroot en verfraaid. De prachtige wijze, waarop het werk naar de plannen van den architect Goethals te Aalst is uitgevoerd, maakt dat de vergrooting eene verfraaiing op zich zelve is. Het oude kerkgebouw toch bestond uit slechts een vleugel, fe lgevolge waarvan de een- vormigheid van wanden en overkapping een slechten indruk teweeg brachten, of althans zeker niets moois te zien gaven. Geheel anders is het met de nu vergrootte kerk gesteld. De aaagebrachte zijvleugels onder hunne dubbele daken met topgeveltjes, die zijwaarts en portalen, die naar voren front maken, geven de kerk een geheel ander aanzien. De eentoonigheid is gebroken. De hoofdingang (er zijn nu drie ingangen) is ook door een portaal gedekt, net gestijleerd en met arduin geornamenteerd. De zandsteenen ezelsruggen zijn door hardsteen ver- vangen en op de uiteinden daarvan prijken zware arduinen spitsen. Ook zijn de buitenpilaren van hardsteenen kapjes voorzien en de ijzeren ramen door arduinen vervangen. Door de aannemers Bleijenberg en Everaard is voor een nette afwerking van den officier, die reeds de vruchlen der over- winning in handen meende te hebben. Hij had, dacht hij, de vermetele notendop maar tegrijpen, die de macht van zijn land zoo brutaal had getrot- seerd. Hij kwam zelf tot den rand van de trap, om de boeien te slaan om de handen van Zassulic en de vrouwelijke spion, die hem had verleid. Toen de ,/Esmeralda" niet stopte bij de trap, maar voorbij dreef, dacht hij een oogenblik, dat dit een onhandigheid was maar toen het scheepje met vollen stoom doorschoot, hegreep de Bus, dat hij gefopt was, en zijn woede barstte los. De kanonnen klaar brulde hij. Laat haar niet schieten. Wat duivel Hij ging te keer als een razendewant het jacht schoot voort als een kogel uit een stuk. 't Schrikkelijke oogenblik van wachten was voorbij. Duim voor duim was 't kleine schip nader ge- dreven, met de mannen, die trilden van opwinding, maar wier geestkracht niet was gebroken. De verbijstering had hen losgelaten, zoodra de oude John, op een bootslengte van de ladder had ge- roepen //Vooruiten van dat oogenblik zweepte de moed der wanhoop hen voort. De //Esmaralda" stampte weder door de golveu als een ros, dat rukt aan zijn toom, en e n wolk van opspattend schuim onttrok haar aan 't oog van den vijand. Naar omlaag, als jelui je leven lief hebt schreeuwde de oude John ik hoor't gerammel der geweren gezorgd, zoodat de kerk een waar sieraad voor de gemeente is. Uit goede bron vernemen wij, dat de onderhandelingen met de spoorweg-maatschappij MechelenTer Neuzen, om eene halte te krijgen in Absdale, met den besten uitslag bekroond zijn. Yoorloopig zullen daar echter geen reizigers in- en uitstappen. Het is dus maar eene los- en laadplaats. St. Jansteeu. Over het afgeloopen jaar was de loop der bevolking dezer gemeente als volgt Geboren werden 47 m. en 56 vr. totaal 103, waarvan onecht 3 m. en 3 vr. Overledenen behoorende tot de gemeente 26 m. 26 vr. totaal 52. Levenloos aangegeven werden 1 m. en 8 vr. totaal 4. Er vestigde zich in de gemeente 71 m. en 52 vr. totaal 123, terwijl naar elders vertrokken 76 m. en 79 vr. totaal 155. In de gemeente werden 24 huwelijken voltrok ken als, 22 tusschen jongmans en jongedochters, 1 tusschen weduwnaar en jongedochter, 1 tus schen weduwnaar en weduwe. Bevolking op 31 Dec. 1897 1334 1262 2596 31 1898 1350 1265 2615 Alzoo vermeerderd met 19 personen. Ter Hole (Honteniss), 5 Jan. Sedert Maandag j.l. wordt alhier vermist J. F., kantonnier op den provincialen weg. Hij is Zondagavond het laatst gezien op het dorp Kloosterzande. Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. Hoofdplaat. Den 5 Jan. werd alhier door de Landbouwers-vereeniging ,/Onderlinge Samen- werking" aanbesteed de levering van 65,500 Kg. superphosphaat. Hiervoor werd ingeschreven door J. A. Pateer te Hontenisse, voor 2,768/10 P. J. Scheele te Ter Neuzen, voor /2,76; P. G. Adriaansens te Bergen op Zoom, voor 2,70 Guanofabriek te Zwijndrecht, voor f 2,68 Maatschappij „Unitas" te Neerpelt (Belgie), voor f 2,61 P. J. Versluijs te Ter Neuzen, voor f 2,581/3 en S. Gazan te Rotterdam, voor f 2,5 71/s. Verleden Zaterdagavond liepen twee personen, trots het gure en onaangename weder, geruimen tijd schijnbaar doelloos langs den Haagdijk te Breda. Onder de vele lieden, die op en af gingen bevonden zich ook twee mannen (vader en zoon) waarvan de jongste een kruiwagen voortduwde, belast met een zak die, te oordeelen naar de stroo- spiertjes en de aardappelschillen welke eruit staken, met afval was gevuld. Onverwacht traden de twee eersten te voorschijn en maken zich bekend als marechaussees in welke hoedanigheid zij het verlangeu te kennen gaven den wagen eens te inspecteeren. Na heel veel tegenstribbelen op een gegeven oogenblik gingen de kruiers op den zak liggen, waardoor maar al te duidelijk bleek, dat het zaakje niet pluis was werd daaraan voldaan en nu bleek, dat de zak zoo zwaar was, dat men dien bijna niet kon optillen en dat zich in de schillen kruidenierswaren be vonden, ontvreemd ten nadeele van een bakker, bij wien een der twee (vader en zoon) in dienst was. Na langdurige ondervraging werd een vol- ledige bekentenis afgelegd. Gedurende jaren had de knecht zich op die wijze goederen zijns meesters toegeeigeml om ze zelf de man had eeukrui- denierswinkel van de hand te doen. Men schrijft uit Den Haag aan De Maasbode Onder de vele schitterende toiletten, welke op het jongste Hofbal te bewonderen vielen, trok vooral d^ aandacht dat van Gravin Czaikowski, echtgeuoote van den eerste-secretaris der Turksche legatie. In 't bijzonder waren het de kostbare edelgesteenten en de paarlen, waarmede het was versierd, die de algemeene bewondering gaande maakten. En dat bij de Turksche legatie zal menigeen zeggen, die wel eens gehoord heeft, dat de Sultan nu juist niet gewoon is, rijkelijk te betalen. Maar We kunnen je bier niet alleen laten riep Paul. Dan zoek je je eigen doodantwoordde John Hookik geef geen drommel om een Russisch schotOmlaag, meneer, als je je leven liefhebt 't Geratel van geweerschoten maakte een einde aan John's ontboezeming. Men hoorde de kogels in zee neerkomen. Paul trok Marian mede naar een plaats, waar ze beschut stonden John liet het jacht laveeren, om de schoten te ontkomen, en met voile kracht ging het voort. Kogels raakten het dek en deden splinters in 't rond vliegen, alsof er bijlslagen vielen't zoeklicht volgde 't scheepje als't kalklicht den danser op 't tooneel. Elke minuut was een eeuwigheid van spanning. De mannen waren ademloos, en toen eindelijk de vruchtelooze geweerschoten zwegen, blonken er trauen op de wangen der wakkere man nen doch 't waren tranen van vreugde. Weer gewonnen riep John,;dol van vreugde. Weer gewonnen De jonge dame had gelijk Ik wou dat al die Russische schuiten in den grond zonken (Wordt vervolgd) deze diplomaal, wiens Turksche naam Rechid Bey is, kan het desnoods wel zonder toelage uit Kon- stantinopel stcllen. Zijn echtgenoote toch is een kleindochter van den Amerikaanschen millionair v. d. Bilt. Dat het paar geen krimp lijdt, kan ook uit het volgende blijken. Rechid Bey (graaf Czai kowski) huurde als woning het geheele vroegere hotel de PEurope in de Lange Houtstraat. In een lading Engelsche kolen, in een schip liggende in de Mark bij Oud-Gastel, vonden eenige werkliedcn een patroon van ongewouen vorm. Onbewust van het gevaar wilde een der lossers het binnenste leeren kennen en wreef het voorwerp af. Met een verschnkkelijken slag ontplofte het projectiel, hetwelk een dyamietpatroon bleek te zijn. De onvoorzichtigen werkman werden vier vingers afgerukt, alleen de pink bleef behouden, en misschien zal hij ook het linker oog moeten missen. Vol gens een telegram aan de N. R. Ct. uit Batavia is een geemployeerde bij de onderneming Desowo te Pare in Kediri, Cremer genaamd, ver- moord. Als oorzaak wordt in het telegram opge- geveu jaloerschheid en diefstal. Volgens een te Batavia loopend gerucht zou de vermoorde een neef van den Minister Cremer zijn. 