A lgemeen Nieuws- en Advertentiebl&d roor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3710. Donderdag 5 Januari 1899. 38e Jaargana;. SI SPI0I M00IST&BT. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. POLITIEK OVERZICHT. Frankrijk heeft geen erg prettige ervaringen opgedaan over het optreden van vreemde gezanten in de politiek. De toespraak van den Engelschen vertegenwoordiger Monson heeft te Parijs heel wat ontstemming veroorzaakt, en men zou dus ver- wachten, dat een Fransche gezant in de allerlaatste plaats politieke toespraken zou houden. Toch heeft de heer Barrere, Fransch gezant te Rome, bij gelegenheid der nieuwjaarsreceptie een tamelijk opzienbarende toespraak gehouden. Hij deed uit- komen, dat het Italiaansch-Fransch verdrag, waar- door de sinds 10 jaren verbroken zijnde economische betrekkingen werden hersteld, een gebenrtenis van den eersten rang was in de jongste geschiedenis der beide volken. Dit bood toch het onschatbare voordeel, van de belangen der beide machtige naties, die elkander noodig hebben om te leven en te groeien, weder in samenhang te brengen. De onderhandelaars hebben het gemeenschappelijke denkbeeld gehad, de kloof weder te dempen en aan de betrekkingen tusschen beide landen weder het karakter te geven van een edele, vrijmoedige vriendschap, zooals zij in vroegere tijden bestond, terwijl de pijnlijke en onvruchtbare misverstanden aan het verleden worden prijsgegeven. „Er is geen Fransch hart", zoo eindigde de gezant, „dat niet sterker slaat bij de herinnering aan de tijden, toen Fransch en Italiaansch bloed zich broederlijk vereenigde op de slagvelden, waarvan het jonge Italie zich vroolijk en triomfantelijk verhief om zijn hooge lotsbestemming te bereiken." Hoe die hooge lotsbestemming is bereikt, zullen we voor het oogenblik daarlaten, maar de over- drijving past eenigszins bij de bewering van Faure, dat Frankrijk bij uitstek het land van den vrede is. De binnenlandsche vrede is nog ver te zoeken, want de Dreyfus-zaak verdeelt het land nog steeds in twee partijen. Een 81jarig heer, Alexander Berger, te Parijs, is er heelemaal door van streek geraakt en heeft zich van 't leven beroofd, door in zijn gesloten kamer een houtskoolvuur te laten branden. Op het Zaterdag te St. Petersburg gehouden feestmaal der jubileerende geneeskundige academie heeft, nadat een toast op den Czaar was uitge- bracht, de Minister van Oorlog op last van Z. M. een schrijven voorgelezen, 't welk deze van den Keizer van Duitschland ter gelegenheid van het jubelfeest had ontvangen. De Keizer spreekt den Czaar daarin aan met „Heer broeder", brengt der academie, die zoovele beroemde mannen kweekte, hulde en wenscht haar voortdurend heil. FEUILLETON Naar MAX PEMBERTON. 24) HOOFDSTUK XIII. Een wilde j'acht. 'tJacht stoomde voort in westelijke richting. Het licht in de kajuit brandde niet meer; geen lantaarn verried de plaats, waar't vlugge vaartuig voortstoomde, zonder gedruisch. De lichtbundel van het oorlogsschip had het jacht nog niet bereikt men veranderde van koers, noordwaarts, om aan dat gevreesde licht te ontkomen, en de kleine bemanning verkeerde in onbeschrijfelijke spanning. De duisternis bleef hun trouwalom in 't rond, behalve daar waar de rustelooze lichtkegel zijn stralen zond, was het stikdonker alleen die duister nis kon de „Esmeralda" redden. Zij gaan zuidwaarts, meneer zei de oude John Hook, die aan't stuurrad stond. Ze denken zeker, dat wij op de Duitsche kust aangaan. Met een beetje geluk ontgaan we hun, meneer De oude John, die dadelijk bereid geweest was, mee te gaan, toen hij vernam dat 't er om te doen was, een Engelsche vrouw te helpen ontsnap- pen uit de Russische gevangenis, hoopte