Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Via an dor en. No. 3711. Zaterdag 7 Januari 1899. 38e Jaargang. Aangifte voor de Zeemilitie. DE m. ABONNEMENT: Inzending van. advertentien voor 3 uren op don dag der uitgave. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. POLITIEK OVERZICHT. F EUILLETON Naar MAX PEMBERTON. Nieuwe gevaren. TER NEUZEN, 6 Januari 1899. 367 342 709 69 ~67 136 202 212 414 lt71 279 550 3805 4059 7861 3901 4122 8023 mum Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Eranco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Blt ver«chljnt H«eagdae. en I ,iJJaKavoaa, uit^^TTerd »p lVeS»da8eu, bij rten iltgever P. J. 1*1 T,'r Burvemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, noodigen de lotelir.gen hunner gemeente, behoorende tot de lichting van dit jaar, uit, om, wanneer zij'bij de zeemilitie verlangen te dienen, zich daartoe inpersoon, v66r den 1 bebruan eerstkomendeop een werkdagvan dee voormiddags9 tot dee namiddans 5 uren, ter secretarie dezer gemeente aan te melden. De bepalingen der wet, die betrekking hebben tot de zee militie, komen hoofdzakelijk op het volgende neder 1°. de zeemilitie wordt bestemd tot bemanning van de ver- dedigingsvaartuigen voor den binnenlandschen dienst en langs de kusten. Zij wordt niet naar de kolonien en bezittingen^ van net Rijk in andere werelddeelen gezonden, tenzij, in geval van zeer buitengewone omstandigheden, eene nadere wet daartoe machtiging verleene 2°. de manschappen der zeemilitie komen in het derde dienst- jaar eenmaal te zamen om gedurende niet langer dan zes weken te worden geoefend j 3». voor de ingelijfden bij de zeemilie dunrt de dienst vijf jaren 4°. aan de manschappen der zeemilitie wordt in gewone tijden vergunning verleend tot uitoefening der buiten- landsche zeevaart zonder die vergunning worden zij niet tot eene ver- bintenis tot uitoefening van de buitenlandsche zeevaart toegelaten 5°. gelijke vergunning wordt verleend aan hen, die zich voor de zeemilitie hebben aangeboden at worden zij daarbij met *angenomen\ 6". de manschappen bij de zeemilitie kunnen, m gewone tijden, vergunning bekomen tot het aangaan van een huwelijk wanneer zij hun derde diensljaar hebben volbracht 7« zij zijn, na het bekomen van een behoorlijk paspoort, in tijd vdn vrede, van den dienst der schutterijen vnjgesteld. Gedaan te Ter Neuzen, den 6 Januari 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. HARTE, L° Burgemeester. De Secretaris, J. WISKERK.E. De verontrustende mededeelingen omtrent den staat van zaken op de Philippijusche eilanden, komen Mae Kinley, den president van de Ver- eenigde Staten en alien, die de imperialistische politiek in de Unie voorstaan, hoogst onge- legen. Eergisteren nl. heeft juist plaats gevonden de verzending van het vredescontract met Spanje naar den Senaat, zonder eenige bepaalde aan- beveling van den president, omdat deze van meening is, dat de voorstanders der annexatie-faktiek mans genoeg zijn on de overeenkomst te verdedigen en 25) - .r Een tweede projectiel suisde door de lucht en plofte neer, zoo dicht bij de /Esmeralda", dat het opspattende water als regen den mannen in 't gelaat sloeg. 