(iemengde berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. 4°. "Vet vee zal altijd mogen inkomen en de slachting aan de grenzen niet worden toegepast. (Dit vee wordt publiek op de markt te koop gesteld). Alle ingevoerd vee wordt met een blijvend merk geteekend, een gat in het oor dat er nooit meer kan ingroeien. Zoo is en blijft het Hollandsche vee altijd kennel jk en hiervoor wordt schade- loosstelling betaald in geval van afkeuring voor pokken. De vergadering hoopte, dat de Minister liaar verzoek zal inwilligen en de grenzen openen. TER NEUZEN, 30 December 1898. De opbrengst der collecte' voor de nieuw- jaarsbedeelingen alhier bedraagt 719 het vorig jaar was dit 663,80. De heer P. J. Versluijs alhier is aannemer geworden van de gisteren door de vereeniging te Krabbendijke aanbesteedde levering van 25000 Kg. chilisalpeter voor 8,97 per 100 Kg. Mej. A. W. A. Noest te 's Gravenhage slaagde bij het aldaar gehouden examen Eransch M. O. acte A. De bij de Maatsch. //de Maas" te Rotterdam in aanbouw zijnde provineiale boot //Zuid-Beveland zal naar de ,/Zeeuw" verneemt, waarschijnlijk eerst de volgende maand te water kunnen worden gelaten. Met het toezieht op den bouw van genoemden bodem is belast L. van Bousekom, machinist van het stoomschip ,/Zeeuwsch-Vlaanderen." Hoek, 29 Dec. Heden werd alhier door het bestuur der vereeniging,/DoelmatigeSamenwerking" aanbesteed de levering van 1°. 175,000 Kg. superphospliaat. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren Snelleman te Dinteloord voor 2,71, Internationale superphos- phaatfabriek te Zwijndrecht voor 2, lOa/3, A Hamelink te Ter Neuzen voor 2,65, D. J. van Zuijen te Breskens voor 2,62, S. Gazan te Rotterdam voor 2,61, P. J. \ersluijs te ler Neuzen voor 2,57"/100 en P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 2,55, alles per 100 Kg. Gegund aan den laagsten inschrijver. 2°. 29,700 Kg. chilisalpeter. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren A. M. van Driel te Nieuwerkerk voor 9,20, P. J. Adriaanssens te Walsoorden voor 8,94, Snelleman te Dintel oord voor f 8,85, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 8,79, P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor 8,77s/4 en M. de Jonge te Hoek voor/8,75, alles per 100 Kg. Gegund aan den laagsten inschrijver. Zaamslag, 29 Dec. Door de vereeniging //In 't belang der landbouwers" werd heden alhier aan besteed de levering van 267,500 Kg. superphos phaat en 17,600 Kg. chilisalpeter. Ingeschreven werd door Voor de superphosphaat Snellemans en Vlaeminck te Dinteloord voor 3,53, de Internationale Guano- en Superphos- phaatwerken te Zwijndrecht voor 3,53, P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor 3,2895/ioo> D. J Oggel te Axel voor 3,27. Voor de chilisalpeter: A. M. van Driel te Nieuwerkerk voor 9,20, Snellemans en Vlaeminck te Dinteloord voor 8,99, P. A. Adriaansens te Walsoorden voor s',92, D. J. Oggel te Axel voor 8,82 en P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor /8,81, alles per 100 Kg. Gegund aan de laagste inschrijve-s. /Esmeralda" moest nog den smallen ingang der Einsche golf passeeren, om te ontkomen, aan hen, die alles zouden inspannen om haar te krijgen. 