te Stock holm zijn eigen brik te wachten, die nu in de haven van Kroonstadt voor anker lag. Avontuur was voor hem maar een uitstapje. Overtuigd, <lat geen vreemd schip in staat was, de in Engeland De voorlezing van het stuk wekte onder de aanwezige geleerden groote geestdrift. Te Rome heeft in de laatste dagen zekere onrust geheerscht wegens berichten omtrent vjandige bewegingen van Negus Menelek tegen de Italiaan- sche kolonisten in Eritrea. Van Regeeringswege zijn zij echter tegengesproken. Koning Umberto ontving van den Russischen Czaar een nieuwjaarwensch, waarin de hoop wordt te kennen gegeven, dat de vredes-conferentie in den loop van het jaar zal kunnen bijeenkomen en arbeid verrichten, die der wereld ten zegen zal wazen. In verbaud hiermede waarschijnlijk duiken ge- ruchten op aangaande een bezoek van den Czaar te Rome, dat zou volgen op eene bijeenkomst van Z. M. met Keizer Wilhelm en Keizer Frans Jozef te Weenen. Dit schijnen echter voorhands niet anders dan geruchten te wezen. Bij de opening der Portugeesche Cortes, heeft de Koning o. a. gezegd, dat het niet voldoende was het koloniaal bezit volledig en ongeschondeu als een heilig erf der vaderen te bewaren, maar dat men er ook van moet partij trekken en het ontwikkelen als een stevige grondslag voor eene hernieuwing des levens op staathuishoudkundig gebied. Volgens den berichtgever van Daily Mail te Johannesburg is Zaterdag aldaar en te Pretoria eene paniek uitgebroken op het gerucht, dat 400 boeren uit Krugersdorp gereed stonden, naar Jo hannesburg te trekken, om Jameson's portret daar te verbranden, om zoo eene botsiug uit te lokken met de Engelschgezinden. Later zouden zij echter dat plan opgegeven hebben. De paniek te Pretoria zou uitgebroken zijn toen 500 mijnwerkers uit de New Primrose-mijn naar buiten gingen, om een picnic te houden. De ge- heime politie waarschuwde de overheid in den loop van den nacht, in de meening, dat er een aanslag voorbereid werd de beredeu politie en de artillerie werden daarop gereed gehouden en de post voor de woning van den President verdrie- dubbeld. TER NEUZEN, 4 Januari 1899. Naar gemeld wordt zijn de tollen op den weg Ter NeuzenAxel en HulstWalsoorden voor de op 10 Dec. 1.1. geboden hoogste sommen niet gegund. In Februari zal eene her- verpachting op nader te bepalen dag worden ge houden. n m mu, gebouwde „Esmeralda" te achterhalen, was hij aan boord gekomen, met een bundeltje onder den arm. De vaart van Kroonstadt naar de open zee was voor hem een aardigheidje geweest, en de plotse- linge verschijning van een oorlogsschip maakte hem in 't geheel niet bang, 't Jacht was zoo gemakke- lijk niet te krijgenen al gebeurde dit, wat zou 't dan nog? De Engelsche consul te Kroonstadt zou zijn vuist eens schudden onder den neus van den gouverneur, en daarraee uit. Paul deelde dat kalme optimisme volstrekt niet. Het scherpe, witte elektrisch licht, stralende als uit een spookachtigen, onbekenden vuurtoren, zei hem, dat hij nog in Russische wateren wasdat men te Kroonstadt afwist ran zijn vlucht en zijne plannen. Hij stevent naar 't zuiden, John, zei hij somber, maar dat zal niet lang duren. Zoodra ze ons in 't oog krijgen Maar John liet zich niet van zijn stuk brengen. llij bleef vol vertrouwen, maar verzuimde daarom zijn stuurmansplicht niet. Hij gaf een draai aan 't stuurrad en 't kleine scheepje rees op den top van een groote golf, om aanstonds daarna in 't waterdal te verdwijnen. De elektrische kegel hield op te stralenhet gordijn van den nacht was ondoordringbaar, behalve op een punt, ver aan den horizon, waar een heel klein lichtplekje, als een nauw poortje, waardoor men heen kon kijken, hoop gaf op een helderen hemel, eer