't Ontlokte een vloek aan den ouden John, maar't meisje lachte onbevreesd. Ze had geen vol besef van het treurspel, dat werd afgespeeld. Voor haar was't als een groot tafereel in een schouwburg, waar schitterend licht de be- tooverde wateren deed glanzen en demons machte- loos dansten voor de poorten van een onneembaar huis. Zij geloofde niet, dat iets ter wereld hinder kon doeu aan een schip, door Engelschen bemand en gebouwd op een Engelsche werf. En ze had daarbij een onbegrensd vertrouwen in den man, die haar liefhad. Hij zou haar redden dat was de overheerschende gedachte geweest sedert 't begin der verschrikkelijke dagen. Paul, vroeg zij, met een blik vol liefde naar hem opziende, wanneer zullen wij te Londen zijn Over vier dagen, lieve. En dan En dan zal 'tjou beurt zijn, te bevelen ik heb geen plannen ik heb er niet over gedacht. O, dat behoeft ook niet. Ik zal Engeland voor jou tot een vaderland maken. O, wat zullen we dikwijls spreken over dezen nachtik zal Dick vertellen, hoe ze naar ons schoten Je hebt toch geen berouw, Paul aan te prijzen. Wei is verwerping van het vredes- tractaat of iets dergelijks in verband met de min- gunstige berichten uit den Philippijnschen archipel niet te duchten, doch het valt niet te loochenen, dat het alarmeerende nieuws koren op den molen is van hen, die tegen de annexatiepolitiek zijn gekant. Eeitelijk geschiedt er niets anders, dan billijker- wijze verwacht kon worden de Unie heeft heel de moeilijke leerschool der kolonisatie nog door te maken en Broeder Jonathan zal, evenals Enge land, evenals Italie, evenals Duitschland en evenals elke andere mogendheid die zich op het gevaar- lijke terein begeeft, door schade en schaude tot wijsheid moeten komen. In de kabinetszitting te Washington is Dinsdag voorlezing gedaan van de officieele mededeelingen van generaal Otis met betrekking tot de Philip- pijnsche eilanden en het heet, dat de generaal zijnerzijds met de openbaarmaking van Mac Kiuley s programma, dat hij reeds sinds een week in zijn bezit heeft, wacht tot de samenkomst van het Philippijnsche Parlement, vastgesteld op Donder- dag te Malolo. Men verwacht te Washington, dat dit programma van grooten invloed zal zijn op de beraadslagingen van de door de insurgenten uitverkorenen. In elk geval heeft president Mac Kinley het noodig geacht, Otis aan te schrijven, dat hij een tretfeu met de Philippino's tot elken prijs moet trachten te vermijden tot welke instructie de president der Vereenigde Staten zich minder heeft late'n leiden door zijn sympathie voor de insur genten, of door zijn menschiievendheid, dan wel door zijn gezond verstand, wetende, dat een ge- wapend optreden van de Amerikaneu den staat van zaken alleen zou kunnen verergeren Toch heeft men geen oogenblik gedraald met de afzending van de kanonneerboot „Castine," die te Havana lag en van zes regimenten infanterie naar Manilla. Dinsdag en Woensdag heeft de strafkamer van het Parijsche Hof van cassatie zich bezig gehouden met het „geheim dossier" in de zaak Dreyfus. Aan alle raadsheeren afzonderlijk en aan Mr. Mor- nard, den advocaat der familie Dreyfus, werd van de stukken inzage gegeven. Majoor Esterhazy verkreeg thans zijnen wensch en is als getuige voor het Hof van cassatie opge- roepen. De dagvaarding is hem beteekend aan de woning van zijne vriendien, mejuffrouw Pays, die Berouw met jou naast mij, en de dag voor ons, en het kleine jacht onder ouze voeten hoe zou ik berouw hebben 't Is een verkwikking, in je oogen te zien, Marian Zij lachte, met de coquetterie, welke een vrouw nooit begeeft. Hij sprak met meer vertrouwen hij leidde haar naar 't achterschip en ze tuurden op 't water, dat phosphoriseerde in 't kielsop, en de als juweelen fonkelende toppen der golven. Voor een oogen blik scheen het gevaar geweken. De lichtbundel van 't oorlogsschip trof hen slechts nu en dan ze waren niet meer in een lijn stil we~d het op zee, en de kanonnen der „Peter Veliky" verstom- den. 't Jacht plonste voort, in de welkome duis- ternis, en de lang onderdrnkte vroolijkheid van de mannen, die zoo dapper het gevecht hadden gewaagd, barstte los in een kreet een Engel schen kreet van blijdschap, die galmde over de zee. 