't Viel moeilijk, nog te hopen, te midden van een zoo dreigend gevaar. Laten wij alles vergeten, Marian, zei Paul, het dreigend gevaar niet langer kunnende verbergen, laten wij enkel aan elkaar denken Ik kan niet vergeten, antwoordde zij op een toon van hartelijke genegenheid, ik ben de liefde onwaardig, die je mij bewijstik zal je slavin zijn tot aan miju dood. Je zult mijn vrouw zijnriep hij harts tochtelijk. Ik zal elken dag naar je woorden luisteren, en de dagen zullen niet lang genoeg zijn. We zullen dan aan verleden noch toekomst behoeven te denken, maar enkel aan t oogenblik van onze liefde. A Is 't morgen wordt, zullen wii zijn, waar geen Russische schepen ons kwaac kunnen doen. Dan kan je mij beloonen, liefste, door je te herinneren, wiens dienaar ik geweest ben en waarorn ik Rusland verliet. Je zult een vriendin worden van mijn land, evenals ik een vriend van Engeland. Je zult alles vergeten, wat je hoorde en zag te Kroonstadt. Ik heb 't al vergeten, Paul. O, ik zou mij eeuwig schuldig weten, als ik niet berouw had over 't geen ik heb gedaan en gezegd als ik niet aan Rusland dacht als aan mijn eigen vaderland. Hoe kan het anders, daar ik jou liefheb? Ze zullen je verlokken, zei hij ze zullen je geld bieden, evenals ze dat vroeger deden en ik ben arm, ik heb nu geen betrekking meer. Het tehuis, dat ik je geven kan, zal een zeer bescheiden zijn; mijne vrienden zullen mij nu niet helpen ze zullen mij een verrader noemen 0ii mijn naain vergeten. Ze schrikte over deze woorden, die haar herin- Pkilippine, 28 Dec. Gewoonlijk denkt men, als men verneemt, dat door een liefhebberijge- zelschap een concert wordt gegeven Och 't zal niet veel bijzonders zijn. Doch in eene visschers- plaats, waar visschers leden van zulk een gezelschap zijn is dat heel anders. Zij toch zien meer dan eenvoudige landlieden wat in de wereld te koop is, zij bezoeken op hunne reizen naar de Zuiderzee soms de schouwburgen te Amsterdam, en den Helder en leeren onwille- keurig de meer beschaafde en ongedwongen manieren kennen, die een tooneelspeler zich moet eigen maken om het publiek door zang en spel te boeien. Zoo gaf de zangvereeniging //Oefening baart Kunst" op 26 en 27 dezer een concert in het daartoe ingerichte schoolgebouw. We zouden te veel ruimte van dit blad vergen om in details te treden en elk stuk te critiseeren. Sommige stukken, waaronder Vriendschap, Liefde door list viel zoozeer in de smaak van het groote publiek, dat zelfs den grootsten pessimist een glimlach werd afgedwongen, als het schaterend lachen van de menigte door de zaal klonk. De wees in 't Gebergte lokte daarentegen menig traan en bij 't verwisselen van tooneel, nog lang nadat het gordijn was gevallen, bleef de menigte bedaard, wel een bewijs, welken indruk het stuk op het geheele publiek maakte. Ook het Varken met twee hespen verwekte veel vroolijkheid. Kortom spel en zang waren in vele opzichten onberispelijk. Een woord van lof mag echter hier niet ont- breken aan den voorzitter der Vereeniging den heer P. Rammeloo, wiens oog overal was, en die steeds zorg droeg, dat tot laat in den nacht de vereischte orde bewaard bleef. Wij wenschen der Vereeniging een lang leven toe. Sas van Gent, 30 Dec. Woensdag namid- dag viel de 12jarige doch ter van den broodbakker G. V. alhier, in de kleine schutkolk. Een paar vlugge personen op het hulpgeroep toegesneld, wisten van een daarin liggenden bak gebruik te maken, om haar op het droge te brengen, waar- door het meisje van een wissen dood werd gered Gedurende het jaar 1898 werden alhier ter veemarkt aangevoerd 2 paarden, 1328 kalf- koeien, 3154 melkvaarzen, 2073 ossen, 1136 stieren, 458 hokkelingen, 56 kalveren, 3 bokken en geiten, 121 schapen, 41 lammeren en 41 biggen, in het geheel 8413 beesten. Westdorpe, 29 Dec. Door den raad dezer gemeente is heden tot gemeente geneesheer alhier benoeind, de heer R. P. Offringa, arts te Axel, op eene jaarwedde van 650, Te Rotterdam is, zooals bereids in ons vorig nummer kortelings werd vermeld, een brand uit- gebroken in den drogistenwinkel van den heer J. C. Halmman de Jong aan den Hofdijk, die vreeselijke gevolgen heeft gehad. Een werkman, bewoner der eerste verdieping, redde zich door uit een raam op een plat te