de morgen kwam. Tien minuten lang spoedde het jacht voort in de duisternis, naar de verre zee, die redding bren gen zou toen verschenen de machtige lichtstralen weer, helderder dan de dag, en dwaalden over 't water. Ze deden juweelen fonkelen in't rimpe- Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen aangekomen om aldaar te lossen of te laden. Januari Februari Maart April Mei Juni Juli Augustus September October November December 36 30 34 33 41 33 36 32 39 38 22 34 408 18 s., 7 ij., 3 h., 3 p.p., 1 m., 1 k., 3 1., 18 s., 3 m., 3 ij., 2 h., 1 p.p., 3 1., 19 s., 6 ij., 3 m., 2 h., 2 k., 1 Ibz., 1 1., 16 s., 6 m., 6 ij., 2 h., 2 p.p., 1 Ibz. 17 s., 8 ij., 6 h., 4 m., 2 p.p., 1 k., 1 Ibz. 21., 18 s., 7 m., 3 ij., 2 h., 1 p.p., 1 k., 11. 14 s., 6 m., 5 h., 3 ij., 3 p.p., 1 k., 41. 18 s., 6 h., 4 m., 2 ij., 1 p.p., 1 Ibz., 1 1. 21 s., 9 h., 6 ij., 2 m., 1 p.p. 19 s., 10 h., 6 ij., 8 p.p. 14 s., 5 h., 1 p.p., 1 k., 1 al.e. 17 s., 7 ij., 6 h., 2 k., 1 p.p., 1 1. 78581 72019 82754 65591 89046 86194 72633 75823 89516 76373 56107 70014 914651 Uitgevaren zijn in Januari 24, in Februari 24, in Maart 24, in April 26, in Mei 23, in Juni 31, in Juli 26, in Augustus 24, in September 29, in October 22, in November 19 en in December 28 zeeschepen, totaal in dit jaar 300. Gedurende het jaar 1898 kwamen in deze haven binnen bestemd voor de loskade aan het spoorwegstation alhier 409 stoom- en zeilschepen, met een bruto inhoud van 914,651 M3. (het jaar te voren 424 met een inhoud van 940,724 M3.) geladen metstukgoederen 209, hout 58, ijzer 57, minerie 36, pijpaarde 19, kolen 9, landbouwzout 4, aluminiumerts 1 en ledig 16. Iliervan vertrokken ter verdere lossing of weder- inlading naar Gent 102 schepen met een bruto inhoud van 275,690 M3. (het jaar te voren 118 lend vlak der zeestroomen vloeibaar goud in't schuim der golfkoppenplotseling onthulden ze als 't beeld van een tooverlantaarn, een verre stoomboot, zoo duidelijk, dat men de menschen op 't dek kon tellendan een visschersboot, worstelend tegen den wind, en eindelijk vie! de /Esmeralda' binnen den kring, als gevangen in reuzenvingeren van alles doordringend! licht. Niemand sprak een woord in dat beslissende oogenblik. De hand van den ouden John was nog aan de spaken van 't wiel Paul leunde spra- keloos tegen de verschansing, verblind door't felle, verrassende lichtReuben vertoonde zijn hoofd boven t luik, nog altijd den stereotiepen grijns- lach op de lippen. Er verliepen een paar minuten zonder dat de betoovering verbroken werd. 't Licht bleef op hen gericht; elke ribbe van 't schip, elk touw was duidelijk te zien. De mannen wisten niet, wat ze moeten zeggen. De ,/Esmeralda" snelde voort, als gold het een vroolijken wedstrijd, waarin zij zeker van de overwinning was. Reuben was de eerste, wiens tong los raakte. 'tis de /Peter Veliky" van Reval, zei hij kalm ik zou het schip uit duizend herkennen. Ze heeft vier twaalf-centimeterkanonnen, en ze loopt veertien knoopen volgens de boeken. Loop heen met je boeken zei John Hook. De vraag is hoe snel loopt ze hier, en wanneer zal ze dat toonen Reuben's glimlach werd breeder. Dat zal ze nu toonen, Johnals je ain hebt om te dansen, de muziek komt Een kanon dreunde boven het geloei van den wind uit; de rook van het schot hing een oogen- met een inhoud van 327,220) alien bij aankomst alhier geladen met stukgoederen. Van de loskade alhier vertrokken 300 schepen (het jaar te voren 303), geladen metstukgoederen 114, phosphaat 28, macadam 15, ijzer 3, briquetten 2, cement 3, glas 1 en ledig 135. Met bestemming naar Gent werden opgeschut 893 stoom- en zeilschepen met een bruto inhoud van 2,150,221 M3. (het jaar te voren 859 met een inhoud