't Was 't antwoord van de vier aan de vier- honderd aan boord der /Peter Veliky". Zie je wel 1 riep de oude John Hook, ik heb 't wel gezegd, dat geen Rus ons kon krijgen Maar Paul zei ,/Leve de Esmeralda en die uitroep werd overgenomen door de mannen, nu tot alles bereid, en zich bovenal bewust, dat zij de landgenooten van hun meester hadden overwonnen. HOOFDSTUK XIV. De echo van den kreet, welke was opgegaan van het dek der Esmeralda", zweefde nog over de zee, toen reeds het antwoord der Russen ver- nomen werd. Op 't oogenblik, dat de bemanning het stuk heeft in ontvangst genomen en nu wel voor de verdere verzending zorg zal dragen. De dagvaarding is tegen den 12™ a. s. Tegelijk met Esterhazy zijn nog een zevental andere officieren gedagvaard, die verbonden waren aan het departement van geheimen informatie- dienst. De oud-Minister van justitie, de heer Trarieux, bekend door zijne bemoeiingen ten gunste van Dreyfus en Picquart, is deswege door de sterk auti-Dreyfusiaansche mondaine schrijfster Gyp (gravin de Martel, die op het Elysee in- en uitgaat) in haar jongsten roman Journal d'un Grinchu op zeer weinig beschaafde wijze aangevallen en o. a. ervan beschuldigd protestant te zijn geworden om eene rijke vrouw te kunnen trouwen, eene be- schuldiging, die geheel uit de lucht is gegrepen. Trarieux heeft Gyp naar aanleiding hiervan ge- daagd voor de burgerlijke rechtbank van de Seine, die nu Woensdag de stoute beweerster en haren uitgever Elammarion tot het betalen van 5000 fr. schadevergoeding heeft veroordeeld. Bovendien mag het boek niet verder worden verkocht, tenzij dan dat de geinerimineerde passage er uit worde verwijderd. Te Potsdam is, namens het hoofd van't Fransch Gemeenebest, de Fransche gezant, de Markies de Noailles, naar den gezondheidstoestand van Keizer Wilhelm komen informeeren. Hij werd door H. M. de Keizerin ontvangen, die hem mededeelde, dat de beterschap een statig en ongestoord verloop nam. Het verhaal van den beraamden anarchisten- aanslag te Alexandria op het leven van Keizer Wilhelm, indertijd in kleuren en geuren door de Duitsche pers vermeld en ook in den Reichsan- zeiger opgenomen, blijkt van a tot z verzonnen te zijn. In het oflicieel bericht van den heer Von Mirbach over 's Keizers reis wordt dienaangaande onomwonden getuigd //Het verzinsel dankt zijn bestaan aan een onbeschaamd bedrog, door de politie te Alexandria, vermoedelijk in opdracht der Engelsche regeering op het getouw gezet, om het bezoek van den Duitschen Keizer aan Egypte te verhinderen." Dat is eene beschuldiging op den man af, waarvan het ons benieuwen zal of men haar van de andere zijde zal tegenspreken. De loop der bevolking in deze gemeente over 1898 is als volgt mann. 152 215 vr. 167 175 totaal 319 390 96 63 159 van 't jacht 't gevaar voor geweken verklaarde, en de open zee voor hen lag, klonk een stem uit de duisternis, om hen te logenstraffen. Ze kwam zoo snel, zoo verrassend, dat de mannen als stom en verslagen stonden. 't Was of de wreker voor hen was opgerezen uit de diepte, een spookschip, gezonden door de machten der duisternis. Zij dachten zich alleen, midden in de golf, en daar verscheen een vreemd schip, welks licht hen bestraalde op een afstand van nog geen tweehon- derd meter. Ze konden de mannen op 't dek onderscheiden, den gezagvoerder op de commando- brug. 