'tis echter gebleken, dat hij geen familie van den Minister is. Te Napels worden de toestanden van dag tot dag slechter. Aanrandingen op den openbaren weg zijn niet zeldzaam en terwijl het gespuis tot dusver uit patriottische voorkeur hun landgenooten lastig vie], gaat het nu ook den vreemdelingen ti lijf. In de druk bezochte vreemdelingenwijk werd, volgens de Erankf. Ztg. ,/den 30sten Dec. een Hollander een zekere heer Erans Boer, aangevallen door roovers. Deze heer, een 32jarig man, ver- weerde 'zich, met dit gevolg, dat de drie aanval- lers hem zijn horloge en zijn beurs ontnamen en hem bovendien doodelijk verwondden met hun messen." Volgens Le Progres medical werd te Parijs een geheele familie door een gevaarlijke en be- smettelijke huidziekte aangetast. De vader had de ziekte opgedaan bij een telephoontoestel, waar van hij gebruik gemaakt had. De geheele fa milie is nu bedlegerig. Dergelijke besmettingen, veroorzaakt door publieke telephoontoestellen, zijn reeds meermalen geconstateerd geworden. Uit Brussel wordt aan de Voss. Ztg. ge- schreven, dat de vertraging welke de booten tusschen Dover en Oostende in den laatsten tijd telkens ondervinden, geleid heeft tot onderhande lingen met het gemeentebestuur der Eugelsche kuststad. Sedert daar een nieuw langer landhoofd is gebouwd, is bij Zuidwestenwind het in- en uitvaren veel bezwaarlijker geworden. De Belgi- sche regeering ziet daarom rair een andere aan- legplaats in Engeland uit. Om de verplaatsing te voorkomen, heeft Dover nu aangeboden op het landhoofd een brug te maken, die in eenige maanden gereed kan zijn, maar vraagt daarvoor een toelage van Belgie. Daar dat land reeds millioen francs bijpast voor de stoomvaartlijn en daarvoor nieuwe booten noodig zijn, is het de vraag, of of het bereid zal wezen die toelage te verleeneu. INGEZONDEN STUK KEN. Aan den heer Coenb te Sas van Gent. Uwe beschuldiging in het nr van Donderdag, als zouden de wethouders van Sas van Gent on- juistheden medegedeeld hebben, is zoo grof dat wij verplicht zijn een kort antwoord te geven. De waarheid moet gehuldigd worden, schrijft gij, maar waarom dan een stuk laten schrijven, dat bijna geheel met de waarheid in strijd is Wij hebben in den raad over u niets gezegdwat de verslaggever van dit blad omtrent u meedeelt is onjuist j alleen heeft de heer Oole gezegd dat u eeu tegenadres zoudet teekenen. En dat heeft u ook pertinent verklaard, toen wij bij u kwamen. Toen wij vernamen dat vele ouders van gedachte veranderd waren, meenden wij in 't belang van Sas van Gent verplicht te zijn, daaromtrent nadere inlichtingen te verkrijgen. Ook uwe opinie vroegen wij en het antwoord was Zoo de nieuwe school nabij mijn woning komt, heb ik ze graag (en wie zou dat niet doch komt ze aan 't station, dan liever niet. Wijl ze u gezegd hadden, dat de schoolopziener de plaats voor de school aanwijst, hebben wij als onze meening meegedeeld, dat de raad de plaats bepaalt en daarbij dat de raad nog al voor een school aan het station scheen te zijn, met de nadrukkelijk toevoegiug dat daaromtrent echter nog niets besloten was. Daarop zei u, als het dan toch twijfelachtig is waar de school komt, geef ik er niets om en zal een tegenadres teekenen, daar ik voor mij liener geen school heb dan een aan de statie, mede verklarende dat gij alleen daarom met het eerste adres rondgingt en de zaak doordreeft, omdat de burgemeester van 't Sas u zoo slechl had te woord gestaan. Wanneer wij, bij 't bemerken der veranderde opinie, op 't belang wezen van een tegenadres, heeft u alleen dit voorbehoud gemaakt, dat ge zelf nu met geen lijst wildet rondgaan, wat wij ook niet vraagden. Ous doel was slechts een onderzoek in te stellen. Grof is vooral uw schrijven waar ge beweerf, dat