van 1,923,921 M3.), geladen met: stukgoederen 439, hout 291, pijpaarde 24, vlas 19, vlas en hout 16, minerie 9, phosphaat 8, kolen 7, katoen 7, guano 6, salpeter 6, land bouwzout 5, vlas en graan 3, papierpap 3, visch 3, wijn 3, graan 3, pyrites 2, petroleum 2, zout 2, lijnkoeken 2, vlas en zaad 1, vlas en vee 1, ijs 1 en ledig 30. Komende van Gent werden afgeschut 1007 schepen (het jaar te voren 989), geladen met stukgoederen 533, phosphaat 59, ijzergrond 13, suiker 13, briquetten 10, macadam 8, aardappelen 7, ijzer 5, cement 4, hout 3, zemelen 2, ledige vaten 1, krijt 1, aardappelen 1, papierpap 1, kolen 1, zilverzand 1 en ledig 344. Bestemd voor Selzaete werden opgeschut 27 schepen, met een inhoud van 22,078 M3. (het jaar te voren 39, met een inhoud van 27,405), geladen metcreosoot 23, hout 5 en koolteer 2. Komende van Selzaete werden afgeschut 27 schepen (het jaar te voren 35), waarvan 6 geladen met creosootolie en 21 ledig. Door de Oost- en Westsluizen alhier werdeD voorts opgeschut 4520 en afgeschut 4165 binnen- vaartuigen (tegen resp. 4028 en 3842 in het vorig jaar). Hoek. Aan het telephoonkantoor alhier werden in het afgeloopen jaar behandeld 597 telegrammen, waarvan verzonden werden 243 en ontvangen 354. Hontenisse. De aannemers der werken tot verbetering van den weg RustwatZaamslagsche Veer met zijtakken, besteedden de vorige week aan het vervoer van keien en kantsteenen voor die werken, in verschillende perceelen. Laagste inschrijvers waren a. Voor de keien 10/18 c. M. per lOOOstuks: Van Walsoorden tot perceel 6, J. Everaard te Hontenisse voor /4,70; van Hulst tot perceelen 1—5, M. van Dorsselaar te St. Jansteen voor 2,47 van Ter Neuzen tot perceel 7, D. de Witte te Ter Neuzen voor f 4,97. b. Voor de keien 10/16 c. M. per lOOOstuks: Van Walsoorden tot perceel 6, J. Everaard te Hontenisse voor 5,90 van Hulst tot perceelen blik als een dampbol boven de /Peter Veliky". Toen hoorde men een vrouwenstemPaul draaide zich snel om en zag Marian naast zich staan. Ik kon niet beneden blijven, zei zc; 't was, of ik zou stikken en ik zag het licht Paul. Zij liet hare hand in de zijne glijden en bleef naast hem. Ze vreesde niet langer voor zich-zelve, maar voor hem, die zijn leven en eer had gewaagd, opdat zij vrij zou zijn. Je zult nooit een goed zeeman worden, Marian, antwoordde Paul, je weet niet te gehoorzamen. Ik ben hier gekomen om te vernemen, wat er is. 1 aul wees naar 't schip in de verte, dat zijn licht langzaam liet glijden over de schuimende zee. Dat is ons voorland zei hij bitter. Ik wou liever, dat je 't niet gezien had. Ik dacht, dat je rustig zou slapen, waar niemand je kon deren maar nu we zullen den dans krijgen, zooals Reuben zegt. Zij lachte, om haar ontroering te verbergen. Wie kan mij hier iets doen, als jij bij mij bent? sprak zij; en toen een beetje, minder held- haftig Zei je niet, dat de //Esmeralda" het vlugste jacht is in de Oostzee Lief wijfje, zei hij, ik wou dat ik jou moed had! Je geeft mij altijd courage. O, 't geluk is met je, Marian we ontloopen hun al. De schepen waren nu achter elkaar, een mijl lengte tusschen hen. Doch de /Peter Veliky" was geen partij voor het Engelsche jacht. De //Esmeralda bleef voorze hield onveranderlijk koers, zelfs toen weer een schot rolde en het- TER IEIIZENSCBE COURAIVT Dit blatl verschijnl Maandag-, Waeandag- en VriJdaKavoad, uit^ezuntlerd op Feesldagea, bij den nitgever P. J. VII DE HIDE te Ter I'eaien. Maand. Getal. Geladen met t K.m. inhoud bruto. C) deze kolom beteekenen de letters s. stukgoederen ij. ijzer, h. hout, pp. pijpaarde, m. minerie, k. kolen, Ibz landbouwzout, al.e. aluminiumerts, 1. ledig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1