springen, waar hij om een ladder riep om zijn 52jarige vrouw, die bang was den sprong te doen, te redden. Zijn geroep werd echter door de bureu niet gehoord en zoo zag de radelooze Bok zijn vrouw voor zijn oogen verbranden, zonder haar te kunnen redden. Toen de spuiten en reddingstoestellen op de plaats van den brand verschenen, zag men op de tweede verdiepiug de vrouw van den bewoner J. nerden aan haar zelfzucht, waardoor ze hem deel- genoot had gemaakt van haar schuld. O, neen, neen, zeg dat nietriep ze uit laat ik die schande niet over je brengen. Breng mij terug naar Rusland, Paulmorgen zal het te laat zijn. 't Is nu al te laat, antwoordde hij met een bitter glimlachje. Op dit oogenblik werd de kajuitsdeur geopend, en 't gelaat van Reuben vertoonde zich. Paul stond dadelijk op. Heb je mij iets te zeggen, Reuben 't Is over de kolen, meneer. Ik kom dadelijk. En tot Marian zei hij Je moet gaan slapen, wijfje. Morgen zijn we in de Oostzee en met zonsondergang kunnen we te Stockholm zijn. Dan mag je beginnen te denken over Engeland. De woorden, die hij gesproken had dat zijne vrienden hem een verrader zouden noemen, klonken als een echo in hare ooren. Zijne groote opoffering sneed haar door de ziel't vergiftigde den beker der vergetelheid, waarnaar zij zoo begeering had gegrepen. Paul snelde de kajuitstrap op, en zoodra hij boven was, vernam hij, waarom Reuben hem had geroepen. Een stralenbundel gleed over de opper- vlakte der zee, een lichtkegel, zich telkens rer- plaatsend, telkens een ander gedeelte der ruimte aan de zwarte duisternis onttrekkende. De telegraaf had gewerkteen kruiser was gekomen uit de haven van Helsingfors en trachtte door zoeklichten het jacht te vinden, dat zulke kostbare geheimen meevoerde van de Russische kust. God helpe mijn vrouwtje zei Paul, toen hij 't licht zag. (Wordt vervolgd) lorstman, nachtstoker op een rijst- en pelmolen, radeloos voor het raam loopen met een kind op raar arm. Men riep haar toe uit het raam te springen in een voor haar opgehouden deken, maar ze durfde niet. Gelukkig kon zij met haar rind door de brandweer gered worden. Het was tijd, want beiden waren bewusteloos. Toen eenige mannen van de reddingsbrigade het gebouw binnendrongen, vonden zij het totaal verbrande lijk van de vrouw van werkman Bok. Op de tweede verdieping werden in een bedstede gevonden de lijken twee kinderen van den stoker Horstman, 9 en 6 jaar oudzij waren gestikt. De beide verbrande kinderen zijn jongens. De stoker Horstman was radeloos toen hij van zijn nachtdienst terugkomende de ramp vernam. De overige slachtuffers van den brand zijn naar het hospitaal vervoerd. Hun toestand was eer- gisteren tamelijk bevredigend. Te Ossendrecht hebben een aantal boeren, die veel last hebben van jachtwild, op hunne met koren bezaaide akkers, zich tot de respectievelijke pachters of eigenaars van de jachtterreinen gewend met verzoek, wat meer te jagen, daar zij door het tfSparen" van wild in de uitoefening van hun landbouwbedriif financieel worden benadeeld. Door de Maastrichtsche politie is een vreem- deling aangehouden, verdacht van het opzettelijk uitgeven van buitenlandsche valsche muntspecien. Een tweede persoon, de vermoedelijke mededader, wist te ontkomen. Men meldt uit Oosterhoul In het naburige Den Hout onder deze gemeente had Maandagavond een hevige vechtpartij plaats. Zekere A. B., door drank verhit, heeft N. S., zo<5 deerlijk met een mes toegetakeld, dat het een ware slachting geleek. Op verschillende plaatsen is het lichaam gestoken, enkele pezen van den rechterpols zijn doorgesneden, en nog Woensdag werd een vingerlid gevonden. De gewonde is niet buiten gevaar. De dader vluchtte, doch werd Woensdag door de politie opgespoord