wij een Pater, om Godsdienstonderricbt te geven, uit de school zouden weren. U bewijst dat ge alles verkeerd weergegeven hebt. Wij hebben alleen gezegd, dat wel godsdienstleeraren in de school toegelaten worden, maar o. i. de wet daar geen priesters uit vreemde gemeenten mee bedoelt. Wat den heer Vleeschauwer betreft, wij hebben dezen volstrekt niet over willen halen. Wijl deze in 't belang zijner zaak wel voor een school zou zijn, hadden wij plan daar over die zaak niets te zeggen, doch men roerde daar zelf de kwestie aan en Vleeschauwer zei geheel uit eigen beweging, dat hij niets om een school gaf; zijn kinderen gingen nu ook te Sas naar school. Zoo zijn de feiten mijnheer Coene en wij kunnen ze onder eede bevestigen. Tot slot verzoeken wij vriendelijk niet verder met dingen aan te komen die kant nog wal raken. Waar gij uw naam er toe leent, zijt gij ook verantwoordelijk. Uw dn., De Wethouders van Sas van Gent. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 7 Jan. 8.59 9.36 Zondag 8 10.14 10.50 Maandag 9 n 11.25 11.57 Dinsdag 10 12.26 Woensdag 11 0.53 1.18 Donderdag 12 1.44 2.7 Vrijdag 18 2.31 2.54 Ondertrouwd CORNELIS GEORGE VAN DER HOOFT en JOHANNA TIMMERMAN. Ter Neuzen, 6 Jan. 1899. Algemeene kennisgeving. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde vader, behuwd-, groot- en over- grootvader MARINUS DIELEMAN, in den ouderdom van 93 jaren en 17 dagen. Namens de familie, SERVAAS DIELEMAN. Hoek, 6 Januari 1899. Voor de vele bewijzen van belang- stelling bij gelegenheid van den Nieuw- jaarsdag ontvangen, betuigt ondergeteekende zijn hartelijken dank. Wederkeerig zijn beste wenschen. Ter Neuzen. J. C. HARTE. W.n. Burgemeester. De Heer en Mevrouw DREGMANS MULDER, betuigen hunnen dank voor de blijken van belangstelling op 1 dezer ondervonden en wenschen wederkeerig het beste. Axel, 6 Jan. '99. Onder dankbetuiging voor de ont- vangen blijken van belangstelling, bied ik wederkeerig mijn beste wenschen voor 1899 aan. S. L. VAN DISHOECK, Wed. A. v. O. Kruijsse. vf^afBsw De ondergeteekende maakt bekend, dat hij zich alhier gevestigd heeft als belovende door een prompte en civiele bediening zich een ieders gunst waardig te maken. CL. ANTHEUNIS, Mr. Schilder, Axel. N.B. Ook beveelt hij zich aan tot het Teekenen van Portretten. mann. vr. totaal mann. vr. totaal Axel. Huwelijks-aangiften. 23 Dec. Emile Benienus van Acker, oud 26 j., jm. en Sidonina Amelia de Ron oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 29 Dec. Johannes de Kraker oud 20 j., jm., en Jozina de Jonge, oud 22 j., jd. Geboorten. 18 Dec. Maria Lonisa, d. van Petrus Anthonius de Kcrt en van dementia van Santberghen. 19 Dec. Maria Mathilda, d. van Petrus Caessens en van Rosalia Groothaert. 21 Dec. Andries, z. van Jacobus de Klerk en van Neelfcje Tanneke van Alten. 22 Dec. Honore, z. van Leonard Adriaan Pieters en van Maria Louisa de Koning. 26 Dec. Janneke, d. Abraham Dieleman en Elisabeth Jansen. 28 Dec. Cyrillus, z. van Henri Mussche en van Justina Vervaet 31 Dec. Bartholomeus Johannes, z. Philippus Andreas Knienem en van Neeltje Mechelina Oostdijk. Cornelia d van Jan Wolfert en van Geertruij de Pooter. Overlijden. 19 Dec. Hermanus Dieleman, oud 2 m., z. Hermanus en van Pleuntje Jansen van Rosendaal. 20 Dec. Marinus Cornelis Gans, oud 44 j., echtg. van Sara Elisabelh van Wijck. 24 Dec. Sara Wolfert, oud 70 j., wed. van Arie Jacobus Blansaart. 28 Dec. Johanna Leuntje Heule, oud 74 j., wed. van Marinus van der Wiele. Overslasr. Geboorten. 31 Dec. Achille, z. van Edmon- dus Willems en van Maria Catharina Wuijtinck Overlijden. 26 Dec. Petrus de Block, oud 84 j., weduwn. van Blondina Ongena. I li i I i |i|ii nc. Geboorten. 19 Dec. Valentina Maria, d. van Alexander Plasschaert en van Elodie Cattoir. Overlijden. 6 Dec. Barbara Theresia de Vos. oud 63 j., echtg. van Nicolaas Josephus van Schingen. H K H If H

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2