't Vreemde schip lag onbewegelijk want 't had een teeken van de //Peter Veliky" gewacht en beheerschte het midden der golf. De //Esmeralda" had misschien onbemerkt voorbij kunnen glijden zonder dien dwazen triomfkreet, geslaakt in de duisternis, die voor het Russische schip als het waarschuwend schot van een schild- wacht was. De mannen aan boord van het jacht waren verbijsterd, aangegrepen door den angst, die komt in het oogenblik, als alles verloren is. Een man in de uniform van zeeofficier stond op de plecht van den kruiser en hij riep de //Esme ralda" aan. Zijn stem klonk als't loeien van een stierde wind droeg zijne woorden, waarvan niet een werd gemist. Reeds had Reuben werktuigelijk gestopt, zoodat de schepen naast elkaar drijvende lagen, als zwemmers, die rusten na een verwoeden wedkamp. Doch niemand gaf antwoord op het roepen van den luitenant. De slag was te plot- seling gekomen de schaduw der gevangenis lag reeds over hen. Welk schip brulde de luitenant ten derde male. 't Is de //Kremi", van Helsingfors, zei Geboren Gevestigd Overleden Vertrokken Bevolking op 31 Dec. 1897 31 1898 alzoo vermeerderd met Er werden voltrokken 63 huwelijken, als tusschen jongmans en jonge dochters 56 weduwnaars en jonge dochters 6 weduwnaar en weduwe 1. Er werden geboren 4 tweelingen, waarvan 4 m. en 4 vr.en 1 drieling, waarvan 1 m. en 2 vr. Onder de 13 als levenloos aangegeven kinderen waren 5 m. en 8 vr. In 1898 heeft het in deze gemeente zooveel dagen geregend als achter elken maand is vermeld Januari 10, Februari 21, Maart 8, April 12, Mei 22, Jani 11, Juli 8, Augustus 12, September 4, October 15, November 8 en December 14, zamen 145 dagen. Axel. De loop der bevolking dezer gemeente was over het afgeloopen jaar als volgt Geboren werden 95 m., 84 vr., totaal 179; in de gemeente vestigden zich 92 m., 89 vr., totaal 181 overleden zijn 52 m., 30 vr., totaal 82; uit de gemeente vertrokken 110 m., 95 vr., totaal 205. Twee tweeling geboorten, onecht geboren 1 m. en 1 vr., levenloos aangegevenen 5 m. en 2 vr., waaronder 1 vr. onecht geboren. Er werden 28 huwelijken gesloten als22 tusschen jongmans en jonge dochters, 1 tusschen jongman en weduwe, 1 tusschen weduwnaar en jonge dochter en 4 tusschen weduwnaar en weduwen. mann. vr. totaal Bevolking op 31 Dec. 1897 2104 2078 4182 31 1898 2129 2126 4255 alzoo vermeerderd met 73 personen. Axel. In het afgeloopen jaar werden alhier door het Rijkstelephoonkantoor behandeld 3066 Reuben, die de eerste was om 't gevaar in de oogen te zien. Een oud schip, zei John Hook, op een toon die fluisteren moest verbeelden. Die kan ons niet krijgen. Zij heeft de kanonnen vooruit. Dan kunnen zij niet schieten, als wij voorbij varen, zei 't meisje opgewonden. Drommelsde juffrouw heeft gelijkzei John. Als we hen voorbij glijden, hebben ze vijf minuten werk om te draaien en waar zullen wij in vijf minuten zijn, jongens Reuben hield op met grijnzen Paul kon zijne oogen niet van den kruiser af houden. Ze waren nu zoo dichtbij gedreven, dat ze de gelaatstrekken konden onderscheiden van de mannen op het dek hoog boven hen. Er was niemand aan boord der //Esmeralda", wiens hart niet sneller klopte en die niet aan zich-zelven bekende, dat het uur der afrekening was gekomen. 't Is gedaan riep Paul, het meisje ornarmen- de. Dat is ons //morgen", lieve Marian Maar ik heb mijn best gedaan dat weet God Zij antwoordde niet, maar drukte zich vaster tegen hem aan. Verscheidene mannen waren samengeloopen op het voordek van de //Kremi" en keken nieuwsgie- rig naar het vreemde scheepje. De luitenant,die 't eerst had geroepen gaf last, dat de valreep zou worden neergelatenhij dacht niet anders, of 't was de bedoeling der vervolgden, zich zonder verder verzet over te geven. Maar de lui aan boord der //Esmeralda" waren 't weer alien eens. Reuben grinnikte weer, en John stak zijn pijp aan, zoo bedaard als een man, die bij zijn eigen haard zit. Zwijgend keken ze toe, dat de valreep werd neergelaten, onder toezicht

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1