en in arrest genomen. Te Hengelo heeft men 's nachts in een der openbare lagere scholen een bedrag van ongeveer 60 gulden uit de spaardoozen der kinderen ont- vreemd. De dader is nog niet ontdekt. De petroleum heeft weer twee slachtoffers gemaakt. In den woonwagen van een kermisreiziger-dieren- temmer, staande te Zevenbergen, viel Zaterdagavond de lamp van den zolder, en de olie van een soort die spoedig ontvlamt zette de vrouw en haar kindje van 9 maanden in vlam. De vrouw liep, radeloos van angst naar buiten en sprong in 't water, maar verkeerde toch, nadat zij er uit gehaald was, in levensgevaar. Het kindje, dat uit den brandenden wagen werd ge haald, overleed eenige uren later. Men weet, dat indien de wetgever een behoor- lijken /./test" (ontvlammiugspunt) wilde vaststellen, waardoor de gevaarlijke, minwaardige Amerikaan- sche oliesoorten zouden worden geweerd, een om- vallende petroleumlamp weinig of geen gevaar zou opleveren. Behoorlijk gezuiverde petroleum dooft in zulk een geval de vlam uit. Een heer te Rotterdam, die op eersten Kerst- dag na het thuisbrengen van zijn meisje wat al te veel ,/Groc-Americain" gedronken had, begaf zich ongeveer half een 's nachts in zwaaiende beweging naar zijne woning in de Aert van Nesstraat. Al slingerende en zoekende naar den sleutel van de huisdeur, houdt hij stil voor een pand dat geheel en al dezelfde deuren heeft als dat waar hij woont. De sleutel wordt in de deur gedaan en deze springt toevalligerwijze open. Mijnheer veegt nog zoo goed en kwaad als dat gaat zijn voeten op" de mat af en strompelt dan naar boven. Gelukkig is de bovendeur open en ziet hij het nachtlichtje reeds branden. Honger heeft hij niet en hij kleedt zich daarom dadelijk uit. Als hij zich nu naar de plaats begeeft waar hij gewoon pleegt onder de wol te gaan, hoort hij opeens een vreeselijk gegil en geschreeuw van help, help, dieven Wel eenigs- zins hierdoor ontnuchterd, bemerkt hij zijn vergis- sing en zoekt hij zoo gauw hij kan zijn verspreide kleedingstukken bij elkaar en loopt versuft met de handenvol, barrevoets, de trappen weder af. De bewoners waren niet weinig verschrikt door dit ongewone voorval en konden in het overige deel van den nacht' den slaap niet meer vatten. Alleen een bottine en een kous vond men's morgens nog in de gang. In Erankrijk is een meisje uit de buurt van Antwerpen gearresteerd wegens moord en diefstal van frs 30,000. Te Villy en Auxois, zijn twee zusters, 87 en 88 jaren oud, beiden zoo goed als geheel lam, verbrand. De oudste was reeds dood, de andere in hopeloozen staat. Naar het schijnt, had de japon der eerste aan haar stoof vuur gevat en geraakte ook de andere in brand, toen zij bij een poging om haar zuster op te helpen, op haar viel. Te Elberfeld vatten de kleertjes van een vierjarig meisje vuur aan de kaarsen van een kerstboom. Kort daarna stierf zij aan haar wonden. Men schrijft uit Londen Herhaaldelijk doet de Londensche politie in den laatsten tijd invallen in zoogenaamde clubs, die of als speelholen of als erger gebruikt worden en waarvan de eigenaars, door ze als clubs te betitelen, zich aan de gewone wetgeving trachten te onttrek- ken. Tot dusverre werd gepoogd het kwaad uit te roeien door zware boetenmaar aangezien het blijkt, dat deze geen doel treffen, gaat men de beheerders van dergelijke clubs nu gevangenisstraf opleggen. Bij de laatste processen van dezen aard is in- tusschen gebleken, dat die /beheerders" slechts stroopoppen zijn en dat die clubs eigenlijk worden gedreven door twee maatschappijen, welker namen genoemd worden en waarvan de directie dezelfde is, die goede zaken maken en tot dusver zich konden verschuilen. Thans, nu hare namen bekend zijn, gaan er stemmen op om haar te vervolgen en aldus het kwaad met wortel en al uit te roeien. Mogelijk dat ze in het feit, dat daarmede ge- dreigd wordt, eene waarschuwing zullen zien om den ingeslagen slechten weg te verlaten. Het nieuwe Amerikaansche kanon. Verleden week werden te Sandy-hook proeven genomen met het nieuwe door Gatling uitgevonden kanon van 20 c. M., bestemd voor het Amerikaansche leger. *4. Een druk der buskruitgassen van 37,000 pond per vierkante meter inch (of 26,000 K.G. per vierk. c. M.) werd met goed gevolg weerstaan. Zes schoten werden gedaan met ladingen van 70, 61,5 en 64,5 K.G. Er zullen 300 proefschoten met het kanon gedaan worden, en de buskruitlading zal gedeelte]ijk opgevoerd worden. Dit nieuwe Gatling-kanon is in een gewonen geschutvorm gegoten bij een temperatuur van 2000 gr. Eahr. Deze temp, werd gehandhaafd terwijl gelijkertijd een koude luchstroom door de ziel werd gevoerd. Gatling berekent, dat hij zijn kanonnen 50 pet. goedkooper kan leveren dan de tegenwoordig bij het Amerikaansche leger in ge bruik zijnde. Eenige honderden Montenegrijnsche soldaten waren op weg naar het fort Podgrica. Onderweg werden zij in een bergkloof door een vreeselijken sneeuwstorm overvallen. Verleden week Vrijdag had men in twee dagen niets van de ongelukkigen gehoord en men kon ze niet bereiken. Men maakte zich zeer ongerust over hun lot. Geineent eraad van Sas van Gent. ZEETIJDINttEI^. Van 28 tot en met 29 Dec. a Van 28 tot en met 29 Dec. werden langs de Oostsluizen alhier 6 binnenvaartuigen op- en 7 afgeschut; door de Westsl. 1 opgeschut. DAGEN. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 31 1 2 3 5 6 Voorm. Nam. Dec. 3.43 3.59 Jan. 4.15 4.32 4.49 5.6 5.25 5.45 n 6.6 6.28 6.53 7.19 t 7.50 8.23 III! .IIIU—.UI. 11.11 LMtTw ,1*5 it.7 Zitting van Dinsdag 27 Dec. 1898. Voorzitter de heer Joh. Verschaffel, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. De notnlen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde 1. Wijziging der politieverordening op de veemarkt. De vorige verordening wordt met algemeene stemmen ingetrokken en na wijziging opnieuw vastgesteld o. m. wordt besloten dat in plaats van 25 slechts 20 cent per beest plaats- geld zal worden geheven. 2. Besluit tot nadere regeling aantal scholen. Het dagelijksch bestuur licht hierin de raad voor, en de beide wethonders die in de Remoorterpolder zijn geweest, verklaren, dat thans de meeste buitenbewoners niet meer voor het bouwen eener school zijn, zelfs Koene, de bewerker er van, zou nu ook veranderd zijn. Wordt besloten dit aan Ged. Staten te schrijven. 3. Besluit tot wijziging begrooting 1898. Daar enkele posten van uitgaaf overschreden zijn, moeten eenige af- en overschrijvingen plaats hebben, waartoe wordt besloten. 4. Vaststelling verordeningen hoofdelijken omslag. De nieuwe verordeningen, hiertoe opgemaakt, worden voorgelezen en op algemeen verlangen voor de leden ter inzage nedergelegd, om later te behandelen. 5. Grensscheiding gemeentegrond. Wordt besloten de grond aan Geirnaerdt en Wulffaertnog eens te laten opmeten, en daarvan een schetsteekening te vragen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter na gewone omvraag de vergadering- a S a VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Voor Ter lemen I 29 Eng. 8.8. Hailing 2199 1 Londen stukg. Van Ter Weuzeni 28 Eng. b.3. Windsor 1605 Leith ledig idem Ann Webster 2241 Londen stukg. Voor Geul t 28 Eng. s.s. Ptarmigan 3492 Manchester stukg. idem Golfer 1066 Londen idem idem Spindrift 2003 idem idem 29 idem Truro 2366 Hull idem Van (»eut 28 Eng. s.s. Sea Serpent 2553 Londen stukg. idem Gotha 1976 Goole idem 29 idem Ouse 2158 idem idem 4 V V

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2